Jump to content

Η ΝΕΑ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ


veterinarian

Recommended Posts

Πρώτον, από 1η Ιανουαρίου κανένας δεν μπορεί να υποχρεώνει κανέναν. Αν το πρόγραμμα εφημεριών δεν ακολουθεί τα γνωστά όρια ΔΕΝ θα εγκρίνεται. Συνεπώς το σενάριο του διευθυντή που εκβιάζει τους ειδικευόμενους από το νεό έτος δεν παίζει, εκτός αν βρεθεί κάποιος τρόπος να παρακαμθεί (Ελλάδα είναι αυτή).

Δεύτερον, ποιός σας είπε ότι στους γιατρούς που λέγεται ότι θα "προσληφθούν" για τις εφημερίες θα μετράει χρόνος ειδικότητας; Από ότι κατάλαβα κάποιοι θα "προσληφθούν" και θα κάνουν εφημερίες. Τελεία. Από που προκύπτει ότι θα κάνουν ειδικότητα;

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ακόμη ότι αν μας προκύψουν άμισθοι ειδικευόμενοι εντός Ελλάδος τότε το ΚΕΣΥ θα υποχρεούται με βάση την αρχή της αναλογικότητας να εγκρίνει ως χρόνο ειδίκευσης κάθε clinical attachement που έχει κάνει ο οποιοσδήποτε εντός Ε.Ε. (βλ. και υπουργική απόφαση για τους περιορισμούς στην αναγνώριση χρόνου ειδικότητας στο εξωτερικό). Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό ;;;

Επίσης, θέλω να δω ποιός θα κάνει εφημερία κλινικής ειδικότητας μετά από π.χ. γενική εφημερία σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας. Για να μην μιλήσω για γενικές εφημερίας, χειρουργικές ειδικότητες, καρδιολογικές μονάδες, ΜΕΘ, νεογνά και πάει λέγοντας. Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για το μεροκάματο του τρόμου για κάθε νέο συνάδελφο που δεν έχει την εμπειρία ενός ειδικευόμενου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Last Reply

ελεος πια!!!!!!!!!

να δουλευουμε περισσοτερες ωρες με τα ιδια λεφτα!!!!!!!1

να δουλευουμε αμισθοι!!!!!!!!!!!!μα τι ειναι αυτα?????????????

ωραια η ιατρικη,ωραιος ο ρομαντισμος, αλλα καπως πρπει να ζησουμε.

δε ζητησε κανεις εκατομυρια.αυτα που δικαιουμαστε ζηταμε.δεν γινεται να δουλευουμε για την ψυχη της μανας μας!!!!!!!!!!!!!!!!συγνωμη γλυκυτατοι μου συναδελφοι αλλα αυτο πια δεν ειναι επαγγελμα!μαρτυριο ειναι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή το Υπουργείο καίγεται να βρει λύση για το πρόβλημα, χωρίς φυσικά να δώσει παραπάνω λεφτά από αυτά που δίνει, τους τελευταίους μήνες τα σενάρια που παίχτηκαν ήταν τα εξής:

1) να ισχύσει το ελαστικό ωράριο για τους ειδικευόμενους, αυτό που ισχύει δηλαδή για τις νοσοκόμες και τους νοσηλευτές.Δεν τους βγήκε όμως και έτσι μάλλον το εγκατέλειψαν.

2) να δίνουν το δικαίωμα επιλογής στους ειδικευόμενους και ο χρόνος ειδικότητας να είναι μεγαλύτερος για όσους κάνουν 4 εφημερίες, δηλ. για παράδειγμα αν φυσιολογικά ο χρόνος ειδίκευσης για την καρδιολογία είναι 2+4 χρόνια, να γίνει 2+5 χρόνια για όσους κάνουν 4 εφημερίες ενώ όσοι διαλέξουν να κάνουν 10 εφημερίες να είναι ο κανονικός 2+4. Μετά φυσικά εξήγησαν στον Dr Zoidberg πως κάτι τέτοιο είναι παράνομο & η ιδέα πήγε άπατη.

3) να χρησιμοποιηθεί το σύστημα του Πύργου - λιώστε τους αγροτικούς στις εφημερίες. Αυτό δεν έχει εγκαταλειφθεί αλλά δεν μπορεί να εφαρμοσθεί σε όλα τα επαρχιακά νοσοκομεία (εκεί υπάρχει το μεγαλύτερο πρόβλημα).

4) να χρησιμοποιηθούν άμισθοι ειδικευόμενοι με δύο πιθανούς τρόπους α) να δωθούν άμισθες θέσεις ειδικευομένων όπου θα γράφεται κανονικά ειδικότητα και θα κάνουν 4 εφήμερίες και θα ειναι τα μόνα λεφτά που θα παίρνουν (340 € περίπου) και β) να κάνουν μόνο εφημερίες και να γράφονται μόνο τα 24ωρα των εφημεριών ως ειδικότητα.Μέχρι τώρα δεν έχουν καταλήξει αλλά ειναι σίγουρο πως θα ανακοινωθούν οι αποφάσεις τους τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη.

Θα ανοίξουν φυσικά και μερικές κανονικές θέσεις ειδικότητας μέχρι τα τέλη του χρόνου αλλά είναι πολύ λίγες.Θα δούμε πολύ σύντομα.

Όσο για τις περίφημες αντιδράσεις σας, δεν σας αποκαλώ ΜΥΔΟΦΥΛΑΚΕΣ για πλάκα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως στα περισσοτερα επαρχιακα νοσοκομεια οι ειδικευομενοι κανουν απληρωτες εφημεριες πανω απο το πλαφον τους με τις απειλες του διευθυντη, των επιμελητων αλλα και ακομα και των παλιοτερων ειδικευομενων. Τα εχω ζησει ολα αυτα, 13 και 14 εφημεριες ολες ενεργες στα ΤΕΠ με συνεχη ροη περιστατικων, να μην προλαβαινεις να πας ουτε τουαλετα. Οπως εχω γραψει και αλλου, παραιτηθηκα για να μην πηδηξω απο το παραθυρο και γλυτωσω μια και καλη απο ολα αυτα. Και περιμενα κοντα 2 χρονια για να συνεχισω ειδικοτητα σε νοσοκομειο κοντα στο σπιτι μου, οπου κανω 4-6 εφημεριες, οι μισες εσωτερικες, οι ενεργεις στα ΤΕΠ με 8ωρες βαρδιες σαν ανθρωπος. Και τωρα μου φαινονται ολα αυτα πολυτελεια και εχω χρονο και παω και στα συνεδρια και στα εκπαιδευτικα σεμιναρια και οπου αλλου χρειαζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή το Υπουργείο καίγεται να βρει λύση για το πρόβλημα, χωρίς φυσικά να δώσει παραπάνω λεφτά από αυτά που δίνει, τους τελευταίους μήνες τα σενάρια που παίχτηκαν ήταν τα εξής:

1) να ισχύσει το ελαστικό ωράριο για τους ειδικευόμενους, αυτό που ισχύει δηλαδή για τις νοσοκόμες και τους νοσηλευτές.Δεν τους βγήκε όμως και έτσι μάλλον το εγκατέλειψαν.

2) να δίνουν το δικαίωμα επιλογής στους ειδικευόμενους και ο χρόνος ειδικότητας να είναι μεγαλύτερος για όσους κάνουν 4 εφημερίες, δηλ. για παράδειγμα αν φυσιολογικά ο χρόνος ειδίκευσης για την καρδιολογία είναι 2+4 χρόνια, να γίνει 2+5 χρόνια για όσους κάνουν 4 εφημερίες ενώ όσοι διαλέξουν να κάνουν 10 εφημερίες να είναι ο κανονικός 2+4. Μετά φυσικά εξήγησαν στον Dr Zoidberg πως κάτι τέτοιο είναι παράνομο & η ιδέα πήγε άπατη.

3) να χρησιμοποιηθεί το σύστημα του Πύργου - λιώστε τους αγροτικούς στις εφημερίες. Αυτό δεν έχει εγκαταλειφθεί αλλά δεν μπορεί να εφαρμοσθεί σε όλα τα επαρχιακά νοσοκομεία (εκεί υπάρχει το μεγαλύτερο πρόβλημα).

4) να χρησιμοποιηθούν άμισθοι ειδικευόμενοι με δύο πιθανούς τρόπους α) να δωθούν άμισθες θέσεις ειδικευομένων όπου θα γράφεται κανονικά ειδικότητα και θα κάνουν 4 εφήμερίες και θα ειναι τα μόνα λεφτά που θα παίρνουν (340 € περίπου) και β) να κάνουν μόνο εφημερίες και να γράφονται μόνο τα 24ωρα των εφημεριών ως ειδικότητα.Μέχρι τώρα δεν έχουν καταλήξει αλλά ειναι σίγουρο πως θα ανακοινωθούν οι αποφάσεις τους τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη.

Θα ανοίξουν φυσικά και μερικές κανονικές θέσεις ειδικότητας μέχρι τα τέλη του χρόνου αλλά είναι πολύ λίγες.Θα δούμε πολύ σύντομα.

Όσο για τις περίφημες αντιδράσεις σας, δεν σας αποκαλώ ΜΥΔΟΦΥΛΑΚΕΣ για πλάκα!

Σωστος σε ολα.Αλλα αυτο το Μυδοφυλακες που το βρηκες?Εγω παλι προτιμω το Κοτες.Αυτο ειμαστε,καταλαβετε το.Ομως το ψαρι βρωμαει απτο κεφαλι.Προσφατα,σε συνελευση των γιατρων στο νοσοκομειο που ειμαι,για απληρωτες εφημεριες,μαλωναν μεταξυ τους οι ειδικοι για τον τροπο αντιδρασης μας.Δεν υπαρχει καμμια ενοτητα,ο καθενας για την παρτη του.Περαστικα,σε ολους μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστος σε ολα.Αλλα αυτο το Μυδοφυλακες που το βρηκες?Εγω παλι προτιμω το Κοτες.Αυτο ειμαστε,καταλαβετε το.Ομως το ψαρι βρωμαει απτο κεφαλι.Προσφατα,σε συνελευση των γιατρων στο νοσοκομειο που ειμαι,για απληρωτες εφημεριες,μαλωναν μεταξυ τους οι ειδικοι για τον τροπο αντιδρασης μας.Δεν υπαρχει καμμια ενοτητα,ο καθενας για την παρτη του.Περαστικα,σε ολους μας

Το είχα εξηγήσει σε προηγούμενο ποστ. ΜΥΔΟΦΥΛΑΚΑΣ είναι ο τύπος που βγάζει κάποια που του αρέσει -και θέλει να κοιμηθεί μαζί της- έξω, αλλά στο τέλος καταλήγει μόνος του σπίτι, ενώ την επομένη η ίδια τον παίρνει τηλέφωνο και του διηγείται με γαργαλιστικές λεπτομέρειες πόσο καλό σεξ έκανε με κάποιον που γνώρισε στο ίδιο μπαρ που ο μυδοφύλακας την πήγε και πόσο καλό είναι που έχει τον ίδιο φίλο και μπορεί να του λέει τα εσωτερικά της " κοινώς τις εκάστοτε ξεπέτες". Από τέτοιους τι αντιδράσεις να περιμένει κανείς?

Παρεπιμπτόντως κάποιος μυδοφύλακας πρέπει να παρεξηγήθηκε και έσβησε το παραπάνω ποστ!Τι να κάνουμε? Χέσε ψηλά κι'αγνάντευε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή το Υπουργείο καίγεται να βρει λύση για το πρόβλημα, χωρίς φυσικά να δώσει παραπάνω λεφτά από αυτά που δίνει, τους τελευταίους μήνες τα σενάρια που παίχτηκαν ήταν τα εξής:

1) να ισχύσει το ελαστικό ωράριο για τους ειδικευόμενους, αυτό που ισχύει δηλαδή για τις νοσοκόμες και τους νοσηλευτές.Δεν τους βγήκε όμως και έτσι μάλλον το εγκατέλειψαν.

2) να δίνουν το δικαίωμα επιλογής στους ειδικευόμενους και ο χρόνος ειδικότητας να είναι μεγαλύτερος για όσους κάνουν 4 εφημερίες, δηλ. για παράδειγμα αν φυσιολογικά ο χρόνος ειδίκευσης για την καρδιολογία είναι 2+4 χρόνια, να γίνει 2+5 χρόνια για όσους κάνουν 4 εφημερίες ενώ όσοι διαλέξουν να κάνουν 10 εφημερίες να είναι ο κανονικός 2+4. Μετά φυσικά εξήγησαν στον Dr Zoidberg πως κάτι τέτοιο είναι παράνομο & η ιδέα πήγε άπατη.

3) να χρησιμοποιηθεί το σύστημα του Πύργου - λιώστε τους αγροτικούς στις εφημερίες. Αυτό δεν έχει εγκαταλειφθεί αλλά δεν μπορεί να εφαρμοσθεί σε όλα τα επαρχιακά νοσοκομεία (εκεί υπάρχει το μεγαλύτερο πρόβλημα).

4) να χρησιμοποιηθούν άμισθοι ειδικευόμενοι με δύο πιθανούς τρόπους α) να δωθούν άμισθες θέσεις ειδικευομένων όπου θα γράφεται κανονικά ειδικότητα και θα κάνουν 4 εφήμερίες και θα ειναι τα μόνα λεφτά που θα παίρνουν (340 € περίπου) και β) να κάνουν μόνο εφημερίες και να γράφονται μόνο τα 24ωρα των εφημεριών ως ειδικότητα.Μέχρι τώρα δεν έχουν καταλήξει αλλά ειναι σίγουρο πως θα ανακοινωθούν οι αποφάσεις τους τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη.

Θα ανοίξουν φυσικά και μερικές κανονικές θέσεις ειδικότητας μέχρι τα τέλη του χρόνου αλλά είναι πολύ λίγες.Θα δούμε πολύ σύντομα.

Όσο για τις περίφημες αντιδράσεις σας, δεν σας αποκαλώ ΜΥΔΟΦΥΛΑΚΕΣ για πλάκα!

Μια ερώτηση κύριε συνάδελφε. Από που τα πληροφορήθηκες ολα τούτα; Έτσι από περιέργεια!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είχα εξηγήσει σε προηγούμενο ποστ. ΜΥΔΟΦΥΛΑΚΑΣ είναι ο τύπος που βγάζει κάποια που του αρέσει -και θέλει να κοιμηθεί μαζί της- έξω, αλλά στο τέλος καταλήγει μόνος του σπίτι,

Στην εποχή μου αυτό το λέγαμε: "καληνυχτάκιας" ή "ταξιτζής"

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση κύριε συνάδελφε. Από που τα πληροφορήθηκες ολα τούτα; Έτσι από περιέργεια!!!

ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΓΟΝ ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΕΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.ΑΠΟ AMANDA ΜΕΡΙΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο το νεον ετος που θα εχουν βολευτει δια της αυτοματου αναγνωρισεως και οι υμετεροι δοαταπαδες (και ουχι δικατσαδες πλεον) και οι βουλευτακηδες θα εχουν εκπληρωσει τις βυσματικες τους υποσχεσεις προς αυτους...

ελπιζω να θυμηθουν και το παγωμενο ν/σχ στεφανη το οποιον προεβλεπε εξετασεις ακριβως μεσα στο 2007

βλεπετε τα σχεδια των υπογειων (και ουχι των υπουργειων) ειναι παντα μακροπροθεσμα, με σωστο timing και προβλεπουν παντοτε τα καλα και συμφεροντα δι' υμας

:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επαναλαμβάνω πως δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κανένας να κάνεις παραπάνω εφημερίες και από πάνω να μην τις πληρώνεσαι. ο νόμος για τις 4 εφημερίες έγινε κυρίως για να προστατευθεί η ασφάλεια και η υγεία των ασθενών. είναι περιττό να αναφέρω πόσοι νόμοι του εργατικού δικαίου καταπατούνται αν επιβληθεί σε εργαζόμενο να εργάζεται χωρίς να πληρώνεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 'Ελεος!

Συμφωνούμε σε αυτό το θέμα. Θέλω επίσης να επισημάνω ότι, όπου και αν συμβαίνει το όνειδος να εργάζονται κάποιοι γιατροί δωρεάν ως δουλοπάροικοι, και για μια ώρα ακόμα, αρκεί μια καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας για να λήξει το θέμα με συνοπτικές διαδικασίες.

Επίσης, όποιος νομίζει ότι ο εργαζόμενος που θα μπαίνει περισσότερες ώρες στο πρόγραμμα εφημεριών είναι υποχρεωμένος να έρχεται και να τις δουλεύει μέχρι να βγουν αποφάσεις (έστω και) της ταχείας διαδικασίας των εργατικών διαφορών, ας γυρίσει πλευρό γιατί με το ροχαλητό του ενοχλεί τους υπολοίπους. emdots

Το γεγονός ότι κάπου στην Ελλάδα κάποιοι υποκύπτουν σε πιέσεις διευθυντών κλπ "για να μην πέσουν σε δυσμένεια" επιβεβαιώνει απλώς ότι σ' αυτή τη χώρα όσα χρόνια και αν περάσουν από την Τουρκοκρατία ραγιάδες θα μείνουμε... Και όσο για το ποιος κάνει πιο εύκολα του άλλου το βίο αβίωτο, ο προσωρινός μάλλον είναι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με το μόνιμο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαράντο, όταν σπούδαζα στην Κρήτη, όλοι οι ειδικευόμενοι έκαναν απλήρωτες εφημερίες και ειδικά τα παιδιά που ήταν στην Χειρουργική του Πεπαγνή. Ο λόγος απλός: ο διεθυντής τους ήταν και ο Καθηγητής της χειρουργικής, που όχι μόνο τους εξέταζε στο τέλος της ειδικότητας, αλλά επιπλέον μπορούσε αν ήθελε να τους ανοίξει στη συνέχεια τον επαγγελματικό τους δρόμο για να δουλέψουν, αλλά και το αντίθετο, να τους κλείσει όλες τις πόρτες σε όλη την Κρήτη. Πως λοιπόν να το παίξουν "επαναστάτες";

Μην κρίνεις από την ανωνυμία που έχουμε σήμερα στην Αθήνα. Η επαρχία είναι ακόμα σε καθεστώς ραγιαδισμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαράντο, όταν σπούδαζα στην Κρήτη, όλοι οι ειδικευόμενοι έκαναν απλήρωτες εφημερίες και ειδικά τα παιδιά που ήταν στην Χειρουργική του Πεπαγνή. Ο λόγος απλός: ο διεθυντής τους ήταν και ο Καθηγητής της χειρουργικής, που όχι μόνο τους εξέταζε στο τέλος της ειδικότητας, αλλά επιπλέον μπορούσε αν ήθελε να τους ανοίξει στη συνέχεια τον επαγγελματικό τους δρόμο για να δουλέψουν, αλλά και το αντίθετο, να τους κλείσει όλες τις πόρτες σε όλη την Κρήτη. Πως λοιπόν να το παίξουν "επαναστάτες";

Μην κρίνεις από την ανωνυμία που έχουμε σήμερα στην Αθήνα. Η επαρχία είναι ακόμα σε καθεστώς ραγιαδισμού.

Επειδή ξέρω την κλινική για την οποία μιλάς θέλω να προσθέσω ότι στις εποχές εκείνες εφημέρευαν 6 ειδικευόμενοι (όλοι δηλαδή) σε γενική εφημερία. Τώρα στην ίδια κλινική με τον ίδιο διευθυντή (ειδικευθέντα στο Αρεταίειο αν αυτό σας βοηθάει) σε γενική εφημερία εφημερεύουν 3. Αυτό παλαιότερα γινόταν όχι επειδή δεν έβγαινε η δουλειά, αλλά σαν καψώνι για να τους σπάσει τον τσαμπουκά. Ετσι, οι ειδικευόμενοι δεν πληρώνονταν τις εφημερίες γιατί απλούστατα δεν υποχρεούταν να τις κάνουν.

Άρα είναι μια διαφορετική περίπτωση από αυτό που συζητάμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση κύριε συνάδελφε. Από που τα πληροφορήθηκες ολα τούτα; Έτσι από περιέργεια!!!

ΝΑΙ, μπράβο κάνε μου και παρατήρηση από πάνω!Είσαι απίστευτος! Και μετά φταίω εγώ που λέω για μυδοφύλακες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην εποχή μου αυτό το λέγαμε: "καληνυχτάκιας" ή "ταξιτζής"

:P

και τότε έτσι λέγονταν, αλλά στην αργκό. Μάλιστα, οι καθ'έξιν και καθ'έπανάληψη λέγονταν μυδοβοσκοί.Αυτοί παρουσιάζονταν σε μαγαζί , όχι μόνο με μία αλλά με πάνω από δύο και στο τέλος κατέληγαν με τα τρία τους..... (sic)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή ξέρω την κλινική για την οποία μιλάς θέλω να προσθέσω ότι στις εποχές εκείνες εφημέρευαν 6 ειδικευόμενοι (όλοι δηλαδή) σε γενική εφημερία. Τώρα στην ίδια κλινική με τον ίδιο διευθυντή (ειδικευθέντα στο Αρεταίειο αν αυτό σας βοηθάει) σε γενική εφημερία εφημερεύουν 3. Αυτό παλαιότερα γινόταν όχι επειδή δεν έβγαινε η δουλειά, αλλά σαν καψώνι για να τους σπάσει τον τσαμπουκά. Ετσι, οι ειδικευόμενοι δεν πληρώνονταν τις εφημερίες γιατί απλούστατα δεν υποχρεούταν να τις κάνουν.

Άρα είναι μια διαφορετική περίπτωση από αυτό που συζητάμε

Επιβεβαιώνεται δηλαδη οτι σε ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ πανεπιστήμιο της χωρας , την τρέλα , την ανεπάρκεια , την ανεντιμοτητα και τα κομπλεξ του καθε τυχάρπαστου που χωθηκε σε ενα πανεπιστημιο με τις γνωστες διαδικασιες που ακολουθουν οι κλικες , την πληρωναν φοιτητες , ειδικευομενοι και επιμελητες.

Κανενας ελεγχος απο πουθενα .Γιατι αυτος ο ανθρωπος δεν διώχθηκε ποτε? Γιατι δεν του εγινε επισημα παρατηρηση?Μα ποιος να τολμησει να μιλησει βεβαια και να μην παρει ποτε την ειδικοτητα....Γιατι τα δικαιωματα δεν διεκδικουνται ατομικα αλλά μαζικά , αγαπητοι συναδελφοι...

Και οι αγαπητοι συναδελφοι - φοιτητες , στην προσπαθειά τους να γλύψουν ώστε να ξεχωρισουν( και οχι να ειναι οι καλυτερα διαβασμενοι) κάνουνε και καταληψεις μια για να μην μπουν εξετασεις και μια για να μην υπάρχει αξιολογηση στα πανεπιστημια.

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ! Ποσοι απο εσας νομιζετε οτι θα βολευτειτε με βυσμα? σιγουρα οχι ολοι. Νομιζετε ομως οτι θα ειστε ο ένας που θα βολευτει με πλάγιους τρόπους , ε?

τελικα , όλοι μας θα εχουμε την τυχη που μας αξιζει...... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να είμαστε ειλικρινείς, ο συγκεκριμένος άνθρωπος για όσους κατάλαβαν, ναι μεν ανήκε σε κλίκα (απ' όσο ξέρω είχε παντρευτεί την κόρη του καθηγητή του όταν έκανε ειδικότητα), παρόλα αυτά δεν θα τον έλεγα με τίποτα τυχάρπαστο, ανεπαρκή και ανέντιμο. Ο άνθρωπος αυτός είναι μακράν ο πιο καταρτισμένος και διαβασμένος και ικανός από τους συναδέρφους του, επειδή δε ο ίδιος δουλεύει πάρα πολύ ακόμα και τώρα, έχει την απαίτηση να δουλεύουν και οι ειδικευόμενοι και οι φοιτητές του.

Ομολογώ ότι, αν και η ειδικότητά μου δεν έχει καμία σχέση με χειρουργική, έμαθα πάρα πολλά πράγματα ως φοιτήτρια στην κλινική του. Οι δε ειδικευόμενοί του που αποδείκτηκαν άξιοι και ικανοί, προωθήθηκαν πλήρως από αυτόν, με πλήθος δημοσιεύσεων, εργασιών κλπ κλπ και (τουλάχιστον οι παλαιότεροι) έγιναν και επιμελητές στην κλινική του.

Εχει "στρατιωτική" νοοτροπία, αλλά όταν είναι ο ίδιος εκεί από τις 6 το πρωί πολλές φορές στο γραφείο του, δεν έχει και τόσο άδικο να έχει απαιτήσεις. Και σας το λέω εγώ, που μερικές φορές ακόμα βλέπω στον ύπνο μου ότι χρωστάω το μάθημά του και δεν παίρνω πτυχίο. (Παρά το φόβο και τον τρόμο μου όμως, πήγα τόσο διαβασμένη στο μάθημά του, που πήρα 9). Οπως είπε και ο Παρακμή, τελικά η εν λόγω περίπτωση είναι πολύ ιδιαίτερη και κακώς τη συζητάμε εδώ τελικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά με όλα τα παραπάνω που καταλήγουμε;

Είναι καλό είναι καλό να δούμε έστω και λίγο φως ή να συνεχίσουμε να μένουμε στο σκοτάδι.

Εγώ πάντως αν ισχύσει κάτι τέτοιο πιστεύω ότι πολλοί θα είναι εκείνοι που θα προτιμήσουν να κάνουν εφημερίες κατά τη διάρκεια της αναμονής τους. Ειδικά αν αυτές μετράνε για χρόνο ειδικότητας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΑΙ, μπράβο κάνε μου και παρατήρηση από πάνω!Είσαι απίστευτος! Και μετά φταίω εγώ που λέω για μυδοφύλακες...

Παρα ήταν τυπική η ερώτηση(κύριε κτλ),δεν είχε υφάκι όμως(αν και τελικά τώρα που το ξαναδιαβάζω...)! Συγνώμη αν παρεξηγήθηκες δεν ήθελα κάτι τέτοιο emblush . Όσο για τα μύδια....καλό είναι να τα "τρώς". :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά με όλα τα παραπάνω που καταλήγουμε;

Είναι καλό είναι καλό να δούμε έστω και λίγο φως ή να συνεχίσουμε να μένουμε στο σκοτάδι.

Εγώ πάντως αν ισχύσει κάτι τέτοιο πιστεύω ότι πολλοί θα είναι εκείνοι που θα προτιμήσουν να κάνουν εφημερίες κατά τη διάρκεια της αναμονής τους. Ειδικά αν αυτές μετράνε για χρόνο ειδικότητας

Οπως το λες εσύ δεν ακούγεται άσχημο! αλλά αν προτιμήσουν το πιθανότερο σενάριο, δηλαδή να κάνεις κανονικά ειδικότητα συν εφημερίες, και να πληρώνεσαι ΜΟΝΟ τις εφημερίες, θα το προτιμούσες; Θα ζούσες με 340 ευρώ το μήνα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως το λες εσύ δεν ακούγεται άσχημο! αλλά αν προτιμήσουν το πιθανότερο σενάριο, δηλαδή να κάνεις κανονικά ειδικότητα συν εφημερίες, και να πληρώνεσαι ΜΟΝΟ τις εφημερίες, θα το προτιμούσες; Θα ζούσες με 340 ευρώ το μήνα;

Παιδιά μιλάμε με υποθετικά σενάρια που ποτέ δεν πρόκειται να ισχύσουν γιατί πολύ απλά είναι ενάντια σε κάθε νόμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Wellcome to Greece Andreas... :blink:

Ρε παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε.. Ελλάδα ξε ελλάδα κάτι τόσο παράνομο δεν μπορεί ούτε πρόκειται να περάσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω απογοητεθυεί πάντως τόσο που τα 340 ευρώ αν πρόκειται να ξεκινήσω ειδικότητα μέσα στα επόμενα 2 χρόνια μου ακούγονται μια χαρά!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.