Jump to content

[υποψ.αγροτικός] Άγονο αγροτικό & ειδικότητα


glafki

Recommended Posts

καλησπερα

επειδη δεν διαβασα ολες τις προηγουμενες απαντησεις και με τον κινδυνο να επαναλαβω προηγηθεισα ερωτηση,διατυπωνω την εξης απορια:σε ειδικοτητα με τρια κομματια,εχω ηδη δηλωσει και το τριτο κομματι.αν παω σε αγονο,μπορω να δηλωσω και σε δευτερο νοσοκομειο που δεν δινει πληρες το τελικο κομματι ειδικοτητας και ετσι να τρεχουν και οι δυο αναμονες μου για το τελικο κομματι σε δυο νοσοκομεια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Last Reply
καλησπερα

επειδη δεν διαβασα ολες τις προηγουμενες απαντησεις και με τον κινδυνο να επαναλαβω προηγηθεισα ερωτηση,διατυπωνω την εξης απορια:σε ειδικοτητα με τρια κομματια,εχω ηδη δηλωσει και το τριτο κομματι.αν παω σε αγονο,μπορω να δηλωσω και σε δευτερο νοσοκομειο που δεν δινει πληρες το τελικο κομματι ειδικοτητας και ετσι να τρεχουν και οι δυο αναμονες μου για το τελικο κομματι σε δυο νοσοκομεια?

Σύμφωνα με τη Νομαρχία θεσσαλονίκης είτε έχεις άγονο είτε απλό ΑΓΡΟΤΙΚΟ μπορούν να υπάρχουν ανά πάσα στιγμή μέχρι 2 αιτήσεις. Άρα αυτό που λες δεν γίνεται γιατί προκύπτουν 3 αιτήσεις ταυτόχρονα.

π.χ. για τελική ειδικότητα νευρολογία:

Πριν αρχίσεις Παθολογία, τρέχει 1 αίτηση (αυτή για Παθολογία).

Εάν πάρεις άγονο ΠΡΙΝ την παθολογία τότε κάνεις άλλη μια αίτηση για Ψυχιατρική (άρα έχεις φτάσει το maximum των 2 αιτήσεων).

Όταν αρχίσεις Παθολογία κάνεις άλλη μια αίτηση (βάσει του νόμου για τις σπαστές ειδικότητες) για Νευρολογία. (τρέχουν δηλαδή 2 αιτήσεις πάλι: για Ψυχιατρική και για Νευρολογία)

Από εκεί και πέρα δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ ρόλο για τον νευρολόγο να πάρει άγονο. έτσι απλά στο λέω. μετά το διορισμό στην Παθολογία ο νευρολόγος δεν έχει λόγο να κυνηγάει άγονα.

Με το διορισμό στην Ψυχιατρική υποβάλλεις αίτηση για ΤΜΗΜΑ νευρολογίας (οπότε πάλι τρέχουν το maximum των 2 αιτήσεων: μια για πλήρη και μια για τμήμα νευρολογίας).

Με δυο λόγια: Άσχετα από άγονα αγροτικά ή μη ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να υποβάλλεις αίτηση για "κομμάτι" νευρολογίας πριν μπεις στην Ψυχιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω πολυ!

κατι τετοιο φανταζομουν

απλα για να σου δωσω να καταλαβεις εχω κανει το πρωτο κομματι ειδικοτητας.εχω υποβαλλει αιτησεις για τα επομενα δυο.συνεπως δεν εχει νοημα να δηλωσω αγονο...

ευχαριστω

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Ξερει κανεις το ΦΕΚ που να οριζει τα ως προς της ειδικοτητας για οσους κανουνε αγονο αγροτικο οσον αφορα την αναμονη και την θεση? Ευχαριστω !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις διοριστείς στο νοσοκομείο για την τρίμηνη εκπαίδευση θα σου δώσουν μία βεβαίωση ανάληψης άγονου με την οποία και θα δηλώσεις το επόμενο μέρος της ειδικότητας.

Την βεβαίωση αυτή θα την καταθέσεις και στη δ/νση υγείας της νομαρχίας που έχεις δηλώσει για το πρώτο μέρος ώστε να μην σε καλέσουν για διορισμό πριν την ολοκλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου.

Θα πάρεις χρονολογική παράταση με αποτέλεσμα να παραμένεις πρώτος στη λίστα αναμονής και μόλις ολοκληρώσεις την υπηρεσία υπαίθρου (12μηνη στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν υπολογίζεται ο χρόνος παράτασης) και αδειάσει η πρώτη θέση θα στείλουν σ' εσένα την απόφαση τοποθέτησης.

ΦΕΚ δεν έχουμε εδώ που είμαστε....από εβδομάδα θα έχουμε :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δράττομαι της ευκαρίας για να ρωτήσω και εγώ το εξής...

Υπάρχει τρόπος να παρατείνει κανείς το χρονοδιάγραμμα του λόγω αγόνου?

Ποιό συγκεκριμένα .. αν αυτό λήγει πχ 12 Μαιου, ποιό χρονικό περιθώριο υπάρχει για να προσκομίσει στην Δ/Υγείας τη βεβαίωση ολοκλήρωσης υπηρεσίας υπάιθρου?!

Με ενδιαφέρει να το καθυστερήσω κανένα εικοσαήμερο περίπου-ετσι ώστε να μην πάρω την πρώτη θέση που ανοίγει άμεσα -χωρίς όμως να έχω προβλήματα στη συνέχεια με τη νομαρχία.

Αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία ή γνωρίζει υπεύθυνα, ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

αλλαγη ειδικοτητας και αγονο αγροτικο

εαν καποιος ειχε δηλωσει αρχικα στη νομαρχια γενικη παθολογια (5 χρονια) αλλα πετυχει αγονο αγροτικο και θελει να αλλαξει σε σπαστη ειδικοτητα πχ 2 χρονια παθολογια και 4 ενδοκρινολογια, μπορει να κανει την αλλαγη στη νομαρχια και να ξεκινησει να τρεχει η αναμονη για το ειδικο μερος; ή χανει αυτο το πλεονεκτημα λογω της αρχικης του δηλωσης για 5 ετη;

θα πρεπει δηλαδη εξαρχης να κανει δηλωση στην νομαρχια για 2 ετη μονο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι φίλε μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κάνεις την αίτηση σου για το 2ο κομμάτι της ενδοκρινολογίας και μετά ενημερώνεις την νομαρχία που υπάγεται το νοσοκομείο που έχεις δηλώσει την παθολογία ότι επιθυμείς την αλλαγή του χρόνου ειδίκευσης σου από πλήρης σε 2 χρόνια. Στέλνεις υπεύθυνη δήλωση και είσαι οκ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Ορίστε το ΦΕΚ του 98 με την Α9γ/38800/98.

ΦΕΚ 1232/Β/98

βλέπε σελίδα 14576 εκεί που λέει ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.

Η απόφαση που καταργείται (η δεύτερη παράγραφός της για την ακρίβεια και πιο συγκεκριμένα το σημείο που αναφέρεται σε ειδικότητες με περισσότερα των δυο σταδίων εκπαίδευσης) είναι αυτή:

2. Η υπ’αριθμ. Υ10δ/43440/2006 υπουργική απόφαση

συμπληρώνεται ως ακολούθως:

Γιατροί που επιθυμούν να ειδικευτούν στις ειδικότη−

τες των οποίων η άσκηση πραγματοποιείται με ενιαία

τοποθέτηση, πλην των ειδικοτήτων της Παθολογίας

και Γενικής Χειρουργικής, μπορούν να υποβάλουν δύο

αιτήσεις για σειρά προτεραιότητας σε νοσοκομεία που

είναι αναγνωρισμένα να χορηγούν μειωμένη και πλήρη

άσκηση αντίστοιχα.

Για τις ειδικότητες, στις οποίες απαιτούνται περισ−

σότερα των δύο σταδίων ειδίκευσης επιτρέπεται, μετά

την τοποθέτηση στο πρώτο προκαταρκτικό στάδιο, η

υποβολή μιας αίτησης για κάθε από τα επόμενα στά−

δια ειδίκευσης. Κάθε μεταγενέστερη αίτηση ακυρώνει

αυτοδίκαια την προηγούμενη του αντίστοιχου σταδίου

ειδίκευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ειναι σιγουρο τελικα οτι το αγονο αγροτικο δεν βοηθαει καποιον που θελει να κανει παθολογια?

δηλαδη να κανει 2 δηλωσεις ταυτοχρονα σε 2 νοσοκομεια εκ των οποιων το ενα να δινει μερικη κ το αλλο πληρη ειδικοτητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αγονο βοηθαει ΜΟΝΟ οσους θελουν να κανουν ειδικοτητα με 2 ή παραπάνω σκέλη (η παθολογια αποτελείται από ένα σκελος) και οσους εχουν αναγκη απο επιπλεον χρηματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Έχω ακούσει ότι πλέον αφού παρεις πτυχίο δηλώνεις κατευθείαν και το γενικό και το ειδικό μέρος της 'σπαστής' ειδικότητας χωρίς να παίζει ρόλο το άγονο αγροτικό. Ισχύει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω ακούσει ότι πλέον αφού παρεις πτυχίο δηλώνεις κατευθείαν και το γενικό και το ειδικό μέρος της 'σπαστής' ειδικότητας χωρίς να παίζει ρόλο το άγονο αγροτικό. Ισχύει;

ΟΧΙ!!!

απο που το ακουσες αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Σε περιπτωση που καποιος κανει ενιαια ειδικοτητα κ εχει δυο αιτησεις δε χανει τιποτα αν παραιτηθει απο αγονο,σωστα? και ουτε κερδιζει κατι,εκτοσ των χρηματων, αν παρει αγονο :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.