Jump to content

[υποψ.αγροτικός] Άγονο αγροτικό & ειδικότητα


glafki

Recommended Posts

ΑΓΟΝΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ: ΤΙ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ;ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ; ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΑ ΑΓΟΝΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ;ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΨΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙ ΘΕΣΗ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Last Reply

1) Περισσότερα χρήματα- δεύτερη αίτηση για ειδικότητα

2) Από κανένα μειονέκτημα, μέχρι να είναι στου διαόλου τη μάνα- δυσκολίες περίπου ίδιες με κανονικά αγροτικά της γύρω περιοχής

3) Πολλά

4) Νομίζω πως δεν κατάλαβα την τελευταία ερώτηση

Για λοιπές πληροφορίες, κοίτα στο forum περί Ιατρικής Νομοθεσίας, καθώς και σε άλλα threads για τα άγονα.

Καλή τύχη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Αναρωτιέμαι... Πόσο λογικό είναι να παραιτείσαι από το αγροτικό λόγω ειδικότητας και να μη χάνεις τα μόρια? Δηλαδή εγώ-και ο καθένας- θα μπορούσα να πάρω αγροτικό, να κάνω πχ 10/15 μήνες, να παραιτηθώ, μετά να κάνω το πρώτο κομμάτι της ειδικότητας και στη δεύτερη αναμονή να ξαναπάρω αγροτικό και να κάνω αλλους 12 μήνες?!! Δηλαδή θα είμαι και πάλι ''υπόχρεος''?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι... Πόσο λογικό είναι να παραιτείσαι από το αγροτικό λόγω ειδικότητας και να μη χάνεις τα μόρια? Δηλαδή εγώ-και ο καθένας- θα μπορούσα να πάρω αγροτικό, να κάνω πχ 10/15 μήνες, να παραιτηθώ, μετά να κάνω το πρώτο κομμάτι της ειδικότητας και στη δεύτερη αναμονή να ξαναπάρω αγροτικό και να κάνω αλλους 12 μήνες?!! Δηλαδή θα είμαι και πάλι ''υπόχρεος''?

1. Ο μουστάκιας είχε πει πως θα καταργηθεί αυτό το δικαίωμα

2. Αν παραιτηθείς στους 10/15 όπως είπες, δε χάνεις μεν τα μόρια αλλά τη 2η φορά θα υπηρετήσεις τους υπόλοιπους 5.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όπως και στα άλλα αγροτικά

να έχεις τα περισσότερα μόρια από όσους το δηλώσουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω γνωρίζω πως δεν μπορείς να παραιτηθείς απο το άγονο, στην περίπτωση που παραιτηθείς για να κάνεις ειδικότητα χάνεις το δικαίωμα της 2ης αίτησης που σου έδινε το άγονο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω γνωρίζω πως δεν μπορείς να παραιτηθείς απο το άγονο, στην περίπτωση που παραιτηθείς για να κάνεις ειδικότητα χάνεις το δικαίωμα της 2ης αίτησης που σου έδινε το άγονο.

Ε δεν είναι και ψιλοπαράλογο να έχεις καπάρο το άγονο για 1-2 χρόνια...Δεν το γνωρίζω απλά το υποθέτω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί ακούω διάφορα από εδώ κι από εκεί. Με το άγονο δηλώνουμε το ειδικό μέρος σπαστών ειδικοτήτων, σωστά?

Α)Δικαιούμαστε μια μόνο δήλωση σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη και πρέπει να περιμένουμε το διορισμό στην παθολογία για να δηλώσουμε και κομμάτι

ή

Β)Με το άγονο δικαιούμαστε 2 δηλώσεις, δηλαδή πλήρη+κομμάτι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να μην ανοίγω καινούριο θέμα μιας και η ερώτηση μου είναι παρεμφερής με του συναδέλφου. Πότε δικαούται κάποιος που με την τελευταία προκήρυξη πήρε άγονο να κάνει την δεύτερη δήλωση ? Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να μην ανοίγω καινούριο θέμα μιας και η ερώτηση μου είναι παρεμφερής με του συναδέλφου. Πότε δικαούται κάποιος που με την τελευταία προκήρυξη πήρε άγονο να κάνει την δεύτερη δήλωση ? Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί ?
Την ημερομηνία διορισμού, μπορεί να δηλώσει.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί ακούω διάφορα από εδώ κι από εκεί. Με το άγονο δηλώνουμε το ειδικό μέρος σπαστών ειδικοτήτων, σωστά?

Α)Δικαιούμαστε μια μόνο δήλωση σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη και πρέπει να περιμένουμε το διορισμό στην παθολογία για να δηλώσουμε και κομμάτι

ή

Β)Με το άγονο δικαιούμαστε 2 δηλώσεις, δηλαδή πλήρη+κομμάτι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Μαριάννα δεν το πολυκατάλαβα, αλλά θα σου δώσω ένα παράδειγμα μήπως και σε βοηθήσω.

Ας πούμε πως είμαι σε αναμονή για παθολογοανατομική για ειδικότητα ιατροδικαστικής.

Με το που διορίζομαι στο άγονο έχω δικαίωμα να καταθέσω για αναμονή και για το δεύτερο μέρος, την ιατροδικαστική.

Πριν το άγονο θα έπρεπε να περιμένω να διοριστώ στην παθολοανατομική για να δηλώσω ιατροδικαστική.

Ίσως να σε βοήθησα με το παράδειγμά μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριάννα δεν το πολυκατάλαβα, αλλά θα σου δώσω ένα παράδειγμα μήπως και σε βοηθήσω.

Ας πούμε πως είμαι σε αναμονή για παθολογοανατομική για ειδικότητα ιατροδικαστικής.

Με το που διορίζομαι στο άγονο έχω δικαίωμα να καταθέσω για αναμονή και για το δεύτερο μέρος, την ιατροδικαστική.

Πριν το άγονο θα έπρεπε να περιμένω να διοριστώ στην παθολοανατομική για να δηλώσω ιατροδικαστική.

Ίσως να σε βοήθησα με το παράδειγμά μου.

Δυστυχώς δεν βοήθησε το παράδειγμα...μάλλον δε με κατάλαβες.

Αυτό που λες είναι σωστό,

αλλά η δική μου ερώτηση ήταν για κάτι πιο εξειδικευμένο.

Μιλάω για ειδικότητες όπως πχ δερματολογία, καρδιολογία, ωρλ κλπ, στις οποίες υπάρχει η δυνατότητα με το διορισμό στο πρώτο κομμάτι να δηλώσεις ταυτόχρονα σε 2 νόσοκομεία για το 2ο μέρος, σε ένα που δίνει πλήρη ειδικότητα και σε ένα που δίνει κομμάτι(πχ 1 μόνο χρόνο δερματολογίας).

Τί γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις αν κάποιος πάρει άγονο?

ΥΓ. Επίσης, όταν λες μπορεί να δηλώσει την ημερομηνία διορισμού, εννοείς την ημερομηνία που υπογράφει ότι τον παρέλαβε ?

Κάνας παλιός άγονος με 9μηνο να μας πει? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)δηλωνεις με το χαρτι που σου δινει το γραφειο προσωπικου οταν πας και υπογραφεις την συμβαση σου

2)μπορεις να δηλωσεις μονο ενα νοσοκομειο απ το ειδικο μερος(πχ αυτο που σου δινει πληρη για καρδιολογια ,και μετα οταν διοριστεις για την παθολογια θα μπορεσεις να δηλωσεις και δευτερο νοσοκομειο για μερικη

αυτα!!!!!!!!

100% επιβεβαιωμενα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποτε δε μπορεις να εχεις τρεις αιτησεις, μεχρι δυο και με το

αγονο, δηλαδη θα εχεις την αιτηση για παθολογια απο τοτε

που ορκιστηκες και με το αγονο θα δηλωσεις για ειδικο μερος

ειτε ειναι για πληρη ειτε για τμημα-συμφερει να βαζεις καπου

που δινει πληρη-

οταν διοριστεις στην παθολογια θα κανεις και αιτηση για

τμημα πχ καρδιολογιας.

παντα δηλαδη θα τρεχουν μεχρι 2 αιτησεις!

οι 12μηνιτες δηλωσαμε για αγονο την ημερα

που παρουσιαστηκαμε σε αυτο, δηλαδη μετα το τριμηνο

οι 9 μηνιτες δηλωνουν απευθειας οταν παρουσιαζονται

στο νοσοκομειο και υπογραφουν συμβαση

το ιδιο ισχυει κ για τα πλοια, δηλωνουν απευθειας ειδικο μερος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ορίστε....Μαριάννα....τα μεσάνυχτα βγαίνουν οι αγροτολόγοι!

Σωστός ο συνάδελφος.

χεχε ειδες?!! Πάνω που είχα χάσει τις ελπίδες μου κι είπα να πέσω για ύπνο!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο τώρα που γυρίζει.

Τη σύμβαση μπορώ να την υπογράψω και τη μέρα που παραλαμβάνω το διορισμό?

Μπορώ να απαιτήσω κάτι τέτοιο στους κομπλεξικούς διοικητικούς που συνήθως λένε "από Δευτέρα"?!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε οχι δε γινεται

πρεπει να παρουσιαστεις στο νοσοκομειο εκει θα σε ορκισουν και θα σου

δωσουν χαρτι οτι αναλαμβανεις σε αγονο που θα το στειλεις στη νομαρχια που θες να δηλωσεις ειδικοτητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγροτικό σε πλοίο ισοδυναμεί με άγονο;

Δηλαδή όποιος πάρει αγροτικο σε πλοίο δικαιούται να δηλώσει το 2ο μέρος μιας σπαστής ειδικότητας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγροτικό σε πλοίο ισοδυναμεί με άγονο; Δηλαδή όποιος πάρει αγροτικο σε πλοίο δικαιούται να δηλώσει το 2ο μέρος μιας σπαστής ειδικότητας;

Βεβαιως δικαιούται να δηλώσει! Αυτο είναι το λεγόμενο μη οικονομικό κίνητρο.

Δηλαδή άγονο ως προς τη δήλωση για ειδικότητα, απλά χωρίς τα 400 ευρώ επίδομα αγόνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποτε δε μπορεις να εχεις τρεις αιτησεις, μεχρι δυο και με το

αγονο, δηλαδη θα εχεις την αιτηση για παθολογια απο τοτε

που ορκιστηκες και με το αγονο θα δηλωσεις για ειδικο μερος

ειτε ειναι για πληρη ειτε για τμημα-συμφερει να βαζεις καπου

που δινει πληρη-

Να σε κάνω μια ερώτηση φιλαράκι. Εάν κάποιος έχει δηλώσει ειδικότητα με τρια κομμάτια (φυσίατρος, νευρολόγος για παράδειγμα), τι γίνεται στην περίπτωση που παίρνει άγονο; Εάν ισχύει το σκεπτικό σου (ότι επιτρέπονται μέχρι δύο αιτήσεις ανά πάσα στιγμή), τότε τι λόγο έχει να κυνηγήσει άγονο ένας που θέλει νευρολογία για παράδειγμα;

Υπάρχουν τα εξής σενάρια για τον γιατρό με 3 κομμάτια ειδικότητας (ας πούμε για ένα νευρολόγο για να παρακαλουθούμε εύκολα αυτά που σου λέω):

1. Παίρνεις απλό αγροτικό πριν αρχίσεις να κάνεις την ειδικότητα. Εν τω μεταξύ τρέχει η αίτηση για την Παθολογία σου από τότε που πήρες πτυχίο. Δεν αλλάζει τίποτα. Περιμένεις να αρχίσεις Παθολογία.

2. Παίρνεις άγονο αγροτικό πριν αρχίσεις να κάνεις την ειδικότητα. Εκτός από την αίτησή σου για Παθολογία που τρέχει εν τω μεταξύ, τώρα με το που κερδίζεις το άγονο βάζεις να τρέχει και η αναμονή για Ψυχιατρική λογικά ε; ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ (μικρότερη αναμονή) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΑΣΚΗΣΗ μπορεί να πάρεις το μπούλο και να ακυρωθούν τα πάντα. Άρα δεν το ρισκάρεις; Ή το ρισκάρεις;

3. Εάν πάρεις αγροτικό αφού ολοκληρώσεις την Παθολογία σου; Λογικά τρέχουν (με βάση την τροπολογία για τις ειδικότητες με τρία κομμάτια) αιτήσεις για Ψυχιατρική ΚΑΙ για Νευρολογία. Το άγονο τι θα σου προσφέρει σε αυτό το τρίτο σενάριο; Μήπως τη δυνατότητα να δηλώσεις 2 αιτήσεις για τη Νευρολογία (σε νοσοκομείο που δίνει μέρος, και σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη); Μα τότε τρέχουν 3 αιτήσεις ταυτόχρονα.

Μπορεί κάποιος να ξεκαθαρίσει τι γίνεται με τις 3-κόμματες ειδικότητες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κάποιος να ξεκαθαρίσει τι γίνεται με τις 3-κόμματες ειδικότητες;

χαχαχα τέλειο nickname!! Eπισης μ άρεσαν και οι τρικόμματες! :P

Αυτό που ξέρω ως προς τα ερωτήματα είναι πως αν πάρεις άγονο ενώ περιμένεις για 9μηνο παθολογίας(νευρολόγος), μπορείς να δηλώσεις το επόμενο κομμάτι της ειδίκευσης σου, που είναι η ψυχιατρική, και μόνον αυτό. Μόλις διοριστείς στην παθολογία, θα δηλώσεις και νευρολογία. Δηλαδή δε συμφέρει και πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι απλό αλλά σημαντικό... Για να δηλώσεις το δεύτερο κομμάτι, αν έχεις πάρει άγονο, χρειάζεσαι χαρτί από το νοσοκομείο που θα παρουσιαστείς για το 3μηνο ή αρκεί η απόφαση διορισμού σου (που θα έρθει ταχυδρομικώς) ?

Το λέω αυτό γιατί αν θέλουν χαρτί από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου, πώς στην ευχή θα "ξεκλέψεις" μια εργάσιμη (απ'το τρίμηνο που υποτίθεται πρέπει να είσαι κάθε μέρα στο νοσοκομείο), για να μπορέσεις να παρουσιαστείς στο Υπουργείο και να κάνεις τη δεύτερη αίτηση (δεν νομίζω ότι θα κάνεις και την καλύτερη εντύπωση αν, με το που θα παρουσιαστείς, ζητήσεις άδεια 1 μέρα !!!) ? Ενώ αν αρκεί η απόφαση διορισμού, σου δίνεται περιθώριο μέσα στις 15 μέρες που έχεις προθεσμία να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο, να πας στο Υπουργείο να κάνεις την αίτηση.

Εκτός κι αν η αίτηση για το δεύτερο μέρος της ειδικότητας μπορεί να γίνει και ταχυδρομικώς ή μέσω εξουσιοδότησης από κάποιον άλλον.

Και κάτι άλλο, το ίδιο απαιτείται και για να ασφαλιστείς στο ΤΣΑΥ ? Δηλαδή χαρτί από το γραφείο προσωπικού ?

Thanks !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με τον διορισμό σου δηλώνεις το άλλο κομάτι της ειδικότητας στην νομαρχία και όχι στο υπουργείο. στείλτα με φαξ

και για το τσαυ θελει βεβαίωση διορισμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με τον διορισμό σου δηλώνεις το άλλο κομάτι της ειδικότητας στην νομαρχία και όχι στο υπουργείο. στείλτα με φαξ

και για το τσαυ θελει βεβαίωση διορισμού.

Μα αυτό ήθελα να διευκρινισω, φίλε Τάσο. Τι εννοείς "διορισμό" ? Γιατί ο διορισμός έρχεται με το ταχυδρομείο ! Το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου σου δίνει (υποψιάζομαι) άλλο χαρτί. Ποιο από τα δύο τελικά απαιτείται ?

Υ.Γ. : Νομαρχία, Υπουργείο... Δεν ξέρω τι είναι. Αυτό εκεί στη Ριανκούρ εννοούσα πάντως ! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το υπουργείο σου στέλνει την ανακοίνωση τοποθέτησης. Τον διορισμό (σύμβαση εργασίας) τον υπογράφεις στο νοσοκομείο.

Την πρώτη μέρα που θα παρουσιαστείς πιθανών να μην υπογράψεις την σύμβαση, αλλά ζήτα από το γραφείο προσωπικού να σου δώσει μια βεβαίωση ότι εργάζεσαι στο νοσοκομείο για να μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις στην κατάθεση του β' μέρους της ειδικότητας.

Αυτό εκεί στην Ριανκούρ στο cosmos είναι η νομαρχία Αθηνών κεντρικού τομέα. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.