Jump to content

[υποψ.αγροτικός] Άγονο αγροτικό & ειδικότητα


glafki

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να ξεκαθαρίσει τι γίνεται με τις 3-κόμματες ειδικότητες;

χαχαχα τέλειο nickname!! Eπισης μ άρεσαν και οι τρικόμματες! :P

Αυτό που ξέρω ως προς τα ερωτήματα είναι πως αν πάρεις άγονο ενώ περιμένεις για 9μηνο παθολογίας(νευρολόγος), μπορείς να δηλώσεις το επόμενο κομμάτι της ειδίκευσης σου, που είναι η ψυχιατρική, και μόνον αυτό. Μόλις διοριστείς στην παθολογία, θα δηλώσεις και νευρολογία. Δηλαδή δε συμφέρει και πολύ.

Καλή μου φίλη (καλοί μου άνθρωποι που έλεγε κι ο Βέγγος), υπάρχουν κάποια σημαντικά ερωτήματα που δεν έχουμε απαντήσεις.

Μερικά ερωτήματα--

1) Εάν, ας πούμε, (μιλώντας πάντα για νευρολόγους) καταφέρεις να πάρεις το άγονο και τρέχουν ταυτόχρονα δύο αιτήσεις (για Παθολογία αλλά και για Ψυχιατρική) τι γίνεται στην (πολύ πιθανή) περίπτωση που η σειρά σου για Ψυχιατρική έρθει πιο χρήγορα από τη σειρά σου για Παθολογία; Δεν γίνεται να κάνεις Ψυχιατρική πριν την Παθολογία αφού δεν επιτρέπεται η αντίστροφη άσκηση. Τι προβλέπεται καλή μου φίλη:

α. Σε περιμένει η θέση σου στην Ψυχιατρική μέχρι να τελειώσεις την Παθολογία σου και διορίζεσαι καπάκι αμέσως χωρίς αναμονή την επόμενη μέρα που θα ολοκληρώσεις την Παθολογία ή

β. Αφού δεν θα έχεις προλάβει να ολοκληρώσεις την εκπαίδευση στην Παθολογία χάνεις τη θέση σου στην Ψυχιατρική και θέλει νέα αίτηση και πάλι για την Ψυχιατρική.

Υπάρχει νόμος που να λέει ότι μπορείς να μην παρουσιαστείς σε κομμάτι ειδικότητας εάν κάνεις προηγούμενο κομμάτι ειδικότητας και ότι δεν χάνεις τη θέση σου αλλά απλά σε περιμένει μέχρι να τελειώσεις το προηγούμενο κομμάτι για να την πάρεις; Υπάρχει κάνας νόμος / ρύθμιση / ντροπολογία ή κάτι άλλο που να σε θεωρεί "δικαιολογημένο" που δεν αποδέχεσαι τη θέση για Ψυχιατρική επειδή δεν έχεις ολοκληρώσει ακόμα το προηγούμενο στάδιο αλλά ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΆΝΕΙς ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΟΜΩΣ!!! ΕΚΕΙ είναι το σημαντικό θέμα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Last Reply

Δεν την χάνεις τη θέση σου.Εάν η θέση σου στην Ψυχιατρική ανοίξει πιο γρήγορα από τη θέση σου στην Παθολογία τότε διορίζεται ο επόμενος.Όταν ολοκληρώσεις την εκπαίδευση στο γενικό κομμάτι της ειδικότητας, θα διοριστείς στην πρώτη θέση που θα ανοίξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατάλαβα. Να είσαι καλά.

Στην περίπτωση που πάρεις άγονο αφού έχεις ολοκληρώσει την Παθολογία σου; Αυτό δεν το απαντήσαμε!!--

Εννοώ, ήδη τρέχουν αιτήσεις και για Ψυχιατρική και για Νευρολογία (τρέχουν δηλαδή αιτήσεις για όλα τα επόμενα κομμάτια λόγω της περσινής ντροπολογίας). Εάν πάρεις λοιπόν άγονο αγροτικό αφού ολοκληρώσεις την Παθολογία σου;; θα μπορείς να κάνεις κι άλλη αίτηση ή ουσιαστικό το άγονο δεν σου προσφέρει πλέον τίποτα αφού ήδη τρέχουν αιτήσεις για όλα τα επόμενα στάδια;; Τι κερδίζεις;;;;;

Πάλι καλά που υπάρχει και αυτό το σάητ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν γνωρίζω τι γίνεται στην περίπτωση αυτή, νομίζω όμως ότι δεν μπορείς να κάνεις επιπλέον αίτηση.Στην ουσία όμως και να μπορούσες να κάνεις επιπλέον αίτηση δεν θα είχε κάποιο νόημα.Δηλαδή, την πρώτη αίτηση που θα είχες κάνει για Ψυχιατρική και για Νευρολογία θα την είχες κάνει με τον διορισμό στην Παθολογία. Εάν πάρεις άγονο και επιτρέπετε τελικά να κάνεις επιπλέον αιτήσεις τότε οι αιτήσεις αυτές χρονικά θα γίνουν τουλάχιστον 8 μήνες μετά τις πρώτες αιτήσεις για Ψυχιατρική και για Νευρολογία.Δεν νομίζω δηλαδή ότι θα έχεις κάποιο κέρδος όσων αφορά την αναμονή για την ειδικότητα.Δεν ξέρω αν σε βοήθησα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λίγο θολό το τοπίο. Εάν ξέρει οποιασδήποτε θα βοηθούσε να γνωρίζουμε τι συμβαίνει στην περίπτωση που παίρνεις άγονο ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.$---

Να σε κάνω άλλη μια ερώτηση μάστορα. Στην νευρολογία μπορείς να κάνεις αυτό που γίνεται με τις άλλες ειδικότητες (π.χ. Μαιευτική Γυναικολογία, Καρδιολογία κλπ.) στις οποίες για το τελευταίο κομμάτι έχεις 2 αιτήσεις;; Δηλαδή μπορεί ένας νευρολόγος να έχει μια αίτηση για 1 χρόνο άσκηση στη Νευρολογία σε κάποιο περιφερειακό νοσοκομείο και άλλη μία αίτηση για ΠΛΗΡΗ χρόνο σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη; Λογικά με το που διορίζεται παθολογία και τρέχουν οι αιτήσεις για Ψυχιατρική και Νευρολογία είναι αναγκασμένος να δηλώσει σε νοσοκομείο που δίνει ΠΛΗΡΗ νευρολογία; Είναι αδικία αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε σ'αυτή την ερώτησή σου μπορώ να σε βοηθήσω. Λογικά όμως θα μπορείς να κάνεις δεύτερη αίτηση Νευρολογίας μετα το διορισμό σου στην Ψυχιατρική.Σίγουρα πάντως δεν είσαι υποχρεομένος να κάνεις αίτηση σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη εδικότητα Νευρολογίας. Πάντως ,απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα σχετικά με τις ειδικότητες και τις αιτήσεις μπορείς να πάρεις από όλες τις διευθύνσεις υγιεινής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λίγο θολό το τοπίο. Εάν ξέρει οποιασδήποτε θα βοηθούσε να γνωρίζουμε τι συμβαίνει στην περίπτωση που παίρνεις άγονο ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ.$---

Είναι όντως ένα ιδιότυπο ερώτημα, που θα μπορούσε να απαντηθεί από κάποια νομαρχία, όπως σου είπε ο συνάδελφος. Επειδή όμως το είχα ψάξει λίγο για νευρολογία και άγονο έχω να σου πω το εξής: Η αναμονή είναι μεγάλη για το πρώτο κομμάτι(παθολογία) και για το τελευταίο(νευρολογία). Το 6μηνακι ψυχιατρικής το βρίσκεις πολύ γρήγορα, με ελάχιστους μήνες διαφορά ή και αμέσως μετά την 9μηνη παθολογία σου. Οπότε δεν νομίζω ότι σε συμφέρουν ιδιαίτερα τα σενάρια που μελετάς για άγονο μετά την παθολογία, ακόμα κι αν σου επιτρέψουν να δηλώσεις κομμάτι νευρολογίας (πολύ αμφιβάλλω ότι ισχύει κάτι τέτοιο!). Επίσης η αναμονή για κομμάτι νευρολογίας είναι τεράστια, γύρω στο 4 χρόνια. Ελπίζω να σε βοήθησα :)

ΥΓ. Επίσης, σε περίπτωση που δεν διευκρινίστηκε, κομμάτι νευρο έχεις δικαίωμα να δηλώσεις με το διορισμό στην Ψ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή όταν διορίζεσαι Παθολογία τρέχουν αυτομάτως δύο αιτήσεις για Ψυχιατρική και Νευρολογία (πλήρη ας πούμε)

και όταν διοριστείς Ψυχιατρική εκτός από την παλιά αίτηση για πλήρη Νευρολογία που ήδη τρέχει, μπορείς να προσθέσεις ακόμα μια αίτηση για νευρολογία για να κάνεις κομμάτι (1 έτος π.χ.) σε κάποιο περιφερειακό;; Κατάλαβα καλά.

Αυτό εννοείς χρυσή μου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλησπέρα!

Μια απορία..Αν κάποιος σε αναμονή 9μηνου παθολογίας για νευρολογία κάνει άγονο αγροτικό, εφόσον κάνει άγονο μπορεί να δηλώσει και τα άλλα 2 κομμάτια της ειδικότητας και να τρέχουν μαζί οι αναμονές?

Αν όχι, τι ισχύει ακριβώς?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν διοριστεις στο νοσοκομειο για να κανεις το τριμηνο του αγονου μπορεις να δηλωσεις την παθολογια(που ηδη την εχεις δηλωσει) και την ψυχιατρικη.....

Δεν μπορεις να δηλωσεις το κυριο κομματι της νευρολογιας απο τωρα...

Τωρα για την συνεχεια,οταν διοριστεις στο πρωτο κομματι(που ειναι η παθολογια,για να κανεις υποχρεωτικα τριμηνο αφου το αγροτικο πιανεται σαν εξι μηνες παθολογια) μπορεις να δηλωσεις και την νευρολογια αλλα ΜΟΝΟ σε νοσοκομειο που δεινει πληρη ειδικοτητα....

Για να μπορεις να δηλωσεις αν θες και νευρολογια σε νοσοκομειο που δινει μερικη ειδικοτητα πρεπει να περιμενεις να διοριστεις στην ψυχιατρικη(το δευτερο κομματι δηλαδη)...

Καλο κουραγιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

1)δηλωνεις με το χαρτι που σου δινει το γραφειο προσωπικου οταν πας και υπογραφεις την συμβαση σου

2)μπορεις να δηλωσεις μονο ενα νοσοκομειο απ το ειδικο μερος(πχ αυτο που σου δινει πληρη για καρδιολογια ,και μετα οταν διοριστεις για την παθολογια θα μπορεσεις να δηλωσεις και δευτερο νοσοκομειο για μερικη

αυτα!!!!!!!!

100% επιβεβαιωμενα

να πω κατι που προεκυψε.φιλος μου πηρε αγονο κ οταν διοριστηκε εκανε αιτηση σε 2 νοσοκομεια για το ειδικο μερος της ειδικοτητας.ενα που δινει πληρη κ ενα που δινει μερικη.στη νομαρχια που ανηκει το νοσοκομειο που δινει μερικη δεν του ειπαν οτι εχει προβλημα!!!! κ το δηλωσε κανονικα.διευκρινιζω οτι ακομα δεν εχει κανει το γενικο μερος της ειδικοτητας!!υπαρχει περιπτωση να εχουν κανει λαθος στη νομαρχια??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με βαση το νομο κανεις μια δηλωση αλλα κλασσικα η υπαληλος στην νομαρχια δεν το γνωριζε.τωρα αν σκασει καταγγελια θα γελασει πολυς κοσμος :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι, iskios...Εχει αλλαξει απο τον Απριλιο (νομιζω)...Οποιος υπηρετει σε αγονο Π.Ι. μπορει πλεον να δηλωνει δυο νοσοκομεια για το ειδικο μερος της ειδικοτητας του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε νομίζω, ισχύει η δήλωση ενός από τα δύο νοσοκομεία όταν κάνεις άγονο, στη νομαρχία έκαναν λάθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικα τι ισχυει?εχει κανεις τον νομο?δηλαδη αν εχεις παρει αγονο εχεις δικαιωμα να δηλωσεις το νοσοκομειο που δινει μερικη ειδικοτητα μονο αν εχεις αρχισει το γενικο?οχι απο πριν.λιγο κουλο μου ακουγεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν καταλαβα καλα ο,τι και να γινει με η χωρις αγονο,επιτρεπεται μεχρι 2 αιτησεις να τρεχουν,ετσι?ειτε για τις 2πλες ειτε για τις τριπλες ειδικοτητες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ B 1475/2008

''...να εκκρεμουν δυο αιτησεις τους για οποιαδηποτε επι μερους σταδια ειδικευσης απο αυτα που απαιτουνται για την αποκτηση τιτλου ιατρικης ειδικοτητας (συμπεριλαμβανομενου του σταδιου της κυριας ειδικοτητας), συμφωνα με τη σειρα εκπαιδευσης. Η δευτερη αιτηση δυναται να υποβληθει αμεσως με την αναληψη υπηρεσιας των ιατρων.''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ B 1475/2008

''...να εκκρεμουν δυο αιτησεις τους για οποιαδηποτε επι μερους σταδια ειδικευσης απο αυτα που απαιτουνται για την αποκτηση τιτλου ιατρικης ειδικοτητας (συμπεριλαμβανομενου του σταδιου της κυριας ειδικοτητας), συμφωνα με τη σειρα εκπαιδευσης. Η δευτερη αιτηση δυναται να υποβληθει αμεσως με την αναληψη υπηρεσιας των ιατρων.''

''να εκκρεμουν δυο αιτησεις'' = 1 για πρωτο μερος και 1 για κυριο μερος

γι αυτο οταν σου λεει ο νομοθετης οτι ''δευτερη αιτηση δυναται να υποβληθει αμεσως με την αναληψη υπηρεσιας των ιατρων.'' εννοει οτι εχεις ηδη μια αιτηση για το πρωτο μερος και τωρα με την αναληψη του αγονου μπορεις να υποβαλεις αλλη ΜΙΑ

γι αυτο και εμεις πλεον την υποβαλουμε πριν το τριμηνο και οχι μετα

δηλαδη εισαι εκτεθιμενος αν εχεις δηλωσει με το αγονο 2 αιτησεις για κυριο μερος (μειωμενη και πληρη) γιατι πλεον θα εχεις 3 αιτησεις που εκκρεμουν

...και μια ενσταση στη διευθυνση υγειας που εχεις καταθεσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γι αυτο οταν σου λεει ο νομοθετης οτι ''δευτερη αιτηση δυναται να υποβληθει αμεσως με την αναληψη υπηρεσιας των ιατρων.'' εννοει οτι εχεις ηδη μια αιτηση για το πρωτο μερος και τωρα με την αναληψη του αγονου μπορεις να υποβαλεις αλλη ΜΙΑ

γι αυτο και εμεις πλεον την υποβαλουμε πριν το τριμηνο και οχι μετα

Και γιατι να μην εννοει (; ): Η δευτερη αιτηση απο τις, συνολικα, δυο που μπορουν να εκκρεμουν για οποιοδηποτε σταδιο ειδικευσης;

Αν ειναι οπως τα λες, το ΦΕΚ αυτο δεν ειχε λογο να δημοσιευθει αφου, στην ουσια, δεν αλλαζε τιποτα στα μεχρι τοτε ισχυοντα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΦΕΚ δημοσιεύτηκε φέτος τον Ιούλιο.

Η διαφοροποίηση από τον προηγούμενο νόμο έχει συζητηθεί ΕΔΩ

Παλιότερα μπορούσες να δηλώσεις λόγω άγονου το δεύτερο μέρος ειδικότητας μόλις ολοκλήρωνες το τρίμηνο.

Τώρα μπορείς να δηλώσεις μόλις διοριστείς στο νοσοκομείο για την τρίμηνη άσκηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

trippin

πιο καλα δε μπορω να το εξηγησω

οπως επισης δεν καταλαβαινω τι εννοεις

το σιγουρο ειναι η ενσταση μου αν σε βρω μπροστα μου στη λιστα της κυριας ειδικοτητας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

trippin

πιο καλα δε μπορω να το εξηγησω

οπως επισης δεν καταλαβαινω τι εννοεις

το σιγουρο ειναι η ενσταση μου αν σε βρω μπροστα μου στη λιστα της κυριας ειδικοτητας

καλα, χαλαρωσε judge dred...Το οτι δεν συμφωνω 100% με την ερμηνεια σου, δε σημαινει οτι δε καταλαβα τι ειπες, αλλωστε ολοι ετσι το ερμηνευουμε εκ πρωτης οψεως. Υπαρχουν πολλοι, ομως, που πλεον δηλωνουν ''σπαστα'' το ειδικο κομματι της ειδικοτητας απο την αναληψη υπηρεσιας σε αγονο Π.Ι..

Η δηλωση του ειδικου μερους της ειδικοτητας με την αναληψη υπηρεσιας στην αρχη του τριμηνου δεν εχρηζε συνθεσης ΦΕΚ, επειδη, πολυ απλα, ηταν αυτονοητη με την αλλαγη της φυσης της συμβασης απο ιδιωτικου σε δημοσιου δικαιου (και ενιαιας) εξ αρχης. Ανηκα στη πρωτη φουρνια αγροτικων που διοριστηκαν με αυτη τη συμβαση και το ΦΕΚ αυτο δεν υπηρχε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

tasos

το λεω γιατι οταν πας να δηλωσεις για νοσοκομειο που δε δινει πληρη και βλεπεις απο πανω σου ατομα που εχουν δηλωσει μειωμενο κομματι κυριας ειδικοτητας με χαρτι αγονου κατι.....δεν παει καλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.