Jump to content

Νομοθεσία που διέπει Μεταπτυχιακά- Διδακτορικά


rhesus

Recommended Posts

Γιατί πάντα πρέπει να έχουμε τύψεις όσοι για τον έναν ή τον άλλο λόγο δε θέλουμε να γίνουμε μετανάστες;

Γιατί πρέπει να πάμε κάπου αλλού για να θεωρούμαστε άνθρωποι;

Ε όχι ρε παιδιά, όποια άλλη γαμοδουλειά και να έκανα αυτό δε θα ίσχυε...

Εντάξει λοιπόν, δε θέλω να με λέτε επιστήμονα αν δε γουστάρετε...είμαι έμπορος και θα προσπαθήσω να κάνω διδακτορικό εδώ!!!

Και κακώς δεν ασχολήθηκα με το εμπόριο νωρίτερα, άδικος κόπος είναι η ιατρική σας, σας τη χαρίζω! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Last Reply

@ vicryl

Τα διδακτορικά απαιτούν να έχεις έναν καθηγητή διατεθειμένο να σε καθοδηγήσει και να σε βοηθήσει.

Και επειδή μιλάμε για Ελληνικά πανεπιστήμια, αυτό μεταφράζεται σε παντελή απουσία οποιουδήποτε αντικειμενικού κριτηρίου της δουλειάς που κάνεις.

Συνεπώς είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θέλεις, όπου το θέλεις, αρκεί να το εγκρίνει ο καθηγητής σου.

Από εκεί και πέρα επαφίεται στο φιλότιμο το δικό σου και στην αξιοπρέπεια του καθηγητή σου το αν θα κάνεις κάτι σοβαρό.

Άλλωστε, δεν με χρειάζεσαι εμένα να σου πω πως υπάρχουν διδακτορικά για τα μπάζα που προχώρησαν και τελείωσαν σε 3.00001 χρόνια και άλλα όπου μετά από 4-5 χρόνια εντατικής και σοβαρής δουλειάς μπήκαν στο ψυγείο.

@ Evanescent_doctor

Καμία τύψη να μην νιώθεις.

Άνθρωπος μπορείς να είσαι και στην Ελλάδα. Αλίμονο.

Δυστυχώς όμως είναι εξαιρετικά δύσκολο να το αποδείξεις.

Το διδακτορικό του επιστήμονα και του έμπορα έχουν την ίδια αξία στην Ελληνική αγορά εργασίας, η οποία δυστυχώς εξαρτάται λιγότερο από την ποιότητα του, και περισσότερο από τα ονόματα αυτών που σε προωθούν.

Από εκεί και πέρα η αλήθεια είναι πως ένα σοβαρό διδακτορικό, ακόμα και Ελληνικό, όλο και κάπου θα σου φανεί χρήσιμο και όλο και κάποιος ενδέχεται να το προσέξει.

Όπως είπε και ο Sov σημασία έχει ΕΣΥ τι κέρδισες, ΕΣΥ τι έμαθες, ΕΣΥ τι μπορείς να προσφέρεις.

Στο τέλος αυτό μένει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ένστασή μου είναι ότι υποννοείται από κάποιους (Sovereign κυρίως) ότι όποιος κάθεται εδώ και ασχολείται με διδακτορικό κάνει μα.... και δεν έχει τα @@ να πάει αλλού...Εντάξει, αν είναι να με χαρακτηρίσει ο Sov έμπορο, ηλίθιο και αν@@, ας το κάνει! emofftopic

Δεν είμαστε όλοι αναγκασμένοι να εγκαταλείψουμε τη χώρα γιατί έτσι θα γίνουμε άνθρωποι κατά τη γνώμη οποιουδήποτε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως παρεκτρέπεσαι; Επειδή χαρακτήρισα εμπόριο αυτό που συμβαίνει με τα διδακτορικά στην Ελλάδα, χωρίς να απευθύνομαι σε σένα που πετάχτηκες ξαφνικά θιγμένος μετά από αυτό που έγραψα, σημαίνει ότι σε είπα ηλίθιο;

Δηλαδή για όνομα του Όντιν εδώ μέσα.

Είπα εγώ σε κανέναν ότι πρέπει σώνει και καλά να φύγει στο εξωτερικό; Είπα ότι όποιος αποφάσισε να γίνει επιστήμονας, οφείλει να το πράξει και να μην κοροϊδεύει τον κόσμο παίροντας 2-3 αίματα τη βδομάδα και γράφοντας έτσι διδακτορικό. Δεν είπα ότι πρέπει να φύγεις από την Ελλάδα, για να κάνεις αξιόλογο διδακτορικό. Δόξα σοι ο Θεός, υπάρχουν στην Ελλάδα επιστήμονες που βγάζουν σημαντικό έργο και εργάζονται σκληρά. Στο χέρι του καθενός που θέλει, επαναλαμβάνω, να λέγεται επιστήμονας είναι να τους βρει και να προσπαθήσει να μπει στην ομάδα τους.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θίγεστε έτσι έντονα ορισμένοι όταν ακούτε αυτονόητα πράγματα.

ΥΓ: Όπως ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει δομημένο πρόγραμμα ιατρικού PhD.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: Όπως ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει δομημένο πρόγραμμα ιατρικού PhD.

Εγώ πάλι πρέπει να πω ότι την καταλαβαίνω την αγανάκτηση που βγήκε από τον evanescent, όχι από ένα συγκεκριμένο άτομο, αλλά από πολλά που έχουν βγει στο εξωτερικό μετά το πτυχίο διακρίνω μια απαξίωση του ο,τιδήποτε συμβαίνει στην ελλάδα μετά το πανεπιστήμιο. σαν να διακρίνουν το απόλυτο χάος μόνο εκεί που λόγω απόστασης μπορούν να το δουν. ακούγεται λίγο υποκριτικό να βλέπουμε τις ανεπάρκειες μόνο σε ορισμένους τομείς όταν η ίδια αναρχία και διαφθορά τα χαρακτηρίζει και για τους ίδιους μαφιόζους (δεπ-καθηγητές κλπ) μιλάμε. εκτός αν για να κάνει κανείς έρευνα και διδακτορικά στην ελλάδα δεν παίζουν κανένα ρόλο τα κονέ που παίζουν και μέσα στα ΑΕΙ (δηλ συγγένειες, φιλίες και κουμπαριές) κατά ένα μεγάλο % και μπορεί κανείς να μπει σε μια αξιόλογη ομάδα απλά κάνοντας μια αίτηση (είτε σαν φοιτητής είτε σαν μεταπτυχιακός).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I don't see your point. Θέλεις να μου πεις ότι υπάρχουν δομημένα PhD στην Ελλάδα και έχω άδικο ή ότι έχω δίκιο αλλά δεν δικαιούμαι να μιλάω επειδή σπούδασα στην Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ!

Εχεις δικιο σε αυτα που λες trivialx αλλα ετσι οπως ειναι τα πραγματα προσπαθουμε να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε.

Ουτως η αλλως εγω αυτους που βλεπω να κανουν διδακτορικα εδω παιρνουν 2-3 αιματα την βδομαδα για βιοχημικα ,γραφουν και μια εργασια της πλακας και that's it!

Αρα η αιγλη του ελληνικου διδακτορικου ειναι ηδη χαμενη απο χερι και δεν προκειται να υπονομευτει απο καποιους που εχουν τα "balls" να αναζητησουν την τυχη τους στο εξωτερικο και ιδιαιτερα στη χωρα που βρισκεται στην απεναντι πλευρα του ατλαντικου!

Τελικα, μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω ....

Αρχικα ρωτας βρε παιδι μου αν μπορει κανεις να κανει διδακτορικο και ταυτοχρονα να λειπει εξωτερικο .....κι εγω αναρωτιεμαι ποιος ειναι ο ςτοχος για κατι τετοιο , για καποιον που ΔΕΝ βλεπει το διδακτορικο ςαν ενα τυπικο προςον και μονο ....

δεν απαντηςα αρχικα , αλλα τωρα που βλεπω οτι η ςυζητηςη τραβαει , να πω κι εγω την αποψη μου ....

κανεις λαθος αν νομιζεις οτι καποιος που κανει διδακτορικο ςτην Ελλαδα δεν εχει τα ballς να κανει κατι εξω ....ςτην τελικη , δε θα υποχρεωςουμε τον καθενα να παρατηςει το ςπιτι του , την οικογενεια του , τη ζωουλα του και τις γνωριμριες του , για να φαει τα νιατα του ςτο εξωτερικο αν δε θελει .....και ςε εχουν πληροφορηςει λαθος αν ςου ειπαν οτι δε γινεται ςοβαρη δουλεια ςτην Ελλαδα πουθενα και απο κανεναν .Μη φταςουμε ςτο ςημειο να τα απαξιωςουμε ολα , γιατι φυςικα , η υπερβολη αυτη δειχνει απο μονη της οτι η αληθεια , δεν μπορει να βριςκεται εκει .....

Φυςικα και γινεται ςοβαρη δουλεια και φυςικα καποιοι ςκιζονται για να το τελειωςουν .Αυτοι που δεν ςκιζονται , ειναι αυτοι που το πηραν βυςματικα .....απλο...

Η εμπειρια ςου , ειναι προςωπικη και μαλλον περιοριςμενη .Δεν μπορεις να εχεις ολοκληρωμενη αποψη της αληθειας , γιατι απλα δεν τους ξερεις ολους .Και οχι , η αιγλη του ελληνικου διδακτορικου ( αλλα και του τουρκικου , του ςουηδικου , του αγγλικου και του ...οποιοθ τελος παντων ....) δεν ειναι χαμενη απο χερι ......

...εξαρταται ποιος το κανει και με ποιον τροπο .Ας μην τα απαξιωνουμε ολα και ας μαθουμε να ςεβομαςτε τους ςυναδελφους μας που κουραζονται και ειναι κλειςμενοι ςε ενα εργαςτηριο προπαθωντας να βγαλουν ακρη, χωρις παντα να εχουν τη βοηθεια που απαιτειται .Κανεις απλουςτευςεις μιλωντας για μια εργαςια της πλακας και οι απλουςτευςεις ειναι παντα μακρια απο την αληθεια , ςτο ξαναλεω .

Δηλαδη αυτοι μονο που πανε ςτο εξωτερικο εχουν ballς, ενω οι αλλοι δεν εχουν ? δηλαδη μονο τα δικα τους διδακτορικα αξιζουν , ενω ολων των αλλων ειναι αχρηςτα ? Ακυρωνεις εςυ τον κοπο τοςων ανθρωπων , πως και με ποιο δικαιωμα ? Εχεις βρεθει εξω για να δεις πως γινονται τα πραγματα εκει ?Ξερεις αν εκει τα πραγματα ειναι τελειως αντικειμενικα ?Εκει ολα παντα δουλευουν ρολοι ? Δεν υπαρχουν κακες κλινικες και κακα εργαςτηρια? Εκει οι γνωριμιρες δεν παιζουν ρολο? Ακομα και απο δω ςε πληροφορω ανθρωποι πανε ςυςτημενοι .....Μη βιαζεςαι να κρινεις ενα ςυτημα που δε γνωριζεις προςωπικα και μην περιμενεις κανενα που ειναι μεςα ςε αυτο και θελει να ςτο παιξει μουρη να ςου πει ολη την αληθεια .Ολη την αληθεια , τη μαθαινεις ο ιδιος , αφου πρωτα εχεις αποκτηςει μεγαλη εμπειρια και εχεις δει πολλα .Δε νομιζω οτι εχει γινει αυτο , ςωςτα?

Εγω ξερω πως οτι κανει ο ανθρωπος παραπανω απο αυτο που απλα πρεπει ειναι καλο .Ο, τι καινουριο γνωριζει ειναι καλο.ςε οποιο καινουριο ςυςτημα μπει , ειναι καλο.Βλεπει καινουρια πραγματα και του ανοιγονται αλλο δρομοι .Ας κοιταξει ο καθενας τον εαυτο του και ας μη βιαζομαςτε να κρινουμε τους αλλους .( κλαςςικη ελληνικη ςυμπεριφορα )

υγ και ναι, υπαρχουν και διδακτορικα , τα οποια απαιτουν να ειςαι εκει καθε μερα , ολη μερα ....που κανεις πολλες αιμοληψιες και τις κανεις εςυ ...που δε ςε βοηθαει κανενας , ακομα και ο ςυρφετος που θα μπει πιςω απο το ονομα ςου ( θες δε θες )....που θα πρεπει περα απο τον κοπο ςου να εχεις να ςκεφτεις τον καθε ηλιθιο -α που θα ςου κανει τον μαγκα ςτην κλινικη και θα ςου κανει τη ζωη πιο δυςκολη ...που θα μπεις ςε ενα εργαςτηριο μερα και θα βγεις νυχτα ...που για να το γραψεις θα πρεπει να ξενυχτηςεις μερες και νυχτες και να θυςιαςεις προςωπικο χρονο απο ξεκουραςη , διαςκεδαςη ή αγαπημενα ςπυ προςωπα ......το δικο μου ( και πολλων αλλων )ειναι ενα τετοιο αγαπητε ...αλλα εγω , δεν εχω μπαρμπα ςτην κορωνη , ουτε μπαμπα καθηγητη , ουτε εχω κατςει ςε κανενα απο αυτους ......παραδιπλα ( ναι , ναι , ςτην ιδια κλινικη ακομα ) υπαρχει ατομο με τα χαρακτηριςτικα που ψαχνεις : ειναι εξωτερικο , γραφει ειδικοτητα και φυςικα της κανουν οι δουλοι το διδακτορικο .....

ολα ςχετικα ειναι μωρα μου ςε αυτη τη ζωη ....χαλαρωςτε και λιγο λοιπον .....φιλακια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup συμφωνώ με τα παραπάνω και δεν έχω να πω άλλο απ΄το ότι πολλοί εργάζονται και σπουδάζουν ευσυνείδητα και εδώ και έξω και ότι απλά στη χώρα μας που ξέρουμε καλύτερα τις αδυναμίες του συστήματος θα έπρεπε να είμαστε πιο αυστηροί και να προσπαθούμε να αλλάξουμε ό,τι μπορούμε προς το καλύτερο.

PS: sorry για την παράθεση sov, είχα σκοπό να πω κάτι άλλο και έμεινε κατά λάθος, δεν αναφερόμουν ειδικά σε σένα emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβάζοντας τις παραθέσεις σας μου θυμίσατε ένα interview που είχα πριν από κάποιο καιρό που κάποια Εγγλεζάκια θεωρούσαν κατώτερο το ότι είχα διδαχθεί λαπαροσκοπική στη Γαλλία (ασχέτως αν αυτοί την ανακάλυψαν) και θεωρούσαν ότι τους λέω ψέματα ότι έχω διδακτορικό γιατί το έκανα παράλληλα με την ειδικότητα και δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως κάποιο εργαστήριο μπορεί να εργάζεται μετά το προβλεπόμενο ωράριο.

Λοιπον να τα πιάσουμε από την αρχή.

Καταρχήν στην Ελλάδα και σε κάποιες άλλες χώρες το Master δεν είναι απαραίτητο πριν από τον Διδακτορικό τίτλο γιατί τα πανεπιστήμια των χωρών αυτών έχουν κύκλο μαθημάτων επιπέδου Master.

Τώρα άν ο Παπανδρέου για τον λόγο του να δείξει ότι αυτός και οι υπουργοί του ήταν 'σπουδαγμένοι' και για να βολέψει τους παρατρεχάμενους που δεν μπορούσαν να γίνουν τίποτα παραπάνω από υφηγητές (η γνωστή μπλέμπα των κεντρικών - παραδοσιακών πανεπιστημίων που είναι τώρα αναπληρωτές και τακτικοί καθηγητές οι και μακαρίτες και κατέστρεψαν τα ελληνικά πανεπιστήμια) υποβίβασε τα πτυχία μας σε επίπεδο Bachelor το '83.

Σε αυτές τις χώρες το Bachelor είναι 3 χρόνια, το Master άλλα 2 και το PhD 3 με 4. Με ποιά λογική το ΠΑΣΟΚ έβαλε στο ίδιο τσουβάλι έναν απόφοιτο του ΕΜΠ με κάποιον του University Trehagyrevopoulos δεν ξέρω.

Φίλε Sov. τί θα πεί οργανωμένο πρόγραμμα διδακτορικού. Αν υπαινήσεσαι τα μαθήματα που κάνουν εδώ είναι λογικό μιας και προκειται για 'ντενεκέδες' οπότε είναι απαραίτητο όταν αρχίζουν το διδακτορικό να πρέπει να τους μάθουν κάποια πράγματα για να μπούν στο πνεύμα του διδακτορικού. Στην Ελλάδα απασχολήσαι τουλάχιστο τον πρώτο χρόνο για την συγγραφή του γενικού μέρους της διατριβής. Νομίζεις ότι μαθαίνεις σε αυτή την πορεία λιγότερα από όσα μαθαίνει ένα εγγλεζάκι στα μαθηματάκια; Μήπως όμως, λέω μήπως είναι γιατί εδώ πρέπει να βρείς αυτό που πρέπει στην έρευνα και όχι αυτό που υπάρχει πραγματικά; (και έχω ένα σωρό παραδείγματα να σου το τεκμηριώσω μιας και ήρθα εδώ όχι γκάβακας αλλά μετά από 10 χρόνια εμπειρίας στο επάγγελμα).

Απλά η μόνη διαφορά με αυτές τις χώρες είναι ότι στην Ελλάδα πληρώνεται ο καθηγητής για τους επιβλεπόμενους φοιτητες ενώ εδώ πληρώνονται οι φοιτητές για το PhD αφού τα στάξουν χοντρά για το Master. Βέβαια καμία φορά για να γλυτώσουν τα μαθηματάκια και τους πολλούς lecturer ειδικά στην Ιατρική ανακαλύψαν τις θέσεις Clinical Research Fellow θέσεις αγγαρειομάχου, έμμισθου φυσικά, που μας βγάζει και δουλειά σαν staff grade κάτι μεταξύ SHO και Middle grade γενικά να βουλώνει τρύπες να μας βγάζει και εφημεριούλες να είμαστε εντάξει με τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Στην Ελλάδα αυτό (όπως πχ και το 6ο έτος της ιατρικής) το κάνεις άμμισθος μαζί με πολλά άλλα (καφέδες, μαθήματα στους φοιτητες, άλλες εργασίες) γιατί αν δεν τα κάνεις κοκό δεν έχει και σε πετάνε έξω. Εκτός αν έχεις βύσμα όπως συμβαίνει σε όλο το κόσμο. (εδώ ακόμα και η εργασία της διπλής έλικας των Watson ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - Crick κλεμένη εργασία από κάποιο κακομοίρη μεταπτυχιακό ήταν γιατί οι κύριοι αυτοί 'κοιμηθήκαν' με τα σωστά άτομα).

Και ναι το διδακτορικό μπορεί να γίνει χωρίς να είναι απαραίτητη η φυσική παρουσία σου στο πανεπιστήμιο. Ποιά η λογική να είσαι φυσικά παρών στον χώρο κατα τη διάρκεια της βιβλιογραφικής έρευνας πχ. Δεν μπορείς να το κάνεις από το σπίτι σου ειδικά τώρα με τις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες; Απλά κάποιοι θέλουν τους αγγαρειομάχους τους. Και ποιός ο λόγος αν θέλεις να θυσιάσεις τα απογεύματα και τα βράδυα σου να είναι απαραίτητο κατα τις ώρες γραφείου να μην δουλεύεις κάπου αλλού;

Και στην Ελλάδα το σύστημα είναι ακόμα πιό δύσκολο γιατί δεν έχουμε τα ΕΔΤΠ που θα σου παρασκευάσουν το πείραμα. Θα τα κάνεις όλα μόνος σου. (Απορία φίλου στην Αγγλία καλά δεν σου παρασκευάζουν τα πλακάκια τεχνικοί για να πας εσύ να τα εξετάσεις;) Και τα πειραματόζωα ταϊζεις και ξεσκατίζεις και τα πλακάκια ετοιμάζεις και βάφεις και τα μελετάς στο μικροσκόπιο και τις φωτογραφίες εμφανίζεις και πολλά άλλα.

Δέν μπορώ να πώ ότι δούλεψα λιγότερο από τα παιδάκια που έχω και κάνουν PhD στο πανεπιστήμιο μου τώρα ούτε από τους clinical research fellow που έχω. Μπορώ να πώ κρίνοντας απο εμένα και αυτούς ότι έκανα σε διάρκεια 5 ετών την δουλειά και των δύο ταυτόχρονα για όλλα τα χρόνια συνεχόμενα. Γιατί οι μεν φοιτητές μου έρχονται αραιά και που την εβδομάδα και ελέγχουν τα έτοιμα αποτελέσματα των πειραμάτων που άλλοι έτρεξαν και οι δέ άλλοι είναι part time ειδικευόμενοι και part time data gatherers (όπως τους αποκαλώ με ένα φίλο έλληνα φακελοερευνητές).

Και από την άλλη αυτοί δεν θα καταλάβουν ποτέ τι θα πεί θυσία για την έρευνα μιας και δεν έχουν πληρώσει από την τσέπη τους πειραματόζωα, δεν έχουν ξενυχτήσει μετά απο εφημερία για να βγάλουν αποτελέσματα, δεν έχουν έρθει μετά από τριήμερο βραχονησίδα και κατευθείαν στο εργαστήριο, δεν έχουν κάνει 2 χρόνια να δουν το φώς του ήλιου και να βγουν σε μπαράκι να χαζέψουν καμία σουλίτσα και να πιουν κανένα ποτό.

Τέλος είναι και η παράμετρος του θέματος και του είδους του διδακτορικού. Παπαριές θέματα έχουν περάσει σε όλες τις χώρες του κόσμου. Η λογική είναι ότι δεν έχει σχέση το θέμα του διδακτορικού αλλά η ισχύς του επιβλέποντος. Οπότε μην ακούω ιστορίες για την Ελλάδα και τα λοιπούς κομπλεξισμούς. Στην τελική στην Ελλάδα τα διδακτορικά ακόμα και αυτοί που θα τα πάρουν με βύσμα έστω κάποια εργασία θα κάνουνε (θα γλύψουν, θα μπουν σε κάποια πολιτικη παράταξη, θα τρέξουν για εκλογές κάτι ρε παιδί μου). Στην αλλοδαπή ή θα βάλουν κάποιο να δουλέυει (χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Resarch Fellow που έχω τρέχει και μαζέυει δεδομένα για retrospective study και τη γράφει η οποία θα γίνει το διδακτορικό ενός SpR που έχω του οποίου ο μπαμπάς είναι τοπικός ΜΡ, βουλευτής, με αντάλαγμα να βγάλει 2 ανακοινώσεις και ίσως κάποια στιγμή και να βγάλει από το σύνολο των δεδομένων που θα μαζέψει ένα διδακτορικό για τον εαυτό του.). Μπορεί επίσης να το πληρώσει να του το φέρουν πακέτο κάποιες εταιρίες (τηλεφωνα στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου) ή να κάνει μία ευγενική χορηγεία και να του στείλουν το τίτλο μετα τιμής και επαίνων στο σπίτι του. Όπως Ελλάδα δηλαδή στο πιό χειρότερο.

Τώρα στην αρχική ερώτηση του ποστ να πω ότι έχεις δικαίωμα να μεταφέρεις το διδακτορικό σου σε όποιο πανεπιστήμιο ελλάδος ή εξωτερικού θέλεις και αυτοί έχουν δικαίωμα κατά την κρίση τους να σου αναγνωρίσουν την πρόοδο που έχεις κάνει. Στην τελική το διδακτορικό είναι είπαμε κατ΄ελάχιστο 3 χρόνια. Οπότε αν θέλει ο ισπανός πχ ή ο ιταλός κρίνει ότι έχεις προχωρήση την μελέτη του θέματος κατά 2 χρόνια που έκανες στην Ελλάδα και το συνεχίζεις από εκεί. Απλά το αν θα σου το αναγνωρίσει δεν είναι υποχρεωμένος από κανένα νόμο και επαφίεται στην κρίση του. Μπορεί να πεί ότι έκανεσ δουλειά για μισό χρόνο και να σου αναγνωρίσει τον μισό. Είναι θέμα μέσου είτε το μεταφέρεις εντός Ελλάδος, είτε το μεταφέρεις σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο του κόσμου. ΄

Αλλά η ερώτηση σου με παραξενεύει. Το να μεταφέρεις το θέμα ενος διδακτορικού έχει δύο λόγους. Είτε το θες το διδακτορικό για τον τίτλο οπότε αφού ξεκίνησες ένα παπαροθέμα σε ένα παπαροπανεπιστήμιο θές να μεταφερθείς σε κάποιο πανεπιστήμιο που το όνομά του να γράφει όμορφα στην ταμπέλα σου ή ο επιβλέπων σου είναι αρκετά χάλιας και σου κάνει τη ζωή τρίκυκλο στην αγγαρία χωρίς να σου προχωράει το θέμα οπότε θές να ξεφύγεις.

Πάντως πρόσεξε η μεταφορά ισχύει για το ίδιο θέμα φτάνει να σε δεχθεί ο νέος επιβλέπων. Γιατί το να αλλάξεις θέμα στο ίδιο γνωστικό αντικείμενο πάει στην κατηγορία ξαναρχίζω από την αρχή όπου και αν πάς μετά. Εκτός αν έχεις μέσο στην Ελλάδα ή στο Εξωτερικό οπότε μπορούν να γίνου κάποιες αλχημείες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ drkot, έχασα τον συλλογισμό σου από εκεί που άρχισες να μιλάς για αγγλάκια-τενεκέδες που χρειάζονται μαθηματάκια ενώ εμείς οι παμπόνηροι Έλληνες μπορούμε να τα κάνουμε όλα μόνοι μας.

Εκεί πραγματικά, σε έχασα...

Πρόγραμμα PhD εννοώ αυτό που λέει η έκφραση. "Οργανωμένο πρόγραμμα". Με συναντήσεις, με προόδους, με καθορισμό στόχων, με συνεργατική δουλειά, με research nurses και στατιστικούς στη διάθεσή σου, με πραγματικά πρωτότυπα θέματα, με σοβαρές εργασίες σε διεθνή περιοδικά και συνέδρια και όχι τοπικά ή με impact factor 0.2, με μαθήματα (γιατί όχι;) πάνω στη συγγραφή της διατριβής, στην παρουσίαση σε συνέδρια, στη στατιστική ανάλυση (εμείς οι Έλληνες τα εξυπνοπούλια μαθαίνουμε στατιστική από το πανεπιστήμιο ή μαθαίνεται η στατιστική διαβάζοντας κάποιο textbook?) κτλ κτλ και φυσικά προσωπικό supervisor και advisor, που ειδικά αν είναι καλός, μπορεί να γίνει ο mentor σου για χρόνια.

Λοιπόν, δεν ισοπεδώνω τα ελληνικά διδακτορικά, αλλά πόσοι διδακτορικοί στην Ελλάδα θα λέγανε "όχι" σε κάτι από τα παραπάνω; Κατανοώ ότι στην Ελλάδα δεν έχουμε τόσα μέσα, ούτε οι ... research fellows πληρώνονται, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι στο εξωτερικό είναι χαζούληδες επειδή κάνουν μαθήματα οι PhD students!

Και όσο για τους research fellows που παρουσιάζεις σαν κάτι σε λατζέρηδες που βγάζουν τη δουλειά άλλων, εδώ που είμαι οι Research Fellows είναι SpR ένα χρόνο πριν τελειώσουν και μερικοί εξ αυτών έχουν ήδη DPhil από Οξφόρδες και σε επιστημονική αξία δεν θα έκανα το λάθος να τους συγκρίνω με κάτι λιγότερο από έναν άξιο γιατρό-ερευνητή που έχει τη δυνατότητα να προχωρήσει πραγματικά την επιστήμη του. Αλλά πάλι μπορεί να βλέπουμε διαφορετικά τα πράγματα λόγω διαφορετικής ειδικότητας ή περιβάλλοντος εργασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαστε τόσο σκατοφάρα σαν λαός που όπου και να πάμε θα κουβαλάμε την μιζέρια μας και την πιο άρρωστη οπτική αυτού του κόσμου.

Όλα τα ξεφορτώνεσαι, εκτός από τον ευατό σου. Αυτόν τον κουβαλάς όπου και να πας.

emevlogies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος πάντων, για να μην παρεξηγηθώ να εξηγήσω πάλι ότι σέβομαι απόλυτα όποιον κάνει σοβαρό διδακτορικό και άρα σοβαρή έρευνα, όπου κι αν βρίσκεται αυτός.

Αυτό που μετράει στην τελική είναι να βγεις από τη χώρα αλλά να το ζητάει και η καρδούλα σου. Δεν είπαμε ότι πρέπει να φεύγει ο κόσμος με το ζόρι. Αλλά εν έτει 2007, κάπου είναι και απαραίτητο να δεις τι γίνεται παραέξω. Εσύ drkot είσαι εκτός Ελλάδας μόνο για τα φράγκα να υποθέσω; Τίποτα άλλο καλό έχεις βρει στην Αγγλία, που υποθέτω από όσα λες για τους research fellows σου και τους φοιτητές σου και τα παιδάκια που κάνουν PhD στο πανεπιστήμιό σου, είσαι σε ακαδημαϊκό πόστο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων;

Η συμβουλή σου, εν ολίγοις, σε κάποιον που θέλει να κάνει έρευνα, ποια είναι, με βάση την ακαδημαϊκή σου εμπειρία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηθικό δίδαγμα

Είναι ένα κουνελάκι που χαίρεται τη ζωή του, έχει βγει έξω να ξεκουραστεί και όπως δεν πρόσεξε, πλησιάζει μια αλεπού και

του ορμάει.

- Χα χα χα! Θα γίνεις ωραίο γεύμα!

- Δεν γίνεται να με φας! Όχι τώρα! Πρέπει να περιμένεις μερικές μέρες τουλάχιστον!

- Καλά, είσαι σοβαρός? Τώρα θα σε φάω!

- Μα σε λίγες μέρες τελειώνω τη διατριβή μου με τίτλο "Η Υπεροχή των Κουνελιών σε σχέση με τις Αλεπούδες καιτους

Λύκους"

- Α, δεν πας καλά, όλοι ξέρουν ότι τα κουνέλια δεν έχουν καμία τύχη απέναντι στις αλεπούδες!

- Ε, αν δεν πιστεύεις, έλα στη φωλιά μου να τη διαβάσεις και να πειστείς. Αν δεν πειστείς, να με φας.

Πείθεται η αλεπού, πάει στη φωλιά του κουνελιού.....και δεν ξαναβγαίνει ποτέ....

Επαναλαμβάνεται το ίδιο σκηνικό, μόνο που ο κυνηγός αυτή τη φορά είναι ένας λύκος που καταφέρνει και στριμώχνει εύκολα

το κουνέλι σε μια γωνιά (Οξιάς και Πλατάνου γωνία, στο ανω Δάσος (όχι Χαϊδαρίου))

- Μμμμ, τι ζουμερό μεσημεριανό είσαι εσύ!

- Κάτσε, περίμενε, δεν μπορείς να με φας! Περίμενε μερικές μέρες!

- Ίσως δεν πρέπει να σε φάω, φαίνεσαι πειραγμένος στο κεφάλι! Με δουλεύεις?

- Όχι, σε μερικές μέρες τελειώνω τη διατριβή μου "Η Υπεροχή των Κουνελιών σε σχέση με τις Αλεπούδες και τους Λύκους" και

είναι κρίμα!

- Μα καλά, υπάρχουν εκτός από τρελές αγελάδες και τρελά κουνέλια? Ετοιμάσου, σου 'ρχομαι!

- Περίμενε! Περίμενε! Αν δε με πιστεύεις, έλα στη φωλιά μου να τη διαβάσεις και να πειστείς. Αν δεν πειστείς, να με φας.

Όπως και οι πιο μικροί μας φίλοι έχουν καταλάβει τι θα γίνει παρακάτω, πάνε στη φωλιά του κουνελιού μπαίνουν μέσα και

πάει ο λύκος, δεν ξαναβγήκε ποτέ....

Σε κάποια άλλη χαζοχαρούμενη στιγμή του κουνελιού, περνάει μια φίλη του κουνέλα.

- Τι νέα; Φαίνεσαι χαρούμενος!

- Καλά μωρέ, τέλειωσα τη διατριβή μου και ξελασκάρισα λίγο. Ήταν πολύ επιτυχημένη!

- Μπράβο! Τι θέμα είχε?

- «Η Υπεροχή των Κουνελιών σε σχέση με τις Αλεπούδες και τους Λύκους»!

- Εεεχμμμ.... είσαι σίγουρος; Δεν μου ακούγεται πολύ σωστό αυτό!

- Ναι σου λέω! Αν θες έλα να τη διαβάσεις!

Πηγαίνουν στη φωλιά του κουνελιού, κατεβαίνουν, ήταν λίγο ακατάστατα βέβαια, αλλά ήταν μια γεμάτη εβδομάδα με την

παρουσίαση κι όλα αυτά, οπότε κατά σειρά εμφανίσεως βλέπει η κουνέλα ένα κρεβάτι άνω-κάτω, έναν υπολογιστή ταλαιπωρημένο,χαρτιά παντού, ένα σωρό από κόκκαλα αλεπούς, ένα σωρό από

κόκκαλα λύκου και ένα θεόρατο χορτασμένο λιοντάρι!!!

Ηθικόν Δίδαγμα της ιστορίας:

Ο τίτλος του Διδακτορικού σου δεν έχει σημασία.

Το αντικείμενο του Διδακτορικού σου δεν έχει σημασία.

Η έρευνα στο Διδακτορικό σου δεν έχει σημασία.

Αυτό που έχει σημασία είναι ο Επιβλέπων Καθηγητής...

emardown

όλα τα υπόλοιπα είναι τρίχες κατσαρές

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χεχ... Αυτό ήταν πραγματικά καλό :)

Λοιπόν, επειδή λέμε πολλά και μάλλον μιλάμε πολύ για πράγματα, κατ' εμέ, αυτονόητα.

Εξαρτάται τι θέλει κάποιος. Δηλαδή κάπου, όλοι έχουμε δίκιο. Αλλά εξαρτάται τι θέλεις.

Απλά να θυμάστε ότι ακόμα κι ο Γιαμαρέλλος, το PhD από την Αμερική το φερε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος πάντων, για να μην παρεξηγηθώ να εξηγήσω πάλι ότι σέβομαι απόλυτα όποιον κάνει σοβαρό διδακτορικό και άρα σοβαρή έρευνα, όπου κι αν βρίσκεται αυτός.

Αυτό που μετράει στην τελική είναι να βγεις από τη χώρα αλλά να το ζητάει και η καρδούλα σου. Δεν είπαμε ότι πρέπει να φεύγει ο κόσμος με το ζόρι. Αλλά εν έτει 2007, κάπου είναι και απαραίτητο να δεις τι γίνεται παραέξω. Εσύ drkot είσαι εκτός Ελλάδας μόνο για τα φράγκα να υποθέσω; Τίποτα άλλο καλό έχεις βρει στην Αγγλία, που υποθέτω από όσα λες για τους research fellows σου και τους φοιτητές σου και τα παιδάκια που κάνουν PhD στο πανεπιστήμιό σου, είσαι σε ακαδημαϊκό πόστο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων;

Η συμβουλή σου, εν ολίγοις, σε κάποιον που θέλει να κάνει έρευνα, ποια είναι, με βάση την ακαδημαϊκή σου εμπειρία;

Όπως έγραψα και παραπάνω δεν μπορώ να βρω πολλές διαφορές από το ελληνικό σύστημα. Η μόνη διαφορά που έχουμε είναι ότι στην Ελλάδα δεν έχουμε τους παρατρεχάμενους που έχουν εδώ. Δηλαδή μπορείς να μου πείς τί τη χρειάζεσαι την research nurse και τον στατιστικολόγο στο να κάνεις την διατριβή σου; Πέρα από το να ξεχώσει τον ερευνητή από ένα μεγάλο μέρος της εργασίας που κάνει. Τους πρώτους έξη μήνες της διατριβής μου και πιστεύω όποιος κάνει διατριβή στην Ελλάδα το τρώς να μάθεις το SPSS που εδώ ούτε που το έχουν ακούσει. Μετά στο πειραματικό μέρος τρέχεις για αίματα, ιστους, κλπ κλπ που εδώ τρέχει η research nurse. Και παράλληλα τρέχεις μέ ένα σωρό άλλα. Πρόοδους κάνουν και στην Ελλάδα κάθε χρόνο. Και στην Ελλάδα έχουμε επιβλέποντες που λόγω της ελληνικής νοοτροπίας δεν χρειάζεται κάποιος να τους πληρώνει για να κάνουν το ρόλο του advisor και του mentor όπως εδώ. Από την άλλη η δημοσίευση σε καποιο περιοδικό είναι σχετική. Ξέρεις πόσο εύκολα δέχονται εργασία από Ελλάδα εν σχέση εργασία που δημοσιεύεται από τοπικό κέντρο; Νομίζεις ότι όλα που δημοσιεύονται σε περιοδικό με Impact Factor είναι τελείως σοβαρά και όλα όσα δημοσιεύονται σε τοπικά είναι παπαριές; Αυτά τα λένε όσα ψωνισμένα δεν εφαρμόζουν τη κριτική σκέψη όταν μελετάνε ένα άρθρο και απλά λένε αυτό έχει φήμη είναι τέλειο. Προσωπικά ξέρω πώς άρθρα που έστελνα από Ελλάδα και τα πρόσεχα μέχρι την τελευταία λεπτομέρια γιατί πίστευα και εγώ στην σοβαρότητα δεν γινότανε δεκτά και άρθρα που είναι χαζομάρες και τα γράφω σε ένα απόγευμα και τα στέλνω από εδώ γίνονται δεκτα σε impact factor 3 - 4

Και για να μην διαδίδουμε ιστορίες και μπερδεύουμε με ορολογίες και άλλα. Οι Research Fellow είναι αμέσως μετά πού έχουν τελειώσει το rotation σαν SHO. Έχουν καθήκοντα σαν Middle Grade ή SSHO. Με το παλαιό σύστημα σου έδινε μια θέση ερευνητική επιπλέον προσόντα να μπείς σε Numbered post ξέρεις αυτό που σε κάνει consultant ενώ όλα τα άλλα δεν σε κάνουν. Με το νέο σύστημα υπάρχει μία σύγχιση. Σε μία ενημέρωση που μας είχαν κάνει λέγαν ότι δεν θα τους επιλέγουμε για numbered post αλλά για ακαδημαϊκές θέσεις που σημειωτέον εδώ το να είσαι ακαδημαϊκός θεωρείται κατώτερο του να είσαι κλινικός. Κατα τα άλλα οι τίτλοι MBBS (πτύχιο ιατρικής δηλώνει το ότι έκανες τα 2 κλινικά έτη) DPhil (μεταπτυχιακός τίτλος ειδίκευσης σε ... ουτε και γώ έχω καταλάβει και ας έκανα κανα δυο war surgery και conflict medicine και medical hypnosis. Το όλο σκηνικό έμοιαζε σαν τα μαθήματα του βυθούλκα).Οπότε αν καταλαβαίνεις δεν λένε και πολλά σαν τίτλοι. Απλά γραμμές στο βιογραφικό και κοστίζουν 3000 με 4000 λιρόνια έτσι για να λες έκανα κάτι.

Όσο για το κατα πόσο είναι σκοπός να βγείς έξω από την Έλλάδα σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Δεν είναι απαραίτητο πάντως ότι θα σε κάνει πιο καλό γιατρό. Ισως η εμπειρία να σε κάνει να βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά αλλά πέρα από το ότι ακούγεται όμορφα στην ταμπέλα δεν αποτελεί αποδεικτικό ότι έγινες καλύτερος γιατρός. Χαρακτηριστική η συμβουλή που μου είχε δώσει ένας φίλος καρδιοχειρουργός όταν είχα τελειώσει την ειδικότητα και διάβαζα για τις εξετάσεις και παράλληλα έκανα τον αγκιστρολόγο σε μεγάλη κλινική στην Αθήνα. Να βγείς ένα χρόνο έξω, μου είπε, ακόμα και σαν τουρίστας. Θα το βάλεις σαν άμισθος συνεργάτης στην κάρτα σου και από την άλλη θα δείς τι παίζει εκεί και πλέον δεν θα κρίνεις φοβισμένος τους ξένους και αυτούς πού έρχονται από έξω αλλά θα ξέρεις ακριβώς τί μετράνε και πόσες αρλούμπες αραδιάζουν.

Και επειδή θές να το πάς στο προσωπικό. Εδώ είμαι για τα λεφτά γιατί αντίστοιχη δουλειά που αποφέρει τα ίδια έσοδα στην Ελλάδα δεν βρήκα. Όταν τη βρώ, ελπίζω σύντομα, θα επιστρέψω. Κατά τα άλλα έχω δεί πολλά και πλέον ξέρω οτι αν εξαιρέσουμε τους φακελάκηδες γιατρούς σε πολλά μέρη (ανάλογα με αυτά της Ελλάδος) οι ασθενείς πάνε αδιάβαστοι από κακή αντιμετώπιση. Όπως λέει και ένας φίλος που τελειώσαμε μαζί και τώρα έχει ιατρείο στην Κύπρο, όταν βλέπω Άγγλο ασθενή τον αντιμετωπίζω σαν κάποιο που θα γυρίσει σε τριτοκοσμική χώρα και πρέπει να έχω βάλει σε σειρά την αντιμετώπιση όσο το δυνατό πιο γρήγορα. Και κάνω subspecialisation Fellowship in Laparoscopic and Minimal Invasive Urological Oncology απο αυτά που όντως τα κάνουν αυτοί που είναι κάτοχοι CCST ή 6 μήνες πριν την απόκτησή του. Ξέρεις από αυτά που σε χαρακτηρίζουν μετά την λήξη τους Consultant with special interest in...... Τωρα προέκυψε να χειρουργώ με τον Dean στην BUPA και με έχωσε να κάνω και κάποια μαθήματα σαν lecturer αρχικά και μετά βλέπουμε και μιας και είμαι παραδόπιστος Έλληνας και είπαμε θέλω να κάνω μεγάλες κάρτες και να γράψω πολλά στην ταμπέλα μου το έκανα.

Τώρα η συμβουλή μου,τί να πώ; Προσωπικά πιστεύω ότι μόνος σου πρέπει να έχεις ήδη αποκτήσει βάσεις και να μπορείς να διαλέγεις το σιτάρι από τα άχυρα. Βρές ένα καθηγητή που να πιστεύεις οτι μπορεί να σε κατευθύνει σωστά ένα κέντρο που να΄μπορεί να σου παρέχει τουλάχιστο υλικά για την έρευνα και ξεκίνα. Εκτός Ελλάδος σε πολλά πανεπιστήμια έχει αρκετά καλές χρηματοδοτήσεις αλλά αν δεν τους ενδιαφέρει το αντικείμενο έρευνας σου δεν πρόκειται να προχωρήσει χρηματοδότηση και θα μείνει στη μέση. Στην Ελλάδα έχει ένα καλό. Τρίβεσαι με πολλά΄, κάνεις πολλά μόνος και ανοίγει επιστημονικά το πνεύμα σου. Αν βρείς καθηγητή που να έχει μεράκι θα αποκτήσεις τρομερή εμπειρία και θα ανοίξει επιστημονικά και ερευνητικά το πνεύμα σου. Εδώ θα μπείς σε καλούπια και θα πρέπει να ακολουθείς εξειδικευμένο τυφλοσούρτη. Από την άλλη εδώ θα αποκτήσεις πιο εύκολα τα 3 χρόνα διδακτικής εμπειρίας και το impact factor αν θές να κάνεις πανεπιστημιακή καριέρα. Προσωπικά γιατί έχω την φιλοσοφία του επιστήμονα με την αρχαιοελληνική έννοια προτιμώ την Ελλάδα. Αλλά η επιλογή είναι προσωπική ανάλογα με τους σκοπούς και τις επιδιώξεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τους πρώτους έξη μήνες της διατριβής μου και πιστεύω όποιος κάνει διατριβή στην Ελλάδα το τρώς να μάθεις το SPSS που εδώ ούτε που το έχουν ακούσει. ...

DPhil (μεταπτυχιακός τίτλος ειδίκευσης σε ... ουτε και γώ έχω καταλάβει και ας έκανα κανα δυο war surgery και conflict medicine και medical hypnosis. Το όλο σκηνικό έμοιαζε σαν τα μαθήματα του βυθούλκα)...

Όπως λέει και ένας φίλος που τελειώσαμε μαζί και τώρα έχει ιατρείο στην Κύπρο, όταν βλέπω Άγγλο ασθενή τον αντιμετωπίζω σαν κάποιο που θα γυρίσει σε τριτοκοσμική χώρα και πρέπει να έχω βάλει σε σειρά την αντιμετώπιση όσο το δυνατό πιο γρήγορα...

Εδώ θα μπείς σε καλούπια και θα πρέπει να ακολουθείς εξειδικευμένο τυφλοσούρτη. Προσωπικά γιατί έχω την φιλοσοφία του επιστήμονα με την αρχαιοελληνική έννοια προτιμώ την Ελλάδα. Αλλά η επιλογή είναι προσωπική ανάλογα με τους σκοπούς και τις επιδιώξεις...

emconfused Το SPSS εδώ διδάσκεται στα προπτυχιακά έτη. Στην Ελλάδα αντιθέτως είναι που δεν το έχουμε ακούσει μέχρι να φτάσουμε στη στατιστική ανάλυση των δεδομένων στο διδακτορικό. Δεν ξέρω ούτε έναν Άγγλο γιατρό/ψυχολόγο/νοσοκόμα που να μην ξέρει το SPSS

emconfused DPhil είναι το PhD που δίνεται από την Οξφόρδη και δεν ξέρω τι σχέση έχει με τις υπνώσεις.

emconfused Τώρα έγινε και τριτοκοσμική η Ιατρική στην Αγγλία. Μάλιστα.

emconfused Και επίσης τώρα έγινε η Ελλάδα ναός της Ιατρικής με την αρχαιοελληνική έννοια. Μάλιστα.

:rolleyes: Είναι προφανές ότι δεν περνάς καλά εδώ. Προσφέρομαι να πάμε για ποτάκι κάποια στιγμή, γιατί νομίζω μένουμε και κοντά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Sov.

Για τα περι χρήσης υπολογιστών, προγραμμάτων και επιστημονικής επάρκειας των λειτουργών του συστήματος εδώ έχουμε διαφορετικές απόψεις και ίσως να πηγάζει από διαφορετικές εμπειρίες και απο τα διαφορετικά επίπεδα που έχουμε δεί το σύστημα.

Η αρχαιοελληνική φιλοσοφία περι επιστήμης είπα είναι προσωπική επιλογή. Και περιλαμβάνει το ότι ο επιστήμονας πρέπει να τριφτει σε πολλές δραστηριότητες, επιστήμες και τέχνες για να αποκτήσει ευρύτητα επιστημονικού πνεύματος. Πιστεύω ότι με τον τρόπο που γίνονται τα διδακτορικά στην Ελλάδα όπου πρέπει το μυαλό σου να δουλέψει να βρεί λύσεις σε διάφορα θέματα ακόμα και φαινομενικά άσχετα με το κύριο αντικείμενο έρευνας σε κάνει πιο έξυπνο άνθρωπο. ΄Πώς να το κάνουμε; Διαφορετικά παιδεύεσαι αν πρέπει να διαβάσεις και ρωτήσεις ανθρώπους να σου δείξουν πώς να κάνεις κάποια πράγματα και μετά να παιδευτείς να τα φτιάξεις και να τα κάνεις πράξη και να μάθεις από τα επιτεύγματα και από τα λάθη σου και αλλιώς αν αυτοί οι άνθρωποι κάνουν τη δουλειά για σένα και εσύ παίρνεις έτοιμο το τελικό προϊόν και απλά το επεξεργάζεσαι. Μπορεί το πρώτο να σου παίρνει περισσότερο χρόνο αλλά σε κάνει ολιστικά επιστήμονα.

Ανήκω ηλικιακά σε μία γενιά που στο δημοτικό την ημέρα των Τριών Ιεραρχών δεν μέναμε στο σπίτι μας αλλά είχαμε υποχρεωτικό εκκλησιασμό και μετά ομιλία. Εκεί κάποιος δάσκαλος είχε πεί μία φράση του Μεγάλου Βασιλείου νομίζω ήταν ότι πρέπει να είστε σαν τις μέλισσες και να πηγαίνεται από λουλούδι σε λουλούδι να μαζεύεται γύρη γιατί μόνο έτσι θα κάνετε το καλύτερο μέλι. Και τα παίρνω στην κυριολεξία με τις ψωνάρες που θεωρούν το ότι η παιδεία στην Ελλάδα είναι γαϊδουράγκανθο ανάξιο λόγου ενώ κάποιες χώρες είναι τα μόνα ρόδα και κοιτάζουν υποτιμητικά όποιον έχει κάνει κάτι στην Ελλάδα εν αντιθέση με τους ξένους που μόνο αυτοί μπορούν να σε διδάξουν. Κυρίως το κάνουν για να αυτοπροβληθούν και να γεμίσουν τη ματαιοδοξία τους αλλά και τις τσέπες τους. Ο φίλος μου ο Ζουράρης τους λέει ευρωλιγούρηδες. Εγω προσωπικά τους λέω κομπλεξικές ψωνάρες. Γιατί προσωπικά δεν πιστεύω ότι το ότι ήρθα εδώ με κάνει αυτόματα καλύτερο γιατρό από κάποιο που έκανε έρευνα και διάβασε αρκετά στην Ελλάδα, και έτσι δεν μπορώ να τον αντιμετωπίσω σαν ανώτερος. Πές με ηττοπαθή αν θές. Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα ήθους. Το έχω ξαναγράψει η υπεροχή δεν φωνασκεί να δειχθεί επιβάλλεται με την παρουσία της. Αν η παρουσία μου κερδίσει τον σεβασμό ότι είμαι καλύτερος γιατρός - επιστήμονας τότε θα μου το αποδώσουν. Και τα δύο συστήματα σου δίνουν αρκετά θετικά και αρκετά αρνητικά. Κάποιος που έχει διδαχθεί στο ένα και έχει το μυαλό να πάρει τα θετικά και να απορίψει τα αρνητικά έχει γίνει εξίσου καλος αν όχι καλύτερος από κάποιον που έχει πάρει πλήρως ένα άλλο σύστημα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ενός συναδέλφου που είχε κάνει ένα μεγάλο μέρος της ειδικότητας εδώ που σαν ελεύθερος επαγγελματίας έκανε διάφορα που εδώ θεωρούνται effective practice, εν σχέση με άλλα που θεωρούνται ακριβά να εφαρμοστούν, αλλά δεν θεραπεύουν τον ασθενή και βρέθηκε κατηγορούμενος από μηνύσεις ασθενών.

Δεν έχει να κάνει με το αν περνάς καλά ή άσχημα σε ένα τόπο.

Πάντως δεν θα έλεγα όχι σε μία Guinness δίπλα στο κανάλι τώρα που έφτιαξε ο καιρός . Τα τηλέφωνα μου τα έχεις οπότε μπορούμε να το κανονίσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ απλά πιστεύω ότι είσαι ένας από αυτούς που κατηγορείς.

Απλά υποστηρίζεις τις επιλογές σου, την ειδικότητα και το διδακτορικό που έκανες στην Ελλάδα.

Είσαι ένας ακόμα συμπλεγματικός που ισοπεδώνεις ότι υπάρχει γύρω σου για να νοιώσεις καλύτερα.

Έχεις το υφάκι του "εγώ θα σου πω, ο έμπειρος, ο παλαιός". Αηδία.-

Δίνεις ένα ντεμαράζ ανακριβειών και παραπληροφόρησης και εύχομαι αυτοί που δεν έχουν την εμπειρία να κρίνουν από μόνοι τους, να μην επηρεάζονται από αυτά που γράφεις.

Σου ετοίμαζα ένα ποστ πολλών χιλιάδων λέξεων για να βάλω στην θέση τους όλες τις μαλακίες που έχεις γράψει. Δεν εννοώ τις απόψεις σου, αυτές είναι δικιές σου. Εννοώ αυτά που γράφεις σαν δεδομένα.

Δεν αξίζει τον κόπο. Είσαι ένας ακόμα αχάριστος που όταν το σύστημα που υποστηρίζεις σου έριξε σφαλιάρες κάποιοι πίστεψαν σε σένα και εσύ τους βρίζεις. Και έχεις και άδικο και λες ψέματα και δεν έχεις καταλάβει και τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ απλά πιστεύω ότι είσαι ένας από αυτούς που κατηγορείς.

Απλά υποστηρίζεις τις επιλογές σου, την ειδικότητα και το διδακτορικό που έκανες στην Ελλάδα.

Είσαι ένας ακόμα συμπλεγματικός που ισοπεδώνεις ότι υπάρχει γύρω σου για να νοιώσεις καλύτερα.

Έχεις το υφάκι του "εγώ θα σου πω, ο έμπειρος, ο παλαιός". Αηδία.-

Δίνεις ένα ντεμαράζ ανακριβειών και παραπληροφόρησης και εύχομαι αυτοί που δεν έχουν την εμπειρία να κρίνουν από μόνοι τους, να μην επηρεάζονται από αυτά που γράφεις.

Σου ετοίμαζα ένα ποστ πολλών χιλιάδων λέξεων για να βάλω στην θέση τους όλες τις μαλακίες που έχεις γράψει. Δεν εννοώ τις απόψεις σου, αυτές είναι δικιές σου. Εννοώ αυτά που γράφεις σαν δεδομένα.

Δεν αξίζει τον κόπο. Είσαι ένας ακόμα αχάριστος που όταν το σύστημα που υποστηρίζεις σου έριξε σφαλιάρες κάποιοι πίστεψαν σε σένα και εσύ τους βρίζεις. Και έχεις και άδικο και λες ψέματα και δεν έχεις καταλάβει και τίποτα.

Φίλς TrivialX καθώς προείπα δεν έχω ανάγκη να νιώσω καλύτερα μιας και την αυτογνωσία να ξέρω ποιός είμαι και τι μετράω την έχω.

Συγκρίνοντας 2 συστήματα προσωπικά βρήκα ότι το ένα δίνει περισσότερα από όσο το άλλο στην ίδια μονάδα χρόνου.

Αλλιώς πώς είναι δυνατό ένα άτομο πού έχει κάνει ειδικότητα σε ένα παπαρονοσοκομείο της Ελλάδος επί 5 χρόνια έχει περισσότερη εμπειρία και γνώσεις από κάποιο που έχει κάνει 3-4 χρόνια SHO και 3-4 χρόνια Middle Grade posts σε αυτή τη χώρα σύνολο 6-8 χρόνια ειδικότητας;

Δεν απαξιώνω εσένα που κάνεις κάποια βήματα στο εξωτερικό ή όπου αλλού θές αλλά δεν θα σε θεωρήσω αυτόματα καλύτερο από εμένα αν δεν μου το αποδείξεις. Τι πιο απλό από αυτό. Εκτός αν έχεις και εσύ την νοοτροπία ότι είμαστε υπεράνω κρίσεων και συγκρίσεων λόγω του ότι έχουμε περγαμηνές. Το ξανάπα. Οι περγαμηνές είναι ενδεικτικές και όχι αποδεικτικές του τι είσαι και πόσο μετράς. Πάντα ότι λάμπει πάντα δεν είναι χρυσός. Υπάρχουν και τα faux και οι επίχρυσοι ντενεκέδες.

Αυτό με τις σφαλιάρες δεν το κατάλαβα και θα με υποχρέωνες αν μου το λιάνιζες.

Όσο για την αχαριστία όταν πολλά χέρια ερίζουν να σε ταΐσουν και εσύ επιλέγεις από που θα πάρεις, δεν τα αντιμετωπίζεις σαν παρείας αλλά σαν άτομο που πληρώνεται για αυτό που του παρέχουν οπότε και το κρίνεις αν κάπου κάνει λάθος.

Τέλος γιατί εδω δεν κάνουμε προσωπική συζήτηση αλλά διαβαζόμαστε από πολλά άτομα που πιθανό να βρίσκονται σε σταυροδρόμι της ζωής τους και αγωνιούν να βρούν λύσεις στο που να συνεχίσουν θα το εκτιμούσα αν έγραφες τις χιλιάδες λέξεις υποδεικνύοντας τις μαλακίες που λέω για να μπορέσουν αυτά τα άτομα ανάλογα με τις επιδιώξεις που έχουν, να έχουν τις πληροφορίες και να πάρουν τις καλύτερες αποφάσεις για το μέλλον τους και να μην παρασυρθούν από την δόλια παραπληροφόρηση που κάνω.

Εγώ αυτά είδα αυτά λεω. Αν εσύ είδες άλλα πές τα να συγκρίνουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανάμεσα στα πολλά άσχετα και λανθασμένα (κατά την γνώμη μου) που έγραψε ο drkot υπάρχει μια μεγάλη αλήθεια: κάθε σκατο-εργασία δημοσιεύεται χαλαρά αν έρχεται από καλό εργαστήριο/κλινική ενώ αντίθετα καλές δουλειές από την Ελλάδα ή άλλες "μικρές" ερευνητικά χώρες πασχίζουν να γίνουν δεκτές από μέτρια περιοδικά.

Αντίστοιχα, στη χώρα μας υπάρχει άκριτα άπλετος θαυμασμός για διατριβές, ειδικότητα κλπ που έχουν γίνει στο εξωτερικό ανεξάρτητα από την πραγματική ποιότητα της δουλειάς που έχει γίνει.

Εγώ στον ένα χρόνο που είμαι στην Αγγλία έχω απομυθοποιήσει πολλά πράγματα και μέχρι ενός σημείου καταλαβαίνω από που πηγάζουν οι υπερβολές που γράφει ο drkot.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλς TrivialX καθώς προείπα δεν έχω ανάγκη να νιώσω καλύτερα μιας και την αυτογνωσία να ξέρω ποιός είμαι και τι μετράω την έχω.

Συγκρίνοντας 2 συστήματα προσωπικά βρήκα ότι το ένα δίνει περισσότερα από όσο το άλλο στην ίδια μονάδα χρόνου.

Αλλιώς πώς είναι δυνατό ένα άτομο πού έχει κάνει ειδικότητα σε ένα παπαρονοσοκομείο της Ελλάδος επί 5 χρόνια έχει περισσότερη εμπειρία και γνώσεις από κάποιο που έχει κάνει 3-4 χρόνια SHO και 3-4 χρόνια Middle Grade posts σε αυτή τη χώρα σύνολο 6-8 χρόνια ειδικότητας;

Συγρίνεις 2 συστήματα λάθος.

Στο ένα έκανες πτυχίο, διδακτορικό και ειδικότητα ενώ στο άλλο λογικά είσαι ή associate specialist ή κάποιο είδος consultant. Θεωρείς τενεκέδες και άσχετους μία παγκόσμια αφρόκρεμα φοιτητών. Αδυνατώ να σε παρακολουθήσω φίλε μου. Το τι δεν έχει υποκλίσεις και φιλάκια στον ποπό ελπίζω να μην σε μπερδεύει εκεί που είσαι.

Δεν απαξιώνω εσένα που κάνεις κάποια βήματα στο εξωτερικό ή όπου αλλού θές αλλά δεν θα σε θεωρήσω αυτόματα καλύτερο από εμένα αν δεν μου το αποδείξεις. Τι πιο απλό από αυτό. Εκτός αν έχεις και εσύ την νοοτροπία ότι είμαστε υπεράνω κρίσεων και συγκρίσεων λόγω του ότι έχουμε περγαμηνές. Το ξανάπα. Οι περγαμηνές είναι ενδεικτικές και όχι αποδεικτικές του τι είσαι και πόσο μετράς. Πάντα ότι λάμπει πάντα δεν είναι χρυσός. Υπάρχουν και τα faux και οι επίχρυσοι ντενεκέδες.

Καλύτερα βγάλε με από τον λογαριασμό σου. Ένα σκληρό και απαιτητικό σύστημα θα πάρει το maximum από σένα είτε η βάση σου είναι το 5 είτε το 10. Κατά εσένα, σε κάνει καλύτερο επιστήμονα το να ασχολείσαι και με άλλα πράγματα πέρα από αυτό που πρέπει να ασχολείσαι. Ας πούμε όταν έπαιρνες καφεδάκι για τον μεγάλο, οι 3 και μία σου δώσανε εφόδια για μετά. Σεβαστό. Λογικά εκεί κάπου έμαθες SPSS. ANCOVA πότε έμαθες;

Αυτό με τις σφαλιάρες δεν το κατάλαβα και θα με υποχρέωνες αν μου το λιάνιζες.

Όσο για την αχαριστία όταν πολλά χέρια ερίζουν να σε ταΐσουν και εσύ επιλέγεις από που θα πάρεις, δεν τα αντιμετωπίζεις σαν παρείας αλλά σαν άτομο που πληρώνεται για αυτό που του παρέχουν οπότε και το κρίνεις αν κάπου κάνει λάθος.

Διάβασε την κλάψα σου στα προηγούμενα ποστ σου.

Τέλος γιατί εδω δεν κάνουμε προσωπική συζήτηση αλλά διαβαζόμαστε από πολλά άτομα που πιθανό να βρίσκονται σε σταυροδρόμι της ζωής τους και αγωνιούν να βρούν λύσεις στο που να συνεχίσουν θα το εκτιμούσα αν έγραφες τις χιλιάδες λέξεις υποδεικνύοντας τις μαλακίες που λέω για να μπορέσουν αυτά τα άτομα ανάλογα με τις επιδιώξεις που έχουν, να έχουν τις πληροφορίες και να πάρουν τις καλύτερες αποφάσεις για το μέλλον τους και να μην παρασυρθούν από την δόλια παραπληροφόρηση που κάνω.

Εγώ αυτά είδα αυτά λεω. Αν εσύ είδες άλλα πές τα να συγκρίνουμε.

SPSS, Bachelor, Master, PhD, Research Fellow, Retrospective studies, Duties, το νομοσχέδιο του 83 (εδώ για να σε βοηθήσω διάβασε τα κατά Ράλλη πριν την ένταξη στην ΕΕ).. κ.λ.π.

Δεν έχω άλλο χρόνο. Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ στον ένα χρόνο που είμαι στην Αγγλία έχω απομυθοποιήσει πολλά πράγματα και μέχρι ενός σημείου καταλαβαίνω από που πηγάζουν οι υπερβολές που γράφει ο drkot.

Όταν απομυθοποιούμε κάτι, σημαίνει εξ ορισμού ότι το έχουμε προηγουμένως μυθοποιήσει.

Η Αγγλία έχει τα συν της και τα πλην της, όπως και κάθε χώρα, και στο χέρι μας είναι να παίρνουμε από όπου βρισκόμαστε το καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν απομυθοποιούμε κάτι, σημαίνει εξ ορισμού ότι το έχουμε προηγουμένως μυθοποιήσει.

φυσικά! το θέμα είναι γιατί το κάνουμε και φαίνεται ότι πολλοί αρέσκονται να μυθοποιούν όχι μια χώρα ή τα θετικά της στοιχεία, αλλά τις δικές τους επιλογές ζωής έναντι των διαφορετικών επιλογών των άλλων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.