Jump to content

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΙ ΑΝΑΜΟΝΗ


gml2005

Recommended Posts

Αν μεσω συλλογων ΠΙΣ και τοπικων βεβαια συλλογων μας αντιστοιχα που τους πληρωνουμε... Αντιπροσωπευτικα με καποιο μελος της επιτροπης τους,τον προεδρο του ΠΙΣ φανουμε επιτελους?Στην τελικη μια ομορφη απεργια οπως παραδοσιακα συνηθιζεται?

Μιλαω τοσο απλα γιατι ΑΠΛΑ εχω εκνευριστει,να μου εκφραζουν τον οικτο και τη συμπονια τους οι γνωστοι υπαλληλοι με τον καφε στις διευθυνσεις υγειας και στο υπουργειο.... Το λιγοτερο βεβαια... Δε μπορω να προγραμματισω τη ζωη μου και αλλα παρομοια που ολοι γνωριζετε.... Οι πλατες του..μπαμπα και η τσεπη του ε ναι θα πρεπει να ξεκουραστουν... πια... emhelp

Ειμαι προθυμη να κινηθω απο Θεσσαλονικη!!Η γραμματεας μας εκει ειναι χαρμα οφθαλμων και ειρωνιας βεβαιως βεβαιως.... "Ε θα περιμενεις κι εσυ σπιτι οπως οι συναδελφοι σου... ετσι κι αλλιως ωσπου να ανοιξει η θεση σου... να μην κανετε και εξοδα..." σχολιαζοντας την αναμονη μου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Last Reply

οπως ανεφερα αρχικα, δεν εχω προβλημα με το στειλω την επιστολη.οι μονες μου αντιρρησεις αφορουν την διατυπωση της και ειναι οι ακολουθες τρεις

α) η λεξη "αξιοτιμε" στην αρχη της επιστολης, θα φυγει.η λεξη αυτη εμπεριεχει την εννοια του σεβασμου, κατι που κερδιζεται και οι κυριοι αυτοι δεν τον εχουν κερδισει μεχρι στιγμης.μπορει να αντικατασταθει απο το "κυριε υπουργε"

β) δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τους αναφερω τον τοπο καταγωγης μου και το που κανω ειδικοτητα.εχω κανει αιτηση και περιμενω, αλλα δεν βρισκω καποιον λογο που πρεπει να τους το γραψω κιολας

γ) η φραση "με εκτιμηση" στο τελος της επιστολης επισης θα φυγει για τους ιδιους λογους που αφορουν το α.

κατα τα αλλα, με βρισκετε συμφωνο.τα παραπανω αποτελουν προτασεις και βεβαια υποκεινται σε αλλαγες. :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α και ας αφήσουμε ΣΑΙΕΠ, ΔΙΚΑΤΣΑ, αποφοίτους εσωτερικού, εξωτερικού κτλ εκτός από όλα αυτά. Και το λέω παρότι μέλος του πρώτου.

Τι ωραίος που θα ήταν ο κόσμος μας αν σκέφτονταν όλοι σαν κι εσένα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εγω μεσα ειμαι... ας γινει η αρχη... θα πεταξουν το πρωτο γραμμα...και το δευτερο...και το τριτο... αλλα καποια στιγμη θα εμπεδωσουν το περιεχομενο των επιστολων και θα δουνε πως καποιοι απο τους αποστολεις ιατρους θα χρειαστει να περιμενουν πανω απο 2-3-4...7 χρονια και τοτε ισως συνειδητοποιησουν οτι ενδοιαμεσα θα υπαρξουν και εκλογες (μια δυο φορες τουλαχιστον)... Επειδη μονο σε αυτη την γλωσσα καταλαβαινουν (ποσα πολιτικα διαφημιστικα φτανουν καθημερινα στα σπιτια σας...μεχρι και στις καφετεριες μοιραζουν φυλλαδια.. αηδια εχει καταντησει) και τοτε ισως σκεφτουν να δωσουν λυση στο γολγοθα των ανεργων ιατρων και στις αναμονες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο κατω κατω δεν εχουμε να χάσουμε και τίποτα...

Αν μάλιστα κερδίσουμε και κάτι....!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσοι ειδατε χθες την εκπομπη του Ευαγγελατου για τα αιμοστατικα ελπιζω να καταλαβατε πως δουλευουν καποιοι στο υπουργειο και κυριως για ποια τσεπη.Κοστολογουν στο ΦΕΚ 520 ευρω υλικα που ο εμπορος τα παιρνει 3 ευρω από το εργοστασιο και στις άλλες χωρες κανουν 10-15.Δεν ξερω αν ο Αβραμοπουλος και οι υφυπουργοι ξερουν την κατασταση αλλα είναι ντροπη τους να ξοδευουν τα χρηματα ετσι για πλακα και απτην άλλη να λενε δεν εχουμε κονδυλια να ανοιξουμε καινουργιες θεσεις ειδικευομενων. Ενα να ξερετε :το μονο που τους νοιαζει είναι αν θα ξαναβγουν .Οσοι γραψτε επιστολες πεταξτε και ένα λογο για τα λαμογια του υπουργειου και θυμιστε τους τις εκλογες που ερχονται και πως η ‘αγαπη’ που τους εχετε θα εκφραστει στις καλπες από εσας και τις οικογενειες σας. Μην περιμενετε να καθησουν να σκεφτουν τις προτασεις σας ιδιως ο Αβραμο που είναι και ασχετος με το χωρο,ότι του πουν λεει. Καλα τα χαμογελα και οι υποσχεσεις αλλα δεν φθανουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α) η λεξη "αξιοτιμε" στην αρχη της επιστολης, θα φυγει.η λεξη αυτη εμπεριεχει την εννοια του σεβασμου, κατι που κερδιζεται και οι κυριοι αυτοι δεν τον εχουν κερδισει μεχρι στιγμης.μπορει να αντικατασταθει απο το "κυριε υπουργε"

γ) η φραση "με εκτιμηση" στο τελος της επιστολης επισης θα φυγει για τους ιδιους λογους που αφορουν το α.

Ξενε έγραψες, ΜΕΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως θα σας φαινόνταν μια επιστολή που θα σύστηνε στον υπουργό να αφιερώσει λίγο χρόνο στο να διαβάσει (ο ίδιος και όχι οι γραμματείς του) όλα αυτά που γράφουμε στο forum;

Γραμμένα απλά ,από όλους εμάς, χωρίς πολιτικούς λόγους και τυπικότητες που κουράζουν.Γραμμένα από όλους αυτούς που ξέρουν το πρόβλημα και θέλουν λύση!

Να διαβάσει τα προβλήματα, πως προσπαθούμε να βρούμε λύσεις, τις ανησυχίες μας για το επάγγελμα και τις προοπτικές του ,τις ανησυχίες μας για το μέλλον αλλα και γενικά για τον τομέα της υγείας και ό,τι θέλει ας καταλάβει!

Αν πριν μερικά χρόνια οι πολιτικοί γύριζαν από χωριό σε χωριό για να ακούσουν(λέμε τώρα) στα καφενεία τα προβλήματα του κόσμου ίσως σήμερα θα έπρεπε να επισκέπτονται τα fora διαφόρων κοινωνικών και επαγγελματικών ομάδων για καλύτερη ενημέρωση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιμένουμε λοιπόν να θέλουμε να αναδείξουμε το πρόβλημά μας με τον ερασιτεχνισμό της μεθόδου «ζητάω πολλά – δε θέλω να χάσω τίποτα» ή με τη μέθοδο «λυπηθείτε μας καλέ..!»

Εγώ ξέρω πως για να σου δώσει λύση κάποιος από το σινάφι των πολιτικών πρέπει να νιώσει πραγματικά το πρόβλημά σου ή να αντιληφθεί πως οι συνέπειες του προβλήματός σου μπορούν να γίνουν δικό του πρόβλημα. Κοινώς να του αγγίξουν όχι το φιλότιμο ή την ανθρωπιά (απ αυτά δεν έχουν οι πολιτικοί, έτσι κι αλλιώς), αλλά το συμφέρον του.

Όποιος περιμένει να λύσει το πρόβλημά του με κλαψοmουΝιές, ή είναι βαθιά νυχτωμένος ή δεν έχει μάθει τίποτα από την ιστορία.

Κάποιοι θα ανέφεραν την λέξη «απεργία», αλλά μάλλον πρόκειται για έννοια τρέ μπανάλ για τις λευκές καλοσιδερωμένες ποδιές μας – λέξη πολύ οδυνηρή για τους καλοθρεμμένους κωλαράκους μας.

Εξ άλλου, κάτι τέτοιο απαιτεί μια συγκροτημένη κίνηση και αλληλουποστήριξη – εξ ορισμού άγνωστες λέξεις για την φάρα μας η οποία αξιωματικά αρέσκεται να κανιβαλίζει (για έναν αριθμό μητρώου στην νομαρχία, για ένα διδακτορικό, για μια θέση υπεράριθμου, για ο,τιδήποτε –τέλος πάντων- που θα βολέψει μια ώρα νωρίτερα τον τρυφερό μας πισινούλη)

Αντ αυτού, κάποιος πρότεινε έναν (αχαρακτήριστο) τρόπο διαμαρτυρίας και πολλοί αντέδρασαν με κραυγές επευφησμού , λες και βρέθηκε το αβγό του Κολόμβου!

Κάτσε ρε φίλε συνάδελφε, πώς περιμένεις επίλυση των προβλημάτων σου χωρίς να κοπιάσεις? Ιατρική σπούδασες και έμαθες πως για να περάσεις έστω και το πιο εύκολο μάθημα πρέπει να δουλέψεις, έτσι δεν είναι? Τώρα τι άλλαξε και θέλεις με ένα γραμματάκι ή με ένα mail- με το χρονικό κόστος των 5 λεπτών και εντελώς αναίμακτα να λύσεις το προβλημά σου?

Και στο κάτω κάτω, σ αυτή τη γλυκανάλατη επιστολή που θες να στείλεις, ΠΟΥ αναφέρεται το προβλημά? ΠΟΥ δίνεται η δέουσα βαρύτητα σ αυτό? ΠΟΥ αναλύεται η αναγκαιότητα της επίλυσής του? Κάποιες λύσεις ίσως…? ΠΟΙΑ είναι η φράση κλειδί που θα ταρακουνήσει τον εκάστοτε παραλήπτη?

Ποιος θα σε πάρει στα σοβαρά όταν εσύ ο ίδιος υποτιμάς το πρόβλημα σου?

Το πρόβλημα των αναμονών και της ανεργίας μας δε λύνεται, γιατί πολύ απλά υπάρχει ένα σύστημα που δουλεύει μια χαρά σε όφελος των λίγων πάνω στις πλάτες μας και πάνω στις πλάτες των ταλαίπωρων ασθενών.

Ολόκληρο το σύστημα υγείας βασίζεται σε κατάκοπους από τις εφημερίες ειδικευόμενους και αγροτικούς. Από την άλλη, υπάρχει και η καβάντζα των άνεργων που θα πετούσαν τη σκούφια τους προκειμένου να απορροφηθούν από το σύστημα.

Αν κάποιος από τους ειδικευόμενους π.χ. σηκωθεί να φύγει μπαϊλντισμένος από το σύστημα, 10 άνεργοι είναι διατεθειμένοι να τον αντικαταστήσουν.

«Η Ιατρική ασκείται με ελευθερία» γράφει πάνω κάτω ο κώδικας. Λάθος! Η Ιατρική ασκείται με ελευθερία σε ένα περιβάλλον τρομοκρατίας. Το σύστημα είναι μαφία.

Δεν έχεις να κάνεις με έναν υπουργό αγαπητέ συνάδελφε. Ούτε με το φιλότιμό του.

Έχεις να κάνεις με ένα ολόκληρο σύστημα – του οποίου όμως αποτελείς τον θεμέλιο λίθο.

Αντί λοιπόν να γράφεις γραμματάκια στους υπουργούς, κάτσε και σκέψου πώς θα εξελισσόταν τα πράγματα αν ο θεμέλιος λίθος καθόταν για λίγες μέρες στο σπίτι του, ή αν έβγαινε στους δρόμους.

Αυτό όμως είπαμε πως θέλει συλλογικότητα και τσαγανό , προσόντα που – κατά τη διάρκεια της ιστορίας - διέθεταν μόνο κάποιοι λιγότερο «μορφωμένοι» - αλλά περισσότερο μάγκες από μας.

Αν κατεβαίναμε σε απεργία θα ήμουν μέσα. Δυστυχώς μας θεωρώ ανίκανους για κάτι τέτοιο.

Επιστολή με κλάψες και τα λοιπά δακρύβρεχτα δε στέλνω διότι θίγουν την αξιοπρέπειά μου.

(Για να ευθυμήσουμε):

Πιστεύω όμως πως το παρακάτω μηνυματάκι (και η ανάλογη κίνηση φυσικά) ίσως να κάνει μερικά αφτάκια να ιδρώσουν:

Προς

1) Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Ιδιαίτερο Γραφείο Υπουργού Υγείας

2)Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Ιδιαίτερο Γραφείο Υφυπουργού Υγείας

Υπόψιν κ. Αθανάσιου Γιαννόπουλου

3)Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Ιδιαίτερο Γραφείο Υφυπουργού Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Υπόψιν κ. Γεώργιου Κωνσταντόπουλου

και λοιπούς καρεκλοκένταυρους

Άκου μάστορα, είμαστε 30000* ειδικευόμενοι, αγροτικοί και άνεργοι γιατροί. Για χρόνια και χρόνια μας έγινε ο κώλος σανίδα από το διάβασμα, δεν ξέρω αν με πιάνεις…

Έχουμε πρόβλημα φίλε. Από τη μία στα νοσοκομεία δεν υπάρχουν γιατροί και οι ασθενείς πεθαίνουν σα τα ποντίκια, από την άλλη είμαστε τόσος κόσμος στην απ έξω και περιμένουμε για χρόνια και χρόνια πότε θα ανοίξει η θέση μας για την ειδικότητα.

Λοιπόν σκέψου πως είμαστε 30000 και από πίσω μας έχουμε και μια οικογένεια που μας στήριξε τόσα χρόνια. Πες πάνω κάτω 4 άτομα οικογένεια για κάθε έναν από μας. Πιστεύεις πως μας είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσουμε να μη σε ψηφίσουμε ούτε εσένα ούτε το σινάφι σου? Σκέψου: 30000x4+κάτι γνωστοί και φίλοι+τους παππούδες στα χωριά που υπηρετούμε+τους δυσαρεστημένους ασθενείς των νοσοκομείων της επαρχίας και όχι μόνο …. Έξυπνο παιδί είσαι, βάλτα κάτω και βγάλε σούμα.

Κοίτα λοιπόν να βρεις μια λύση διότι θα φας τέτοιο μαύρισμα που θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος.

Φιλιά**

Ο γιατρουδάκος

(* τυχαίο νούμερο – δεν ξέρω ακριβώς πόσοι είμαστε

** το «φιλιά» ίσως παραλειφθεί )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

malpractice προτιμώ να στείλω το δικό σου γιατί έτσι που είναι γραμμένο μπορεί να το βάλει και καμιά εφημερίδα και να γίνει ντόρος.

Νομίζω όμως ότι πρέπει να τονίσουμε ότι αν γίνουν αλλαγές στο σύστημα για τις ειδικότητες οι απόφοιτοι των Ελληνικών πανεπιστημίων πρέπει να τύχουν έξτρα μοριοδότησης απο τους απόφοιτους ξένων πανεπιστημίων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

malpractice προτιμώ να στείλω το δικό σου γιατί έτσι που είναι γραμμένο μπορεί να το βάλει και καμιά εφημερίδα και να γίνει ντόρος.

Νομίζω όμως ότι πρέπει να τονίσουμε ότι αν γίνουν αλλαγές στο σύστημα για τις ειδικότητες οι απόφοιτοι των Ελληνικών πανεπιστημίων πρέπει να τύχουν έξτρα μοριοδότησης απο τους απόφοιτους ξένων πανεπιστημίων.

Nομίζεις... Συγγνώμη, αλλα γι' αυτό που είπες... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ!!!

ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ...ΑΡΑΓΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΧΤΕΣ!!

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 2 ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ...

Αν κάποιος μπορεί να πάει στη νομαρχία να το δει θα του είμαι ευγνώμων...και το όνομα θα το δημοσιεύσω εγώ επώνυμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nομίζεις... Συγγνώμη, αλλα γι' αυτό που είπες... :splats:

Σου επιστρέφω τις ντομάτες και κάνω τη συγνώμη σου δεκτή

ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ!!!

ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ...ΑΡΑΓΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΧΤΕΣ!!

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 2 ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ...

Αν κάποιος μπορεί να πάει στη νομαρχία να το δει θα του είμαι ευγνώμων...και το όνομα θα το δημοσιεύσω εγώ επώνυμα

Και έγω έχω ακούσει ότι γίνονται τέτοια πράγματα.

Αν δε γίνει μηχανογράφηση να αρχίσουμε να κλαίμε από τώρα

Άτομα που έχουν συνηθίσει στις λαμογιές δε σταμάτανε εύκολα

Σκεφτείτε τι έχει να γίνει όταν θα γίνει η ...κάθοδος των μυρίων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου επιστρέφω τις ντομάτες και κάνω τη συγνώμη σου δεκτή

Και έγω έχω ακούσει ότι γίνονται τέτοια πράγματα.

Αν δε γίνει μηχανογράφηση να αρχίσουμε να κλαίμε από τώρα

Άτομα που έχουν συνηθίσει στις λαμογιές δε σταμάτανε εύκολα

Σκεφτείτε τι έχει να γίνει όταν θα γίνει η ...κάθοδος των μυρίων

Eυχαριστώ πολύ! Και είχα μετανιώσει που πήγαν αδικοχαμένες, στο πιάτο είναι πιο χρήσιμες... :P

Εφιάλτης σας γίναμε βρε παιδιά, μη βλέπετε φαντάσματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς τον ¨ευφυέστατο¨ κύριο malpractice

1 ) Προφανώς δεν διάβασες τις επισημάνσεις που έχουν γίνει σχετικά με το γιατί η επιστολή αποτελεί μια υλοποιήσιμη αντίδραση.

2) Προφανώς δεν έχεις πάρει ακόμα πτυχίο και δεν έχεις δουλέψει, διαφορετικά θα γνώριζες ορισμένα πράγματα όπως το ουτοπικό της απεργίας και των κινητοποιήσεων των ιατρών που αναφέρεις . Αυτό δεν χωρά περαιτέρω ανάλυσης όσοι έχουν κάνει αγροτικό ή ειδικότητα καταλαβαίνουν . Επιπλέον φίλτατε υπάρχει και ιατρική συνείδηση, πέρα από το προσωπικό συμφέρον, την οποία φαίνεται πως δεν διαθέτεις .

3) Η δικιά μου επιστολή μπορεί και να είναι δακρύβρεχτη ( που σε καμιά περίπτωση δεν είναι ) , δεν αποτελεί όμως εξαναγκαστική επιλογή. Πιάσε και γράψε ότι θέλεις ,ακόμα κι αυτές οι σαχλαμαρίτσες που έγραψες εσύ μπορεί να έχουν κάποιο αντίκτυπο. Επιπλέον την επιστολή δεν θα την στείλω για να αποτελέσει μπούσουλα για τον υπουργό για το πως θα επιλύσει το πρόβλημα . Αποστέλλεται για να καταδείξει ότι το πρόβλημα, που το γνωρίζουν άλλωστε πολύ καλά μην ξεγελιέσαι , έχει πάρει διαστάσεις και ότι αρχίζουν να υπάρχουν αντιδράσεις.

4) Για να κλείσω μόνο να σου πω ότι αυτή την αριστερίζουσα αξιοπρέπεια σου, που μάλλον την θεωρείς και υπέρτατη αρετή σου, μπορείς να καθίσεις και να τη καλλιεργήσεις κι άλλο στο καναπεδάκι σου χωρίς να χρειαστεί να πέσεις στο επίπεδο μου και να γράψεις άστοχες επιστολές.

Πάντα καλοπροαίρετα όλα αυτά, όπως άλλωστε πιστεύω ήταν και οι δικές σου προθέσεις .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, τη Δευτέρα θα μαζευτούν στο υπουργείο και τα παιδιά που πειρμένουμε για τα αποτελέσματα των αγροτικών. Είναι απελπιστική η κατάσταση. Πέρασαν 6 βδομάδες για να βγάλουν αποτελέσματα. Είναι, λοιπόν, καλή ευκαιρία να μαζευτούμε και εμείς όλοι εκεί απ' έξω και όποιος μπορεί να καλέσει ΜΜΕ να κλείσουμε και λίγο την Αριστοτέλους μπας και ασχοληθεί κανένας. Εκλογές έρχονται, κάτι μπορεί να γίνει. Εγώ θα στείλω επιστολή τη Δευτέρα από Καλαματα, και απο Αθήνα και θα είμαι και έξω από το υπουργείο. Θα στείλω και mail. Σαββατοκύριακο έχουμε, όποιοι συναντηθούν καλό είναι να αναφέρουν και σε άλλους γι αυτή την κίνηση. Να γίνει μπούγιο. Να δώσουμε και κουράγιο στο παλικάρι που την ξεκίνησε αυτή την ιστορία ότι θα συνεχίσουμε και δεν είναι απλώς μια αναλαμπή της στιγμής. Και ότι είμαστε πολλοί που έχουμε σκοπό να το κάνουμε αυτό ανα τακτά χρονικά διαστήματα και να μπλοκάρουμε τους υπαλλήλους.

Άρα, επιστολή με ταχυδρομείο, mail, επιστολή χέρι με χέρι στο υπουργείο για να πρωτοκολληθεί, και παρουσία μας εκεί και ποιος ξέρει. Κάτι θα γίνει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, είναι σοβαροί οι τύποι;

Έστειλα τις επιστολές με mail για να τις έχουν τη Δευτέρα το πρωι στους υπολογιστές τους (λέμε τώρα).

Ακούστε διεύθυνση για το Γιαννόπουλο που βρήκα dimitraki@κτλκτλ . Πάνε καλά; Είναι οι μικροί Δημητράκηδες αυτοί; Εντωμεταξύ αν μπείτε σε ιστοσελίδα πολιτικού είναι να γελάς. Είναι καραγκιόζηδες οι άνθρωποι. Σιγά μη μας αντιμετωπίσουν σοβαρά. Αλλά είναι τόσο μαλάκες που δεν καταλαβαίνουν ότι εμείς είμαστε γιατροί και μπορούμε να κρίνουμε τον κομπογιανίτη και να μην τον αφήσουμε να βάλει χέρι πάνω στη μάνα μας ή τη γυναίκα μας ή την κόρη μας. Αυτοί αν καταλήξουν σε νοσοκομείο της Ελλάδας πώς θα έιναι σίγουροι ότι δε θα πέσουν σε κανέναν από αυτούς τους μαλάκες που προσλαμβάνουν;;;;

Μεγειά τους!!! Η χώρα τους. Θαυμάστε τους. ΚΑι υποτίθεται ότι αυτή τη χώρα καλούμαστε να υπερασπιστούμε στο στρατό. Σκατά στα μούτρα μας. Καραγκιόζηδες είμαστε και εμείς.

Άντε γειά μας. Καλή επιτυχία να έχουμε τη Δευτέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το θέμα, για όσους πάτε, περιοριστεί στη διαμαρτυρία για την καθυστέρηση των αγροτικών, θα σας δώσουν μια χαζή δικαιολογία, θα σας τρίψουν και στη μούρη τα αποτελέσματα που διασταυρωμένα πλέον έχουν ήδη βγει και θα φύγετε και ευχαριστημένοι οι περισσότεροι, με το αγροτικό που πήρατε... Το θέμα είναι να γίνει μια διαμαρτυρία για τον γενεκότερο εξεφτελισμό στον οποίο οδήγησε το ελληνικό κράτος τον Έλληνα ιατρό, και ειδικά τον νέο ιατρό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το θέμα, για όσους πάτε, περιοριστεί στη διαμαρτυρία για την καθυστέρηση των αγροτικών, θα σας δώσουν μια χαζή δικαιολογία, θα σας τρίψουν και στη μούρη τα αποτελέσματα που διασταυρωμένα πλέον έχουν ήδη βγει και θα φύγετε και ευχαριστημένοι οι περισσότεροι, με το αγροτικό που πήρατε... Το θέμα είναι να γίνει μια διαμαρτυρία για τον γενεκότερο εξεφτελισμό στον οποίο οδήγησε το ελληνικό κράτος τον Έλληνα ιατρό, και ειδικά τον νέο ιατρό.

Λοιπον, για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους. Όταν λέτε κάτι, δεν το τονίζετε λαϊκίζοντας ή χρησιμοποιώντας πολλά φωνήεντα. Τα λόγια σας αποκτούν αξία μόνο από το περιεχόμενό τους. Και απλώς αναφέρω γι' αυτούς που δεν ξέρουν καλά ελληνικά. Η φράση "σου τρίβω κάτι στη μούρη" χρησιμοποιείται μόνο όταν με αυτό που λέω ή κάνω ανατρέπτω απολύτως το επιχείρημα του άλλου. Όταν εμείς πάμε στο Υπουργείο και τους πούμε ότι τα αποτελέσματα πρώτη φορά έχουν αργήσει τόσο (δηλαδή 6 εβδομάδες), αυτοί δε μας τρίβουν τίποτα στη μούρη με το να μας δείξουν τα αποτελέσματα γιατί απλούστατα αν βγουν τη Δευτέρα όχι μόνο 6 αλλά 6,5 εβδομάδες έχουν αργήσει. Και δε χρειάζεται να μας το λες συνέχεια ότι έχουν βγει διασταυρωμένα. Εντάξει, έχεις βύσμα και το ξέρεις. Και εμείς έχουμε μάθει ήδη ότι δεν το πήραμε το αγροτικό. Αλλά δεν κάνουμε τους έξυπνους.

Τη Δευτέρα πρόκειται να μαζευτούμε όσα περισσότερα άτομα μπορούμε στο Υπουργείο για να διαμαρτυρηθούμε για την εξαθλίωση των γιατρών. Σε αυτή την εξαθλίωση εκτός από την αναμονή για ειδικότητα, συγκαταλέγεται και η καθυστέρηση για τα αγροτικά. Τόσο περίεργο είναι αυτό που λέω; Δεν είναι απλό και κατανοητό; Γιατί, λοιπόν, να μην το αναφέρουμε και αυτό;

Παίδες, σοβαρευτείτε και μην εξαντλείτε το ρόλο σας στην κοινωνία σε απλό κριτή των πάντων. Είναι μερικοί εδώ μέσα που τους παρακαλουθώ σε όλα τα θέματα και απλώς την λένε σε άλλους. Χαλαρώστε.

Απλώς, θυμίζω σε κάποιους που ίσως το έχουν ξεχάσει ή ίσως δεν το γνώρισαν ποτέ ότι τυχαίνει να είμαστε το καλύτερο υλικό της χώρας κάθε χρόνο. Υποτίθεται ότι οι Πανελλαδικές εξετάσεις στην τρίτη λυκείου είναι αντικειμενικές και το καλύτερο υλικό της το στέλενει στην ιατρική. Βλέπουμε όλοι μας πώς συμπεριφέρεται η χώρα μας στο καλύτερο υλικό της. Ας της συμπεριφερθούμε και εμείς αντίστοιχα. Δεν κατάλαβα ποια Πατρίδα ακριβώς καλούμαστε να υπερασπιστούμε; Αυτή που μας φτύνει; Δακρύβρεχτα σας ακούγονται όλα αυτά; Μπορεί και να είναι. Εμείς είμαστε γυναικούλες και τα λέμε έτσι. Αυτοί που έχουν αρχίδια ας τα βγάλουν και ας γαμήσουν μερικούς κώλους. Αλλα δυστυχώς επειδή δεν υπάρχουν αρχίδια, γι' αυτό έχουμε καταντήσει έτσι. Όλοι στήνετε κώλο!!!!!

Και έχουν σηκωθεί τα πόδια και βαράνε το κεφάλι. Σοβαρευτείτε και αναλάβετε όλοι τις ευθύνες σας. Να πάμε τη Δευτέρα στο Υπουργείο και να δούμε τι θα γίνει αν κλείσει λίγο η Αριστοτέλους. ΄΄Αιντε!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψιλοπερίεργη απάντηση σε αυτό που είπα αλλά νταξ, οκ, έχεις δίκιο.

ΥΓ: Όποιος έχει παράπονο ότι του τη λέω συνέχεια και σε κάθε μου ποστ, παρακαλείται να μου το πει και να ζητήσω συγγνώμη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλο μηνα.πρωτον ας ηρεμησουμε.δευτερον εγω εκατσα τελικα αθηνα και τη δευτερα, πηγα στο υπουργειο και ημουν παρεουλα με την καθαριστρια και τους θυρωρους.ουτε μμε ειδα, ουτε κλεισιμο καμιας οδου, ουτε πανο με συνθηματα, ουτε εξαγρωμενο πληθος, ουτε ντελαληδες και παραπονουμενους.πριν συνεχισω(κατηγορωντας οπως ισως πουν καποιοι) ας ειπωθει, πηγε κανενας αλλος και διαμαρτυρηθηκε φταιω εγω γιατι πηγα νωρις και εσεις ηρατε αργοτερα οποτε τιθεται θεμα απλα ασυνενοησιας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλο μηνα.πρωτον ας ηρεμησουμε.δευτερον εγω εκατσα τελικα αθηνα και τη δευτερα, πηγα στο υπουργειο και ημουν παρεουλα με την καθαριστρια και τους θυρωρους.ουτε μμε ειδα, ουτε κλεισιμο καμιας οδου, ουτε πανο με συνθηματα, ουτε εξαγρωμενο πληθος, ουτε ντελαληδες και παραπονουμενους.πριν συνεχισω(κατηγορωντας οπως ισως πουν καποιοι) ας ειπωθει, πηγε κανενας αλλος και διαμαρτυρηθηκε φταιω εγω γιατι πηγα νωρις και εσεις ηρατε αργοτερα οποτε τιθεται θεμα απλα ασυνενοησιας?

Πήγα και εγώ εκεί. Και έστειλα και τις επιστολές. Και ταχυδρομικά και στο πρωτοκολλο και στις θυρίδες του υπουργου και των υφυπουργών. Και επίσης ήμουν μόνος μου εκεί. Προφανώς είμαστε ανίκανοι να υπερασπιστούμε τους ίδιους μας τους εαυτούς. Συγχαρητήρια σε αυτούς που επικροτούσαν την κίνηση και ούτε καν εμφανίστηκαν. Μια ζωή αυτό κάνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.