Jump to content

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΙ ΑΝΑΜΟΝΗ


gml2005

Recommended Posts

Αντίγραφα των επιστολών θα ήταν σωστό να σταλούν και προς τα ΜΜΕ.

Όσο και να βοηθάνε οι γνωριμίες του καθενός σας είναι εξίσου σημαντικό να πλημμυρίσουν και τα γραφεία σύνταξης των εφημερίδων από 1000 γράμματα.

Η ιδέα μου να σταλούν οι πρώτες 100 πρώτα και μετά οι επόμενες κοκ δεν είναι απαραίτητα σωστή.

Πιστεύω όμως πως αν επί δυόμισι μήνες (10 εβδομάδες) λαμβάνουν οι πολιτικοί και οι τα ΜΜΕ από 100 επιστολές την εβδομάδα είναι ίσως πιο εντυπωσιακό από το να λάβουν 1000 επιστολές μέσα σε μία εβδομάδα... Δεν πειράζει όμως. Το σημαντικό είναι να βρεθούν τα 1000 άτομα να συμμετάσχουν

Μπορείτε να μιλήσετε σε φίλους και γνωστούς σας ιατρούς που δεν ασχολούνται με το Greekmeds και να τους τυπώσετε τις πληροφορίες.

Η απαισιοδοξία του Αλέξη (on call) είναι κατανοητή.

Θα μου επιτρέψει όμως να διαφωνήσω.

Ο επαγγελματίας πολιτικός αυτήν την στιγμή βλέπει την κατάσταση σαν ωφέλιμη για τον ίδιο. Στο γραφείο του φτάνουν διαρκώς αιτήματα για να βολευτεί ο ένας και ο άλλος ως υπεράριθμος, άρρωστος κοκ. Η κατάσταση αυτή στηρίζει τις πελατειακές του σχέσεις με την κοινωνία.

Από την άλλη κανένας από εκείνους που δεν βολεύονται δεν του έχει διαμαρτυρηθεί οργανωμένα. emno

Ίσα-ίσα.

Ο ΣΦΙΑ πλέει σε πελάγη ευτυχίας που διατηρείται το status quo.

Οι πτυχιούχοι του εξωτερικού επίσης πέρασαν πρόσφατα το ΔΟΑΤΑΠ και είναι, επί του παρόντος, μια χαρά (τώρα όμως μαζευτήκαμε πολλοί ε;)

Αν δεν ακουστούν οι φωνές και οι απόψεις σας δεν θα γίνει τίποτα.

Και αν ακουστούν είναι πολύ πιθανό, πάλι, να μην γίνει τίποτα. :P

Δεν έχετε όμως τίποτα να χάσετε.

ΥΓ. Αν ήμουν moderator θα έβαζα την πρωτοβουλία αυτή και το topic στην κορυφή της αρχικής σελίδας του forum… :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Last Reply

e-mails σε συναδέλφους.

Θα στείλω e-mail , με link για την παρούσα ιστοσελίδα σε κάθε συνάδελφο που γνωρίζω για να ενημερωθούν γύρω από τη προσπάθεια. Τα mails μου δεν θα έχουν σχόλια μόνο το link ώστε ο καθένας να αποφασίσει από μόνος του.

Καλό θα ήταν όσοι έχετε τη δυνατότητα να κάνετε κάτι παρόμοιο.

Link: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=12811

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με την πρότασή σας. Όλοι έχουμε τρόπους να το διαδώσουμε. Είτε με mails σε συναδέλφους, είτε από στόμα σε στόμα. Με πρότυπο την επιστολή που παρουσιάστηκε παραπάνω μπορεί καθένας να συμπληρώσει και κάποια δική του άποψη ή πρόταση με γνώμονα πάντα την αξιοκρατία.

Επιτέλους πρέπει να συνειδητοποιήσουμε δύο πράγματα:

1. Όσοι βγάλαμε την ιατρική (μία, ομολογουμένως, από τις δυσκολότερες σχολές αυτής της χώρας) και ειδικά όσοι περάσαμε στην Ελλάδα αφού πρώτα μας βγήκε το λάδι στις Πανελλήνιες, δεν έχουμε να φοβηθούμε την οποιαδήποτε σύγκριση με τους απανταχού γιατρούς με ξένα πτυχία. Υπογραμμίζω ότι υπάρχουν πολλές λαμπρές εξαιρέσεις αυτών, οι οποίοι επίσης δεν έχουν να φοβηθούν τίποτε στην ίδια σύγκριση με τους υπολοίπους.

2. Επιτέλους ας πάρουμε τη ζωή μας λίγο στα χέρια μας. Ποτέ κανένας συνδικαλιστής δεν ασχολήθηκε για το όφελος μας αν αυτό ερχόταν σε αντίθεση με δικά του συμφέροντα. Και να είστε σίγουροι ότι κανείς συνδικαλιστής δεν προτιμά την αξιοκρατία γιατί ό,τι και να κάνουμε εμείς, αυτόν θα τον έχουμε πάντα μπροστά μας. Άρα ας τους γράψουμε στα αρχίδια μας (και οι γυναίκες στις ωοθήκες τους) και ας χωθούμε με αυτή την πρόταση.

Να είστε σίγουροι ότι αν ένας υπουργός παίρνει 100 επιστολές τη βδομάδα στο γραφείο του και άλλα τόσα mails, ε σίγουρα θα ψάξει να δει τι γίνεται με αυτό το θέμα.

Άλλωστε είναι η μόνη περίπτωση να ασχοληθούν λίγο και τα ΜΜΕ μαζί μας. Καλώς ή κακώς έχουν δύναμη και μπορούν να μας βοηθήσουν.

Να έχουμε όλοι έτοιμη μία επιστολή και ένα mail και κάθε βδομάδα να αποφασίζουμε μία μέρα για να τα στείλουμε όλα. Πχ τη μία βδομάδα θα τα στείλουμε Δευτέρα, την άλλη θα τα στείλουμε Τετάρτη κτλ. Και όπου μας βγάλει. Και ένα Ευρώ έξοδα τη βδομάδα να έχουμε αξίζει και για όλο το χρόνο να το κάνουμε.

Προσωικά και 10 άτομα να μαζευτούμε είμαι μέσα. Με το όνομα και την υπογραφή μας. Σιγά, τι θα μας κάνουν; Θα μας πάρουν πίσω το πτυχίο; Αν ούτε έτσι μπορούμε να κάνουμε κάτι, αν 1000 πτυχιά ιατρικής τα πετάνε στα σκουπίδια, τότε αξίζει να τους τα "τρίψουμε" πρώτα στη μούρη.

Αξίζουμε ρε γαμώτο, μη μασάτε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αξίζει η προσπάθεια, μπορεί κάτι να βγεί από τούτο. Αν και μου θυμίζει λίγο από απεργία πείνας λίγο από "καθιστική" διαμαρτυρία. Θα προτιμούσα κάτι πιο συνωμοτικό, κάτι που να προβληθεί από τα ΜΜΕ

και να προκαλέσει λαϊκή αγανάκτηση και πολιτικό κόστος σε περίπτωση μη λήψης άμεσων μέτρων. Μόνο έτσι

καταλαβαίνουν "ΤΟΥΤΟΙ". Δεν έχω ιδέα όμως τι βρε γαμώτο.

<_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να πεις... τόσα προβλήματα έχει αυτή η χώρα και για το μόνο που γίνεται διαμαρτυρία είναι το μέλλον του ΠΑΟΚ. Ας διαδήλωναν γιατροί έξω από τη ΔΕΘ και σου λέω αν θα έπαιρναν έστω κι ένα τηλεοπτικό πλάνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΥΤΕΡΑ 2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2006.

Τότε θα στείλω την παραπάνω επιστολή . Θα προτιμούσα να είχα ήδη στείλει τη πρώτη , αλλά στο πνεύμα του συγχρονισμού (κι όχι του συντονισμού) της προσπάθειας θεωρώ ότι είναι καλύτερα να περιμένω.

Όποιος θέλει να συμμετάσχει, αλλά δεν γνωρίζει τι θα έπρεπε να γράψει, ας εκτυπώσει την παραπάνω επιστολή να την βάλει σε έναν φάκελο και να τη στείλει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, θα αναλάβει ο Αβραμό- να συντονίσει ανοιχτό κοινωνικό διάλογο - από μηδενικής βάσης :P Μπορεί να ζητήσει βοήθεια και από τη Μαριέττα :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 οκτωβριου θα τη στειλεις...αρα εμεις εδω που ειμαστε,βαλε τις φουρτουνες...9 μποφωρ.... <_< \

:mellow:emconfusedemoops θα την ετοιμασω στην εβδομαδα μεσα!!!!!

Παντως ο Αβρα ειναι λιγο εκτος κλιματος.....ειχε ερθει εδω στο νησι και μπηκε στο ιατρειο,με χαιρετησε,ειδε την αηδια,δεν ειπε φυσικα τιποτα περα απο το πολυ ωραια.... :splats: και με ρωτησε απο που ειμαι και πως ειναι εδω. Του λεω...καλα αλλα δυσκολα...πολλα ατομα και ειμαι μονη μου...ΣΠΟΝΤΑ ....δεν υπαρχει ουτε 2 αγροτικος ουτε γεν ιατρος και κατα τ αλλα ειναι πολυδυναμο το ιατρειο..εκανε το χαζο και μου λεει ...ναι ομως θα τη θυμασαι ευχαριστα αυτην την εμπειρια! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως είχε πει και ο προκάτοχός του ο Κος Στεφανής, αν δεν είχε η καθημερινότητά μας δυσκολίες (πχ ουρές στα ΙΚΑ) θα έλειπε το αλάτι από τη ζωή μας ... Καλά εκείνος τόσο χάλια ζει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα καλά τα λέμε συνάδελφοι καλά και τα γράμματα και οι επιστολές για να <<ταρακουνήσουμε>> την κεντρική εξουσία αλλά πρέπει να υπολογίσουμε και τα παρακάτω τα οποία συμβάλουν στο να υπάρχει το όλο θέμα με τις αναμονές αυτές :

1ον ) τα παιδία των μεγαλογιατρών και των ελλήνων καθηγητών και γενικά όποιος έχει το τρόπο να ξεπερνά αναμονές και ουρές στην Ελλάδα και δεν είναι λίγοι αυτοί ανάμεσα μας και οι όποιοι φυσικά δε θέλουν καθόλου ν αλλάξει το καθεστώς έτσι κι αλλιώς πάντα έχουν τον τρόπο τους….

2ον ) οι μεγάλες ιδιωτικές κλινικές οι οποίες ξεφυτρώνουν παντού σαν μανιτάρια πλέον και οι οποίες φυσικά θέλουν φθηνό εργατικό δυναμικό και που θα το βρουν?

μα φυσικά όταν θα υπάρχουν ανειδίκευτοι γιατροί τους οπαίους δεν θα τους πληρώνουν με τον κανονικό μισθό αλλά πολύ λιγότερο κι αυτούς τους συμφέρει το καθεστώς με τις αναμονές….

3ον ) ένα φτωχό και κακομοίρικο κράτος του όποιου οι κυβερνήσεις φτιαξανε ένα σωρό νοσοκομεία απλά για να τα βλέπουν χωρίς να έχουν τα λεφτά να τα εξοπλίσουν σε ιατρικό δυναμικό , πάνω σ αυτό θα πω ένα παράδειγμα από τον τόπο καταγωγής μου γιατί λέει δεν άφησαν τον Κ. Σπύρου να πάρει την έδρα θωρακοχειρουργικης στο Π.Π.Γ.Ν. Λάρισας ή αν όχι αυτόν κάποιον άλλο ?

Μα γιατί τα έσοδα από αυτού του είδους επεμβάσεις που φεύγουν αναγκάστηκα σε Αθηνά και Θεσσαλονίκη είναι πάνω από 5 δις τζίρος δραχμές κάθε χρόνο….

4ον ) είμαι απόλυτα σίγουρος πώς τίποτα δεν γίνεται πλέον στην τύχη σε παγκόσμιο επίπεδο έτσι και η κατάσταση αυτήν χώρα μας με τις αναμονές , όπως είπε και η υπουργός παιδιάς στην βουλή τον Μάρτιο αν θυμάμαι καλά : Ε και στην Ευρώπη πλέον δεν έχουν όλοι οι γιατροί ειδικότητα….

Αν τα συνδυάσετε αυτά τα ολίγα που είπα και αλλά τόσα που ίσως δεν τα σκέφτηκα τώρα νομίζω βγαίνει ένα συμπέρασμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φώτη, ο Σπύρου την κατέλαβε την έδρα της Θ/Χ (δεν την κατέχει τώρα βέβαια, καθώς συνταξιοδοτήθηκε).Προφανώς, εννοείς πως δεν του επετράπη-ας το θέσω κομψά-να κάνει έστω 1 επέμβαση. Αυτός που το διαδέχτηκε , ο Τσιλιμίγκας, έκανε το 1ο bypass, αλλά πολύ φοβούμαι πως δε θα υπάρξει σύντομα συνέχεια κι αυτό για τους λόγους που παρέθεσες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια στον gmal2005 που προσπάθησε να αναδείξει αυτό το τόσο σημαντικό πρόβλημα που αφορά όλους μας. Μακάρι να υπάρξει και η ανάλογη ανταπόκριση απο όσο το δυνατόν περισσότερους συναδέλφους μας.

Πιστεύω οτι αν υπάρξει μαζική κινητοποίηση, είναι σίγουρο οτι θα έχουμε πολυ σύντομα θετικά αποτελέσματα! Αρκεί να θέσουμε κάποιο κοινό στόχο και να είμαστε ενωμένοι... Μόνο η διχόνοια μπορεί να μας εμποδίσει...

Η ΑΜΑNDA έχει δίκιο, πρέπει να διαμαρτυρηθούμε, αλλα συγχρόνως πρέπει να έχουμε και συγκεκριμένες προτάσεις για τη λύση του προβλήματος...

Πολλοί συνάδελφοι δεν έχουν διάθεση να αγωνιστούν για τίποτα... Αυτή την ηττοπάθεια πολλών δεν μπορώ να την καταλάβω! Δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι που είναι ικανοποιημένοι απο αυτήν την κατάσταση; Δηλαδή τι περισσότερο μπορούμε να χάσουμε;! Εδώ αχρηστεύονται τα πιο παραγωγικά χρόνια της ζωής μας! Ας ενωθούμε όσοι περισσότεροι μπορούμε να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

per-sempre αυτά που σου λέω για τον Σπύρου τα ακούγαμε εδώ στην Λάρισα πριν χρόνια δεν ξέρω πότε συνταξιοδοτήθηκε ο άνθρωπος αλλά όταν ήταν υποψήφιος με το κόμμα του Τσοβόλα το δική αν θυμάσαι τότε ακούγαμε πως ήταν να πάρει την έδρα εδώ και μάλιστα είχε κάνει και αρκετές επισκέψεις στην πόλη , τότε η έντονη φημολογία έλεγε πως την έχασε γιατί με κυβέρνηση πασοκ δεν θα έδιναν σε αυτόν έναν πολιτικό αντίπαλο την έδρα αλλά στην ουσία από πίσω είναι τα μεγάλα οικονομικά συμφέροντα που ανέφερα , όποτε ερχόμαστε στο σήμερα 7 χρόνια μετά την έναρξη λειτουργείς του στολιδιού αυτού της Θεσσαλίας να τρέχουμε σε Αθηνά και Θεσσαλονίκη για να μας προλάβουν αν μας συμβεί κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ενημέρωση συνεχίζεται .Ορισμένοι δείχνουν πρόθυμοι να συμμετάσχουν, άλλοι-και σημειωτέων τους κατανοώ εν μέρει- αντιμετωπίζουν παθητικά το ζήτημα.

Δεν πιέζεται κανείς ωστόσο, όποιος θεωρεί ότι η αναμονή είναι κάτι το όποιο θα λυθεί με τη μεσολάβηση-πίεση των ίδιων των γιατρών ας συμμετάσχει . Μπορεί να μην καταφέρουμε τίποτα αλλά τουλάχιστον θα έχει γίνει μια προσπάθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι, πρέπει κάτι να γίνει! Κάτι να κάνουμε!!! Η αποστολή των επιστολών κατα τη γνώμη μου, είναι μια καλή κίνηση για ξεκίνημα... Ίσως βοηθήσει να πάρουν θάρρος και πολλοί συνάδελφοι που βλέπουν τώρα τα γεγονότα πιο παθητικά... Δεν πρέπει να μείνουμε μόνο εκεί όμως! Χρειάζεται μια πιο αργανωμένη και μαζική κινητοποίηση! Αλλιώς θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι, πρέπει κάτι να γίνει! Κάτι να κάνουμε!!! Η αποστολή των επιστολών κατα τη γνώμη μου, είναι μια καλή κίνηση για ξεκίνημα... Ίσως βοηθήσει να πάρουν θάρρος και πολλοί συνάδελφοι που βλέπουν τώρα τα γεγονότα πιο παθητικά... Δεν πρέπει να μείνουμε μόνο εκεί όμως! Χρειάζεται μια πιο αργανωμένη και μαζική κινητοποίηση! Αλλιώς θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Δυστυχώς φίλε για μένα μόνο μια επ αοριστον κατάληψη με αυτο το αιτημα και στις 7 σχολές θα τους έκανε να ασχοληθούν σοβαρά. είναι όμως ακραίο μέτρο με το οποίο ΔΕ συμφωνώ αλλά δεν παύω να πιστεύω ότι θα είχε αποτέλεσμα.

Η ιδέα των επιστολών είναι νομίζω ένας πιο soft τρόπος να ακουστεί το πρόβλημα.

Αν αποτύχει υπάρχει και η απεργία πείνας emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπραβο στον qml2005 για την προταση του. Επειδη ειχα στειλει δυο επιστολες στον προηγουμενο υπουργο υγειας –κο κακλαμανη για το θεμα της ειδικοτητας θα ηθελα να σας μεταφερω την εμπειρια μου την πρωτη που την εστειλα συστημενη με τον κλασσικο τροπο μεσω ταχυδρομειου την εφαγε το μαυρο σκοταδι οποτε μετα από κανα εξαμηνο εγραψα και δευτερη την οποια πηγα ο ιδιος στο υπουργειο υγειας .Με βολευε γιατι μενω Αθηνα και λογω ανεργιας χρονος υπηρχε αφθονος.Την εδωσα στο πρωτοκολλο(γραφειο στο ισογειο οπου δεχονται και τις αιτησεις για αγροτικα),με αιτημα να παει στο γραφειο του υπουργου και πηρα και αριθμο πρωτοκολλου.Μετα από κανα τριμηνο και λιγο πριν ο Κακλαμανης την κανει για δημαρχος με πηραν τηλεφωνο από το γραφειο του στο υπουργειο(ναι ειχα δωσει όλα τα στοιχεια μου στην επιστολη)για να μου πουν ότι ο υπουργος γνωριζει το προβλημα με τις ειδικοτητες και είναι στα σχεδια του υπουργειου να βρουν λυσεις.Απο τοτε εχουν περασει 4-5 μηνες και φυσικα οποιες λυσεις ειδατε εσεις ειδα και εγω.Παντως η ιδεα των επιστολων είναι καλη ασχετα με το περιεχομενο τους απλα και μονο για να καταλαβουν ποσος κοσμος περιμενει.Αν μπορειτε οσοι μενετε Αθηνα δοκιμαστε το πρωτοκολλο εστω και τη βδομαδα που οι υπολοιποι θα στειλουν μεσω ταχυδρομειου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

medico parado μπράβο και σε εσένα που έκανες αυτή την κίνηση έστω και μόνος!

Αν μαζευτούμε πολλοί σίγουρα κάτι θα γίνει! Δεν μπορεί να μην ταρακουνηθούν και ειδικά αν το θέμα πάει στα ΜΜΕ!

Οι ενδιαφερόμενοι είμαστε πάρα πολλοί! Αν προσθέσεις όλους όσοι είναι ήδη στην αναμονή, παίρνουν πτυχίο σύντομα, τους επιτυχόντες του ΔΟΑΤΑΠ, αλλα και όσους δίνουν ΔΟΑΤΑΠ ακόμα.

Μπορούμε να συνεργαστούμε όλοι αυτή τη φορά, κατά τη γνώμη μου δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε!

Αλλιώς θα παραμείνει αυτή η άρρωστη κατάσταση, ή θα δημιουργηθεί κάποια άλλη μπορεί και χειρότερη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από προσωπική πλέον εμπειρία γνωρίζω ότι το να προσπαθήσεις να συντονίσεις και να κινητοποιήσεις γιατρούς είναι από τα πλέον δύσκολα πράγματα κυρίως λόγω της φύσης του επαγγέλματος αλλά και της ιδιαιτερότητας-ιδιοτροπίας του χαρακτήρα των περισσοτέρων από μας.

Είμαστε διασκορπισμένοι σε όλη την Ελλάδα. Άλλοι σαν φοιτητές , άλλοι σαν αγροτικοί κι άλλοι ,όπως ο γραφών, σαν ειδικευόμενοι . Και να θέλαμε να διαμαρτυρηθούμε όλοι μαζί έξω από το Υπουργείο είναι αδύνατο . Θεωρώ λοιπόν ότι όσοι έχουμε τη θέληση να κάνουμε κάτι πρέπει να το πραγματοποιήσουμε στα μέτρα του δυνατού . Μια επιστολή μπορεί να τη στείλει κι ο πιο απομονωμένος αγροτικός στην εσχατιά του Αιγαίου κι ελπίζω να το κάνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από προσωπική πλέον εμπειρία γνωρίζω ότι το να προσπαθήσεις να συντονίσεις και να κινητοποιήσεις γιατρούς είναι από τα πλέον δύσκολα πράγματα κυρίως λόγω της φύσης του επαγγέλματος αλλά και της ιδιαιτερότητας-ιδιοτροπίας του χαρακτήρα των περισσοτέρων από μας.

Είμαστε διασκορπισμένοι σε όλη την Ελλάδα. Άλλοι σαν φοιτητές , άλλοι σαν αγροτικοί κι άλλοι ,όπως ο γραφών, σαν ειδικευόμενοι . Και να θέλαμε να διαμαρτυρηθούμε όλοι μαζί έξω από το Υπουργείο είναι αδύνατο . Θεωρώ λοιπόν ότι όσοι έχουμε τη θέληση να κάνουμε κάτι πρέπει να το πραγματοποιήσουμε στα μέτρα του δυνατού . Μια επιστολή μπορεί να τη στείλει κι ο πιο απομονωμένος αγροτικός στην εσχατιά του Αιγαίου κι ελπίζω να το κάνει.

Mην το θεωρείς απίθανο να συγκεντρωθούν αρκετά άτομα σε μια πιθανή συγκέντρωση διαμαρτυρίας!

Ήδη οι συνάδελφοι που τέλειωσαμε πρόσφατα απο το ΔΟΑΤΑΠ έχουμε δείξει οτι μπορούμε να διεκδικήσουμε το δίκιο μας με δυναμικό αλλα και πολιτισμένο τρόπο... emcolgateemcolgateemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος, το πρόβλημα είναι ότι οι αναμονές είναι πολύ μεγάλες, δηλαδή χάνουμε πολλά χρόνια από τη ζωή μας περιμένοντας – και τις όποιες συνέπειες.

Αναρωτιέμαι αν μπορεί να επιτευχθεί ανάδειξη και λύση ενός τόσο μεγάλου προβλήματος με μια τόσο απλοϊκή κίνηση. Ένας υπολογιστής ή ένα φύλλο χαρτί, μια προκάτ επιστολή, και η επανάσταση ξεκινά!!

Θέλουμε να ανταλλάξουμε 5 λεπτά από τη ζωή μας (πάνω κάτω τόσο διαρκεί η διαδικασία, έτσι?) με 2 ή 3 ή 4 ή 5 χρόνια….

Σωστό.

Θέλουμε επίσης, με μια γλυκανάλατη επιστολή που ούτε το πρόβλημα σε όλη τη διάστασή του αναδεικνύει, ούτε λύσεις παραθέτει, να τους κάνουμε να ασχοληθούν μαζί μας.

Κι αυτό σωστό.

Θέλουμε να τους ταρακουνήσουμε στέλνοντας 100, 1000 ή 10000 επιστολές την ημέρα αναγκάζοντάς τους να πατούν 100, 1000 ή 10000 φορές τη μέρα το κουμπάκι «eliminate mail?» (για τα mail) ή να κάνουν την κίνηση «πιάνω, ανοίγω, ρίχνω μια ματιά, σκίζω, πετάω στα σκουπίδια» για 100, 1000 ή 10000 φορές τη μέρα (για τις επιστολές).

Ναι! Αυτό το τελευταίο θα τους εξοργίσει πραγματικά!

Τόσο που την επανάσταση τελικά θα την κάνουν οι υπάλληλοι του υπουργείου και θα πάνε εκείνοι στον υπουργό και θα του πουν «Κοίτα υπουργέ να κάνεις κάτι γιατί μας τα έχουν πρήξει οι ανεργοαγροτικοειδικευόμενοι γιατροί με τις επιστολές και τα mail» Και τότε ο υπουργός θα πάρει μια από τις επιστολές μας, θα δακρύσει με εκείνο το « να δώσετε τέλος στην συνεχιζόμενη απαξίωση του ιατρικού λειτουργήματος» θα σηκώσει τα μάτια, θα αντικρίσει και πάλι τα βλοσυρά βλέμματα των υπαλλήλων του, τους μισογεμάτους φραπέδες που δεν πρόλαβαν να πιούν λόγω του φόρτου εργασίας, τα μισοάδεια τασάκια, τα κλειστά περιοδικά και τα άλυτα – πάλι λόγω εργασίας- σταυρόλεξα, και θα πει « Και εγένετο λύσις!!!»

Για το ιατρικό λειτούργημα ρε γαμώτο!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.