Jump to content

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΙ ΑΝΑΜΟΝΗ


gml2005

Recommended Posts

Είμαι σχετικά παλιός στο forum όχι όμως ιδιαίτερα πολυγραφότατος. Διαβάζω ορισμένα από τα θέματα του αρκετά συχνά και τώρα τελευταία σχεδόν καθημερινά ελέω ADSL .

Κατά καιρούς έβλεπα topic με συζητήσεις για την ανάγκη να βρεθεί κάποια λύση για το πρόβλημα με τις αναμονές για ειδικότητα, για το τι θα έπρεπε να επικρατεί, για το τι γίνεται στο εξωτερικό, για το αν θα πρέπει να τεθούν εξετάσεις ή όχι , για το αν θα έπρεπε να αποκλειστούν ή να υστερήσουν στο δικαίωμα για ειδικότητα οι συνάδελφοι με πτυχία από εξωτερικό, για ….., για….. , για……, για…..,

Τι κάνει όμως ο καθένας από μας ατομικά για αυτό ? Και απευθύνομαι σε όλους: σε σένα που διαβάζεις αυτές τις γραμμές , στο συμφοιτητή σου που κάθεται στο σπίτι και βλέπει τηλεόραση και νομίζει ότι από ώρα σε ώρα θα πουν στις ειδήσεις για αυτό το πρόβλημα και το πώς επιλύθηκε σχεδόν μαγικά από τα λαμπρά μυαλά της εξουσίας , σε μένα που μετά από χρόνια συνεχούς άγχους βλέπω το πρόβλημα για μένα να φτάνει σε ένα τέλος αλλά για τους υπολοίπους να παραμένει.

Ο γραφών, για να μην προτρέξουν κάποιοι να τον κατηγορήσουν ότι τώρα αντιλήφθηκε το πρόβλημα, είναι από επαρχιακή πόλη , μπήκε στην ιατρική του Α.Π.Θ. στα 18, βγήκε στα 24 , έκανε σχεδόν 21 μήνες αγροτικό , ξεκίνησε το γενικό μέρος της ειδικότητας του και σχετικά σύντομα αφού ξεμπερδέψει και με το στρατό θα ξεκινήσει και το ειδικό κομμάτι και ίσως γύρω στα 33-34 να έχει και τον τίτλο της ειδικότητας. Σε κάποιον μπορεί να φαίνονται σχετικά καλά όλα αυτά αλλά δεν είναι γιατί κρύβουν πολλούς μα πάρα πολλούς συμβιβασμούς.

Η πρόταση μου είναι απλή ,φαντάζει παιδική στη σύλληψη της αλλά δυστυχώς νομίζω ότι είναι ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε όλοι από όπου κι να βρισκόμαστε και σχετικά συγχρονισμένα. Ενυπόγραφες επιστολές όχι ομαδικές αλλά ατομικές του καθενός . Άποψη μου είναι ότι 1000 ατομικές επιστολές κάνουν περισσότερη αίσθηση από μια επιστολή με 1000 υπογραφές . Που θα σταλούν αυτές οι επιστολές : Στη διεύθυνση του υπουργείου υγείας με παραλήπτη τον ίδιο τον υπουργό. Αν δεν τον ΄΄συγκινήσουμε΄΄ θα συνεχίσουμε να στέλνουμε σε νέα διεύθυνση: Μέγαρο Μαξίμου με παραλήπτη τον ίδιο τον πρωθυπουργό κι αργότερα στη διεύθυνση της Χαριλάου Τρικούπη με παραλήπτη τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης μέχρι να γίνει κάτι, οτιδήποτε .

Το κόστος είναι 50 λεπτά για το γραμματόσημο , 5 λεπτά για το φάκελο και 10 λεπτά από το χρόνο μας για να συγγράψουμε μια στοιχειώδη επιστολή με το πρόβλημα όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας . Δεν έχει σημασία ποια πιστεύει ο καθένας ότι είναι η ιδεατή λύση, σημασία έχει να αναδειχθεί το πρόβλημα.

Προτρέπω τους administrators να δώσουν κάποια ιδιαίτερη σημασία στο topic και να το αναδείξουν με όποιο τρόπο θεωρούν κατάλληλο. Όποιος έχει προτάσεις καλοδεχούμενες αλλά η συζήτηση δεν πρέπει να καταστεί ατέρμονη. Θέτω έναν χρονικό ορίζοντα ενός μήνα .Μετά το τέλος αυτών των 30 ημερών εγώ θα αρχίσω να στέλνω επιστολές κι όποιος θέλει ας ακολουθήσει. Θα στέλνω μέχρι να βαρεθώ ή να με βαρεθούν.

emsos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Last Reply

δεν εχω προβλημα να στειλω την επιστολη που προτεινεις, αν ακι εχω λιγοτερο απο χρονο αναμονη και αν προσθεσεις και τους περιπου 8 μηνες που περιμενω, ειμαι αρκετα καλα θαλεγαν καποιοι.Η ενσταση μου ειναι οτι δεν περιμενω τιποτα απο κανεναν τους(ουτε μπλε-ουτε πρασινους-ουτε κοκκινους-ουτε κιτρινους-ουτε σκατουλι), μου τοχουν αποδειξει οπως καισ τους περισσοτερους απο εμας αλλωστε εδω και πολυ καιρο.Δεν ειναι θεμα αριθμου επιστολων, ακομα και 2000 να ηταν παλι το ιδιο θα πιστευα.:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οφείλουμε να κάνουμε κάτι, έστω και μικρό … Δεν γίνεται να καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια περιμένοντας μοιρολατρικά κάτι να συμβεί .

Τα πάντα γίνονται αδύνατα αν νομίζουμε πως δεν μπορούν να συμβούν .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλε, ουτε μοιρολατρης ειμαι ουτε τιποτα.συμφωνω μαζι σου οτι κατι πρεπει να γινει. συμφωνω οτι αυτο το κατι θα το δημιουργησουμε εμεις και δεν θα το περιμενουμε απο αλλους. διαφωνω στο οτι καποιοι αλλοι ομωσ, που εχουν καποιες θεσεις σε διαφορα υπουργεια, θα μας βοηθησουν η εστω θα ενδιαφερθουν για την ολη κατασταση.:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι σχετικά παλιός στο forum όχι όμως ιδιαίτερα πολυγραφότατος. Διαβάζω ορισμένα από τα θέματα του αρκετά συχνά και τώρα τελευταία σχεδόν καθημερινά ελέω ADSL .

Κατά καιρούς έβλεπα topic με συζητήσεις για την ανάγκη να βρεθεί κάποια λύση για το πρόβλημα με τις αναμονές για ειδικότητα, για το τι θα έπρεπε να επικρατεί, για το τι γίνεται στο εξωτερικό, για το αν θα πρέπει να τεθούν εξετάσεις ή όχι , για το αν θα έπρεπε να αποκλειστούν ή να υστερήσουν στο δικαίωμα για ειδικότητα οι συνάδελφοι με πτυχία από εξωτερικό, για ….., για….. , για……, για…..,

Τι κάνει όμως ο καθένας από μας ατομικά για αυτό ? Και απευθύνομαι σε όλους: σε σένα που διαβάζεις αυτές τις γραμμές , στο συμφοιτητή σου που κάθεται στο σπίτι και βλέπει τηλεόραση και νομίζει ότι από ώρα σε ώρα θα πουν στις ειδήσεις για αυτό το πρόβλημα και το πώς επιλύθηκε σχεδόν μαγικά από τα λαμπρά μυαλά της εξουσίας , σε μένα που μετά από χρόνια συνεχούς άγχους βλέπω το πρόβλημα για μένα να φτάνει σε ένα τέλος αλλά για τους υπολοίπους να παραμένει.

Ο γραφών, για να μην προτρέξουν κάποιοι να τον κατηγορήσουν ότι τώρα αντιλήφθηκε το πρόβλημα, είναι από επαρχιακή πόλη , μπήκε στην ιατρική του Α.Π.Θ. στα 18, βγήκε στα 24 , έκανε σχεδόν 21 μήνες αγροτικό , ξεκίνησε το γενικό μέρος της ειδικότητας του και σχετικά σύντομα αφού ξεμπερδέψει και με το στρατό θα ξεκινήσει και το ειδικό κομμάτι και ίσως γύρω στα 33-34 να έχει και τον τίτλο της ειδικότητας. Σε κάποιον μπορεί να φαίνονται σχετικά καλά όλα αυτά αλλά δεν είναι γιατί κρύβουν πολλούς μα πάρα πολλούς συμβιβασμούς.

Η πρόταση μου είναι απλή ,φαντάζει παιδική στη σύλληψη της αλλά δυστυχώς νομίζω ότι είναι ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε όλοι από όπου κι να βρισκόμαστε και σχετικά συγχρονισμένα. Ενυπόγραφες επιστολές όχι ομαδικές αλλά ατομικές του καθενός . Άποψη μου είναι ότι 1000 ατομικές επιστολές κάνουν περισσότερη αίσθηση από μια επιστολή με 1000 υπογραφές . Που θα σταλούν αυτές οι επιστολές : Στη διεύθυνση του υπουργείου υγείας με παραλήπτη τον ίδιο τον υπουργό. Αν δεν τον ΄΄συγκινήσουμε΄΄ θα συνεχίσουμε να στέλνουμε σε νέα διεύθυνση: Μέγαρο Μαξίμου με παραλήπτη τον ίδιο τον πρωθυπουργό κι αργότερα στη διεύθυνση της Χαριλάου Τρικούπη με παραλήπτη τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης μέχρι να γίνει κάτι, οτιδήποτε .

Το κόστος είναι 50 λεπτά για το γραμματόσημο , 5 λεπτά για το φάκελο και 10 λεπτά από το χρόνο μας για να συγγράψουμε μια στοιχειώδη επιστολή με το πρόβλημα όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας . Δεν έχει σημασία ποια πιστεύει ο καθένας ότι είναι η ιδεατή λύση, σημασία έχει να αναδειχθεί το πρόβλημα.

Προτρέπω τους administrators να δώσουν κάποια ιδιαίτερη σημασία στο topic και να το αναδείξουν με όποιο τρόπο θεωρούν κατάλληλο. Όποιος έχει προτάσεις καλοδεχούμενες αλλά η συζήτηση δεν πρέπει να καταστεί ατέρμονη. Θέτω έναν χρονικό ορίζοντα ενός μήνα .Μετά το τέλος αυτών των 30 ημερών εγώ θα αρχίσω να στέλνω επιστολές κι όποιος θέλει ας ακολουθήσει. Θα στέλνω μέχρι να βαρεθώ ή να με βαρεθούν.

emsos

Για μένα είναι μια πάρα πολύ ωραία ιδέα. Ουτως η αλλως ήταν στα άμεσα σχεδια μου.

Οχι ότι εθελοτυφλώ ότι μπορεί ν'αλλάξει κάτι αλλά τουλάχιστον θα έχω τη συνείδηση μου ήσυχη...

Βέβαια πρώτη προτεραιότητα παραμένει το συνεχές ψάξιμο σε χώρες του εξωτερικού μήπως και ξεφύγω από την ελληνική κατάντια.

Τελικά ίσως αυτό το εμπόδιο της αναμονής να είναι για καλό, που ξερεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν τα γραμματα που στελναμε μικροι στον Αι Βασιλη ?

Δεν σε ειρωνευομαι. Υπαρχει ομως ενα προβλημα. Κατι που ισως εχεις ή οχι σκεφτει.

Το προβλημα των αναμονων -που συνδεεται και με αλλα προβληματα/προβληματισμους, οπως η ποιοτητα των παρεχομενων υπηρεσιων Υγειας και το "τι στο διαολο θα γινει με αυτο το πραγμα που λεγεται ΕΣΥ"- χρειαζεται δουλεια για να λυθει. Χρειαζεται σχεδιασμος. Χρειαζεται καποιοι δημοσιοι υπαλληλοι να πανε το πρωι στο γραφειο και να μην κανουν τη συνηθισμενη ρουτινα "φραπε- καλαμπουρι- τυροπιτα- καλαμπουρι- ωπ 2 η ωρα φευγουμε".

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα προβλήματα αυτά με τους δημόσιους λειτουργούς προϋπήρχαν και πριν το 1983 και τη δημιουργία του ΕΣΥ. Το ΕΣΥ χωλαίνει όχι επειδή σαν σύστημα δεν είναι καλό αλλά επειδή δεν έχει εφαρμοστεί πλήρως και όπως όριζαν οι ιδρυτικές του διατάξεις

Αυτό όμως είναι άλλο θέμα, σχετικό μεν αλλά άλλο.

Το πρόβλημα με τις αναμονές αγαπητέ κατά τ’άλλα συνάδελφε μπορεί να λυθεί ανεξάρτητα με την ολική αναμόρφωση που εσύ επιζητάς . Μην γενικεύεις τα πράγματα. Καλοδεχούμενη η κριτική, πιο καλοδεχούμενες όμως οι προτάσεις που απ΄ότι βλέπω συνάδελφε δεν καταθέτεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφωνώ ως προς το ΕΣΥ - ο σχεδιασμός ήταν εξαρχής λάθος, γι' αυτό και απέτυχε ως σύστημα σε όλους τους στόχους του πλην ενός: του να κάνει το γιατρό και το νοσοκομείο προσιτά αγαθά στις γιαγιάδες/παππούδες με ΟΓΑ. Κάτι είναι κι αυτό.

Ως προς την ατομική ευθύνη του καθενός μας για τις αναμονές συμφωνώ. Όμως ζούμε σε μια χώρα ωχαδερφισμού (για να μην πω σταρχιδισμού), και κανείς δεν έχει διάθεση να αγωνιστεί ακόμα και με τον τρόπο που περιγράφεις για κάτι καλύτερο, που ουσιαστικά θα αφορά όχι αυτόν αλλά τους επόμενους.

Όσο για τους μπλε/πράσινους/κόκκινους/ροζ με κίτρινα πουά, ίσως και να χαίρονται που με αυτήν την κατάσταση οι σκεπτόμενοι εξ ημών φεύγουν για τα ξένα και δε θα'χουν πια τη δυνατότητα να τους "μαυρίσουν" στις εκλογές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κακώς αναλίσκομαι σ΄αυτό το θέμα αλλά δεν ξέρω αν γνωρίζετε τι επικρατούσε στην Ελλάδα πριν το ΕΣΥ και τι έγινε στην συνέχεια . Όσο για τις αρχικές προβλέψεις του νόμου του 1983 για διοικητική αποκέντρωση ,εκσυγχρονισμό των νοσοκομείων , συνεχιζόμενη εκπαίδευση του ανθρώπινου δυναμικού , πλήρη ανάπτυξη της πρωτοβάθμιας φροντίδας , καθιέρωση του ιατρού πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης , ισότητα στην πρόσβαση των υπηρεσιών, καθολικότητα στην κάλυψη των υπηρεσιών και τόσα άλλα μπορεί να μην υλοποιήθηκαν στο βαθμό που θα έπρεπε αλλά αποτέλεσαν ότι καλύτερο-επαναστατικότερο πραγματοποιήθηκε στην Ελλάδα, από πλευράς μεταρρύθμισης στο χώρο της υγείας, από τη μεταπολεμική περίοδο και μετά.

Μπορεί να έχει χίλια αρνητικά, να μην είναι αποδοτικό, να κοστίζει δυσανάλογα στον ελληνικό λαό για τις υπηρεσίες που του παρέχει αλλά η θέσπιση του ΕΣΥ αποτέλεσε την αφετηρία και στην συνέχεια τη κορωνίδα του λεγομένου κοινωνικού κράτους, να μην το ξεχνάμε αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνω από αυτά που γράφει ο SarandosKaptanis ότι συμβιβάστηκε με την ιδέα της αναμονής και των εναλλακτικών λύσεων . Βλέπει βέβαια το θέμα στην προσωπική του μορφή και στον αντίκτυπο που έχει στην δικιά του προσωπική σταδιοδρομία και δεν αντιλαμβάνεται επαρκώς την απαξίωση του ιατρικού λειτουργήματος που συμβαίνει . Στα μάτια του κόσμου πλέον νεαρός ιατρός ισοδυναμεί με προσωρινά άνεργο που ψάχνει οποιοδήποτε τρόπο για να εξασφαλίσει τα προς το ζην .

Χαιρετώ αυτούς τους διορατικούς που φεύγουν στο εξωτερικό και τους προτείνω να μην γυρίσουν πίσω γιατί τίτλο ειδικότητας θα έχουν αλλά η απαξίωση θα υφίσταται πλέον και γι΄αυτούς .

Εν κατακλείδι στην ουσία δεν προτείνω συστράτευση προσκαλώ προς συστράτευση . Όποιος θέλει ακολουθεί όποιος δεν θέλει ας δώσει το προσωπικό του αγώνα με άλλο τρόπο .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιδέα σου συνάδελφε είναι μάλλον ρομαντική. Αλλά επειδή η ιατρική στην Ελλάδα είναι πλέον είτε για αθεράπευτα ρομαντικούς, είτε για τρελούς βυσματίες, είτε για τρελούς κωλόφαρδους, θα προτιμήσω εκ φύσεως να συστρατευτώ μαζί σου, παρότι φεύγω προσεχώς για τα ξένα. Αμφιβάλλω βέβαια, αν θα βρεις 1000 ρομαντικούς, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιδέα του φίλου που άρχισε το topic είναι ίσως ο μοναδικός τρόπος ώστε να αναδειχθεί το πρόβλημα των αναμονών και του υπερπληθωρισμού των γιατρών που σας ταλαιπωρεί.

Έχει αναφερθεί άλλωστε και πριν (link)

Η φύση του προβλήματος είναι τέτοια που αποκλείεται όλοι οι ενδιαφερόμενοι να συμφωνήσουν. Κάποιοι θα πούνε δώστε προτεραιότητα στους ντόπιους αποφοίτους, άλλοι θα πούνε βάλτε εξετάσεις, άλλοι ανοίξτε τις θέσεις και ας εκπαιδευτούμε αμισθί κοκ.

Κάθε δεύτερη κουβέντα εδώ μέσα περιστρέφεται γύρω από αυτό το θέμα και αναδεικνύει αυτές τις διαφωνίες.

Και αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν γίνεται τίποτα σε συλλογικό επίπεδο. emno

Η μαζική και οργανωμένη αποστολή επιστολών προς τα ΜΜΕ και τους πολιτικούς είναι ίσως ο μόνος τρόπος να ακουστεί το πρόβλημα σας και να πιεσθεί το κράτος να δώσει λύση.

Κανένας άλλος δεν ενδιαφέρεται

emstar Όσοι φεύγουν για έξω, το έχω ξαναπεί, συνήθως μένουν έξω και δεν τους καίγεται καρφάκι για το τι γίνεται πίσω. Όσοι γυρνάνε είναι είτε από οικογενειακή ανάγκη ή επειδή δεν τα καταφέρανε ή (πολύ σπάνια πλέον) επειδή έχουν να κληρονομήσουν κάποιο «μαγαζάκι» το οποίο κουτσά-στραβά κάνει την απόσβεσή του (για πόσο καιρό άραγε ακόμα;)

emstar Οι συνδικαλιστές που υποτίθεται πως είναι οι εκπρόσωποι σας κοιτάνε να βολέψουν τα τομάρια τους.

emstar Οι πολιτικοί αποφεύγουν το θέμα σαν την καυτή πατάτα γιατί ξέρουν πως έτσι πως τα καταντήσανε τα πράγματα μοιραία κάποιοι με πτυχίο ιατρικής θα μείνουν χωρίς ειδίκευση. Περιμένουν να φτάσει στο μη παρέκει το θέμα για να εφαρμόσουν την μόνη λογική λύση (εξετάσεις) και όταν την εφαρμόσουν θα προσπαθήσουν να βάλουν όσα περισσότερα παράθυρα μπορούνε για να διατηρήσουν τις πελατειακές τους σχέσεις.

Ο χώρος αυτός μπορεί να βοηθήσει πολύ στο να εφαρμοστεί η ιδέα του gml2005

emstar Ο καθένας σας μπορεί να κάνει post το γράμμα του με τις λύσεις και τους προβληματισμούς του ώστε να πάρουν ιδέες όσοι θέλουν να συμμετάσχουν.

emstar Μπορούν να δημοσιευτούν οι διευθύνσεις των πολιτικών και των ΜΜΕ στις οποίες θα αποσταλούν οι επιστολές.

emstar Όταν μαζευτούν οι πρώτες 100 επιστολές μπορούν να σταλούν την ίδια ημέρα. Το ίδιο και με τις επόμενες...

Υπάρχουν πολλά παιδιά που παρακολουθούν το φόρουμ χωρίς να γράφουν. Ίσως τώρα είναι μια καλή ευκαιρία να κάνουν κάτι για να αλλάξει η ζωή τους.

Όσοι φοβούνται πως θα βγει το όνομα τους στις εφημερίδες μπορούν να ζητήσουν να μείνουν ανώνυμοι όταν στείλουν την επιστολή τους.

Στο κάτω-κάτω της γραφής όποιος γράψει δεν θα τους πει κάτι που δεν ξέρουν ήδη. Απλά αν υπάρξει μαζική συμμετοχή μπορεί να καταλάβουν πως είναι καιρός να αλλάξει κάτι.

(Και βέβαια αν δεν συμμετάσχει κανείς εκτός από τον gml2005, ίσως αυτό να σημαίνει πως τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τις αναμονές... :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι σχετικά παλιός στο forum όχι όμως ιδιαίτερα πολυγραφότατος. Διαβάζω ορισμένα από τα θέματα του αρκετά συχνά και τώρα τελευταία σχεδόν καθημερινά ελέω ADSL .

Κατά καιρούς έβλεπα topic με συζητήσεις για την ανάγκη να βρεθεί κάποια λύση για το πρόβλημα με τις αναμονές για ειδικότητα, για το τι θα έπρεπε να επικρατεί, για το τι γίνεται στο εξωτερικό, για το αν θα πρέπει να τεθούν εξετάσεις ή όχι , για το αν θα έπρεπε να αποκλειστούν ή να υστερήσουν στο δικαίωμα για ειδικότητα οι συνάδελφοι με πτυχία από εξωτερικό, για ….., για….. , για……, για…..,

Τι κάνει όμως ο καθένας από μας ατομικά για αυτό ? Και απευθύνομαι σε όλους: σε σένα που διαβάζεις αυτές τις γραμμές , στο συμφοιτητή σου που κάθεται στο σπίτι και βλέπει τηλεόραση και νομίζει ότι από ώρα σε ώρα θα πουν στις ειδήσεις για αυτό το πρόβλημα και το πώς επιλύθηκε σχεδόν μαγικά από τα λαμπρά μυαλά της εξουσίας , σε μένα που μετά από χρόνια συνεχούς άγχους βλέπω το πρόβλημα για μένα να φτάνει σε ένα τέλος αλλά για τους υπολοίπους να παραμένει.

Ο γραφών, για να μην προτρέξουν κάποιοι να τον κατηγορήσουν ότι τώρα αντιλήφθηκε το πρόβλημα, είναι από επαρχιακή πόλη , μπήκε στην ιατρική του Α.Π.Θ. στα 18, βγήκε στα 24 , έκανε σχεδόν 21 μήνες αγροτικό , ξεκίνησε το γενικό μέρος της ειδικότητας του και σχετικά σύντομα αφού ξεμπερδέψει και με το στρατό θα ξεκινήσει και το ειδικό κομμάτι και ίσως γύρω στα 33-34 να έχει και τον τίτλο της ειδικότητας. Σε κάποιον μπορεί να φαίνονται σχετικά καλά όλα αυτά αλλά δεν είναι γιατί κρύβουν πολλούς μα πάρα πολλούς συμβιβασμούς.

Η πρόταση μου είναι απλή ,φαντάζει παιδική στη σύλληψη της αλλά δυστυχώς νομίζω ότι είναι ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε όλοι από όπου κι να βρισκόμαστε και σχετικά συγχρονισμένα. Ενυπόγραφες επιστολές όχι ομαδικές αλλά ατομικές του καθενός . Άποψη μου είναι ότι 1000 ατομικές επιστολές κάνουν περισσότερη αίσθηση από μια επιστολή με 1000 υπογραφές . Που θα σταλούν αυτές οι επιστολές : Στη διεύθυνση του υπουργείου υγείας με παραλήπτη τον ίδιο τον υπουργό. Αν δεν τον ΄΄συγκινήσουμε΄΄ θα συνεχίσουμε να στέλνουμε σε νέα διεύθυνση: Μέγαρο Μαξίμου με παραλήπτη τον ίδιο τον πρωθυπουργό κι αργότερα στη διεύθυνση της Χαριλάου Τρικούπη με παραλήπτη τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης μέχρι να γίνει κάτι, οτιδήποτε .

Το κόστος είναι 50 λεπτά για το γραμματόσημο , 5 λεπτά για το φάκελο και 10 λεπτά από το χρόνο μας για να συγγράψουμε μια στοιχειώδη επιστολή με το πρόβλημα όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας . Δεν έχει σημασία ποια πιστεύει ο καθένας ότι είναι η ιδεατή λύση, σημασία έχει να αναδειχθεί το πρόβλημα.

Προτρέπω τους administrators να δώσουν κάποια ιδιαίτερη σημασία στο topic και να το αναδείξουν με όποιο τρόπο θεωρούν κατάλληλο. Όποιος έχει προτάσεις καλοδεχούμενες αλλά η συζήτηση δεν πρέπει να καταστεί ατέρμονη. Θέτω έναν χρονικό ορίζοντα ενός μήνα .Μετά το τέλος αυτών των 30 ημερών εγώ θα αρχίσω να στέλνω επιστολές κι όποιος θέλει ας ακολουθήσει. Θα στέλνω μέχρι να βαρεθώ ή να με βαρεθούν.

emsos

μετα τις 30 ημερες θα εχεις και την δικη μου επιστολη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ -ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ

1) Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Ιδιαίτερο Γραφείο Υπουργού Υγείας

Υπόψιν κ. Δημήτρη Αβραμόπουλου

Αριστοτέλους 17

ΑΘΗΝΑ , Τ.Κ. 101 87

2)Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Ιδιαίτερο Γραφείο Υφυπουργού Υγείας

Υπόψιν κ. Αθανάσιου Γιαννόπουλου

Αριστοτέλους 17

ΑΘΗΝΑ , Τ.Κ. 101 87

3)Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Ιδιαίτερο Γραφείο Υφυπουργού Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Υπόψιν κ. Γεώργιου Κωνσταντόπουλου

Αριστοτέλους 17

ΑΘΗΝΑ , Τ.Κ. 101 87

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ :

1) dimavra@otenet.gr ( e-mail Υπουργού)

minister@mohaw.gr (e-mail Υπουργού)

2) konstantopoulos@parliament.gt (e-mail υφυπουργού)

g konstantopoulos@acn.gr ( e-mail υφυπουργού)

3) perivlepto@parliament.gr (e-mail υφυπουργού)

www.athgiannopoulos.gr (e-mail υφυπουργού)

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ

(Η 1η που θα σταλεί)

Αξιότιμε Υπουργέ Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ.κ. Αβραμόπουλε ,

Ονομάζομαι …………………….., κατάγομαι από………………… και είμαι ιατρός ειδικευόμενος Παθολογίας στο Νοσοκομείο ……………

Αφορμή για την παρούσα επιστολή αποτελεί ένα σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όλοι, χωρίς υπερβολή, οι συνάδελφοι μου κι ανάμεσα τους κι εγώ. Το πρόβλημα αυτό έγκειται στην τεράστια αναμονή που υπάρχει πλέον για ειδίκευση , η οποία μέρα με τη μέρα γιγαντώνεται καθιστώντας το μέλλον αβέβαιο για όλους τους νέους ιατρούς.

Θέλω να πιστεύω ότι τόσο εσείς όσο και οι επιτελείς σας είστε ενήμεροι σχετικά με τις διαστάσεις του προβλήματος . Ενδεικτικά αναφέρω μόνο ότι η ειδικότητα της γενικής ιατρικής, που τόσο πολυδιαφημίστηκε ως θεμέλιος λίθος της αναμόρφωσης του ΕΣΥ , έχει μέσο χρόνο αναμονής τα 4 έτη στο λεκανοπέδιο της Αττικής και τα 4 με 5 έτη για το νομό Θεσσαλονίκης. Σε ανάλογα δυσθεώρητα ύψη βρίσκεται και στις λοιπές μεγάλες πόλεις τις Ελλάδας που σημειωτέον προσφέρουν την πλειοψηφία των θέσεων προς ειδίκευση.

Η επιστολή μου αυτή σκοπό δεν έχει να σας προτείνει λύσεις, άλλωστε υπάρχουν πολλές . Το μόνο που επιζητώ από σας είναι να ασχοληθείτε με το πρόβλημα αυτό και να προβείτε στην απαραίτητη νομοθετική μεταρρύθμιση για να δώσετε τέλος στην συνεχιζόμενη απαξίωση του ιατρικού λειτουργήματος. Εγώ προσωπικά, όπως πιστεύω και το μεγαλύτερο κομμάτι του ιατρικού κόσμου, θα στηρίξουμε ενεργά οποιαδήποτε προσπάθεια σας προς τη κατεύθυνση της επίλυσης του προβλήματος της αναμονής για ειδίκευση.

Με εκτίμηση,

………………….

Από: …………………..

25ης Μαρτίου 68,

……………

Τ.Κ.

Τηλ: 2……… , 694…………

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα με τις αναμονές αγαπητέ κατά τ’άλλα συνάδελφε μπορεί να λυθεί ανεξάρτητα με την ολική αναμόρφωση που εσύ επιζητάς . Μην γενικεύεις τα πράγματα. Καλοδεχούμενη η κριτική, πιο καλοδεχούμενες όμως οι προτάσεις που απ΄ότι βλέπω συνάδελφε δεν καταθέτεις.

Καλα, ειμαστε σοβαροι ? Το συστημα "Αβραμοπουλε, εχεις γραμμα" ειναι προταση ?

Τι νομιζεις, πως τα προβληματα της Υγειας και του ιατρικου κοσμου τους ειναι αγνωστα ?

Και ο τελευταιος διοικητικος σε νοσοκομειο βλεπει τι γινεται. Οι πιο ευσυνειδητοι απο αυτους τα συζητανε και που και που εγειρουν αυτα τα θεματα σε συναντησεις των ΥΠε.

Ειμαι σε θεση να ξερω πως πολλακις (και προσφατα) εχει γινει προταση να αναλαβει η καθε περιφεριεα το θεμα των εξετασεων. Καθε μια να προκυρησει θεσεις που θα καταλαμβανονται μετα απο εξετασεις του ΑΣΕΠ.

Ποτε ομως αυτες οι προτασεις δεν προχωρουν κι ουτε προκειται. Κι αυτο γιατι οι ανθρωποι που εχουν την ευθυνη για την τελικη προταση και οι οποιοι λεγονται "πολιτικοι", απλουστατα ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ.

Στειλε οσα γραμματα θες. Αν νομιζεις πως ξαφνικα καποιος απο αυτους θα ενδιαφερθει πραγματικα, μαλον ειναι επειδη βλεπεις πολλες ταινιες με "happy ending".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Δεν ενδιαφέρονται αγαπητέ επειδή βλέπουν οτι κι εσύ δεν ενδιαφέρεσαι . Επειδή τα προβλήματα σου τα μαθαίνουν, όπως έγραψες, από ευσυνείδητους υπαλλήλους ενώ εσύ κάθεσαι στο καναπέ σου και περιμένεις πότε θα έρθουν οι επόμενες εκλογές για να τους μαυρίσεις . Μην περιμένεις να αλλάξει κάτι αν εσύ δεν κάνεις κάτι γι’ αυτό .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος δεν θέλει να αλλάξει κάτι, είτε έχει πέσει σε κατάθλιψη, είτε έχει βολευτεί και σμπούτσατ.

Η σχετική σελίδα της wikipedia

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ gml2005,

θεωρώ και εγω τα σχέδια σου μάλλον ρομαντικά, οπως είπε κάποιος, αλλά επειδή κανείς δεν κάνει κάτι πάνω στο θέμα ούτως ή άλλως, συμφωνώ ότι πρέπει να αναλάβουμε προσωπικά την ευθύνη και θα συμμετάσχω και εγώ μετά τη διορεία που θέτεις. Θα έχεις την υποστήριξη μου οπωσδήποτε.

Ακόμη ένα σχόλιο εφόσον είμαι στη Βρετανία αυτή τη στιγμή, μη νομίζεις ότι εδω τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Με την πληθώρα των γιατρών που έχουν κυρίως από Ινδία, Πακιστάν, Κίνα και τελευταία μετά τη διεύρυνση της Ευρωπαικής Ένωσης και από ανατολική Ευρώπη, είναι πραγματικά τρομερα δύσκολο να βρεις θέση εδώ αν δεν "παρακαλέσεις" αρκετούς Άγγλους. Εκτός και αν εχεις τελειώσει εδω την Ιατρική, ή σταθείς τρομερα τυχερός, η αξιοκρατία δεν υφίσταται σε αυτή τη χώρα στην επιλογή αυτών που θα κάνουν τελικά καριέρα. Αυτή ειναι η προσωπική μου εμπειρία και γνώμη, για να μην παραπλανούνται όσοι αποφασίζουν να έρθουν.

Χαιρετισμούς και καλή συνέχεια στην προσπάθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το 2004 που κατεβηκα απο Ιταλια και κεινο απο αναγκη οικονομικη και μονο

επαθα μεγαλο σοκ με την κατασταση στην Ελλαδα. Δεν θα πω την μπαναλ εκφραση επεσα σε καταθλιψη αλλα δεν μιλιομουν για 1,5 χρονο μεχρι να μαζεψω μορια και να ερθω σε αγονο αγροτικο που ειμαι τωρα,πεθαινω στη δουλεια ολη μερα,καθε μερα γιατι εχω 750 ατομα,ειμαι μονη μου χωρις αλλον γιατρο. Δυστυχως ηταν η μοναδικη λυση -αφου δεν μπορουσα να μεινω εξωτερικο- για να περιμενω λιγοτερο για ειδικοτητα. Περα απο αυτο ομως αηδιασα με το συστημα υγειας και την εκπαιδευση που σου προσφερουν στα νοσοκομεια. Ανησυχησα και ανησυχω πολυ.....γιατι στα 40 εγω θα βγω τελειωμενη γιατρος τελικα και δεν ξερω τι γιατρος θα ειμαι...με 3 κομματια σπαστα που πρεπει να περιμενω χρονο η χρονια, να μαθαινω απο ειδικευομενους που με ολο τον σεβασμο δεν ειναι παντα σωστα αυτα που σου μεταφερουν....

Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να στειλω μειλ στον υφυπουργο κ.Γιαννοπουλο. Χωρις κλαψες,χωρις σιροπια. Μονο 2 πραγματα.....τι σοι γιατρος θα γινω??????και μη μου πειτε τωρα καποιοι γιατι τωρα θυμηθηκα την ελλαδα και μπλα μπλα και αρχισει ο γνωστος πολεμος. Αν ηταν στο χερι μου θα διαλεγα κατι αλλο. δυστυχως καποιοι γυρναμε για τους περιβοητους οικονομικ.λογους κι οχι λογω αποτυχιας.

Με λιγα λογια.... συμφωνω με τ οτι δεν θα συγκινηθουν καν στο υπουργειο με τα γραμματα- και μειλ. Απο την αλλη ομως 1000 και 2000 επιστολες να πεσουν ολες μαζι καπου θα τους προβληματισει εστω και λιγο....

Ας τους τσιμπησουμε λιγο...δεν ξερετε ποτε τι γινεται....

ποτε θα στειλετε???????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν με καλό μαζευτούν τα άτομα, προσφέρομαι να βγάλω το γεγονός των επιστολών προς 2-3 εφημερίδες μεγάλης κυκλοφορίας που έχω πρόσβαση.

Γιατί 1000 επιστολές από μόνες τους μπορεί να μην προβληματίσουν, αλλά ο τίτλος "1000 νέοι γιατροί πιέζουν για αλλαγή" θα προβληματίσει.

Α και ας αφήσουμε ΣΑΙΕΠ, ΔΙΚΑΤΣΑ, αποφοίτους εσωτερικού, εξωτερικού κτλ εκτός από όλα αυτά. Και το λέω παρότι μέλος του πρώτου.

ΥΓ: Ως προς την αξία των γραμμάτων προς τον Άγιο Βασίλη: Κάποια στιγμή ξεκίνησε από αυτό το site μια διαδικασία συλλογής υπογραφών για τα άγονα και την ένταξή τους στο νέο νόμο για τη δεύτερη δήλωση. Οι υπογραφές που συλλέχθηκαν ήταν ΠΟΛΛΕΣ και μετά από περίπου ένα μήνα (τυχαία; δε νομίζω), τα άγονα συμπεριελήφθησαν (όχι απόλυτα, αλλά για τις ενιαίες ειδικότητες-κάτι είναι και αυτό). Λοιπόν, μην αφήνετε τις κυνικές φωνές να σας επηρεάζουν. ΠΑΝΤΑ αξίζει να προσπαθήσεις για κάτι. ΠΑΝΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν με καλό μαζευτούν τα άτομα, προσφέρομαι να βγάλω το γεγονός των επιστολών προς 2-3 εφημερίδες μεγάλης κυκλοφορίας που έχω πρόσβαση.

Γιατί 1000 επιστολές από μόνες τους μπορεί να μην προβληματίσουν, αλλά ο τίτλος "1000 νέοι γιατροί πιέζουν για αλλαγή" θα προβληματίσει.

Α και ας αφήσουμε ΣΑΙΕΠ, ΔΙΚΑΤΣΑ, αποφοίτους εσωτερικού, εξωτερικού κτλ εκτός από όλα αυτά. Και το λέω παρότι μέλος του πρώτου.

ΜΠΡΑΒΟ! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ολη συζητηση αναδεικνυει με τον καλυτερο τροπο το επιπεδο εξαθλιωσης στο οποιο εχει ολισθησει η ιατρικη στην Ελλαδα. Αναλυσεις επι αναλυσεων, προτασεις επι προτασεων, αλλαγες επι αλλαγων και πια η αποληξη? Περαιτερω υποβαθμιση. Ο καθενας ας ακολουθησει την συνειδηση του ακομα και αν προκειται να φυγει ή το εχει ηδη κανει ή αν εχει αρχισει ηδη την ειδικοτητα ή ή ή ή. Επειδη ουτε διαθεση και ουτε χρονο εχω ωστε να εμπλακω σε παρελθουσες και επαναλαμβανομενες συζητησεις με καποιους, καλω και εγω με την σειρα μου τον καθε ενδιαφερομενο να συμμετασχει στην κινηση αυτη αυτοοργανωσης που παρα τις διαφορετικες προσωπικες αποψεις να αποληγει σε ενα και μοναδικο αιτημα-την αξιοκρατια. Εστω και αν ειναι αφελεστατα ρομαντικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ενδιαφέρονται αγαπητέ επειδή βλέπουν οτι κι εσύ δεν ενδιαφέρεσαι . Επειδή τα προβλήματα σου τα μαθαίνουν, όπως έγραψες, από ευσυνείδητους υπαλλήλους ενώ εσύ κάθεσαι στο καναπέ σου και περιμένεις πότε θα έρθουν οι επόμενες εκλογές για να τους μαυρίσεις . Μην περιμένεις να αλλάξει κάτι αν εσύ δεν κάνεις κάτι γι’ αυτό .

Α γι'αυτο ? Κι εγω που νομιζα πως με εχουν κι εμενα και τους υπολοιπους 9 εκ. γραμμενο στ'αρχιδια τους.

Το πως ειναι δυνατον εναν επαγγελματια πολιτικο να μη τον συγκινει η ψηφος αλλα να τον αγγιξει μια επιστολη, αυτο μονο εσυ μπορεις να το καταλαβεις...

Και last but not least, δεν προσπαθω να αποθαρρυνω κανεναν. Απλα λεω τη γνωμη μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δε δωθεί δημοσιότητα στο πρόβλημα των αναμονών δε θα κουνηθεί ποτέ τίποτα. Γιατί μόνο 100 γράμματα? Και μόνο μέσα στο φόρουμ αυτό είναι σίγουρα περισσότεροι που θα συμφωνήσουν να στείλουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια σιγουρα το ταρακουνημα δεν θα τους φοβισει αλλα θα τους αναγκασει να ξεβολευτουν εστω λιγο και τελοσπαντων απο το τιποτα καλυτερα να ακουστουμε λιγακι.Αμα θελουν βρισκουν λυσεις -ο ανειδικευτος γιατρος ειναι πραξη-εγκλημα κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.