Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Οφθαλμολογία


ΑΕΛ1964

Recommended Posts

( Όλα αυτά τα λεω με την κλινικη εμπειρια 1.5 χρονων στην κυπρο 2,5 στην ελλαδα και 4 στην αγγλια σε επιπεδο SHO and Reg )

συγνώμη για την παρέμβαση,αλλά επειδή εχω δηλωσει οφθαλμολογία κι εγω ,κ έχω μπει σε μια τεράστια λίστα αναμονής κ ψάχνω να βρώ απεγνωσμένα τι εναλλακτικές εχω, μήπως θα μπορούσες να μου πείς εσυ τί ακριβως έκανες?Στην Κυπρο για παράδειγμα,που την έχω σκεφτει κι εγω, έκανες κομμάτι ειδικότητας κ μετά ήρθες ελλάδα?στην αγγλία πήγες όταν τελείωσες ειδικότητα? Επίσης,μήπως γνωρίζει κανείς τι σύστημα έχει ο Καναδάς?δινεις usmle ή έχουν κάποιο άλλο συστημα εξετάσεων?Ευχαριστώ εκ των προτερων!

επίσης αναφέρει κάποιος φίλος πριν οτι ειναι καλύτερο το μικρο νοσοκομείο απο το πανεπιστημιακο,γιατι αλήθεια?ως τωρα έχω ακούσει το αντιθετο...τι ισχύει τελικα...?...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Last Reply

Μεταξύ των 2 νοσκομειων των Αθηνών με τις μεγαλύτερες αναμονές: Οφθαλμιατρείο & Γεννήματα έχετε προτάσεις?

Φίλη θέλει να δηλώσει στη Αθηνα και θα ήθελε εμπειρίες από τις 2 κλινικές (Εύρος επεμβάσεων- αριθμός χειρουργείων- επιστημονικές εργασίες κτλ)

ps: Θέλει να μην δηλώσει μερικό κομμάτι για να κάνει και τα 4 χρονια σε ένα από τα παραπάνω. Επιμένω πως ένα νοσοκομείο με 1-2 χρονια είναι ο.τι πρέπει (όπως Αγ. Σοφια-Αγλαια Κυριακου). Τι πιστεύετε ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

οχι δεν το πιστευω.-

να παει σ ενα νοσοκομειο που δινει πληρη την ειδικοτητα και να ειναι ειτε το γεννηματα ειτε τ οφθαλμιατρειο.-(στα παιδων ας παει μερικες φορες να παρακολουθει αν θελει)

οχι οτι εκει υπαρχει εκπαιδευση απο τους επιμμελητες απλα θα περασει απ ολα τα τμηματα τους και θα δει τα παντα σχετικα με τον οφθαλμο οσο καλυτερα γινεται στην ελλαδα.-

τα μαθηματα για τους ειδικευομενους ειναι μεσα και στα δυο αυτα νοσοκομεια οποτε θα ειναι ευκολο να τα παρακολουθει γιατι κανεις δεν θα τις διδαξει τιποτα στα 4 χρονια τις ειδικοτητας (εξαιρουνται σπανιες περιπτωσεις).-

για τα χειρουργεια πες τις να μαζευει λεφτα για να παει στην ινδια εκτος και αν εχει μπαμπα ή γκομενο οφθαλμιατρο επιμμελητη να τις τα διδαξουν.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Από τα παρακάτω και για ένα χρόνο έχει κάποιος εμπειρία ή πληροφορίες? Για τα περισσότερα δεν βρήκα λιστα αναμονής οποτε πρέπει να επικοινωνήσω με τα γραφεία προσωπικού

-Γενικό Νομαρχιακό Νοσοκομείο Χανίων "Ο ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ"

-Γενικό Νοσοκομείο Τρικάλων

-Γενικό Νοσοκομείο Καλαμάτας

-Γενικό Παναρκαδικό Νοσοκομείο Τρίπολης

-Γενικό Νομαρχιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων "Γ. Χατζηκώστα"

-Γενικό Νοσοκομείο Κορίνθου

-Γενικό Νοσοκομείο Σπάρτης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

γεια σας τελειωνω φετος την ιατρικη και ενδιαφερομαι για οφθαλμολογια. εχω παρα πολλες ερωτησεις να κανω και θα εκτιμουσα αν θα μπορουσατε να μ απαντησετε.

Καταρχην ηθελα να ρωτησω που ειναι καλυτερα να κανεις την ειδικοτητα αυτη στην ευρωπη? αγγλια-γερμανια? που μπορεις να παρεις την καλυτερη δυνατη εκπαιδευση κ εξασκηση στη μικροχειρουργικη?κανεις πρωτα τα 4 χρονια και μετα πηγαινεις σε καποιο εξειδικευμενο κεντρο για εξασκηση μικροχειρουργικης? πως ειναι τα πραγματα?  ειναι οντως στην αγγλια τοσο δυσκολα οσο λενε και γιατι? ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.