Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Οφθαλμολογία


ΑΕΛ1964

Recommended Posts

Κι εγώ διαβάζοντας το post σου, Γενική Ιατρική θα σου πρότεινα και μάλιστα να την κάνεις έξω - υπάρχουν πολλές θέσεις και η εκπαίδευση δε συγκρίνεται με την Ελλάδα. Θα γυρίσεις και θα είσαι αστέρι! Όπως είπε και η invitro, έχει πολύ μπιρι-μπιρι με τους ασθενείς, αλλά και ψιλοχειρουργικά που θέλεις. Κι αν τύχει να σου έρθει το τροχαίο ή το έμφραγμα και έχεις εκπαιδευτεί (ΕΠΙ, ATLS, ALS κτλ), μπορείς να τα αντιμετωπίσεις κατάλληλα. Έρευνα δυστυχώς δεν έχει πολύ ανεπτυγμένη στην Ελλάδα, ίσως το επιδημιολογικό κομμάτι/δημόσια υγεία να αξίζει τον κόπο. Ποιότητα ζωής που θέλεις, έχει. Και στηθοσκόπιο επίσης emcolgate

Γιατί οφθαλμολογία νομίζεις ότι στο εξωτερικό θα βρείς εύκολα? Ιρλανδία το έψαξε μία φίλη μου και μου είπε οτι θεωρείται ειδίκευση της χειρουργικής εκεί και θέλει συνολικά 6-7 χρόνια. Ψάξτο κι εσύ όμως, εγώ απλά μεταφέρω αυτό που μου είπε. Γενικά να ξέρεις πως και έξω είναι από τις περιζήτητες ειδικότητες με ανταγωνισμό (για τους λόγους που είπαμε, καθαρή ειδικότητα, ποιότητα ζωής κτλ). Αν το γουστάρεις πολύ όμως προσπάθησε, it's your choice after all :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Last Reply

Η Β.Ιρλανδία έχει πολύ ανεπτυγμένο αυτόν τον τομέα, ειδικά στην επεμβατική-χειρουργική.

Ψάξε που σου λέω :) κ είναι κ δίπλα κ μιλάς αγγλικά. Δεν μπορώ να σε κατευθύνω εγώ πια. Τότε που έψαχνα να σπουδάσω εκεί πάνε χρόνια.

..τεσπα φτιάχνω κάτι πραγματάκια τώρα, εάν βρω λίγο χρόνο θα το κοιτάξω,

δεν σου υπόσχομαι πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ λοιπόν,

Θα βρεις τα τηλ από:

-Cork University Hospital

-Galway Regional Hospital

-Τα νοσοκομεία του Δουβλίνου, που δεν τα έψαξα κ πολύ.

Θα τους πεις ότι ενδιαφέρεσαι για την ειδικότητα της Οφθαλμολογίας κ ότι σκέφτεσαι να ακολουθήσεις κ χειρουργική Οφθαλμολογία. Θα σου μιλήσουν για κάποιες προυποθέσεις - χαρτιά που χρειάζονται κ για γλώσσα τουλάχιστον πτυχίο Advanced στην Αγγλική. Αιτήσεις τουλάχιστον ένα χρόνο πριν. Μην το αφήσεις τελευταία στιγμή. Δε θα σε πάρουν! Θα τους πεις να σου στείλουν τι ζητάνε κ στο email σου.

Νομίζω αυτό το λινκ θα σε βοηθήσει, σε γενικές γραμμές έτσι είναι:

http://www.seeico.com/training.htm

έδιτ: σόρρυ ρε φιλαράκι.. αλήθεια δε βρίσκω τα χαρτιά μου.. το Cork είχα ψάξει πιο πολύ, τα είχα γράψει κάπου δεν τα θυμάμαι τώρα να σου.. Πάρε τηλ κ θα σου πουν, είναι πολυ ευγενικοί, καμία σχέση με Ελλάδα τους κάφρους, θα δεις δε θα έχεις απορίες.

έδιτ2: Δεν είναι εύκολα, στο λέω από τώρα, όχι για να μη λες μετά που με στείλατε κ τέτοια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Της μιας ειδικοτητας μ αρεσει παρα πολυ η θεωρια της αλλα βαριεμαι την καθημερινοτητα της ,της αλλης ειδικοτητας μ αρεσει το πρακτικο της κομματι(βλεπε χειρουρικες καθαρα ειδικοτητες)αλλα δε θελω να μπω στο τριπακι του να παω για δουλεια και να εχω τοση ευθυνη στο κεφαλι μου σε καθημερινη βαση,ασε που με προβληματιζει και το οτι σε περιοριζει μια καθαρα χειρουργικη ειδικοτητα.Απο την αλλη,ευθυνη-ξεευθυνη,με ιντριγκαρουν ειδικοτητες που εχουν να κανουν με επειγουσα ιατρικη,αν ζουσα Αμερικη ισως και να διαλεγα emergency medicine.Εδω δεν υπαρχει τετοια ειδικοτητα.Οι emergency doctors στις U.S.A. μπορει να ειναι μεσα στο απολυτο αγχος και να μη βγαζουν ισως τοσα οσο οι αλλες ειδικοτητες αλλα ειναι θεικη αυτη η αισθηση του να εχεις ειδικευτει στο επειγον.Μπορεις να φανεις χρησιμος σε ολους,ανα πασα στιγμη και παντου.Επισης μ αρεσει η ερευνα με τρελλα

wow...αυτα ακριβως θα μπορουσα να τα ειχα πει ετσι ακριβως κι εγω..

-λες τελικα να καταληξω οφθαλμολογια :lol: καλα αποκλειεται αλλα πολυ θα χαιρονταν οι γονεις μου σε μια τετοια περιπτωση.. :P

απλα τελικα δε με χαλαει τοσο πολυ η ευθυνη...

κι αυτο συνηθιζεται.. και μαθαινεις να σ αρεσει κιολας... τεσπα:Ρ

-γιατι σε περιοριζει μια καθαρα χειρουργικη ειδικοτητα?μια εξειδικευμενη οπως η αγγειοχ σιγουρα σε περιοριζει γι αυτο και την απερριψα+αλλοι λογοι, αλλα η γενικη χ γιατι σε περιοριζει????

οι αναμονες οπως πολυ ευστοχα ειπε καποιος παραπανω ειναι δολοφονικες

οποτε εξωτερικο σιγουρα

γενικη ιατρικη μην πας προς θεου!

δεν εχω συναντησει γενικο ιατρο -μη ηλιθιο. αντε βαρια βαρια εναν.

ολοι οι υπολοιποι ειναι για πεταμα.(μπαι δε γουει κι επειδη παιζει το "προφιτερολι" να ειναι γενους γενικης ιατρικης αναιρω τα προηγουμενα ή τουλαχιστον τον απολυτο τροπο διατυπωσης..

θα ελεγες ομως οτι στη γενικη ιατρικη υπαρχουν αυτες οι εξαιρεσεις των καλων γιατρων για να επιβεβαιωνουν τον κανονα...)

σ αυτη την ειδικοτητα κι αν θα χαραμισεις τα τοσα χρονια σπουδων σου στην ιατρικη- μ αλλη ομως εννοια απο αυτη που εννοεις για μια ειδικοτητα οπως η οφθαλμο.

εγω θα σου προτεινα εξωτερικο και οφθαλμολογια -εκτος κι αν στο μεταξυ βρεις καποια αλλη ειδικοτητα που σε εκφραζει περισσοτερο. γαστρεντερολογια πχ? μια χαρα ειδικοτητα ειναι ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

wow...αυτα ακριβως θα μπορουσα να τα ειχα πει ετσι ακριβως κι εγω..

-λες τελικα να καταληξω οφθαλμολογια :lol: καλα αποκλειεται αλλα πολυ θα χαιρονταν οι γονεις μου σε μια τετοια περιπτωση.. :P

1.Γιατι αποκλείεται;;Τι σε χαλαει;Πες!

2.Γιατι θα χαιρονταν οι γονεις σου;;

απλα τελικα δε με χαλαει τοσο πολυ η ευθυνη...

κι αυτο συνηθιζεται.. και μαθαινεις να σ αρεσει κιολας... τεσπα:Ρ

-γιατι σε περιοριζει μια καθαρα χειρουργικη ειδικοτητα?μια εξειδικευμενη οπως η αγγειοχ σιγουρα σε περιοριζει γι αυτο και την απερριψα+αλλοι λογοι, αλλα η γενικη χ γιατι σε περιοριζει????

Η γενικη χειρουργικη δε με περιοριζει ρε συ;Καταρχην δεν εχω κανενα συγγενη χειρουργο :anavwfwties: ποιος θα με μαθει να χειρουργω;;;; :anavwfwties: Sorry αλλα θεωρω απαραδεκτες στην Ελλαδα τις συνθηκες ειδικευσης στις χειρουργικες καθαρα ειδικοτητες.Πρεπει οποτε να φυγεις εξω.Αυτο δεν με πειραζει ομως.Με ενοχλει αυτο το καθαρα χειρουργικο κομματι.Αν πες για καποιο λογο δε μπορεις σε καποια φαση να χειρουργεις,τι κανεις;Ασε που ειναι πολλη η ευθυνη αλλα και οι ωρες.Ειμαι και γυναικα(γιατι καλε ολοι με αποκαλειτε φιλε,φιλαρακι κλπ; emconfused ).Αν ζουσα Αμερικη μπορει και να τη διαλεγα για να σου πω την αληθεια.Εδω ομως οπως εχουν τα πραγματα με τις κλικες κλπ κωλυομαι.Θα μου πεις αν κανεις γενικη χειρουργικη στην Αμερικη κι επιστρεψεις,παιζει να μη βρεις δουλεια;Οσο αγνωστος μεταξυ αγνωστων κι αν εισαι οταν επιστρεψεις...Ε ενταξει θα βρεις αλλα αντε πηγαινε σκισου κυριολεκτικα εσυ τωρα ακομη 6 χρονια στην Αμερικη.Μιλαμε για πολλη δουλεια.Ολη μερα δουλευεις.Δεν υπαρχει τιποτα αλλο αν εισαι ειδικευομενος χειρουργικης εκει.Αυτα ξερω τουλαχιστον.Δεν εχω ουτε την ορεξη ουτε το κουραγιο για τοσο σκισιμο παλι.

Γαστρεντερολογια δε μου αρεσει παλι.Σαν την παθολογια την εχω στο νου μου.Ασε που μου τη σπαει η κοιλια! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

wow...αυτα ακριβως θα μπορουσα να τα ειχα πει ετσι ακριβως κι εγω..

-λες τελικα να καταληξω οφθαλμολογια :lol: καλα αποκλειεται αλλα πολυ θα χαιρονταν οι γονεις μου σε μια τετοια περιπτωση.. :P

1.Γιατι αποκλείεται;;Τι σε χαλαει;Πες!

2.Γιατι θα χαιρονταν οι γονεις σου;;

1.γιατι θελω κατι "πιο μεγαλο".

επειτα, πιστευω (ολα τα παρακατω ειναι αυστηρα υποκειμενικα) οτι στη χειρουργικη εχεις μια διαφορετικη σχεση με τον ασθενη απ ό,τι στην οφθαλμολογια.

δηλ στην οφθαλμο υπαρχει μια χαλαροτητα ολα καλα ολα ωραια , θα σε βαλω στο χειρουργειο και 20 λεπτα μετα "θα βλεπεις". εμπνεεις ευκολα εμπιστοσυνη

στη χειρουργικη-καλα εγω σκεφτομαι ογκολογια- το κλιμα ειναι λιγουλακι πιο βαρυ πιο σοβαρο, πρεπει τον ασθενη να τον κερδισεις, να αφουγκραστεις τους προβληματισμους τους, να μπεις σε μια λιγο πιο στενη σχεση μαζι του.

αυτο σου επιτρεπει ΚΑΙ να παρεις απο αυτον -να δεις πώς αντιμετωπιζει αυτος μια δυσκολη κατασταση, τί τον ηρεμει ++++ πιστευω οτι αυτη η εμπειρια αυτη η σχεση με τους ασθενεις μπορει να σε πλουτισει. και μου αρεσει αυτο

2.προσωπικα δεδομενα, αστο δεν εχει χρησιμοτητα σ αυτη την κουβεντα:Ρ

λοιπον βρηκα την τελεια ειδικοτητα για σενα!!

μαιευτικη γυναικολογια!!!

και επειγοντα εχει

και αμα θελεις να σταματησεις τα χειρουργεια σβηνεις τη μαιευτικη απο την ταμπελα σου

και οι ανθρωποι θα γεννανε παντα -αν και λειτλι με την εξαπλωση του ομοφιλοφυλικου κινηματος... αναρωτιεμαι μηπως υπαρξουν τιποτα συνεπειες....και οι γυναικολογοι εχουν αναδουλειε..

και ως γυναικα θα σε εμπιστευονται περισσοτερο οι αλλες γυναικες

και -παρολο που θα ανοιγεις κοιλια δε θα ασχολεισαι μαζι της!

α!και ερευνα στον τομεα της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης!

τελεια αυτη η ειδικοτητα σου παει:Ρ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά δεν παλεύεται η φάση με το forum.Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του και πρώτος πρώτος εγώ.

Αφού είσαι γιατρός θα ξέρεις ήδη τι προσφέρει η κάθε ειδικότητα.Δεν έχεις παρά να διαλέξεις την ειδικότητα που είναι πιο κοντά σε αυτό που θες.

Είναι μάλλον δύσκολο να τα έχεις όλα,δηλ. και ευρύ φάσμα γνώσεων και κύρος-υπευθυνότητα και αυτονομία επιστημονική και χρήμα και ποιοτική ζωή και λιγότερο stress από τους άλλους και να σαι χειρουργάρα και άσσος στη Διαφορική Διάγνωση και να είσαι περιζήτητη,αλλά να μη σου τα σπάνε διαρκώς οι ασθενείς και -μην ξεχνάμε- σίγουρες μελλοντικές προοπτικές αποκατάστασης σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα.

Βρες πρώτα αυτό που για σένα συγκεντρώνει τα πιο πολλά ποιοτικά χαρακτηριστικά και προχώρα.Θυμάσαι πως σερνόσουν το πρωί για να πας σε ορισμένα αμφιθέατρα-εργαστήρια-κλινικές ως αντίτιμο στο super πτυχίο Ιατρικής;Μην επιτρέψεις στον εαυτό σου να τραβά τα ίδια σε 10 χρόνια από τώρα,επειδή πήρες και καλά τη φοβερή ειδικότητα και σε προσκυνούν όλοι.Αν τώρα θες τόσο πολύ να γίνεις σαν τους γιατρούς που βλέπεις στις αμερικάνικες σειρές δοκίμασε την τύχη σου έξω.Εκεί ίσως και να γίνεις αυτό που ονειρεύεσαι.Γιατί όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον τα πραγματα είναι απλα. Οφθαλμολγια δαγκωτο. Μερικοι από τους λογους ειναι οι εξης. Είναι χειρουργικη ειδικοτητα με εκπληκτικα χειρουργεια με high tech μηχανηματα (τελευταιας γενιας μηχανηματα φακοθρυψιας και υαλοειδεκτομης) διαγνωστικα εργαλεια όπως anterior and posterior segment OCT, B scan διαφορων συχνοτητων, φλουραγγειογραφια ψηφιακη, νεα θεραπεια γεροντικης εκφυλισης ωχρας με ενδουαλοειδικες εγχυσεις φαρμακων, lasers κλπ..οι ξειδικευσεις είναι οι cornea, glaucoma, oculoplastics, vitreoretinal surgery, paediatric ophthalmology, medical retina, neuroophthalmology.

Πρακτικα τωρα. Η οφθαλμολγια είναι γενικα κορεσμενη ειδικοτητα σε ολο τον κοσμο γιατι είναι «μικρη» ειδικοτητα, ενδιαφερουσα, χλιδατη και μπορει να εχει και φραγκα. Καποιοι ειπαν ότι η οφθαλμολογια είναι πολύ εξειδικευμενη και αποκομμενη από τις άλλες ειδικοτητες. Αυτό ειναι εντελως αναληθες. Ισα ισα οι οθφαλμιατροι σε κλινικο επιπεδο συνεργαζονται πολύ στενε με τους παιδιατρους και νευρολογους κυριως αλλα και με ΩΡΛ, ενδοκρινολογους, παθολογους. Η εσφαλμενη αυτη εντυπωση δημιουργειται γιατι η οφθαλμολογια στην ελλαδα είναι καταρρακτολογια κυριως. Το στηθοσκοπιο δεν θα το χρησιμοποιεις κάθε μερα αλλα θα το χρησιμοποιεις εστω σπανια. Για παραδειγμα στο MRCOphth part 3 θα σου ζητηθει να κανεις ακροαση καρδιας και νευρολογικη εξεταση ανω και κατω ακρου.

H traviata ανεφερε ότι είναι χαλαρα τα πραγματα στην οφθαλμολγια, σε 20 λεπτα θα βλεπεις κλπ. Αυτό είναι σωστο αν όλα πανε καλα και δεν υπαρχουν επιπλοκες (προφανως αναφερεται στη χειρουργικη καταρρακτη). Επαναπαμβανω όμως ότι η οφθαλμολογια δεν είναι καταρρακτολογια. Υπαρχουν πολλες άλλες επεμβασεις πολύ πιο πολυπλοκες και χρονοβορες. Επιπλεον αν κανεις ειδικοτητα στην ελλαδα δεν θα φτασεις ΠΟΤΕ σε αυτό το επιπεδο. Στην αγγλια θα χρειαστεις 7 χρονια αν εισαι τυχερη να παρεις εκπαιδευτικες θεσεις.

Οσον αναφοαρα τα επειγοντα σιγουρα η οφθαλμολογια δεν είναι Α&Ε. δεν θα σωσεις τη ζωη καποιου ασθενους αλλα θα πρεπει να ξερεις να το κανεις (είναι απαραιτητο για τους trainees να εχουν ALS). Πριν αποφασισεις για επειγουσα ειδικοτητα πρεπει να αποφασισεις τι θα θελεις να κανεις στα 45 σου. Εχω γνωρισει Α&Ε που θα προτιμουσαν να ειχαν κανει οφθαλμολογια (όπως και πολλους που τη σιχαινονται). Δεν εχω γνωρισει ΚΑΝΕΝΑΝ οφθαλμιατρο που θα προτιμουσε να ειχε κανει Α&Ε. επιπλεον η επειγουσα ιατρικη είναι νοσοκομειακη.

Όλα αυτά τα λεω με την κλινικη εμπειρια 1.5 χρονων στην κυπρο 2,5 στην ελλαδα και 4 στην αγγλια σε επιπεδο SHO and Reg

Εν συντομια μια που εγινα ηδη κουραστικος. Θελεις οφθαλμολογια? Ορμα αλλα ο δρομος είναι μακρυς και δυσβατος.

ΥΓ. Τι άλλο σκεφτεσαι? Γενικη ιατρικη? συγκεντρωσουουου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H traviata ανεφερε ότι είναι χαλαρα τα πραγματα στην οφθαλμολγια, σε 20 λεπτα θα βλεπεις κλπ. Αυτό είναι σωστο αν όλα πανε καλα και δεν υπαρχουν επιπλοκες (προφανως αναφερεται στη χειρουργικη καταρρακτη). Επαναπαμβανω όμως ότι η οφθαλμολογια δεν είναι καταρρακτολογια. Υπαρχουν πολλες άλλες επεμβασεις πολύ πιο πολυπλοκες και χρονοβορες. Επιπλεον αν κανεις ειδικοτητα στην ελλαδα δεν θα φτασεις ΠΟΤΕ σε αυτό το επιπεδο. Στην αγγλια θα χρειαστεις 7 χρονια αν εισαι τυχερη να παρεις εκπαιδευτικες θεσεις.

ναι εκει αναφερομαι,

ομως κατι ακομα που πρεπει να σκεφτει είναι πού ακριβως θελει να ζησει.

αν θελει ελλαδα και μαλιστα οπουδηποτε αλλου εκτος απο αθηνα-θεσσαλονικη υπαρχει περιπτωση να ασκησει κατι πολυ παραπανω απο "καταρρακτολογια?"....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.γιατι θελω κατι "πιο μεγαλο".
Το δεχομαι αυτο που λες αν και με ενοχλουν ιδιαιτερα αυτοι οι διαχωρισμοι.Ζητησα να πειτε οτι σας κατεβει στο κεφαλι περι Οφθαλμολογιας ακριβως για να δω κι ολον αυτον το ρατσισμο που υπαρχει μεταξυ των ειδικοτητων κι η Οφθαλμολογια δοξα τω θεω δεχεται αρκτετον απο αυτον!Τι κανει το ματι ¨μικροτερο¨ απο την καρδια,ας πουμε;Θα μου πεις αν η καρδια σταματησει καπουτ.Και τι ποιοτητα εχει ομως μια ζωη χωρις οραση αν θελετε να το θεσουμε ετσι ακραια;;Τελοσπαντων.Χαρηκα παντως traviata που το εθεσες ετσι,ετσι ακριβως οπως το σκεφτονται πολλοι.

επειτα, πιστευω (ολα τα παρακατω ειναι αυστηρα υποκειμενικα) οτι στη χειρουργικη εχεις μια διαφορετικη σχεση με τον ασθενη απ ό,τι στην οφθαλμολογια.

δηλ στην οφθαλμο υπαρχει μια χαλαροτητα ολα καλα ολα ωραια , θα σε βαλω στο χειρουργειο και 20 λεπτα μετα "θα βλεπεις". εμπνεεις ευκολα εμπιστοσυνη

στη χειρουργικη-καλα εγω σκεφτομαι ογκολογια- το κλιμα ειναι λιγουλακι πιο βαρυ πιο σοβαρο

Σε σχεση μ αυτα εχω να αντιπαραθεσω αυτα που ειπα και πιο πανω.Ναι,οk αν ο καρκινος δεν πολεμηθει θα πεθανεις,χωρις ματια ζεις αλλα τι ποιοτητα ζωης μπορεις να εχεις χωρις ματια...Ρωτα τον οποιοδηποτε που εχει προβλημα με την οραση του,μικρο η μεγαλο,να σου πει.

πρεπει τον ασθενη να τον κερδισεις, να αφουγκραστεις τους προβληματισμους τους, να μπεις σε μια λιγο πιο στενη σχεση μαζι του.

αυτο σου επιτρεπει ΚΑΙ να παρεις απο αυτον -να δεις πώς αντιμετωπιζει αυτος μια δυσκολη κατασταση, τί τον ηρεμει ++++ πιστευω οτι αυτη η εμπειρια αυτη η σχεση με τους ασθενεις μπορει να σε πλουτισει. και μου αρεσει αυτο

Αυτο θεωρω οτι πρεπει και μπορει να γινεται με καθε ιατρικη ειδικοτητα.Δεν ειναι στοιχειο που χαρακτηριζει τη χειρουργικη η την ογκολογια ας πουμε.Σιγουρα ειναι αλλο οταν διακυβεβευεται η ζωη σου αλλα επισης ψυχοφθορο και σημαντικο ειναι οποιοδηποτε προβλημα υγειας για εκεινον που το βιωνει οσο και για τον θεραποντα ιατρο του.

λοιπον βρηκα την τελεια ειδικοτητα για σενα!!

μαιευτικη γυναικολογια!!!

και επειγοντα εχει

και αμα θελεις να σταματησεις τα χειρουργεια σβηνεις τη μαιευτικη απο την ταμπελα σου

και οι ανθρωποι θα γεννανε παντα -αν και λειτλι με την εξαπλωση του ομοφιλοφυλικου κινηματος... αναρωτιεμαι μηπως υπαρξουν τιποτα συνεπειες....και οι γυναικολογοι εχουν αναδουλειε..

και ως γυναικα θα σε εμπιστευονται περισσοτερο οι αλλες γυναικες

και -παρολο που θα ανοιγεις κοιλια δε θα ασχολεισαι μαζι της!

α!και ερευνα στον τομεα της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης!

τελεια αυτη η ειδικοτητα σου παει:Ρ

Τη σκεφτηκα κι αυτη.Αλλα πολλη γυναικα ρε παιδι μου κι αν δουλεψω σε ιδιωτικο τομεα,θα πηξει το ματι μου!Επισης δε θα εκανα ποτε εκτρωση,ουτε μου αρεσει η ιδεα του να ξεγενναω με ραντεβου,ουτε τα τερτιπια με τις εξωσωματικες μου αρεσουν,παιζει πολυ παρασκηνιο κι εκει...Θα μου πεις ειναι σοβαροι λογοι τωρα αυτοι για να απορριψεις μια τοσο ενδιαφερουσα(οντως ειναι) ειδικοτητα;;;Εσυ αποφασιζεις πως θα την ασκησεις.Ε εν μερει ειναι,ασε που με χαλαει και το ωραριο...τρεχα!γενναμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@wanderer

Στην αγγλια θα χρειαστεις 7 χρονια αν εισαι τυχερη να παρεις εκπαιδευτικες θεσεις

Tι εννοεις 7 χρονια για να παρεις εκπαιδευτικες θεσεις;Δεν καταλαβα.

Όλα αυτά τα λεω με την κλινικη εμπειρια 1.5 χρονων στην κυπρο 2,5 στην ελλαδα και 4 στην αγγλια σε επιπεδο SHO and Reg

Καποιος ανεφερε πανω οτι η χειρουργικη στην Οφθαλμολογια στην Ιρλανδια Αγγλια ειναι υποειδικοτητα της χειρουργικης και κατι τετοια.Θα μπορουσες σε παρακαλω πολυ να μου πεις πως εχει το θεμα για Αγγλια;Ιρλανδια τα ιδια με Αγγλια,πανω-κατω,ισχυουν;Αυτο που ειπε η Profiterol οτι στην Ιρλανδια η Οφθαλμολογια και δη η χειρουργικη της,ειναι σε πολυ top επιπεδο,απο οτι ξερεις,ισχυει;

Εν συντομια μια που εγινα ηδη κουραστικος.

Δεν εγινες καθολου κουραστικος.Εδω ειμαι,ολη αυτια για να ακουσω οσα αλλα θα ηθελες να μοιραστεις η να συμβουλευεσεις.

Θελεις οφθαλμολογια? Ορμα αλλα ο δρομος είναι μακρυς και δυσβατος.

Αν ειναι μακρυς και δυσβατος ο δρομος της οφθαλμολογιας το αντικειμενο της οποιας,οπως και να το κανουμε,ειναι περιορισμενο,τι ειδους ειναι ο δρομος για ενα γενικο η πλαστικο χειρουργο που οφειλουν να δυνανται να χειρουργησουν ολοκληρο το σωμα;;;;;;;

Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σου.

@Profiterol ευχαριστω για τις πληροφοριες,δεν μπηκα να κοιταξω ακομη,θα το κανω αμεσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Η επαιδευση στην αγγλαι διαρκει 7 χρονια (ST 1-7). η οφθαλμολογια οχι μονο δεν ειναι υποειδικοτητα της χειργουργκης αλλα εχει και δικο της ξεχωριστο κολεγιο (www.rcophth.ac.uk). Δηαλαδη οι οθφαλμιατροι εχουν δικες τους εξετασεις, καθοριζουν τις εκπαιδευτικες και μη θεσεις και οριζουν την μοιρα τους (λεμε τωρα). Οι ΩΡΛ, οι γεν χειρουργοι, οι ορθοπεδικοι, οι πλαστικοι κλπ υπαγονται στο κολεγιο των χειρουργων. Νομιζω και στην ιρλανδια οι οφθαλμιατροι εχουν το δικο τους κολεγιο (www.seeico.com)

Οσο αναφορα την ειδικοτητα τωρα. Το ποσο μεγαλη ειναι η ειδικοτητα δεν εχει σχεση με το μεγεθος του οργανου (το ματι εννοω). Εχει σχεση μετην ερευνα, τις τεχνολογικες εξελιξεις και τον ανταγωνισμο. Στην οφθαλμολογια εχουν γινει τεραστιες εξελιξεις τα τευταια 10 χρονα (οπως και σε αλλες ειδικοτητες). δεν θελω να παινεψω την ειδικοτητα μου (αν ημουνα κακοβουλος πολυ ευκολα θα σε απετρεπα για να εχω λιγοτερο ανταγωνισμο) απλως οι παρατηρησεις σχετικα με το μεγεθος της ειδικοτητας ειναι λιγο αφελης. Οντως το ματι και τα περιξ (βλεφαρα, κογχος) ειναι μικρα σε ογκο και εκταση αλλα ειναι τοσο πολυπλοκα ανατομοκα και λειτουργικα που απαιτουν υψηλη εκπαιδευση και χειρουργικη τεχνικη. Ο αριθμος αλλωστε των χειρουργικων επεμβασεων ειναι τοσο μεγαλος που υπαρχουν 7 υποειξιδικευσεις. Επιπλεον οι μικροχειρουργικες επεμβασεις που γινονται με μεγεθυνση επι 7-10 (οπως ο καταρρακτης και η χειρουργικη υαλοειδους-αμφιβληστροειδους) απαιτουν εντατικη εκπαιδευση και συνεχη τριβη.

Δε θεωρω οτι η οφθαλμολογια και οι συναφεις ειδικοτητες ειναι λιγοτερο σημαντικες. Οντως εχουμε μονο μια καρδια και αν σταματησει να χτυπα καπουτ. Ομως το 90% των πληροφοριων απο το περιβαλλον το παιρνουμε απο τα ματια. Σκεψου τι επιπτωση εχει αυτο στην ποιοτητα ζωης ενος ανθρωπου.

Ο δρομος ειναι μακρυς και δυσκολος γιατι η οφθαλμολγια (και η πλαστικη) ειναι η πλεον ανταγωνιστικη ειδικοτητα παγκοσμιως (για λογους που ηδη εξηγησα) και δυσκολα θα σου δωθουν οι ευκαιριες για καλη εκπαιδευση.

Τελος η χειρουργικη στη αγγλια ειναι σε υψηλο επιπεδο αλλα γενικα το συστημα εκπαιδευσης ειναι υπερεκτιμημενο για πολλους λογους με τον κυριοτερο να ειανι οτι το δικο μας ειναι μπαχαλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Οφθαλμίατροι βοήθεια!!

Μιας και το θέμα έχει ξεφύγει από το "εσωτερικό'', να κάνω και εγώ κάποιες ερωτησούλες.. Γερμανία τι παίζει σε σχέση με οφθαλμολογία? Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό εγχειρίδειο οφθαλμιατρικής στα γερμανικά? Χίλια ευχαριστώ... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα μιλήσει με έναν ειδικευόμενο οφθαλμολογίας στο Γεννηματά, που είχε κάνει 2 χρόνια Γερμανία. Μου είπε ότι βρήκε αμέσως θέση, και σε πόλη (Duesseldorf). Αλλά έφυγε, διότι στη Γερμανία δεν επιτρέπουν στους ειδικευόμενους να κάνουν χειρουργεία, παρά στο τελευταίο έτος της ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει κάνει οφθαλμολογία στην Ιρλανδία ή που να την κάνει αυτή τη στιγμή για να μας πει τι ακριβώς παίζει; ΄΄Η που τέλος πάντων γνωρίζει κάποιον που έχει πάει εκεί για οφθαλμολογία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα ρε παιδια αυτος εφυγε απο γερμανια γιατι θα χειρουργουσε

μονο στο τελευταιο ετος και ηρθε εδω που δε θα χειρουργησει ποτε??

τι να πω....

κοπελια , νομιζω οτι σε ξερω, απο λαρισα εισαι νομιζω

κανε οτι γουσταρεις και μην επηρεαζεσαι απο αλλους

φιλικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Σίγουρα το Οφθαλμολογικό δεν είναι το πιο προβεβλημένο τμήμα του Λαικού . Με βάση όμως τη θέση , την ιστορία , το εύρος περιστατικών και το "μάχιμο" του συγκεκριμένου νοσοκομείου (πάντα το πρώτο που έρχεται στο μυαλό , ίσως λόγω γειτνίασης με τη σχολή!) αναρωτιέμαι αν αποτελεί μια καλή επίλογη για άσκηση στην Οφθαλμολογία , παρότι δεν είναι Πανεπιστημιακή η Κλινική...

Παρακαλώ αν κάποιος έχει ασφαλείς πληροφορίες για το επίπεδο εκπαίδευσης , τον όγκο περιστατικών και χειρουργείων , τον εξοπλισμό της Κλινικής σε επίπεδο διαγνωστικών μέσων - εξετάσεων , το ωράριο και ο,τιδήποτε άλλο χρήσιμο ας το postάρει ! Επίσης γνωρίζω ότι επίκειται (αν δεν έχει γίνει ήδη) μετακόμιση σε νέο χώρο καθώς και έλευση νέου Διευθυντή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λεπτομέρειες δεν ξέρω να σου πω, αλλά γενικά δεν θεωρείται καλό το τμήμα...τώρα γεγονός είναι ότι αν έρθει καινούργιος διευθυντής πολλά μπορεί να αλλάξουν...εξαρτάται ποιός θα είναι και τί όρεξη θα έχει να το οργανώσει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Γεια σας εμπειροτεροι συναδελφοι!!!

Χρειαζομαι τα φωτα σας..Ξεκιναω ειδικοτητα σε λιγο και θελω να μαθω για τους Volk..Τον 78 τον ξερω..Αλλα μου προτειναν και εναν superfield (ακριβουτσικος πρεπει να πω..).Μηπως τον εχει χρησιμοποιησει καποιος κ μπορει να μου πει εμπειριες??Αξιζει ή θα με μπερδεψει χειροτερα οποτε να μεινω μονο με τον κλασσικο 78αρη??Τον 90αρη τον θεωρειτε απαραιτητο?(Ουτε αυτον τον εχω πολυ μαθει.. )

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας εμπειροτεροι συναδελφοι!!!

Χρειαζομαι τα φωτα σας..Ξεκιναω ειδικοτητα σε λιγο και θελω να μαθω για τους Volk..Τον 78 τον ξερω..Αλλα μου προτειναν και εναν superfield (ακριβουτσικος πρεπει να πω..).Μηπως τον εχει χρησιμοποιησει καποιος κ μπορει να μου πει εμπειριες??Αξιζει ή θα με μπερδεψει χειροτερα οποτε να μεινω μονο με τον κλασσικο 78αρη??Τον 90αρη τον θεωρειτε απαραιτητο?(Ουτε αυτον τον εχω πολυ μαθει.. )

Ευχαριστω πολυ

Λοιπον, παρε τον digital widefield και θα με θυμηθεις. Ειναι λιγο πιο ακριβουτσικος απο τον 78 (κανενα πενηνταρι παραπανω), αλλα η ικανοτητα να περναει απο αμυδριαστη κορη θα σου λυσει τα χερια στις γενικες εφη μεριες . Ειδικα για αρχη οτι καλυτερο.

<_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Hello!!

Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια.. emhelp 'Εχω να παρουσιάσω εργασία για το περίμετρο Goldmann. Έχω βρει ικανοποιητικά πράγματα για το πως το χρησιμοποιούμε αλλά σχεδόν τιποτα για το πότε το χρησιμοποιούμε κ πως το ερμηνεύουμε(είχα την ελπίδα να βρώ και κανενα παραδειγματακι να δείξω..)Καμια ιδέα που να ψάξω?? Μέχρι στιγμής έχω το Visual Fields via Visual pathway απο Rowe Fiona.Thanks!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Οφθαλμολογία στο γενικό νοσοκομείο Τρικάλων: αξίζει να κάνεις τα 2 από 4 έτη της ειδικότητας εκεί ή καλύτερα να περιμένεις συν 3 έτη στην αναμονή για να ξεκινήσεις πλήρη στην Αθήνα? Οποιαδήποτε άποψη, πληροφορία ή εμπειρία δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν μπορεις κανε το πολυ εξι μηνες στην ελλαδα και μετα φυγε εξωτερικο , αν οχι οπου και να πας στην ελλαδα ειναι Ι,Σ,Α,Μ (ιδια σκατα αλλη μερα) , αλλα να προτημησεις μικρο γενικο νοσοκομειο και ουχι παστεπινημιακα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.