Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Οφθαλμολογία


ΑΕΛ1964

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου πει η οφθαλμολογία είναι με Ενιαία τοποθέτηση στην ειδικότητα 4 χρόνια έτσι?

Για να γίνεις χειρούργος οφθαλμίατρος τι χρειάζεται παραπάνω πόσα έτη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Last Reply

τελικα αν κανεις σ καποιο νοσοκομειο ενα ορισμενο χρονικο διαστημα απο την ειδικοτητα μετα πρεπει υποχρεωτικα να πας να την τελειωσεις σε νοσκομειο που την δινει πληρη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σκουρα τοτε τα πραγματα τακη.

και ποτε μπορεις να δηλωσεις το δευτερο μερος τακη? αφου τελειωσεις το πρωτο ή πριν το ξεκινησεις?

επισεις μπορεις να δηλωσεις σε 2 νοσοκομεια το τελικο μερος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μολις ερθει ο διορισμος για το πρωτο μερος, τοτε δηλωνεις το αλλο που θα ειναι σε νοσοκομειο που να δινει πληρη ειδικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

θα μπορουσατε να μου πειτε παιδια, ποιο νοσοκομειο ειναι καλυτερο για οφθαλμολογια?

και επισις..οι αναμονες οταν ειναι 8 χρονια πεφτουν στα μισα..ισχυει κατι τετοιο?

χχχ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλυτερα νοσοκομεια απο αποψη εκπαιδευσης φημιζονται το Οφθαλμιατρειο, το Γεννηματας και το Ιπποκρατειο, χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιη για το τελευταιο... μιλωντας παντα για Αθηνα. Εκτος οριων Αττικης... το ΠΕΠΑΓΝΗ του Ηρακλειου Κρητης ειναι απο τα καλυτερα στην Ευρωπη στην οφθαλμολογια και στην συμπρωτευουσα πρεπει να εχει αξιολογα...δεν ξερω προσωπικα. Οι αναμονες μαλλον δεν πεφτουν... Κοιταξε στην σελιδα της νομαρχιας τις λιστες αναμονης. Ατομα που δηλωσαν το 2001 μπαινουν τωρα για ειδικοτητα... και επειδη καθε περσι και καλυτερα... αν γραφτεις τωρα 8 χρονια αναμονη χαλαρα... αν σε ενδιαφερει πραγματικα, κοιτα για εξωτερικο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

4, klme,αλλα με τεραστιες αναμονες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο γραφεί διασύνδεσεις του Α.Π.Θ. υπάρχει αναλυτικός κατάλογος για το χρόνο και τα επιμέρους τμήματα όλων των ειδικοτήτων:

http://www.cso.auth.gr/Greek/DrKatalogos.gr.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρα ειναι 4...Τοσα γραφει στο CSO.Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

For the greek school... 4 years.

Outside Greece it can't be less than 5 years because of its surgical procedures.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως, είναι κορυφαίο ότι η Οφθαλμολογία είναι 4 χρόνια και η Μικροβιολογία 5. Απλά κορυφαίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα και πως προλαβαινουν να κανουν αρκετα χειρουργεια μεσα σε 4 χρονια?!

Η μηπως αυτοι οι οφθαλμιατροι δε χειρουργουν αλλα απλως εξεταζουν τα ματια και γραφουν συνταγες για γυαλια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτα σκεφτομαι και εγω... Και μου φανηκε περιεργο να ειναι 4 χρονια.Παντως απο αυτα που εχω μαθει τα παραγματα ειναι λιγο τραγικα οσον αφορα τα χειρουργεια για τους ειδικευομενους.Απο οτι εχω ακουσει δε μπαινουν και σε πολλα χειρουργεια .Ουσιαστικα οι ειδικευμενοι τους αποκλειουν απο την εκπαιδευση στα χειρουργεια.Ειδικα στη χειρουργικη αμφιβληστροειδους η κατασταση ειναι ακομα χειροτερη...

Αυτα εχω ακουσει εγω ,χωρις να τα εχω εξακριβωσει 100%.Αν καποιος εχει αμεσοτερη ενημερωση για την πραγματικη κατασταση στην οφθαλμολογια,θα με χαροποιουσε να την ακουγα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ειδικοτητα σε Ελληνικο νοσ/μειο θα εκπαιδευτεις βασικα στην χειρ/κη του καταρρακτη.Αν διαλεξεις σωστα νοσοκομειο κι οχι μονο με βαση τις αναμονες μπορεις να το μαθεις καλα.Εννοειται οτι θα κανεις εξωφθαλμιες επεμβασεις(χαλαζια,πτερυγια κλπ),αν η κλινικη εχει στραβισμολογο,θα κανεις και στραβισμους(αλλα εκει το μανικι ειναι αλλο-η μελετη του).Τα χειρ/γεια γλαυκωματος εχουν μειωθει στο 10% σε σχεση με παλια λογω ισχυρων νεων φαρμακων(προσταγλανδινες).

Αποκολλησεις δεν υπαρχει περιπτωση να μαθεις στην ειδικοτητα-και στο εξωτερικο ειναι θεμα fellowship.

Γενικα η Οφθαλμολογια εχει αρκετα γερο εκπαιδευτικο προγραμμα και στην Αθηνα ειχε τη φημη πολυ σοβαρων εξετασεων.

Εχει αλλαξει βεβαια εν τω μεταξυ ο καθηγητης,και πιθανον να ξαναλλαξει συντομα.

εχεις τελειωσει Ελλαδα ή εξω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Θα ήθελα να γράψετε ό,τι σας έρχεται κατά νου με το που ακούτε Οφθαλμολογία.Καλά και κακά,καθαρά και ξάστερα.Αν λάβω υπόψιν μου τις αναμονές,μάλλον έξω θα την κάνω.Θα με βοηθούσατε...ιδιαίτερα.Να επισημάνω ότι με ενδιαφέρει σημαντικά και το χειρουργικό κομμάτι της ειδικότητας.Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι σκέφτομαι ότι απομακρύνομαι από την hardcore Ιατρική επιλέγοντας Οφθαλμολογία.Τι σκατά διάβαζα τόσα χρόνια... emconfused Με ενοχλεί πχ που θα ξεχάσω τι εστί στηθοσκόπιο...Απο την άλλη βρίσκω ότι ταιριάζει η Οφθαλμολογία για διάφορους λόγους στα θέλω και τις προτεραιότητες μου σε ό,τι αφορα τη ζωή μου απο δω και στο εξής.Θέλω να έχω χρόνο να αφιερωθώ και σε άλλα πράγματα εκτός Ιατρικής,κάτι που μια άλλη ειδικότητα ίσως δεν μου το επέτρεπε.Μ αρέσει βέβαια κιόλας ως ειδικότητα δεν είναι μόνο το ότι με βολεύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ό,τι μου 'ρχεται ε;Λοιπόν έχουμε και λέμε:δολοφονικές αναμονές.Το είχα σκεφτεί κι εγώ και άλλαξα γνώμη.

Σίγουρα θα ξεχάσεις τα ακουστικά και μαζί και τη δυνατότητα να βοηθάς και τους γύρω σου σε οποιοδήποτε ιατρικό θέμα δεν αφορά τα μάτια (αυτό θα γίνει με τον καιρό-αλλά θα γίνει σε όλους μας που θα καταπιαστούμε με εξειδικεύσεις και υπερ-εξειδικεύσεις).Αν θες να κάνεις αγροτικό,κάνε το πριν την ειδικότητα,γιατί μετά δεν θα θυμάσαι τίποτα.

Καλό το γεγονός ότι έχεις κι επεμβατικό και μη επεμβατικό κομμάτι.Μπορείς να ζήσεις και με τα γυαλιά οράσεως.Θα πω και το κοινότυπο-καθαρή ειδικότητα.

Τα λεφτά σχετικά,ανάλογα με το πως θα σου τα φέρει η ζωή,οι γνωριμίες,οι γονείς κλπ. και ανάλογα με το τί εννοείς εσύ καλά λεφτά (ξέρω 'γω; μπορεί να θες να γίνεις Έλληνας κροίσος ιδιοκτήτης νησιού με 9 γράμματα).

Αν θες ποιότητα ζωής είναι καλή ειδικότητα,αλλά γιατί να σκας;Πάρε ΠΑΘΑΝ να μην έχεις αναμονές,να πάρεις και διδακτορικό (απ' την έδρα ΕΚΠΑ),να μην τρέχεις με την ψυχή στο στόμα,να πηγαίνεις το πρωί στο εργαστήριο με τον καφέ στο χέρι χωρίς να αγχώνεσαι και να γυρίζεις σπίτι σου το μεσημεράκι,ξανά καφές ή παραλία (επίκαιρο) το απόγευμα και να ζεις ζωή χαρισάμενη (λέμε τώρα).

Πάντως βρες 2-3 ειδικότητες που να σου αρέσουν αν θες να μείνεις Ελλάδα,για να πάρεις αυτή με τη μικρότερη αναμονή.Αν καίγεσαι για Μάτια,βρες κάπου εθελοντική εργασία (κατά προτίμηση σε 2 διαφορετικούς γιατρούς=2 διαφορετικές συστατικές) και φύγε Αυστραλία ή Γερμανία.Αυστραλία γιατί έχει τα καλά του αγγλοσαξωνικού συστήματος + καλά λεφτά και Γερμανία γιατί είναι ΕΕ χωρίς εξετάσεις και λοιπά κωλύματα.Αν δεις ότι δεν αξίζει μια τέτοια θυσία,τότε απλά παράτα το .Ο φόβος και η ανασφάλειά σου επισκιάζουν το ενδιαφέρον σου-η αγάπη μας κάνει άφρονες κι άρα εσύ μάλλον δεν θα διαθέτεις μπόλικη από δαύτη.Πάντως μη νομίζεις ότι όσοι πάνε έξω γίνονται τζιμάνια.Αρκετοί γυρίζουν στο χρόνο ή στη διετία ή τελοσπάντων όποτε ανοίξει η θέση στην Ελλάδα.

Ελπίζω να βοήθησα.Πάντως δες και το θέμα το ιατρικού πληθωρισμού:γύρω στους 1700-1800 οφθαλμιάτρους πανελληνίως και από αυτούς 800 στην Αθήνα σήμερα.Δεν ξέρω σε 4-5 χρόνια.Μη χαθείς και στο συρφετό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θες ποιότητα ζωής είναι καλή ειδικότητα,αλλά γιατί να σκας;Πάρε ΠΑΘΑΝ να μην έχεις αναμονές,να πάρεις και διδακτορικό (απ' την έδρα ΕΚΠΑ),να μην τρέχεις με την ψυχή στο στόμα,να πηγαίνεις το πρωί στο εργαστήριο με τον καφέ στο χέρι χωρίς να αγχώνεσαι και να γυρίζεις σπίτι σου το μεσημεράκι,ξανά καφές ή παραλία (επίκαιρο) το απόγευμα και να ζεις ζωή χαρισάμενη (λέμε τώρα).

AΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.Βλεπε ΠΑΘΑΝ και Ιατροδικαστικη,παιζει και καμια αλλη;;Οχι,νομιζω αυτες οι δυο ειναι.Θελω επαφη με τον ασθενη.Γουσταρω ανθρωπους να κανω διαλογο,να τους ακουω,να μ ακουνε,θελω ανθρωπινη επαφη!!!

Απο την αλλη εχω το εξης προβλημα.Εχω σπασει το κεφαλι μου,οσο κι αν μ αρεσει η Ιατρικη δε μπορω να καταληξω σε μια ειδικοτητα που να πω ΑΥΤΟ ΝΑΙ!! Μ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΥΤΗΣ.Γι αυτο και καταληγω οπως φανηκε κι απο το post μου πανω,σε αλλα κριτηρια...Δεν ειναι οτι δεν αγαπω την Ιατρικη,οπως προφανως σου φανηκε,ειναι οτι οταν ερχεται η ωρα να σκεφτω την καθημερινη πρακτικη της,δεν καταληγω πουθενα.Της μιας ειδικοτητας μ αρεσει παρα πολυ η θεωρια της αλλα βαριεμαι την καθημερινοτητα της ,της αλλης ειδικοτητας μ αρεσει το πρακτικο της κομματι(βλεπε χειρουρικες καθαρα ειδικοτητες)αλλα δε θελω να μπω στο τριπακι του να παω για δουλεια και να εχω τοση ευθυνη στο κεφαλι μου σε καθημερινη βαση,ασε που με προβληματιζει και το οτι σε περιοριζει μια καθαρα χειρουργικη ειδικοτητα.Απο την αλλη,ευθυνη-ξεευθυνη,με ιντριγκαρουν ειδικοτητες που εχουν να κανουν με επειγουσα ιατρικη,αν ζουσα Αμερικη ισως και να διαλεγα emergency medicine.Εδω δεν υπαρχει τετοια ειδικοτητα.Οι emergency doctors στις U.S.A. μπορει να ειναι μεσα στο απολυτο αγχος και να μη βγαζουν ισως τοσα οσο οι αλλες ειδικοτητες αλλα ειναι θεικη αυτη η αισθηση του να εχεις ειδικευτει στο επειγον.Μπορεις να φανεις χρησιμος σε ολους,ανα πασα στιγμη και παντου.Επισης μ αρεσει η ερευνα με τρελλα.Αλλα αυτο που εχω καταλαβει απο τα διαφορα που βλεπω κι ακουω ειναι οτι αν θες να ασχοληθεις σοβαρα με την ερευνα φευγεις και ζεις,μονιμα πλεον,εξωτερικο,με αρχηγο τις U.S.A.

Eιμαι απιστευτα confused.Βοηθηστε... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θες ποιότητα ζωής είναι καλή ειδικότητα,αλλά γιατί να σκας;Πάρε ΠΑΘΑΝ να μην έχεις αναμονές,να πάρεις και διδακτορικό (απ' την έδρα ΕΚΠΑ),να μην τρέχεις με την ψυχή στο στόμα,να πηγαίνεις το πρωί στο εργαστήριο με τον καφέ στο χέρι χωρίς να αγχώνεσαι και να γυρίζεις σπίτι σου το μεσημεράκι,ξανά καφές ή παραλία (επίκαιρο) το απόγευμα και να ζεις ζωή χαρισάμενη (λέμε τώρα).

Σοβαρά; Το ότι η φορμόλη είναι αποδεδειγμένα καρκινογόνος σου λέει κάτι; Επίσης, που νομίζεις ότι δουλεύουν αυτοί οι ταλαίπωροι όταν τελειώσουν την ειδικότητα (που τα χρόνια της ειδίκευσης μεν είναι όντως παραλία, μετά όμως; )

AΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.Βλεπε ΠΑΘΑΝ και Ιατροδικαστικη,παιζει και καμια αλλη;;Οχι,νομιζω αυτες οι δυο ειναι.Θελω επαφη με τον ασθενη.Γουσταρω ανθρωπους να κανω διαλογο,να τους ακουω,να μ ακουνε,θελω ανθρωπινη επαφη!!!

Ε, όχι και νεκροί ρε μεγάλε...Πως διάολο πέρασες το μάθημα εσύ;!

emconfused

Απο την αλλη,ευθυνη-ξεευθυνη,με ιντριγκαρουν ειδικοτητες που εχουν να κανουν με επειγουσα ιατρικη,αν ζουσα Αμερικη ισως και να διαλεγα emergency medicine.Εδω δεν υπαρχει τετοια ειδικοτητα

Από όλα όσα είπες εγώ σου προτείνω τη Γενική Ιατρική. Θα έχει και λίγο επείγον, και λίγο απ' όλα και κυρίως πολύ μπλα μπλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.Βλεπε ΠΑΘΑΝ και Ιατροδικαστικη,παιζει και καμια αλλη;;Οχι,νομιζω αυτες οι δυο ειναι.Θελω επαφη με τον ασθενη.Γουσταρω ανθρωπους να κανω διαλογο,να τους ακουω,να μ ακουνε,θελω ανθρωπινη επαφη!!!

Ε, όχι και νεκροί ρε μεγάλε...Πως διάολο πέρασες το μάθημα εσύ;!

emconfused

E εντάξει κακά τα ψέματα ,κυρίως με νεκρούς η με κομμάτια...ζωντανών η απόπειρες νέκρωσης... ;) έχουν να κάνουν όμως.Δε τα μπορώ καθόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χα! Δε μαρέσει καθόλου η ειδικότητα αυτή. Τη βαριέμαι :D

Αλλά θα σου πω τα καλά της (χεχε, όπως πάντα)

Η Ιρλανδία αξίζει για αυτό, ψάξε σχετικά, διαφορετικά ΗΠΑ.

Τι μου έρχεται στο μυαλό:

-Διαθλαστικη Χειρουργικη

-Παιδοφθαλμολογία

-Μεταμοσχεύσεις κερατοειδούς

-Επεμβάσεις γλαυκώματος

-LASER

-Οφθαλμοπλαστική

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χα! Δε μαρέσει καθόλου η ειδικότητα αυτή. Τη βαριέμαι :D

Αλλά θα σου πω τα καλά της (χεχε, όπως πάντα)

Η Ιρλανδία αξίζει για αυτό, ψάξε σχετικά, διαφορετικά ΗΠΑ.

Τι μου έρχεται στο μυαλό:

-Διαθλαστικη Χειρουργικη

-Παιδοφθαλμολογία

-Μεταμοσχεύσεις κερατοειδούς

-Επεμβάσεις γλαυκώματος

-LASER

-Οφθαλμοπλαστική

Τις επεμβασεις στραβισμου ξεχασες.Δαμανακης rulezzz :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.