Jump to content

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ


menia

Recommended Posts

Δοκίμασε να ψάξεις για μεταπτυχιακά στο Πανεπιστήμιο του Strathclyde όπου βρέχει όλη μέρα αλλά έχει τέλειες εγκαταστάσεις, τέλειους καθηγητές, τέλειους κοιτώνες και μεγάλο εύρος επιστημονικής έρευνας.

Όταν τελειώνεις, αν δεν έχεις ήδη βρει χρηματοδότηση για τις σπουδές σου, έρχεται μια πολυεθνική φαρμακευτική εταιρία και σου αγοράζει τα δικαιώματα του διδακτορικού σου, χωρίς καν να το διαβάσει, για ένα χρηματικό ποσό που είναι ακριβώς ίσο με τα έξοδά σου!

Κράτησε όλες τις αποδείξεις!

Καλή έρευνα.

Υ.Γ. Δεν έχει διακοπές όσο είσαι εκεί.

Δεν έχει ωράριο όσο είσαι εκεί.

Έχει πολύ διάβασμα όσο είσαι εκεί.

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Last Reply

Δεν φυλάς τις φανταστικές συμβουλές σου για θέματα που γνωρίζεις αντί να πετάγεσαι σαν τσουτσού λέγοντας μαλακίες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασε να ψάξεις για μεταπτυχιακά στο Πανεπιστήμιο του Strathclyde όπου βρέχει όλη μέρα αλλά έχει τέλειες εγκαταστάσεις, τέλειους καθηγητές, τέλειους κοιτώνες και μεγάλο εύρος επιστημονικής έρευνας.

Όταν τελειώνεις, αν δεν έχεις ήδη βρει χρηματοδότηση για τις σπουδές σου, έρχεται μια πολυεθνική φαρμακευτική εταιρία και σου αγοράζει τα δικαιώματα του διδακτορικού σου, χωρίς καν να το διαβάσει, για ένα χρηματικό ποσό που είναι ακριβώς ίσο με τα έξοδά σου!

Κράτησε όλες τις αποδείξεις!

Καλή έρευνα.

Υ.Γ. Δεν έχει διακοπές όσο είσαι εκεί.

Δεν έχει ωράριο όσο είσαι εκεί.

Έχει πολύ διάβασμα όσο είσαι εκεί.

emconfused

Είμαι 852 χρόνια στην αγγλόνησο αλλά κατάφερες να βρεις πανεπιστήμιο που έπρεπε να βάλω στο google. Είσαι η απάντησή μου στους αγγλοκομήτες και λοιπούς τσολιάδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι η απάντησή μου στους αγγλοκομήτες και λοιπούς τσολιάδες.

Αγαπητέ Sovereign ή αλλιώς Ελληνάρα Τσολιά,

Έχεις βρει στις δημοσιεύσεις μου έστω και ΜΙΑ λάθος πληροφορία?

Αντί να χάνεις χρόνο με το να χλευάζεις τις χρήσιμες κι επικεντρωμένες απαντήσεις των άλλων, προσπάθησε να συγκεντρώσεις τα εγκεφαλικά σου κύτταρα, (όσο δύσκολο κι αν σου ακούγεται αυτό), και να βοηθήσεις κάποιον νέο συνάδελφο απαντώντας στις ερωτήσεις του.

Θα σου έρθει θετικό Κάρμα, πίστεψέ με.

Λοιπόν?

Έχεις να μας αναφέρεις καμιά σχολή ή κάποιο Πανεπιστήμιο για ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ και να μας πεις την εμπειρία σου σε αυτό?

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες τα ρε Μαρία με τον κάθε Sovereign και κάθε Ελληνάρα Τσολιά. Που και τι να καταλάβουν;

Ούτε με κυάλια δεν βλέπουν το Πανεπιστήμιο του Strathclyde που βρέχει όλη μέρα αλλά έχει τέλειες εγκαταστάσεις/καθηγητές/κοιτώνες/επιστημονικός εύρος.

Εύχομαι και στους υπόλοιπους μία καλή μπάζα από το σπρώξιμο του διδακτορικού και να αφήσουν τις γκρίνιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε φορά που γράφει ο Σταύρος/Μαρία/Χαρίκλεια νιώθω αποστομωμένος.

Για την ιστορία, έπρεπε κι εγώ να γκουγκλάρω το Strathclyde.. Ούτε λόγος για ιατρική σχολή, φυσικά, έτσι; :)

Μαρία/Σταύρο/Ευριδίκη, κιπ απ ντα γκουντ ουορκ μα μαν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ιστορία, έπρεπε κι εγώ να γκουγκλάρω το Strathclyde.. Ούτε λόγος για ιατρική σχολή, φυσικά, έτσι; :)

Έχει πολλά διδακτορικά στην Έρευνα Φαρμάκων και Παθήσεων, Ιατροδικαστικής Τεχνικής, Βιολογικών Επιστημών που ανοίγουν πάρα πολλές πόρτες σε Αγγλία και Η.Π.Α., όπως θα είδατε.

Με χαμηλό σχετικά κόστος, για την υψηλότατη ποιότητα εκπαίδευσης που προσφέρει, λόγω Ευρωπαικής Ένωσης, που επιτρέπει ΚΑΙ την αυτοχρηματοδότηση!

Βέβαια, αν γυρίσετε στην Ελλάδα και πείτε οτι έχετε Master ή Phd από το Strathclyde θα σας κοιτούν σαν UFO και θα σας ρωτήσουν σε ποιά χώρα είναι αυτό κι αν είναι (άκουσον άκουσον) εφάμιλλο της ποιότητος των ελληνικών Ιδρυμάτων!

Ακόμη, αν το έχει στη λίστα του το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Λίστα που φτιάχνουν διάφορα κομματόσκυλα, πρώην αφισοκολλητές , που εξαργυρώνουν την αφοσίωσή τους στο Κόμμα με μια θέση στο Δημόσιο, βέβαια...

Αθάνατοι Τσολιάδες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη, να σε ρωτήσω κάτι; Επειδή κι εγώ στην Αγγλία είμαι και σαν UFO σε κοιτάζω που προτείνεις το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, τι ακριβώς παίζει με την πάρτη σου, το γεγονός ότι είσαι ανήρ με γυναικείο nick, διαφημίζεις γραφεία locum και συγκεκριμένα πανεπιστήμια που βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις τις κατάταξης και δεν έχουν καν ιατρική σχολή;

Έτσι από περιέργεια δηλαδή. Τι ΣΧΕΣΗ μπορεί να έχει το Strathclyde με την ερώτηση της κοπέλας για τα πτυχία αγγλικών, το IELTS και το CPE;

Και στην τελική η κοπελιά ρώτησε για το τι παίζει σε ένα πανεπιστήμιο που εκτός του ότι έχει Ιατρική, βρίσκεται στο top 5 της Αγγλίας. Μπορείς να μου εξηγήσεις πού κολλάει η συμμετοχή σου στη συγκεκριμένη συζήτηση; Δηλαδή η συμβουλή σου είναι Strathclyde αντί για Manchester;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά περιμένεις να κάνεις σοβαρή συζήτηση με το τρολ?

Πες ρε Σταυρή, βρέθηκε κάνας μ@λ@κ@ς να πάει στο γραφείο για locum να τσεπώσεις κ εσύ την μίζα?

Γατόνι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sovereign,

Απλά προτείνω αυτό το Πανεπιστήμιο στα μέλη του forum ΓΕΝΙΚΑ, κι όχι σε κάποιον ειδικά.

Αυτό ξέρω, αυτό προτείνω. Μιλώ για ό,τι γνωρίζω μόνο!

Ποτέ αερολογίες.

Βλέπεις που ούτε εσύ το ήξερες, παρόλα τα πολλά έτη που λες οτι είσαι στο U.K.?

Κάτι χρήσιμο έμαθες λοιπόν...

Τώρα, αν δε σου αρέσει το Πανεπιστήμιο, αν δεν το εγκρίνεις κι αν δεν πληρεί τα υψηλά σου κριτήρια αξιολόγησης, είσαι ελεύθερος να μην το προτιμήσεις!

Μείνε στο Βασιλικό Ίδρυμα για Υπερβολικά Απαιτητικούς Παραγωγικούς Έξυπνους Αλτρουιστές Ιατρούς (Β.Ι.Υ.Α.Π.Ε.Α.Ι.) στο κέντρο του Λονδίνου, όπου σίγουρα εργάζεσαι εδώ και δεκαετίες!

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπεις που ούτε εσύ το ήξερες, παρόλα τα πολλά έτη που λες οτι είσαι στο U.K.?

Κάτι χρήσιμο έμαθες λοιπόν...

Ναι. Σου χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη. Για να σου δώσω να καταλάβεις ποια είναι η αξία αυτού που έμαθα, ας πούμε ότι κάποιος σε ρωτούσε πού μπορεί να κάνει ιατρικό διδακτορικό στην Ελλάδα κι εσύ τον παρέπεμπες στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Είναι ΤΟΣΟ χρήσιμο.

Να γυρίσουμε τώρα στη συζήτηση για πανεπιστήμια που διαθέτουν Ιατρική Σχολή;

Danke :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά έπρεπε να παρακολουθώ το forum πιο επισταμένως!!! Μιλάμε για γέλιο, πολύ γέλιο, όχι αστεία!!! Τσάρλι Τσάπλιν, γκούγκλαρε κι εσύ το Strathclyde, μπορείς! Η Γλασκώβη όμως εχει και Πανεπιστήμιο με ιατρική σχολή νομίζω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, μη μου αρχίζεις και συ με τις φαντασιώσεις της Ελληνίδας μάνας (...να πάει το παιδί σε καλό Πανεπιστήμιο!).

Αυτό που δεν ομολόγησα ήταν ότι το όνομα Στραθκλάιντ το είχα ακουστά, αλλά όχι για Πανεπιστήμιο: από το road trip που έκανα Highlands - Lowlands πριν μερικούς μήνες το είχα πετύχει στη λίστα των αποστακτηρίων (δίπλα στη Γλασκώβη ήταν κάποτε - ατυχώς έχει κλείσει τώρα)! http://www.scotchwhisky.net/distilleries/strathclyde.htm

Σας επιτρέπω να μου κάνετε δώρο το Single Malt που εμφιάλωσε ειδικά ο Duncan Taylor για τα γενέθλιά μου πάντως:

http://www.masterofmalt.com/whiskies/strathclyde-30-year-old-1980-rare-auld-duncan-taylor-whisky/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αναφορά μόνο, τα σχετικά με το θέμα μας Πανεπιστήμια:

Αθήνα (γιατί όλοι την ξέρουμε :) ) http://www.topuniversities.com/university/32/university-of-athens, http://graduateschool.topuniversities.com/university/universityathens/

Λονδίνο (Imperial, γιατί κάποιος απο εμάς ξέρει) http://www.topuniversities.com/university/357/imperial-college-london, http://graduateschool.topuniversities.com/university/imperialcollegelondon/

Μάντσεστερ (γιατί κάποιος από εμάς ξέρει) http://www.topuniversities.com/university/390/the-university-of-manchester, http://graduateschool.topuniversities.com/university/universitymanchester/

Στραθκλάιντ (γιατί κάποιος από εμάς λέει ότι ξέρει) http://www.topuniversities.com/university/582/university-of-strathclyde, http://graduateschool.topuniversities.com/university/universitystrathclyde/

Γλασκώβη (η Ελληνίδα μάνα ξέρει) http://www.topuniversities.com/university/230/university-of-glasgow

Chieti-Pescara (δυστυχώς δεν είναι στα ranking, Maria/Stavros) http://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Chieti

Το report της Ευρωπαϊκής Ένωσης (=λέμε πολλά, impact δεν έχουν): ftp://ftp.cordis.europa.eu/pub/indicators/docs/3rd_report_snaps10.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να έχω καμια διάθεση να υπεισέλθω σε ανούσιες αντιπαραθέσεις θέλω να προσθέσω τα εξής:

Τα rankings δεν λένε πάντα όλη την αλήθεια ή τουλάχιστον δεν μπορούν να περιγράψουν τί είδους έρευνα γίνεται και πού - κάτι που μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον για να προσανατολιστεί συγκεκριμένα.

Για παράδειγμα, το Strathclyde University, μέσω του "Ινστιτούτου Ιατρικών Συσκευών", έχει πολύ ανεπτυγμένη έρευνα και παρέχει δι-επιστημονικές μεταπτυχιακές σπουδές που σίγουρα ενδιαφέρουν και γιατρούς: σύνδεσμος http://www.strath.ac.uk/simd/dtc/

Ομοίως, με "όχημα" το "Ινστιτούτο Φαρμακευτικών και Βιοϊατρικών Επιστημών", έχει πολύ καλά τμήματα σε τομείς βιοϊατρικής έρευνας και φαρμακευτικής τεχνολογίας κλπ. . Μερικοί ακόμα σύνδεσμοι:

http://www.strath.ac.uk/bioeng/research/celltissueandorganengineering/

http://spider.science.strath.ac.uk/sipbs/news_item.php?ID=66 (rank 2o στη φαρμακευτική έρευνα στο ΗΒ)

http://www.strath.ac.uk/features/archive/stethoscope/

http://www.strath.ac.uk/research/ (click στο "Health technologies & new drugs" για μια σύνοψη)

Και για την ιστορία, εδώ και πάρα πολλά χρόνια, το Strathclyde University έχει επενδύσει στη βιοτεχνολογία και παράγει καινοτομία χωρίς να έχει ιατρική σχολή. Τί να την κάνει άλλωστε αφού συνεργάζεται άψογα με το NHS, με το Glasgow Univ. αλλά και με τα άλλα σκοτσέζικα πανεπιστήμια σε κοινά projects (οι σκοτσέζοι ως γνωστόν, είναι πάρα πολύ σωβινιστές).

Και να μην ξεχνάμε, ότι τα πανεπιστήμια της μικρής αυτής χώρας (που είναι μισή από τη δική μας) έχουν πολλές πρωτοποριακές ανακαλύψεις και έχουν προσφέρει πολλές καινοτομίες στη σύγχρονη ιατρική: π.χ. MRI, PET, Ultrasound, μέθοδοι αποστείρωσης, ιντερφερόνη, agent p53, betablockers κ.ά. Σύνδεσμος: http://www.scotland.org/about/innovation-and-creativity/features/education/life-sciences.html

[Μακάρι να μπορούσαμε να τους μιμηθούμε.]

Η γνώμη μου είναι ότι καλές είναι μεν οι κατατάξεις αλλά δεν μπορούν όμως να προσανατολίσουν κάποιον που θέλει να κάνει έρευνα και να αποκτήσει μεταπτυχιακό τίτλο (παρεμπιπτόντως, οι παραπάνω σύνδεσμοι με τις κατατάξεις του Strathclyde και του Glasgow δεν αφορούν τα μεταπτυχιακά αλλά τα προπτυχιακά).

ΥΓ

Strathclyde = κοιλάδα του ποταμού Clyde (ποταμού της Γλασκώβης = της πόλης που κοιτάει τους "πάγους"), παλιό βασίλειο της Σκοτίας, παλιά διοικητική περιοχή της Σκοτίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

aterpos,

Η Σκωτία έχει μερικά εξαίσια πανεπιστήμια. Ουδέποτε ισοπέδωσε κανείς τις σπουδές στη Σκωτία. Όμως, καλώς ή κακώς, είμαστε ένα ιατρικό forum και έχει νόημα να συζητάμε κυρίως για πανεπιστήμια με ιατρικές σχολές. Επίσης, εάν μιλούμε για την ερευνητική καριέρα κάποιου, καλώς ή κακώς (και παρά το ότι τα rankings και τα impact factors έχουν σημαντικά μειονεκτήματα), το μεταπτυχιακό δίπλωμά σου από την Οξφόρδη και το Imperial έχουν μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα από το Strathclyde. Είναι ενδεικτικό ότι δεν είχα ακούσει ποτέ για αυτό, και από ό,τι βλέπω και κανένας από τους άλλους συναδέλφους με κάποια χρόνια προϋπηρεσίας στην ακαδημαϊκή ή κλινική βρετανική κοινότητα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό σε κάποιους τομείς που μπορεί αν σχετίζονται παραπλεύρως με την ιατρική. Αυτό όμως δεν το κάνει αντικείμενο συζήτησης όταν κάποιο μέλος ρωτάει λεπτομέρειες για ένα πολύ πιο αναγνωρίσιμο βρετανικό πανεπιστήμιο ΜΕ ιατρική σχολή.

Χωρίς να σημαίνει απαραίτητα κάτι, κάποιες από τις ανακαλύψεις που αναφέρεις έγιναν όντως (και) από Σκωτσέζους, αλλά σε πανεπιστήμια εκτός Σκωτίας. Επίσης όλοι όσοι ασχολούνται με έρευνα γνωρίζουν ότι ποτέ δεν ανακαλύπτει ένας άνθρωπος κάτι. Είναι πάντα προϊόν συνεργασίας και πολύ συχνά παράλληλης δουλειάς σε διαφορετικά σημεία του πλανήτη, όπως για την ιντερφερόνη στην Ιαπωνία και στο Λονδίνο. Άρα κάτα κάποιο τρόπο η προσωποποίηση ή εθνικοποίηση των επιστημονικών ανακαλύψεων είναι όσο πλασματικά είναι και τα rankings/impact factors κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sovereign

Εάν είχαμε τη χρονική δυνατότητα να κάνουμε μια εκτενή συζήτηση, ίσως να μη διαφωνούσαμε σχεδόν καθόλου.

Η προσθήκη (ή έστω παρέμβαση) που έκανα για το Strathclyde ήταν για να επιβεβαιώσω αφενός ότι υπάρχει αξιόλογη δραστηριότητα σε συγκεκριμένους τομείς βιοϊατρικής έρευνας (σύμφωνα με όσα γνωρίζω κυρίως από φίλους και γνωστούς αλλά και από μια μικρή προσωπική εμπειρία) και αφετέρου για να δείξω ότι υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές για μεταπτυχιακή έρευνα σε μέρη στα οποία γίνεται προσεγμένη δουλειά.

Είναι ένα καλό πανεπιστήμιο (σίγουρα στο engineering θα έλεγα) με πολύ καλές εγκαταστάσεις και υποστήριξη όπως είναι και άλλα της Σκοτίας.

Οπωσδήποτε δεν είναι Oxford, Cambridge ή Imperial αλλά εξαρτάται τι ζητάει κανείς και ειδικά, τι ζητάει ένας γιατρός από έναν μεταπτυχιακό τίτλο (που στην ουσία, δεν είναι παρά ένα “εισιτήριο” για να ασχοληθεί περαιτέρω με την έρευνα).

Αν λοιπόν, κάποιος θέλει να ασχοληθεί με την έρευνα (και το εννοεί) και έχει το μυαλό και την υπομονή που χρειάζεται, βασικά του αρκούν μια καλή υποδομή και μια καλή υποστήριξη. Αν η εργασία είναι καλή, τα υπόλοιπα θα έρθουν (και αν είναι πολύ καλός, μπορεί να περάσει κάποια μέρα και από το Oxford). Με άλλα λόγια, μια καλή ερευνητική δουλειά είναι καλή δουλειά όπου και αν γίνει (αρκεί να μην έχεις κόπανο Supervisor).

Αν όμως ο στόχος είναι μόνο ένα καλό course με ένα “καλό χαρτί” για αναγνωρισιμότητα, τότε αλλάζει το θέμα. Το ότι θα είναι αναγνωρίσιμος όμως κάποιος, δεν σημαίνει ότι θα έχει και καλή πορεία μετά (και κάποιοι άλλοι πήγαν π.χ. στο LSE και απέκτησαν τίτλους και θέσεις αλλά μετά τα έκαναν σκ….).

Επίσης, εκεί που έχω έσταση είναι στο “είμαστε ένα ιατρικό forum και έχει νόημα να συζητάμε κυρίως για πανεπιστήμια με ιατρικές σχολές”. Προφανώς αναφέρεσαι στο Strathclyde, που έφερε η συζήτηση. Όπως είπα και πιο πάνω, είναι μια ειδική περίπτωση (και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες) που χωρίς να έχει ιατρική, έχει πολύ καλή βιοϊατρική έρευνα διότι σε πολλά projects συνεργάζεται με την ιατρική της Γλασκώβης και την ιατρική του Εδιμβούργου (και πιθανόν και με τις άλλες της Σκοτίας).

Για παράδειγμα, αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το τεχνητό χέρι, που έχει αναπτυχθεί στο Εδιμβούργο, μπορεί να κάνει την έρευνά του και στο Strathclyde, όπου γίνεται ένα μέρος των δοκιμών. Και υπάρχουν και άλλοι τομείς έρευνας στην προσθετική που έχουν αναπτυχθεί στο Strathclyde. Επίσης, άλλοι τομείς έρευνας καλύπτουν το τεχνητό δέρμα, άλλα τεχνητά όργανα, φαρμακευτική κλπ. (να μην τα επαναλάβω).

Η παρέμβασή μου λοιπόν, είχε στόχο το να δείξει ότι υπάρχουν και άλλα ερευνητικά πεδία πέρα από τα κλασσικά, τα οποία μπορεί να έχουν ενδιαφέρον για κάποιους γιατρούς (διότι από αυτά που αντιλαμβάνομαι διαβάζοντας π.χ. ότι κάποιος θέλει να κάνει PhD, δεν νομίζω ότι ξέρουν οι περισσότεροι τί είναι, τί το χρειάζονται και πού θα τους οδηγήσει).

Επειδή με αυτά τα ερευνητικά θέματα ασχολούνται και γιατροί, είτε κλινικοί είτε όχι, δεν καταλαβαίνω τη διάκριση ή αντιδιαστολή που κάνεις (ή που νομίζω ότι κάνεις) σε κάποιο σημείο. Λες δηλαδή “Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό σε κάποιους τομείς που μπορεί να σχετίζονται παραπλεύρως με την ιατρική.”. Έτσι όπως το διατυπώνεις είναι σαν να λες ότι η έρευνα στη βιοϊατρική τεχνολογία που αναπτύσσεται στο Strathclyde είναι κάτι παράπλευρο της ιατρικής έρευνας αλλά δεν έχει και πολλή σχέση με αυτήν (ίσως και να μην το καταλαβαίνω σωστά).

*

Για τα άλλα, ως επί το πλείστον συμφωνώ. Ναι, η προσωποποίηση ή εθνικοποίηση των επιστημονικών ανακαλύψεων είναι όσο πλασματικά είναι και τα rankings/impact factors κτλ. Πράγματι, η έρευνα και οι ανακαλύψεις δεν είναι υπόθεση μεμονωμένων ατόμων αλλά ομάδων (σε όλα τα μήκη και πλάτη) και συμπληρώνω ότι ούτως ή άλλως στηρίζονται σε δουλειά προγενέστερων. Συνήθως δε, τα εύσημα αποδίδονται σε πρόσωπα -με διάφορες βραβεύσεις- ενώ συμβαίνει επίσης να υπάρχουν και πολλές ιστορίες όπου “θάφτηκαν” κάποιοι. Ιστορίες για το πώς έφτασε κάποιος ή κάποιοι σε ένα αποτέλεσμα υπάρχουν πολλές και σίγουρα υπάρχουν και πολλά σκοτεινά ή αδιευκρίνιστα σημεία. Ο καθένας διηγείται την ιστορία από τη μεριά που την έζησε ή από εκείνη που υποστηρίζει.

Έτσι και εγώ, έχοντας ζήσει ένα κάποιο μικρό διάστημα στη Σκοτία και έχοντας ακούσει κουτσομπολιά και ιστορίες, μπορεί να πήρα κατά κάποιο τρόπο το μέρος τους παραπάνω (δεν κρύβω ότι τους συμπαθώ και σε πάρα πολλά θαυμάζω τις προσπάθειές τους -όπως επίσης συμπαθώ και τους Ιρλανδούς).

Και τις ιστορίες που έχω ακούσει από τους ίδιους τους Σκοτσέζους (πολλά χρόνια πριν), δεν είμαι σε θέση να επιβεβαιώσω αλλά ούτε και να αρνηθώ. Για παράδειγμα, το καύχημά τους ότι το MRI που πρωτοχρησιμοποιήθηκε στην κλινική πράξη πρωτοκατασκευάστηκε στο πανεπιστήμιο του Αμπερντήν (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν προηγήθηκε αλλού και επί πολλά χρόνια τεράστια έρευνα στο μαγνητικό συντονισμό των πυρήνων). Άλλο παράδειγμα που θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι αισθάνονται πολύ περήφανοι, είναι η κατασκευή του πρώτου κλινικού υπερηχογράφου στο πανεπιστήμιο της Γλασκώβης (χωρίς πάλι να σημαίνει ότι δεν είχε προηγηθεί έρευνα από άλλους). Ένα τελευταίο παράδειγμα είναι η έρευνα για τους β-αναστολείς που θεωρούν ότι ξεκίνησε από την κτηνιατρική της Γλασκώβης (τώρα βέβαια, το πού ξεκίνησε μια ιδέα, το πού υλοποιήθηκε και το πού ήταν αυτός που την έκανε όταν δημοσιεύτηκε μια εργασία, είναι πράγματα που δίνουν πολλή τροφή για συζητήσεις). Πάντως, το χαρακτηριστικό που θυμάμαι κατά την αφήγηση ενός Σκοτσέζου συναδέλφου, ήταν κάτι μπλέ λουλουδάκια που μου έδειχνε στις όχθες κάποιας από τις λίμνες, ενώ συζητούσαμε το μεγάλο πρόβλημα που είχαν με τις καρδιαγγειακές νόσους και τις ερευνητικές προσπάθειες που έκαναν για να το μειώσουν. Από τα λουλουδάκια αυτά (που είναι άφθονα σε κάποιες περιοχές της Σκοτίας) παράγεται η διγοξίνη.

Σε ποιο βαθμό όλα αυτά είναι αλήθεια, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

aterpos,

Έχεις δίκιο, στην ουσία δεν διαφωνούμε. Ως προς την αναγνωρισιμότητα μόνο έχω να πω ότι, καλώς ή κακώς, τα rankings κτλ παίζουν ρόλο στη χρηματοδότηση και στο κομμάτι της πίτας που παίρνει κάθε πανεπιστήμιο. Άλλο funding έχει το Cambridge και άλλο το Stockport University, γι' αυτό και προφανώς άλλο επίπεδο ακαδημαϊκών και έρευνας έχει το ένα και το άλλο. Ας μην επιμείνουμε στο Strathclyde γιατί το κάναμε λίγο ανέκδοτο και χάνει και την ουσία του ως επιχείρημα. Έχει σημασία πάντως να διαχωρίζουμε taught από research postgraduate degree. Νομίζω πως οι μεγάλες διαφορές φαίνονται κυρίως στα δεύτερα, τα οποία στην Αγγλία ΔΕΝ κάνεις αν δεν σε ενδιαφέρει η ακαδημαϊκή καριέρα. Και σε αυτό διαφέρουμε έτη φωτός στην Ελλάδα, στην οποία μία διεστραμμένη λογική έχει οδηγήσει όλους ανεξαιρέτως του αποφοίτους Ιατρικής στην εκ-πόνηση (α καλό ε) διδακτορικών διατριβών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aterpos,

Ευχαριστώ που είσαι η φωνή της λογικής σε αυτό το forum.

Κατάλαβες οτι θέλω να βοηθήσω πραγματικά τα παιδιά να συμμετάσχουν σε σοβαρότατη έρευνα...

Ευτυχώς, εσένα δε σε σκυλόβρισαν όταν είπες τη σωστή και τεκμηριωμένη γνώμη σου, όπως εμένα!

Πάλι καλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σταύρο,

Αν είσαι τόσο επιτυχημένος όσο λες, μπορείς να βοηθήσεις τα παιδιά με το να τους προσφέρεις δουλειά και όχι πληροφορίες που παρέχει το google.

Μπορείς να αρχίσεις βοηθώντας εμένα να καταλάβω γιατί λες ότι είσαι female στο profile σου ενώ σε λένε Σταύρο, γιατί κάνεις τον ειδήμονα σε θέματα ιατρικής εργασίας στο Ηνωμένο Βασίλειο ενώ δεν έχεις GMC registration και γιατί πιστεύεις ότι ξέρεις τι είναι έρευνα, ενώ δεν έχεις καμία δημοσίευση.

Αναμένω με τεταμένη αγωνία την απάντησή σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Μια απλή ερώτηση, την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου πως να την γράψω στο cv ? , θέλω να στείλω αίτηση για MPhil ..

Ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Αυτή πάλι η ιστορία ρε παιδιά με την MRI, από όποια χώρα ή Πανεπιστημίο εκτός Ελλάδος πέρασα καμάρωναν ότι ήταν οι πρώτοι που την ανακάλυψαν, τι διάολο πια βαρέθηκα να το ακούω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Επειδή έγινε παλαιότερα στο post μια συζήτηση για βαθμούς θα παραθέσω μια αστεία ιστορία. Την πρώτη φορά που έκανα αίτηση για grant στο NIH έπρεπε να συμπληρώσω στην αίτηση το ranking των βαθμών μου στο High School αλλά και το ranking που είχε το High School που είχα στο state. Αφού είχα λοιπόν επαίνους και λοιπά συμπλήρωσα στο ranking μου "top 10%" και το ranking του σχολείου μου το άφησα κενό (αφού στην Ελλάδα δεν υπάρχει αξιολόγηση των σχολείων). Φυσικά όπως καταλαβαίνετε ξαφνικά ανακάλυψα πως η αίτηση μου είχε θεωρηθεί "incomplete". Το desk δεν έπαιρνε από λόγια, ότι δεν υπάρχουν states και ranking στη χώρα μου κτλ. Τελικά το πρόβλημμα λύθηκε όταν έστειλα το απολυτήριο του Λυκείου, που έτυχε να είναι του 9ου Γυμνασίου και Λυκείου της πόλης μου και θεώρησαν πως "9th is an excellent ranking"! Δεν ξέρω τί θα γινόταν αν τυχαία πήγαινα ας πούμε στο... 85ο Λύκειο της πόλης (πήγα στο 85ο Δημοτικό αλλά ευτυχώς δεν το ζητούσαν). Ηθικό δίδαγμα, προσπαθείστε για όσο το δυνατόν καλύτερους βαθμούς όπου κι αν είστε...you never know when you might get lucky.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.