Jump to content

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ


menia

Recommended Posts

για να μην πω για U.S.

o αλλος που κανει ειδικοτητα ηδη στο αμερικα θα σου πει τιι?????βαθμος πτυχιου ελλην πανεπιστημιου σαν εναεστω μικρης σημασιας,plus στο βιογραφικο σου,προκειμενου να σε δεχτουν για ειδικοτητα????δεν υφισταται τετοιο πραμα.οπως και οποιαδηποτε συστατικη απο τον σουπερ whaoh προφεσορα ελληνα που τελειωσε ελλαδα σχολη και ειδικοτητα,δεν υφισταται στο βιογραφικο.ειναι ανυπαρκτη,τοσο απλα.συστατικες απο καθηγητες ιατρικης των ΗΠΑ και μονο,υφιστανται πρακτικα στο βιογραφικο.

απο την αλλη στην ελλαδα ..που γενικως τα κριτηρια επιλογης ειναι αλλα οπως λες ππαλιος,για να παρεις υποτροφια απαιτειται το 8,5.

οποτε μετραει η δε μετραει ο βαθμος??

μια ετσι μια γιουβετσι.

Έθεσες το θέμα πολύ σωστά.

Το να πεις πως δεν μετράει πουθενά ο βαθμός πτυχίου είναι λάθος.

Ειδικά όμως για την ειδίκευση στην Αμερική μετράει ελάχιστα.

Καλύτερα να έχεις 95 στα steps και βαθμό πτυχίου «λιαν καλώς» παρά να πάρεις 89 και «άριστα».

Αν έχεις 99 και «άριστα» βέβαια είναι ακόμα καλύτερα. :rolleyes:

Τώρα από εκεί και πέρα αφ'ότου βρεις την θέση στην Αμερική, όπως πολύ σωστά λες, το «άριστα» μπορεί να σε βοηθήσει να πάρεις υποτροφία με μικρό συναγωνισμό.

Δεν θα βοηθήσει όμως πουθενά αλλού.

Ξέρω, ξέρω είμαι

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Last Reply
θα ανεχθείτε λίγο και τις δικές μου απορίες...

Ψάχνω για MSc στον τομέα cancer research και ομολογουμένως δεν βρήκα κανένα research course παρά μόνο 3-4 taught τα οποίο περιλαμβάνουν κάποια υποτυπώδη έρευνα. Από την επικοινωνία μου με τα πανεπιστήμια, μου απάντησαν ότι αυτά δεν σου εξασφαλίζουν υποχρεωτικά ότι θα συνεχίσεις σε PhD όμως ότι αρκετοί το έχουν κάνει γιατί μετράει στο βιογραφικό σου κι επίσης από τη στιγμή που είσαι μέρος του συστήματός τους είναι πιο εύκολο με συστατικές επιστολές από τους βρετανούς καθηγητές σου να βρεις θέση είτε στο ίδιο πανεπιστήμιο είτε αλλού.

Επειδή είναι αρκετά εμπορευματοποιημένα κι εκεί τα πράγματα κι είναι δυστυχώς όλα θέμα fees...μπορεί κάποιος από εσάς που είστε εκεί κι έχετε σαφή άποψη για τα πράγματα, να μου πει τι τελικά ισχύει? Διότι δεν πολυέχω εμπιστοσύνη σε αυτά που ισχυρίζονται οι ίδιοι αφού "είναι πολλά τα λεφτά Άρηηηηηηηηηηηηηη"!!

Σχετικά με cancer research, θα πρότεινα απόλυτα το Christie Hospital από το οποίο έχω ιδία πείρα. Σου έχω στείλει περισσότερες πληροφορίες και διευθύνσεις επικοινωνίας σε πμ.

Sovereign σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες όμως στο πανεπιστήμιο αυτό έχουν σταματήσει τα MSc από το 2006-2007 και δίνουν μόνο PhD για τα οποία όμως πρέπει να έχω ήδη ένα MSc research... Aυτό που διάκο να το βρω είναι το θέμα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ψαχνεις μονο σε Αγγλια ή και σε Σκωτία?

ενδιαφέρεσαι να δώσεις και για υποτροφία στο ΙΚΥ? απο προσωπικη εμπειρια ακομη και να παρεις υποτροφια απο το ΙΚΥ πρεπει να εχεις και αρκετά χρηματα δικά σου διοτι το ΙΚΥ καθυστερει τρελά τα διδακτρα και τα τροφεία.... κοινώς στην Αγγλία εχουμε γινει ρεζιλι.. μεταπτυχιακοι φοιτητες απο την Ουγκάντα και καθε 1 του μηνα τα χρηματα εμπαιναν στην τραπεζα και για τους Ελληνες ειχαν 3 μηνες καθυστερηση!! emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν χρειάζεσαι MSc για να γραφτείς για PhD.

Θα με τρελάνεις? Έχω επικοινωνήσει με καμιά δεκαριά καθηγητές και όλοι μου έχουν πει ότι προαπαιτείται MSc κι ούτε καν taught. Κατ' εξαίρεση μπορεί να σε αφήσουν να συμμετέχεις στη διαδικασία των συνεντεύξεων μόνο αν έχεις συγγραφικό και ερευνητικό έργο!!! Ένας ταπεινός απόφοιτος της Ιατρικής-Νταχάου-Αθήνας χωρίς μπαμπά, μαμά καθηγητές και μεγαλογιατρούς να του βάλουν το όνομα σε κανένα paper, μπορεί να κάνει τι????? Ακόμα και για απλές παρακολουθήσεις, οι καθηγηταραίοι μας κάνουν το βαρύ πεπόνι κι αν τολμήσεις δε να τους ζητήσεις και βεβαίωση παρακολούθησης εκεί είναι που σε διαολοστέλνουν πατόκορφα. Για να μη θίξω τα των συστατικών επιστολών...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

drkg ειμαι στην ίδια κατάσταση ακριβώς με σένα ... ψάχνω για msc κάπου στο UK, σχετικό με καρδιά και αγγεία.

To πρόβλημα που εντοπίζω ότι υπάρχει είναι, για τα μεν taught ότι στην πλειοψηφία τους απαιτούν επαγγελματική εμπειρία και MRCP στο αντίστοιχο επιστημονικό πεδίο, ειδικά αν αφορούν κλινική ειδικότητα,

ενώ από την άλλη τα research δέχονται απλούς αποφοίτους αλλά υποψιάζομαι ότι χωρίς μια δημοσίευση σε ένα αναγνωρίσιμο περιοδικό δεν έχουμε και πολλές ελπίδες ούτε σε αυτά.

Και αναρρωτιέμαι γιατί στο διάολο δεν μας εχουν βάλει μια προαιρετική πτυχιακή εργασία στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής! emconfused τουλάχιστον θα είχαμε όλοι στο ενεργητικό μας μια δημοσιευσούλα, κάτι για να ξεκινήσουμε!!!

και θέτω το αυθόρμητο ερώτημα... πως θα καταφέρω μια εργασία με αξιοπρεπή στοιχεία για δημοσίευση? ειμαι τωρα στο 6ο έτος και ήδη φοβαμαι ότι ειναι πολυ αργα για να ξεκινησω... Καμμιά πρόταση?? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το παν εξαρτάται από τι σου αρέσει...και σε τι έχεις αναδειχθεί. Δεν γίνεται, σαν άνθρωπος και εσύ έχεις μια προτίμηση σε κάποιον τομέα. Χτύπα πόρτα και ό,τι γίνει - άλλωστε είσαι στο 6ο έτος, ξέρεις ποιος αξίζει και ποιος αξίζει να διαοσταλθεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
drkg ειμαι στην ίδια κατάσταση ακριβώς με σένα ... ψάχνω για msc κάπου στο UK, σχετικό με καρδιά και αγγεία.

To πρόβλημα που εντοπίζω ότι υπάρχει είναι, για τα μεν taught ότι στην πλειοψηφία τους απαιτούν επαγγελματική εμπειρία και MRCP στο αντίστοιχο επιστημονικό πεδίο, ειδικά αν αφορούν κλινική ειδικότητα,

ενώ από την άλλη τα research δέχονται απλούς αποφοίτους αλλά υποψιάζομαι ότι χωρίς μια δημοσίευση σε ένα αναγνωρίσιμο περιοδικό δεν έχουμε και πολλές ελπίδες ούτε σε αυτά.

Και αναρρωτιέμαι γιατί στο διάολο δεν μας εχουν βάλει μια προαιρετική πτυχιακή εργασία στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής! emconfused τουλάχιστον θα είχαμε όλοι στο ενεργητικό μας μια δημοσιευσούλα, κάτι για να ξεκινήσουμε!!!

και θέτω το αυθόρμητο ερώτημα... πως θα καταφέρω μια εργασία με αξιοπρεπή στοιχεία για δημοσίευση? ειμαι τωρα στο 6ο έτος και ήδη φοβαμαι ότι ειναι πολυ αργα για να ξεκινησω... Καμμιά πρόταση?? :rolleyes:

δεν ξερω πώς λειτουργούν τα πραγματα στην Ιατρική σχετικά με τις δημοσιεύσεις. ωστοσο ακομη και να θελουν στην Αγγλια στο βιογραφικο σου να υπαρχει επιστημονικό έργο αυτό θα έπρεπε ναναι ερευνητικό και όχι απλή ανασκόπηση της αρθρογραφίας.

Στη Σκωτία απο δική μου εμπειρία στο τμήμα bioengineering του Strathclyde πηγε γνωστο μου προσωπο χωρις εργασίες στο ενεργητικό του. Αλλά με υποτροφια του ΙΚΥ. γιατι δεν σκέπτεσαι το ενδεχόμενο υποτροφίας????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν χρειάζεσαι MSc για να γραφτείς για PhD.

Θα με τρελάνεις?

Όχι, δεν θέλω να σε τρελάνω. Δεν μπορώ να ξέρω για όλα τα Πανεπιστήμια, αλλά είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι το University of Manchester δέχεται αποφοίτους Ιατρικής Σχολής για PhD απευθείας. Στο τέλος του πρώτου χρόνου έχεις το transfer report/dissertation, το οποίο αν είναι επιτυχημένο συνεχίζεις στον δεύτερο χρόνο PhD. Αλλιώς κάνεις submit για MPhil. Επικοινώνησε με το graduate administration κάθε Πανεπιστημίου και όχι απευθείας με Καθηγητές για τα διαδικαστικά. Για την περίπτωση του βροχερού Μάντσεστερ επικοινώνησε με την Alison στη διεύθυνση που θα βρεις στα παρακάτω links. Στα απαραίτητα προσόντα τα καλά πανεπιστήμια θέλουν καλό σκορ στα IELTS και άριστα στο πανεπιστήμιο.

http://www.manchester.ac.uk/postgraduate/r...=05244&pg=3

http://www.manchester.ac.uk/postgraduate/r...=05244&pg=7

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

drkg ειμαι στην ίδια κατάσταση ακριβώς με σένα ... ψάχνω για msc κάπου στο UK, σχετικό με καρδιά και αγγεία.

To πρόβλημα που εντοπίζω ότι υπάρχει είναι, για τα μεν taught ότι στην πλειοψηφία τους απαιτούν επαγγελματική εμπειρία και MRCP στο αντίστοιχο επιστημονικό πεδίο, ειδικά αν αφορούν κλινική ειδικότητα,

ενώ από την άλλη τα research δέχονται απλούς αποφοίτους αλλά υποψιάζομαι ότι χωρίς μια δημοσίευση σε ένα αναγνωρίσιμο περιοδικό δεν έχουμε και πολλές ελπίδες ούτε σε αυτά.

Και αναρρωτιέμαι γιατί στο διάολο δεν μας εχουν βάλει μια προαιρετική πτυχιακή εργασία στο πρόγραμμα σπουδών της σχολής! emconfused τουλάχιστον θα είχαμε όλοι στο ενεργητικό μας μια δημοσιευσούλα, κάτι για να ξεκινήσουμε!!!

και θέτω το αυθόρμητο ερώτημα... πως θα καταφέρω μια εργασία με αξιοπρεπή στοιχεία για δημοσίευση? ειμαι τωρα στο 6ο έτος και ήδη φοβαμαι ότι ειναι πολυ αργα για να ξεκινησω... Καμμιά πρόταση?? :rolleyes:

δεν ξερω πώς λειτουργούν τα πραγματα στην Ιατρική σχετικά με τις δημοσιεύσεις. ωστοσο ακομη και να θελουν στην Αγγλια στο βιογραφικο σου να υπαρχει επιστημονικό έργο αυτό θα έπρεπε ναναι ερευνητικό και όχι απλή ανασκόπηση της αρθρογραφίας.

Στη Σκωτία απο δική μου εμπειρία στο τμήμα bioengineering του Strathclyde πηγε γνωστο μου προσωπο χωρις εργασίες στο ενεργητικό του. Αλλά με υποτροφια του ΙΚΥ. γιατι δεν σκέπτεσαι το ενδεχόμενο υποτροφίας????

Μα ούτε κι εγω μιλάω για review... εννοειται!!! RCT ή κάτι από εργαστηριακή έρευνα, αυτό εννοώ! το Bioengineering δεν είναι "καθαρή" ιατρική... οπότε μάλλον υπεισέρχονται άλλοι παραμετροι... Η υποτροφία είναι απαραίτητη, θα δώσω στο ΙΚΥ αλλά παρόλα αυτά, τα entry requirements δεν αλλαζουν!!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Θα ηθελα να εκανα ενα μαστερ ψυχιατρικη Αγγλια, αλλα δεν εμαι σιγουρος αν αξιζει...

Αν τελειωνα το μαστερ εκει, θα μπορουσα να κανω και phd?

Κανενας να διαφωτισει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι εννοείς αν αξίζει; Πρώτα ξεκίνα από το γιατί θέλεις να κάνεις master, τι ακριβώς θέλεις να κερδίσεις από αυτό και σε ποια φάση ακριβώς της ζωής σου είσαι.

Μπορώ να πω ότι έχω πλέον μια αρκετά ευρεία θεώρηση της βρετανικής μεταπτυχιακής ιατρικής εκπαίδευσης, θα χαρώ να βοηθήσω όπου μπορώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειμαι CT1 ψ, στην αναμονη ελλαδα για ψ.

Αν μπορουσα να κανω και ενα phd αγγλια θα ηταν καλα.

Βλεπω αυτο: http://www.iop.kcl.ac.uk/courses/?id=20

Με ενδιαφερει η ερευνα και θα ηθελα να ασχοληθω περαιτερω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν σε ενδιαφέρει η έρευνα έχεις σκεφτεί κάποιο academic fellowship; Έτσι θα μπορείς να κάνεις PhD και ειδικότητα ταυτόχρονα (φυσικά κρατάει περισσότερα χρόνια από το clinical pathway). Διαφορετικά κάποιο research fellowship; Δεν είμαι ειδικός στην Ψυχιατρική, αλλά τι θα μπορούσε να σου προσφέρει κάποιο taught course;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Taught course:.θα ηθελα να αποκτησω προσοντα για να κανω διδακτορικο στο μελλον

Τι ειναι accademic fellowship?Εχεις παραπανω πληροφοριες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν χρειάζεται να κάνεις taught για να ξεκινήσεις PhD. Πολλά πανεπιστήμια στην Αγγλία δέχονται εγγραφές για MD/PhD απευθείας. Εάν σε ενδιαφέρει η έρευνα ως μελλοντική καριέρα οι θέσεις research fellow/ academic fellow είναι για σένα.

http://www.rcuk.ac.uk/acfellow/what.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Με έχουν δεχτεί σε taught Μaster , αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν θεωρείτε εφικτό να το παρακολουθώ (2 απογεύματα την εβδομάδα) και παράλληλα να βρω μια locum δουλειά..Τα fees και το κόστος ζωής πολύ υψηλό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Locum σε τι; Δώσε περισσότερες πληροφορίες για τα προσόντα σου

Έχω τελειωσει στρατό-αγροτικό-18μήνες ψυχιατρική. Πάω για παιδοψυχ. Το μεταπτυχιακό διαρκεί 1 χρόνο. Το πρόγραμμα είναι Πε-Παρ κάποιες ώρες, καθώς και 3μερα blocks των οποίων οι ημερομηνίες ποικίλουν. Τα ΣαβΚυρ είναι ελεύθερα. Αυτό που ρωτάω είναι αν θα μπορώ να βρω μια δουλειά part-time σε ψυχιατρική θέση ορισμένες μέρες τον μήνα, ΣαβΚυρ π.χ., αλλά και να είναι στην περιοχή (Birmingham) για να ελαφρύνω κάπως το κόστος των σπουδών. Δεν με ενδιαφέρει φυσικά αν είναι εκπαιδευτική η θέση, για τα χρήματα μόνο. Έχετε υπ'οψιν σας που μπορώ να ψάξω?

Μήπως πρέπει να απευθηνθώ σε agencies και να τους πω τι και πότε ζητάω ακριβώς? Υπάρχουν τέτοιες ευκαιρ΄΄ιες εκεί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Δεν χρειάζεσαι MSc για να γραφτείς για PhD.

Θα με τρελάνεις?

Όχι, δεν θέλω να σε τρελάνω. Δεν μπορώ να ξέρω για όλα τα Πανεπιστήμια, αλλά είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι το University of Manchester δέχεται αποφοίτους Ιατρικής Σχολής για PhD απευθείας. Στο τέλος του πρώτου χρόνου έχεις το transfer report/dissertation, το οποίο αν είναι επιτυχημένο συνεχίζεις στον δεύτερο χρόνο PhD. Αλλιώς κάνεις submit για MPhil. Επικοινώνησε με το graduate administration κάθε Πανεπιστημίου και όχι απευθείας με Καθηγητές για τα διαδικαστικά. Για την περίπτωση του βροχερού Μάντσεστερ επικοινώνησε με την Alison στη διεύθυνση που θα βρεις στα παρακάτω links. Στα απαραίτητα προσόντα τα καλά πανεπιστήμια θέλουν καλό σκορ στα IELTS και άριστα στο πανεπιστήμιο.

http://www.manchester.ac.uk/postgraduate/r...=05244&pg=3

http://www.manchester.ac.uk/postgraduate/r...=05244&pg=7

Καλησπέρα! Τα ΙELTS είναι το μόνο έγκυρο πτυχίο αγγλικών για να διεκδικήσεις μια τέτοια θέση; Θέλει μεγάλη προετοιμασία για κάποιον που έχει πάρει πρόσφατα το CPE για να πετύχει στις εξετάσεις; Επίσης ήθελα να ρωτήσω, αν σε δεχτούν στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο από οικονομικής απόψεως τι ακριβώς παίζει; Δεν έχω καταλάβει για ένα PhD πληρώνεις ή πληρώνεσαι τελικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Certificate of Proficiency είναι υψηλότερου επιπέδου από το IELTS και αναγνωρίζεται. Τα δίδακτρα για τους Ευρωπαίους πολίτες είναι περίπου 3.3k λίρες/ χρόνο. Συνήθως καλύπτονται από υποτροφίες ή άλλου είδους χρηματοδότηση και θεωρείται περίπου δεδομένο ότι έχεις βρει τέτοια χρηματοδότηση πριν ξεκινήσεις. Εάν έχεις συμβόλαιο Research fellow με το NHS, έχεις και έναν αξιοπρεπή μισθό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.