Jump to content

Φάρμακα και συνταγογράφηση


and1dr

Recommended Posts

Ποιές υπερβολές; Παραμυθιάζουν τον εαυτό τους κυρίως για να μην νιώθουν την ξεφτίλα από την εμπορευματοποίηση της επιστήμης τους.

"Θυμάμαι τον εαυτό μου όταν ήμουν 15 χρονών και σκεφτόμουν τι δουλειά θα κάνω. Κι αποφάσισα ιατρική γιατί ήξερα από τότε οτι το πτυχίο μου αξίζει το βάρος του σε χρυσό. Και θα το πουλήσω κομμάτι κομμάτι."

Φτου σας ξεφτίλες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Last Reply

γενικα αναλυθησαν ολα και η καταθεση εμεπειριων ολα τα λεφτα(ΑΜΑΝDA rulezzz!!)

να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη οσο αφορα τα φαρμακακια ας ειναι και ασχετη σεις θα κρινεται.

ή για την ακριβεια δεν ειναι δικη μου αποψη αλλά ενος παλιου γιατρου-καθηγητη.ενας καθηγητης λοιπον μας ελεγε επανειλημενως οτι:ο καλος γιατρος δεν χρησιμοποιει ενα φαρμακο πρωτος ουτε τελευταιος.καλο ειναι να χρησιμοποιουμε ενα φαρμακο που εχει περπατησει και εχει δειξει την αξια του αλλα νωρις.

για αρχη να ξεκιναμε με 1 2 καθιερωμενα,καταξιωμενα φαρμακα σε καθε παθηση,να μαθουμε να τα δουλευουμε και μετα να επεκτεινομαστε.

για τις μαιμου μαρκες υπαρχουν φασον και φασον.καταρχην ψαχνοντας τη φαρμακευτικη ουσια λιγο παραπανω και λιγο περα απο απο το φυλαδιο του αντιπροσωπου μπορει να σε βοηθησει για το αν η ουσια ειναι αποτελεσματικη(π.χ θεση υδροξυλιωσης της κορτιζονης).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
Βρήκα αυτό σε μια γρήγορη αναζήτηση για τα φασόν...και φυσικά και το σχετικό thread του αγαπητού μας φορουμ πρώτο τραπέζι- πίστα στο google όπως πάντα! :) Προφανώς τα γενόσημα είναι η πιο...όμορφη λέξη για να μη λένε «φασόν» (με την έννοια που έχει επικρατήσει σήμερα, όχι το 1967..) αυτοί που δεν τους συμφέρει. :anavwfwties::splaaaats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκεφτείτε λίγο αν υπήρχε σωστή οικονομική πολιτική στο ΕΣΥ πόσα χρήματα θα περίσσευαν για την αναβάθμιση του συστήματος! Γράψε γράψε καταντήσανε φαρμακεία τα σπίτια μας. Εδώ γράφουν ψευδή διάγνωση για να παίρνουν τα φάρμακα χωρίς συμμετοχή και μετά τους δίνουν και καταλαβαίνει. Ή πχ, Plavix έναντι Salospir, Zurcazol κλπ με 40 χάπια για μια αντιβίωση των 10 ημερών, άσε που Για μια ίωση φεύγεις με θησαυρό από το φαρμακείο. Έλεος!

Αληθεύει ότι ο αγροτικός δεν μπορεί να γράψει δίγραμμες συνταγές ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκεφτείτε λίγο αν υπήρχε σωστή οικονομική πολιτική στο ΕΣΥ πόσα χρήματα θα περίσσευαν για την αναβάθμιση του συστήματος! Γράψε γράψε καταντήσανε φαρμακεία τα σπίτια μας. Εδώ γράφουν ψευδή διάγνωση για να παίρνουν τα φάρμακα χωρίς συμμετοχή και μετά τους δίνουν και καταλαβαίνει. Ή πχ, Plavix έναντι Salospir, Zurcazol κλπ με 40 χάπια για μια αντιβίωση των 10 ημερών, άσε που Για μια ίωση φεύγεις με θησαυρό από το φαρμακείο. Έλεος!

Αληθεύει ότι ο αγροτικός δεν μπορεί να γράψει δίγραμμες συνταγές ε;

μην εστιαζουμε μονοπλευρα (ας ευλογησω ολιγον τα γενια μου)

http://www.google.gr/search?hl=el&clie...CE%B7&meta=

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν επειδή έτυχε να το ψάξω αρκετά το θέμα τελευταίως, έτυχε και βρήκα γενόσημο-φασόν-generic ή όπως αλλίως θέλετε το οποίο υποστηρίζει οτι είναι καλύτερο (φαρμακοτεχνικώς), κυκλοφορεί από ελληνική εταιρεία αλλά κατασκευάζεται στο Ισραήλ, κυκλοφορεί σε αρκετές χώρες της ΕΕ με διαφορετική εμπορική ονομασία και είναι οπώς όλα 20% φθηνότερο από το πρωτότυπο. Κοιτάζοντας στο συνταγολόγιο του ΕΟΦ, το μόνο που μπορείς να βρεις είναι ο υπευθυνος κυκλοφορίας, εν προκειμένω η ελληνική εταιρεία, που σε πρώτο άκουσμα δε θα έλεγα οτι σου γεμίζει το μάτι. Αλλά με λίγο ψάξιμο, όχι μόνο είναι εφάμιλο, αλλά και καλύτερο από το πρωτότυπο. Δε ξέρω τι παίζει με τα υπόλοιπα γενόσημα της εν λόγω ουσίας, ισως να είναι καλά ίσως καραμέλες.

Μια άλλη εταιρεία η οποία δε γεμίζει το μάτι στην αρχή είναι η Generics, η οποία κυκλοφορεί δίαφορα με τις ονομασίες (Ουσία)/Generics και η οποία διαφημίζεται αρκετά στον Ιατρικό περιοδικό τύπο και αποτελεί θυγατρική της MYLAN, ομίλου Merck.

Αν το ψάξεις, υπάρχουν σκευάσματα εκεί έξω τα οποία είναι ίδια ή/και καλύτερα των πρωτοτύπων και μπορούν να γλιτώσουν το σύστημα, τους ασθενείς και κυρίως τα ταμεία από πολλά Ευρώ. Και μη ξεχνάμε οτι υπάρχει αρκετός κόσμος ο οποίος είναι ανασφάλιστος και πληρώνει το 100% των τιμών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν σε 1 χρόνο που είσαι ουσιαστικά γιατρός τα παίρνεις απο φάρμακα και λυμοκοντόρους που μερικοί με το ζόρι έχουν βγάλει ένα Λύκειο, όταν θα είσαι 20 χρόνια στο ΕΣΥ τι θα κάνεις? Προσωπικά πιστεύω είναι θέμα ευτελισμού της ανθρώπινης αξιοπρέπειας. Θα εξετάζεις άρρωστο και θα μπουκάρει ο φασονάς να σου πλασάρει παπαριές και δεν θα μπορείς να του πεις κλείσε την πόρτα γιατι θα σου πετάξει στα μούτρα το 7% που δικαιούσαι απο το διουρητικό ΚATOUREX! Καλή σταδιοδρομία... Δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά στο topic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.