Jump to content

Φάρμακα και συνταγογράφηση


and1dr

Recommended Posts

Πρόσβαση σε όλα τα διαθέσιμα φάρμακα και κατάργηση της λίστας είναι οι δύο βασικοί άξονες στους οποίους κινείται το προσχέδιο νόμου για τη μεταρρύθμιση του συστήματος φαρμακευτικής περίθαλψης, που δόθηκε στη δημοσιότητα τη Δευτέρα.

Στόχος του σχεδίου νόμου είναι να βελτιωθεί η καθημερινή επαφή του πολίτη με τις υπηρεσίες υγείας.

Αλλα σημαντικά στοιχεία που περιλαμβάνει το προσχέδιο αφορούν, μεταξύ άλλων, στη διευκόλυνση της πρόσβασης των ασθενών στα λεγόμενα «ακριβά φάρμακα», τα οποία θα χορηγούνται, εκτός από τα δημόσια νοσοκομεία, και από το ιδιωτικά φαρμακεία.

Επίσης, καθιερώνεται ολοκληρωμένος μηχανισμός ελέγχου της φαρμακευτικής αγοράς, βελτιώνεται η μηχανοργάνωση, εκσυγχρονίζονται οι κανόνες συνταγογραφίας και συντάσσονται οδηγίες για τη σωστή συνταγογραφία, που θα ωφελεί τον ασθενή και δεν θα βλάπτει την οικονομία της υγείας.

Όπως αναφέρει σε δήλωσή του ο υπουργός Υγείας Νικήτας Κακλαμάνης, το προσχέδιο που δόθηκε στη δημοσιότητα κάνει πράξη την προεκλογική δέσμευση της κυβέρνησης για ένα σύγχρονο, διάφανο και αποτελεσματικό σύστημα παροχής φαρμακευτικής περίθαλψης με επίκεντρο τον πολίτη και αποσκοπεί στην προστασία της δημόσιας υγείας και στη διασφάλιση της ισότιμης πρόσβασης των ασθενών στην παροχή φαρμακευτικής περίθαλψης.

Οι διατάξεις του προσχεδίου νόμου

1. Κατάργηση της λίστας φαρμάκων και αποζημίωση όλων των φαρμάκων στις εγκεκριμένες ενδείξεις τους. Δεν θα αποζημιώνονται τα φάρμακα για τα οποία δεν απαιτείται ιατρική συνταγή (OTC) και ορισμένες ενδείξεις φαρμάκων (π.χ. ενδείξεις του σύγχρονου τρόπου ζωής). Με την κατάργηση της λίστας επιτυγχάνεται η έγκαιρη πρόσβαση των πολιτών σε κάθε διαθέσιμη φαρμακοθεραπεία.

Τα ποσοστά συμμετοχής των ασθενών δεν μεταβάλλονται, ενώ θα καθοριστούν προς το δικαιότερο οι παθήσεις και κατηγορίες ασθενών με μειωμένη ή μηδενική συμμετοχή.

2. Σύσταση Επιτροπής Διαφάνειας, που αποσκοπεί στην επιστημονική τεκμηρίωση της μεθόδου και διαδικασίας αποζημίωσης φαρμάκων, με στόχο την εκτίμηση των θεραπευτικών αναγκών, την ορθολογικοποίηση των δαπανών και την αξιολόγηση της προστιθέμενης οικονομικής και θεραπευτικής αξίας ενός φαρμάκου.

Με τη νέα διαδικασία, ο καθορισμός τιμής ενός φαρμακευτικού προϊόντος θα συνεπάγεται την άμεση αποζημίωσή του από τα ασφαλιστικά ταμεία.

3. Κατάργηση της θεώρησης συνταγών, που, εκτός από αποδεδειγμένα αναποτελεσματική, υπέβαλε σε απερίγραπτη ταλαιπωρία τους ασφαλισμένους και αύξησε τη δαπάνη των νοικοκυριών για φάρμακα.

Καθιερώνεται ουσιαστικός κατασταλτικός έλεγχος της συνταγογραφίας με χρήση της κοινωνίας της πληροφορίας. Το πρώτο βήμα έχει ήδη γίνει με την εφαρμογή της γραμμογράφησης (barcode) στην ταινία γνησιότητας των φαρμάκων, για εύκολη ηλεκτρονική καταχώριση, επεξεργασία δεδομένων και ιχνηλασιμότητα των φαρμακευτικών προϊόντων.

4. Χορήγηση φαρμάκων υψηλού κόστους σε εξωτερικούς ασθενείς και από τα ιδιωτικά φαρμακεία. Πλέον, ο περιπατητικός ασθενής που μέχρι σήμερα λάμβανε συγκεκριμένα φάρμακα από τα φαρμακεία των δημόσιων νοσοκομείων δεν θα ταλαιπωρείται άσκοπα και θα μπορεί να λαμβάνει τα εν λόγω φάρμακα και από το φαρμακείο της γειτονιάς του, χωρίς οικονομική επιβάρυνση.

5. Βελτίωση και εκσυγχρονισμός των μηχανισμών συλλογής και ανάλυσης στοιχείων σχετικών με τη φαρμακευτική κατανάλωση και δαπάνη, που θα επιτρέψει την καταγραφή και την παρακολούθηση των αναγκών των ασθενών και τον έλεγχο της χορήγησης φαρμάκων.

Ήδη, το υπουργείο Υγείας, σε συνεργασία με τον ΕΟΦ, το ΙΦΕΤ και τον ΟΠΑΔ, έχει ολοκληρώσει πρόγραμμα παρακολούθησης και αυτόματου ελέγχου της συνταγογραφίας και των ιατρικών πράξεων, το οποίο τίθεται άμεσα σε εφαρμογή.

6. Εφαρμογή κανόνων συνταγογραφίας και οδηγιών ορθής συνταγογραφίας. Ενοποιούνται έτσι οι κανονισμοί παροχής φαρμακευτικής περίθαλψης και υποχρεώνονται οι πάροχοι υπηρεσιών υγείας να τηρούν τους κανόνες συνταγογραφίας και εκτέλεσης των συνταγών. Επίσης, οι οδηγίες ορθής συνταγογραφίας θα συνιστούν συμβουλευτικό εργαλείο λήψης απόφασης του συνταγογράφου ιατρού.

7. Σύσταση Οργανισμού Αξιολόγησης Τεχνολογίας Υγείας, ο οποίος θα αποτελέσει κέντρο αριστείας αναφορικά με την προαγωγή υγείας. Ταυτόχρονα, θα διασφαλίζει την αποδοτικότητα των διαθέσιμων πόρων μέσω της εκτίμησης των αναγκών του πληθυσμού και της αξιολόγησης της σχέσης κόστους - αποτελεσματικότητας και κόστους - οφέλους παροχής τεχνολογίας υγείας.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Last Reply

Οι συνταξιούχοι εναντίον της κατάργησης της λίστας

Η κατάργηση της λίστας φαρμάκων δεν είναι φιλολαϊκή, αλλά... φιλοφαρμακοβιομηχανική.

Με κοινή ανακοίνωσή τους, οι ομοσπονδίες των συνταξιούχων οργανώσεων, σημειώνουν ότι «παρ' ότι η βιτρίνα δείχνει φιλολαϊκή προστασία... έρχεται μια άλλη (αρνητική) λίστα των μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων. Και έτσι, το χέρι θα μπαίνει βαθιά στην τσέπη των ασφαλισμένων, ενώ κάποιοι, που έχουν "υψηλά" εισοδήματα, θα καταβάλλουν το 75% της τιμής ως συμμετοχή». Μάλιστα, σημειώνουν «έκρηξη» της πολυφαρμακίας και της ανεξέλεγκτης συνταγογράφησης στο ΙΚΑ, και αυτό καθώς «στη χρήση του 2004 η δαπάνη ανήλθε στα 972 εκατ. ευρώ. Ενώ για φέτος προβλέπεται εκροή 1.172 εκατ. ευρώ. Αύξηση δηλαδή 20,58% στη φαρμακευτική δαπάνη».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 08/09/2005

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Μήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να δω ποιά φάρμακα χορηγούνται χωρίς συνταγή (πχ ντεπόν), ποιά με συνταγή, με κόκκινη γραμμή, κτλ? Το Συνταγολόγιο δεν βλέπω να βοηθάει ιδιαίτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον οδηγό συνταγογραφουμένων φαρμάκων που διανέμεται δωρεάν στους κατά τόπους ιατρικούς συλλόγους. Επειδή όμως συνταγολόγια και οδηγοί εκδίδονται κάθε 1-3 χρόνια, θα πρέπει να διορθώσεις ή να συμπληρώσεις τις γνώσεις σου για τα ίδια ή νέα φάρμακα με τις εγκυκλίους που αποστέλλονται από το Υπουργείο και τον ΕΟΦ. Αν είχα σκάνερ θα τα ανέβαζα...

ΥΓ: Αν ενδιαφέρεσαι για κάτι συγκεκριμένο ρώτα εδώ ή τον.. φαρμακοποιό της γειτονιάς σου. Αυτός ξέρει (μάλλον) !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει ένα βιβλίο που λέγεται " Κατάλογος Συνταγογραφούμενων Ιδιοσκευασμάτων" και υπάρχει σε όλα τα Κ.Υ. και στα περισσότερα αγροτικά. Αυτό λέει ποια σκευάσματα είναι εντός λίστας και ποιά εκτός (δηλ. ή δε γράφονται- depon, aspirin ή γράφονται ως αναντικατάστατα). Όσον αφορά την κόκκινη γραμμή, ό,τι έχει το συνταγολόγιο ως Δ σε πλαίσιο θέλει μονή κόκκινη γραμμή. Ως επί το πλείστον είναι βενζοδιαζεπίνες, υπνωτικά όπως ζολπιδέμη, ζιπεπλόνη, κτλ. , κωδείνη από τα οπιοειδή, φαινοβαρβιτάλη ως αντιεπιληπτικό, Modiodal και κάποια άλλα. Διπλή κόκκινη γραμμή χρησιμοποιούμε βασικά για τα ισχυρά οπιοειδή (μορφίνη, φαιντανύλη, πεθιδίνη, κτλ.) Αν είσαι στη φάση που κάνεις αγροτικό, απ' ό,τι θυμάμαι ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να συνταγογραφήσεις με διπλή κόκκινη γραμμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!

Έχω ξεκινήσει τρίμηνο σε νομαρχιακό νοσοκομείο εδώ και ένα μηνα περιπού. Έχω παρατηρήσει λοιπόν πως σχεδόν κάθε επιμελητής έχει τα δικά του φάρμακα που θέλει να χρησιμοποιούνται. Θέλω να ρωτήσω (και να μου απαντήσουν όσοι γνωρίζουν). Ποιοι κίνδυνοι υπάρχουν από τη συνταγογράφηση φασόν σκευασμάτων για τους ασθενείς? Ήδη μας έχουν πλησιάσει φαρμακάδες με γαστροπροστασίες και αντιφλεγμονώδη και η αλήθεια είναι πως δεν έχω καμία διάθεση να γίνω έμπορος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!

Έχω ξεκινήσει τρίμηνο σε νομαρχιακό νοσοκομείο εδώ και ένα μηνα περιπού. Έχω παρατηρήσει λοιπόν πως σχεδόν κάθε επιμελητής έχει τα δικά του φάρμακα που θέλει να χρησιμοποιούνται. Θέλω να ρωτήσω (και να μου απαντήσουν όσοι γνωρίζουν). Ποιοι κίνδυνοι υπάρχουν από τη συνταγογράφηση φασόν σκευασμάτων για τους ασθενείς? Ήδη μας έχουν πλησιάσει φαρμακάδες με γαστροπροστασίες και αντιφλεγμονώδη και η αλήθεια είναι πως δεν έχω καμία διάθεση να γίνω έμπορος.

΄

Είτε το θέλεις είτε όχι, θα γίνεις έμπορος. Όταν δεις τους διπλανούς αγροτικούς να βγάζουν δεύτερο μισθό από αυτή την ξεφτιλισμένη πρακτική, αργά η γρήγορα θα γίνεις.

Όσο για την επικινδυνότητα, κάποιες μεγάλες ελληνικές εταιρείες είναι ΟΚ και ουσιαστικά αυτές φτιάχνουν και τα "ορίτζιναλ".

Αυτές όμως δεν σκάνε να στείλουνε φαρμακά να σε "ενημερώσει". Για το πιο "προχώ" ούτε λόγος φυσικά. Οι άλλες, οι περισσότερες μικρές εταιρείες όμως είναι ο Θεός να σε φυλάει. Τώρα πως εσύ θα ξέρεις ποιά φασονοεταιρεία είναι σοβαρή και πια όχι είναι μεγάαααλη ιστορία.

Πάντως, αν αποφασίσεις να κάνεις αντίσταση έχει φοβερή πλάκα: ένας τρελός αγροτικός μπορεί να χαλάσει ένα ολόκληρο νομό. Εμένα μου δίνανε άδειες τα πρωινά γιατί τους άλλαζα τα φασόν. Μύλος, τρεις μήνες τρίμηνο ζήτημα να έκανα συνταγογράφηση πάνω από δύο-τρεις φορές.

Α, επίσης θα σου πούνε το παραμυθάκι περί κόστους και προστασίας των ταμείων. Δοκίμασε να απαντήσεις στους επιμελητές σου "ΟΚ, θα γράφουμε ΟΛΑ τα φασόν κυκλικά και χωρίς προτίμηση" και κόψε εκφράσεις :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

΄

Είτε το θέλεις είτε όχι, θα γίνεις έμπορος. Όταν δεις τους διπλανούς αγροτικούς να βγάζουν δεύτερο μισθό από αυτή την ξεφτιλισμένη πρακτική, αργά η γρήγορα θα γίνεις.

Όσο για την επικινδυνότητα, κάποιες μεγάλες ελληνικές εταιρείες είναι ΟΚ και ουσιαστικά αυτές φτιάχνουν και τα "ορίτζιναλ".

Αυτές όμως δεν σκάνε να στείλουνε φαρμακά να σε "ενημερώσει". Για το πιο "προχώ" ούτε λόγος φυσικά. Οι άλλες, οι περισσότερες μικρές εταιρείες όμως είναι ο Θεός να σε φυλάει. Τώρα πως εσύ θα ξέρεις ποιά φασονοεταιρεία είναι σοβαρή και πια όχι είναι μεγάαααλη ιστορία.

Πάντως, αν αποφασίσεις να κάνεις αντίσταση έχει φοβερή πλάκα: ένας τρελός αγροτικός μπορεί να χαλάσει ένα ολόκληρο νομό. Εμένα μου δίνανε άδειες τα πρωινά γιατί τους άλλαζα τα φασόν. Μύλος, τρεις μήνες τρίμηνο ζήτημα να έκανα συνταγογράφηση πάνω από δύο-τρεις φορές.

Α, επίσης θα σου πούνε το παραμυθάκι περί κόστους και προστασίας των ταμείων. Δοκίμασε να απαντήσεις στους επιμελητές σου "ΟΚ, θα γράφουμε ΟΛΑ τα φασόν κυκλικά και χωρίς προτίμηση" και κόψε εκφράσεις :anavwfwties:

δεν εχω ξεκαθαρισει στο μυαλο μου τα εξης

ειμαι εγω μια εταιρεια ξοδευω μυρια για ερευνα βρισκω ενα γαματο φαρμακο

το "copyright" ειναι δικο μου πως το παιρνουν οι αλλες εταιρειες?

η τους πουλαω εγω η ιδια τα διακιωματα γιατι με συμφερει οικονομικα?

απο την αλλη το μονοπωλειο δεν ειναι η καλυτερη λυση για σιγουρα μονιμα κερδη?

καπου ειχε παρει το αυτι μου οτι μετα τα 10 χρονια κυκλοφοριας ενος φαρμακου επιτρεπεται η αντιγραφη απο οποιαδηποτε εταιρεια ισχυει?

γενικως ειναι μπαχαλο τα φασον στο μυαλο μου

για βοηθειστε ρε παιδες να διελευκανω την υποθεση,, :wacko:emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν μια εταιρεία κυκλοφορήσει μια καινούρια ουσία, για μια δεκαετία έχει την αποκλειστικότητα.

Μετά τη δεκαετία μπορεί οποιαδήποτε εταιρεία να κυκλοφορήσει το ίδιο σκεύασμα.

Βέβαια η εταιρεία που έχει το πρωτότυπο διατηρεί το δικαίωμα να κυκλοφορεί το φάρμακο με υψηλότερη τιμή από τις υπόλοιπες (αν θυμάμαι καλά + 20%).

Αρκετές φορές θα δεις φάρμακο που βρίσκεται στην 1η δεκαετία, να κυκλοφορεί από 2 εταιρείες.

Σε αυτή την περίπτωση η 2η εταιρεία αγοράζει από την εταιρεία που έχει το πρωτότυπο, το δικαίωμα να κυκλοφορεί το φαρμακο της με διαφορετική εμπορική ονομασία σε συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή (co-marketing).

Στο αγροτικό, αν και παίζει ρόλο και το ιατρείο (αν έχει πολύ κόσμο και άρα πολύ συνταγογράφηση) μπορείς να εξασφαλίσεις και από αξιόπιστες εταιρείες κάποια βιβλία ή και συνέδρια, και έτσι δε χρειάζεται να μπεις στο δίλλημα να γράφεις φάρμακα αγνώστου προέλευσης και αξίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν μια εταιρεία κυκλοφορήσει μια καινούρια ουσία, για μια δεκαετία έχει την αποκλειστικότητα.

Μετά τη δεκαετία μπορεί οποιαδήποτε εταιρεία να κυκλοφορήσει το ίδιο σκεύασμα.

Βέβαια η εταιρεία που έχει το πρωτότυπο διατηρεί το δικαίωμα να κυκλοφορεί το φάρμακο με υψηλότερη τιμή από τις υπόλοιπες (αν θυμάμαι καλά + 20%).

Υψηλότερη; Μήπως μου διαφεύγει κάτι; Αν είναι σε υψηλότερη τιμή ποιος θα τ΄ αγοράσει όταν ο διπλανός του πουλάει το ίδιο σκεύασμα σε χαμηλότερη τιμή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ!

Πως όμως εγώ θα γνωρίζω ποιες είναι οι σοβαρές εταιρίες?

Μπορείτε να μου πείτε καποιες από αυτές?

Ευχαριστώ

Από τις ξένες εταιρείες δεν υπάρχει θέμα φασόν.

Το μεγάλο μπέρδεμα γίνετε με τις ελληνικές.

Ρίχνοντας μια ματιά στη λίστα των προϊόντων τους μπορείς εύκολα να βγάλεις συμπεράσματα.

Αν κάνουν co-marketing είναι σοβαρές εταιρείες, μια και οι πολυεθνικές ελέγχουν που δίνουν τα προϊόντα τους.

Αν έχουν μόνο αντίγραφα βρωμάει η δουλειά.

Επίσης στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η εμπορική ονομασία του σκευάσματος σου υποδηλώνει και την ποιότητα.

Υψηλότερη; Μήπως μου διαφεύγει κάτι; Αν είναι σε υψηλότερη τιμή ποιος θα τ΄ αγοράσει όταν ο διπλανός του πουλάει το ίδιο σκεύασμα σε χαμηλότερη τιμή;

Δε μιλάμε για προϊόντα σε supermarket.

Όταν κάποιος χρησιμοποιεί μια δεκαετία ένα φάρμακο και είναι ικανοποιημένος δε θα μπει στη διαδικασία να το αλλάξει επειδή βγήκε κάτι αντίστοιχο φθηνότερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υψηλότερη; Μήπως μου διαφεύγει κάτι; Αν είναι σε υψηλότερη τιμή ποιος θα τ΄ αγοράσει όταν ο διπλανός του πουλάει το ίδιο σκεύασμα σε χαμηλότερη τιμή;

Legolas από ποιο διαπλανητικό σύστημα μας ήρθες παιδί μου;

Γιατί διάλεξες την Ελλάδα σαν τόπο προσγείωσης; Μήπως είσαι σαν την Κίμ Μπάσιντζερ; Μπορώ να έρθω μαζί σου όταν φύγεις; Στον πλανήτη σου μπορώ να κάνω ειδικότητα; Χρειάζεται umsle; Αναγνωρίζεται στην Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι ο μισθός του αγροτικού είναι επαρκής. Αυτό το φτηνό εμπόριο υποτιμά την ιατρική και δεν πρέπει να μας αφορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι ο μισθός του αγροτικού είναι επαρκής. Αυτό το φτηνό εμπόριο υποτιμά την ιατρική και δεν πρέπει να μας αφορά.

Συμφωνώ. Αποτελεί γελοιοποίηση του ιατρού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ. Αποτελεί γελοιοποίηση του ιατρού.

απο τη μια συμφωνω και νομιζω ουτε γω 8α μπορεσω

αλλα απο την αλλη σε καμια περιπτςση 1000 γιουρος δεν ειναι αρκετα αν εχεις να πληρωσεις και ενοικιο μ αυτα.

πςσ 8αγινει ρε παιδες να βγαζω τρια χιλιαρικα το μηνα να ζωσαν αν8ωπος??

ANY IDEAS??? :D:antegeia:

ΥΓ εμποριο ναρκωτικων οπλων λευκης σαρκας δε διατι8εμαι να κανω ζιγκολο επισης δεν παιζει οποοοοοοτε??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι περισσότεροι παίρνουν περίπου 1500 ευρώ με τις εφημερίες. Για τη δουλειά που κάνουν ορισμένοι είναι αρκετά. Ορισμένα αγροτικά είναι πολύ κουραστικά. Τα περισσότερα όμως όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο τη μια συμφωνω και νομιζω ουτε γω 8α μπορεσω

αλλα απο την αλλη σε καμια περιπτςση 1000 γιουρος δεν ειναι αρκετα αν εχεις να πληρωσεις και ενοικιο μ αυτα.

πςσ 8αγινει ρε παιδες να βγαζω τρια χιλιαρικα το μηνα να ζωσαν αν8ωπος??

ANY IDEAS??? :D:antegeia:

ΥΓ εμποριο ναρκωτικων οπλων λευκης σαρκας δε διατι8εμαι να κανω ζιγκολο επισης δεν παιζει οποοοοοοτε??

Με 3 χιλιάρικα το μήνα θα ήσουν ευχαριστημένος;

Τότε νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις άλλη δουλειά... που μπορείς να βγάλεις και περισσότερα …εξαρτάται όμως από το πόσο διαθέσιμος θα είσαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι ο μισθός του αγροτικού είναι επαρκής. Αυτό το φτηνό εμπόριο υποτιμά την ιατρική και δεν πρέπει να μας αφορά.

Σιγουρα ειναι ενας καλος μισθος απο την αλλη ειναι μονο για 15 μηνες!

Ξεχασε το φιλε μου ολοι οι ιατροι ειναι υπαλληλακοι των φαρμακευτικων χωρις αυτες δεν πατας σε συνεδριο και δεν μπορεις να αντεξεις στον ανταγωνισμο των συναδελφων που ειναι εξοντωτικος τις πιο πολλες φορες!

Αν νομιζεις οτι απλα θα γραφεις τα σωστα και ολοι θα ερχονται σε εσενα σε γελασανε δυστυχως η ιατρικη ελληνικη πραγματικοτητα ειναι πολυ πικρη!

Απο την αλλη σιγουρα τα φασον ειναι τελειως αναποτελεσματικα!Απλα θελει και λιγη εξυπναδα στο πως θα δινεις το φασον και κυριως να μην εισαι απληστος!Ανθρωπος που εχει σοβαρο προβλημα δεν μπορει να τον θεραπευεις με φασον!γιατι πολυ απλα δεν θα εχεις αποτελεσμα!οταν το προβλημα ειναι χρονιο ομως εκει αρχιζουν τα χοντρα παιχνιδια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλα απο την αλλη σε καμια περιπτςση 1000 γιουρος δεν ειναι αρκετα αν εχεις να πληρωσεις και ενοικιο μ αυτα.

πςσ 8αγινει ρε παιδες να βγαζω τρια χιλιαρικα το μηνα να ζωσαν αν8ωπος??

ANY IDEAS???

Εμείς δηλαδή ρε Φόρτυ που με αυτά ζούμε τόσα χρόνια δεν ζούμε σαν άνθρωποι λες; Ρε Φορτάκο, στην Εκάλη μεγάλωσες μάτια μου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα ειναι ενας καλος μισθος απο την αλλη ειναι μονο για 15 μηνες!

Ξεχασε το φιλε μου ολοι οι ιατροι ειναι υπαλληλακοι των φαρμακευτικων χωρις αυτες δεν πατας σε συνεδριο και δεν μπορεις να αντεξεις στον ανταγωνισμο των συναδελφων που ειναι εξοντωτικος τις πιο πολλες φορες!

Αν νομιζεις οτι απλα θα γραφεις τα σωστα και ολοι θα ερχονται σε εσενα σε γελασανε δυστυχως η ιατρικη ελληνικη πραγματικοτητα ειναι πολυ πικρη!

Απο την αλλη σιγουρα τα φασον ειναι τελειως αναποτελεσματικα!Απλα θελει και λιγη εξυπναδα στο πως θα δινεις το φασον και κυριως να μην εισαι απληστος!Ανθρωπος που εχει σοβαρο προβλημα δεν μπορει να τον θεραπευεις με φασον!γιατι πολυ απλα δεν θα εχεις αποτελεσμα!οταν το προβλημα ειναι χρονιο ομως εκει αρχιζουν τα χοντρα παιχνιδια!

Έχεις δίκιο και το ξέρω. Η σκέψη μου ήταν ότι τουλάχιστον αυτή τη μικρή περίοδο που δεν τους έχουμε ανάγκη, ας παραστήσουμε τους ρομαντικούς. Ιδιαίτερα η ανάγκη για τα συνέδρια σε άλλες πόλεις ή χώρες στην ειδικότητα είναι νομίζω που σου στερεί κάθε δυνατότητα αντίστασης. Τα σχόλιά σου για την ελληνική ιατρική πραγματικότητα με καλύπτουν πλήρως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Legolas από ποιο διαπλανητικό σύστημα μας ήρθες παιδί μου;

Γιατί διάλεξες την Ελλάδα σαν τόπο προσγείωσης; Μήπως είσαι σαν την Κίμ Μπάσιντζερ; Μπορώ να έρθω μαζί σου όταν φύγεις; Στον πλανήτη σου μπορώ να κάνω ειδικότητα; Χρειάζεται umsle; Αναγνωρίζεται στην Ελλάδα;

1) Cosalm αν και δεν είμαι γιατρός η ερώτησή μου προήλθε από το γεγονός ότι αναφερόμαστε σε ακριβώς τα ίδια προϊόντα, οπότε ο πελάτης (ασθενής, γιατρός κ.λ.π.) θα προτιμήσει το φθηνότερο. Εσύ μιλάς για "αντίστοιχο" οπότε να υποθέσω ότι δεν μιλάμε ακριβώς για τα ίδια προϊόντα.

2) Kokni να είσαι σίγουρος ότι μπορεί να είσαι παιδί δικό μου αλλά σίγουρα δεν είμαι εγώ δικό σου.

3) Α και Kokni, να χ..ω τα πτυχία σου!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@batman

η διαφοροποίηση μεταξύ σοβαρού ή όχι προβλήματος υγείας για να αποφασίσει κανείς αν θα δώσει από το καλό ή το κακό ουίσκι δεν με εκφράζει.

@ub40

θέλεις 3 χιλιάρικα για να ζήσεις σαν άνθρωπος; φαντάζομαι ότι το γράντ τσερόκι καίει πολύ πετρέλαιο στις ανηφόρες του αγροτικού σου, ε;; και το παντεσπάνι είναι πανάκριβο :(

(... χέσε και εσύ τώρα το πτυχίο μου :) )

@legolas

το πτυχίο φίλε μου το έχει χεσμένο η μισή υφήλιος :( Αν θέλεις και εσύ, μπες στην ουρά.

Κατά τα λοιπά αν δεν σου αρέσει το χιούμορ μου είμαι σίγουρος ότι μπορείς να με βάλεις στη θέση μου πιο κόσμια, σωστά;

---

γενικότερα, νομίζω ότι πάντα υπάρχει τρόπος να πάρει κανείς αυτό που θέλει από μια εταιρεία χωρίς εκπτώσεις στην ηθική του. Αρκεί να έχει μέτρο στις προσδοκίες του και να είναι ξεκάθαρος στα πάρε-δώσε. Οι φαρμακάδες εν τέλει έχουν πολύ μεγαλύτερο σεβασμό σε αυτούς που τους λένε όχι παρά σε αυτούς που έχουν στο "μισθολόγιό" τους.

στο τέλος-τέλος έχει να κάνει με το πόσο ακριβά πουλάει κανείς την αξιοπρέπειά του, κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική τιμή και αυτό δεν είναι απαραίτητο κακό, είναι απλά η ανθρώπινη φύση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@legolas

το πτυχίο φίλε μου το έχει χεσμένο η μισή υφήλιος :( Αν θέλεις και εσύ, μπες στην ουρά.

Κατά τα λοιπά αν δεν σου αρέσει το χιούμορ μου είμαι σίγουρος ότι μπορείς να με βάλεις στη θέση μου πιο κόσμια, σωστά;

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου να σε βάλω στη θέση σου. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου να σε διδάξω εγώ, σεβασμό προς το συνομιλητή σου, εκεί που απ΄ ότι φαίνεται απέτυχε το μέχρι σήμερα περιβάλλον σου. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι αν μερικοί θεωρούν ένα πτυχίο "χεσμένο", το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης έχουν το ήθος και η συμπεριφορά αυτών που το κατέχουν. Οπότε ο καθένας ας αναλογιστεί και τις δικές του ευθύνες. Γιατί είμαι σίγουρος ότι η ειρωνία και η ψευτομαγκιά (μια και καλύπτεσαι πίσω από την ανωνυμία ενός forum) χαρακτηρίζει και την εν γένει συμπεριφορά σου προς συναδέλφους και ασθενείς.

Τέλος πάντων, σταματάω εδώ σεβόμενος τους άλλους και όχι εσένα αφού ποτέ δεν πίστευα ότι ένας ... " "γιατρός" " θα με παρέσυρε τόσο "χαμηλά".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.