Jump to content

Φάρμακα και συνταγογράφηση


and1dr

Recommended Posts

@legolas

το πτυχίο φίλε μου το έχει χεσμένο η μισή υφήλιος Αν θέλεις και εσύ, μπες στην ουρά.

@ub40

θέλεις 3 χιλιάρικα για να ζήσεις σαν άνθρωπος; φαντάζομαι ότι το γράντ τσερόκι καίει πολύ πετρέλαιο στις ανηφόρες του αγροτικού σου, ε;; και το παντεσπάνι είναι πανάκριβο

Νομίζω Ψυχίατρέ μου ότι άρχισες να βιτριολίζεις εσχάτως (μετάφραση=σε πάω) :cool11: ....Αν συμφορουμιάσεις με ινβιτρό που λένε... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Last Reply

@legolas

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά μόλις τελείωσα μια πίτσα με πολλά σαλάμια και με έχει πιάσει ένα πήγαινε-έλα.

Λοιπόν, τι λέγαμε; α, ναι: ... γουατέβερ :wacko:

@invitro

στο έχουνε κάνει και εσένα, ε!

τον πάπυρο ή απλώς τα αντίγραφα ;

σοβαρά τώρα όμως, ομολογώ ότι πρόσφατα διάβασα σερί ίσως και τριάντα ποστς από το προφίλ σου emblush

Λες να έγινε εγχάραξη στο υποσυνείδητο; Λες να είναι μη-αναστρέψιμη η βλάβη :o γιατρέ μου θα γίνω καλα ;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Cosalm αν και δεν είμαι γιατρός η ερώτησή μου προήλθε από το γεγονός ότι αναφερόμαστε σε ακριβώς τα ίδια προϊόντα, οπότε ο πελάτης (ασθενής, γιατρός κ.λ.π.) θα προτιμήσει το φθηνότερο. Εσύ μιλάς για "αντίστοιχο" οπότε να υποθέσω ότι δεν μιλάμε ακριβώς για τα ίδια προϊόντα.

Το κριτήριο για την επιλογή φαρμάκου δεν είναι μόνο το αν είναι το φθηνότερο.

Τα κριτήρια με τα οποία θα επιλέξει ένας γιατρός ποικίλουν.

Μπορεί να συνταγογραφεί ένα σκεύασμα γιατί θεωρεί σωστό να υποστηρίζει τις εταιρείες που κάνουν έρευνα, γιατί μπορεί να του έχει τάξει κάτι ο φαρμακάς, γιατί ο φαρμακάς είναι φίλος του ή ακόμη και από συνήθεια, επειδή τόσα χρόνια υπήρχε μόνο αυτό και άρα μόνο αυτό έγραφε.

Ο ασθενής όταν πάει στο φαρμακείο για να πάρει ένα φάρμακο που γνρίζει πχ. τον πονά το στομάχι και πάει να πάρει Zantac που το έχει ξαναπάρει και τον βοήθησε, δεν πρόκειται να πει στο φαρμακοποιό τι σκευάσματα έχεις με ρανιτιδίνη, για να διαλέξει με κριτήρια όπως η τίμη ή πιο κουτάκι του αρέσει πιο πολύ.

Επίσης είναι πολύ δύσκολο να πείσεις κάποιον άρρωστο να αλλάξει κάποιο φάρμακο που πιστεύει ότι τον βοηθάει.

Μπορεί να του δώσεις ένα φθηνότερο αντίγραφο από αξιόπιστη εταιρεία και να 'ρθει να στο πετάξει στα μούτρα λέγοντας ότι δεν του έκανε απλύτως τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ με τα φασόν δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα διότι ήρθα σε ένα ΚΥ όπου όλοι οι αγροτικοί γράφουν φασόν επειδή ο διευθυντής και οι επιμελητές γράφουν φασόν, τα περισσότερα εκ των οποίων έρχονται ήδη "στρωμένα" από το νοσοκομείο ή από τους ιδιώτες ειδικούς. Και δε μιλάμε μόνο για ομεπραζόλες και σιμβαστατίνες, έτσι? Μιλάμε για αντιβιώσεις και καρδιολογικα.

Αν κατα τύχη έρθει καμιά συνταγή από αθήνα με κανα ξέμπαρκο πρώην πρωτότυπο είναι κανόνας πως το πρωτότυπο αυτό θα αλλάξει στην πρώτη συνταγογράφηση. Η αλλαγή είναι δουλειά των επιμελητών κυρίως.

Για ποιό ξεπούλημα μιλάμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σοβαρά τώρα όμως, ομολογώ ότι πρόσφατα διάβασα σερί ίσως και τριάντα ποστς από το προφίλ σου blushing.gif

Λες να έγινε εγχάραξη στο υποσυνείδητο; Λες να είναι μη-αναστρέψιμη η βλάβη

Είναι αναστρέψιμο, να εγώ φέτος, τον Ιανουάριο τουλάχιστον, σκοπεύω να επιδείξω ένα πολύ λάου προφάιλ (εντάξει η προφορά; ) Ισως επειδή ο Ιανουάριος προέρχεται από το διπρόσωπο Ιανό και είπα να σας δείξω το άλλο προφίλ, το ....καλό. Εκτός αν με τσαντίσετε, ΟΚ?

ΥΓ: Με τιμά η ανάγνωση των ποστ μου από έναν ψυχίατρο, είμαι βέβαιη ότι θα βρεις πολύ υλικό για εξάσκηση στην ψυχοπαθολογία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Θα κάνω μία ερώτηση "ταμπού" για τους περισσότερους ίσως γιατρούς.

Με τα φασόν τι γίνεται;

Έχω πάρει αγροτικό εδώ και αρκετούς μήνες. Όλοι μου οι φίλοι,μου έχουν πει ότι τους βρήκαν οι φαρμακάδες και με τον άλφα ή βήτα τρόπο τους έδωσαν τα ποσοστά τους(σε χρήματα,βιβλία, στηθοσκόπια κτλ). Στο αγροτικό που κάνω εγώ κανένας φαρμακάς ,από όσους έχουν έρθει μέχρι τώρα δεν ανέφερε κάτι για %.

Ποια η γνώμη σας; Μήπως θα πρέπει ο αγροτικός(εγώ) να θίξει το θέμα; Από τους υπόλοιπους αγροτικούς κανένας δε λέει τίποτα.Προφανώς το κρατάνε κρυφό για να μη μοιραστεί η πίτα.

Αν και πολλοί θα πουν ότι δεν είναι σωστό κάτι τέτοιο,πιστεύω ότι δεν έχει καμία επίπτωση στους ασθενείς,αφού εμείς οι αγροτικοί ,ουσιαστικά αντιγράφουμε ότι γράφουν οι ειδικοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα κάνω μία ερώτηση "ταμπού" για τους περισσότερους ίσως γιατρούς.

Με τα φασόν τι γίνεται;

Έχω πάρει αγροτικό εδώ και αρκετούς μήνες. Όλοι μου οι φίλοι,μου έχουν πει ότι τους βρήκαν οι φαρμακάδες και με τον άλφα ή βήτα τρόπο τους έδωσαν τα ποσοστά τους(σε χρήματα,βιβλία, στηθοσκόπια κτλ). Στο αγροτικό που κάνω εγώ κανένας φαρμακάς ,από όσους έχουν έρθει μέχρι τώρα δεν ανέφερε κάτι για %.

Ποια η γνώμη σας; Μήπως θα πρέπει ο αγροτικός(εγώ) να θίξει το θέμα; Από τους υπόλοιπους αγροτικούς κανένας δε λέει τίποτα.Προφανώς το κρατάνε κρυφό για να μη μοιραστεί η πίτα.

Αν και πολλοί θα πουν ότι δεν είναι σωστό κάτι τέτοιο,πιστεύω ότι δεν έχει καμία επίπτωση στους ασθενείς,αφού εμείς οι αγροτικοί ,ουσιαστικά αντιγράφουμε ότι γράφουν οι ειδικοί.

ο κλασσικός ο μαλάκας ο Έλληνας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το κατάλαβα...

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

συνάδελφε finally περιγράφεις τον ορισμό της κουτοπονηριάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Agomahodas 'εχω ακούσει ότι σε άλλα αγροτικά μιλάνε ελεύθερα για το θέμα. Στο δικό μου μάλλον κρυβόνται πίσω από τα δάκτυλά τους.

Τι να κάνεις όμως;

Αν δε θέλουν να πουν, δε θα πουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα κάνω μία ερώτηση "ταμπού" για τους περισσότερους ίσως γιατρούς.

Με τα φασόν τι γίνεται;

Έχω πάρει αγροτικό εδώ και αρκετούς μήνες. Όλοι μου οι φίλοι,μου έχουν πει ότι τους βρήκαν οι φαρμακάδες και με τον άλφα ή βήτα τρόπο τους έδωσαν τα ποσοστά τους(σε χρήματα,βιβλία, στηθοσκόπια κτλ). Στο αγροτικό που κάνω εγώ κανένας φαρμακάς ,από όσους έχουν έρθει μέχρι τώρα δεν ανέφερε κάτι για %.

Ποια η γνώμη σας; Μήπως θα πρέπει ο αγροτικός(εγώ) να θίξει το θέμα; Από τους υπόλοιπους αγροτικούς κανένας δε λέει τίποτα.Προφανώς το κρατάνε κρυφό για να μη μοιραστεί η πίτα.

Αν και πολλοί θα πουν ότι δεν είναι σωστό κάτι τέτοιο,πιστεύω ότι δεν έχει καμία επίπτωση στους ασθενείς,αφού εμείς οι αγροτικοί ,ουσιαστικά αντιγράφουμε ότι γράφουν οι ειδικοί.

Το θέμα που θίγεις είναι πόλυ σοβαρό, γιατί από το αγροτικό αρχίζει κανείς να <<μπαίνει στα κόλπα>>

Συνήθως δε χρειάζεται να πεις εσύ κάτι στους φαρμακάδες, γιατί από μόνοι τους αρχίζουν να κάνουν τέτοιες προτάσεις ή έστω νύξεις αν σε δουν λίγο δύσκολο, ειδικά αν τα προιόντα που λανσάρουν είναι φασόν.

Ωστόσο εγώ πιστεύω ότι δεν κοπίασαμε τόσα χρόνια να τελειώσουμε την ιατρική για να έρχεται μετά ο κάθε βιολόγος, οικονομολόγος κλπ και να μας υποδεικνύει ποια σκευάσματα θα συνταγογραφήσουμε, επικαλούμενος μάλιστα μελέτες και δημοσιεύσεις (και αποσιωπόντας ταυτόχρονα όσες υποστηρίζουν το αντίθετο). Μόνο ο γιατρός είναι αρμόδιος να επιλέξει τι θα συνταγογραφήσει.

Η συνταγογράφηση φασόν έχει επίπτωση στην υγεία των ασθενών, μια και πρόκειται συχνά για σκευάσματα χωρίς την ίδια βιοισοδυναμία με τα πρωτότυπα, άρα και χωρίς την ίδια δραστικότητα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχουν και καλά αντίγραφα από σοβαρές εταιρείες που τουλάχιστον ως τώρα είναι και φθηνότερα. Οσο για τα φάρμακα που γράφουν οι ειδικοί για χρόνιες παθήσεις, έτσι και αλλιώς τις μίζες γι'αυτά τις παίρνουν οι ίδιοι και ο αγροτικός τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συνταγογράφηση φασόν έχει επίπτωση στην υγεία των ασθενών, μια και πρόκειται συχνά για σκευάσματα χωρίς την ίδια βιοισοδυναμία με τα πρωτότυπα, άρα και χωρίς την ίδια δραστικότητα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχουν και καλά αντίγραφα από σοβαρές εταιρείες που τουλάχιστον ως τώρα είναι και φθηνότερα.

παραθέτω απλά ένα σχετικό με το θέμα link:

http://www.fda.gov/Cder/consumerinfo/generics_q&a.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συνταγογράφηση φασόν έχει επίπτωση στην υγεία των ασθενών, μια και πρόκειται συχνά για σκευάσματα χωρίς την ίδια βιοισοδυναμία με τα πρωτότυπα, άρα και χωρίς την ίδια δραστικότητα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχουν και καλά αντίγραφα από σοβαρές εταιρείες που τουλάχιστον ως τώρα είναι και φθηνότερα.

παραθέτω απλά ένα σχετικό με το θέμα link:

http://www.fda.gov/Cder/consumerinfo/generics_q&a.htm

συγνώμη Mrs Miniver αλλά νομίζω ότι με τον όρο φασόν στην Ελλάδα δεν εννοούμε ακριβώς αυτό που στο εξωτερικό ονομάζουν generics.Αυτά που γράφει το σάιτ που παρέθεσες είναι ακριβώς σωστά αλλά για τις ΗΠΑ όπου ο FDA είναι κέρβερος (όποια ομοιότητα με τον δικό μας ΕΟΦ είναι εντελώς τυχαία :P ) και όλα τα generics έχουν ελεγχθεί και έχουν μελέτες βιοϊσοδυναμίας κλπ.Στην Ελλάδα αυτά είναι αστεία πράγματα...

Συνάδελφοι σε πολλές περιπτώσεις τα φασόν είναι πραγματικά επικίνδυνα και γι΄αυτό πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί για το τί συνταγογραφούμε.Στο κάτω κάτω της γραφής θέλω να πιστεύω ότι γίναμε γιατροί για να βοηθήσουμε τους ασθενείς μας και όχι (μόνο) για να πλουτίσουμε.Υπάρχουν και άλλοι τρόποι για το 2ο και μάλιστα εγώ θεωρώ λιγότερο ηθικά κολάσιμο να ζητήσει κάποιος λεφτά από το να γράψει φάρμακα που δεν έχει ανάγκη ο ασθενής ? (ναι γίνεται και αυτό και μάλιστα κατά κόρον) ή να γράψει φάρμακα αμφίβολης αποτελεσματικότητας.Δυστυχώς εξακολουθώ και βλέπω τους νέους συναδέλφους να έρχονται στα αγροτικά τους και να έχουν ως πρωταρχικό τους μέλημα να μπουν στα κυκλώματα της συνταγογράφησης και δεν ξέρω τί να πω...Να έχετε όλοι βέβαια υπόψη σας ότι η ποιότητα της συνταγογραφίας σας θα σας χαρακτηρίσει στους γνωρίζοντες και ειδικά σε αυτούς που θα θέλατε ίσως να σας εκτιμήσουν περισσότερο (αν σας νοιάζει βέβαια αυτό).

Δεν λέω να μη δεχθείτε δωράκια από φαρμακάδες, μπορείτε να τα πάρετε γράφοντας καλά και αξιόπιστα φάρμακα.Βέβαια αυτοί δε δίνουν ποσοστά επί της αξίας των ιδιοσκευασμάτων που θα γράψετε (βλέπε το κόλπο με τα αποκόμματα που παραδίδονται στο φαρμακά για να πληρώσει το αντίστοιχο ποσό).Οι εταιρίες που δουλεύουν με τέτοια συστήματα ξέρουν ότι με βάση την ποιότητα του προϊόντος τους δεν θα είχαν θέση στην αγορά και καταφεύγουν σε αυτό το κόλπο (είσαστε σίγουροι ότι δε θα γράφετε φάρμακα μόνο για το ποσοστό σας άσχετα αν ο ασθενής το έχει ή όχι ανάγκη? Αυτό θα κάνετε ό,τι και αν πιστεύετε τώρα).

Μπορείτε όμως να ζητήσετε τα δωράκια σας και από τους άλλους με τα "καλά" σκευάσματα , όχι λεφτά αλλά την εγγραφή και την παρακολούθηση ενός συνεδρίου ή κάποιο βιβλίο ή έστω κάποιο ιατρικό εργαλείο όπως στηθοσκόπιο για παράδειγμα.Και αυτό με προσοχή στο τι γράφετε, που και πόσο.

Ξέρω ότι οι περισσότεροι θα με θεωρήσετε τουλάχιστον αφελή (για να μην πω πιο βαριά έκφραση) αλλά έτσι θα έπρεπε να γίνεται και όχι να ψάχνουν οι νέοι γιατροί που είναι ο φαρμακάς που θα μας πληρώσει ποσοστά και γιατί δεν ήρθε ακόμη!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγνώμη Mrs Miniver αλλά νομίζω ότι με τον όρο φασόν στην Ελλάδα δεν εννοούμε ακριβώς αυτό που στο εξωτερικό ονομάζουν generics.Αυτά που γράφει το σάιτ που παρέθεσες είναι ακριβώς σωστά αλλά για τις ΗΠΑ όπου ο FDA είναι κέρβερος (όποια ομοιότητα με τον δικό μας ΕΟΦ είναι εντελώς τυχαία :P ) και όλα τα generics έχουν ελεγχθεί και έχουν μελέτες βιοϊσοδυναμίας κλπ.Στην Ελλάδα αυτά είναι αστεία πράγματα...

δεν αντιλέγω ότι χρειάζονται περισσότερες μελέτες. αλλά μέχρι τότε απλά είμαι επιφυλακτική και προς τις δυο απόψεις.

Φάρμακα με κοινόχρηστη ονομασία (Generics)

Γενικά τα φαρμακευτικά προϊόντα που κυκλοφορούν στην αγορά διακρίνονται προς τον τρόπο πώλησης σε εκείνα που διατίθενται μόνο με ιατρική συνταγή και στα πωλούμενα χωρίς ιατρική συνταγή (Μη υποχρεωτικά συνταγογραφούμενα φάρμακα / ΜΗΣΥΦΑ, ή στα Αγγλικά: Over the counter / OTC).

Ως προς την πηγή προέλευσης τα φάρμακα διαιρούνται στα πρωτότυπα (brand name), δηλ. ευρεσιτεχνίες με κατοχυρωμένα δικαιώματα προστασίας και τα κοινόχρηστης ονομασίας (generics), που συχνά αναφέρονται και ως «αντίγραφα», δηλαδή φάρμακα όμοιας χημικής σύνθεσης, που παράγονται με ίδια ή διαφορετική μέθοδο, συνήθως μετά την παρέλευση 20ετίας από την απόκτηση της αρχικής πατέντας.

Κατά κανόνα τα generics πωλούνται σε τιμές χαμηλότερες και ειδικότερα στην Ελλάδα η τιμή τους έχει καθοριστεί στο 80% της τιμής των αντίστοιχων πρωτότυπων σκευασμάτων. Γενικά διατίθενται στην αγορά με την κοινόχρηστη επιστημονική ονομασία τους π.χ. Enalapril για το αντιϋπερτασικό που είναι γνωστό εμπορικά ως Renitec. Οι μορφές διάθεσης είναι ίδιες με των πρωτότυπων σκευασμάτων, μερικές όμως φορές κυκλοφορούν και μορφές που καθιστούν ευκολότερα προσαρμόσιμη την αγωγή, π.χ. το Enalapril διατίθεται και σε δισκία των 10 mg ενώ το Renitec μόνο σε 5 και 20 mg.

Τα κοινόχρηστης ονομασίας φάρμακα διατίθενται κατ’ αρχή στην αγορά με το όνομα της δραστικής ουσίας που περιέχουν. Σε ορισμένες όμως χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, κυκλοφορούν ουσιωδώς όμοια φάρμακα με νέο εμπορικό όνομα (branded generics).

Η επικρατούσα άποψη μεταξύ των θεραπευτών ιατρών είναι ότι πιθανότατα τα πρωτότυπα φάρμακα έχουν καλύτερη αποτελεσματικότητα λόγω της αξιοπιστίας της παραγωγού εταιρείας. Η άποψη αυτή, που ενισχύεται και από το γεγονός ότι σημαντικό μέρος της ιατρικής ενημέρωσης ελέγχεται μέσω χορηγιών από τις μεγάλες φαρμακευτικές εταιρείες, δεν τεκμηριώνεται επιστημονικά στην εποχή της βασισμένης σε αποδείξεις ιατρικής (evidence based medicine). Αντίθετα υπάρχουν σοβαρές μελέτες που αποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο.

Ενδεικτικά αναφέρεται η ανακοίνωση της Dong και των συνεργατών της που δημοσιεύθηκε τον Απρίλιο του 1997 στο ιατρικό περιοδικό JAMA (Journal of the American Medical Association). Το ιστορικό αυτής της μελέτης έχει αξία, γι αυτό και αναφέρεται: Το 1997, η εταιρεία Boots , μετέπειτα Knoll , χρηματοδότησε έρευνα βιοϊσοδυναμίας του φαρμάκου της Synthroid (δραστική ουσία: levothyroxine) που διεξήχθη στο τμήμα Κλινικής Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου του Σαν Φρανσίσκο. Τα αποτελέσματα της έρευνας έδειξαν πως το πρωτότυπο φάρμακο, αν και ακριβότερο, δεν είχε καλύτερη βιοϊσοδυναμία από τη generic levothyroxine. Σημειώνεται ότι η έρευνα δημοσιεύθηκε παρά τις αντιρρήσεις της χρηματοδότριας εταιρείας που, χρησιμοποιώντας το δικαίωμα που της έδινε το συμβόλαιο με το Πανεπιστήμιο , απαίτησε τη μη δημοσίευση των αποτελεσμάτων.

Με βάση τα παραπάνω σε μερικές Ευρωπαϊκές χώρες οι ασφαλιστικοί οργανισμοί ζητούν από τους συνεργαζόμενους γιατρούς να προτιμούν τη συνταγογράφηση generics, όταν αυτό δεν αποβαίνει σε βάρος της υγείας των ασθενών.

Όσον αφορά στην Ελλάδα οι περισσότερες λειτουργούσες εγχώριες φαρμακευτικές επιχειρήσεις δραστηριοποιούνται στην παραγωγή ουσιωδώς ομοίων φαρμάκων (branded generics) μερικά από τα οποία εξάγονται σε προηγμένες υγειονομικά χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής. Διαβάσαμε πρόσφατα (25/6/2007) την ενημέρωση αμιγώς Ελληνικής φαρμακοβιομηχανίας η οποία ανακοίνωσε την έναρξη παραγωγής ισχυρού διαδερμικού generic αναλγητικού που θα διατεθεί στην αγορά των ΗΠΑ μέσα στο 2007 και στις αγορές της Ευρώπης και του Καναδά το 2008.

Είναι προφανές από τα παραπάνω ότι η σχεδιασμένη με παροχή κινήτρων κατεύθυνση των συνεργαζόμενων γιατρών στη συνταγογράφηση generics ή branded generics εκτός από το άμεσο αποτέλεσμα της μείωσης των φαρμακευτικών δαπανών για τους ασφαλιστικούς φορείς θα τονώσει έμμεσα και την εγχώρια φαρμακοβιομηχανία και θα βελτιώσει τους δείκτες ανεργίας.

Είναι αμφίβολο αν σε ανάλογες ενέργειες μπορεί να προβεί το Δημόσιο, αφού ενδεχόμενα θα θεωρηθούν ως άμεση παρέμβαση υπέρ συγκεκριμένου οικονομικού κλάδου. Το κράτος όμως μπορεί να συμβάλει στην επέκταση της χρήσης generics ή branded generics με τον καθορισμό ρεαλιστικών τιμών διάθεσης ή και την πλήρη απελευθέρωση των τιμών με καθορισμό ανώτατης τιμής. Επί πλέον ο ΕΟΦ ή άλλος αντίστοιχος οργανισμός πρέπει να υποχρεώσει στην υποβολή μελέτης βιοϊσοδυναμίας, δηλ. πιστοποίησης της αποτελεσματικότητας και της ασφάλειας οιουδήποτε generic, πριν ληφθεί η έγκριση κυκλοφορίας.

Σημαντικό εξ άλλου θεωρείται για την επιτυχία ενός τέτοιου στόχου η αντικειμενική ενημέρωση των γιατρών και των φαρμακοποιών, αλλά και των ασθενών που συχνά, ανάλογα και με το μορφωτικό τους επίπεδο, πιστεύουν στη μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα των ακριβότερων φαρμάκων και της κοινής γνώμης που καθοδηγείται έμμεσα μέσα από δήθεν «ενημερωτικές» τηλεοπτικές εκπομπές.

(Δημοσιεύθηκε: 29/7/2007)

http://e-epiloges-dionysos.blogspot.com/20.../blog-post.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καμία περίπτωση δεν είναι όλα τα αντίγραφα κακής ποιότητας, γι'αυτό και δεν μπορούμε όλα να τα χαρακτηρίζουμε φασόν (τουλάχιστον με την έννοια που έχει καταλήξει να έχει αυτός ο όρος).

Πάντως διαχωρισμός ποιοτικών και μη αντιγράφων πρέπει να γίνεται και μια καλή εμπειρική μέθοδος είναι να παρατηρεί κανείς τη συμπεριφορά του αντίστοιχου φαρμακά. Όσο πιο πρόθυμος είναι να μιλήσει για ανταλλάγματα προκειμένου να συνταγογραφήσει κανείς το φάρμακό του, τόσο πιο ανυπόληπτο είναι στην αγορά (κυρίως αν αυτά τα ανταλλάγματα είναι ποσοστά επί των πωλήσεων).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όσους έγραψαν διάφορα για χρήματα κτλ. να τους πληροφορήσω ότι στόχος μου δεν είναι τα χρήματα.

Θα με ενδιέφερε όμως να πάρω κάποιο καλό βιβλίο ή έστω κάτι άλλο(ένα καλό στηθοσκόπιο κτλ),τη στιγμή που παίρνουν και όλοι οι άλλοι.

Είναι σίγουρο ότι το 99,9% όλων όσων έχουν κάνει αγροτικό έχουν πράξει κάτι ανάλογο ,έστω κι αν δε θέλουν να το παραδεχτούν.

Ευχαριστώ όσους απάντησαν εδώ και σε pm.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όσους έγραψαν διάφορα για χρήματα κτλ. να τους πληροφορήσω ότι στόχος μου δεν είναι τα χρήματα.

Θα με ενδιέφερε όμως να πάρω κάποιο καλό βιβλίο ή έστω κάτι άλλο(ένα καλό στηθοσκόπιο κτλ),τη στιγμή που παίρνουν και όλοι οι άλλοι.

Είναι σίγουρο ότι το 99,9% όλων όσων έχουν κάνει αγροτικό έχουν πράξει κάτι ανάλογο ,έστω κι αν δε θέλουν να το παραδεχτούν.

Ευχαριστώ όσους απάντησαν εδώ και σε pm.

Αυτό που έχει ουσιαστικά σημασία δεν είναι αν θα πάρεις ένα βιβλίο, ένα στηθοσκόπιο ή οτιδήποτε άλλο, αλλά το να μην καθορίζεις τι θα συνταγογραφείς με βάση το αντάλλαγμα που θα σου δώσει ο κάθε φαρμακάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που έχει ουσιαστικά σημασία δεν είναι αν θα πάρεις ένα βιβλίο, ένα στηθοσκόπιο ή οτιδήποτε άλλο, αλλά το να μην καθορίζεις τι θα συνταγογραφείς με βάση το αντάλλαγμα που θα σου δώσει ο κάθε φαρμακάς.

Αυτό εννοείται!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

*ιστορία*

(με έπιασαν οι αναμνήσεις σήμερα)

1 ηλικιωμένη έρχεται στην εφημερία με λοίμωξη κατώτερου αναπνευστικού, εμπύρετο και συνοδό ουρολοίμωξη σε έδαφος Ca ουροδόχου κύστεως έχοντας λάβει εκείνη τη μέρα χημειοθεραπεία (...)

παρόλο που στο κ.υ. βαράγαμε μύγες η επιμελήτρια αρνήθηκε να την στείλει με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο παρόλα τα προβλήματα υγείας και παρά το γεγονός ότι το νοσοκομείο ήταν μακρυά και για να την πάει ταξί (Δεν υπήρχε λεωφορείο) θα ζητούσε 150-200 ευρώ και θα παρακαλούσαν να του πάει.

δεν έστειλαν ασθενοφόρο, αναγκάστηκαν και δανείστηκαν για το ταξί (ήταν πολύ φτωχοί άνθρωποι) νοσηλεύτηκαν και βγήκαν από το νοσοκομείο με σαφή φαρμακευτική αγωγή βάση αντιβιογράμματος. η εν λόγω επιμελήτρια αντικατέστησε αμέσως τη συνταγή με φασόν ή γυναίκα υποτροπίασε, επέστρεψε με την ίδια εικόνα και την ξαναέστειλε να ζητιανέψει γιατί ούτε και τότε από φιλότιμο της έδωσε ασθενοφόρο (μιλάμε για κ.υ. που χειμώνα το πολύ να έκανε 2 διακομιδές το μήνα)

έχει και το φασόν τα όριά του.. όχι μόνο εκεί που σταματά η αξιοπρέπεια του ιατρού αλλά κυρίως εκεί που παίζεται η αξιοπρέπεια και η υγεία του ασθενή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν έτει 2007 σε παθολογική κλινική με καλή φήμη γενικότερα, "διευθυντεύων" που κάνει...πλιάτσικο επιβάλλει στους πάντες χωρίς αντάλλαγμα την οικονομικότερη (για εκείνον) άποψη -αλλάζοντας ο ίδιος κάθε μέρα τις αγωγές!!

ciproxin:"ποτέ, είναι μαλ΄..οι αντιπρόσωποι, δεν έρχονται καθόλου.Θα βάζουμε ufexil" .Που και που topistin, ladinin

solvetan:"α,πα,πα,νερό σκέτο..." Και βάζαμε νερό με μπουρμπουλήθρες :lemoxol, septax

zinacef:"παλιό φάρμακο, να βάλουμε κανένα νεότερο", zilisten(ναι, αυτό που έδινε ο Ιπποκράτης στα πρώτα του βήματα...),αντε και zetagal..Αααα επί ελλείψεως radacef ("ίδια ουσία"-όχι κατηγορία, ουσία-"είναι"-και επιμένει ακόμα..)

voncon: "το χρησιμοποιούμε πολύ, θα κάνει αντοχή..θα βάζουμε vondem(=βανκομυκίνη...)"

nexium:"πανάκριβο,θα γράφετε laprazol fas tab(=48euro το κουτί...)"

controloc: "θα τον σκίσω, δε με έγραψε στο συνέδριο..Μην τολμήσει κανείς και ξαναγράψει..μόνο zurcazol". Μετά από 4 μήνες το ανάποδο..Κι επειδή ο laprazol/lordin ήταν φίλος παιδικός έπαιζαν μόνα τους για κανένα μήνα και "η ζωή μας κύκλους κάνει.."

"....μα το γράφει και ο οδηγός του ΕΟΦ, έχει καρδιακή ανεπάρκεια, νεφρική ανεπάρκεια, κίρρωση και ασκίτη"-"θα βάλουμε glucophage x 3, τέλος, εγώ είμαι ο διευθυντής"...

Και άντε, αυτά είναι πες εντός νοσοκομείου και παρακολουθείς, για παράδειγμα, το-ακατέβατο-εμπύρετο και στο τέλος αφού πάρει της Παναγιάς τα μάτια τραβάμε και μια κορτιζόνη και τον στέλνουμε σπίτι με κανονική αγωγή p.o...Σωματοστατίνη 10 ημέρες για γαστρορραγία σταθεροποιημένη από τη 2η μέρα με αιματοκρίτη 42 από την 5η μέρα και με 2 μεταγγίσεις συνολικά σε 40άρη, με έλκος στομάχου, που δεν αιμορραγεί από την 1η μέρα (2 γαστροσκοπήσεις χωρίς ενεργό αιμορραγία, βιοψία αρνητική) και τον προλάβαμε να μη βάλει ερυθροποιητίνη;

Για ποια αγροτικά μιλάμε; Εδώ σε κρατικό νοσοκομείο που δεν είναι του ΙΚΑ και γίνονται τέτοια...

Υ.Γ. Αγροτικό κάπου στην Ελληνική ύπαιθρο:"..Μπλα,μπλα,μπλα...για κάθε κουτί που γράφεις 7 ευρώ είναι δικά σου.."-"Πόσο κάνει; - "10.90"....

Υ.Γ.2 Ένας νομός ολόκληρος παίρνει pipacid..Ο..James Roso Pont σε τρείς μήνες έβγαλε, πέρα από τα νοίκια, το φαί και 2 συνέδρια (εσωτερικού είναι η αλήθεια, τον έριξαν..) καινούρια ζαντολάστιχα. Σε 15 μπορεί να πήρε σπίτι στο Πανόραμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι κατάντια... Έχουμε γίνει, ιδία ευθύνη, τα οικόσιτα σκυλάκια των φαρμακευτικών. Όφελος του ασθενούς; Έλα μωρέ τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα δεν είναι αν δουλεύουν τα φασόν ή αν είναι σκέτο ζαχαρόνερο, το θέμα είναι πόσο ακριβώς πουλάς το πτυχίο σου. Γιατί τη στιγμή που ένας καραγκιόζης πρώην άνεργος με θείο φαρμακά σου προσφέρει χρήματα για ιατρικές υπηρεσίες που δεν παράχεις τι πουλάς?

Και σκεφτείτε για να σας δίνει εσάς ο φαρμακάς δωράκι, οικονομικό, βιβλίο ή στηθοσκόπιο πόσα βγάζει ο ίδιος και η εταιρία του, και πόσο βλάκες γίνεστε στο μυαλό του.

Παρεπιπτόντως φίλε άσχετε απάντηση για όλους αυτούς τους καραγκιόζηδες που το παίζουν αυθεντίες υπάρχει και λέγεται evidence based medicine. Αν είσαι μάγκας είσαι διαβασμένος και τιν επόμενη φορά που πετάξει μαλακία ο διευθυντής σου του πετάς στα μούτρα ενδείξεις και έρευνες. Αν βαριέσαι ν ασχοληθείς κάνεις τουμπεκί ψιλικομμένη και γράφεις κι εσύ κανένα φασονάκι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο όπου βρίσκομαι ως αγροτικός τα φασόν δίνουν και παίρνουν...Θέλω μάλιστα να πω ότι οι μεγαλύτεροι γιατροί μας ψιλοαναγκάζουν να τα γράφουμε και απ'ότι έμαθα παίρνουν χρήματα από τους φαρμακάδες.Σήμερα παραδέχτηκε ένας γιατρός που έχει συμπληρώσει τα συντάξιμα χρόνια ότι δεν παίρνει σύνταξη γιατί με τα φασόν βγάζει τα τριπλάσια.Αυτά που έχω δει τις τελευταίες μέρες...

Επίσης συζητούσα με ένα γιατρό και με διαβεβαίωνε ότι τα φασόν είναι καλά φάρμακα και γι'αυτό τα δίνει κι αυτός,ενώ λίγο αργότερα κατηγορούσε ένα γιατρό που έδινε φασόν σε γυναίκα με οστεοπόρωση και κατάγματα λέγοντάς του"λίγο ήθος δε βλάπτει,δίνεις τσίχλα σε αρρωστη γυναίκα?"

Κάτι δεν πάει καλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όσους έγραψαν διάφορα για χρήματα κτλ. να τους πληροφορήσω ότι στόχος μου δεν είναι τα χρήματα.

Θα με ενδιέφερε όμως να πάρω κάποιο καλό βιβλίο ή έστω κάτι άλλο(ένα καλό στηθοσκόπιο κτλ),τη στιγμή που παίρνουν και όλοι οι άλλοι.

Είναι σίγουρο ότι το 99,9% όλων όσων έχουν κάνει αγροτικό έχουν πράξει κάτι ανάλογο ,έστω κι αν δε θέλουν να το παραδεχτούν.

Υπερβολές....προσαρμοσμένοι στον μικρόκοσμό σας νομίζετε ότι όλοι είναι ίδιοι....και κάνουν ό,τι κάνετε κι εσείς! :rolleyes:

Αν και δεν ασχολήθηκα ποτέ κατά τη διάρκεια του αγροτικού με τους ιατρικούς επισκέπτες και τις φαρμακοβιομηχανίες, δεν πιστεύω ότι ανήκω σε κανένα 0,1%.... :rolleyes: Μήπως απλά προσπαθείς να δικαιλογηθείς απέςναντι στον εαυτό σου; Δεν είναι ανάγκη πάντως...το θέμα είναι να έχεις εσύ τη συνείδησή σου καθαρή... ε και να μην βλάψεις ηθελημένα ασθενείς... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.