Jump to content

ποιο βιβλιο προτεινετε?


lullaby17

Recommended Posts

Δε θυμαμαι αν εχω γραψει για τα βιβλια του Καραγατση

Προτεινω λοιπον οσα εχω διαβασει:

Το δεκα

Ο κιτρινος φακελος (2 τομοι)

Ο Γιουγκερμαν και τα στερνα του (2 τομοι)

Η μεγαλη χιμαιρα

ολα εκδοσεις Εστια

Το τελευταιο λιγο με κουρασε.Ο κιτρινος φακελος αν δεν κανω λαθος εχει γυριστει τηλεοπτικη σειρα...

Καποια στιγμη θελω να παρω και φυσικα τα προτεινω:

Σεργιος και Βακχος (2 τομοι)

Ο συνταγματαρχης Λιαπκιν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δε θυμαμαι αν εχω γραψει για τα βιβλια του Καραγατση

Προτεινω λοιπον οσα εχω διαβασει:

Ο Γιουγκερμαν και τα στερνα του (2 τομοι)

Επιτελους η Winmx διαβασε ενα αξιολογο βιβλιο. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Hμερομηνία : 13-11-07

Βιβλίο: Η Ζωή σε Επίπεδο Μορίων

Μετά από μακρά θητεία στο χώρο της παιδείας και της έρευνας, ο συγγραφέας του δίτομου έργου έρχεται να μοιραστεί μαζί μας τις γνώσεις και την εμπειρία που αποκόμισε.

Γνώση που επιχειρεί να απαντήσει στα σημαντικότερα από τα θέματα που αφορούν στη σύσταση και στη λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού, του εγκεφάλου, του παντοδύναμου ορμονικού και νευρικού συστήματος και κατά συνέπεια να μιλήσει για τα αισθήματα, τις επιθυμίες, τη συμπεριφορά…δηλαδή για ό,τι συνθέτει τη ζωή μας: από τον έρωτα μέχρι τις καρδιακές παθήσεις, από τις νευροεκφυλιστικές ασθένειες μέχρι το «νοογενές» κενό, από τις ιώσεις μέχρι τον καρκίνο και από τις ψυχοπάθειες μέχρι την παχυσαρκία.

Η περιπλάνηση του συγγραφέα στα πεδία της γνώσης καταλήγει στον αιώνα που διανύουμε, παρατηρεί τον ξέφρενο καλπασμό της τεχνολογίας -απολαμβάνοντας, αλλά και κρίνοντάς την- και τολμά να ανιχνεύσει το μέλλον. Με αυτές τις πληροφορίες έρχεται να συμβάλει στην αυτογνωσία μας, προϋπόθεση για καλύτερη ποιότητα της ζωής μας.

Και κάτι ακόμη σημαντικότερο: από τη στιγμή που θα κατανοήσουμε το βιολογικό εαυτό μας, είμαστε πιο κοντά στον φιλειρηνικό άνθρωπο.

Γραμμένο με τρόπο απλό και με ύφος μυθιστορηματικό, αρετές που κάνουν τη γνώση τόσο άμεση όσο και γοητευτική, το βιβλίο αυτό έχει βραβευθεί από την Ακαδημία Αθηνών.

Ο συγγραφέας του, το αφιερώνει στα παιδιά που από άγνοια ή αδυναμία υπέκυψαν στη σαγήνη των μορίων της εξάρτησης, των ναρκωτικών και το σύνολο των εισπράξεων από την πώληση αυτού του βιβλίου θα διατεθεί αποκλειστικά σ τη μονάδα απεξάρτησης του ψυχιατρικού Νοσοκομείου Αττικής 18 ΑΝΩ.

Ο συγγραφέας

Ο Αλέξανδρος Σταυρόπουλος ασχολείται με την εφαρμοσμένη έρευνα στη βιοτεχνολογία και τη βιοχημεία των φυσικών προϊόντων στους τομείς της οικολογικής γεωργίας, της βιολογικής φυτοπροστασίας και της παραγωγής υγιεινών τροφίμων με στόχο τη βελτίωση της ποιότητας της ζωής.

Είναι ομότιμος καθηγητής του Τμήματος Τεχνολογίας και Παραγωγής του Πανεπιστημίου Πειραιά. Στη διάρκεια της θητείας του στο χώρο της Έρευνας και της Παιδείας παρήγαγε πλούσιο συγγραφικό έργο. Είναι ιδρυτής και πρόεδρος του ερευνητικού Κέντρου ΒΙΟΡΥΛ.

Σελίδες: 408 Α΄ τόμος και 512 Β΄ τόμος, τιμή: -40- ευρώ και οι δύο τόμοι, ISBN: 960-85194-0-3 (set), 960-85194-2-X (T2).

www.kathimerini.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο site http://vivlia.wordpress.com/ μπορείτε να βρείτε και να κατεβάσετε παρα πολλα -αλλα κυρίως ενδιαφεροντα- βιβλια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

μαλλον ψιλοξεθαβω ενα τοπικ. βλεπω οτι αυτος που το ξεκινησε, αυτη μαλλον, το εκανε πριν πολλα πολλα χρονια..

κανα δυο δλδ. για ασχετο λογο.. αν διαβασετε θα καταλαβετε..

so... εγω απλα πιαστικα απο τον τιτλο του τοπικ και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας

ενα βιβλιο που διαβασα... χχχμμμ.. ειμαι και παππους και ξεχναω..

πρεπει να μουν στο λυκειο η γυμνασιο καπου εκει.. οχι οτι εχει μεγαλη σημασια..

επεσε στα χερια μου και ειδα οτι ο συγγραφεας ειχε παρει νομπελ.. αποτι εμαθα προσφατα μαλλον για το συνολικο συγγραφικο του εργο

και οχι για το συγγεκριμενο βιβλιο.. λογικο..

τελος παντων με αφορμη τον τιτλο του συγγραφεως το ξεκινησα..

αυτα που θυμαμαι(πρεπει να ειμαι υπεργηρος) ειναι οτι στην αρχη δεν προχωρουσε πολυ η ιστορια (αυτο μου συμβαινει ακομα οταν ξεκιναω ενα βιβλιο)

νομιζω συμβαινει γενικοτερα σε καποιον που ερχεται σε επαφη με κατι καινουριο.

για αρκετα χρονια μετα την εμπειρια εκεινη ειχε διαγραφει απο τη μνημη μου το γεγονος αυτο(μηπως εχω αμνησια)

μεσολαβησε η χαζομαρα των μετεφηβικων χρονων

καποια στιγμη ομως ισως πριν 2-3 χρονια μου ηρθε σαν αναλαμπη ολη η εμπειρια και το ταξιδι της τοτε αναγνωσης

ισως ειναι αυτο που λεμε οτι μετα απο χρονια μας μενουν μονο τα καλα

παντως σας διαβεβαιω οτι το βιβλιο αυτο πλημμυρισε ολες μου τις αισθησεις με ενταση δημιουργωντας την ψευδαισθηση μιας ζεστασιας

ισως το ξαναδιαβασω απο περιεργεια να δω αν οντως ηταν αληθινο..

ισως οχι για να μη χαλασω εκεινη την ωραια αναμνηση..

το μονο σιγουρο ειναι οτι σας το προτεινω ανεπιφυλακτα

La familia de Pascual Duarte (Η οικογένεια του Πασκουάλ Ντουάρτε) (1942)

θυμαμαι καθε φορα που το διαβαζα προσπαθουσα να θυμηθω το ονομα του συγγραφεα που ηταν πολυ δυσκολο και το ξεχνουσα...

ομως σημερα το ΘΥΜΑΜΑΙ απ εξω καμιλο χοσε θελα

τελος ενα πολυ ενδιφερον στοιχειο που εμαθα επισης πολυ προσφατα ειναι οτι το εγραψε το 1942 σε ηλικια αν δεν κανω λαθος 28 ετων..

Τροποποιήθηκε από Laiono
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Οι Λαοί των Βαλκανίων - Βασίλης Ραφαηλίδης, Εκδόσεις Εικοστού Πρώτου

εν έτει 1994... emnuke

Τα Βαλκάνια ονομάστηκαν «πυριτιδαποθήκη της Ευρώπης». Και οι Ευρωπαίοι αυτή τη στιγμή δίνουν περισσότερη σημασία στην πυρίτιδα που υπάρχει εδώ παρά στο όνομα της πυριτιδαποθήκης. Τα ονόματα δεν κάνουν ζημιά, παρά μόνο σ' αυτούς που τα χάνουν και δεν έχουν να εμπορευτούν τίποτα άλλο εκτός από ονόματα. Που, όσο πιο ένδοξα είναι, τόσο πιο καλή τιμή πιάνουν στη μαύρη αγορά των ονομάτων. Τα Σκόπια θέλουν το όνομα Μακεδονία, για τον ίδιο λόγο που δεν τους το δίνουμε εμείς. Ξέρουν πως θα μπορούσαν να το εμπορευτούν, όπως εμείς εμπορευόμαστε το ένδοξο όνομα Ελλάδα, που αν δεν το είχαμε κανείς δεν θα μας το δάνειζε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σπουργιτι- Μαιρη Ντορια Ρασελ

Ποια μπορει να ειναι η σχεση μεταξυ των Ιησουητων μοναχων κι ενος μακρινου πλανητη?

Πως μπορει η αγαπη να φερει τοση δυστυχια και η περιεργεια τοσες καταστροφες?

Γιατι ενα σπουργιτι να υποφερει τοσο?...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Σε οποιον αρεσει πραγματικα η λογοτεχνια τον παρακαλω να διαβασει το 'Η Ζωη Ειναι Αλλου" του Μιλαν Κουντερα..Ειναι λυτρωτικο, ειναι εκτυφλωτικο,δεν μπορω να το περιγραψω.Ευχαριστω τον συγγραφεα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το εγωιστικό γονίδιο

τριακονταετής επετειακή έκδοση

Richard Dawkins,

Εκδόσεις Κάτοπτρο,2008

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To Φιλί Του Δράκου

Συγγραφέας : Χρύσα Δημουλίδου

Εκδόσεις : Λιβάνη

Τιμή : 16,50 ευρώ

Το πρώτο αστυνομικό μυθιστόρημα της Χρύσας Δημουλίδου. Γεμάτο συναίσθημα, μυθιστόρημα, δράση και αγωνία.

Το Νησί

Συγγραφέας : Victoria Hislop (Βραβείο καλύτερου πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα, British Book Awards)

Εκδόσεις : διόπτρα

Τιμή : 17 ευρώ

Ο πόλεμος, η αγάπη, η τραγωδία και η δύναμη ψυχής συνθέτουν τους ήρωες και πρωταγωνιστές αυτού του βιβλίου. Η ζωή μιας νεαρής αρχαιολόγου συνδέεται για πάντα με το μικρό νησί της Σπιναλόγκας στην προσπάθειά της να ανακαλύψει τις ρίζες της οικογένειάς της. Ανακαλύπτει πόσο άμεσα συνδέεται η ζωή της με το νησί και πώς τα μυστικά κραούν όλη της την οικογένεια μέσα στη σφικτή τους μέγγενη...

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νησι διαβασα και γω τελευταια και ηταν ενα ονειρο πραγματικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αξιζει να το διαβασετε ολοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τασο με προλαβες!!!!!!!!!!!

Ακομη,η ''Μπορα'' της Αλκυονης Παπαδακη,τα περισσοτερα βιβλια-για να μην πω ολα- της Μπουκουβαλα και τελευταια διαβασα και το ''Βαλς με δωδεκα θεους'' της Λενας Μαντα που ηταν κι αυτο ενα εξαιρετικο λογοτεχνικο βιβλιο καθολου κουραστικο-ιδιαιτερα ευαναγνωστο!!!!!!!!!!!!!

Απο τη Χρυσα Δημουλιδου εχω διαβασει τα'' Δακρυα του θεου''!!!!!!!

Εξαιρετικοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!Συγκινητικοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!Να το διαβασετε ολοι!!!!!!!!!Αξιζει!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρλιγκτον Παρκ της Ρέιτσελ Κάσκ.Φεμινιστικό θα το έλεγα,με μια πολύ ιδιαίτερη οπτική..

Συγκεκριμένα σε κριτική για αυτό το βιβλίο έχω διαβάσει πως ανατέμνει με ακρίβεια χειρουργού την καθημερινότητα της μέσης βρετανίδας νοικοκυράς και συμφωνώ απολύτως(αν και δεν έχω ζήσει στην αγγλία,παραείναι ρεαλιστικό για να είναι ψέμα..Νομίζω βραβεύτηκε κι όλας-ή αυτό ή το προηγούμενο της Κασκ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

b122330.jpg

Το αναξιοποίητο δυναμικό του ανθρώπινου εγκεφάλου

Εφόσον ο τρόπος με τον οποίο εξελίσσεται ο εγκέφαλος ενός ανθρώπου εξαρτάται από τη χρήση που του γίνεται και του γινόταν μέχρι τώρα, τίθεται το ερώτημα τι πρέπει τελικά να κάνουμε, για να μπορέσει ο εγκέφαλός μας να αναπτύξει όλες τις δυνατότητες που κρύβει μέσα του.

Σε γλώσσα ευκολοδιάβαστη και με ύφος παραστατικό, ο νευροβιολόγος Gerald Huther προσεγγίζει αυτό το ζήτημα και καταλήγει σε διαπιστώσεις που ανατρέπουν τη σημερινή μας εικόνα για τον κόσμο και μας αναγκάζουν να αναλάβουμε αυτό που μέχρι τώρα περισσότερο από πρόθυμα αποποιούμασταν: την ευθύνη

---------------

μου αρεσαν οσα διαβασα, αρκετες απο τις ιδεες που αναπτυσσονται ειχαν βολταρει στο μυαλο μου ηδη, πριν ακομη διαβασω το βιβλιο , και μου εδωσε μια ικανοποιηση το οτι συμφωνω τελικα τοσο πολυ με τις αποψεις αυτου του ανθρωπου..

το μονο που με ξαφνιασε κ ηταν εντελως απροσδοκητο για μενα,

κατι τοσο ..σχεδον κοινοτοπο πια κι ομως τοσο ανατρεπτικο οταν το ενσωματωνει ο huther στη σκεψη του

ηταν ο τροπος με τον οποιο ανεδειξε την αγαπη και τη σημασια που εχει για......τον ανθρωπινο εγκεφαλο :)

τα υπολοιπα στο βιβλιο :P

Τροποποιήθηκε από traviata
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

A Confederacy of Dunces..προσφατως..πολυ καλο..

[/quοτε]

Οντως πολυ καλο.

Αλλαξε ομως την εικονα με τη συριγγα στην υπογραφη σου αν μπορεις. Δεν τις αντεχω τις βελονες και τα αιματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Το "Φτερά απο μετάξι " της Π.Τραυλού

Γιατί να το διαβάσω;

Μπορείς να βγάλεις τα εξής συμπεράσματα: Η ζωή μας είναι απλά επιλογές. Πρέπει να μάθουμε να παίρνουμε αποφάσεις.

Σε όποια θέση και να βρίσκεσαι υπάρχει κάτι καλύτερο και μπορείς να το προσπαθήσεις. Καμιά φορά, επωμίζεσαι πράγματα απο αυτούς που προηγήθηκαν απο εσένα αλλά και πάλι αν δεν ήταν αυτοί, θα ήταν κάποιος άλλος. Εμμένουμε στη φιλία και τα βρίσκουμε με τον εαυτό μας. (όποιος και να είναι)

Δεν περιέχει (πολύ) σεχ και βία και είναι μια food for thought ιστορία. Μπορεί να έχετε διαβάσει ανάλογες (και ίσως και καλύτερες ) αλλά εμένα μου άρεσε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

268166.jpg

......οσοι θελουν να το διαβασουν και δεν καταφερουν(λιγο δυσκολο) να το βρουν, ας μου στειλουν πμ ! B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

268166.jpg

......οσοι θελουν να το διαβασουν και δεν καταφερουν(λιγο δυσκολο) να το βρουν, ας μου στειλουν πμ ! B)

Υπαρχει και στα ελληνικα; Η μονο αγγλικα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 years later...

Καλημέρα σε όλους. Όσοι διαβάζουν cyberpunk μπορούν να κατεβάσουν δωρεάν την ψηφιακή έκδοση του μυθιστορήματός μου "Μέμνων και Θέμις" στον ακόλουθο σύνδεσμο:

https://www.smashwords.com/books/view/677873.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.