Jump to content

[Αγονο αγροτικό] Απορία για την 2η αίτηση για ειδικότητα


doctor-pap

Recommended Posts

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος έχει περάσει ή γνωρίζει κάτι,σχετικά με μια απορία που έχω σε θέμα άγονου αγροτικού.Είχα την εντύπωση ότι με την έναρξη του άγονου,είχε κάποιος το δικαίωμα να υποβάλλει 2 αιτήσεις για το ειδικό μέρος της ειδικότητάς του.Δηλαδή 1 για γενικό που λογικά ήδη θα εκκρεμεί και 2 για το ειδικό μέρος.

Σε ερώτησή μου σε συγκεκριμένη διεύθυνση υγείας μου είπαν οτι αυτό δεν ισχύει και οτι υπάρχει δικαίωμα υποβολής μόνο

για μία αίτηση,δηλαδή 1 για το γενικό και 1 για το ειδικό μέρος.

Τα πράγματα περιπλέχτηκαν ακόμη περισσότερο όταν άλλος υπάλληλος από άλλη διεύθυνση υγείας και συμβουλευόμενος το υπουργείο υγείας,μου είπε οτι ναι μεν υπάρχει δικαίωμα 2 αιτήσεων για το ειδικό μέρος,αλλά ή 2η αίτηση πρέπει να είναι σε

νοσοκομείο που δίνει όχι πλήρη αλλά μερική ειδικότητα.

Τελικά στην πράξη τι συμβαίνει ακόμη το ψάχνω....

Θα εκτιμούσα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Last Reply

ισχυει το δευτερο.εχεις δικαιωμα για 2 αιτησεις για το ειδικο μερος,με την προυποθεση ομως οτι το ενα νοσοκομειο δινει πληρη ειδικοτητα.απο την αλλη,δεν μπορω να σου δωσω υπευθυνη απαντηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει ξανασυζητηθει το θεμα...Ψαξε το forum...Γνωριζω συναδελφους που κατεθεσαν 2 αιτησεις για το ειδικο μερος, με την προυποθεση που ειπε ο ξενος. Περσι ''βγηκε'' το σχετικο ΦΕΚ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ρε παιδιά,να ξαναδώ και στο φόρουμ,να ψάξω και στα φεκ.

Ξέρεις όμως πολύ καλά οτι τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς και κάτι που μπορεί να ειπώθηκε κανα χρόνο ή μήνες πριν να μην ισχύει.Όσο για τα φεκ επίσης ξέρεις οτι πολλά δεν εφαρμόζονται,άλλα είναι απλά για να υπάρχουν.

Anyway,το θέμα είναι πως γίνεται να ρωτάς υποτίθεται αρμόδιους για κάτι και για το ίδιο θέμα να παίρνεις 3 διαφορετικές απαντήσεις,δηλαδή ο ένας να σου λέει οτι δεν ισχύει η 2η αίτηση,ο άλλος ισχύει και ο τρίτος ισχύει μεν αλλά όχι για πλήρη.Και είναι όλοι κρατικοί φορείς για θέματα του υπουργείου υγείας...

Γιαυτό ρώτησα μήπως κάποιος εδώ που έχει κάνει πρόσφατα άγονο,πιθανώς γνωρίζει από πρώτο χέρι...

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να κάνεις μία για γενικό μέρος, μία αίτηση για ειδικό μέρος και μία για μερικό χρόνο για ειδικό μέρος σε νοσοκομείο που δεν δίνει πλήρη ειδικότητα.

Το ΦΕΚ είναι από πέρισι το Πάσχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νά'σαι καλά drspeed,αλλά πες μου και κάτι άλλο αν ξέρεις..

Κάνει ας πούμε κάποιος 1 αίτηση για μερική και 1 για πλήρη.Ανοίγει για μερική,πας και μετά από 6-7 μήνες ανοίγει και για την πλήρη.Τί κάνεις,τους λες στη μέση παιδιά ευχαριστώ εγώ τώρα φεύγω και συνεχίζεις στο νοσοκομείο που δίνει την πλήρη?Γιατί αν είναι έτσι,δίνει κάτι θετικό η αίτηση για την μερική ειδικότητα.Άν όχι και πρέπει να περιμένεις να τελειώσεις την μερική και μετά να χάνεις τη σειρά σου στην πλήρη και ξανα-μανα να περιμένεις να ανοίξει η επόμενη θέση στο νοσοκομείο που δήλωσες για την πλήρη,είναι βράστα,άχρηστη και δε νομίζω να κάνει κανείς χρήση της μερικής αίτησης,λογικά κάνεις μόνο αυτήν για την πλήρη και περιμένεις...

Thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν ανοιξει με το καλο η θεση σου για το ειδικο μερος στο νοσοκομειο με πληρη,σηκωνεσαι και πας εκει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νά'σαι καλά drspeed,αλλά πες μου και κάτι άλλο αν ξέρεις..

Κάνει ας πούμε κάποιος 1 αίτηση για μερική και 1 για πλήρη.Ανοίγει για μερική,πας και μετά από 6-7 μήνες ανοίγει και για την πλήρη.Τί κάνεις,τους λες στη μέση παιδιά ευχαριστώ εγώ τώρα φεύγω και συνεχίζεις στο νοσοκομείο που δίνει την πλήρη?Γιατί αν είναι έτσι,δίνει κάτι θετικό η αίτηση για την μερική ειδικότητα.Άν όχι και πρέπει να περιμένεις να τελειώσεις την μερική και μετά να χάνεις τη σειρά σου στην πλήρη και ξανα-μανα να περιμένεις να ανοίξει η επόμενη θέση στο νοσοκομείο που δήλωσες για την πλήρη,είναι βράστα,άχρηστη και δε νομίζω να κάνει κανείς χρήση της μερικής αίτησης,λογικά κάνεις μόνο αυτήν για την πλήρη και περιμένεις...

Thanks

Παραιτήσαι και ξεκινάς εκεί που θα πάρεις πλήρη ειδικότητα, αν εκεί που θα δηλώσεις κομμάτι ξαφνικά αναγνωριστεί για πλήρη έχεις κάποιο διάστημα για να επιλέξεις πιά από τις 2 αιτήσεις θα κρατήσεις και αν ξεκινήσει να δίνει πλήρη όταν θα είσαι μέσα τότε έχεις 1 μήνα να δηλώσεις αν θα κάνεις πλήρη ή αν θα κάνεις μόνο το κομμάτι που είχες δηλώσει στην αρχή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν εχεις κανει καποιο χρονο σε νοσκομομειο που δινει ενα κομματι του ειδικου μεους και ανοιξει η ειδικοτητα εκει που εχεις δηλωσει πληρη κανεις τον χρονο που σου απομενει η κανεις ολο το ειδικο κομματι απο την αρχη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν εχεις κανει καποιο χρονο σε νοσκομομειο που δινει ενα κομματι του ειδικου μεους και ανοιξει η ειδικοτητα εκει που εχεις δηλωσει πληρη κανεις τον χρονο που σου απομενει η κανεις ολο το ειδικο κομματι απο την αρχη?

κάνεις ότι απομένει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν εχεις κανει καποιο χρονο σε νοσκομομειο που δινει ενα κομματι του ειδικου μεους και ανοιξει η ειδικοτητα εκει που εχεις δηλωσει πληρη κανεις τον χρονο που σου απομενει η κανεις ολο το ειδικο κομματι απο την αρχη?

κάνεις ότι απομένει

Αυτό...με κάλυψες και εμένα τώρα drspeed,thanks.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πού λέει το ΦΕΚ ότι με άγονο μπορείς να κάνεις 2 αιτήσεις για το ειδικό μέρος- δηλαδή να εκκρεμούν σύνολο 3?

Δεν το έχω πρόχειρο για να το ανεβάσω εδώ, αλλά ασφαλώς και δεν το λέει πουθενά αυτό... :rolleyes:

2 αιτήσεις για το ειδικό κάνεις μόνο όταν ξεκινήσεις το τελευταίο προαπαιτούμενο...τώρα βέβαια αν οι υπάλληλοι δεν ξέρουν ελληνικά, ερμηνεύουν το νόμο όπως θέλουν, πάντως ο νόμος δεν κάνει εξαίρεση για το άγονο!

Αν κάποιος ξέρει περίπτωση (σίγουρη όμως) που έγινε αυτό και το δέχτηκε το υπουργείο ας το πει!

Υ.Γ. Εγώ άγονο έχω κάνει, αλλά διαβάζοντας το νόμο δεν μπήκα καν ως τώρα στη διαδικασία να ρωτήσω αν έχω δικαίωμα για 3η αίτηση...γι' αυτό αν είμαι λάθος πείτε... emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να κάνεις μία για γενικό μέρος, μία αίτηση για ειδικό μέρος και μία για μερικό χρόνο για ειδικό μέρος σε νοσοκομείο που δεν δίνει πλήρη ειδικότητα.

Το ΦΕΚ είναι από πέρισι το Πάσχα

Φίλε μου είσαι σίγουρος για αυτό που γράφεις? Αν μπορείς ανέβασε το ΦΕΚ διότι εγώ άγονο κάνω από το Μάη και έχω μόνο 2 αιτήσεις να τρέχουν. Όπως επίσης ξέρω ότι ο μέγιστος αριθμός αιτήσεων που μπορούν να τρέχουν είναι 2. Έτσι μου είχαν πει τότε και απο το υπουργείο και από τη νομαρχία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το ΦΕΚ να ξαναδημοσιεύσει κανείς, στην επόμενη προκήρυξη πάλι τα ίδια θα γράφονται.

Οπότε μερικές φορές καταλήγεις στο συμπέρασμα πως άδικα γράφονται μερικά πράγματα εδώ μέσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το ΦΕΚ να ξαναδημοσιεύσει κανείς, στην επόμενη προκήρυξη πάλι τα ίδια θα γράφονται.

Οπότε μερικές φορές καταλήγεις στο συμπέρασμα πως άδικα γράφονται μερικά πράγματα εδώ μέσα.

Πες τα ρε Τάσο γιατί θα με τρελάνουν οι άλλοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι όμως η συζήτηση δεν είναι και τόσο ανούσια.

Απ'ότι κατάλαβα οι μισοί που έχουμε άγονο κάναμε 1 δήλωση για ειδικό μέρος και οι άλλοι μισοί 2!

Είναι αρκετά σοβαρό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι βρε.....άντε λίγο ακόμα και θα σε αποτελειώσω

έμαθες το νέο νόμο για τις 4 αιτήσεις λόγω άγονου αγροτικού; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα είμαι cool. Δε με πολυενδιαφέρει να κάνω κομμάτι.

Το θέμα είναι πως παρ'ότι δεν είναι νόμιμο, πάρα πολλοί έχουν κάνει 1+2 αιτήσεις με το άγονο -απ'ότι διαβάζω κατά καιρούς εδώ μέσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι βρε.....άντε λίγο ακόμα και θα σε αποτελειώσω

έμαθες το νέο νόμο για τις 4 αιτήσεις λόγω άγονου αγροτικού; :rolleyes:

αντε ρε Τάσο με κοψοχολιάσες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι όμως η συζήτηση δεν είναι και τόσο ανούσια.

Απ'ότι κατάλαβα οι μισοί που έχουμε άγονο κάναμε 1 δήλωση για ειδικό μέρος και οι άλλοι μισοί 2!

Είναι αρκετά σοβαρό.

Δε νομίζω ναείναι έτσι...

Όσοι ξέρω κι εγώ (του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου) με άγονο 2 αιτήσεις είχαν/έχουν, όχι 3!

Απλά μάλλον κάποιοι απαντούν λίγο πιο ανεύθυνα χωρίς να ξέρουν τι συζητάμε εδώ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά και εγώ εκνευρίζομαι όταν κάποιος συνάδελφος απαντά ανεύθυνα και χωρίς να είναι σίγουρος,αυτοί είναι για κλωτσιές,γιατί ίσως και να το κάνουν κακοπροαίρετα.Οι άλλοι που απαντούν λάθος γιατί και αυτοί το άκουσαν από κάπου ράδιο-αρβύλα,οκ,αλλά και πάλι πρέπει να λένε οτι δεν είναι σίγουροι(Ας μην αναφέρουμε τους καράσχετους που απλά απαντάνε για να δείξουν οτι ξέρουν και αυτοί κάτι)...

Πάντως στο συγκεκριμένο θέμα γιαυτό και ρώτησα εξαρχής αν υπάρχει κάποιος που κάνει ήδη άγονο και γνωρίζει από πρώτο χέρι τα ισχύοντα.Και ούτε η ερώτηση ήταν στο άσχετο,είχε ακουστεί κάτι για αυτή την περιβόητη αίτηση για νοσοκομείο που δίνει μερική ειδικότητα,εκτός της κανονικής και γιαυτό και ρώτησα.(Αφήστε και τον άσχετο υπάλληλο σε διεύθυνση υγείας που μου το είπε και τηλεφωνικά.Τέρμα,από δω και πέρα θα ζητάω το όνομα του υπαλλήλου που μιλάω)

Βλέπω όμως από άτομα που το γνωρίζουν καλά γιατί ήδη βρίσκονται σε άγονο,οτι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Δεκτό,ευχαριστώ πολύ και.......προσοχή στις απαντήσεις μας όταν δεν ξέρουμε κάτι στα σίγουρα...είναι κρίμα

να παραπλανούμε συναδέλφους που ρωτάνε για κάτι που τους ενδιαφέρει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.