Jump to content

ZYPREXA


manoyl

Recommended Posts

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΝΤΟΝΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΣΚΕΥΤΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ZYPREXA.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ?ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ?ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΧΟΡΗΓΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ. ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ 29, ΕΓΩ 26.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Last Reply

χμ,περιεργα μας τα λες.ρωτα τον ψυχιατρο του. :rolleyes:

χαχαχα ελεος με το σεξ,εδω λεμε ο ανθρωπος δε τη παλευει emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχαχα ελεος με το σεξ,εδω λεμε ο ανθρωπος δε τη παλευει emoops

Δείξε κατανόηση. :lol:

Ο μέσος φοιτητής Ιατρικής και ο μέσος γιατρός είναι κατά βάση στερημένοι.

Γενικά ομιλώ πάντα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμ,περιεργα μας τα λες.ρωτα τον ψυχιατρο του

Έχεις ακούσει ποτέ για το ιατρικό απόρρητο;

Πάντως,το συγκεκριμένο φάρμακο έχει ένδειξη και για θεραπεία της διπολικής διαταραχής,όχι μόνο της σχιζοφρένειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΥΤΟ ΠΟΥ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΑΕΛ ΧΑΛΑΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΠΙΚ Ο ΑΕΛ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

ΠΟΥ ΣΕ ΡΕ ΓΟΥΙΝ-ΜΟΥ-ΞΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΡΕ ΤΡΙΒΙΑΛ-ΞΟΥ????

ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ Ο ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ , ΑΔΙΚΟΥΝ....ΤΟ ΤΟΠΙΚ????

Ε ΠΟΥ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμ,περιεργα μας τα λες.ρωτα τον ψυχιατρο του

Έχεις ακούσει ποτέ για το ιατρικό απόρρητο;

Πάντως,το συγκεκριμένο φάρμακο έχει ένδειξη και για θεραπεία της διπολικής διαταραχής,όχι μόνο της σχιζοφρένειας.

πες τα ρε κοτς!

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμ,περιεργα μας τα λες.ρωτα τον ψυχιατρο του

Έχεις ακούσει ποτέ για το ιατρικό απόρρητο;

Πάντως,το συγκεκριμένο φάρμακο έχει ένδειξη και για θεραπεία της διπολικής διαταραχής,όχι μόνο της σχιζοφρένειας.

οχι δε ξερω τι ειναι για πες μου εσυ

δηλ αν εσενα καποιο μελος της οικογενειας σου πηγαινε σε ψυχιατρο δε θα τον ρωτουσες τι εχει ε?ουτε εκεινος θα σου ελεγε?(πχ σε σχιζοφρενεια η καταθλιψη)

μαλιστα .αυτο οντως δε το εχω ξανακουσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κ ομως ο κοσμος ετσι κανει ,πιστεψε με κ εσυ θα εμπαινες στον πειρασμο να το κανεις'(ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ το γιατρο του)

καποιοι μετα απο 2 χρονια σχεση πανε για γαμο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαι τι σχέση έχει το τι κάνει ο κόσμος με το τι πρέπει να πει ή όχι ο γιατρός;Δεν πάμε καθόλου καλά εδώ μέσα...

edit:το άλλο,για τα δύο χρόνια σχέσης και το γάμο,απλά το αφήνω ασχολίαστο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ειχε πχ καποιος σχιζοφρενεια κ ηταν επικινδυνος για τους γυρω του εσυ δε θα το ελεγες τουλαχιστον στο συγγενικο περιβαλλον???ισχυει κ τοτε το ιατρικο απορρητο???

τεσπα αποψεις ειναι αυτες...ο καθενας εχει τη δικη του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμ,περιεργα μας τα λες.ρωτα τον ψυχιατρο του

Έχεις ακούσει ποτέ για το ιατρικό απόρρητο;

Πάντως,το συγκεκριμένο φάρμακο έχει ένδειξη και για θεραπεία της διπολικής διαταραχής,όχι μόνο της σχιζοφρένειας.

οχι δε ξερω τι ειναι για πες μου εσυ

δηλ αν εσενα καποιο μελος της οικογενειας σου πηγαινε σε ψυχιατρο δε θα τον ρωτουσες τι εχει ε?ουτε εκεινος θα σου ελεγε?(πχ σε σχιζοφρενεια η καταθλιψη)

μαλιστα .αυτο οντως δε το εχω ξανακουσει...

Στανταρ εισαι ειδικευομενος? Τοτε για καλο σου μη λες -και κυριως ,ως γιατρος ,κανεις-τετοια γιατι θα σε μαζευουν τιποτε δικηγοροι και το σπορ κοστιζει...Επειδη καποιος παιρνει Ziprexα δε σημαινει οτι εχασε τις υπολοιπες ιδιοτητες και τα δικαιωματα του.

Το ιδιο και προς την κοπελια που ρωταει και της εχουμε βγαλει ολο τον κοινωνικο ρατσισμο μας απεναντι στα ψυχιατρικα.

Γιατι, ολοι οι αντρες που δεν παιρνουν Ziprexa ειναι ιδιοι? Γιατι να κριθει μια σχεση απο μια ταμπελα? Η λες και τις διαγνωσεις τις βαζει καποιος παντογνωστης που οριζει τα μελλουμενα? ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α. αν ειχαν οντως τοσο σοβαρη "σχεση", πρωτος ο ιδιος θα ενημερωνε τον ανθρωπο του για το τι συμβαινει

β. το γεγονος οτι παιρνει ενα νευροληπτικο, δεν σημαινει οτι ειναι "ο σχιζοφρενης δολοφονος με το πριονι"!

αν ειχε πχ καποιος σχιζοφρενεια κ ηταν επικινδυνος για τους γυρω του εσυ δε θα το ελεγες τουλαχιστον στο συγγενικο περιβαλλον???ισχυει κ τοτε το ιατρικο απορρητο???

τεσπα αποψεις ειναι αυτες...ο καθενας εχει τη δικη του

και οχι,αυτα δεν ειναι "αποψεις", που εχει ο καθενας τη δικη του

-αυτο ειναι ιατρικη

emeleosemeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τεσπα αλλα καμια φορα η πραξη δεν ακολουθει τοσο πιστα τις θεωριες κ τους νομους.εδω ολοκληρος διευθυντης ψυχιατρικης βγηκε στην tv κ ελεγε πληροφοριες για εναν ασθενη του που βρεθηκε νεκρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι απίστευτο που μπήκε μια κοπέλα, συνάνθρωπός μας , εδώ να ρωτήσει κάτι σχετικά με ένα πρόβλημα που ο καθείς μας θα μπορούσε να αντιμετωπίζει τώρα ή στο μέλλον και αντί να βρει κάποιες απαντήσεις έρχεται αντιμέτωπη με τον κάθε εξυπνάκια ή αργόσχολο που γράφει το μακρύ του και το κοντό του (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων βέβαια). Άλλος ρωτάει περι σεξ, άλλος βγάζει το κόμπλεξ του (παραμένοντας το προβληματικό άτομο του φόρουμ) , άλλος λέει για γάμους και γενικώς ό, τι του κατέβει του καθενός. Η κοπέλα μπήκε εδώ για να βρει κάποια απάντηση από μελλοντικούς και νέους ιατρούς. Αν ήταν να πάρει τέτοιες απαντήσεις θα έμπαινε σε ένα άσχετο φόρουμ ποικίλης ύλης ή του κοσμοπόλιταν.

Όποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει σοβαρά όποιος δε γνωρίζει ας λέει τα σχόλια από μέσα του. Δε θέλω καν να΄ξέρω τι θα σκέφτεται η κοπέλα για μας . Αν δεν μπορεί να πάρει έστω μια μικρή βοήθεια κάνοντας ανώνυμα μια ερώτηση πώς μετά θα βρει το θάρρος να πάει να ρωτήσει κατάμουτρα ένα γιατρό ? Και προφανώς όχι αυτόν του συντρόφου της. Υπάρχει το ρημαδιασμένο ιατρικό απόρρητο που ανέφεραν κι άλλοι παραπάνω , άσχετα αν στην Ελλάδα του 2008 έχουν όλοι τη χωριάτικη νοοτροπία του στυλ έλα μώρε όλοι μια οικογένεια είμαστε ,τι έχει να κρύψει ο ένας απ'τον άλλον, ο ένας ζει πάνω στον άλλο, τα παιδιά με τους γονείς μέχρι να φτάσουν 35-40 και να παντρευτούν αλλά και πάλι ο ένας στα μπούτια του άλλου μπλέκεται. Και εμείς αντί να δίνουμε το καλό παράδειγμα της μιλάμε σα να είμαστε οι αμόρφωτοι συγχωριανοί της που κάνουν καλαμπούρι στο καφενείο.

Η κοπέλα βρίσκεται σε ένα πολύ εύλογο αδιέξοδο. Ούτε γιατρός είναι να ξέρει τα φάρμακα και πόσο μάλλον τις ψυχιατρικές παθήσεις που στην οπισθοδρομική Ελλάδα αποτελούν ταμπού θέμα συζήτησης κι αν κάποιος πάει σε ψυχίατρο και του συνταγογραφήσει φάρμακα, όλος ο κοινωνικός περίγυρος αμέσως τον στιγματίζει και τον θεωρεί τρελό για δέσιμο.

Προφανώς η κοπέλα νοιάζεται και αγαπά το σύντροφό της και προφανώς ο τύπος δεν είναι φάση "φωλιά του κούκου" αλλιώς μόνη της θα τον είχε ήδη αφήσει αντί να μπαίνει εδώ να ρωτήσει.

Και μπορώ να πω ότι δείχνει ωριμότητα και σοβαρότητα (μεγαλύτερη από πολλούς εδώ μέσα) ο τρόπος με τον οποίο προσπαθεί να προσεγγίσει έν ατόσο λεπτό ζήτημα. Αν είχε τη νοοτροπία μερικών θα μπορούσε κάλλιστα να τον πιέσει στο στυλ "πες μου ακριβώς τι γίνεται, εξάλλου 2 χρόνια είμαστε μαζί. Αν παντρευτούμε πάλι θα μου κρύβεσαι ?".΄΄Αλλη στη θέση της θα μπορούσε να είχε φύγει ήδη τρέχοντας και μόνο με το γεγονος ότι παίρνει αυτά τα φάρμακα. Μην απορείτε. Όταν κάποιος έχει άγνοια λογικό να φοβάται και περισσότερο . Η κοπέλα όμως προσπαθεί ψύχραιμα και ώριμα να ενημερωθεί. Αυτό νομίζω μπορούμε να της το προσφέρουμε. Όλα τα άλλα σχόλια είναι περιττά.

Και σοβαρά τώρα πώς αλλιώς θα πάρει απάντηση η κοπέλα σε αυτό που τη βασανίζει ? Δεν μπορεί να ρωτήσει το σύντροφό της , το γιατρό του ή όποιον κι όποιον. Μακάρι να ήξερα να της απαντήσω εγώ αλλά σίγουρα κάποιος ψυχίατριος του φορουμ θα ξέρει να της πει. Δε ρωτάει δα και κάτι τόσο το εξεζητημένο, νομίζω.

Σόρρυ για το emofftopic αλλά δείχνει ντροπή και έλλειψη σεβασμού η όλη αντιμετώπιση ενός πάνω απ' όλα ιατρικού, πόσο μάλλον και τόσο ευαίσθητου, θέματος.

Όποιος θέλει να κάνει το καλαμπούρι του ας μπει στο περί ανέμων και υδάτων. Ακόμα και καλοπροαίρετα να το κάνει όμως, πρέπει να γνωρίζει ότι δεν έχουν όλοι "ιατρικο" χιούμορ ούτε τόση άνεση με τα ιατρικά θέματα, πόσο μάλλον σε στιγμές που τους απασχολεί ένα τέτοιο πρόβλημα όπως την κοπέλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τεσπα αλλα καμια φορα η πραξη δεν ακολουθει τοσο πιστα τις θεωριες κ τους νομους.εδω ολοκληρος διευθυντης ψυχιατρικης βγηκε στην tv κ ελεγε πληροφοριες για εναν ασθενη του που βρεθηκε νεκρος.

ναι,αλλα αυτο με ποιον τροπο σημαινει οτι η δικη σου σταση πανω σε αμιγως ιατρικα θεματα

-περα απο τις νομοθεσιες και την εσφαλμενη τις περισσοτερες φορες αποψη του μεσου ανθρωπου σε σχεση με την ψυχικη νοσο-

πρεπει να ειναι μη σοβαρη και να συμβαλεις με τον τροπο σου στη διαδοση και επικρατηση προκαταληψεων και αφορισμων?

δεν εισαι κανενα μωρο,για να χρησιμοποιεις τετοια επιχειρηματα για να απενοχοποιηθεις,

και στο κατω-κατω εισαι γιατρος,

πραγμα που σημαινει οτι για εναν ανθρωπο που δεν ειναι γιατρος,

η αποψη σου(ποσο μαλλον οταν ειναι αυτη που ζητειται) μπορει να εχει επιρροη

-θελω να πω δηλαδη οτι οφειλεις να εχεις την ευθυνη των λογων σου

και στα λεω αυτα με καθε συμπαθεια ;)

σχετικά με ένα πρόβλημα που ο καθείς μας θα μπορούσε να αντιμετωπίζει τώρα ή στο μέλλον

παρεμπιπτοντως, εχετε ιδεα τι επιπτωση εχει η ψυχικη νοσος και συγκεκριμενα η σχιζοφρενεια στο γενικο πληθυσμο?

πολυ σωστα το εθεσε το θεμα ο destinationX-ας μιλαμε λοιπον καλυτερα ως γιατροι κι οχι ως μελη "πανελ" μεσημεριανης εκπομπης!

κατα τα αλλα, νομιζω οτι η συμβουλη που αρμοζει στην προκειμενη περιπτωση,

ειναι να συζητησει η κοπελα ανοιχτα με τον ανθρωπο της, πραγμα που δεν θα ειναι δυσκολο αν εχουν μια καλη ειλικρινη σχεση,

και για οποιες αποριες της προκυψουν να απευθυνθει σε καποιον ειδικο γιατρο να την ενημερωσει υπευθυνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τη γνωμη μας την ειπαμε ασχετα αν διαφωνουμε...τωρα το καλαμπουρι που λες(σιγα το καλαμπουρι κιολας)δε προσβαλει κανεναν.τεσπα ναι καλυτερα να της απαντησει καποιος ειδικος η εστω ειδικευομενος ψυχιατρικης. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω εχω να απεθυνθω στην κοπελα, τη manou.

α)εχεις σχεση με την ιατρικη?

ρωταω γιατι αν εχεις, θα γνωριζεις εστω και αδρα, την κλινικη εικονα της σχιζοφρενειας ή της μανιας αρα κατ΄επεκταση εσυ που ζουσες με αυτον τον ανθρωπο 2 χρονια, θα μπορεις να αξιολογησεις , εστω και κατα προσεγγιση, αν η συμπεριφορα του φιλου σου ολο αυτον τον καιρο ηταν "φυσιολογικη" ή (εν δυναμη) παθολογικη. ισως δηλαδη τωρα μπορεις να ερμηνευσεις διαφορετικα καποιες ενδεχομενες αντιδρασεις του φιλου σου που ισως σου ειχαν κανει εντυπωση.

β)ξερεις αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο ιστορικο στην οικογενεια του φιλου σου?

γ)ο φιλος σου σου εκμυστηρευτηκε την περιπετεια του ή ας πουμε ανακαλυψες μονη σου οτι θα παιρνει zyprexa?

οσο για τις αποριες αν κανει καλο σεξ,τι να πω! που και που λεμε εδω μεσα και καμια βλακεια για να περασει η ωρα!

σιγουρα παντως, στο ονομα αυτων των 2 χρονων σοβαρης σχεσης, καλο θα ηταν να του σταθεις οσο δυσκολο και αν σου φαινεται.αυτα τα νοσηματα δυστυχως ακομα και σημερα κουβαλουν το στιγμα της κοινωνικης ντροπης οποτε αυτοι οι ανθρωποι χρειαζονται ακομα πιο δυνατα την αγαπη των δικων τους.σκεψου οτι αποκλειεται να ειναι αυτο που καποιος ηδη εχει πει ο "σχιζοφρενης δολοφονος με το πριονι" οποτε φανταζομαι οτι θα εισαι ασφαλης κοντα του.

τεσπα.

καλη δυναμη, καλη φωτιση σε ο,τι αποφασισεις και ο φιλος σου γρηγορα να επανελθει στους προγενεστερους καθημερινους του ρυθμους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΥΦ ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ. ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ 3ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ 17 ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥ. ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ. ΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΘΙΞΩ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΠΙΕΣΤΗΚΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΠΑΘΕ ΝΕΥΡΙΚΟ ΚΛΩΝΙΣΜΟ. ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ. 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΕΓΩΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΩΠΟΣΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ. ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΘΑ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΩ ΚΑΙ ΕΓΩ? (Α ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ? ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΧΕΤΕ.... ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΣΕΧ....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΘΙΞΩ.

αυτο κι αν δεν ειναι αντιφατικο!

δεν θελεις(???) να συζητησεις με τον ανθρωπο με τον οποιο σκεφτεσαι να δημιουργησεις οικογενεια το οποιοδηποτε προβλημα μπορει να αντιμετωπιζει με την υγεια του, αλλα προτιμας να το συζητας με οποιονδηποτε ασχετο και μη ειδικο?

τι να πω! εγω καθε αλλο παρα θιγμενη και προσβεβλημενη θα ενιωθα απο το ενδιαφερον του ανθρωπου μου! τουναντιον, θα το θεωρρουσα δεδομενο!

και με ποιον τροπο δηλαδη του "στεκεσαι και με το παραπανω" οπως λες σε ενα προβλημα "φαντασμα"?

και πως χαρακτηριζεις τη σχεση σας ως "σοβαρη", οταν δεν μοιραζεστε τα προβληματα σας? δηλαδη, αν η ιδια αντιμετωπιζες ενα προβλημα υγειας, δεν θα το συζητουσες πρωτα απο ολους με τον ανθρωπο σου?

νομιζω οτι πριν σκεφτεις πως θα ειναι το μελλον σου με εναν ανθρωπο με ψυχικη νοσο,

θα πρεπει πρωτα να αναθεωρησεις την σχεση σου με τον συγκεκριμενο ανθρωπο απο τη βαση της/

παρεμπιπτοντως, ο "νευρικος κλονισμος" δεν ειναι διαγνωση/

και πως ξερεις οτι τοτε που δεν ησασταν μαζι ηταν σοβαρο, ενω τωρα δεν ειναι, αφου δεν ξερεις καν ποιο ειναι το προβλημα?

απορρω πραγματικα που περιμενεις να σε καθησυχασουν ανθρωποι που δεν γνωριζεις ποιοι ειναι και τι ειναι, και αναφεροντας απλα ενα φαρμακο!

σε συμβουλευω να μην εισαι τοσο αφελης- οτιδηποτε και να διαβασεις σε οποιοδηποτε φορουμ, δε θα επρεπε να ειναι αρκετο ωστε να αποτελεσει κριτηριο εφησυχασμου ή το αντιθετο!

ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΘΑ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΩ ΚΑΙ ΕΓΩ?

και εσυ? δηλ. θεωρεις τον ανθρωπο σου εκ προοιμιου κατεστραμμενο???

υπαρχει λοιπον ενα πραγμα για το οποιο μπορω να σε καθησυχασω-οι πιθανοτητες να καταστραφεις μεσω της συγκεκριμενης σχεσης, εξαιτιας της ψυχικης υγειας του ανθρωπου σου, ειναι κατα τη δικη μου εκτιμηση μικροτερες απο την πιθανοτητα να κατασταφεις λογω της δικης σου αφελειας και της επιπολαιοτητας με την οποια αντιμετωπιζεις τη ζωη και τις σχεσεις σου με τους αλλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup 'Εβγαλε το συμπέρασμα ο παντογνώστης...

Manoyl αφού ξέρεις την χρήση του ίντερνετ μπορείς να βρεις τί είναι το Zyprexa, τί είναι σχιζοφρένεια, τί είναι διπολική διαταραχή, να μπεις σε φόρουμ ασθενών, συγγενών και φίλων ασθενών με ψυχικές ασθένειες και να βρεις περισσότερη πληροφόρηση ώστε να απαντήσεις η ίδια στις ερωτήσεις που θέτεις.

Εμείς πώς να σου απαντήσουμε αν θα καταστρεφείς...ξέρεις πόσοι έχουν καταστραφεί σε σχέσεις με "υγιείς";

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

manoyl κοπελα μου δεν θα βρεις ακρη εδω δυστυχως..... αυτο που μπορω να πω απο προσωπικη εμπειρια, χωρις να ξερω ακριβως την κατασταση του παιδιου , ειναι πολυ δυσκολο να σταθεις διπλα σε ατομο με ψυχιατρικο νοσημα ακομη και συγγενης να ειναι ,χρειαζεται υπομονη , ψυχικο σθενος και κατανοηση....σε αυτες τις περιπτωσεις εγγυησεις για την θεραπεια η τυχον υποτροπες δεν υπαρχουν. βαλτα στη ζυγαρια , ζυγισε και δες ζωη σου ειναι ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup 'Εβγαλε το συμπέρασμα ο παντογνώστης...

σε ευχαριστω για την αναγνωριση!!!

οποτεδηποτε χρειαστεις βοηθεια, μη διστασεις να μου στειλεις ενα μηνυμα

-θα χαρω να σε βοηθησω, ωστε να περισωσεις εαυτον απο απειλουμενη καταστροφη

σε αποτυχια καποιας απο τις "υγιεις" σχεσεις που ειμαι βεβαια οτι συναπτεις :rolleyes:

(πραγματικα,ομως, καταλαβες καθολου τι εννοω?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.