Jump to content

[επαγγελματικά δικαιώματα] Αδειες σε αγροτικούς


john

Recommended Posts

παιδια καοιοσς σας παρακαλω να μου δοσει το νομο για τισ αδειες των αγροτικων...

οχι απλα πιο νομο ειναι αλλα να μοθ τον κανει ποστ εδο ολοκλιρομενο

ευχαριστο πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Last Reply
παιδια καοιοσς σας παρακαλω να μου δοσει το νομο για τισ αδειες των αγροτικων...

οχι απλα πιο νομο ειναι αλλα να μοθ τον κανει ποστ εδο ολοκλιρομενο

ευχαριστο πολυ

πρεπει να βιαζεσαι πολυ παντως οταν γραφεις...

τελος παντων. παρτο

Ν2683/99

Αρθρο 48

Δικαίωμα κανονικής άδειας

1. Δημόσιοι υπάλληλοι που συμπληρώνουν δημόσια πραγματική υπηρεσία

ενός (1) έτους, δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές, η

διάρκεια της οποίας ορίζεται σε είκοσι (20) εργάσιμες ημέρες αν

ακολουθούν εβδομάδα πέντε (5) εργασίμων ημερών και είκοσι τέσσερις (24)

εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα έξι (6) εργασίμων ημερών.

Ο χρόνος της κανονικής άδειας επαυξάνεται κατά μια εργάσιμη ημέρα για

κάθε έτος απασχόλησης και μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου των

είκοσι πέντε (25) ή τριάντα (30) εργασίμων ημερών προκειμένου για

πενθήμερη ή εξαήμερη εβδομάδα εργασίας, αντίστοιχα.

2. Με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και

Αποκέντρωσης μπορεί να προσαυξάνεται ως τέσσερις (4) εργάσιμες ημέρες ο

αριθμός των ημερών κανονικής άδειας των υπαλλήλων που υπηρετούν σε

παραμεθόριες περιοχές.

3. Οι διατάξεις των προηγούμενων παραγράφων δεν εφαρμόζονται σε όσους

έχουν κατά τις κείμενες διατάξεις διακοπές εργασίες. Οι υπάλληλοι αυτοί

μπορούν, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι ανάγκης, να παίρνουν κανονική

άδεια με αποδοχές ως δέκα (10) εργάσιμες ημέρες κατ' έτος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Οποιος ξέρει ας βοηθήσει λίγο.Κατά τη διάρκεια του αγροτικού δικαιούμαστε κανονική άδεια όπως κάθε εργαζόμενος;Νομίζω ότι έχει καταργηθεί η απαίτηση να έχεις κάνει 1 χρόνο υπηρεσίας και άρα να πρέπει να είσαι στην παράταση για να πάρεις άδεια.Αυτό προβλέπει ο ισχύον δημοσιουπαλληλικός κώδικας(στον οποίον λογικά εντασσόμαστε και εμείς), ο οποίος λέει ότι οι δημ.υπάλληλοι δικαιούνται 20 μέρες άδεια το χρόνο, την οποία μπορούν να λάβουν από τον τρίτο μήνα υπηρεσίας και μετά.

Κανονικά αυτήν την άδεια δε χρειάζεται να την υπηρετήσουμε με παράταση μετά την κανονική ημερομηνία λήξης της θητείας μας.Αυτές που υποχρεούμαστε να υπηρετήσουμε είναι οι αναρρωτικές και οι εκπαιδευτικές. Αυτά ισχύουν ή γνωρίζει κανείς κάτι άλλο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αυτά ισχύουν σύμφωνα με το νόμο.

Παλαιέ συνοδοιπόρε και φίλε Σαράντο έχεις υπόψη σου σχετικά διατάγματα, νόμους, ΦΕΚ κλπ να τους τα τρίψω στη μούρη;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=13640

Ο Υπαλληλικός Κώδικας ισχύει για τους αγροτικούς ιατρούς. Ζήτα την άδεια εγγράφως "θυμίζοντας" το ΦΕΚ και δες τι θα σου απαντήσουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ Κ.Υ. ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΩ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΡΗΤΑ ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΠΑΛΛΗΛΙΚΟ ΚΩΔΙΚΑ!!!!!ΛΟΓΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΤΟ ΦΛΕΒΑΡΗ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ!!!!ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ!!!!ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΦΑΤΙΚΟΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ, εάν το ξέρει κάποιος. Με τον προηγούμενο δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα, ένας παρατασιακός αγροτικός, πόση κανονική άδεια δικαιούταν? Και εάν η υπηρεσία του δεν ήθελε να του την δώσει όλη (στην περίπτωση που την δικαιούται όλη φυσικά), διότι θα δημιουργιόταν πρόβλημα, τι γίνεται τότε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ, εάν το ξέρει κάποιος. Με τον προηγούμενο δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα, ένας παρατασιακός αγροτικός, πόση κανονική άδεια δικαιούταν? Και εάν η υπηρεσία του δεν ήθελε να του την δώσει όλη (στην περίπτωση που την δικαιούται όλη φυσικά), διότι θα δημιουργιόταν πρόβλημα, τι γίνεται τότε?

κοιταξτε τον νεο δημοσιουπαλληλικο κωδικα

με αυτον αμεσως δικαιουσε 2 ημερες για καθε ημερα εργασιας

Καλά θα ήταν να να ίσχυε αυτό.

Το 2 ημέρες για κάθε μήνα δε σημαίνει πόση άδεια δικαιούσε, αλλά το πότε δικαιούσε να την πάρεις.

Για παράδειγμα τον 1ο χρόνο δε μπορείς στον 3ο μήνα να πάρεις δεκαήμερη άδεια.

Αντίθετα όταν περάσεις στο 2ο έτος μπορείς να πάρεις όλη την άδεια που δικαιούσε όποτε θέλεις χωρίς κανένα περιορισμό.

Τον 1ο χρόνο δικαιαούσε 20 ημέρες κανονική άδεια και για κάθε επόμενο χρόνο αυξάνει κατά 1 ημέρα μέχρι να φτάσει στο μέγιστο που είναι οι 25 ημέρες.

Δεν μπορούν να μη σου τη δώσουν. Μέσα στο δεύτερο εξάμηνο πρέπει υποχρεωτικά να δώσουν όλη την άδεια του έτους.

Θεωρητικά μπορούν με έγκριση του ΠΕΣΥ να αναστείλλουν τη χορήγηση αδειών λόγω υπηρεσιακών αναγκών, αλλά στην περίπτωση του αγροτικού θα πρέπει να σου πληρώσουν όσες μέρες άδειας δεν πήρες ή εφόσον πάρεις και άλλη παράταση να μεταφερθεί και να την πάρεις κατά τη διάρκεια της νέας παράτασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορούν να μη σου τη δώσουν. Μέσα στο δεύτερο εξάμηνο πρέπει υποχρεωτικά να δώσουν όλη την άδεια του έτους.

Θεωρητικά μπορούν με έγκριση του ΠΕΣΥ να αναστείλλουν τη χορήγηση αδειών λόγω υπηρεσιακών αναγκών, αλλά στην περίπτωση του αγροτικού θα πρέπει να σου πληρώσουν όσες μέρες άδειας δεν πήρες ή εφόσον πάρεις και άλλη παράταση να μεταφερθεί και να την πάρεις κατά τη διάρκεια της νέας παράτασης.

Και όμως εμένα, σαν παρατασιακός αγροτικός, μου είπανε να μην ζητήσω όλη την άδεια που δικαιούμουνα, αλλά μόνο 5 ημέρες, γιατί δεν θα μου την εγκρίνανε. Οπότε, μου φάγανε τώρα άδεια ή όχι?Μάλλον θα πρέπει να κατέβω κάτω στο ΥΥΚΑ κάποια μέρα, να θέσω το ερώτημα εγγράφως, να δω τι θα μου πούνε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ, εάν το ξέρει κάποιος. Με τον προηγούμενο δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα, ένας παρατασιακός αγροτικός, πόση κανονική άδεια δικαιούταν? Και εάν η υπηρεσία του δεν ήθελε να του την δώσει όλη (στην περίπτωση που την δικαιούται όλη φυσικά), διότι θα δημιουργιόταν πρόβλημα, τι γίνεται τότε?

κοιταξτε τον νεο δημοσιουπαλληλικο κωδικα

με αυτον αμεσως δικαιουσε 2 ημερες για καθε ημερα εργασιας

Καλά θα ήταν να να ίσχυε αυτό.

Το 2 ημέρες για κάθε μήνα δε σημαίνει πόση άδεια δικαιούσε, αλλά το πότε δικαιούσε να την πάρεις.

Για παράδειγμα τον 1ο χρόνο δε μπορείς στον 3ο μήνα να πάρεις δεκαήμερη άδεια.

Αντίθετα όταν περάσεις στο 2ο έτος μπορείς να πάρεις όλη την άδεια που δικαιούσε όποτε θέλεις χωρίς κανένα περιορισμό.

Τον 1ο χρόνο δικαιαούσε 20 ημέρες κανονική άδεια και για κάθε επόμενο χρόνο αυξάνει κατά 1 ημέρα μέχρι να φτάσει στο μέγιστο που είναι οι 25 ημέρες.

Δεν μπορούν να μη σου τη δώσουν. Μέσα στο δεύτερο εξάμηνο πρέπει υποχρεωτικά να δώσουν όλη την άδεια του έτους.

Θεωρητικά μπορούν με έγκριση του ΠΕΣΥ να αναστείλλουν τη χορήγηση αδειών λόγω υπηρεσιακών αναγκών, αλλά στην περίπτωση του αγροτικού θα πρέπει να σου πληρώσουν όσες μέρες άδειας δεν πήρες ή εφόσον πάρεις και άλλη παράταση να μεταφερθεί και να την πάρεις κατά τη διάρκεια της νέας παράτασης.

βαρεθηκα να λεω τα ιδια και το ιδιο

ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΟ ΚΩΔΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΑΔΕΙΑ ΑΜΕΣΩΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε’

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ

Άρθρο 48

Δικαίωμα κανονικής άδειας

1. Οι Δημόσιοι υπάλληλοι δικαιούνται κανονική άδεια με αποδοχές, δύο (2) μήνες μετά το διορισμό τους[/color]. Η άδεια που δικαιούνται να λάβουν οι υπάλληλοι ορίζεται σε δύο (2) ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας και δεν μπορεί να υπερβεί συνολικά τον αριθμό των ημερών κανονικής άδειας που δικαιούνται με τη συμπλήρωση ενός (1) έτους δημόσιας πραγματικής υπηρεσίας.

2. Οι Δημόσιοι υπάλληλοι, μετά της συμπλήρωση ενός (1) έτους πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας, δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές, η διάρκεια της οποίας ορίζεται σε είκοσι (20) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα πέντε (5) εργασίμων ημερών και είκοσι τέσσερις (24) εργάσιμες ημέρες αν ακολουθούν εβδομάδα έξι (6) εργασίμων ημερών.

Ο χρόνος της κανονικής άδειας επαυξάνεται κατά μία εργάσιμη ημέρα για κάθε έτος απασχόλησης και μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου των είκοσι πέντε (25) ή τριάντα (30) εργασίμων ημερών προκειμένου για πενθήμερη ή εξαήμερη εβδομάδα εργασίας, αντίστοιχα.

Δεν προκύπτει από πουθενά ότι δικαιούσε άδεια αμέσως.

Αν κάποιες υπηρεσίες το ερμηνεύουν λανθασμένα ή λειτουργούν παράτυπα και δίνουν άδεια αμέσως δε σημαίνει ότι προβλέπεται από το δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα.

Ολόκληρο το νέο κώδικά μπορείται να το βρείτε εδώ:

Νέος δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βαρεθηκα να λεω τα ιδια και το ιδιο

ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΟ ΚΩΔΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΑΔΕΙΑ ΑΜΕΣΩΣ!

Με τον νέο...μπορεί.Με τον παλιό σαν παρατασιακός, άρα έχοντας ένα χρόνο υπηρεσίας, πόση κανονική άδεια δικαιούσουνα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω υπηρετω στο ΠΙ μου εδω και 11 μηνες. Ζητησα λοιπον προχθες κανονικη αδεια τεσσαρων ημερων εγγραφως και με πηρε τηλ η γραμματεας του διοικητη του νοσοκομειου να μου πει οτι δεν τη δικαιουμαι. Της απαντησα οτι αλλαξε ο δημοσιουπαλληλικος κωδικας και μου ζητησε συγγνωμη, αναγνωριζοντας οτι εχω δικιο. Μετα μιση ωρα, με ξαναπαιρνει για να μου πει οτι ο διοικητης ειπε οτι, παρα το νεο κωδικα, οι αγροτικοι δεν δικαιουνται αδεια γιατι το αγροτικο ειναι υποχρεωτικο. Τι αλλο θ'ακουσω,δηλαδη...Σε λιγο θα ζηταω κανονικη και θα μου την αρνουνται γιατι ειναι ετοιμογεννα τα προβατα στη διπλανη στανη!!! Καμια συμβουλη, κανενα σχολιο ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ίδια περίπου με τον doctor_g. Με τη διαφορά πως μου τα είπε ο διευθυντής του Κ.Υ. μαζί με μία επισκέπτρια υγείας. Εδώ και καιρό μας έλεγαν πως αφού μπούμε στην παράταση, έχουμε δικαιωμα για 2 μέρες για κάθε μήνα της παράτασης και αθροιστικά όχι πέρα από 12 ημέρες. Την τελευταία φορά που πήγα στο ΚΥ το έθεσα πάλι το ζήτημα. Γενικά ήταν και ωραίος ο διάλογος.

Εγώ:Άλλαξε ο δημ/κος κώδικας και δικαιούμαστε άδεια.

Οι κακοί:Όχι.

Εγώ:Μα αφού είμαστε δημ. υπάλληλοι...

Οι κακοί:Ναι, αλλά ανήκετε σε ειδική κατηγορία, συμβασιούχων.

Εγώ:Και πάλι, δικαιούματε άδεια.

Οι κακοί:Είστε ακόμα πιο ειδική κατηγορία. Είστε συμβασιούχοι αγροτικοί(!!!) και το καθεστώς είναι διαφορετικό

Εγώ:Μπορείτε να μου πείτε που το βρήκατε αυτό;

Οι κακοί:Έτσι ξέρουμε εμείς

Εγώ:Μπορείτε να μου φέρετε κάποιο νόμο που να το αναφέρει αυτό;

(Εδώ σκέφτονται λίγο.....)

Οι κακοί:Θα ρωτήσω το υπουργείο και θα σου πω.

Μετά από λίγο μου έφεραν ένα χαρτί με έρωτηση που είχαν κάνει στο υπουργείο σχετικά με κάποιους άλλους αγροτικούς, το ρεζουμέ του οποίου ήταν πως δεν δικαιούματε άδεια προ παράτασης. Αφού το διάβασε και με βλέμμα απεριόριστης ευχαρίστησης τύπου "πάρε να 'χεις" το άφησε στο γραφείο και της λέω

Εγώ:Τι ημερομηνία έχει αυτό;

Οι κακοί:Τι σημασία έχει;(.......)

Εγώ:......

Οι κακοί:Το 1994(!!!!!)

Εγώ: Τώρα τι να σας πω; (και αφού αρχίζω να γελάω)

Οι κακοί:Δεν έχει σημασία. Οι νόμοι είναι νόμοι!!

Γενικά αμά δεις την funny side, το παίρνεις στο ψιλό. Από την άλλη τα παίρνεις στο κρανίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάντε γραπτώς την αίτηση για άδεια, για όλες τις μέρες που δικαιούστε, και άμα δε σας τη δώσουν υπάρχουν πολλοί φορείς για να κάνετε καταγγελία. Στην τελική, κάνετε και αγωγή μετά για τα λεφτά της άδειας.

Παλιότερα ως παρατασιακός είχες 20 μέρες άδεια αφού συμπλήρωνες τον πρώτο χρόνο εργασίας.

Μη δέχεστε τηλεφωνικές απαντήσεις. Αν μπορούν, ας τις γράψουν τις εμπνεύσεις τους για την ερμηνεία του νόμου. Πετάχτε και ένα "ούτως ή άλλως, η πρόβλεψη του νέου υπαλληλικού κώδικα να πρέπει να συμπληρώσεις 2 μήνες για να πάρεις άδεια είναι αντίθετη προς την ευρωπαϊκή νομοθεσία και πρέπει να μου δίνετε την άδεια από την πρώτη μέρα"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι άγονοι αγροτικοί δικαιούνται άδεια ή είναι υποχρεωμένοι να κάθονται στο πόστο τους ακόμα και το Σαββατοκύριακο κι ας μην εφημερεύουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά βγάλαμε άκρη με το θέμα της άδειας των αγροτικών?Αν ζητήσω γραπτώς,με πρωτοκολλημένη αίτηση,άδεια 20 εργασίμων ημερών στο τέλος της θητείας μου,ποιά είναι η πιθανότητα να μου την αρνηθούν βάσει νομοθεσίας?

Παρόμοιες κινήσεις έχουν γίνει τώρα πρόσφατα από κάποιον άλλο συνάδελφο αγροτικό?Η έκβαση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη η ζωη ειναι πολυ απλη και τους ανωτερους τους δερνει απυθμενη βλακεια θα σας πω 1 μικρη συμβουλη στους αγροτικους. δικτυωθειτε στο τριμηνο με τους ειδικευομενους και οποτε θελετε ζητηστε τους 3μερες αναρρωτικες. δεν περνανε απο επιτροπη και δεν μπορουν να τις κοψουν.

τρελλα πουλάνε? τρελλα θα πουλησετε

(και εξασφαλιζετε δουλιτσα και λιγο ακομα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άμα ψάχνετε πιθανότητες πάρτε τηλέφωνο το Χορταρέα ρε παιδιά! Για όνομα. Ο νόμος λέει ότι υποχρεούνται να σας δώσουν την άδεια. Μάλιστα, για να το πάμε και ένα βήμα παραπέρα, ο νόμος λέει ότι υποχρεούνται να σας προσκαλέσουν μέσα στο δεύτερο εξάμηνο του έτους να σας δώσουν την άδεια που δεν έχετε ζητήσει, άλλως να βρουν πολύ σοβαρούς έκτακτους υπηρεσιακούς λόγους και να σας την πληρώσουν 100% πάνω.

Τώρα, αν πέσετε πάνω σε ανθρώπους που δεν καταλαβαίνουν και απαντήσουν γραπτώς ότι δε σας τη δίνουν, δόξα τω θεώ υπουργεία υπάρχουν για ιεραρχικές προσφυγές και στο τέλος δικαστήρια για να πάρετε τα λεφτά σας και να τους κυνηγήσετε και για παράβαση καθήκοντος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Π.Π.Γ.Ν.ΤΡΙΠΟΛΗΣ.

ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ Η ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΝΕΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΑΠΛΛΗΛΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΥ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΑΔΕΙΑ..ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΗ..ΑΠΟΨΕΙΣ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Π.Π.Γ.Ν.ΤΡΙΠΟΛΗΣ.

ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ Η ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΝΕΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΑΠΛΛΗΛΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΥ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΑΔΕΙΑ..ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΗ..ΑΠΟΨΕΙΣ???

είναι λάθος και προσπαθούν να αποφύγουν τις άδειες και τα παράπονα των διευθυντών των κέντρων υγείας. ζητείστε να σας δείξουν οποιοδήποτε επίσημο έγγραφο διαχωρίζει τους αροτικούς από τους υπόλοιπου υπαλλήλους. δεν υπάρχει...

1 απλο παράδειγμα.. αν κάποιος στο τρίμηνο η στην ειδικότητα ζητήσει αναρρωτική σταματά να πληρώνεται και πληρώνεται από το ΙΚΑ αν έχει τον απαραίτητο αριθμό ενσήμων.. αν πάρει άδεια στο αγροτικό δεν του λένε δεν είστε δημόσιος υπάλληλος αλλά συνεχίζει να τρέχει ο μισθός κανονικά όπως στους υπόλοιπους δημόσιους υπαλλήλους...

σας δουλεύουν όπως πάντα

συνήθως το μόνο που πιάνει είναι το θα μιλήσετε με τον δικηγόρο μου... ή αρνηθείτε μου με επίσημο έγγραφο από το υπουργείο που να σας δικαιολογεί αλλιώς παρανομείτε και θα σας κάνω αναφορά στην ΔΥΠΕ και στο υπουργείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καντε εγγραφως την αιτηση για αδεια κοτσαροντας μαζι τον νεο Δημοσιουπαλληλικο κωδικα και ξεκαθαριστε τους οτι αν την αρνηθουν (εστω και λογω αγνοιας γιατι το Υπουργειο δεν τους απαντα κτλ) θα απευθυνθειτε στην Επιθεωρηση Εργασιας.

Και ξαφνικα ολα αλλαζουν....

Σημειωση, δεν ειναι ολοι τοσο κακοβουλοι στο θεμα των αδειων, αλλα δυστυχως ειναι πολλοι, λογω ανεπισημης και παρανομης γραμμης απο το Υπουργειο μεσω των Διοικητων των Νοσοκομειων.

Αν πατε με τα παρακαλια και κτλ δε θα σας βγαλει πουθενα. Πατε με τσαμπουκα και δειξτε οτι εχετε γνωση του νομου και η συμπεριφορα τους αλλαζει 180 μοιρες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.