Jump to content

Κινηματογραφικές Απορίες


Recommended Posts

Ποιά ήταν η πρώτη ταινία με ήχο; Τι σημαίνει γερμανικός εξπρεσσιονισμός; Πώς επικράτησε το κινηματογραφικό κάδρο; Τι εννοούμε όταν λέμε "continuity errors"; Ποιός Λι έκανε το "Μυστικά και Ψέμματα", ποιός το "Λογική και Ευαισθησία" και ποιός το "Κάνε το Σωστό"; Για ποιές ταινίες πήρε τα δυο της Όσκαρ η Μέριλ Στριπ και για ποιες άλλες 10 ταινίες ήταν υποψήφια; Τι διαφορά έχει ο Φελλίνι από το τορτελλίνι;

Σκοπός αυτού του τόπικ είναι να προσπαθήσουμε με όσες πηγές και μέσα διαθέτουμε, να απαντάμε στις απορίες σας, εγώ άλλα και άλλοι εξέχοντες σινεφίλ του GM (S.K., KMD, Sovereign, Nievsky, WinMX, Nerdanel). Fire away, τσ'όποιον παρ' ο Χάρος!!!

Υ.Γ. Δεχόμεθα και τηλεοπτικές απορίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Last Reply

Γιατρέ μου, μπορώ να ρωτήσω και σχετικά με διαφημίσεις? Υπάρχει κάποιο site που να μπορεί κανείς να βρει πληροφορίες σχετικά ??? emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι αλλά θα σας στενοχωρήσω... :P (Πες ωστόσο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι αλλά θα σας στενοχωρήσω... :P (Πες ωστόσο)

Χμμμμμ ... θάθελα κάποιος να μου πει ποιό είναι το τραγούδι της τελευταίας διαφήμισης Toi&Moi (που το ακούγαμε και όλο το καλοκαίρι) και που γυρίστηκε η διαφήμηση της AIM (εκείνη με τη βροχή από ζάχαρη) ... μόνο αυτά ... προς το παρόν :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Φλάιτπλαν απέσπασε μεικτές κριτικές στην αντίπερα όχθη, κυρίως με την αιτιολόγηση ότι η ταινία από ένα σημείο και μετά χάνει τη μπάλα από πλευράς πλοκής. Από την άλλη ωστόσο θεωρήθηκε ως solid effort, αν όχι κάτι παραπάνω...αν σ'άρεσε το Red Eye, θα σ'αρέσει και τούτο...επειδή όμως δεν έχει βγει στην Ελλάδα ακόμη δεν εκφερω γνώμη...

Flightplan- κριτικές

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε το ειδα το Red eye γιατι σκεφτηκα οτι θα δω αυτο....Αν παω θα το μαθεις :D

Ευγε για το τοπικ...πολυ καλο!Αποριες και συζητησεις ....γενικα κουβεντουλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ο Αlbert Finney στο Big Fish στην πραγματικη ζωη ηταν ποιητης? Κι αν "ναι" γιατι? Απο που το καταλαβαινουμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω εχω μια τηλεοπτικη απορια. Γιατι δεν εχει Μακη σημερα;;;;; emquestion

Εμμμ, νομίζω οτι επί του συγκεκριμένου ερωτήματος, η πιο αρμόδια να απαντήσει είναι η Κιμ embounce

Εγω εχω μια τηλεοπτικη απορια. Γιατι δεν εχει Μακη σημερα;;;;; emquestion

Εμμμ, νομίζω οτι επί του συγκεκριμένου ερωτήματος, η πιο αρμόδια να απαντήσει είναι η Κιμ embounce

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ο Αlbert Finney στο Big Fish στην πραγματικη ζωη ηταν ποιητης? Κι αν "ναι" γιατι? Απο που το καταλαβαινουμε?

Αν κατάλαβα καλά, εννοείς αν ο Έντουαρντ Μπλουμ ήταν ποιητής; Λοιπόν, ψάχνοντας το σενάριο του Τζον Όγκαστ (στο δίνω αν το θες), βρήκα όντως ένα ποιητή στην ταινία, αλλά όχι τον Μπλουμ: το Νόρδερ Γουίνσλου (Στιβ Μπουσέμι).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Θυμαστε το"Ghost"(αορατος εραστης)?Με τον Πατρικ Σουεηζ και τη Ντεμι Μουρ?Τη σκηνη που αγκαλιασμενοι πλαθουν ενα αγγειο στο εργαστηρι της και καταληγουν να κανουνε παιδι emkiss3:P ?Ε,θυμαστε την ωρα του μπαλαμουτιασματος την απιστευτη μπαλαντα που επαιζε το τζουκ μποξ?Ποιο τραγουδι ειναι αυτο ρε παιδια?Ποιος το τραγουδα τοσο απιστευτα και που μπορω να το βρω???

Αλλη απορια...Ξερετε την ταινια "Ενας αμερικανος λυκανθρωπος στο Λονδινο"?Του Τζον Λαντις?Μη τη μπερδεψετε με μια αλλη αμερικανικη πατσαβουρα με παρομοιο τιτλο...Στην αρχη και το τελος της ταινιας ακουγεται το τραγουδι "Blue moon",αλλα ειδικα στο τελος σε μια πολυ ξεσηκωτικη βερσιον :cool11: !Ποιος τραγουδα,που μπορω να το βρω?

Εψαξα και για τα 2 τα αντιστοιχα σαουντρακ,αλλα λιγο δυσευρετα...Λετε να βρισκονται πουθενα?Ειδικα για τη 2η ταινια ενδιαφερομαι σφοδρα και για το DVD της... emhelpempleaseemthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με λιγο ψαξιμο....Unchained Melody

Whoa! My love, my darling,

I hunger for your touch,

Alone. Lonely time.

And time goes by, so slowly,

And time can do so much,

Are you still mine?

I need your love.

I need your love.

God speed your love to me.

Lonely rivers flow to the sea, to the sea,

To the open arms of the sea.

Lonely rivers sigh, wait for me, wait for me,

I'll be coming home, wait for me.

Whoa! My love, my darling,

I hunger, hunger!, for your love,

For love. Lonely time.

And time goes by, so slowly,

And time can do so much,

Are you still mine?

I need your love.

I need your love.

God speed your love to me.

εχεις σκοπο να φτιαξεις κανα κεραμικο B) ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θυμαστε το"Ghost"(αορατος εραστης)?Με τον Πατρικ Σουεηζ και τη Ντεμι Μουρ?Τη σκηνη που αγκαλιασμενοι πλαθουν ενα αγγειο στο εργαστηρι της και καταληγουν να κανουνε παιδι emkiss3:P ?Ε,θυμαστε την ωρα του μπαλαμουτιασματος την απιστευτη μπαλαντα που επαιζε το τζουκ μποξ?Ποιο τραγουδι ειναι αυτο ρε παιδια?Ποιος το τραγουδα τοσο απιστευτα και που μπορω να το βρω???

Αλλη απορια...Ξερετε την ταινια "Ενας αμερικανος λυκανθρωπος στο Λονδινο"?Του Τζον Λαντις?Μη τη μπερδεψετε με μια αλλη αμερικανικη πατσαβουρα με παρομοιο τιτλο...Στην αρχη και το τελος της ταινιας ακουγεται το τραγουδι "Blue moon",αλλα ειδικα στο τελος σε μια πολυ ξεσηκωτικη βερσιον :cool11: !Ποιος τραγουδα,που μπορω να το βρω?

Εψαξα και για τα 2 τα αντιστοιχα σαουντρακ,αλλα λιγο δυσευρετα...Λετε να βρισκονται πουθενα?Ειδικα για τη 2η ταινια ενδιαφερομαι σφοδρα και για το DVD της... emhelpempleaseemthanx

Την πρώτη σου ερώτηση την απάντησε μια χαρά η Γουίνυ... το είπανε Righteous Brothers

Πάμε στη δεύτερη τώρα. Καταρχήν η αμερικάνικη πατσαβούρα είναι "...στο Παρίσι" :P

Το τρακ λίστινγκ του IMDb αναφέρει τους Μπόμπυ Βίντον, Σαμ Κουκ και Μαρσελς για το ίδιο τραγούδι. Off the top of my head, θα λεγα ότι η σοφτ είναι του Βίντον (Vinton) και η μπιτάτη των Μαρσέλς (Marcels).

Αν έχεις πιστωτική είσαι τυχερός: το Πλέι προσφέρει σπέσιαλ έκδοση της ταινίας με 10E!!!! :D

Play.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι ακριβώς κινηματογραφική η δική μου ερώτηση... μα μιάς και μου ήρθε στο μυαλό τη θέτω...

Η μουσική από τη σειρά House είναι ιδιαίτερα όμορφη. Πώς λέγεται ή τί ακριβώς είναι? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε σεις Γουινι και ΝΜ25...εμεινα μ@λ@κ@ς :P ...το υποψιαζομουν οτι ειστε ψαγμενοι,αλλα οχι και τοσο :P:P ...να στε καλα...πιο πολυ γιατι να εχετε υποψην οτι μου λυσατε αποριες δεκαετιας και βαλε :D !Αλλα δυστυχως δε παιζει η φαση με τη πιστωτικη που λες...Αποκλειεται λες να τη βρω στο ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΣ...Κριμα :unsure: .

Αλλα θα παω στο ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΣ με τα ονοματα που μου ειπατε,μπας και βρω τουλαχιστον τα τραγουδια... B)

Ρε συ Γουινι,οχι δε λεω να φτιαξω κανα κεραμικο :D ,αλλα μου χει μεινει η σκηνη,πιο πολυ γιατι θυμαμαι την αντιστοιχη που τη σατυριζε στο"τρελες σφαιρες" με τον Λεσλι Νιλσεν :lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@arianos: Aww... shucks... we just know where to look... emblush

@ioan: το θέμα λέγεται "Tear Drop" και είναι των Massive Attack. Για κάποιο τραγούδι συγκεκριμένα,

εδώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκείνο των Massive Attack το ήξερα :P είναι πασίγνωστο άλλωστε... έλεγα εκείνο με τα κρουστά... σε λίγο θα το google...

To είχε και το American Beauty (αν θυμάμαι καλά).

Ίσως δεν ήταν κρουστά, μα εφέ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψάξε στα τρακ λίστινγκς των επεισοδίων... στο λινκ που σου'δωσα....

μήπως ειν' το "Spartanette"? του Νιούμαν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Baba O'Riley των Who... και δεν έχει σχέση τελικά με το Αmerican Beauty... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα Winmx κάνε το καλό και πες μας ... ποιό είναι το τραγούδι στη διαφήμιση Keep Walking ??? Please emhelp

Εχω δει την ερωτηση σας (Μαρτελ κι εσυ) Περί ανέμων και υδάτων emarright Ποιά είναι η αγαπημένη σας διαφήμιση;, Παλιά ή καινούργια..όλες είναι αποδεκτές

Υπαρχει ομως ενα μικρο προβλημα.......δε ξερω ποια ειναι η διαφημιση :P ......Non sono in Grecia B) .Δε θυμαμαι να εχω δει εδω καποια αντιστοιχη διαφημιση εδω......ασε που τις αλλαζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω δει την ερωτηση σας (Μαρτελ κι εσυ) Περί ανέμων και υδάτων emarright Ποιά είναι η αγαπημένη σας διαφήμιση;, Παλιά ή καινούργια..όλες είναι αποδεκτές

Υπαρχει ομως ενα μικρο προβλημα.......δε ξερω ποια ειναι η διαφημιση :P ......Non sono in Grecia B) .Δε θυμαμαι να εχω δει εδω καποια αντιστοιχη διαφημιση εδω......ασε που τις αλλαζουν.

Thnx Winmx, αλλά ίσως θα μπορούσες να μας δώσεις κανένα σχετικό site να το ψάξουμε το θέμα? Όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω τίποτα ... :mellow: Και κάποια στιγμή θα βγει και στην Ιταλία η διαφήμιση, όπως φαντάζομαι έχουν βγει και οι προηγούμενες της σειράς ''Keep Walking'' ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα την γνώμη σας για το ποια είναι η καλύτερη ταινία για να δει κανείς αυτήν την εποχή?

Α, ξέχασα έχω ακούσει για το "eros" υπάρχει καμιά γνώμη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Guyys..Το τραγούδι απ'τη διαφήμιση του Johhny Walker είναι απ'το γνωστό musical East side story!! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.