Jump to content

Κινηματογραφικές Απορίες


Recommended Posts

Μην υποτιμάς τις τηλεοπτικές μεταφορές..Εγώ πχ στην Τζέην Έυρ θεωρώ τη μεταφορά του Bbc πολύ καλύτερη από αυτή με τη Νάιτλι.Το ζήτημα βεβαίως είναι που να τη βρείς.. :P

Μόνο με πολύ ψάξιμο και αν..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Last Reply
Μην υποτιμάς τις τηλεοπτικές μεταφορές..Εγώ πχ στην Τζέην Έυρ θεωρώ τη μεταφορά του Bbc πολύ καλύτερη από αυτή με τη Νάιτλι.Το ζήτημα βεβαίως είναι που να τη βρείς.. :P

Μόνο με πολύ ψάξιμο και αν..

Μήπως εννοείς ''Περηφάνεια και Προκατάληψη'' και όχι ''Τζέην 'Ευρ''? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οουπς!Γιεπ-Με το διάβασμα μπέρδεψα τις φιλενάδες! :D

Να συμπληρώσω δοθείσης της ευκαιρίας ότι πχ:το Τζέην Έυρ του Τζεφιρέλλι είναι μόνο η μισή ιστορία :blink: .Δε του χωρούσαν 500 σελίδες σε 2 και κάτι ώρες και φυσικό είναι.

Thanks για τη διόρθωση Clem και χρόνια πολλά ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά τη σειρά The 4400, πρόκειται για μια από τις πιο πετυχημένες αμερικάνικες τηλεοπτικές σειρές των τελευταίων χρόνων. Προβάλεται εδώ και τρία χρόνια, κάθε καλοκαίρι στις ΗΠΑ, πράγμα που σημαίνει ότι στο τέλος Αυγούστου ολοκληρώθηκε ο τρίτος κύκλος.

Το story πάει ως εξής: από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα μέχρι σήμερα, διάφοροι άνθρωποι (4400 στον αριθμό) έχουν εξαφανιστεί μυστηριωδώς. Ξαφνικά, όμως, εν έτη 2003, επιστρέφουν όλοι μαζί ξανά στη Γη, μέσα από μια μπάλα φωτός, χωρις ούτε μια μέρα να έχει περάσει από πάνω τους και χωρίς αναμνήσεις από το διάστημα της εξαφάνισής τους. Παράλληλα, κάποιοι από αυτούς εμφανίζουν κάποιες περίεργες ικανότητες.

Η σειρά μπορεί να ακούγεται sci-fi αλλά δεν είναι. Έχει ένα πολύ πρωτότυπο σενάριο, το οποίο δεν πρόκειται να σου μιλήσει για πράσινα ανθρωπάκια, αλλά θα προσπαθήσει να παρουσιάσει αντικειμενικά (όσο αντικειμενικά γίνεται σε μια σειρά με στοιχεία επιστημονικής φαντασίας) πως εξελίσσεται η ζωή αυτών των ανθρώπων από 'δω και πέρα και για ποιον λόγο είχαν εξαφανιστεί.

Έχω παρακολουθήσει και τους τρεις κύκλους και έχω να πω πολύ καλά λόγια για αυτήν τη σειρά. Σεναριακά είναι άψογη, σκηνοθετικά γρήγορη και γενικά "εύκολη" (δηλ. δε θα σου ψήσει το ψάρι στα χείλη όπως το Lost για να μάθεις τι γίνεται :P ). Μόνο κάποιοι ηθοποιοί δεν τα "λένε" καλά, αλλά δεν περιμένεις να δεις και το Waking Life οπότε δεν πειράζει...

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον αρέσκεται σε τέτοιου είδους σειρές. Εγώ στο δεύτερο κύκλο είχα φάει τρελό κόλλημα!!!

Τη διαφημίζει το ΣΚΑΪ ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι,υπάρχει η Περηφάνια και προκατάληψη.Απ'την άλλη όμως δεν έχω δει πουθενά στην Ελλάδα να κυκλοφορεί dvd με κάποια απ'τις τηλεοπτικές μεταφορές του Έμπορου της Βενετίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι, το ΣΚΑΙ θα προβάλλει τη σειρά 4400, μεταγλωττισμένη παρακαλώ πολύ.

Μα, όχι πείτε μου... Δεν είναι πολύ ξενέρα να δει κανείς μια καλή ξενόγλωσση σειρά μεταγλωττισμένη??? Χάνεται όλη η μαγεία! Άσε που μερικές εκφράσεις, πως να το κάνουμε... δεν γίνεται να αποδωθούν στα ελληνικά. emeleosemeleos

Όποιος ενδιαφέρεται να τη δει, ας τρέξει στο πλησιέστετο dvd-club να την ενοικιάσει. Και πάλι κρίμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αν κρίνω από μια άλλη διαφήμιση που είδα- για το βρεταννικό Doctor Who (2005)- πρέπει να έχεις δίκιο. Τελείως αψυχολόγητη κίνηση, που πιο πολύ θα απωθήσει, παρά θα προσελκύσει κοινό... :splats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κρίμα. Η μεταγλώττιση που σε μερικές χώρες τη φάγαμε με το κουτάλι (πχ Ιταλία) καλό είναι να γίνεται σε προγράμματα που απευθύνονται σε κάποιες ηλικίες, τους πολύ μικρούς και τους πολύ μεγάλους, που δυσκολεύονται να παρακολουθήσουν ταυτόχρονα εικόνα και υποτίτλους. Αλλά σε σειρές που απευθύνονται σε νεανικό κοινό μάλλον γέλιο θα βγάλει και τίποτ' άλλο. Άσε που δεν είναι και εύκολη υπόθεση η πραγματικά καλή μεταγλώττιση, στην Ιταλία τη φωνή ενός ηθοποιού την κάνει για δεκαετίες ο ίδιος Ιταλός με αποτέλεσμα να ταυτίζεται πραγματικά με το χαρακτήρα του. Εδώ χλωμό το κόβω ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι,υπάρχει η Περηφάνια και προκατάληψη.Απ'την άλλη όμως δεν έχω δει πουθενά στην Ελλάδα να κυκλοφορεί dvd με κάποια απ'τις τηλεοπτικές μεταφορές του Έμπορου της Βενετίας.

Θα το κοιτάξω και αν βρω τπτ θα σε πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 αποριες

1.Το fire walk with me του Ντεηβιντ Λιντς το εχει δει κανεις?

Εχω διαβασει πολυ αντιφατικες κριτικες για αυτο και πως εχει χαωδη υποθεση και ψιλοχαλια ερμηνειες...

Ειναι κατι σαν "πιλοτος" του "Υποπτος κοσμος του Τουιν Πηκς" και ειναι ολο ξενοικιαστο στο βιντεοκλαμπ και ρωταω αν αξιζει τον κοπο ή δεν...

2.Aυτο το "Μεσα στο βαθυ λαρυγγι" ειναι το ντοκιμανταιρ ΚΑΙ η ταινια μαζι?

Τοτε γιατι το εχουν τα βιντεοκλαμπ μαζι με τις αλλες ταινιες και οχι...στο παταρι :P ???

Αν ειναι ετσι(ειναι και η αυθεντικη ταινια μαζι),τοτε δεν υποτιθεται πως ειναι παρανομη?Νομιζω η Λαβλεης ηταν ανηλικη τοτε και τους ειχε κοροιδεψει ολους και αποσυρανε κατοπιν εορτης ολο το υλικο,ταινιες και φωτογραφικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την πρώτη ερώτηση : Από όσο ξέρω το fire walk with me γυρίστηκε μετά το Twin Peaks τη σειρά,παρόλαυτά είναι σαν πρίκουελ καθώς διαπραγματεύεται τις τελευταίες εξι μέρες της Λώρα.

Εμένα σαν έργο μ'άρεσε μόνο όμως επειδή είχα δει τα πρώτα επεισόδια της σειράς και ήξερα κάποια πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Το fire walk with me του Ντεηβιντ Λιντς το εχει δει κανεις?

Εχω διαβασει πολυ αντιφατικες κριτικες για αυτο και πως εχει χαωδη υποθεση και ψιλοχαλια ερμηνειες...

Ειναι κατι σαν "πιλοτος" του "Υποπτος κοσμος του Τουιν Πηκς" και ειναι ολο ξενοικιαστο στο βιντεοκλαμπ και ρωταω αν αξιζει τον κοπο ή δεν...

She said... she wouldn't stay

She said... she couldn't stay

She told me...she would die for love...

"She Would Die For Love- Twin Peaks, Fire Walk With Me Theme", Angelo Badalamenti & David Lynch

Όταν το 1991 το ABC έκοψε πρόωρα τη σειρά, η οποία είχε αποκτήσει φανατικoύς θεατές ανάμεσα σε μια ούτως ή άλλως τεράστια απήχηση (οι εφημερίδες της εποχής μιλούσαν για "πολιτιστικό φαινόμενο"), οι Λυντς και Φροστ αποφάσισαν με ένα feature film να δώσουν στο διψασμένο κοινό μια πρέζα ακόμη. Κι ενώ όλοι ήλπιζαν ότι η ταινία με τον τίτλο "Fire Walk With Me" θα συνέχιζε και θα ολοκλήρωνε τη μυθολογία του "Twin Peaks", έμειναν με την όρεξη: όπως είπε και η Άννα παραπάνω, ο Λυντς μαζί με το σεναριογράφο Ρόμπερτ Ένγκελς έγραψαν ένα πρίκουελ, δηλαδή μια ιστορία που εκτυλισσόταν πριν τα γεγονότα της σειράς και διηγούνταν τις τελευταίες μέρες της Λώρα Πάλμερ (μαζί με άλλα πολλά ακατανόητα).

Στην ταινία επέστρεψαν τα περισσότερα από τα μέλη του original cast με εξαίρεση τη Σέριλυν Φεν ("Όντρεϊ Χορν") και τη Λάρα Φλυν Μπόιλ ("Ντόννα"). Ο Κάιλ -"Ντέιλ Κούπερ"- ΜακΛάχλαν έχει έναν ιδιαίτερα μικρό ρόλο κι ας φέρεται σαν πρώτο όνομα, ενώ το επιτελείο συμπλήρωσαν οι Κρις Άιζαακ, Χάρυ Ντην Στάντον, Ντέηβιντ Μπόουι και Κίφερ Σάδερλαντ.

Η ταινία προβλήθηκε στις Κάννες όπου γιουχαϊστηκε, σφαγιάστηκε από την πλειονότητα των κριτικών και απογοήτευσε το κοινό με εξαίρεση τους φαν της σειράς που ήθελαν απεγνωσμένα κάτι ακόμη. Πρόβλημα δεν ήταν μόνο η υπόθεση που δεν προσέφερε το απαραίτητο closure: είχαν να κάνουν με μια ταινία χαοτική, σε ορισμένες στιγμές απλώς αλλόκοτη, με υποπλοκές που δε φαίνονταν να αποσκοπούν σε τίποτα (βλ. "Τερίσα Μπανκς") και επίσης πολύ βίαιη, αιματηρή και in your face φρικιαστική, εν αντιθέσει με τον υπόγειο, ύπουλο τρόμο της σειράς. Τα 135' ήταν ήδη πολλά, αλλά ίσως να εξηγούσαν περισσότερα τα υπόλοιπα 60' που φημολογείται ότι έκοψε ο Λυντς από το theatrical cut.

Προσωπική γνώμη: emstar emstar emstar emstar . Και εξηγούμαι:

α) είναι Λυντς.

β) είναι Twin Peaks.

γ) όπως και η σειρά εκπληκτικά αιθέρια, μυστηριώδης, ατμοσφαιρική

δ) δεν ξέρω τι άκουσες εσύ για ερμηνείες, η Σέρυλ Λι ήταν άψογη! Σε κάνει να μετανιώνεις που ως "Λώρα Πάλμερ" στη σειρά (ή ως ξαδέλφη "Μάντελεϊν") περιορίστηκε στο να κάνει το πτώμα.

ε) δεν είναι ΤΟΣΟ ακαταλαβίστικη όσο η "Χαμένη Λεωφόρος". Το κέντρικο μήνυμα της σειράς διατηρείται αναλλοίωτο.

στ) η τελευταία σκηνή είναι κατ' εμέ σκηνή ανθολογίας στο φιλμικό σύμπαν του Λυντς.

ζ) must το σάουντρακ του Μπανταλαμέντι (αν το θες, πμ).

Προσοχή: δες την, ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ έχεις δει τη σειρά ολόκληρη! Αλλιώς έχει spoiler...

Aυτο το "Μεσα στο βαθυ λαρυγγι" ειναι το ντοκιμανταιρ ΚΑΙ η ταινια μαζι?

Τοτε γιατι το εχουν τα βιντεοκλαμπ μαζι με τις αλλες ταινιες και οχι...στο παταρι ???

Αν ειναι ετσι(ειναι και η αυθεντικη ταινια μαζι),τοτε δεν υποτιθεται πως ειναι παρανομη?Νομιζω η Λαβλεης ηταν ανηλικη τοτε και τους ειχε κοροιδεψει ολους και αποσυρανε κατοπιν εορτης ολο το υλικο,ταινιες και φωτογραφικο.

Είναι διπλή έκδοση νομίζω, δύο δίσκων. Γνώμη μου είναι ότι η εν λόγω ταινία ξεπερνά τα όρια της τσόντας και θεωρείται πλέον all-time classic. Απέκτησε, όπως θα διαπιστώσεις αν δεις και το ντοκιμαντέρ που τη συνοδεύει, πολιτική διάσταση και έγινε σημαία της σεξουαλικής επανάστασης του '70. Ως εκ τούτου- πάλι γνώμη μου- καλά κάνει και βρίσκεται μαζί με τις άλλες, τις "αξιοπρεπείς".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η προσωπική μου άποψη είναι πως το Fire Walk With Me αξίζει να το δει κανείς μόνο αν ήταν φαν της σειράς. Αν δεν έχεις ιδέα περί Twin Peaks, τότε μάλλον θα καταριέσαι την ώρα και τη στιγμή που νοίκιασες την ταινία. Αυτό, βέβαια, δε σημαίνει πως η ταινία είναι κακή (χωρίς βέβαια να είναι και αριστούργημα)... Απλώς δες το σαν ένα πρώτης τάξεως αποχαιρετισμό του Lynch προς τους φαν της σειράς!

Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που η ταινία αποδοκιμάστηκε τόσο πολύ από τους κριτικούς. Τότε, στο μακρινό 1992 (ούτε dvd δεν υπήρχε καλά καλά :P ), είναι αμφίβολο πόσοι από τους κριτικούς (κυρίως από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού) θα είχαν μυηθεί στον κόσμο του Twin Peaks. Οπότε, μπορεί εύκολα να δικαιολογήσει κανείς την αντίδραση τους... Από την άλλη, αυτό είναι απλά μια προσωπική εικασία, επομένως μην το "δέσετε" κιόλας...

Αυτό που θα σου πρότεινα, σε περίπτωση που δεν έχεις εντρυφήσει στο φαινόμενο David Lynch, είναι να παρακολουθήσεις πρώτα ταινίες του που θεωρούνται κλασσικές. Ξεκινώντας από το Straight Story, που είναι και η πιο βατή, συνέχισε με Elephant Man (που πιστεύω πως είναι η καλύτερή του), και ολοκλήρωσε με τα παραληρηματικά Eraserhead, Blue Velvet, Lost Highway και Mulholland Dr.

Πάντως, μόλις ο Λιντς αρχίσει να ξεμωρένεται (και κάτι μου λέει πως δεν απέχουμε και πολύ από αυτό), θα δούμε και κάτι με τίτλο Twin Peaks - Η επιστροφή. Θα χαρώ να διαψευστώ, αλλά φοβάμαι πως αυτή η παράνοιά του, δε θα έχει καλό φινάλε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Σε διαψεύδει ο ίδιος, μια και έχει χαρακτηρίσει το franchise "dead as a coffin nail" :P:splats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Είδα πρόσφατα το ''Μόναχο'' και όπως ήταν λογικό με εντυπωσίασε η τελευταία σκηνή στο πάρκο και το ολοκάθαρο πλάνο των Δίδυμων Πύργων, προφανώς ενταγμένο στο πνεύμα και το μήνυμα που θέλησε να περάσει η ταινία. Νομίζω πως είδα κάπου ένα σχόλιο για το πλάνο αυτό, που έλεγε πως μετά την 09/11 είναι η μοναδική (ή περίπου) φορά που εικονίζονται τα κτήρια σε USA ταινία. Όμως τα χρόνια έχουν ήδη περάσει, και η Αμερική μοιάζει να έχει αρχίσει να αντιμετωπίζει το θέμα (ακόμα και το σινεμά). Ισχύει ότι δεν εμφανίζονται οι πύργοι, και αν ναι έχει γραφτεί κάτι σχετικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ... όχι ακριβώς.

Κατά τη διάρκεια της άμεσης μετά-11/9 περιόδου υστερία είχε καταλάβει παραγωγούς και διαφημιστικές να αφαιρέσουν πλάνα από τους Δίδυμους Πύργους στα πλαίσια του γενικότερου sugarcoating των μέσων ενημέρωσης. Χαρ/κο παράδειγμα τότε η απόσυρση- τροποποίηση του teaser του Σπάιντερμαν (Ι), στο οποίο ο Άνθρωπος-Αράχνη παγίδευε κακοποιούς που ξέφευγαν σε έναν τεράστιο ιστό ανάμεσα στα δυο κτίρια. Στο κοινό ωστόσο ως επί το πλείστον δεν άρεσε καθόλου αυτή η πατερναλιστική λογοκρισία και το εν λόγω βιντεάκι διέρρευσε στο ίντερνετ και στα P2P προγράμματα όπου και διατίθεται μέχρι σήμερα.

Το WTC παρέμενε όντως θέαμα ταμπού για κάποιο διάστημα. Ακουστά είχα ότι και στα "Φιλαράκια", που τότε διένυαν την όγδοη σεζόν τους, από το αρχειακό υλικό της Ν. Υόρκης που παρεμβαλλόταν ενδιάμεσα στις καθαυτό σεκάνς αφαιρέθηκαν επίμαχα πλάνα. Σε μια σκηνή ωστόσο, στο διαμέρισμα των Τσάντλερ και Τζόυ, στο μικρό ασπροπίνακα πίσω από την πόρτα, φαίνεται ένα διακριτικό μα σαφέστατο μήνυμα προς το κοινό: "I Heart NY". Αυτό ήταν καθώς φαίνεται η μόνη επιτρεπτή έκφραση συμπόνοιας, θάρρους και πατριωτισμού, τουλάχιστον όσον αφορά τις 11/9.

Ώσπου ήρθε το 2002 και ο Σπάικ Λι.

Η "25η Ώρα" ήταν η πρώτη, αν δεν κάν λάθος, ταινία που δε δίστασε να αναφερθεί λεκτικά αλλά και με εικόνες στην 11/9. Οι τίτλοι αρχής δείχνουν το φωτισμένο Ground Zero, οι Χόφμαν και Πέπερ ανταλλάσσουν αναμνήσεις για το πού βρίσκονταν την ώρα της επίθεσης και ο Έντ Νόρτον στέλνει στο διάολο τον "Μπιν Λάντεν και τις σαράντα πόρνες του" στον κλασσικό πλέον fuck-οβριθή μονόλογό του στον καθρέφτη. Φυσικά η πτώση των Διδύμων Πύργων είχε στην περίπτωση αυτή ουσιαστικότατη σχέση με την προβληματική της ταινίας: ένα κεταξοχήν σύμβολο του αμερικάνικου ονείρου που κατέρρευσε γίνεται εξαίσια μεταφορά για την τραγική εκπτώση του ήρωα-ντήλερ Μόντυ Μπρόγκαν που καταστράφηκε στην προσπάθεια της επίτευξής του.

Την ίδια περίπου εποχή η Σιγκούρνι Γουίβερ και ο σύζυγός της (εαν δεν απατώμαι) Άντονυ Λα Πάλια έγραψαν και ανέβασαν ένα θεατρικό με τίτλο "The Guys", που πραγματευόταν τις ζωές των πυροσβεστών που συμμετείχαν και πέθαναν στις διασωστικές προσπάθειες. Πολύ λιγότερο επικριτικό ή πολιτικό από την "25η Ώρα" και περισσότερο ένας φόρος τιμής στους πεσόντες μεταφέρθηκε και στο σινεμά χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία (κυκλοφορεί σε DVD και στην Ελλάδα).

Σήμερα πλέον ουδέν κώλυμα παρατηρείται: τηλεταινίες όπως το "Flight 93" και το "Path to 9/11", κινηματογραφικές όπως το εκπληκτικό "United 93", το "Crash" έμμεσα και το "World Trade Center", αναφορές σε πολλές σειρές ("Six Feet Under", "Weeds", "Studio 60 On The Sunset Strip" ανάμεσα σε άλλα). Μάλιστα ορισμένοι έχουν μάθει το κόλπο και εαν θέλουν να ψευτοπολιτικοποιήσουν (στο μέτρο που τους παίρνει εννοείται) την ταινία τους, ρίχνουν κι ένα αεροπλάνο να πέφτει στον πύργο- τελευταίο παράδειγμα το "The Omen" (2006) που ανάγει προφανώς το χτύπημα του Μπιν Λάντεν στο Σατανά.

Ελπίζω να σε κάλυψα. Δε γνωρίζω τίποτα άλλο για το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορία:Το Soundtrack της ταινίας Toy Story 1 είχε κυκλοφορήσει;Υπάρχει ακόμα;'Εχω φάει τον κόσμο για το τραγούδι Πανούση-Ιωαννίδη και δεν το βρίσκω... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεβαίως, αλλά τώρα πια θα είναι δυσεύρετο. Το είχα πετύχει σε συνοικιακό- σε Μετρόπολις δεν παίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

NM25 εβαλες στην υπογραφη σου το The departed.....το προτεινεις,ε;Ειχα καποιες αμφιβολιες ....τεσπα την Παρασκευη βγαινει εδω οπως και το Babel με τον Μπραντ Πιτ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι κριτικές στην άλλη πλευρά είναι εκθειαστικές και το τρέιλερ με ιντριγκάρει απίστευτα. Για σίγουρα- επειδή θα αργήσει να βγει εδώ- αναμείνατε στο ακουστικό σας :P

Πήγαινε εσύ να μας φέρεις τις πρώτες εντυπώσεις! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελείως οφ τόπικ,αλλά Αρειανέ στο άβαταρ σου η άντζυ κάνει λες και της μπήκε σκουπιδάκι στο μάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γλυκοζουζουνιάρα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.