Jump to content

Κινηματογραφικές Απορίες


Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη σας για το ποια είναι η καλύτερη ταινία για να δει κανείς αυτήν την εποχή?

Α, ξέχασα έχω ακούσει για το "eros" υπάρχει καμιά γνώμη?

Νομίζω ότι μια ματιά στις κριτικές του σάιτ θα απαντήσει στην ερώτησή σου. The best is yet to come...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Last Reply

Johhny Walker->Natalie Merchant : the house Carpenter's daughter - which side are you on?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΝΜ25:Πριν λιγο ειδα πως το 24 θα βγαλει κ 5ο κυκλο! :blink::blink:

Εχοντας δει τον 4ο σε τρειλερ μου φανηκε λιγουλακι ανοστος (για να το θεσω ευγενικα), αλλα αφου δεν εχει κυκλοφορησει ακομα επιφυλασσομαι.... :P

Ο 5ος τι θεμα εχει? Εμαθες τιποτα ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η τέταρτη σεζόν του "24", αν σ΄αυτή αναφέρεσαι, κυκλοφορεί ήδη σε DVD περιοχής 2 άπό το Σεπτέμβρη. Αν δε θες να σου πιάσουν τον κώλο μετά συγχωρήσεως, παράγγειλέ την από το 'Ιντερνετ και δη από το Play.com.

Στη σεζόν αυτή ο Τζακ έχει φύγει τυπικά από τη CTU και προσπαθεί να ζήσει μια ήσυχη ζωή έχοντας σχέση με την Ώντρεϊ Ρέινς, την κόρη του γερουσιαστή Ρέινς, για τον οποίο και δουλεύει. Η συνομωσία όμως μουσουλμάνων ( ) εξτρεμιστών να εξαπολύσουν πυρηνικό όλεθρο στις Η.Π.Α, θα το φέρει πάλι πίσω στα παλιά του λημέρια και ως γνωστόω θα αρχίσει ακόμη μια φορά μια μάχη με το χρόνο, όπου ο Τζακ θα πρέπει να επιλέξει ανάμεσα στο καθήκον και αυτούς που αγαπά.

Η περσινή σεζόν χωλαίνει και το 24 δείχνει δυστυχώς τα πρώτα σημάδια κούρασης και επαναληψιμότητας. Η Ελίσα -Κιμ- Κάθμπερτ απουσιάζει, ο Χέισμπερτ-Πάλμερ εμφανίζεται στα τελευταία επεισόδια, ενώ από τη μέση και μετά συμμετέχουν και οι Κάρλος-Τόνυ-Μπερνάρντ και Ρέικο- Μισέλ- Έιλεσγουορθ.

Στην πέμπτη σεζόν, που έκανε πρεμιέρα χτες, ο Τζακ- υποτίθεται- έχει σκηνοθετήσει το θάνατό του και θεωρείται νεκρός. Παραπάνω για την ιστορία δεν ξέρω, ξέρω όμως ότι θα παίξει σ'αυτή τη σεζόν ο Σων- Σαμ- Ώστιν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Να δω το εργο Ημερολόγια Μοτοσικλέτας (Diarios de motocicleta);

Νομιζα οτι ειχαμε ταινιοκριτικη για αυτο το εργο...αλλα απ'οτι φαινεται εκανα λαθος <_< .Το εχει δει κανενας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να δω το εργο Ημερολόγια Μοτοσικλέτας (Diarios de motocicleta);

- Αυθεντικός Τίτλος:

Diarios de Motocicleta

- Μεταφρασμένος Τίτλος:

Ημερολόγια Μοτοσικλέτας

· Είδος: Δραματική

· Παραγωγής: 2004

· Πρεμιέρα στην Ελλάδα: 26 Νοεμβρίου 2004

· Διάρκεια: 126'

· Χρώμα: Έγχρωμο

· Ήχος: DTS (Digital Theater Sound)

· Γλώσσα: Ισπανικά

Ο Walter Salles, ένας από τους σημαντικότερους βραζιλιάνους σκηνοθέτες (Central do Brasil - Κεντρικος Σταθμος και κυρίως, O Primeiro Dia) ετοιμάζει τις βαλίτσες του για το Χόλυγουντ, με το remake του Dark Water. Ίσως γι αυτό αποχαιρετά την Νότια Αμερική με μια ταινία-καρτ ποστάλ και με πρωταγωνιστή έναν από τους μύθους του αιώνα που πέρασε. Μην περιμένετε φυσικά να δείτε τον Che… ο πρωταγωνιστής της ταινίας είναι ο Ernesto Guevara De La Serna, φοιτητής Ιατρικής και η περιπλάνηση του στη Νότια Αμερική, με μόνη παρέα τον φίλο του Alberto Granado και την πιστή μηχανή τους.

Βασιμένο στο ημερολόγιο του νεαρού Ernesto και στο βιβλίο του Granado, το Motorcycle Diaries ξεκινάει σαν ένα νεανικό road movie. Δύο φίλοι, ατέλειωτα χιλιόμετρα, χίλιοι δυό τρόποι για να εξασφαλίζουν ένα γεύμα ή ένα μέρος για να περάσουν τη νύχτα, έρωτες που μένουν πίσω... Μέχρι που στο τέλος της ταινίας, μετά από μια σειρά επεισοδίων και συναντήσεων με τους κοινωνικά αδικημένους, οι βάσεις για την προσωπική επανάσταση του Ernesto έχουν γίνει σαφείς. Είτε πρόκειται για άνεργους χωρικούς που στοιβάζονται στα ορυχεία ή για μια κοινότητα λεπρών (που αποκτά μια συμβολική έννοια κοινωνικού διαχωρισμού), κάθε άτομο που συναντούν οι δύο φίλοι αφήνει τη δική του σφραγίδα στην ιστορία.

Ο Salles, αποφασίζει να περάσει σχεδόν απαρατήτρητος και να αφήσει το φιλμ στην εξαιρετική χημεία μεταξύ των δύο πρωταγωνιστών, που φαίνονται σαν να είναι κολλητοί για χρόνια. Η σκηνοθεσία του είναι προσγειωμένη, ταλανεύεται ανάμεσα στους ταξιδιώτες και στην πανέμορφη φύση της Νότιας Αμερικής (τα πλάνα από την σύντομη επίσκεψη στο Μάτσου Πίτσου είναι εντυπωσιακά και η φωτογραφία του Eric Gautier εξαιρετική) και γενικά τιθασεύει τους δύο πρωταγωνιστές του που θέλουν από μια μπάλα μόνοι τους. Ο χαρισματικός Gael Garcia Bernal κάνει δικό του το ρόλο του Guevara, με το πορτρέτο μιας ονειρικής αλλά και βαθιά ιδεαλιστικής φύση, ενώ ο Rodrigo De la Serna σε μια ασυγκράτητη, σχεδόν Belush-ική ερμηνεία (τηρουμένων των αναλογιών πάντα) συμπληρώνει το ying και yang του πρωταγωνιστικού διδύμου.

Σεναριακά,η ταινία επιλέγει μια ντοκουμενταρίστικη προσέγγιση για το μεγαλύτερο μέρος της. Ρεαλιστικοί διάλογοι, χαζομάρες και εξυπνάδες (και αμέτρητες πτώσεις με την μοτοσυκλέτα)... από τα μισά της ταινίας κει μετά, ο Jose Rivera ίσως παύει να έχει εμπιστοσύνη στο μήνυμα των εικόνων και αποφασίζει να βοηθήσει τον θεατή κρατώντας τον από το χεράκι - μιας που πολλές φορές οι πρωταγωνιστές φαίνεται να δηλώνουν το προφανές, σε περίπτωση που δεν το πιάσαμε. Συγκινητική νότα ο πραγματικός Alberto Granado με τον οποίο κλείνει η ταινία, ενώ οι αληθινές φωτογραφίες που συνοδεύουν τους τίτλους τέλους θυμίζουν σε όποιον το `χει ξεχάσει ότι αυτό που παρακολούθησε δεν είναι fiction. Όπως και να χει, το σύνολο των συντελεστών δίνει τον καλύτερο εαυτό του για το Motorcycle Diaries, μια ταινία που αναλαμβάνει το δύσκολο έργο να δείξει την ανθρώπινη πλευρά ενός θρύλου, πολύ πριν ο κόσμος τον φυλακίσει σε T-Shirt.

post-2339-1143790635.jpg

emstaremstaremstaremstar

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μήπως έχει δει κανείς μια σειρά με τίτλο ''4400'' ? Είδα DVD στο video club και η υπόθεση μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα ...

http://www.imdb.com/title/tt0389564/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

<ahttp://www.greekmeds.gr/forum/uploads/emoticons/default_smile.png' alt=':)'> το volver μονο στο κολλεγιο Αθηνων θα προβληθει ή και στα σινεμα που συμμετεχουν στις νυχτες πρεμιέρας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tο Volver θα προβληθεί την Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου στο Αμερικάνικο Κολλέγιο Αθηνών, στα πλαίσια της έναρξης του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας (δυστυχώς μόνο με πρόσκληση μπορείς να μπεις...). Θα προθληθεί ξανά την Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου στις 20:00 στον κινηματογράφο Δαναό, αίθουσα 1. Παράλληλα αν δε με απατά η μνήμη μου, θα βγεί κανονικά στους κινηματογράφους την επόμενη Παρασκευή.

Αν βιάζεσαι να το δεις, τότε θα σε συμβούλευα να κλείσεις από πριν το εισιτήριο σου, γιατί την Παρασκευή θα γίνει μάλλον το αδιαχώρητο στο Δαναό.

Όσον αφορά τη σειρά The 4400, πρόκειται για μια από τις πιο πετυχημένες αμερικάνικες τηλεοπτικές σειρές των τελευταίων χρόνων. Προβάλεται εδώ και τρία χρόνια, κάθε καλοκαίρι στις ΗΠΑ, πράγμα που σημαίνει ότι στο τέλος Αυγούστου ολοκληρώθηκε ο τρίτος κύκλος.

Το story πάει ως εξής: από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα μέχρι σήμερα, διάφοροι άνθρωποι (4400 στον αριθμό) έχουν εξαφανιστεί μυστηριωδώς. Ξαφνικά, όμως, εν έτη 2003, επιστρέφουν όλοι μαζί ξανά στη Γη, μέσα από μια μπάλα φωτός, χωρις ούτε μια μέρα να έχει περάσει από πάνω τους και χωρίς αναμνήσεις από το διάστημα της εξαφάνισής τους. Παράλληλα, κάποιοι από αυτούς εμφανίζουν κάποιες περίεργες ικανότητες.

Η σειρά μπορεί να ακούγεται sci-fi αλλά δεν είναι. Έχει ένα πολύ πρωτότυπο σενάριο, το οποίο δεν πρόκειται να σου μιλήσει για πράσινα ανθρωπάκια, αλλά θα προσπαθήσει να παρουσιάσει αντικειμενικά (όσο αντικειμενικά γίνεται σε μια σειρά με στοιχεία επιστημονικής φαντασίας) πως εξελίσσεται η ζωή αυτών των ανθρώπων από 'δω και πέρα και για ποιον λόγο είχαν εξαφανιστεί.

Έχω παρακολουθήσει και τους τρεις κύκλους και έχω να πω πολύ καλά λόγια για αυτήν τη σειρά. Σεναριακά είναι άψογη, σκηνοθετικά γρήγορη και γενικά "εύκολη" (δηλ. δε θα σου ψήσει το ψάρι στα χείλη όπως το Lost για να μάθεις τι γίνεται :P ). Μόνο κάποιοι ηθοποιοί δεν τα "λένε" καλά, αλλά δεν περιμένεις να δεις και το Waking Life οπότε δεν πειράζει...

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον αρέσκεται σε τέτοιου είδους σειρές. Εγώ στο δεύτερο κύκλο είχα φάει τρελό κόλλημα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thnx για το ''4.400'' μάλλον θα το νοικιάσω κάποια στιγμή, όταν θα έχω κατάλληλη διάθεση. Όσο για το ''Lost'' τί να πω ... έπεσα τυχαία σε κάποιες επαναλήψεις αλλά το σκηνικό ''Γαλάζια Λίμνη'' με απωθεί αφόρητα και δεν έχω χρόνο να καθήσω να ασχοληθώ περισσότερο. Μια καλή σειρά το χρόνο μου αρκεί και με το παραπάνω - και για μένα είναι οι ''Desperate Housewives'' :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστώ πολυ! emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Lost είναι κορυφαία σειρά, αλλά φοβάμαι πως όλο αυτό το hype που έχει δημιουργηθεί γύρω από αυτο, μάλλον θα το ζημιώσει, παρά θα το ωφελήσει. Αν έχεις χρόνο πάντως αξίζει 1000000000% να δεις τους δύο πρώτους κύκλους.

Και μιας και μίλησες για Desperate, τη Δευτέρα 25/9 είναι η μεγάλη πρεμιέρα του τρίτου κύκλου!!!

Αρχίζουμε σιγά σιγά!!! :):)emclapemclapemclappingemclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μιας και μίλησες για Desperate, τη Δευτέρα 25/9 είναι η μεγάλη πρεμιέρα του τρίτου κύκλου!!!

Αρχίζουμε σιγά σιγά!!! :):)emclapemclapemclappingemclapping

Πού η πρεμιέρα? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thnx για το ''4.400'' μάλλον θα το νοικιάσω κάποια στιγμή, όταν θα έχω κατάλληλη διάθεση. Όσο για το ''Lost'' τί να πω ... έπεσα τυχαία σε κάποιες επαναλήψεις αλλά το σκηνικό ''Γαλάζια Λίμνη'' με απωθεί αφόρητα και δεν έχω χρόνο να καθήσω να ασχοληθώ περισσότερο. Μια καλή σειρά το χρόνο μου αρκεί και με το παραπάνω - και για μένα είναι οι ''Desperate Housewives'' :wub:

Το "Lost" έχει με την "Γαλάζια Λίμνη" όση σχέση έχει η Παναγία η Ελεούσα με έναν φανατικό ισλαμιστή :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω να ζητήσω μία χάρη:

Υπάρχει κανείς που να ξέρει τι είναι αυτό το "τέρας" στο Lost;

Έχω ακούσει όλες τις απίστευτες εκδοχές, θα ήθελα όμως να μου πει στα σίγουρα κάποιος, που να έχει παρακολουθήσει και τους άλλους κύκλους εκτός του πρώτου.

Τη σειρά δεν την παρακολούθησα συστηματικά, αν και είδα κάποια επεισόδια στη ΝΕΤ. Μου φάνηκε καλή, αν και φοβάμαι ότι το στόρι είναι ευάλωτο σε "κοιλιά" μετά από κάποιο καιρό.

Τελοσπάντων, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα βρεθεί κάποιος φαν να σου πει "το τέρας είναι ένα μεγάλο τριχωτό πράγμα που είναι έτσι κι έτσι κι έτσι". Το Lost βασίζεται πάνω στο μυστήριο του νησιού και στο μυστήριο καθενός ανθρώπου που έπεσε ή προϋπήρχε εκεί. Μην το βλέπετε σαν κάποια περιπέτεια καταδίωξης, με κακές αρκούδες και καλούς επιζήσαντες. Δείτε το σαν ένα ονειρικό, μερικές φορές, ταξίδι στα άδυτα της ανθρώπινης ψυχής. Η τελική εξήγηση είναι αυτή που θα δώσει ο καθένας μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρόλα αυτά νομίζω πως ήδη από το τέλος της πρώτης σαιζόν μας έχει δείξει τι είναι αυτό το τέρας, που μόνο τέρας δεν είναι. Αλλά αν το πω θα είναι spoiler για κάποιον που δεν έχει δει τα συγκεκριμένα επισόδεια, οπότε θα σωπάσω. Για όσους ενδιαφέρονται για αμερικάνικες σειρές, υπάρχει ένα πολύ καλό forum στο site greektvsubs.gr που εκτός από συζητήσεις με τους απανταχού πορωμένους των αμερικάνικων σειρών, μπορεί κανείς να βρεί ελληνικούς υπότιτλους για πάρα μα πάρα πολλές σειρές. Ίσως εκεί να είναι πιο ορθό να θέσεις τα ερωτήματά σου για το lost.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κυκλοφορεί σε DVD στα βίντεο κλαμπ, νομίζω σε σπέσιαλ έκδοση.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανείς αν για τον έμπορο της Βενετίας του Σαίξπηρ υπάρχει κάποια άλλη κινηματογραφική εκδοχή εξίσου αξιόλογη μ΄αυτήν όπου πρωταγωνιστεί ο Αλ Πατσίνο ?? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κυκλοφορεί σε DVD στα βίντεο κλαμπ, νομίζω σε σπέσιαλ έκδοση.

Thnx NM, αν έχεις ακούσει κάτι σχετικά ρίξτο όποτε έχεις χρόνο emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.