Jump to content

Ειδικότητα στην Ιταλία


Recommended Posts

Πιστευεται οτι ενας που δεν τελειωσε ιατρικη στην ιταλια μπορει να ενδιαφερθει σοβαρα για ειδικοτητα στην ιταλια;

Αν υπαρχει καποιος "si faccia avanti"!! :P

Εγω παντως απο την προσωπικη μου εμπειρια θα απετρεπτα οποιοδηποτε νοημων αποφοιτο ιατρικης να πατησει ποδι στην ιταλια για ειδικοτητα! :D

Θα συνειστουσα για διαφορους λογους αμερικη, αγγλια και σουηδια! ;)

Αλλα επειδη ειμαι σιγουρος οτι οι ελληνες ειμαστε νοημων ανθρωποι πιστευω και οτι η μικρη αυτη επεμβαση μου ειταν αχρηστη και οτι αυτο το topic ειναι μαλλον για να σκολιασουν οι ιταλο-ελληνες τα κακως ευτραπελα της ιταλιας! :o

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

He made me an offer I can't refuse... emdontgetit

Σήμερα είχα γλυκόξινα νέα, αν και στην αρχή ήμουν πολύ χαρούμενος. Οι δύο Ιταλοί που ήταν μπροστά από μένα στη "σειρά" φύγαν. Η μία αρχίζει ειδικότητα. Κέρδισε η κωλόφαρδη borsa da ridistribuzione και μπήκε με τη φετινή χρονιά. Ο άλλος τσατίστηκε με τον prof του και θα πάει να παρακολουθήσει αλλού.

Με φώναξε ο διευθυντής σήμερα (μιας που ήμουν ο τρίτος και τελευταίος, και αυτός που δεν έχει ακόμα πτυχίο στα χέρια) και μου είπε πως πλέον είμαι σε "poll position" [sic] να με προωθήσει του χρόνου με το που πάρω το πτυχίο. Φυσικά μπορεί πάντα να έρθουν υπερ-raccomandati Ιταλοί και να με περάσουν τελευταία στιγμή, αλλά με τη δουλειά που τους βγάζω καθημερινά (είμαι ο δούλος εκεί μέσα) δε νομίζω να τους συνφέρει να πάρουν κάποιον που έχει δόντι, και μετά θα τον έχουν εκεί πέρα για άγαλμα, ιδιαίτερα μια που οι θέσεις είναι μόνο 1 ή 2 τη χρονιά. :)

Το πρόβλημά μου είναι πως πήγα Νευρολογία γιατί ήθελα ερευνητική tesi που στη Νευροχειρουργική της Ρώμης δε δίνουνε. Το πολύ κανα case report να γράψεις με ανασκόπηση της βιβλιογραφίας. Εν ολίγοις, δεν ήθελα Νευρολογία, αλλά τώρα ψήνομαι πολύ άσχημα γιατί δε μιλάμε και για καμιά τυχαία σχολή, αλλά αυτή της Ρώμης. Και εξάλλουν Νευρολογία ήταν ανέκαθεν η 2η επιλογή μου...

Κάποιου του δίναν γάιδαρο και τον κοιτούσε στα δόντια αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να δεχτώ μια τέτοια πρόταση:

1) γιατί θέλω ν'αλλάξω χώρα, να γνωρίσω κι ένα άλλο σύστημα (πχ Βρετανία)

2) τα €900 το μήνα δε μου φτάνουν, έστω κι αν ξεσκιστώ στο moonlighting, που κάνουν όλοι...

(όλοι οι ειδικευόμενοι εκεί που είμαι τώρα βγάζουν €1500-2000 το μήνα χάρη σ'αυτό, αλλά ξεσκίζονται)

Απ'την άλλη σκέφτομαι πως Ρώμη θα είμαι σε πανεπιστημιακή κλινική, μ'ένα team που δημοσιεύει πολύ, σ'ένα σίγουρο περιβάλλον με άτομα που γνωρίζω...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μη το σκέφτεσε κάν, μείνε και κάνε εκεί την ειδικότητα κι ας είναι νευρολογίας και όχι νευροχειρουργική...

Το πολύ πολύ κάνεις τη ν/x ως strutturato σε δεύτερη στιγμή (στο καπάκι).

Σου δίνω κάποια παραδείγματα... η ορθοπαιδική είναι περιζήτητη στο Τορίνο. Κάποιοι (κυρίως οι πιό ψαγμένοι...) μπαίνουν στη φυσιατρική (που είναι πιό εύκολα, γιατί είναι κάμποσες οι θέσεις και λίγοι οι ενδιαφερόμενοι) και μετά στην ορθοπαιδική, χωρίς καν πρόβλημα... δύο Έλληνες (ο ένας όχι της γενιάς μας, πιό παλιός, έτσι είχαν κάνει).

Το ίδιο ίσχυε και για ογκολογία και κάποιες χειρουργικές (τώρα όμως έχει δυσκολέψει πολύ).

Εδώ πάνω η νευρολογία είναι πολύ δύσκολη... λίγες θέσεις, πολλοί ενδιαφερόμενοι. Μια ιταλίδα φίλη μου πέρασε, μα μέσω ενός αρχιεπισκόπου/μητροπολίτη (το καλύτερο μέσο δίνουν οι εκκλησιαστικοί), έχοντας πτυχίο με 110lode και tesi νευρολογίας έρευνας εργαστηρίου...

Σχετικά με τα χρήματα... 1200 euro το μήνα είναι επίσημα η borsa. Καθαρά, πράγματι 900. Μαζί με τις sostituzioni και τα νυχτερινά, φτάνεις στα 1800/2000 το μήνα καθαρά. Aν τώρα το κέντρο που είσαι έχει σχέσεις με καμιά φαρμακευτική εταιρία (όπως εδώ πάνω), υπολόγισε και τα extra από τις doc έρευνες και μελέτες.

Η αλήθεια είναι πως η χειρουργική έχει πιό πολλά λεφτά... μα και οι ιατρικές ειδικότητες δεν είναι καθόλου άσχημες. Αν μάλιστα κάνεις και ως δεύτερη ειδικότητα τη ν/x (ως strutturato), ποιός σε φτάνει μετά?

:)

Τροποποιήθηκε από ioan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρε τυχη προφεσσορα!

Εγω τελειωσα με 110 το πτυχιο και εφαγα πορτα για νευρολογια παρολο που δοκιμασα δυο χρονιες με καλη πειραματικη εργασια στο CV. Ειμαι φαφουτης βλεπεις! :angry: Κανεις, εχει δοντι να δανεισει;

Και τελικα κατεληξα ορθοπαιδικη.

Ειναι προσωπικη η γνωμη αλλα η νευρολογια ειναι φοβερη ειδικοτητα και πιστευω προφεσσορα αξιζει να την χτυπησεις!

Αν δεν σε ενδιαφερει σφυρα μου κι ερχομαι να την κανω εγω. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eμένα η νευρολογία κάποτε άρεσε... κυρίως λόγω Oliver Sachs... μα όταν είδα τους καθηγητές και την κλινική, κατάλαβα πως δεν κάνει για μένα καθόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρωμανε με καλυψε ο Τορινεζος.....ειναι μεγαλη ευκαιρια!

Ασχετο.....που μενεις ρε και δινεις 900 ευρω για ενοικιο;Ελεος καλε!!!!!

Αντε γεια....παω στο Ελλαντα

Καλο φαγωμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια κ γω ιταλια μολις τελειωσα.....Δεν μενω ιταλια με τιποτα.....Ισως να διαφευγει αλλα να σας υπενθυμισω η να σας πω για πρωτη σας φορα οτι η Ιταλια φημιζεται σε ολο τον επιστημονικο κοσμο για τους ''ανικανους'' ειδικευομενους της και οταν λεω ανικανους εννοω οχι επιστημονικα ακαταρτιστους(αν υπαρχει τετοια λεξη) αλλα απλα ειδικευομενους οι οποιοι δεν εχουν διδαχθει πρακτικη(μιλω κυριως για τη χειρουργικη).....Αυτα δεν ειναι δικα μου αποφθεγματα,ειναι λογια του προεδρου ουρολογιας ιταλιας σε προσφατη συνεντευξη του στην ιταλικη τηλεοραση....Εκτοσ απο αυτο το κλιμα στισ περισσοτερεσ κλινικες που ωσ φοιτητης ειχα εμπειρια θυμιζει περισσοτερο σχολειο παρα νοσοκομειο.....Ολοι μιλουν για σημαντικα πραγματα γυρω σου...Μελετες,το τελευταιο αρθρο στο μπριτισ μεντικαλ τζερναλ σχετικα με τα νεα γονιδια που βρεθηκαν ως αιτιολογικοι παραγοντες της νοσου του Κρον,ραντομαιζντ σταντιζ και αλλα ομορφα πραγματα ενω δεν ξερουν να παιρνουν σωστα καλα καλα αρτηριακο αιμα.....ποσο μαλλον να το δειξουν στα φοιτητακια......

Επισης θα θελα να τονισω το γεγονος οτι η καθημερινοτητα σε μια πολη του Ιταλικου Βορρα ειναι επειηκως για......πρεζα.......Και τη βγαζεις εντελως σπαρτιατικα με τα 750 το μηνα.....Γκρις Ρε!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω, έχω ακούσει για βιώματα και βιώματα. Τα δικά μου ευτυχώς δεν ήταν τόσο αρνητικά. Πάντως, ομολογουμένως για χειρουργική ειδικότητα δεν θα καθόμουν ούτε εγώ στην Ιταλία. Η πρόταση όμως που μου έγινε είναι για παθολογική (Νευρολογία) και είμαι ήδη ευχαριστημένος με το γκρουπάκι μου.

Ίδωμεν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω, έχω ακούσει για βιώματα και βιώματα. Τα δικά μου ευτυχώς δεν ήταν τόσο αρνητικά. Πάντως, ομολογουμένως για χειρουργική ειδικότητα δεν θα καθόμουν ούτε εγώ στην Ιταλία. Η πρόταση όμως που μου έγινε είναι για παθολογική (Νευρολογία) και είμαι ήδη ευχαριστημένος με το γκρουπάκι μου.

Ίδωμεν.

Και καλα κανεις....Η νευρολογια και στη πολη που σπουδασα εγω θεωρειται πολυ καλη....Αλλα ρε φιλε πρεπει να χεις πολλα αρχιδια(με το συμπαθειο)...Εγω δεν τη παλευω αλλο εκει πανω.... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είπα ότι θα κάτσω σίγουρα. Απλά με ψήνει και λίγο η σίγουρη και ακλόνητη σύμβαση για ολόκληρη ειδικότητα σε μια καλή πανεπιστημιακή κλινική.

Η περίπτωσή μου ήταν μια συγκυρία καταστάσεων. Πιστεύω αν δεν φεύγαν οι 2 πριν από μένα σε σειρά δεν θα μου κάναν την πρόταση ποτέ. Το πρόβλημα είναι... τους εμπιστεύεσαι τους διευθυντές; Δεν θα ήθελα να εμφανιστεί κανένας nipote δυο-τρεις μέρες πριν το interview.

Από ζωή στη Ρώμη όσο μεγαλώνω περνάω και καλύτερα. Η πόλη έχει άπειρες διεξόδους αρκεί κάποιος να βρει μια ισορροπία στο χάος της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως στις ΗΠΑ

αν συναντήσεις ανθρωπο που θα σου πεί 'δεν μπόρεσα να μπώ νευρολογία και κατέληξα στην Ορθοπαιδική!', τον πας κατευθείαν στο ψυχιατρείο.

αλλά τι μιλάω? και στη Βρετανία τα ίδια έχουμε, σκοτώνεται ο κόσμος για να μπεί σε ειδικότητες οπου θα κααααθεται...

αυτά είναι τα καλά των δημόσιων συστημάτων που έχουμε στην Ευρώπη.Μπορείς να πείς σε 1 ειδικότητα οπου κάθεσαι και κοιτάς τον ασθενή και παρόλα αυτά βγάζεις τα προς το ζείν.

και φυσικά σε επεμβατική νευρολογία και neuro ICU οι ευρωπαίοι νευρολόγοι δεν πλησιάζουν καν-ευθύνες και επεμβάσεις????....god forbid

Τροποποιήθηκε από Ptca
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

emarup Καλά εντάξει. Και στις ΗΠΑ σκατώνεις ΜΙΑ επέμβαση και τελειώνει η καριέρα σου... (αν δεν πας φυλακή)

Ευρώπη για πάντα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Καλά εντάξει. Και στις ΗΠΑ σκατώνεις ΜΙΑ επέμβαση και τελειώνει η καριέρα σου... (αν δεν πας φυλακή)

Ευρώπη για πάντα. :)

όλα τα λεφτά είσαι ρε προφέσσορα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup

Δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες τα πράγματα. -_-

Το ότι ζεις διαρκώς με τον φόβο μην σου τύχει καμιά στραβή και το ότι έχουν καταστραφεί καριέρες από ένα και μόνο (σοβαρότατο) λάθος είναι αλήθεια. :angry:

Ωστόσο, γιατρός είσαι (και μάλιστα χειρουργός) και τα λάθη δεν επιτρέπονται.

Όταν είσαι υπεύθυνος για την ζωή και την υγεία του άλλου δεν μπορείς να τα «σκατώνεις» χωρίς συνέπειες.

Αν θέλεις να τα σκατώνεις ας γίνεις υδραυλικός (ή χειρουργός στην Ευρώπη...) :P

Μιλάμε πάντα για περιπτώσεις όπου το λάθος είναι δικό σου.

Τα περιστατικά που εκ των πραγμάτων είναι δύσκολα και το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι το επιθυμητό, ακόμα και στις ΗΠΑ, τις περισσότερες φορές (αν βέβαια πάνε σε δίκη) βγάζουν απόφαση υπέρ του γιατρού. B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως ''καθε περσι και καλυτερα'' παιδια......Ερχονται ακομα πιο δυσκολα χρονια δυστυχως.....Στο τμημα της rianimazione (κατι μεταξυ μοναδα εντατικης θεραπειας και αναισθησιολογιας, φανταζομαι, στην Ελλαδα) ειχε δικη μια επιμελητρια μετα απο ''καρφωμα'' συναδελφου της επειδη χρησιμοποιησε σε μια λεχωνα που αιμορραγουσε plasma expanders αντι για κρυσταλλοειδη διαλυματα...Εν τω μεταξυ απολυτες ενδειξεις για τη χρηση του ενος ή του αλλου δεν υπαρχουν....Η ασθενης κατεληξε και ''αναζητηθηκαν'' τα αιτια..... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι ζεις διαρκώς με τον φόβο μην σου τύχει καμιά στραβή και το ότι έχουν καταστραφεί καριέρες από ένα και μόνο (σοβαρότατο) λάθος είναι αλήθεια.  :angry:

Ξέρεις η ιατρική δε γίνεται με το ρεβόλβερ στον κρόταφο. Είπαμε ευθύνη, και μάλιστα νομική... αλλά το να κλείνεις καριέρες ιατρών (που σπουδάζουν τόσα χρόνια!!) από ιατρικά σφάλματα που στατιστικά είναι έτσι κι αλλιώς ένα ικανό μέρος των λάθος διαγνώσεων ή θεραπειών είναι ηθικά και κοινωνικά απαράδεκτο.

Ωστόσο, γιατρός είσαι (και μάλιστα χειρουργός) και τα λάθη δεν επιτρέπονται.

Όταν είσαι υπεύθυνος για την ζωή και την υγεία του άλλου δεν μπορείς να τα «σκατώνεις» χωρίς συνέπειες.

Αν θέλεις να τα σκατώνεις ας γίνεις υδραυλικός (ή χειρουργός στην Ευρώπη...)  :P

Υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα που τα σκατώνεις με συνέπειες μικρότερες (υδραυλικός) ή μεγαλύτερες (δικηγόρος) αλλά εκεί δε σε βάζουν φυλακή. Ακόμα και οι χειρουργοί λανθάνουν.

Μιλάμε πάντα για περιπτώσεις όπου το λάθος είναι δικό σου.

To err is human. Αρκεί να μην το κάνεις άθλημα όπως ο Αλφόνσο. :)

Τα περιστατικά που εκ των πραγμάτων είναι δύσκολα και το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι το επιθυμητό, ακόμα και στις ΗΠΑ, τις περισσότερες φορές (αν βέβαια πάνε σε δίκη) βγάζουν απόφαση υπέρ του γιατρού.  B)

Να το βράσω. Το παν είναι να αποφεύγεται η δίκη. Γι'αυτό στις ΗΠΑ κάνουν χρυσές δουλειές με τα liabilities. Οι Νευροχειρουργοί βγάζουν $500000 κατά μέσο όρο το χρόνο και τα μισά τα δίνουν στις ασφάλειες μπας και... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως ''καθε περσι και καλυτερα'' παιδια......Ερχονται ακομα πιο δυσκολα χρονια δυστυχως.....Στο τμημα της rianimazione (κατι μεταξυ μοναδα εντατικης θεραπειας και αναισθησιολογιας, φανταζομαι, στην Ελλαδα) ειχε δικη μια επιμελητρια μετα απο ''καρφωμα'' συναδελφου της επειδη χρησιμοποιησε σε μια λεχωνα που αιμορραγουσε plasma expanders αντι για κρυσταλλοειδη διαλυματα...Εν τω μεταξυ απολυτες ενδειξεις για τη χρηση του ενος ή του αλλου δεν υπαρχουν....Η ασθενης κατεληξε και ''αναζητηθηκαν'' τα αιτια..... emconfused

Καλά αυτή θα βγει αθώα. Δεν είπαμε όμως να μην υπάρχουν καθόλου ευθύνες, αλλά οι ευθύνες να είναι στο μέτρο του λογικού. Στις ΗΠΑ το πράγμα έχει γίνει άθλημα, οι δικηγόροι έξω απ'τα νοσοκομεία και τις κλινικές να τρίβουν τα χέρια τους... emermm

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάλι πας να "περάσεις" κανα μάθημα, βλάκα Αλφρέντο; :rolleyes:

Alfonso, ..μα, πόσο καιρό πια χρειάζεται ο υπανάπτυκτος εγκέφαλός σου για να το μάθει?

Πάλι πας να "περάσεις" κανα μάθημα, βλάκα Αλφρέντο; :rolleyes:

Τέρμα τα μαθήματα στόκεμον. Άντε να πας να διαβάσεις ιστολογία που κουβαλάς από το 1ο έτος...

emarup Καλά εντάξει. Και στις ΗΠΑ σκατώνεις ΜΙΑ επέμβαση και τελειώνει η καριέρα σου... (αν δεν πας φυλακή)

Ευρώπη για πάντα. :)

Η καριέρα πάνω απ'όλα. Ακόμα και από την ανθρώπινη ζωή. Κωστάκη ετοιμάζεσαι να φας κόσμο και κοσμάκη και μάλλον γι'αυτό δεν σου κάνει η αμερική....Φέρτε του παιδιού να κάνει νευροχειρουργική στην Ουγκάντα, ούτε liabilities, ούτε τίποτα. Ξύπνα Josef να δείς τον διάδοχό σου.

Τροποποιήθηκε από Alfonso
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alfonso, ..μα, πόσο καιρό πια χρειάζεται ο υπανάπτυκτος εγκέφαλός σου για να το μάθει?

Όσο καιρό θα πάρει εσένα να καταλάβεις ότι το κάνω επίτηδες. Ηλίθιε. :splaaaats:

Τέρμα τα μαθήματα στόκεμον. Άντε να πας να διαβάσεις ιστολογία που κουβαλάς από το 1ο έτος...

Λες ε; Την κουβαλάω τουλάχιστον περασμένη όχι "περασμένη"... :splaaaats:

Η καριέρα πάνω απ'όλα. Ακόμα και από την ανθρώπινη ζωή.

Η ανθρώπινη ζωή είναι στο κέντρο της καριέρας που διάλεξα, για σένα ΧΑΣΑΠΗ δεν ξέρω. Μπορεί να χρησιμοποιείς γι'αναισθησία σφυρί. :splaaaats:

Κωστάκη ετοιμάζεσαι να φας κόσμο και κοσμάκη και μάλλον γι'αυτό δεν σου κάνει η αμερική....

Δεν ετοιμάζομαι να φάω ούτε κόσμο ούτε τα λεφτά του, σε αντίθεση με σένα σκιτζή, απλά υπογραμμίζω μια εγγενή αδυναμία του συστήματος των ΗΠΑ. :splaaaats:

Φέρτε του παιδιού να κάνει νευροχειρουργική στην Ουγκάντα, ούτε liabilities, ούτε τίποτα. Ξύπνα Josef να δείς τον διάδοχό σου.

Μου φτάνει η ΕΕ, μια ενδιάμεση κατάσταση. Την Ουγκάντα την αφήνω σε σένα μιας που ψάχνουν άτομα να δοκιμάζουν τις παρενέργεις για τα εμβόλια του AIDS. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
λοιπόν...

λεφτά>

-γύρω στα €900/1000 το μήνα υπό μορφή υποτροφίας (θεωρείσαι φοιτητής, δεν έχεις οργανική θέση [γι'αυτό κάποιος από ελλάδα δε μπορεί να κάνει τμήμα ειδικότητας εδώ]), που σημαίνει ότι>

*μπορεί να περιμένεις μήνες απλήρωτος και να τα πάρεις μετά μαζεμένα, δεν τα χάνεις αλλά είναι λίγο άβολο

*δεν είναι οργανική θέση επομένως δεν έχεις διακοπές (σου δίνουν αλλά είναι στη διακριτική τους ευχέρεια), δώρα (12 μισθοί), άδεια μητρότητας κτλ...

*ανήκωντας στο πανεπιστήμιο υποχρεούσε να πληρώνεις ετήσιους φοιτητικούς φόρους

-οι εφημερίες στην κλινική της ειδικότητας δεν πληρώνονται επιπλέον

-μπορείς να δουλεύεις έξω σαν ελεύθερος επαγγελματίας (εφημερίες, αντικαταστάσεις) και συνήθως δε σου δημιουργούν πρόβλημα (χρειάζεται συννενόηση με την κλινική σου, όχι τυπικά, αλλά για να μπορείς να προγραμματιστείς); η διαφορά με την ελλάδα είναι ότι δουλεύοντας σα γιατρός οι πληρωμές δεν είναι τις ξεφτίλας (πχ. αντικαταστάσεις €80-120/ώρα, εφημερίες €180-260/βράδυ), κυρίως γιατί "χαμάλικη" δουλειά υπάρχει και ψάχνουν γιατρούς; ουσιαστικά έτσι ζουν όλοι, γιατί €900 το μήνα είναι πραγματικά λίγα για τα δεδομένα της ιταλίας, τουλάχιστον αν δε θες να κάνεις το "φοιτητή" μια ζωή; ανάλογα με την ειδικότητα και τις απαιτήσεις της έχεις περισσότερο ή λιγότερο ελεύθερο χρόνο για να εργαστείς έξω... κατά μέσο όρο, με τρέξιμο, βγάζεις €1800-2800/μήνα κάνοντας ειδικότητα... γίνεται λιγότερα, γίνεται και περισσότερα... αν ας πούμε κάποιος χειρουργός σε κουβαλάει για δεύτερο στα ιδωτικά του 5-6 φορές το μήνα και σου δίνει από €200-600 ανάλογα με την εγχείρηση...

.....................

Θα ηθελα να κανω μια μικρη διορθωση οσον αφορα τα λεφτα.

Ο μισθος/υποτροφια ειναι 980 ευρω, αλλα σε καμια περιπτωση δεν φτανεις τα 1800-2800 το μηνα, τουλαχιστον στις περισσοτερες ειδικοτητες.

Αν καταφερεις και σε παρουν για guardia medica (κατι σαν τα δικα μας αγροτικα, αλλα δουλευεις μονο εφημεριες) μπορεις να βγαλεις αλλα 1700-1800 για τον μηνα που δουλεψες, αλλα δεν μπορεις να κανεις πανω απο 3 μηνες συνολικα το χρονο (πριν το καλοκαιρι το μεγιστο ηταν 6 μηνες).

Πολλοι κανουν εφημεριες και σε ιδιωτικες κλινικες για να βγαλουν κατι παραπανω η ιδιωτικες επισκεψεις, συνηθως μεσω γνωριμιων που κανουν στο νοσοκομειο (και γι αυτο συνηθως απ τον δευτερο χρονο και μετα), αλλα θεωρητικα ειναι παρανομο (η υποτροφια ειναι ασυμβιβαστη με αλλα κερδη) αλλο που οι πιο πολλοι καθηγητες κανουν τα στραβα ματια.

Δεν ξερω για τις χειρουργικες, αλλα στις παθολογικες ειδικοτητες ο μεσος ορος των συναδελφων δεν βγαζει πανω απο 1200-1400 το μηνα, και μιλαμε παντα δουλευοντας εξτρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλοι κανουν εφημεριες και σε ιδιωτικες κλινικες για να βγαλουν κατι παραπανω η ιδιωτικες επισκεψεις, συνηθως μεσω γνωριμιων που κανουν στο νοσοκομειο (και γι αυτο συνηθως απ τον δευτερο χρονο και μετα), αλλα θεωρητικα ειναι παρανομο (η υποτροφια ειναι ασυμβιβαστη με αλλα κερδη) αλλο που οι πιο πολλοι καθηγητες κανουν τα στραβα ματια.

Μέχρι €6000 τον χρόνο δεν χρειάζεται να τα δηλώσεις. Μετά θέλει Partita IVA.

Αρκετοί φίλοι μου Ιταλοί το κάνουν έτσι δίνοντας προσοχή στο παραπάνω πλαφόν. Επίσης μ'αυτόν τον τρόπο γνωρίζουν εξωτερικούς ιατρούς που δυνητικά είναι και οι μελλοντικοί τους συνεργάτες στην περίπτωση που θα ιδιωτέψουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2800 το μήνα είναι αδύνατον να φτάσει κανείς κάνοντας ειδικότητα στην Ιταλία. Μόνη εξαίρεση είναι αν τον πάρει κοντά του ο καθηγητής / διευθυντής της κλινικής και του περνάει χειρουργία σε ιδιωτικό επίπεδο. Αυτό γίνεται αν είναι γιός του, ανηψιός του ή κάτι παρόμοιο.

Διαφορετικά είναι οι λεγόμενες μαρκέτες (κοινώς εκπορνεύσεις), οι οποίες γίνονται με την ανοχή του διευθυντή, έξω από τα ωράρια της πανεπιστημιακής κλινικής και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να ενοχλεί την πανεπιστημιακή κλινική. Θυμίζω πως στις ειδικότητες στην Ιταλία έχει εξετάσεις κάθε χρόνο και δεν πρέπει να τις αποτύχει κάποιος αν θέλει να διατηρήσει τη θέση του.

Το μέγιστο που μπορεί να φτάσει κάποιος, με πολύ τρέξιμο, λίγο ύπνο, αρκετό ρίσκο, είναι περί τα 2000 ευρώ το μήνα. Συνήθως πάντως οι περισσότεροι αρκούνται στα 1200 το μήνα, μιάς που τους επιτρέπει να παρακολουθούν καλύτερα την ειδικότητα.

Η αλήθεια είναι πως όσο περνάει ο καιρός, τόσο αποκτά εμπειρία, τόσο γίνεται πιό γνωστός, οπότε και αρχίζουν να τον ψάχνουν. Σιγά σιγά έτσι το 1200 γίνεται 1500, μετά 1700, 1800, ίσως και 2000 ευρώ το μήνα. Συνήθως φτάνοντας στα 2000 ευρώ το μήνα, τελειώνει και η ειδικότητα :P

Εννοείται πως αναφέρομαι σε ποσά συνολικά... δηλαδή υποτροφία ειδικότητας συν μαρκέτες. Η υποτροφία δεν έρχεται κάθε μήνα, μα αρκετές φορές μαζεμένα (2 και 3 μήνες μαζί, ύστερα από μήνες που δεν έρχεται τίποτα, χωρίς να το ξέρεις από πρίν βέβαια). Αναφέρομαι επίσης στο μήνα, για να έχουμε ένα σημείο αναφοράς κατανοητό.

Οι εφημερίες στην ειδικότητα δεν πληρώνονται επιπλέον.

Ο καθηγητής / διευθυντής της ειδικότητας άλλοτε έχει μεγάλη κατανόηση, άλλοτε δεν θέλει οι ειδικευόμενοι να δουλεύουν έξω (πώς θα ζούν δεν τον νοιάζει).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι πως όσο περνάει ο καιρός, τόσο αποκτά εμπειρία, τόσο γίνεται πιό γνωστός, οπότε και αρχίζουν να τον ψάχνουν. Σιγά σιγά έτσι το 1200 γίνεται 1500, μετά 1700, 1800, ίσως και 2000 ευρώ το μήνα. Συνήθως φτάνοντας στα 2000 ευρώ το μήνα, τελειώνει και η ειδικότητα :P

Ο καθηγητής / διευθυντής της ειδικότητας άλλοτε έχει μεγάλη κατανόηση, άλλοτε δεν θέλει οι ειδικευόμενοι να δουλεύουν έξω (πώς θα ζούν δεν τον νοιάζει).

Ακριβως ετσι ειναι. Δυστυχως πολλα εξαρτονται απ την κατανοηση του καθηγητη.

Οσον αφορα το νομικο μερος, ειναι αληθεια οτι μεχρι 6000 ευρω/χρονο δεν χρειαζονται φορολογικη δηλωση και αρκει να κοβεις αποδειξεις για να εισαι ενταξει με το υπουργειο οικονομιας. Το προβλημα ειναι οτι ο νομος του υπουργειου παιδειας απαγορευει τις εξτρα αποδοχες(γιατι παιρνεις υποτροφια). Αλλο που υπαρχει ανοχη απ το κρατος (το υπουργειο παιδειας βασικα) και το παν/στημιο γιατι τους βολευει αυτη η κατασταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς!

Εξαρτάται και το δόντι που έχεις εκεί που θα δουλέψεις. Όπως τα είπε ο ioan.

Αν γουστάρεις πάντως Ιταλία ζεις μ'ένα αξιοπρεπές €1500άρι το μήνα, αλλά θα κάνεις το σκατό σου παξιμάδι σε moonlighting. Αν βέβαια έχεις βρει άκρες ή ακόμα πιο σπάνιο καμιά γερή πλάτη σ'έχει ανάγκη για έξτρα δουλειά τότε μαύρα (δηλωμένα στον άλλο ή ως τρίτος- που παίρνει το 10%) μπορεί να βγάλεις καλούτσικα λεφτά.

Εγώ θείο Ιταλό δεν έχω πάντως. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.