Jump to content

Nostalgia Televisia


Recommended Posts

Η πιο παλιά εικόνα που μπορώ να ανασύρω από τα άδυτα του μυαλού μου...πρέπει να 'μουνα δυο ή τριών χρονών...κάποιος με κρατούσε στην αγκαλιά του (έτσι πρέπει να' τανε, διότι αλλιώς δεν εξηγείται πώς μπορούσα να δω τη μοκέτα) και εγώ κοίταζα την οθόνη της 22αρας GRUNDIG ενώ έπεφταν οι τίτλοι τέλους των...Thundercats. Από αυτό και μόνο δεν είναι απορίας άξιο πως μεγάλωσα για να γίνω...τηλεορασολόγος :P Μετά από πρόσφατη μεταμεσονύχτια συζήτηση με φίλους επί του θέματος, ανακάλυψα ότι όλοι εμείς οι twenty-something όχι μόνο έχουμε κοινά τηλεοπτικά βιώματα αλλά και κοινές προτιμήσεις. Αλλά για να διευρύνω την έρευνά μου (και να καταλήξουμε ίσως σε κανένα μελλοντικό πολλ), εσείς ποια "παιδικά" βλέπατε;

Όσον αφορά εμένα....χμ...χρονολογική σειρά:

1. Στρουμφάκια, Φωτεινούληδες, Μικρό Μου Πόνυ

2. Τhe Lens, Οδύσσεια (διαστημικό), Thundercats, Silverhawks

3. Φρουτοπία, Του Κουτιού τα Παραμύθια

4. Παπιοπεριπέτειες, Τσιπ & Ντέηλ (R.R.), Ποπάυ, Looney Tunes

5. Ghostbusters, Dinosaucers, Transformers, Rambo, G.I. Joe

6. He-Man, She-Ra, Spiderman And His Amazing Friends, The Zone, Δεινόσαυροι

7. (Japan Attacks!) Candy- Candy, Sandibel, Voltus 5, Samurai Pizza Cats, Saber Rider and The Star Sherrifs, Τρίτωνας, Ο Ρομπέν Των Δασών

8. Teenage Mutant Ninja Turtles

9. Ισίδωρος Ο Γάτος (Heathcliff)

10. The Racoons

11. Gargoyles, Batman (new animated series)

12. Μπίλλυ Ο Γάτος

Επίσης, θυμάμαι, από live action, έβλεπα τον "Άγιο" με το Ρότζερ Μουρ, το "ΣπάιντερΜαν", τους "Άγγελους του Τσάρλι", τους "Ντιουκς", το "Μαγκάιβερ", τη "Τζαμπ Στριτ"...

raccoo02.jpg

Τα υπέροχα Ρακουνάκια του Kevin Gillis...χιούμορ, ρομαντισμός και οικολογική συνείδηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Last Reply

Ξεχνάς τα εξής: 1) Κάπτεν Χάρλοκ

2) Καπαμαρού (η κορυφαία ατάκα: ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ!!!!!)

3) Γλυκοπατάτες

4)Muppet Show

AX!.....Παλιές καλές εποχές...όχι όπως τώρα με τα Pokemon και τα digimon.... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πωωωωωωωωω τι μου θύμισες!!!!!!!!!!

Νιλς Χόλγκερσον και Αστ. Σαΐνη (αυτά πήγαιναν πακέτο)....

Καλά, έβλεπες Κάντυ-Κάντυ και Σάντιμπελ???? emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πω πω Ισίδωρος ο Γάτος: Αγαπημένο επεισόδια οι ΣΙΑΜΕΖΟΙ ΑΔΕΡΦΟΙΙΙΙΙΙ και ο Χοντρονονός

Α και ΚΑΡΑΤΕ ΚΑΤ: ΝΙΑΟΥ ΒΑΒΥ

Ξέχασες ίσως και το Dragonball;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δ επιστεύω να μη θυμάστε το θρυλικό Junior's TV?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναιιιι ρε!!! Το θυμόμουνα κι εγώ, μέχρι που το κλεισανε για παραβίαση δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάγια η Μέλισσα.Τελικά τα ξέρω τα ρακούν!!αλλά έχω δει λίγα :(:P

Simpsons Ελάχιστα που είχε το Μέγκα για μια εποχή και η Μικρή Μάγισσα(de-thumamai-to-onoma-ths)

Gabriel,I think...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάγια η Μέλισσα.Τελικά τα ξέρω τα ρακούν!!αλλά έχω δει λίγα :(:P

Simpsons Ελάχιστα που είχε το Μέγκα για μια εποχή και η Μικρή Μάγισσα(de-thumamai-to-onoma-ths)

Gabriel,I think...

Παιδιά, επειδή είμαι λίγο μεγαλύτερη από 20+

:(

για πείτε μου λίγο, μήπως έβλεπε κανένας από σας Gatchaman (Battle of the Planets)? Είμαι πολύ περίεργη αν το έδειξαν και σε ... επόμενα χρόνια από τα δικά μου :rolleyes: Και ήταν υπέροχο :rolleyes:

Μάγια η Μέλισσα και Pink Panther έπαιζαν και σε μας :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αγαπημένο μου παιδικό ever είναι ο Ρόζ Πάνθηρας(αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι παιδικό)

Επίσης τρελαινούμουνα για τα στρουμφάκια - με την αυθεντική Στρουμφίτα, όχι τις απομιμήσεις -

Φανατική οπαδός της Κάντυ - Κάντυ :wub: μεγάλο κλάμα όταν πέθανε ο 'Αντονυ.

Επίσης θυμάμαι αμυδρά ένα γερμανικό μεταγλωτισμένο παιδικό τον "Φρου - Φρού"

Και φυσικά η πασίγνωστη, η μοναδική, η φανταστική "Φρουτοπία" (άνθρωποι - ψυγεία, ίδια συμμαχία)

με τον Θάνο το Κολοκυθάκι, τον Βρασίδα το κρεμύδι, την Μαρουλίτα το μαρούλι, τον Λάκη τον λωτό, τον Αιμίλιο το μήλο, την Μάτα την Ντομάτα και όλα τα φρούτα και λαχανικά της φρουτοπίας :splats:

Τον Καπαμαρού τον έμαθα πολύ αργότερα, αλλά ο τύπος είναι φανταστικός ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ!!! (Προφανώς, εννοεί noodles), αλλά αυτά τα πλάνα που του τρέχουνε τα σάλια και κλαίει από την χαρά του, μου έχουν μείνει αξέχαστα.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαχχχ, πολύ την ευχαριστήθηκα αυτή την ψυχανάλυση.

Εύγε παιδί μου ΝΜ25 που άνοιξες τέτοιο τόπικ! emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν... εγω έβλεπα Χάιντι , Νιλς Χόλγκερσον, Στρουμφάκια ,Λούνα πάρκ, Να η ευκαιρία ,εκπαιδευτική τηλεόραση.

Δε θυμάμαι κατι άλλο τώρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν... εγω έβλεπα Χάιντι , Νιλς Χόλγκερσον, Στρουμφάκια ,Λούνα πάρκ, Να η ευκαιρία ,εκπαιδευτική τηλεόραση.

Δε θυμάμαι κατι άλλο τώρα

Lonestar, παλιοσειρά :) αν έβλεπες και εσύ Λούνα Πάρκ, είσαι στην ηλικία μου :D

Για πες, δεν έβλεπες και ''Γράμματα και αριθμοί'', ''Πορφύρα και αίμα'' και ''Waltons'' ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Lonestar, παλιοσειρά :) αν έβλεπες και εσύ Λούνα Πάρκ, είσαι στην ηλικία μου :D

Για πες, δεν έβλεπες και ''Γράμματα και αριθμοί'', ''Πορφύρα και αίμα'' και ''Waltons'' ???

Γράμματα και αριθμοί!!!!!!! ΝΑΙΙΙΙ!!

Τι μου θύμισες τώρα;!!

Ντιούκς;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γράμματα και αριθμοί!!!!!!! ΝΑΙΙΙΙ!!

Τι μου θύμισες τώρα;!!

Ντιούκς;;

Ντιούκς, Βιονική Γυναίκα, Ιππότη της ασφάλτου, Δυναστεία, Ντάλλας, Χαβάη 5-0 ...

Αλλά το καλύτερο απ΄όλα και με διαφορά παιδικό (και όχι μόνο) πρόγραμμα ήταν το ''Voyagers'' και επίσης το ''Όλα για το πτυχίο''

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ντιούκς, Βιονική Γυναίκα, Ιππότη της ασφάλτου, Δυναστεία, Ντάλλας, Χαβάη 5-0 ...

Αλλά το καλύτερο απ΄όλα και με διαφορά παιδικό (και όχι μόνο) πρόγραμμα ήταν το ''Voyagers'' και επίσης το ''Όλα για το πτυχίο''

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Καλά και το όλα για το πτυχίο !!! πολύ καλό!!!!

και ενα αλλο έβλεπα ,αυστραλέζικο.. με μια γυναίκα που την είχε δαγκώσει ενας κροκόδειλος στο πρόσωπο, αλλά δε θυμάμαι τον τίτλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβερές εποχές ... εμείς ειδικά στην επαρχία είχαμε μόνο ένα κανάλι (ΕΡΤ) και το πρόγραμμα ήταν κάποιες ώρες το πρωί και από τις 5 το απόγευμα και μετά :lol: Την άλλη μέρα στο σχολείο όλοι ξέραμε τι είχε δει όλος ο κόσμος το προηγούμενο βράδυ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και φυσικά η πασίγνωστη, η μοναδική, η φανταστική "Φρουτοπία" (άνθρωποι - ψυγεία, ίδια συμμαχία)

με τον Θάνο το Κολοκυθάκι, τον Βρασίδα το κρεμύδι, την Μαρουλίτα το μαρούλι, τον Λάκη τον λωτό, τον Αιμίλιο το μήλο, την Μάτα την Ντομάτα και όλα τα φρούτα και λαχανικά της φρουτοπίας :splats:

Νομίζω ήταν :άνθρωποι-ψυγεία,η ίδια συμμορία...Επίσης κάτω ο πουρές και ο τοματοπελτές..!Θρυλικό...

Δεν αναφέρθηκαν νομίζω ο κάπτεν πλάνετ,scooby-doo,ντέννις ο τρομερός...

Καταπληκτικό τόπικ.Μου φέρε τόσες αναμνήσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως ξέχασα το Ντένις, το Σκούμπυ, τον Κάπτεν Πλάνετ, τις Γλυκοπατάτες, τη Μικρή Λουλού... αλλά είναι τόσα, πού να τα θυμάσαι όλα;;;

Από παιδικές εκπομπές, μήπως θυμάστε το "Κόκκινο-Κίτρινο-Μπλε" με τον Τσιβιλίκα;;; :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και ενα αλλο έβλεπα ,αυστραλέζικο.. με μια γυναίκα που την είχε δαγκώσει ενας κροκόδειλος στο πρόσωπο, αλλά δε θυμάμαι τον τίτλο

Αν έχω καταλάβει καλά είναι το "Ανατολικά της Εδέμ", αλλά δεν ήταν παιδικό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ καλη ιδεα ΝΜ25! να θυμηθω και τα δικα μου...

1. Bugs Bunny rulezzz!!! emthumbsup ειδικα ο RoadRunner και το Coyote ηταν τα καλυτερα μου! (μη σας πω οτι ειναι ακομα...)

Παντως,ετσι απο αχτι θα'θελα μια φορα να το πιασει το @@@πουλι! :D

και μετα να το αφησει ελευθερο.

2. Ροζ Πανθηρας (στην αρχη το καρτουν, μετα οι εκπληκτικες ταινιες με τον Πητερ Σελερς emypoklinomai )

3. Στρουμφ, Θαντερκατς, Φρουτοπια.

4. Απο σειρες, Ντιουκς (Νταιζη emvelos ) Ιπποτη της ασφαλτου, Μακγκαιβερ

5. Και απο Ελληνικες: Μανταμ Σουσου, Αυθαιρετοι (Mega 1989) 3 Χαριτες, Απαραδεκτοι.

Memmories...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι γλυκά όλα αυτά..Σνίφ τι θυμήθηκα..Άνετα κάθομαι και τα ξαναβλέπω όλα..!!!

Αλλά και το καπαμαρού κορυφή.. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθε βραδυ εδω μας βαζουν Tom&Jerry και Woody Woodpecker........ριχνω πολλα γελια

Ας προσθεσω κι εγω μερικα....

Looney tunes....ααααααχ ποιον να πρωτοπω :wub:.....ολοι ειναι γαματοι!Και φυσικα Disney

Lucky Luke εβλεπα αλλα δε με ενθουσιαζε.

Μη ξεχασω τους Peanuts και φυσικα τον ενα και μοναδικο γατο Garfield.

Ποπαυ!!!Καλε πως τον ξεχασα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω και το ολ τάιμ κλάσσικ της Ελλάδος τα Παιδιά.

Την Μπαλαντεεεεεεεεεέζα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχω καταλάβει καλά είναι το "Ανατολικά της Εδέμ", αλλά δεν ήταν παιδικό!

ΝΑΙ! Καλά καμία σχέση με παιδικό, αλλά μήπως και όλα τα υπόλοιπα που είπα ήταν παιδικά;

Ενα άλλο με κάτι αγάλματα σε ενα λεμονοδασος ... με εναν Γιάννη και μια Μαρία ... μπορεί να μην ηταν στην ίδια σειρά...δε θυμάμαι...καλά και εκείνος ο Αλζχάιμερ ήταν ανάγκη να είναι ξαδερφός μου; :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.