Jump to content

[άρθρογραφία-συζήτηση] ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ;


simona

Recommended Posts

ΣΤΟΥΣ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ Η ΘΗΤΕΙΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ - ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

Ριζικες αλλαγες στο θεσμο του «αγροτικου» των γιατρων ετοιμαζει το υπουργειο Υγειας με στοχο αφενος να περιοριστει η γραφειοκρατια κ αφετερου να κλεισουν τα «παραθυρα» για ρουσφετολογικες τοποθετησεις. Όπως αποκαλυπτει ο «ΚτΕ» , αναμεσα στα μετρα που μελετωνται είναι η μειωση της θητειας στους εξι μηνες , η καταργηση της καταθεσης των δικαιολογητικων κ η χρηση διαδικασιας αναλογης του ΑΣΕΠ!

Οι νεες ρυθμισεις θα ανακοινωθουν συντομα κ θα τεθουν σε εφαρμογη το αργοτερο εως τον Δεκεμβριο. Συμφωνα με εγκυρες πληροφοριες, οι επιτελεις του Γ.Γ. του υπουργειου Υγειας Πασχαλη Μπουχωρη, που χειριζεται το θεμα, εχουν υποβαλει στον Ν.Κακλαμανη τις ακολουθες προτασεις – τις οποιες εχει αποδεχτει - για τη βελτιωση της καταστασης :

1. μειωση της θητειας υπηρεσιας υπαιθρου από τους 12 στους 6 μηνες. Ο γιατρος δεν θα εχει δικαιωμα να διακοψει τη θητεια του προκειμενου να αρχισει ειδικοτητα – ρυθμιση που ισχυει σημερα κ συχνα εχει προκαλεσαι προβληματα, καθως αγροτικα ιατρεια μενουν κενα, χωρις μαλιστα να ενημερωνονται οι κεντρικες υπηρεσιες του υπουργειου…

2. καταργειται η καταθεση δικαιολογητικων (πτυχια κτλ.) οι υποψηφιοι θα συμπληρωνουν μια απλη βεβαιωση, δηλωνοντας τον χρονο κτησης πτυχιου τον βαθμο κ.ο.κ. η αρμοδια υπηρεσια θα ζητει τα δικαιολογητικα από τους επιλεχθεντες κ αν διαπιστωνεται ότι καποιος δηλωσε ψευδη στοιχεια, θα τιμωρειται με διετη αποκλεισμο από τη διαδικασια!

3. η αναδειξη των επιτυχοντων θα γινεται με ελεγχο των δικαιολογητικων, τον οποιο θα αναλαμβανουν τρεις υπαλληλοι, που θα επιλεγονται με κληρωση. Η αρμοδια υπηρεσια θα ανακοινωνει πινακα επιτυχοντων κ επιλαχοντων (σε περιπτωση που καποιος επιτυχων δηλωσει ψευδη στοιχεια) την ιδια μερα!

4. σημερα σε ολη τη χωρα υπαρχουν περιπου 2500 θεσεις αγροτικων γιατρων κ η διαδικασια που ακολουθειται για την πληρωση τους είναι συνοπτικα η εξης : κάθε δευτερη τεταρτη, η αρμοδια υπηρεσια του υπουργειου Υγειας καταρτιζει κ ανακοινωνει κατασταση των κενων κ κενουμενων θεσεων, υστερα από προτασεις των νοσοκομειων. Η κατασταση ισχυει μεχρι κ την Παρασκευη της ιδιας βδομαδας, ενώ οι θεσεις προκηρυσσονται πεντε μηνες πριν από τη ληξη της θητειας των γιατρων που υπηρετουν σε αυτές.

ΕΩΣ Κ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ

Κατά προτεραιοτητα στις θεσεις αυτές διοριζονται γιατροι με ειδικοτητα γενικης ιατρικης. Συμφωνα με εκτιμησεις των επιτελων του υπουργειου Υγειας, τα επομενα χρονια αναμενεται να μειωθει ραγδαια ο αριθμος των κενων θεσεων, καθως θα αυξανεται η παραγωγη γιατρων γενικης ιατρικης. Μαλιστα, υπολογιζεται ότι με τις παρουσες συνθηκες το 2015 δεν θα υπαρχει κενη θεση κ –εκ των πραγματων_ θα καταργηθει ο θεσμος του αγροτικου!

Μονο αν δεν υπαρχουν γιατροι γενικης ιατρικης, τοποθετουνται γιατροι υποχρεοι υπηρεσιας υπαιθρου, συμφωνα με την παρακατω διαδικασια : οι ενδιαφερομενοι γιατροι μπορουν να υποβαλουν σχετικη εντυπη αιτηση για δυο θεσεις, μαζι με τα απαιτουμενα δικαιολογητικα για τον διορισμο τους, μεταξυ των οποιων είναι κ η νομιμη αναβολη από τον στρατο. Η επιλογη των γιατρων γινεται με μορια, όπως εντοπιοτητα, οικογενειακη κατασταση, ημερομηνια κτησης πτυχιου, βαθμο πτυχιου κτλ…

Είναι κοινο μυστικο στον ιατρικο κοσμο ότι η προαναφερομενη διαδικασια είναι διατρητη. Για τους παροικουντες στην οδο Αριστοτελους, υπαρχουν περιπτωσεις που δημοφιλη αγροτικα ιατρεια, ενώ κενωνονται, δεν δημοσιοποιουνται μεχρις οτου εκπληρωσει τα κριτηρια ο εκλεκτος μνηστηρας… ακομα, λεγεται ότι είναι δυνατον αιτησεις υποψιφιων να καταθετονται εκ των υστερων σε θεσεις για τις οποιες δεν υπαρχει ζητηση κ.ο.κ.

Ο κοσμος του επενδυτή 22-10-05

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!!!ΟΣΟΙ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ,ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ,ΛΟΙΠΟΝ...ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ,ΠΑΝΤΩΣ,ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΓΕΝΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ,ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ''ΚΕΝΟ'' ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΔΕ ΘΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...(ΕΝΩ ΤΩΡΑ..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκπληκτικό νέο. :)

Γιου χου, άντε κι ο στρατός τώρα στους έξι μήνες και δέσαμε.

Αν και το αγροτικό βοηθούσε αρκετούς απόφοιτους ν'αποκτήσουν λίγη κλινική εμπειρία ευθύνης (στο νοσοκομείο) και να παίρνουν κάποιους άεργους μισθούς σφραγίζοντας βιβλιάρια (στο ΚΥ/ΠΙ) μετά. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γενικοί γιατροί,απ όσο ξέρω,έχουν μισθολογική κλίμακα.Που σημαίνει ότι ο μισθός τους δεν είναι σταθερός όπως των αγροτικών.Άρα,το υπουργείο έχει τα λεφτά για να το υλοποιήσει αυτό.

ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ 200 ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΚΟΜΑ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

200 επιπλέον θέσεις ειδικότητας σημαίνει αύξηση τής μετά την ειδικότητα ανεργίας, πολύ πιο πιεστικής (και δύσκολο να την χειριστεί ένας πολιτικός) από την ανεργία τών ανειδίκευτων γιατρουδάκων...

...οι οποίοι γιατρουδάκοι υφίστανται εν τοις πράγμασι την αποσύνδεση πτυχίου - εργασίας (= μηδέν αντίκρυσμα στην αγορά το πτυχίο ιατρικής)

(κανένας αριστερός αφισσοκολλητής και συνθηματολόγος, ρε παιδιά, να λύσει το γόρδιο δεσμό; embaaa )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι;

emquestion

Γιατι πιστευω οτι το αγροτικο θα αυξησει την εμπειρια μου και την αυτοπεποιθηση μου ως γιατρο και συν τοις αλλοις θα πληρωνομαι γι'αυτο...Τωρα που ερχεται η σειρα μου βρηκαν να το μειωσουν, ισως και να το καταργησουν; Αδικο εχω ρε συ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεταξύ μας μονάχα απ'το τρίμηνο θα μάθαινες κάτι πραγματικά χρήσιμο. Μετά στο 12μηνο κυρίως θα επιβεβαίωνες βιβλιάρια υγείας ηλικιωμένων.

Αλλά έχεις δίκιο, οι πληρωμένες διακοπές είναι πάντα καλοδεχούμενες, είτε λέγονται αγροτικό στο ΚΥ/ΠΙ Κωλοπετινίτσας είτε Erasmus στην Ισπανία. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι πιστευω οτι το αγροτικο θα αυξησει την εμπειρια μου και την αυτοπεποιθηση μου ως γιατρο και συν τοις αλλοις θα πληρωνομαι γι'αυτο...Τωρα που ερχεται η σειρα μου βρηκαν να το μειωσουν, ισως και να το καταργησουν; Αδικο εχω ρε συ;

Δεν νομιζω να σε πιανει αυτος ο νομος οποτε μην ανησυχεις! Πιστευω οτι θα αργησει να εφαρμοστει.

Και συμφωνω απολυτα οτι το αγροτικο αυξανει την αυτοπεποιθηση. Μεχρι να σου μειωθει ξανα στην ειδικοτητα...

:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λετε να προλαβουμε?Παντως κατα την γνωμη μου προς το παρον λαθος κινηση.Ισως καλυτερα να το εφαρμοζαν σε 1-2 χρονια.Επισης οι εξετασεις θα ειναι τυπου ΑΣΕΠ και με συνεντευξη "Ποια η διαφορα του πιστολιου απο το ρεβολβερ"?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... με συνεντευξη "Ποια η διαφορα του πιστολιου απο το ρεβολβερ"?

Για περιοχες οπως... Σφακια;;; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή διάβασα ότι το αγροτικό είναι πληρωμένες διακοπές (εκτός του 3μήνου όπως ειπώθηκε) θα ήθελα να πω πως αυτό ούτε ακριβές είναι, ούτε ισχύει κατά προσέγγιση.

Βγάζοντας τα άγονα από την μέση όπου εκεί πραγματικά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι γιατροί προσφέρουν πραγματικά και δεν αρκούνται στην συνταγογράφηση, υπάρχουν αρκετά αγροτικά που είναι σε Κέντρα Υγείας. Αυτά έχουν δουλειά γιατί παρέχουν πραγματική 1ο-βάθμια φροντίδα ανάλογα και με τις τεχνικές δυνατότητές τους. Μάλιστα υπάρχουν ουκ ολίγα αγροτικά σε Κέντρα Υγείας που αρκετοί τα αποφεύγουν λόγω της πολλής δουλειάς.

Επίσης να αναφέρουμε τους αγροτικούς που αν και περνούν τον περισσότερο καιρό τους με συνταγογράφηση, εφημερεύουν κάμποσες μέρες τον μήνα (ανάλογα με τα οικονομικά φυσικά) σε Κέντρα Υγείας, όπου πάλι υπάρχει δουλειά.

Φυσικά πολλές φορές το αγροτικό αντιμετωπίζεται σαν πληρωμένες διακοπές, μιας και αρκετά ΠΙ συνήθως έχουν μόνο συνταγογράφηση.

Τέλος το αγροτικό προσφέρει ακόμη μία συμαντική δυνατότητα σε όλους τους νέους γιατρούς. Να μπορέσουν να πάρουν σημαντικές αποφάσεις για το μέλλον τους, μία από αυτές η ειδικότητα. Ουκ ολίγοι άλλαξαν (από την στιγμή που δηλώνουμε μετά το πτυχίο) στο τέλος του αγροτικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Κωνσταντίνος κάνει ένα λάθος.Κρίνει από τον εαυτό του.Κατά τη γνώμη μου,αν ο άλλος δεν έχει διάθεση να προσφέρει,όπου και να το κάνει το αγροτικό,θα βρει τρόπο να λουφάρει.

Πάντως,είναι καλύτερα οι 6 μήνες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβώς. Φυσικά μπορείς και στο αγροτικό να μάθεις (ή να χρησιμοποιήσεις τον ελεύθερό σου χρόνο να διαβάσεις!!), αλλά όταν η φυγόπονη λύση είναι μπροστά στα πόδια τους, οι περισσότεροι αγροτικοί θα λουφάρουν.

Κωνσταντίνε, αν είσαι όντως στις εξαιρέσεις, σε τιμά ιδιαίτερα... αλλά είσαι όντως στις εξαιρέσεις! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αναλογα πως θα το παρει κανεις. Για εμενα το αγροτικο ηταν η ωραιοτερη εμπειρια της ζωης μου! :)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εγω ψηφιζω να καταργηθει εντελως..δεν λεω καλη η φαση εμπειρια, χρηματα αλλα να παω στην αλλη ακρη του κοσμου για να τα αποκτησω αυτα δεν με ενθουσιαζει ιδιαιτερα. Αν θελω οπωσδηποτε να ειμαι σε νοσοκομειο ψαχνω καμια θεσουλα σε ιδιωτικο παιρνω και τον πενιχρο μου μισθο αλλα τουλαιχιστον ειμαι σπιτι μου και μπορω να κανω και την ζωη μου και να ασχολουμαι με συνεδρια, ερευνα κλπ οποτε μπορω...να ειμαι στο 80χλμ της εθνικης οδου ταδαε ταδε εγω και τα προβατα και να πρεπει να οδηγω και 2 ωρες πηγαινελα σε μια μεγαλη πολη μου φανταζει εφιαλτης!μαλλον θα μου φαει τον μισθο η βενζινη..εχει και 1.2 στην επαρχια καιει και τον αγλαιωρα τι αλλο θελω :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δρφάκ ,γι'αυτό πλέον κάνεις αγροτικό μόνο αν θέλεις.

Δεν είναι υποχρεωτικό!

Ούτε για να δουλέψεις στο ΕΣΥ? Θα μου πείς "ποιό ΕΣΥ τώρα" αλλα τέλος πάντων υπάρχει αυτός ο περιορισμός?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δρφάκ ,γι'αυτό πλέον κάνεις αγροτικό μόνο αν θέλεις.

Δεν είναι υποχρεωτικό!

σου απαντησαν οι φιλοι πιο κατω...ειναι υποχρεωτικό αν θες να δουλεψεις στο ΕΣΥ..και επειδη η ζωη δεν ξερεις πως τα φερνεις απο το να τρεχεις τοτε το κανεις τωρα να εισαι καλυμενος. Αν εβγαιναν να πουν οτι πλεον δεν ειναι υποχρεωτικο για το ΕΣΥ να'σαι σιγουρος θα ημουν ενας απο τους πολλους που δεν θα εκαναν αγροτικό αφηνοντας ετσι και την θεση σε ατομα που θελουν ή εχουν μεγαλυτερη αναγκη να το κανουν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι δυνατόν να δουλέψουν τόσες χιλιάδες γιατροί στο ΕΣΥ;

Το αγροτικό είναι καλό ,γιατί σου δίνει εμπειρία σε κάποια πράγματα ( αν τύχεις σε καλό αγροτικό και δεν γράφεις συνέχεια φάρμακα) και μόνο γι'αυτό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκουσα κάποιες (συγκεχυμένες) πληροφορίες από συνδικαλιστές γιατρούς για κατάργηση της υποχρέωσης να κάνουν αγροτικό (λογικά για την πιθανότητα πρόσληψης στο ΕΣΥ) όσων τέλειωσαν μέχρι το 2005 και δεν το έχουν κάνει ακόμα και με προοπτική κατάργησης του...

Μάλιστα μου είπανε ότι αυτό αποφασίστηκε κάποια από αυτές τις μέρες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.