Jump to content

Ο κόσμος του Επενδυτή


Γκιζας Βασιλης

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Last Reply

Νταξει, μια ερωτηση εκανα επειδη εγραψες κατι που με εκανε εντυπους.

Μαλλον ομως ηταν λογω κεκτημενης ταχυτητος η εν λογω δηλους και στα πλαισια του κλιματος "εμπρος της Γης οι Κολασμενοι, εμπρος-εμπρος".

Παω να διαβασω τωρα για τις εξετασεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα... τζάμπα κόπος ρε... άκουμε που σου λέω ρε...

Πάλι δημοσιεύματα στον αέρα είναι αυτά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο ζητανε οι περοσσοτεροι απο τους "δικατσαδες" απο την αρχη. Εξετασεις για ειδικοτητα. Τωρα, γιατι εσεις ακομα προσπαθειτε να πεισετε ο ενας τον αλλο για την αναγκαιοτητα τους, ειναι αλλο καπελο. Καποιοι μαλιστα φτανουν στο εξης γελοιο επιχειρημα: δεν θελουν εξετασεις γιατι εμεις οι "δικατσαδες" θα τους παραγκωνισουμε με τα φοβερα μεσα που διαθετουμε emnysta . Αυτοι που ειχαν μεσα, μαλλον θα το εχετε καταλαβει, δεν χρειαστηκε να φτασουν στο δικατσα. Αποφοιτησαν μαζι σας. Υποστηριξτε τις εξετασεις, να αγωνιστουμε να ειναι αξιοκρατικες, ωστε να φυγουν απο τη μεση τα φρουτα (τα δικα μας κ τα δικα σας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μπούν ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ εξετάσεις. Αυτή είναι η βασική προυπόθεση. Οι δικατσάδες έχουν τα μέσα να παρακάμψουν τις εξετάσεις γιατί οι περισσότεροι απο αυτούς έχουν γερό δόντι στην ιατρική. Αφού θέλουν οι δικατσάδες να ζητάνε εξετάσεις για ειδικότητα αρχίζω να ανησυχώ. Απλά πρέπει να είναι 100% αδιαβλητες έτσι? Ποιος σου είπε ότι δεν θέλουμε εξετάσεις. Μια μειοψηφία δεν τους θέλει κ απορώ γιατί εκφράζει το σύνολο των φοιτητών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είτε δεν έχεις ιδέα για το επίπεδο των συμφοιτητών σου και ότι γελάει και το παρδαλό κατσίκι μαζί τους όπου σκάσουν μύτη, είτε το παίζεις κινέζος για να μην σε πάρει η μπάλα. Και στην τελική, επειδή τον τελευταίο χρόνο έχω γνωρίσει πραγματικά πολλούς αποφοίτους Ρουμανίας, δεν βρήκα ούτε έναν που να μην παραδεχτεί ότι οι σπουδές σας ήταν για κλάματα και το επίπεδο των αποφοίτων σας απαράδεκτο.

Kαλα ποσο βλακες ηταν αυτοι που συνομιλησες;!Πρεπει καποιος να ειναι πολυ βλαμμενος να σπουδασει οπου να'ναι τελωσπαντων(με δικη του πρωτοβουλια) και μετα να θαβει το πανεπιστημιο του!Αν και εγω πιστευω οτι δεν υπαρχουν κακα πανεπιστημια αλλα κακοι-λαμογια φοιτητες και κακοι-λαμογια καθηγητες!Εξαλλου και στην ιατρικη της Ουγγαντας ακομα στο συνολο των καθηγητων λιγοι θα ειναι αυτοι που θα χαλανε την πιατσα.Υπαρχει και κατι που ακουει στο ονομα αξιοπρεπεια και μερικοι ξερουν τι εστι(Ελληνες,Ρουμανοι,Ουγγανεζοι)

Οσο για τα περιβοητα κονε των δικατσαδων μια απορια!Αν ειχαν τετοια τρομερα κονε που μας φοβιζουν εμας τοτε γιατι οι περισσοτεροι δινουν χρονια και γιατι οι περισσοτεοι δεν εχουν ιδεα γυρω απ'την κατασταση που επικρατει στον χορο;Στο απεναντι forum καποιοι καποτε ρωταγαν αν οι αναμονες ειναι μεγαλες και για το τι λεει η παθολογια σαν ειδικοτητα!Μιλαμε για πληρη αγνοια δηλαδη!Υποτιθεται οτι αν εχεις κονε εισαι και καπως μεσα στα πραγματα και ξεμπερδευεις και μια ωρα αρχιτερα!Ασε που οι δικατσαδες που ειχαν τα μεγαλα κονε βολευτηκαν απο νωρις.Η μαζα ταλαιπωρειται.

Και κατι τελευταιο!Αντε και μπουν οι εξετασεις αυτες(και εγω μεσα ειμαι) τοτε γιατι οι δικοι μας αποτελουν το μοναδικο τροχοπεδι;Μηπως καποιοι ειναι βολεμενοι με το ισχυον συστημα και φοβουνται οτι με τη θεσπιση ενος καινουργιου συστηματος χανουν τα "προνομια" τους;Και εδω απευθυνομαι στους δηθεν συνδικαλιστες (αλλος ξεφτιλισμενος ορος στη φοιτητικη νεολαια) της σχολης και τους κονεξιαρηδες γονους μεγαλοκαθηγητων και μεγαλοιατρων που νομιζουν οτι θα βολευτουν εκμεταλλευομενοι τα οποια παραθυρακια θα τους ανοιξουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως καποιοι ειναι βολεμενοι με το ισχυον συστημα και φοβουνται οτι με τη θεσπιση ενος καινουργιου συστηματος χανουν τα "προνομια" τους;

Σώπα βρε παιδί μου...!!! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά τα θέματα αυτά έχουν ξαναβγεί στις εφημερίδες πάμπολλες φορές. Το αποτέλεσμα έως τώρα γνωστό. Εγώ είμαι ειδικευόμενος και μάλιστα στα τελευταία έτη. Αυτό που βλέπω είναι ότι δεν μπορεί να συνυπάρξει η επετηρίδα μαζί με τις εξετάσεις. Εάν δωθούν κάποιες θέσεις για όσους μπαίνουν με εξετάσεις , τότε αυτόματα η αναμονή στην επετηρίδα θα αυξηθεί ευθέως ανάλογα. Επομένως, στην πράξη η επετηρίδα θα καταργηθεί αμέσως εκ των πραγμάτων, όπως έγινε με τους εκπαιδευτικούς. Έχω ένα ερώτημα όμως:

Γιατί οι γιατροί που βγαίνουν από ελληνικά πανεπιστήμια να δώσουν και πάλι εξετάσεις την στιγμή που δίνουν εξετάσεις για να μπούν στην Σχολή και εξετάσεις σε 65 μαθήματα για να αποφοιτήσουν από αυτή; Εξετάσεις που προβλέπει το Ελληνικό Κράτος. Εξετάσεις να δίνουν μόνο οι "αλλοδαποί".

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά να ξέρετε ότι η Ιατρική, το επάγγελμα δηλαδή, έχει τελειώσει έτσι όπως το ξέραμε έως τώρα. Και είναι κρίμα που οι καλύτεροι, αυτοί δηλαδή που κατάφεραν να μπουν στην Ιατρική Σχολή θα πάνε χαμένοι.

Το ίδιο το κράτος ήθελε να δημιουργήσει μια πληθώρα γιατρών , ώστε να στελεχώσει κάθε γωνιά της χώρας με φθηνό ιατρικό προσωπικό και να πουλάει υποτίθεται δωρεάν υγεία για όλους.

Φροντίστε να είστε ενωμένοι και διεκδικητικοί όσο είστε μέσα στην Σχολή γιατί μετά δεν θα έχετε κανένα μέσο πίεσης. Εμείς που αποφοιτήσαμε πρίν από 8 χρόνια από την Αθήνα δυστυχώς δεν το είχαμε καταφέρει, εξαιτίας των μικροπολιτικών παρατάξεων.

Τα λέμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup chiefresident, συφμωνω απολυτα μαζι σου. ειδικα η 4η παραγραφος σου συμπυκνωνει ολη την αληθεια!

εκτος ομως αυτου, πριν αρχισουμε τους πανηγυρισμους, ειδε κανεις να αναφερεται τιποτα για παταξη του φαινομενου του αναξιοπαθουντα υπεραριθμου? <_<

τουλαχιστο στο νομοσχεδιο στεφανη δεν αναφεροταν πουθενα κατι τετοιο. ουτε στο δημοσιευμα του κοσμου του επενδυτη. βεβαια το τελευταιο ειναι απλα ενα δημοσιευμα,οχι το νομοσχεδιο ολοκληρωμενο. αλλα...

καποιος που εχει τον τροπο να παρακαμψει τη λιστα και να μπει ως υπεραριθμος, θα παρακαμψει το ιδιο ευκολα και τις εξετασεις αν δεν αλλαξει το ισχυον καθεστως! :antegeia:

το ζητουμενο ειναι να περιοριστουν τα φαινομενα παρανομιας, οχι απλα να αλλαξει ο τροπος που θα μπαινουν οι νομιμοι για ειδικοτητα! <_<

και δυστυχως δε βλεπω φως στο τουνελ...emconfused

λογικο αλλωστε. και να βαλουμε ενα δηθεν αξιοκρατικο συστημα, να ικανοποιησουμε το αιτημα του σαιεπ, αλλα και να αφησουμε ανοιχτες τις "μπαλκονοπορτες" (γιατι αυτα μονο παραθυρακια δεν ειναι!) για τα "δικα μας παιδια!" σατανικο! emdevil

και για να λεμε και τα θετικα, η αξιολογηση των εκπαιδευτικων μοναδων, ο συντονισμος της εκπαιδευσης, ο ελαχιστος αριθμος επεμβασεων και το βιβλιαριο ειδικευομενου ειναι πραγματικα βηματα μπροστα! emthumbsup

μακαρι να πραγματοποιηθουν και συντομα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μπούν ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ εξετάσεις. Αυτή είναι η βασική προυπόθεση. Οι δικατσάδες έχουν τα μέσα να παρακάμψουν τις εξετάσεις γιατί οι περισσότεροι απο αυτούς έχουν γερό δόντι στην ιατρική. Αφού θέλουν οι δικατσάδες να ζητάνε εξετάσεις για ειδικότητα αρχίζω να ανησυχώ. Απλά πρέπει να είναι 100% αδιαβλητες έτσι? Ποιος σου είπε ότι δεν θέλουμε εξετάσεις.

Αστειος εισαι ρε powder. Εγω εκανα καταληψεις διαμαρτυρομενος για τις εξετασεις η καποιοι εγχωριοι? Και η αλλη καραμελα οτι εχουμε τα μεσα? Το μεσο δεν αφηνει το παιδι του στο εξωτερικο τοσα χρονια. σε 2 χρονια το εχει φερει εδω το μπουμπουκι του. Εσυ για να μιλας ετσι μου φαινεται το ξερεις καλα αυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Αστειος εισαι ρε powder. Εγω εκανα καταληψεις διαμαρτυρομενος για τις εξετασεις η καποιοι εγχωριοι? Και η αλλη καραμελα οτι εχουμε τα μεσα? Το μεσο δεν αφηνει το παιδι του στο εξωτερικο τοσα χρονια. σε 2 χρονια το εχει φερει εδω το μπουμπουκι του. Εσυ για να μιλας ετσι μου φαινεται το ξερεις καλα αυτο.

Ξέρεις κάτι για τον Άγγελο που θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας? Εκτός αν σου έκανε κάποιος προσωπική επίθεση και απλά απαντάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup chiefresident, συφμωνω απολυτα μαζι σου. ειδικα η 4η παραγραφος σου συμπυκνωνει ολη την αληθεια!

εκτος ομως αυτου, πριν αρχισουμε τους πανηγυρισμους, ειδε κανεις να αναφερεται τιποτα για παταξη του φαινομενου του αναξιοπαθουντα υπεραριθμου? <_<

τουλαχιστο στο νομοσχεδιο στεφανη δεν αναφεροταν πουθενα κατι τετοιο. ουτε στο δημοσιευμα του κοσμου του επενδυτη. βεβαια το τελευταιο ειναι απλα ενα δημοσιευμα,οχι το νομοσχεδιο ολοκληρωμενο. αλλα...

καποιος που εχει τον τροπο να παρακαμψει τη λιστα και να μπει ως υπεραριθμος, θα παρακαμψει το ιδιο ευκολα και τις εξετασεις αν δεν αλλαξει το ισχυον καθεστως! :antegeia:

το ζητουμενο ειναι να περιοριστουν τα φαινομενα παρανομιας, οχι απλα να αλλαξει ο τροπος που θα μπαινουν οι νομιμοι για ειδικοτητα! <_<

και δυστυχως δε βλεπω φως στο τουνελ...emconfused

λογικο αλλωστε. και να βαλουμε ενα δηθεν αξιοκρατικο συστημα, να ικανοποιησουμε το αιτημα του σαιεπ, αλλα και να αφησουμε ανοιχτες τις "μπαλκονοπορτες" (γιατι αυτα μονο παραθυρακια δεν ειναι!) για τα "δικα μας παιδια!" σατανικο! emdevil

και για να λεμε και τα θετικα, η αξιολογηση των εκπαιδευτικων μοναδων, ο συντονισμος της εκπαιδευσης, ο ελαχιστος αριθμος επεμβασεων και το βιβλιαριο ειδικευομενου ειναι πραγματικα βηματα μπροστα! emthumbsup

μακαρι να πραγματοποιηθουν και συντομα!

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά για να μη λέει κανείς τίποτα για το φαινόμενο του "αναξιοπαθούντα υπεραρίθμου" (πολύ μου άρεσε αυτό! emthumbsup ) σημαίνει ότι το φαινόμενο βολεύει πολλόυς!

Δε θα εκπλαγώ καθόλου αν δούμε σε λίγο καιρό γνωστά ονόματα (βλέπε μέλη πολιτικών παρατάξεων, συλλόγων, κ.λ.π) να ξεκινούν ειδικότητα ως υπεράριθμοι! ;)

Για να μη μιλήσω για διδακτορικά που ξεκινούν καπάκι μετά το πτυχίο! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τις εξετάσεις δεν τίθεται θέμα υπεράριθμου. Τέτοιο παράθυρο έχει μόνο η λίστα.

Εδώ είναι το λάθος σου. Ο θεσμός του υπεράριθμου μπήκε υποτίθεται για κοινωνικούς λόγους (για ασθενείς ειδικευόμενους, κ.λ.π.) και δεν έχει καμία σχέση με τη λίστα.

Ωστόσο, η πορεία του θεσμόυ είναι γνωστή σε όλους...

Η θεσμός αυτός συνεχίζει να υφίσταται, άσχετα με τον τρόπο εισαγωγής των ιατρών στην ειδικότητα.

Ενδεικτικό παράδειγμα, το ότι (όπως έιπε και το συνάδελφος παραπάνω) το νομοσχέδιο Στεφανή ΔΕΝ ΠΡΟΕΒΛΕΠΕ την ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ του, ούτε έστω τον περιορισμό του αριθμού των υπεραρίθμων!

Δηλαδή ΚΑΙ εξετάσεις για τους άλλους, ΚΑΙ υπεράριθμοι για τα "δικά μας παιδιά!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή υπεράριθμος χωρίς εξετάσεις; Ας πούμε ότι έχουμε εξετάσεις για το 100% τών θέσεων - ο υπεράριθμος θα μπαίνει χωρίς εξετάσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως ακριβώς τώρα μπαίνει εκτός λίστας.

Το λέει και η λέξη. Υπεράριθμος. Δηλαδή ειδικευόμενος επιπλέον του κανονικού αριθμού που μπαίνουν με λίστα/εξετάσεις.

Ως γνωστό, οι υπεράριθμοι δε κλέβουν θέσεις απο τη λίστα/εξετάσεις.

"Κλέβουν" όμως εκπαίδευση γιατι π.χ τα χειρουργεία μοιράζονται σε όλους, υπεράριθμους και κανονικούς.

Δηλαδή εκεί που εσύ θα έκανες πχ 10 χειρουργεία. αν μοιραστείς τα χειρουργεία αυτά με άλλους 2-3 υπεράριθμους, θα κάνει ο καθένας σας από 3-5!

Άσχετα αν εσύ μπήκες με εξετάσεις και αυτός από το παράθυρο!

Και δυστυχώς αυτό το φαινόμενο βολεύει πολλούς! (Κυρίως τους πολιτικούς!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως και να χει ρε παιδια και μονο που ο καθενας μας θα μπορεσει επιτελους να σκεφτει τον εαυτο του καρδιολογο, ενδοκρινολογο, νευρολογο και αλλες ειδικοτητες που τη παρουσα στιγμη εχουν αναμονες για κλαμματα κωλολεει.....Ολα αυτα φυσικα αμα ψηφιστει ο νομος και αμα ειναι οντως ετσι οπως τα γραφει ο επενδυτης οσον αφορα τη διαδικασια επιλογης.....Για να δουμε.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην ακούσω τη λέξη κατάληψη γιατί θα με δείτε απο την άσχημη πλευρά μου. Αρκετά με αυτή την αηδία. Ούτε για αστείο δεν θέλω να την ακούω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όλες οι χώρες του κόσμου έχουν εξετάσεις, μόνο εμείς θα είμαστε κλασσικά πίσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με τους υπεράριθμους θα ήθελα να πω ότι είναι ένα από τα κλασσικά ελληνικά παραθυράκια που παρακάμπτουν τους νόμους. Σήμερα λόγω της μακρόχρονης αναμονής έχει εξελιχθεί σε πόρτα με τάσεις να γίνει ακόμη και θύρα. Στο έτος μου γνωρίζω τρείς που μπήκαν με αυτόν τον τρόπο στις τρεις κλινικές με την μεγαλύτερη αναμονή για ειδικότητα. Η μία ειδικευμένη πλέον, έπασχε από σοβαρό έρωτα με παντρεμένο επίκουρο καθηγητή και δεν μπορούσε να περιμένει...

Ο νόμος για τους υπεράριθμους είναι αρκετά ασαφής ώστε να δίνεται η κατάλληλη ερμηνεία όταν πρέπει να βολευτεί κάποιο δικό μας παιδί. Συγκεκριμένα αναφέρει ότι σαν υπεράριθμος ειδικευόμενος μπορεί να προσληφθεί κάποιος όταν πάσχει από κάποια σοβαρή πάθηση , εξαιτίας της οποίας αδυνατεί να περιμένει την σειρά του. Δεν αναφέρει καμμία σοβαρή πάθηση εκτός της μεσογειακής αναιμίας. Η βαρύτητα της (οποιασδήποτε) πάθησης κρίνεται από επιτροπή του Υπουργείου!

Ο Σύλλογος, ο ΣΦΙΑ ή καλύτερα των Αποφοίτων των Ελληνικών Σχολών, μπορεί να κάνει αίτημα προς τον Υπουργό ή και τον Προϊστάμενο της Εισαγγελίας να εξετάσει όλες τις περιπτώσεις των κατα φαντασία ασθενών, όπως έκανε και με τους ανάπηρους - μαϊμού, που έπαιρναν αναπηρικές συντάξεις. Παράλληλα , η δημοσίευση του αιτήματος αυτού θα τους κάνει να το ψάξουν και να μην το θάψουν. Άλλωστε , μην ξεχνάμε ότι πάντα μετά από μία κυβερνητική αλλαγή είναι η καλύτερη εποχή για τους αρμόδιους να αποκαλύψουν τέτοια σκάνδαλα. Όσο περνάει ο καιρός , θα διαφθείρονται και οι καινούριοι και δεν θα τους αρέσουν οι αποκαλύψεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΣΑΙΕΠ έχει καταθέσει παρόμοιο αίτημα και έχει επιμείνει πολύ σε συναντήσεις με αρμόδιους φορείς. Επίκειται και συνάντηση εντός της εβδομάδος με το ΚΕΣΥ επί παντός επιστητού.

Όσο για τον giorgos και όσους έχουν στο μυαλό την κατάληψη με το που θα ακούσουν για εξετάσεις, θέλω απλά να πω ότι καλή ιδέα είναι σε πρώτη φάση να αρχίσουν να σέβονται τους συμφοιτητές τους. Σε δεύτερη, να αποκτήσουν επιχειρήματα, γιατί το θέμα είναι μάλλον πιο σοβαρό από όσο δείχνουν με το να κλείνουν τη Σχολή για να πάνε για μπύρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρις να εχω καμμια ορεξη να το παιξω ο και καλα ευρωποφερμενος και υπερανω κτλ αυτο το ''σχεδιο'' που στην Ελλαδα οι φοιτητες κανουν καταληψη οποτε τους αβλωσει δεν το ειδα πουθενα στην Ιταλια...Κατσε ρε γμτ....Με ποιο δικαιωμα κανεις καταληψη???? Ρωτησες τους αλλους συμφοιτητες σου αν θελουν να χασουν τα μαθηματα τους ΚΑΙ μαλιστα για ενα αιτημα στο οποιο μπορει να εχουν και τις αντιρρησεις τους?.....Και μονο στην σκεψη οτι στο πανεπιστημιο στην Ιταλια καποια ομαδα φοιτητων σκεφτεται να κανει καταληψη ενος χωρου εντος του πανεπιστημιου μου ρχεται να βαλω τα γελια φανταζομενος το ποσες διμοιριες καραμπινιερι θα σκασουν μυτη....Φυσικα εκει ειναι ισως το αλλο ακρο....Ο φοιτητης θεωρειται στην ουσια μαθητης λυκειου....Τουλαχιστον, ομως, υπαρχει η σιγουρια οτι θα πας να κανεις το μαθημα σου στο αμφιθεατρο και δε θα εχει ουτε καταληψη απο τους φοιτητες, ουτε καμμια απεργεια των καθηγητων....Δηλαδη αν με το καλο ψηφιστει το νομοσχεδιο αυτο, να περιμενω να δω πως θα αντιδρασουν οι φοιτητες ανα τις ιατρικες σχολες της χωρας ωστε να καταλαβω αν περασε και απο αυτο το υποχρεωτικο φιλτρο???? Τοτε γιατι υπαρχει η Βουλη και γιατι ψηφιζουν οι βουλευτες που ψηφισε ο λαος για το αν θα περασει αυτο το νομοσχεδιο???? emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.