Jump to content

ΑΥΠΝΙΑ!!!!


Αφροδίτη

Recommended Posts

emnysta Φίλοι μου σας πιάνει αυπνία από το άγχος των εξετάσεων; Σας έχει συμβεί να νιώθεις κατάκοπος και ΕΝΤΟΎΤΟΙΣ να μην μπορείς να κοιμηθείς, γιατί σκέφτεσαι το αυριανό διάβασμα, την ύλη, τις εξετάσεις; Σας έχει συμβεί ή είμαι η μοναδική άυπνη σ αυτή τη σχολή; και αν σας συμβαίνει, πώς το αντιμετωπίζετε; emhehe
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Last Reply

Μα βλέποντας φυσικά τα επεισόδια των Αϋπνιών :P

Σοβαρά τώρα, για δοκίμασε να διαβάσεις οποιοδήποτε βιβλίο της Σχολής (εξαιρούνται τα μεγάλα) στο κρεβάτι; Μετά από 15 λεπτά αποκοιμιέμαι. Εναλλακτικά συντονίσου σε οποιόδηποτε κρατικό ραδιοφωνικό σταθμό. Όλο και κάποια σαπουνόπερα θα πετύχεις, με εγγυημένα αποτελέσματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να κανω που ειμαι σε τρελη υπερενταση? Το κεφαλι μου παει να σπασει...δεν θυμαμαι τιποτα...σκεφτομαι τι πρεπει να δωσω, τι να αφησω....grrr...Φρικη!

Τι κανω? Παιρνω το Xanax μου και μετα ολα ειναι τοσο ομορφα..... :cool05:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Το δεύτερο άτομο μπορεί να μην υπάρχει πάντα ενώ το Xanax είναι πάντα δίπλα σου,δεν σε εγκαταλείπει ποτέ! :P:P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Το δεύτερο άτομο μπορεί να μην υπάρχει πάντα ενώ το Xanax είναι πάντα δίπλα σου,δεν σε εγκαταλείπει ποτέ! :P  :P

Συμβουλευω να αφησεις το ξαναξ και τα λεξοτανιλ κατα μερος και να κανεις κανα κονε για λιγη φουντιτσα....καλαματιανη οχι αλβανικη που ειναι και κατουρημενη.... :cool10:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι μου θυμησες με την "καλαματιανη φουντα"....συνεβη σε καλαματιανη φιλη στο τρενο Αθηνα-Θεσσαλονικη ενα βραδυ πριν λιγα χρονια

Ταξιδευε λοιπον η κοπελα μονη και ερημη, πισσα εξω, βαριοτανε οικτρα, οποτε πιανει κουβεντα με 2 τελειωμενα τζακια που ετυχε να ειναι στο ιδιο κουπε. Με τα πολλα γνωριζονται, συστηνονται και καποια στιγμη η φιλη μας τους λεει πως ειναι απο την Καλαματα, οποτε το ενα τζανκι εκστασιασμενο γυρναει και της λεει

<<Ειναι αληθεια πως οι φουντες στην Καλαματα ειναι κοκκινες?>> ...υστερα της ειπε πως το σκεφτεται να παει εκπαιδευτικη εκδρομη να το δει με τα ιδια του τα ματια...τετοια χαρα ο τυπας! :lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Το δεύτερο άτομο μπορεί να μην υπάρχει πάντα ενώ το Xanax είναι πάντα δίπλα σου,δεν σε εγκαταλείπει ποτέ! :P  :P

ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΟΜΩΣ ΧΑΝΑΧ Κ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarright rania, δεν ξέρω...μια λύση είναι να καταπονείσαι και σωματικά εκτός από πνευματικά...δοκίμασε να κάνεις λίγο γυμναστική -όχι απαραίτητα σε γυμναστήριο- πχ jogging ένα δυο τετράγωνα ίσα να κουραστείς ή ποδηλατάδα που λέει και η τικ-τακ...

Επίσης αν σκοπεύεις να κοιμηθείς κατα τη 1, πέσε στο κρεβάτι από τις 12και30 και διάβασε ένα άσχετο βιβλίο από τη σχολή...ιστορία, λογοτεχνία, κοσμοπόλιταν ό,τι ναναι εκτός από μαθήματα...

Άκουσε λίγη χαλαρωτική μουσική κλπ...τώρα άλλοι λένε ότι το γάλα τους φέρνει νύστα κλπ...εμένα μου φέρνει άλλα πράγματα, οπότε περί ορέξεως... :P

Επίσης πιες νωρίς τον τελευταίο καφέ της ημέρας- αν πίνεις πολλούς ή κόψε το μεσημεριανό ύπνο, αν νομίζεις ότι αυτό είναι που φταίει...

Και μην ακούω για χάπια, εκτός αν πρόκειται για την έσχατη λύση... ;)

Υ.Γ. Λένε επίσης ότι όταν δεν έχεις ύπνο είναι λάθος να στριφογυρίζεις στο κρεβάτι σαν την άδικη κατάρα...μόλις το πάρεις απόφαση ότι δεν έχεις ύπνο, σήκω και άντε σε άλλο δωμάτιο να δεις τιβι,βίντεο ή κάτι άλλο και σε μισή ωρίτσα try again :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω καθαρισει εγω το σπιτι στις 3 και 4 τα ξημερωματα.Εχω μαγειρεψει το φαγακι μου........εχω κωλοβαρεσει το νετ που ολο και καποιος θα ειναι στο μσν κ ετσι θα κωλοβαρεσουμε μαζι!

Παιζει και η λυση τβ,dvd.

Εχω τελειωσει απειρα λογοτεχνικα βιβλια ετσι.....

Τωρα 2α ατομα .......αν εχεις αυπνιες με τα νευρα που εχεις σου'ρχεται η ορεξη;Βεβαια παιζει κ το προβλημα οτι αντε να το βρεις.....κ εκει αρχιζεις να σπαζεσαι ακομα περισσοτερο.

ΟΥΦΑ!Αυπνιες..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα οι αυπνίες μου έρχονται το καλοκαίρι...

Τώρα είμαι σε φάση νυστάζω...αφήστε με να κοιμηθώ... emnysta

Πάντως το διάβασμα ενος ιατρικού βιβλίου είναι καλή λύση...έχει δίκιο ο M@N1I<!!!

Θα τη κάνει σίγουρα τη δουλειά του... :P

Δοκίμασε και πές μας... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αhaha, ο τομέας μου..

Τhe story of my life, μια ωδή στο Insomnia..

Πάντως τα Χanax είναι σαφώς πιο ελαφριά από τα Lexotanil, το μόνο πρόβλημα είναι ότι όποτε τα έπαιρνα, με έπιαναν την επόμενη μέρα οπότε και άϋπνη έμενα, και υπνηλία το επόμενο απόγευμα είχα.. emdontgetit

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει θεραπεία...απλά ΔΕΝ κοιμάσαι τότε, δεν κοιμάσαι ΟΥΤΕ την άλλη μέρα το μεσημέρι/ απόγευμα και το βράδυ πέφτεις ξερός...Δείτε και καμιά σειρά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως τα Χanax είναι σαφώς πιο ελαφριά από τα Lexotanil, το μόνο πρόβλημα είναι ότι όποτε τα έπαιρνα, με έπιαναν την επόμενη μέρα οπότε και άϋπνη έμενα, και υπνηλία το επόμενο απόγευμα είχα.. emdontgetit

Αρχιζω να πιστευω πως ειμαι vampire!...Ολες μου οι σκεψεις χορευουν σαν μαυροι ιθαγενεις μεσα στο κεφαλι μου και δεν μπορω ουτε τα ματια μου να κλεισω!

Οντως η φαση με τα χαπια ειναι σκατα απο την αποψη πως δεν μπορεις να αντιδρασεις, μερικα μου προκαλουν ναυτια...αλλα τα Xanax ειναι γαματα! Μπορω και διαβαζω κιολας, δεν με νυσταζουν, μονο με ηρεμουν! Προσπαθω να παιρνω μονο οταν ειμαι τελειως κομματια απ το αγχος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις αυπνίες λόγω άγχους η συνταγή είναι 1.5mgr lexotanil μία ώρα πριν θες να κοιμηθείς.

Ο συνδυασμός με αλκοόλ είναι προαιρετικός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Καλά ρε γιατρός άνθρωπος, τι συνταγές ειν'αυτές που δίνεις? :P :P :P

Εγώ τεκνάμ δεν την καταλαβαίνω τη λέξη αϋπνία. Κοιμάμαι όπου με βάλουν και όποτε να'ναι, κι ας έχω κοιμηθεί 12ωρο το προηγούμενο βράδυ. Τώρα το γεγονός ότι τρεχω πανικόβλητη όλη μέρα λέτε να μετράει...? Kι ότι περπατάω πολύ? :Pembaaa

emarright Εγώ να θέσω ένα άλλο καίριο ερώτημα: σας έχει τύχει να πρέπει οπωσδήποτε να μείνετε ξύπνιοι (πχ διάβασμα....αύριο δίνετε μάθημα και πρέπει να κάνετε την τελευταία επανάληψη...ή να μείνετε ξύπνιοι για να προσέχετε τον άρρωστο αδερφό/γιαγιά/γκόμενο...) και εντούτοις να μην μπορείτε να κρατήσετε τα μάτια σας ανοιχτά παρά μόνο με οδοντογλυφίδες? Εδώ σε θέλω μάστορα.... emsleep1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηρέμησε ρε σύ. Δεν θα πεθάνουμε για μια σχολή. Χαλαρά. Κάνε μια βολτίτσα για να χαλαρώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σωματικη κουραση ειναι το καλυτερο!Πιστευω οτι με πιανουν αυπνιες τις ημερες των εξετασεων μονο και μονο επειδη καθομαι ολη μερα και διαβαζω.Ενας συντομος βραδινος χαλαρος περιπατος ειναι οτι καλυτερο!Επισης θα συμφωνησω με τον Σεβενακο και στο θεμα των καφεδων-πιανει! embounce8

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά εγώ συμπάσχω με την Juliette...και ιδίως σε περιόδους εξεταστικής emnysta με μόνη εξαίρεση όταν που έδινα ακτινολογία(εφιαλτική νύκτα) :o

Δοκίμασε ένα ζεστό μπανάκι,πιες ένα ρόφημα(προτείνω πράσινο τσάι με κανέλα)

άκου λίγη μουσική... emsleep1emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άσχετο, αλλά Μαριέττα λατρεύω το άβατάρ σου! Μοιάζει να ξεπήδησε από ταινία του Μπάρτον!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφωνώ με το τσάι και προτείνω χαμομήλι.

Μου έχει τύχει άπειρες φορές να πάω για εξετάσεις εντελώς άυπνη και να παρακολουθήσω και μάθημα πριν δώσω.Την τελευταία φορά τα 'χα πάρει τόσο πολύ με το άγχος μου που σταμάτησα να διαβάζω κι έπαιζα τετρις απο τις 4-6 το πρωϊ.

Πάλεψέ το και με το μυαλό σου,μην το αφήνεις να σε καταβαλλει,η Σχολή δεν είναι το παν και η ζωή μπορεί να είναι πολύ ωραία αν κάνεις κάτι που σε ευχαριστεί πολύ και ξεφύγει λιγάκι το μυαλό σου από μαθήματα και εξετάσεις. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μονο που με ηρεμει ειναι να σηκωθω και να κανω δουλειες...οπως καταλαβενετε σεπτεμβρη,φλεβαρη και ιουνη το σπιτι ειναι λαμπικος! Χαμομηλια,βολτες,τραγουδια δεν πιανουν γιατι εκεινη την ωρα σκεφτομαι στο ασχετο: πως το λεγανε εκεινο το φαρμακο για την ημικρανια? Πανικ! Αντε βρες το βιβλιο να το θυμηθεις (το οτι το εκλεισες πριν 5 λεπτα...) και να βλαστημαω την τυχη μου!

Τωρα ειδικα που ειμαι και αρρωστη και παιρνω και αντιβιωση....κορυφαια συγκυρια! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασε ένα ζεστό μπανάκι,πιες ένα ρόφημα(προτείνω πράσινο τσάι με κανέλα)

άκου λίγη μουσική... emsleep1  emblush

Και μετά το τσάι ρίξε κι έναν φραπέ με 4 κουταλίτσες καφέ για να είσαι σίγουρα ξάγρυπνη όλο το βράδυ:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.