Jump to content

Εκπαιδευτικά σεμινάρια επείγουσας ιατρικής


bromptonista

Σκέφτεστε να παρακολουθήσετε και να εξεταστείτε σε κάτι;  

53 members have voted

  1. 1. Σκέφτεστε να παρακολουθήσετε και να εξεταστείτε σε κάτι;

    • ALS - Advanced Life Support
      8
    • ALSO - Advance Life Support in Obstetrics
      0
    • APLS - Advanced Paediatric Life Support
      4
    • ATLS - Advanced Trauma Life Support
      21
    • BLS - Basic Life Support
      2
    • PALS - Pediatric Advanced Life Support
      1
    • Κάτι άλλο
      1
    • Κανένα
      4
    • Όλα!!!
      12


Recommended Posts

Ντροπή σου shlia

post-2486-1195944262_thumb.jpg

ΥΓ. Τι θα γίνει ρε? Θα τα μπαχαλεύετε όλα τα θέματα (προλαβαίνω τον επόμενο συμφορουμίτη που θα μας την πει!).

:( δεν τοοο σπασαααααααααααα

κανεις λαθος

ο θεουλης ειπε να μοιαρζομαστε το δικο σου.... ;) χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο θεουλης ειπε να μοιαρζομαστε το δικο σου....

πότε το είπα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να σας πω,ρε παιδιά...Στα Γιάννενα το ΕΠΙ θα γίνει πρώτη φορά φέτος,σχετική εμπειρία δεν υπάρχει δηλαδή,και η γραμματέας του ΕΚΑΒ μου είπε κατάμουτρα την ώρα που έκανα την αίτηση ότι δεν έχω ελπίδα!Που το ήξερε;;;;;Οπότε αύριο που είναι η συνέντευξη,πάω χωρίς άγχος!Ευτυχώς το ΕΚΑΒ βρίσκεται παραλιμνίως,οπότε μετά θα πάμε και για καφεδάκι σε καμιά καφετέρια στο Μώλο και δε θα πάει τελείως χαμένο το μεσημέρι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρομαι που σε έκανα και γέλασα, ίσως όμως πρέπει να σκεφτείς ότι δε τα ξέρεις όλα και δεν είναι όλα βρώμικα στην ελλάδα. Εκανα επι σε περιφεριακή πόλη από την οποία ούτε καν κατάγομαι και βρέθηκα για επιστημονικούς λόγους. Περα απο BLS και διδακτορικό δεν είχα κανένα άλλο μοριο προυπηρεσίας και κανένα κουμπάρο. Στην ίδια κατάσταση υπήρχαν και άλλα άτομα με μόνη προυπηρεσία ασκηση επαγγέλματος σε ακαδημίες και ιδιωτικές κλινικές. Ολοι αυτοί έγιναν δεκτοί. υπήρχαν και άτομα με αγροτικό που τα απέρριψαν. Οταν κάποιος πχ απαντούσε θέλω να το κάνω γιατί έχω ένα χρόνο κενό μέχρι την ειδικότητα τον πεταγαν έξω. Και αν νομίζεις ότι πολύς κόσμος δεν απάντησε κάτι ανάλογο γελιέσαι. ακομα και σε αιτήσεις για μάστερ υπήρχαν ιατροί που έδιναν τέτοια απάντηση και έτρωγαν πόρτα. Επίσης δεν μαγειρεψαν τίποτα γιατί πριν ακόμα γίνουν οι συνεντεύξεις είχαν πει ότι τάδε του μηνός θα βγούν τα αποτελέσματα. τι έγινε στην αθήνα δε ξέρω και δεν εκφέρω γνώμη. Ισως κάτι τέτοιο θα έπρεπε να κάνει και όποιος δεν έβαλε τα χαρτιά του και απλά "άκουσε" από το μπατζανάκη του γείτονα...

Εσύ τι λες? Να κάθησα και να τα'γραψα όλα αυτά για να εντυπωσιάσω ή για να περάσει η ώρα μέχρι να την παίξω??

Μίλησα για Θεσσαλονίκη που ξέρω και πρόσωπα και πράγματα. Ποτέ δεν μιλάω για πράγματα που δεν ξέρω την απάντηση από πριν ή δεν τα ξέρω πολύ καλά.

Και για τα πρόσωπα που επιλέχτηκαν πέρισυ και για ορισμένα που δήλωσαν φέτος.

Και έτσι σίγουρα σου λέω, πως αν σε πήραν με αυτά τα προσόντα στην Θεσσαλονίκη, τότε λες παπαριές καμαρωτές.

Απλά θα δυσκολευτείς να βρεις κάποιον να πείσεις.

Αν αυτό συνέβει σε άλλη πόλη εκτός Θεσ/νίκης-Αθήνας....πάω πάσο.

Δεν συνηθίζω να λέω "παπαριές" και πίστεψέ με το λιγότερο που με νοιάζει είναι να βρω να πείσω κάποιον ειδικότερα εσένα. Και καλύτερα να κάνεις και πασό γιατί δεν έχεις καλό φύλλο, δεν ήμουν ουτε θεσσαλονίκη ούτε αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν συνηθίζω να λέω "παπαριές" και πίστεψέ με το λιγότερο που με νοιάζει είναι να βρω να πείσω κάποιον ειδικότερα εσένα. Και καλύτερα να κάνεις και πασό γιατί δεν έχεις καλό φύλλο, δεν ήμουν ουτε θεσσαλονίκη ούτε αθήνα.

Δες τότε αυτά που λες στην αρχή (πρώτο ποστ), ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΑΒ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.

Θα μπορούσες να είσαι πιο συγκεκριμένος και να μην αμφισβητείς την κατάσταση που περιέγραψα στην Θεσσαλονίκη (και Αθήνα).

Και όταν το ξέρεις και το βλέπεις να γίνεται και μετά παρουσιάζεται κάποιος που λέει -μιλώντας γενικότερα- πως όλα είναι αξιοκρατικά, και διαλέγουν τους καλύτερους, τι περιμένεις να σου πει ο άλλος.

Εδώ είναι κυρίως site πληροφόρησης ιατρών και όχι δουλέματος της αρκούδας.

Είναι σαν το διαγωνισμό της Εθνικής Τράπεζας. Εμφανίζεται κάποιος και λέει πως όλα ήταν δίκαια και οι συνεντεύξεις αξιοκρατικές, μετά βγαίνει ο άλλος και του λέει πως πραγματικά έχουν τα πράγματα Αθήνα-Θεσσαλονίκη και μετά επανέρχεται ο πρώτος και λέει "όχι μωρέ, έλεγα για την Εθνική στο Σουφλί". Ε, μάντεψε: οι περισσότεροι δεν έβαλαν τα χαρτιά τους στο Σουφλί, για να πλέκουν κουκούλια.

Και ότι ισχύει για τα ΕΚΑΒ, ισχύει και για τις θέσεις ως εκπαιδευτών στα ΙΕΚ, όπως θα έλεγε κάποιος κακόβουλος νους.

Και ναι ξέρω, πως στο Διδυμότειχο ξέρεις, περίπτωση που δεν αδικήθηκε...

Φιλικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρομαι που σε έκανα και γέλασα, ίσως όμως πρέπει να σκεφτείς ότι δε τα ξέρεις όλα και δεν είναι όλα βρώμικα στην ελλάδα. Εκανα επι σε περιφεριακή πόλη από την οποία ούτε καν κατάγομαι και βρέθηκα για επιστημονικούς λόγους. Περα απο BLS και διδακτορικό δεν είχα κανένα άλλο μοριο προυπηρεσίας και κανένα κουμπάρο. Στην ίδια κατάσταση υπήρχαν και άλλα άτομα με μόνη προυπηρεσία ασκηση επαγγέλματος σε ακαδημίες και ιδιωτικές κλινικές. Ολοι αυτοί έγιναν δεκτοί. υπήρχαν και άτομα με αγροτικό που τα απέρριψαν. Οταν κάποιος πχ απαντούσε θέλω να το κάνω γιατί έχω ένα χρόνο κενό μέχρι την ειδικότητα τον πεταγαν έξω. Και αν νομίζεις ότι πολύς κόσμος δεν απάντησε κάτι ανάλογο γελιέσαι. ακομα και σε αιτήσεις για μάστερ υπήρχαν ιατροί που έδιναν τέτοια απάντηση και έτρωγαν πόρτα. Επίσης δεν μαγειρεψαν τίποτα γιατί πριν ακόμα γίνουν οι συνεντεύξεις είχαν πει ότι τάδε του μηνός θα βγούν τα αποτελέσματα. τι έγινε στην αθήνα δε ξέρω και δεν εκφέρω γνώμη. Ισως κάτι τέτοιο θα έπρεπε να κάνει και όποιος δεν έβαλε τα χαρτιά του και απλά "άκουσε" από το μπατζανάκη του γείτονα...

Ρε συ , Dr Fuck .....δεν ξερω , αν οντως εισαι αθωος και δε χρησιμποοιησες βυσμα και απλα σου κατσε να μη δηλωσαν ατομα με προσοντα στο Ηρακλειο , αλλα θα μπορουσε να μου εξηγησεις γιατι δεν πηρανε εμενα που εχω τα ακολουθα προσοντα?: BLS , ATLS , APLS , διδακτορικο υπο εκπονηση και δυο χρονια ειδικοτητας ?????

θα ειχε εναδιαφερον να μου το εξηγησεις .Τιποτα προσωπικο , αλλα απλα θελω να βεβαιωσω οτι τα σκατωσα στην πολυ δυσκολη συνεντευξη ....:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, αν ήτανε στην Αγγλία θα έλεγα πως σε θεώρησαν overqualified. Για Ελλάδα, μάλλον δεν έδειξες το μπούτι που έπρεπε.Θα σε μαλώσω... empimp

Είπαμε ρε Λίλο, όταν τα έχουμε, τα δείχνουμε! Εδώ δεν σε αδίκησε ο Θεός, θα σε αδικήσει ο εξεταστής? ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με αδικησανε ολοι τους ( και τα 5 μουσχαρια ) -αναφερομαιο φυσικα στη συνεντευξη στη θεσσ , γιατι στην Αθηνα οι ανθρωποι ηταν πιο σωστοι....

τα εχω βετ , αλλα δεν τα δειχνω .

Ο θεος δεν με αδικησε , γι αυτο κι εγω θα του αφιερωθω .Τον αλλο μηνα μπαινω σε μοναστηρι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

veterinarian μα δε μίλησα ότι γενικά σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχει αξιοκρατία, στην ελλάδα ζω!!και ούτε καν μίλησα για απόλυτη αξιοκρατία στο ηράκλειο πχ, δεν μπορώ να ξέρω κάτι τέτοιο γιατί δε ξέρω όλα τα άτομα. Υπήρχε πχ ιατρός που ήρθει μόνο 2 φορές σε όλο το ΕΠΙ και δε θα μου κάνει εντύπωση να τον δω να δίνει τις εξετάσεις. Αυτό που τόνισα είναι ότι μέσα στην αναμπουμπούλα όλο και κάποιος θα τσιμπήσει κάποια θέση είτε για τα μάτια του κόσμου είτε γιατί υπάρχει εν μέρει αξιοκρατία. Οπότε δε χάνει κανείς να προσπαθήσει και ας φάει πόρτα. Και εφόσον μιλάμε για site πληροφόρησης, δε νομίζω ότι είναι πληροφόρηση όποιος δεν έχει βύσμα να το ξεχάσει. Το ίδιο έχω διαβάσει εδώ μέσα και για ALS, για μια θέση αγροτικού, για ένα διδακτορικό κοκ.Αν είναι τότε ή να φύγουμε ή να τα παρατήσουμε όλα! Για τις θέσεις εκπαιδευτών η πρόσληψη αποφασίζεται αποκλειστικά στην Αθήνα και επιλέγουν αυτούς που ήταν παλιότερα. Ουσιαστικά δηλάδη είμαστε όλοι έξω.

lilpapaki δεν ξερω που έδωσες, σίγουρα πάντως όχι ηρακλειο γιατί δε βγήκε νέα προκύρηξη, οπότε δε μπορώ να σου πω. Σίγουρα με τέτοια προσόντα θα έπρεπε να είσαι τουλάχιστον από τις πρώτες επιλογές αν όχι πρώτη. Εμείς δεν είχαμε κανέναν στην κατάσταση τη δική σου, κανέναν τονίζω. 8/10 ήταν αγροτικοί και ελάχιστοι ήταν οι ειδικευόμενοι. Να έχουν κάνει και όλα αυτά που λες κανένας απολύτως. Ζήτα τη βαθμολογία σου γιατί είναι απαράδεκτο αν έγινε κάτι τέτοιο. Πάντως αν και δε ξέρω ο καθένας με ποιο τρόπο πηρε μια θέση μπορώ να μιλήσω για εμένα και αλλα 3 άτομα που χωρίς ακρες πήραν μια θέση. Μπορεί να ήταν η χρονιά ρε παιδιά τι να πω. Πάντως ο διευθυντής, πρωην πλεον, είναι πάρα πολύ ξηγημένο και γνωστό άτομο που δεν θα έπαιζε παιχνίδια. Γνώμη μου πάντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδωσα και Αθηνα και θεσσαλονικη.Και ξερεις δεν με πειραζουν τα βυσματα , αρκει να κανουν μοκο.Αλλα στη Θεσσαλονικη ηταν προκλητικοι .Γιατροι , υπευθυνοι του προγραμματος , και ανθρωποι καποιας ηλικιας να μου λενε μα.... στη συνεντευξη του τυπου" Αφου κυρια ταδε δεν εισαστε απο θεσσαλονικη γιατι θελετε να μετακομισετε για να κανετε το προγραμμα ? αυτο ειναι για θεσσαλονικεις "

να πω δε την αλλη π....α που μου κανανε , οπου ενταλως τυχαια πηρα ακριβως την ιδια βαθμολογια και στις 2 πολεις !!!! Δηλαδη , και στις 2 συνεντευξεις πηρα τον ιδιο βαθμο....

και ενταξει , Αθηνα τουλαχιστον προτιμησαν ειδικευομενους τελευταιων ετων ....οποτε λες , ενταξει ρε παιδι μου , κανω μοκο κι ας μην εχει ο αλλος ενα ALS....

αλλα στη θεσσαλονικη , τα 3 ατομα που με περασαν και καλα 3 μοναδες , τα ξερω και ειχαν ακριβως τους ιδους μηνες με μενα και χωρις φυσικα κανενα course ή διδακτορικο.

τεσπα , κλασσικα πραγματα για τουτη τη χωρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

ενδεχομένως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Η δικιά μου εμπειρία από την διαδικασία επιλογής για το ΕΠΙ εδώ

lilpapaki όντως περίεργο που με αυτά τα προσόντα δεν σε πήραν.

άσχετο αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε στο poll να υπήρχε η δυνατότητα επιλογής περισσότερων των 1 απαντήσεων.Εκτός και αν έχει το νόημα της ιεράρχησης προτεραιοτήτων.

Εγώ είμαι στο "κάτι άλλο" πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν χρειαστεί κάποιος recertification τί κάνει; Εχει πάλι αναμονή;

θεωρητικά επικοινωνούν μαζί σου αυτοί για να σε ενημερώσουν και να προσέλθεις σε νέες εξετάσεις. Δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία.Αν έχει κάποιος ίδια εμπειρία ας μας την πει.Πάντως ως τώρα δεν έχω γνωρίσει κάποιον που να έχει κάνει recertification, ίσως επειδή δεν είναι πολλά τα χρόνια που οι Έλληνες γιατροί άρχισαν να συμμετέχουν πιο συστηματικά σε τέτοια σεμινάρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.