Jump to content

Σας εκφράζει ο ΣΦΙΑ;


Σας εκφράζει ο ΣΦΙΑ;  

32 members have voted

  1. 1. Σας εκφράζει ο ΣΦΙΑ;

    • Ναι.
      9
    • Όχι.
      23


Recommended Posts

Και ναι ρε φίλε μαγκιά τους, όσα λεφτά και να έχουν, έχουν τις μπάλλες που λέει και ο γκουζγκούνης να πιστεύουν ότι θέλουνε.

Μια μικρή παρατήρηση............

Όποιος είναι μάγκας με τα λεφτά του μπαμπά του για πλάτη δεν είναι μάγκας αλλά......... ΤΖΑΜΠΑΜΑΓΚΑΣ ή αλλιώς ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΑΣ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ.

Φυσικά και είναι λύση γιατί αυτομάτως βγαίνουν από μπροστά μου π.χ. οι δικατσάδες που "δικαιώθηκαν" από τα δικαστήρια (τώρα πρέπει να τούς περιμένω να τελειώσουν περήφανοι την ειδικότητα τους emeleos )

Βέβαια, εσύ απ΄ό,τι κατάλαβα ενδιαφέρεσαι για έξω και για καθαρά "ιδεολογικούς" λόγους θέλεις να τα κάνεις μπάχαλο εδώ μέσα πριν φύγεις emkafes

(Έχεις κάποιο κομπλεξάκι με τα Γιάννενα ή μού φαίνεται; :lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπα!!!!

Τώρα είδα την υπογραφή του Inliner42!!

Διαβάζω με τεράστια γράμματα:

Οι Σ.Φ.Ι. είνα δω και σπέρνουν εφιάλτες σε εξετασολάγνους και γραφειοκράτες

Τέτοιες απόψεις με κάνουν να αναριωτέμαι μήπως η καλύτερη λύση για να σωθεί η αξιοπρέπεια του πανεπιστημίου είνια να απαγορεύσουμε τον φοιτητικό συνδικαλισμό!

Και γιατί πρέπει να τον απαγορέψουμε;

Διότι απ'ό,τι φαίνεται δεν έχουμε την δημοκρατική παιδεία που χρειάζεται για να λειτουργήσουν αυτοί οι θεσμοί.

Κοίτα Inliner42:

Στις πολιτισμένες δημοκρατικές χώρες υπάρχουν διάφορα όργανα που σκοπό έχουν να εκφράζουν ένα ετερόκλητο σύνολο ατόμων που τους συνδέει μια κοινή ιδιότητα (πχ. φοιτητές,δικηγόροι,καθηγητές κτλ).

Όταν τέτοια όργανα "σπέρνουν εφιάλτες" σε αυτόν που έχει αντίθετη γνώμη μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι μιλάμε για ολοκληρωτικό καθεστώς και όχι για πολιτισμένη δημοκρατία.

Στη δημοκρατία το μέγιστο που μπορείς να απαιτείς από τέτοια όργανα είν αι να εκφράζουν ειλικρινά την γνώμη των μελών τους (και όχι μιας ολιγαρχίας που τα εκμεταλλεύται λες και είναι θυγατρική της παράαταξης τους).

Αν λοιπόν οι ΣΦΙ "σπέρνουν τρόμο" στα ίδια τους τα μέλη (διότι προφανώς μέλη τους είναι και όσοι είναι υπέρ των εξετάσεων) όπως παραδέχεσαι,μπορούμε με ασφάλεια να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι ο συνδικαλισμός λειτουργεί με ολοκληρωτικές μεθόδους.

Σε δημοκρατικές συνθήκες οι ΣΦΙ όχι μόνο δεν "σπέρνουν τρόμο" σε μέλη τους που έχουν θέση αντίθετη από την επίσημη (αν μπορεί να θεωρηθεί επίσημη με τα παπαζτιλίκια που γίνονται),αντίθετα κάνει τα πάντα ώστε τα μέλη αυτά να μπορούν να εκφράσουν την γνώμη τους.

Αν θέλεις να "σπείρεις το τρόμο",σαν άλλος μπιν λάντεν (ή μπους,ανάλογα την οπτική γωνία),μπορείς να χρησημοποιήσεις την εφημερίδα της παράταξης σου,τον χώρο σου σε αυτό το σαιτ - γενικά να επικαλεστείς το δικαίωμα σου στην ελευθερία του λόγου.

Εσύ όμως θεωρείς ότι ο ΣΦΙ είναι η παράταξη σου - γεγονός που θυμίζει την κλασική δήλωση του Λουδοβίκου του 14ου "Κράτος;ποιο κράτος;Το κράτος είμαι εγώ" (αν και έτσι όπως είναι η αριστερά σήμερα,πιθανόν η παρομοίωση μου αυτή να εκληφθεί ως κοπλιμάν από τους αριστερούς,τέλος πάντων).

Όπως και να έχει φίλοι μου,στην δημοκρατία είμαστε νεόπλουτοι,και όπως όλοι οι νεόπλουτοι το δείχνουμε και μάλιστα άγαρμπα.

Καληνύχτα.

(ΥΓ1. Επειδή η φράση έχει μια ψιλο-ομοιοκαταληξία,πιθανολογώ ότι έχει χρησημοποιηθεί ως σύνθημα σε συνέλευση ή κάπου αλλού.Σε περίπτωση που θες να μου απαντήσεις αυτό,σκέψου αν θα βελτιώσεις την θέσηη σου με το να πεις κάτι τέτοιο)

(ΥΓ2.Σε περίπτωση που μου πεις ότι δεν έχω χιούμορ,διότι η φράση είναι χιουμοριστική,απαντώ ότι πράγματι το χιούμορ του ΣΦΙΑ με μπερδεύει,όπως και όποιον διαβάζει τις προκυρήξεις (ή ανακοινώσεις; πώς λέγονται; ) που στέλνει από εδώ και απο εκεί)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ni-me η υπογραφή μου διακομωδεί μια συγκεκριμένη συνομιλία εδώ μέσα και έχει σκοπό να σπάσει τα νεύρα κάποιων συγκεκριμένων...

Σε αυτά που λες περί ΣΦΙ, σε γενικές γραμμές (αν και παρεκλίνω λιγάκι ) συμφωνώ...

Σε παρακαλώ μην παρεξηγείς την άποψη μου περί δημοκρατίας...

Καληνύχτα και σε σένα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Δεν παρακολουθώ όλες τις συζητήσεις που γίνονται στο σαιτ,με συνέπεια να μην καταλάβω ότι η υπογραφή σου προερχόταν από εκεί.

Σε τέτοια περίπτωση παραδέχομαι ότι η απάντηση μου είναι υπερβολική - ό,τι έγραψα όμως ισχύει για όσους δεν το βλέπουν σαν insider's joke (όπως εσύ) αλλά συμπεριφέρονται σαν να είναι οι ΣΦΙ εκπρόσωπος τύπου της παράταξης τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η απάντησή μου στην αρχική ερώτηση (για τις ειδικότητες παραείμαι μικρός για να ξέρω...) δυστυχώς είναι ένα ηχηρό ΟΧΙ...

Είναι γεγονός ότι όλες οι αποφάσεις του ΣΦΙΑ το τελευταίο έτος (πάλι λόγω περιορισμένης εμπειρίας μόνο για αυτό μπορώ να μιλήσω..) έχουν παρθεί με μειωμένη απαρτία (κάτι λιγότερο από 300 άτομα), πράγμα που είναι απαράδεκτο για έναν σύλλογο που αριθμεί πάνω απ΄πο 2000 μέλη!!!

Μην βιαστείτε να σχολιάσετε ότι "δεν φταίει η διαδικασία, αλλά η τάδε και η δείνα παράταξη που δεν παρακινούν τους φοιτητές να παραστούν στις ΓΣ, δυναμιτίζουν τη διαδικασία, κλπ κλπ"!Η δεδομένη κατάσταση εξυπηρετεί τόσο τους "αριστερούς" συνδικαλιστές που θα βιαστούν να με αφορίσουν,

(παρεμπιπτόντως, καλό θα ήταν να απαντούσε για τη μερίδα αυτή κάποιος που να είναι μέλος του ΣΦΙΑ, και όχι του ΣΦΙ Ιωαννίνων..αλήθεια, τι εποπτεία των θεμάτων και τι λόγο θα είχε κάποιος που σπουδάζει στα Ιωάννινα ώστε να εμπλακεί σε συζήτηση που αφορά τους φοιτητές στην Αθήνα??Δεν προσπαθώ να του αφαιρεσω το δικαίωμα, απλώς με προβληματίζει η σκοπιμότητα της ανάμιξης)

όσο και τους συντηρητικούς συνδικαλιστές (αν και με τόσα ΟΧΙ στα πλαίσιά τους, η λέξη συντήρηση ταιριάζει γάντι και στους πρώτους...).

Και εξηγώ:Οι μεν πρώτοι χρησιμοποιούν αυτές τις "ομόφωνες αποφάσεις" για να ενσωματώσουν στις θέσεις του ΣΦΙΑ αυτούσια τα πλαίσιά τους (αυτή η λογική του όλα ή τίποτα θυμίζει περισσότερο τη Σπαρτιατική Απέλλα και όχι την Αθηναϊκή εκκλησία του δήμου..).Στη συνέχεια, εμφανίζονται ως υπασπιστές της βούλησης των φοιτητών και με θέρμη απαιτούν την υλοποίηση των αποφάσεων αυτών...Αυτό οδηγεί βεβαίως σε ευτράπελα όπως η κατάληψη της σχολής χωρίς να προηγηθεί η απαραίτητη προετοιμασία, χωρίς να έχουμε αντιπροτάσεις στις εκάστοτε αντιδραστικές ρυθμίσεις της κυβέρνησης, χωρίς, χωρίς, χωρίς... (Σπύρο ακόμα περιμένουμε την οργάνωση της ομάδας νομοσχεδίου...)Τι καταφέραμε?Αντί να ανάψουμε φωτιά, προσφέραμε διασκέδαση υπό μορφή πυροτεχνήματος...Με μια λέξη:ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΗ!

Οι δε δεύτεροι τρίβουν τα χέρια τους, γιατί όσο οι πρώτοι αρκούνται σε συνελεύσεις των 250 ατόμων, οι ίδιοι προωθούν με υπόγεια μέσα τα δικά τους συμφέροντα και συγχρόνως κρατούν τους φοιτητές που τους στηρίζουν μακριά από τα τεκταινόμενα της σχολής με το απλούστατο επιχείρημα: Η ΓΣ είναι χάσιμο χρόνου...

Ο μοναδικός Λατίνος που πραγματικά μισώ λέγεται Status Quo (παραφράζω τον Ray Bradbury)...και την διατήρηση του επιδιώκουν αμφότεροι...

Συνεχίζω: Ο ΣΦΙΑ δεν με εκφράζει γιατί λειτουργεί δημοκρατικά μόνο τύποις..Σύμφωνοι, το καταστατικό ορίζει σαφώς τον αριθμό φοιτητών που απαιτείται για την απαρτία, αυτό δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να καπηλεύεται το όνομα του ΣΦΙΑ βασιζόμενος στην απόφαση του 10% των φοιτητών... Είναι θέμα στοιχειώδους αίσθησης δημοκρατίας να καταλάβει κανείς ότι όπως εκλογές με προσέλευση 10% δεν είναι αξιόπιστες, έτσι και για κάθε άλλη δημοκρατική διαδικασία το στατιστικό λάθος ξεπερνά κατά πολύ το επιτρεπτό όταν το δείγμα είναι 250 άτομα!!!!

Εκτός όμως από το ποσοτικό αυτό ζήτημα, υπάρχουν και ποιοτικοί παράγοντες που με οδηγούν σε αυτήν την απάντηση:Ο ΣΦΙΑ δεν πρόκειται ποτέ να με εκφράσει -ούτε και τους συμφοιτητές μου- όσο η ψηφοφορία αφορά ολόκληρα πλαίσια και όχι επιμέρους θέματα ΚΑΙ όσο η διαδικασία της ΓΣ περίτεχνα απαγορεύει σε ανεξάρτητους φοιτητές να εκφράσουν τη γνώμη τους.(μετά από 2 ώρες ασταμάτητης ακρόασης κανείς δεν έχει τη διάθεση να ακούσει αυτόν τον άσημο φοιτητάκο που εκλιπαρεί για λίγη προσοχή...ειδικά όταν οι προαναφερθείσες 2 ώρες επαναλαμβάνονται ίδιες και απαράλλαχτες σε κάθε συνέλευση!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.