Jump to content

Σας εκφράζει ο ΣΦΙΑ;


Σας εκφράζει ο ΣΦΙΑ;  

32 members have voted

  1. 1. Σας εκφράζει ο ΣΦΙΑ;

    • Ναι.
      9
    • Όχι.
      23


Recommended Posts

Ναι αν πιστεύετε ότι ο ΣΦΙΑ είναι ένας σοβαρός και αξιόπιστος σύλλογος που λαμβάνει αποφάσεις με δημοκρατικό τρόπο και εκπροσωπεί επάξια τους φοιτητές.

Όχι αν πιστεύετε τα αντίθετα.

Σημέιωση:

Με προβλημάτισε αν θα έπρεπε να βάλω και μια τρίτη επιλογή,κάτι σαν το αβραμοπουλικό «και να και όχι και μπορεί,μάλλον θα δούμε»,δηλ. ναι εντάξει δεν είναι και ο καλύτερος σύλλογος,αλλά μερικές φορές κτλ κτλ

Τελικά κατέληξα ότι κάτι τέτοιο δεν είναι σωστό.

Πιστεύω ότι δεν γίνεται κάποιος και να είναι σοβαρός και να μην είναι,και να είναι αξιόπιστος και να μην είναι.Ή το ένα ή το άλλο.

Όταν ρωτάω «σας εκφράζει ο ΣΦΙΑ;» δεν εννοώ αν οι απόψεις σας και οι απόψεις που εκφράζει επίσημα ο ΣΦΙΑ ταυτίζονται.Προφανώς ο ΣΦΙΑ δεν μπορεί να εκφράζει τις απόψεις κάθε ενός φοιτητή,την στιγμή που συχνά για το ίδιο θέμα υπάρχουν πολλές και αντίθετες γνώμες.

Η ερώτηση μου,πιο σωστά,αφορά το κατά πόσο σας εκφράζει ο τρόπος λειτουργίας του ΣΦΙΑ,ανεξάρτητα από το ποια απόφαση λαμβάνεται κάθε φορά.

Δίνω ένα παράδειγμα:

Εγώ θα ψηφίσω Όχι στην ερώτηση που έθεσα για συζήτηση.Για να δείτε με ποια λογική το κάνω αυτό,ορίστε οι σκέψεις μου γύρω από τις εξετάσεις για ειδικότητα:

Ο ΣΦΙΑ,απ?ό,τι έχω καταλάβει είναι ρητά εναντίον των εξετάσεων.Δεν θα πω ποιοα είναι η προσωπική μου γνώμη γύρω από αυτό,διότι δεν έχει σημασία στην ανάπτυξη του σκεπτικού μου.

Αυτό που έχει σημασία είναι το εξής:

Αυτή η απόφαση πώς πάρθηκε; Είναι όντως αντιποσωπευτική του συνόλου των φοιτητών;

Κατά την γνώμη μου η απόφαση αυτή είναι αυθαίρετη. (δεν μιλάω νομικά.Νομικά μπορεί να είναι όλα ΟΚ.).Σε καμμία περίπτωση δεν υπάρχει αξιόπιστη απάντηση αν οι φοιτήτες θέλουν ή όχι εξετάσεις (το τι είδους το συζητάμε σε δεύτερη φάση).

Το ζήτημα είναι κορυφαίας σημασίας.Κατά την γνώμη μου,αν ο ΣΦΙΑ ήθελε να είναι αξιόπιστος και σοβαρός,αν ήθελε να λειτουργεί δημοκρατικά,θα έπρεπε να κάνει το εξής:

Στις φοιτητικές εκλογές να ψηφίσουν ταυτόχρονα οι φοιτητές και για το αν θέλουν εξετάσεις,σε μια ερώτηση του τύπου «Κατ?αρχήν είστε υπέρ ή κατά το εξετάσεων; Αν ψηφήσετε κατά,το θέμα λήγει εδώ.Αν υπέρ (γενικά και αόριστα),καθόμαστε και συζητάμε ειδικά και ορισμένα,πάνω στην βάση ότι ναι θέλουμε».

Αυτό είναι δημοκρατική απόφαση.

Αν λειτουργούσε έτσι ο ΣΦΙΑ,εγώ θα απάνταγα ΝΑΙ στην ερώτηση που σας θέτω σήμερα στο πολλ,ανεξάρτητα από το αν προσωπικά είμαι υπέρ ή κατά των εξετάσεων.

Αντίθετα ο ΣΦΙΑ ακολουθεί διαδικασίες μάλλον κουτοπόνηρες,βάση των οποίων είναι η φαρσοκωμωδία που λέγεται «συνέλευση» η οποία το μόνο που κάνει είναι να δίνει ένα δημοκρτικό άλλοθι σε διαδικασίες ασαφείς και μάλλον ύποπτες.Η συνέλευση ούτε αξιόπιστη είναι,ούτε σοβαρή.Βασικά βρίσκεται πιο κοντά στο cheap entertainment παρά σε διάλογο/δημοκρατική διαδικασία πολιτισμένων ανθρώπων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψήφυσα υπέρ... τι κερδίζω τώρα;

Όι απόψεις μου όμως δεν είναι πάντα σύμφωνες με τις αποφάσεις του ΣΦΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Όσοι έχουν δει ΔΣ ΣΦΙΑ,ξέρουν πολύ καλά ότι απλά δεν λειτουργεί.Όταν γίνεται τσιφλίκι μιας παράταξης,οι εκπρόσωποι της οποίας νομίζουν ότι θα μπορούν να βρίζουν και να προπιλακίζουν κατά βούληση όποιον θέλουν,ο ΣΦΙΑ θα συνεχίζει να αποτελεί την ταφόπλακα των δημοκρατικών διαδικασιών στην ιατρική της Αθήνας.Ελπίζω οι υπόλοιποι ΣΦΙ να μην έχουν καμία σχέση με τις σταλινικές συνθήκες που επικρατούν στον σύλλογο της Αθήνας :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατα την γνωμη μου.. Την ταπεινη πάντα για να πάρει μια αποφαση ο ΣΦΙΑ τοσο σημαντική οσο οι εξετάσεις για ειδηκοτητα θα επρεπε να οριστει μια ημερομινία εκλογών οπως Π.Χ. των φοιτητηκών και να ψηφίσουν οι φοιτητες τι πραγματικά τους εκφράζει..,,

Τοτε θα ηταν πραγματικα δημοκρατικο..

Οχι οπως λειτουργει τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup εεεμ... ήταν προφανές το ρητορικό της ερώτησης.... -_-
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ΔΣ είναι πράγματι σε μεγάλο βαθμό αυθαίρετα, όμως οι γενικές συνελεύσεις σε γενικές γραμμές είναι δημοκρατικές. Θυμάμαι ιδιαίτερα 1-2 δραματικές συνελεύσεις που είχε συμμετάσχει μεγάλος αριθμός μη συνδικαλισμένων φοιτητών και ακούστηκαν λίγο-πολύ όλες οι απόψεις.

Αυτό που αξίζει να συζητήσουμε είναι οι πρυτανικές εκλογές και το κατά πόσο μας εκφράζουν οι εκλέκτορες. Εδώ να μας δω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θεωρείς δημοκρατικό το να μπορεί να ακουστούν όλες οι απόψεις σε μία συνέλευση και το να συμμετάσχει μεγάλος αριθμός μη συνδικαλισμένων φοιτητών, τότε συμφωνούμε...

Δεν φτάνει όμως αυτό!!!

Δημοκρατική συνέλευση σημαίνει πως παρουσιάζονται δυο-τρεις προτάσεις μέσα σε μία - το πολύ δύο ώρες και μετά τα μέλη της συνέλευσης ψηφίζουν (με κάλπη) αφού αποδείξουν πως έχουν δικαίωμα ψήφου επί των προτάσεων.

(Οι «φίλοι» ενός φοιτητή για παράδειγμα ΔΕΝ πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου)

Α!! Και οι προτάσεις να έχουν κάποια λογική.

Πρόταση του στιλ «Όχι στο αντιδημοκρατικό νομοσχέδιο του υπουργείου» δεν έχει νόημα αν δεν συνοδεύεται από εφαρμόσιμη αντιπρόταση.

Πρόσεξε το εφαρμόσιμη όμως διότι αν πω «να ανοίξουν οι θέσεις που μένουν κλειστές» ή «τέσσερα κρεβάτια ανα ειδικευόμενο» ή «της Παναγιάς τα μάτια» πρέπει να πω και κάτι για το πού θα βρεθούν τα κονδύλια για να γίνουν αυτά που προτείνω...

Όλοι μας, ανα τις σπουδές μας, έχουμε βρεθεί σε «δημοκρατική γενική συνέλευση του ΣΦΙΑ» και τουλάχιστον οι έχοντες κάποιο μυαλό (στους οποίους φαίνεται να συγκαταλέγεσαι και εσύ) καταλαβαίνουμε πως το «δημοκρατικό» κομμάτι τους διαφέρει ριζικά από μια πραγματική δημοκρατική διαδικασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι αν δεν με εκφράζει ο ΣΦΙΑ τι επιλογές έχω;... απλώς να κρατάω μούτρα;

Είναι εφικτό να γίνει δεύτερος ΣΦΙΑ;.... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα...

Κρατα μουτρα...

ή

Βρες ατομα που δεν λένε αρλουμπες και μεσω αυτων κάνε οτι μπορεις για να ακουγεται η αποψη σου...

Προς θεου μην ειμαστε απολυτοι με όλους... Καποιοι αξιζουν την εμπιστοσυνη μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μαζευτούν 20 άτομα μπορεί να ιδρυθεί νέος ΣΦΙΑ με όλο το τυπικό.

Αλλά έχει νόημα κάτι τέτοιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι έχουν δει ΔΣ ΣΦΙΑ,ξέρουν πολύ καλά ότι απλά δεν λειτουργεί.Όταν γίνεται τσιφλίκι μιας παράταξης,οι εκπρόσωποι της οποίας νομίζουν ότι θα μπορούν να βρίζουν και να προπιλακίζουν κατά βούληση όποιον θέλουν,ο ΣΦΙΑ θα συνεχίζει να αποτελεί την ταφόπλακα των δημοκρατικών διαδικασιών στην ιατρική της Αθήνας.Ελπίζω οι υπόλοιποι ΣΦΙ να μην έχουν καμία σχέση με τις σταλινικές συνθήκες που επικρατούν στον σύλλογο της Αθήνας :antegeia:

Ναι επικρατούν φασιστικές συνθήκες από την παράταξη σου η οποία προπυλακίζει και απειλεί προσωπικά συνδικαλιστές μικρότερων παρατάξεων για να τους κλέψει τους εκλέκτορεςγια τις προεδρικές εκλογές (το εξωφρενικό παρατάξεις με 6,5% και 3.5% να μην βγάζουν ούτε ένα εκλέκτορα από τους 124, πού είναι η απλή αναλογική; ), αμφισβητώντας το καταστατικό και προβάλοντας επιχειρήματα του τύπου, "ε νταξ δεν το εφαρμόζουμε και όλο, γιατί να το εφαρμόσουμε εδώ;"

Αν μαζευτούν 20 άτομα μπορεί να ιδρυθεί νέος ΣΦΙΑ με όλο το τυπικό.

Αλλά έχει νόημα κάτι τέτοιο;

Ναι μπορεί, αλλά μετά τους βλέπω στα δικαστήρια με τον (κανονικό) ΣΦΙΑ για το ποιός από τους δύο θα εκπροσωπεί τους φοιτητές στα όργανα συνδιοίκησης...

Και μάλλον αυτός θα είναι και θα έπρεπε να είναι ο παλιός καλός ( :P:splaaaats: ) ΣΦΙΑ

ΥΓ. Σας χρωστάω μια απάντηση στο "έτσι γίνεται η δήλωση για ειδικότητα στη νομαρχία" μόλις βρώ τον χρόνο που θέλω θα σας την δώσώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν φτάνει όμως αυτό!!!

Δημοκρατική συνέλευση σημαίνει πως παρουσιάζονται δυο-τρεις προτάσεις μέσα σε μία - το πολύ δύο ώρες και μετά τα μέλη της συνέλευσης ψηφίζουν (με κάλπη) αφού αποδείξουν πως έχουν δικαίωμα ψήφου επί των προτάσεων.

(Οι «φίλοι» ενός φοιτητή για παράδειγμα ΔΕΝ πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου)

Παιδιά, ας μην είμαστε τελειομανείς. Πλαίσια κατατίθενται σε κάθε συνέλευση και προσωπικά ποτέ κανείς δε μου επέβαλε τι να ψηφίσω. Τώρα το ότι η ψηφοφορία δεν είναι μυστική βέβαια είναι ένα μείον, αλλά δεν ξέρω πόσο εφικτό θα ήταν κάθε φορά να στήνονται κάλπες να να μετρώνται ψηφοδέλτια. Όσοι έχουν κάνει σε κανονικές εκλογές, θα καταλάβουν τι εννοώ. Και άλλωστε υποτίθεται ότι ο καθένας έχει το θάρρος της γνώμης του και δεν τον νοιάζει άν θα τον στραβοκοιτάξουν οι μάγκες απ'τη μια ή την άλλη παράταξη. Επίσης όποτε τέθηκε θέμα εξωσχολικών ψηφίζαμε με το πάσο-οπότε και αυτός ο παράγων κάπως εξασφαλιζόταν.

Όμως γιατί να κολλάμε στη ΓΣ του ΣΦΙΑ και να μη βλέπουμε και λίγο το αλισβερίσι που γίνεται στις προεδρικές/πρυτανικές ανάμεσα στους (υποτιθέμενους) εκπροσώπους μας εκλέκτορες και στους υποψηφίους. Εκεί είναι το ζουμί της ιστορίας... :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι μπορεί, αλλά μετά τους βλέπω στα δικαστήρια με τον (κανονικό) ΣΦΙΑ για το ποιός από τους δύο θα εκπροσωπεί τους φοιτητές στα όργανα συνδιοίκησης...

Και μάλλον αυτός θα είναι και θα έπρεπε να είναι ο παλιός καλός ( :P  :splaaaats: ) ΣΦΙΑ

Το ήξερα πως ο καβγάς είναι για το πάπλωμα! :lol:

Γι΄ αυτό έλεγα μήπως σπάσει η μονοκρατορία τού ΣΦΙΑ και στην ουσία εκείνων που τον χαλιναγωγούν :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης όποτε τέθηκε θέμα εξωσχολικών ψηφίζαμε με το πάσο-οπότε και αυτός ο παράγων κάπως εξασφαλιζόταν.

Και εγώ που νόμιζα πως τίποτα δεν έχει αλλάξει σε αυτήν την σχολή προς το καλύτερο...

Αν πραγματικά τώρα πλέον χρειάζεται κανείς πάσο για να μπει σε συνέλευση του ΣΦΙΑ (και τούτο τηρείται για όλους) τότε συμφωνούμε πως η διαδικασία είναι πιο δημοκρατική από το ότι ίσχυε την δεκαετία 1990-2000...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι επικρατούν φασιστικές συνθήκες από την παράταξη σου η οποία προπυλακίζει και απειλεί προσωπικά συνδικαλιστές μικρότερων παρατάξεων για να τους κλέψει τους εκλέκτορεςγια τις προεδρικές εκλογές

Χωρίς να έχω γραφτεί σε καμία πολιτική παράταξη ποτέ, και απλά από ότι έβλεπα 6 χρόνια στη σχολή, αν θες να είσαι δίκαιος εκτός από αυτά που είπες να καταγγείλεις και το φασιστικό προσυλιτισμό των διαφόρων ΕΑΚΙΤΩΝ και τα συναφή που χώνονται στις παρέες των ανυποψίαστων 17χρονων πρωτοετών και από την

1η (ΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ) ημέρα της σχολής ξεκινάει η πλύση εγκεφάλου.......

Και μετά έρχεται το 17χρονο που είναι στη σχολή 2μήνες και ψηφίζει καταλήψεις.........

Γιατί οι "καλοί του φίλοι" όλοι γιοι υπουργών, επιχειρηματιών κτλπ του είπαν ότι είναι κακό να παίρνεις ειδικότητα πριν τα 35.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να έχω γραφτεί σε καμία πολιτική παράταξη ποτέ, και απλά από ότι έβλεπα 6 χρόνια στη σχολή, αν θες να είσαι δίκαιος εκτός από αυτά που είπες να καταγγείλεις και το φασιστικό προσυλιτισμό των διαφόρων ΕΑΚΙΤΩΝ και τα συναφή που χώνονται στις παρέες των ανυποψίαστων 17χρονων πρωτοετών και από την

1η (ΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ) ημέρα της σχολής ξεκινάει η πλύση εγκεφάλου.......

Και μετά έρχεται το 17χρονο που είναι στη σχολή 2μήνες και ψηφίζει καταλήψεις.........

Μα γιατί σε πειράζουν μόνο οι εαακίτες που το κάνουν αυτό και όχι όλες οι άλλες παρατάξεις; Γιατί;

Τουλάχιστον οι άνθρωποι μιλάνε πολιτικά στις παρέες.... άσχετα αν διαφωνώ σε αρκετά πράγματα...

Οι δαπίταροι, τάζουν κονέ, στο παίζουν φίλοι μπορεί να σου βρούν γκόμενα τάζουν περασμένα μαθήματα και άλλα σχετικά και το πολιτικό έρχεται τελευταίο...

Από τους δύο άσε με λοιπόν να προτιμήσω το πρώτο και δή την ειλικρίνεια των πρώτων...

Γιατί οι "καλοί του φίλοι" όλοι γιοι υπουργών, επιχειρηματιών κτλπ του είπαν ότι είναι κακό να παίρνεις ειδικότητα πριν τα 35.....

Λάσπη λάσπη λάσπη και ξανά λάσπη. Για να κάνεις την μικρή σου προπαγάνδα επιτίθεσαι προσωπικά εναντίον ανθρώπων (που πίστεψε με είναι οι λιγότεροι απο αυτούς που νομίζεις εκεί μέσα), ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ. Και το χω ξαναπεί χιλιάδες φορές αυτό αναλύοντας εμπεριστατωμένα την άποψη μου (την οποία ξέρω που θα την γράψεις γιατί εσύ είσαι ο κολλημένος όχι εγώ)

ΥΓ. Γιατί όσους ειδικευόμενους έχω γνωρίσει και δή σε χειρουργικές ειδικότητες (και πίστεψε με είναι αρκετοί) λένε το ίδιο πράγμα. ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΟΙ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει πεί ότι υπάρχει πρόβλημα με τα χειρουργεία που λες... (για να είμαστε και δίκαιοι αναφέρομε σε μεγάλα κεντρικά νοσοκομεία).

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πραγματικά τώρα πλέον χρειάζεται κανείς πάσο για να μπει σε συνέλευση του ΣΦΙΑ (και τούτο τηρείται για όλους) τότε συμφωνούμε πως η διαδικασία είναι πιο δημοκρατική από το ότι ίσχυε την δεκαετία 1990-2000...

Όχι για να μπει, αλλά για να ψηφίσει. Φαντάζομαι τι καφριλίκι θα επικρατούσε τότε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί όσους ειδικευόμενους έχω γνωρίσει και δή σε χειρουργικές ειδικότητες (και πίστεψε με είναι αρκετοί) λένε το ίδιο πράγμα. ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΟΙ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει πεί ότι υπάρχει πρόβλημα με τα χειρουργεία που λες... (για να είμαστε και δίκαιοι αναφέρομε σε μεγάλα κεντρικά νοσοκομεία).

Τώρα το αν παραπονιούνται οι ειδικευόμενοι ότι έχουν ΠΟΛΛΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ, και δεν προλαβαίνουν να χειρουργούν το αφήνω στην κρίση των μεγαλυτέρων και στη γνώση όσων περάσαν από Πανεπιστημιακές Χειρουργικές τουλάχιστον στην Αθήνα.

Απλά σου λέω ευθέως ότι είναι αναληθές - ανακριβές και πως μπορεί να ακούγεται ωραίο και τέλειο στα αυτάκια των πρωτοετών, αλλά όποιος είναι από 4ο έτος και πάνω μόνο γέλιο του προξενεί.

ΥΓ. Όσο για τη λάσπη που ανάφερες, καλύτερα θα ήταν να μη μιλάς αν δεν ξέρεις ένα ένα τα παιδιά των ΕΑΑΚ τουλάχιστον στο έτος μου... Αν τα ξέρεις δε θα διαφωνούσες. Το ξαναλέω: Γιοι καθηγητών - εφοπλιστών - μεγαλογιατρών - υπουργών...... Και η πλειοψηφία κάτοικοι βορείων προαστίων.....

ΟΛΑ ΤΑ ΒΟΛΕΜΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝΕ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΙΔΕΑΛΙΣΤΕΣ.

ΥΓ2. Ας είχα και εγώ μπαμπά μεγαλοεφοπλιστή και να δεις τι ιδεαλιστής που θα ήμουν.... Μέχρι και μουστάκι θα άφηνα και θα φόραγα μπερέ......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ βρε inliner, που ήσουνα τόσα χρόνια να μου πεις την αλήθεια. -_-

Όλα αυτά που έβλεπα με τα μάτια μου στις χειρουργικές κλινικές ήταν οφθαλμαπάτη. :P

Ειδικευόμενοι στο τελευταίο έτος να κρατάνε άγκιστρα, όταν ο έχων μέσο καινούργιος κάνει το χειρουργείο.

Να λένε όλοι πως δεν είναι και πολύ σίγουροι πως θα αποκτήσουν την εμπειρία που χρειάζονται...

Αν ήξερα την αλήθεια δεν θα σκιζόμουνα να δώσω USMLE, να κάνω έξοδα να βγω έξω.

Κρίμα που δεν με έπεισε κανένας συνδικαλιστής να μην πάω έξω.

Τώρα θα είχα κάνει «διακοπές» 4-5 χρονάκια από την ζωή μου και θα άρχιζα φρέσκος-φρέσκος ειδικότητα, δουλεύοντας σαν τρελός και κάνοντας περισσότερα χειρουργεία από αυτά που μπορώ. :rolleyes:

Αλήθεια, εσύ γιατί θέλεις να πας έξω;

Φαίνεται πως πιστεύεις πως έξω θα βρεις καλύτερα ωράρια και δεν θα δουλεύεις σαν τρελός. Θα κάνεις όσα χειρουργεία χρειάζεσαι και ούτε ένα παραπάνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα το αν παραπονιούνται οι ειδικευόμενοι ότι έχουν ΠΟΛΛΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ, και δεν προλαβαίνουν να χειρουργούν το αφήνω στην κρίση των μεγαλυτέρων και στη γνώση όσων περάσαν από Πανεπιστημιακές Χειρουργικές τουλάχιστον στην Αθήνα.

Γιατι ρε παλικάρι διαστρεβλώνεις αυτά που γράφω; μεταφέρω ακριβώς τί μου είπανε.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΗ, τουλαχιστον σε εφημερίες επειγόντων

Γι'αυτό λοιπόν κύριε κολλημένε μεγαλογιατρέ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΤΕ ΤΟ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΣΑΣ (συνεχής επίθεση στο ήθος και την εμπειρία ΣΥΝΕΧΗΣ, χωρίς να γνωρίζεις καν το περιβάλλον μου, κρίνοντας μόνο από την εμπειρία) ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ.

Και ναι ρε φίλε μαγκιά τους, όσα λεφτά και να έχουν, έχουν τις μπάλλες που λέει και ο γκουζγκούνης να πιστεύουν ότι θέλουνε.

Και άκουσε με, είναι η μειοψηφία αυτοί, ξέρω πολύ περισσότερα άτομα από εσένα...

Άντε γιατράρα, ο τεμπέλης και ο άχρηστος που πέρασε μόνο γιάννενα και όχι αθήνα όπως εσύ σε αφήνει να ζήσεις στη μιζέρια σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει πεί ότι υπάρχει πρόβλημα με τα χειρουργεία που λες...

Σε όλα αυτά που αναφέρεις σου κάνω quote αυτό ακριβώς που έγραψες και σε αφήνω στην κρίση των υπολοίπων.

Και όσο για τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς, ποτέ δεν υποτίμησα την Ιατρική Ιωαννίνων όπως και καμία άλλη εγχώρια Ιατρική.

Τώρα το αν είμαι μίζερος, φαντάζομαι ότι αφού δε με γνωρίζεις προσωπικά είναι γελοίο μόνο και μόνο να το αναφέρεις.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.