Jump to content

Η ζωή μετά. Υπάρχει;


usmeds

Η ζωή μετά. Υπάρχει;  

35 members have voted

  1. 1. Η ζωή μετά. Υπάρχει;

    • 1) Ναί
      21
    • 2) Όχι
      14


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Last Reply

Ρε τι πίνετε βραδιάτικα? :D

(όχι δεν υπάρχει, απλά συνεχίζεται η ύπαρξη των γονιδίων μας διά της αναπαραγωγής, ή και διά της μεθόδου "χους ην και εις χουν .." κλπ)

:P :P :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με τον Αρκά, ναι, υπάρχει! :P

Έχω διαβάσει άπειρα βιβλία επι του θέματος, αλλά λίγο το κρασί, λίγο η θάλασσα, λίγο το αγόρι μου :P δε μου επιτρέπουν να εκθέσω τις απόψεις μου! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ε ναι, πριν και μετά τα πυροτεχνήματα, πάει μια φιλοσοφική συζήτηση! :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε σεις σαν σήμερα πέρυσι πήραμε το Γιούρο!!!!!!!!!! embounce8emgreece (ποια 4th of July?) :P :P :Pemfly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ε ναι, πριν και μετά τα πυροτεχνήματα, πάει μια φιλοσοφική συζήτηση!  :P

Μετά τα πυροτεχνήματα και τα... Martini, ύπνος. emsleep1

Φιλοσοφία αύριο πάλι. Εδώ είμαστε. :P

July2.jpg

July1.jpg

July0.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σαφώς κ υπάρχει ζωή μετά θάνατον. Απόδειξη είναι όσοι έχουν πεθάνει "για λίγο". Αυτά που διηγήθηκαν είναι πώς κάτι υπάρχει κ πως η ψυ΄χή είναι αθάνατη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ε ναι, πριν και μετά τα πυροτεχνήματα, πάει μια φιλοσοφική συζήτηση!  :P

Πριν τα πυροτεχνήματα δεν έκανες φιλοσοφική συζήτηση, μετά όμως? Μετά δεν μπορεί, κάτι θα φιλοσόφησες και εσύ!! Τέτοαι ώρα ξύπνια... Ή μήπως ήταν απόγευμα εκεί που είσαι? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω πως υπάρχει..Τώρα για το ποιός θα καεί στην κόλαση..αυτή είναι κια άλλη πονεμένη ιστορία.. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Γιατί ρε παιδιά τι έχει η κόλαση? Ζεστούλα και πολύ ενδιαφέρον emdevil

(αυτό είναι το ποστ #4000) embounce8 ΟΕ ΟΕ ΟΕ ΟΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :P :P :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Λές τελικά να είναι και εκεί καλά και να μην το έχουμε καταλάβει?Με βάζεις τώρα σε πειρασμό.Στο τσάκ ήμουν να την γλιτώσω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από θεολογικής άποψης, ζωή μετά θάνατον υπάρχει, αλλά όχι για όλους!

Υπάρχει για τους χριστιανούς (όχι αυτούς που είναι κατ΄εφημισμόν χριστιανοί, ακόμα και τη Jul το κράτος την θεωρεί χριστιανή :P τους συνειδητούς χριστιανούς)

Κατά Ιωάννη, Κεφ 14, εδάφιο 6 ΛΕΓΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΟΔΟΣ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΟΥΔΕΙΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΕΙΜΗ ΔΙ ΕΜΟΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εχμ το κράτος δε με θεωρεί χριστιανή....η ταυτότητά μου ΔΕ ΛΕΕΙ χριστιανή ορθόδοξη emdevil είναι του 2001.... και δεν έχει και δακτυλικό αποτύπωμα emdevil emdevil
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ααααααα ναι το είχα ξεχάσει! Ωραία το κράτος δεν σε θεωρεί χριστιανή.

Και δεν νομίζω ότι είναι δουλειά του κράτους η πίστη του κάθε ανθρώπου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω με τον Spider... Ουτε ψυχες, ουτε κολαση/παραδεισος, ουτε μετεμψυχωσεις ουτε τπτ... The party is here!!!

Και στη τελικη υπαρχουν 2 ενδεχομενα... Ενα να υπαρχει ενα οχι. Αν κανεις οτι γουσταρεις (εντος οριων για σεβασμο στο συνανθρωπο κλπ κλπ) και δεν υπαρχει, ολα καλα... Αν υπαρχει le poule... Αν ομως ζεις οπως σου λενε και υπαρχει βαζεις μεν μια σειρα απο "πρεπει" στη ζωη σου και μετα τη κανεις για παραδεισο... Αν ομως δεν υπαρχει.... εχεις περιοριστει στη μονη ευκαιρια που ειχες ποτε... Το ρισκαρετε? Εγω οχι... Τουλαχιστον θα εχω ζησει μια ζωη οπως τη γουσταρα και μετα... εχει ο Θεος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εχμ το κράτος δε με θεωρεί χριστιανή....η ταυτότητά μου ΔΕ ΛΕΕΙ χριστιανή ορθόδοξη emdevil είναι του 2001.... και δεν έχει και δακτυλικό αποτύπωμα emdevil emdevil

το κρατος δε σε θεωρει αλλα για να γραφτεις την 1η φορα στο σχολειο πρεπει να προσκομησεις το χαρτι οτι εισαι βαφτισμενη ....δε ξερω αν αλλαξε αυτη η μπουρδα :angry:

Εμενα που το λεει τι καταλαβα;Εχω να χρησιμοποιησω ελληνικη ταυτοτητα....ουυυυυυ ποσα χρονια.Να'ναι καλα το διαβατηριο και η ιταλικη ταυτοτητα.

ακομα δε εχουμε ευρωπαικες ταυτοτητες.....μα γιατι -_- ;

Τωρα οσον αφορα για την ερωτηση ......boooooh οπως λενε εδω B)

Παντως αν υπαρχει....εχω πρωτη θεση στην κολαση emdevil:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω με τον Spider... Ουτε ψυχες, ουτε κολαση/παραδεισος, ουτε μετεμψυχωσεις ουτε τπτ... The party is here!!!

Και στη τελικη υπαρχουν 2 ενδεχομενα... Ενα να υπαρχει ενα οχι. Αν κανεις οτι γουσταρεις (εντος οριων για σεβασμο στο συνανθρωπο κλπ κλπ) και δεν υπαρχει, ολα καλα... Αν υπαρχει le poule... Αν ομως ζεις οπως σου λενε και υπαρχει βαζεις μεν μια σειρα απο "πρεπει" στη ζωη σου και μετα τη κανεις για παραδεισο... Αν ομως δεν υπαρχει.... εχεις περιοριστει στη μονη ευκαιρια που ειχες ποτε... Το ρισκαρετε? Εγω οχι... Τουλαχιστον θα εχω ζησει μια ζωη οπως τη γουσταρα και μετα... εχει ο Θεος...

Δεν λέει κάποιος να μην ζήσεις μία υπέροχη ζωή. Γι' αυτό μας την έδωσε ο Θεός την ζωή για να την ευχαριστηθούμε! :D

Και επειδή όπως λές υπάρχουν δύο ενδεχόμενα, νομίζω ότι η αιωνιότητα είναι το λάθος πράγμα να κάνεις λάθος.

Ας υποθέσουμε ότι είσαι χριστιανός και έζησες μία ενάρετη ζωή, πέρασες καλά, έκανες μία καλή οικογένεια, άφησες καλή φήμη (υστεροφημία των αρχαίων) και μετά πέθανες, αλλά τελικά δεν υπάρχει παράδεισος. Κέρδισες μία καλή ζωή και δεν έχασες τίποτα.

Ας υποθέσουμε ότι δεν είσαι χριστιανός και ζείς μία ζωή γεμάτη "εμπειρίες", είσαι στα γεράματα και δεν αισθάνεσαι ικανοποιημένος από την ζωή σου και μετά πεθαίνεις και υπάρχει παράδεισος. emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Singularity δε λεω να εισαι παλιοχαρακτηρας, ετσι πραγματι αν οντως υπαρχει αιωνιοτητα τη πατησες... Λεω να κανεις αυτα που θελεις χωρις να υπολογιζεις τα πρεπει του Χριστιανισμου, του Ιουδαισμου ή της οποιας αλλης θρησκειας... Αν τα πιστευεις και τα νιωθεις να τα κανεις, καντα! Μαζι σου ειμαι! Αν οχι ομως μη μπαινεις στη διαδικασια να υιοθετησεις ιδεες, κοσμοθεωριες και πρεπει τα οποια (αν οχι ολα, τα περισσοτερα) εχουν δημιουργηθει κατω απο τελειως διαφορετικες συνθηκες και εποχες....

Θελω να εχω κι εγω μια γεματη ζωη οπως πιστευω και ολοι μας... Για καθε εναν ομως αυτο εχει διαφορετικο ορισμο... Για καποιον μπορει να ειναι ποτα, ξενυχτια, γυναικες/αντρες (η και τα δυο!), καταχρησεις κλπ κλπ.... Για καποιον αλλον μπορει να ειναι δουλεια, οικογενεια, σεξ καθε Παρασκευη (οχι στις νυστειες και τις μεγαλες εορτες), γκολφ τα σ/κ και αλλα τετοια.... Τα δεχομαι και τα δυο! Αν σε γεμιζουν καν'τα... Απλως διαφωνω με το να φτιαχνεις μια ζωη γυρω απο μια σειρα διδαγματων με τα οποια μας βομβαρδιζουν συνεχως απο μικρους λες και δεν αρκουν ολοι οι κοινωνικοι κανονες τους οποιους θελουμε (και κατα τη γνωμη μου πρεπει να ακολουθουμε)...

Και στη τελικη γιατι ο Τριαδικος Θεος να ειναι ο αληθινος και οχι ο Αλλαχ? Ο Βουδας? Ο Σατανας? Ο Βραχμαν η δεν ξερω εγω ποιος αλλος? Και αν ειναι καποιος απο τους παραπανω ο μοναδικος, τοτε χει δικους του "κανονες" και δικο του "παραδεισο"... Αν συνυπαρχουν καποιοι απο αυτους παλι, μπορει να καταληξεις "καλος" για καποιον και "κακος" για αλλον... Τρεχα γυρευε...

Ελαχιστοι ανθρωποι επιλεγουν τη θρησκεια τους αφου μας μεγαλωνουν με συγκεκριμενα διδαγματα... Ακολουθουμε ετσι αυτα που μας ελεγαν και σπανια τα αμφισβητουμε... Φυσικα μιλαω για πλειοψηφιες... Δεν ακολουθεις ενα δογμα επειδη σε εχει πεισει... αλλωστε αναφερονται στη καρδια και οχι στο μυαλο μας... Δυσκολο να βγαλεις ετσι ακρη... Και συνεπως δυσκολο να αποφασισεις τι υπαρχει μετα........................... Εγω απανταω οχι... σιγουρος δεν ειμαι.... ισως κιολας να με βολευει... Δεν ξερω... Πιστευω ομως πως αυτο το ζητημα ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα που πρεπει καποιος να θεσει στον εαυτο του μαζι με αυτο της υπαρξης η μη Θεου (ουσιαστικα πανε πακετο αυτα).... Αλλα να σου πω κατι που δυσκολα το πιστευει κανεις? Πολλες φορες θα ηθελα να απαντουσα ναι στις ερωτησεις αυτες και να το ενιωθα πραγματικα μεσα μου... Αλλα μαλλον προτιμω να το βλεπω "ρεαλιστικα" υλιστικα η οπως αλλιως θελεις και να ειμαι οτι φαμε, οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο πισινος μας.... Με τη καλη εννοια παντα! ;)

Υ.Γ. Ειναι καπως ασυντακτο αλλα δεν εχω χρονο να το φτιαξω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Και ετοιμαζόμουν να σε ρωτήσω "Παρθένος είσαι?" (για το ασύντακτο) :P :P :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.