Jump to content

Les Romans sont fous!!!


Recommended Posts

Την ιδέα την είχα από ένα απλό γεγονός που μου συνέβη απόψε:

Πριν από καμιά βδομάδα: Μου έχει τελειώσει ο Νεσκαφές, οπότε φραπεδιά γιοκ (γάλα δε βάζω, ζάχαρη ούτε, άρα ανάγκη για ζάχαρη δεν ζάχαρη έχω:P ). Θέλω καφέ όμως ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ. Σουρωμένο καφέ δεν θέλω (έχω πεθάνει στη ζέστη, άσε που στην καφετιέρα έχει φυτρώσει από Aspergillus fuminfatus μέχρι A. tereus...)Ανοίγω ντουλάπια (κάπου παραχώνω πράγματα), και τι βρίσκω? 2 ΆΘΙΚΤΑ σακουλάκια καφέ Ελληνικο! Ρε κάπου έχω κι ένα μπρίκι, κληρονομιά από μια πρώην... Νάτο.

Τα βάζω όλα μαζί, και κάνω τον καφέ μου... (με 7 φουσκάλες). Δεν είχα όμως γκαζάκι. Πάω να βρω γκαζάκι, αλλά σε τούτη τη χώρα δεν πουλάνε γκαζάκια (βλέπουνε πως παίζουνε στην Ελλάδα με δαύτα και λένε "άσε καλύτερα"). Ανάβω ένα μάτι 2 τετραγωνικών χιλιομέτρων για ένα μπρίκι 3 τετραγωνικών χιλιοστών!

Κάηκα μία, δύο, τρεις... Γκαζάκι δεν ελπίζω πλέον... Τι να κάνω? emidea! To μείγμα στο microwave. Μια και δυο λοιπόν, σήμερα το απόγευμα το δοκίμασα... Και....

Και τα 3.5 λεπτά που το έβαλα μάλλον πολλά είναι! Θα δοκιμάσω διαφορετικούς χρόνους (σημειωτέον, χρησιμοποιώ κούπα μεγάλη για τον καφέμου, όχι σφηνάκι) και θα ενημερώσω το φιλοθεάμον κοινό.

Τι σχέση έχει το topic?

A, ναι: Γράφτε κάτι παρόμοιο που σας συνέβη. Είχε κανένας σας κάνει Ελληνικό καφέ στο microwave? Όχι. Ε, τώρα ξέρει!!! Άμα το είχα δει νωρίτερα αυτό το τόπικ, δεν θα είχα κάψει τη γούνα του δεξιού χεριού τώρα...

emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Last Reply

Έχω ζεστάνει νερό για καφέ σε ύστατη παρακμή στα μικροκύματα... αλλά να βράσω ελληνικό εκεί, ε όχι. Τράτζικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

A, όχι: Το τσάι εκεί το φτιάχνω, χειμώνα καιρό:

Περίπου 400 ml νερό (σε κούπα γίγας), ένα φάκελο τσάι (είχε πάει η μάνα μου στις Λόντρες και με προμήθεψε αρκετό από αυτό το νεροζούμι), 3.5 λεπτά ακριβώς (κάνει το νερό να αχνοπάερι μια βράση), και λε βουαλά!

Γιατον καφέ συμφωνώ, αλλά το νερό, όχι και παρακμή ρε αδμιν! Τεχνολογία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ε, ωραία. πές μας τι άλλες τέχνες κατεργάζεται. Αυτή είναι η έννοια του internet: Η μοιρασιά της γνώσης.

Και ένα ρήτο πού έμαθα στη δουλειά μου: Πείραμα που δε δημοσιεύεται είναι σα να μην έχει γίνει. Αυτός που θα το πει πρώτος, το βρήκε και πρώτος, δεν πα να ισχυριστείς ότι το έκανες και πριν την ανακάλυψη της γραφής :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν αρχισουν να γραφονται κι αλλες βλακειες περαν του φλεγοντος ζητηματος του cafesh σε αυτο το αχρηστο thread (δεν υπαρχει αφορμη να σκυλοβρισεις δικατσαδες, οποτε ειναι αχρηστο), να παραθεσω τη δικη μου εμπειρια ως εφευρετης , μετα απο ενα peak που εκανε το IQ μου (μετα ξαναεπεσε σε flat-line).

Πουρνο - πουρνο σε απομακρυσμενο αγροτικο (ναι, ηταν αγονο, μπουχαχα). Ανακαλυπτω οτι δεν εχω φιλτρα για γαλλικο. Ποιος ειδε τον Alex77 (που εχει μαθει το πρωι με 2 κουπες -μια για να ανοιξει καθε βλεφαρο) και δε τον λυπηθηκε.

ΙΔΕΑ ! Αυτα τα αχρηστα τα γαζακια μηπως μπορουν να βοηθησουν ? Εεε ?

Και ναι κυριες μου και κυριοι. Εγενετο γαλλικος φιλτραρισμενος με γαζακια. Τρεμε Μελλιτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ντάξει, ανωμαλία έτσι? Οπότε ήπιες καφέ με άρωμα φαρμακίλας! (πώς λέμε καφέ με άρωμα βανίλια?) Έξοχα!

Επειδή όλο άντρες απαντάνε, μην ακούσω και το ανεκδιήγητο "μια φορά που είχε χαλάσει το πλυντήριο και δεν πρόκανα να πλύνω στο χέρι έβαλα το σώβρακο το μπρος - πίσω" γιατί θα ξεράσω πάραυτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή όλο άντρες απαντάνε, μην ακούσω και το ανεκδιήγητο "μια φορά που είχε χαλάσει το πλυντήριο και δεν πρόκανα να πλύνω στο χέρι έβαλα το σώβρακο το μπρος - πίσω" γιατί θα ξεράσω πάραυτα!

Είσαι ρατσίστρια και προκατειλημμένη... :P Ένα σώβρακο πια το'χουμε όλο κι όλο;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για φίλτρο χρησιμοποιούσα σταθερά για κάνα μήνα χαρτοπετσέτες και μάλιστα ισχυριζόμουν ότι τα φίλτρα είναι πεταμένα λεφτά. ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΑ. Και γάζες είχα δοκιμάσει αλλά τελείωσαν γρήγορα και ως λύση ήταν ασύμφορη. Ο νες όταν χάλασε αυτό το μαραφέτι που χτυπάμε τον καφέ, ανακάλυψα ότι αν είναι σκέτος δεν χρειάζεται απαραίτητα να τον χτυπήσεις. Τώρα που δεν διαβάζω έχω απ' όλα τα καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείτε όταν σας έχουν τελειώσει όλα τα ποτήρια και δεν έχετε χρόνο να πλύνετε, να πίνετε νερό με την κουτάλα! :blink:

Έχω δεί τον αδερφό μου να το κάνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Περιστοιχίζεστε από τελείως άχρηστα αρσενικά μου φαίνεται :(:wacko:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Καλά αυτό ξαναπέστο. Αν και μεταξύ μας πάντα είχα την εντύπωση ότι όλα τα αρσενικά είναι άχρηστα...

(και μην ξεχνάμε, ΚΟΥΑΓ φορ εβερ!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για φίλτρο χρησιμοποιούσα σταθερά για κάνα μήνα χαρτοπετσέτες και μάλιστα ισχυριζόμουν ότι τα φίλτρα είναι πεταμένα λεφτά. ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΑ. Και γάζες είχα δοκιμάσει αλλά τελείωσαν γρήγορα και ως λύση ήταν ασύμφορη

:o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Να σε ευχαριστήσω και δημόσια που άλλαξες την υπογραφή σου!

Τα αρσενικά είναι όντως παντελώς άχρηστα, παρεκτός κι αν θες μπελάδες στο κεφάλι σου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνετε μεγάλο λάθος! Τα αρσενικά είναι πολύ χρήσιμα, αρκεί να ξέρεις πως να τα χρησιμοποιήσεις! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλη φορά θα διαβάζω το manual! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:P (σε πάω, δεν μπορώ να το κρύψω, όλοι έχουμε τα βίτσια μας)

Να τονίσω ότι όταν φτιάχνω καφέ δεν χρησιμοποιώ από εκείνη την εποχή κουταλάκι. Ρίχνω με το μάτι ρε παιδί μου από το βαζάκι. Γενικά είμαι πολύ βολικός τύπος.

Juliette έχω τρελό διάβασμα αυτές τις μέρες, αλλά Hondos Center is the law.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι παγκοσμίως γνωστό ότι αυτήν την περίοδο είμαι σε οικονομική στένωση. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Eμ τόσα έξοδα έχει το σωματείο.... καταστατικά, πρωτοδικεία, παραστάσεις....άσε....

emarright Alex, βάλε σε παρακαλώ άλλον ένα μέγα χορηγό: τα Gallerie de Beaute, διότι η ΚΟΥΑΓ πάει κόντρα σε οποιοδήποτε μονοπώλιο!!

Εμπρός κορίτσια, μη σκύβετε κεφάλι,

η μόνη λύση είναι αντίσταση και πάλι emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup το σωστό είναι:

"Εμπρός λαέ, μην σκύβεις το κεφάλι, η μόνη λύση είναι αντίσταση και πάλη"

Η πάλη, η ταξική, το ουσιαστικό, όχι το πάλι, το επίρρημα. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις Νάντια, εσύ είσαι και πόσο ετών, λογικό είναι να έχεις πείρα στις πορείες και στις επαναστάσεις. Εμείς τώρα ξεκινάμε την επανάστασή μας, τώρα μαθαίνουμε. Ε δε μπορείς να περιμένεις απο ανθρώπους 19 ετών να τα ξέρουν όλα!

Παρεμπιπτόντως: επίρρημα είναι το σωστό emdevil:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το είπα αυτό στην Σοφία, που είναι μεγαλύτερή μου και τα ξέρει όλα!

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούργιοι.

Παρεπιπτόντως δεν έχω πάει ποτέ σε πορεία. Τί να την κάνεις την επανάσταση όταν έχεις την Ανάσταση. Η επανάστασή μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.