Jump to content

Βιβλια για το αγροτικο


mulholland

Recommended Posts

Για εμένα ο αγροτικός θα πρέπει να ξέρει πολύ καλά το ΗΚΓ καθώς στα περισσότερα σοβαρά επείγοντα είναι το μοναδικό (μαζί με το στηθοσκόπιο) εργαλείο του.

 

Ως εισαγωγικά προτείνω:

  1. Rapid interpretation of EKG
  2. The Only EKG Book You'll Ever Need

Αρκετοί προτείνουν ή το ένα ή το άλλο. Προσωπικά νομίζω ότι αξίζει να διαβαστούν και τα δύο, εξάλλου το κείμενο είναι τόσο καλογραμμένο που κυλάει αβίαστα. Το ένα λειτουργεί και ως επανάληψη του άλλου. Αρκετοί προτείνουν και τον Παπαζάχο αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε.

Από εκεί και πέρα το θέμα είναι να το εξασκείς συνέχεια, λίγο κάθε μέρα.

  1. (Anki)Decks με flashcards. Οπότε μπορείς να "λύνεις" μερικά καρδιογραφήματα κάθε μέρα.
  2. Βιβλία με καρδιογραφήματα για εξάσκηση πχ 150 ecg cases του Hampton (το βρήκα μέτριο). Ένα άλλο βιβλίο που προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ (αν και ίσως φανεί δύσκολο για κάποιο πρωτάρη ΗΚΓ) είναι το ECG for the emergency physician 1 και 2 του Amal Mattu. Το συγκεκριμένο δίνει ένα πολύ σύντομο ιστορικό (τύπου 45χρονη με εμέτους και συγκοπτικό) μαζί με το καρδιογράφημα και στις απαντήσεις δεν δίνει μόνο μια πρόταση με το τι φαίνεται στο καρδιογράφημα αλλά το αναλύει περαιτέρω. Για μένα είναι εξαιρετικό και δεν έχω δει να το ξέρουν αρκετοί σε αντίθεση με όσα προανέφερα.

Επιπλέον πολύ καλή πηγή ΗΚΓ για εκμάθηση, εξάσκηση και επανάληψη (<- για μένα το βασικότερο) είναι το https://litfl.com/ecg-library/ (έχει και περιστατικά με ακτινογραφίες, κλινικά περιστατικά κλπ).

 

Οκ, βγάλαμε πιθανή διάγνωση με το ΗΚΓ και την κλινική εξέταση τι κάνουμε τώρα;

  • Παρακολούθησε το ALS (υπάρχουν και επιδοτούμενα σεμινάρια για 6ετείς, πρόσφατα αποφοιτήσαντες) ιδανικά πριν το αγροτικό. Ακόμα και αν δεν μπορείς, βρες και μάθε ΟΛΟΥΣ του αλγορίθμους τέλεια (εντάξει αυτόν για την χιονοστιβάδα μην τον διαβάζεις).
    • Αν μπορείς εκτύπωσε και κόλλησε τους βασικότερους (πχ βραδυκαρδία, ταχυκαρδία κλπ) σε σημείο που θα τους βλέπεις όταν τους χρειαστείς.
    • Προετοιμάσου όσο γίνεται για όταν τους χρειαστείς πχ εξοικειώσου με τον απινιδωτή που έχει το ΤΕΠ/ ΚΥ/ ΠΙ(;) (το πιθανότερο είναι να μην έχει ασχοληθεί κάποιος με αυτά για χρόνια...), δες που έχουν πχ την αδρεναλίνη στα ΤΕΠ, προετοίμασε ένα εύκολα προσβάσιμο "κιτάκι" με τα επείγοντα (πχ υλικά για φλεβοκέντηση, αδρεναλίνη σύριγγες, οράκια κλπ).
    • Τα παραπάνω δύο αποσκοπούν στο να σε βοηθήσουν να μην τα χάσεις (τελείως) όταν σου τύχει κάτι τόσο σοβαρό. Καλή προετοιμασία = καθαρότερη σκέψη= ορθότερη λειτουργία
  • Προσωπικά είχα παρακολουθήσει και το APLS πριν το αγροτικό. Δεν νομίζω πως είναι τόσο απαραίτητο. Αλλά μάθε τους βασικούς αλγορίθμους πχ για το αναφυλακτικό.
  • Πέρα τον περιπτώσεων που καλύπτει το ALS, κάνε ένα μιξ γνώσεων που έχεις, guidelines (https://www.escardio.org), θεραπευτικής Κολοκυθά (που παρά κάποια λάθη που μπορεί να έχει είναι πάρα πολύ βοηθητικό και εξαιρετικά καλά προσαρμοσμένο για την ελληνική ΠΦΥ) και προετοιμάσου αντιστοίχως για τις σοβαρές περιπτώσεις (Μην περιμένεις να σου σκάσει η αρρυθμία για να βρεις πιο αντιαρρυθμικό έχουν στο ΚΥ).

 

Δεν ξέρω αν οι καρδιολόγοι/ επειγοντολόγοι του φόρουμ συμφωνούν με τα ανωτέρω. Πάντως εγώ πιστεύω πως από εκεί που είχα μεγάλες ελλείψεις στην ερμηνεία του ΗΚΓ πριν την έναρξη του αγροτικού κατέληξα σχετικά γρήγορα να ανταποκρίνομαι επαρκέστατα σε ότι σχετικό προέκυπτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.