Jump to content

Βιβλια για το αγροτικο


mulholland

Recommended Posts

Έχοντας ήδη βιβλία για τις εφημερίες στην κλινική:

1. "Ιατρική στην πράξη" του Τουσίμη, εκδόσεις Πασχαλίδη

2. "Clinical Medicine" των Longmore, Wilkinson, Turmezei και Cheung, εκδόσεις Oxford University Press

3. "Κλινικός Οδηγός Παθολογία" των Braun και Dormann εκδόσεις Πασχαλίδης

4. "Ταχεία ερμηνεία του ΗΚΓ" του Hampton, εκδόσεις Πασχαλίδη

5. Εθνικό Συνταγολόγιο του ΕΟΦ 2003

Θα είχε κάποιος που έχει ήδη κάνει άγονο αγροτικό, να κάνει κάποια άλλη πρόταση?

Θα εκτιμούσα αν είχατε προτάσεις βιβλίων στα Ελληνικά..

ΥΓ: να προσθέσω απλά για εμάς τους υπόλοιπους, ότι ξεκίνησα με το 3ο το οποίο είναι πολύ δυνατό ειδικά για τις αρχές!!, και τελικά συνέχισα με τα 1, 2 και 4... βέβαια, το 2ο που είναι και το καλύτερο είναι δυστυχώς στα αγγλικά και μου έχουν πει ότι η ελληνική μετάφραση είναι για κλάματα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η δική μου άποψη, που έχω και άγονο ιατρείο, είναι:

Το 1ο βιβλίο δεν το ξέρω αλλά του κουφουδάκη είναι αρκετά καλό

Το 2ο βιβλίο είναι πολύ καλό αλλά δεν γίνονται αυτά που γράφει στην Ελλάδα. Τουλάχιστον όχι ακόμη και σίγουρα όχι στην επαρχία. Για το αγγλικό μιλάμε πάντα.

Το 3ο είναι καλό αλλά δεν χρειάζονται όλα αυτά που γράφει, τουλάχιστον για το αγροτικό

Για ΗΚΓ Παπαζάχος και καθάρισες. Το βιβλίο αναφοράς για ΗΚΓ

ο ΕΟΦ του 2003 είναι παλιός αλλά πάντα να τον έχεις μαζί σου. Κυκλοφορεί και του 2006 αλλά μόνο για PC

Τέλος κατέβασε και το βιβλίο των λοιμώξεων της Γιαμαρέλλου από το www.loimoxeis.gr/. θα σου χρειαστεί σίγουρα.

Και μια φιλική συμβουλή προς όλους. Για κάθε νόσο θα ακούσετε από κάθε γιατρό ( ειδικευόμενο, επιμελητή, παλιό αγροτικό ) έναν διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης. Προσπαθείστε να τηρείτε όσο μπορείτε τη βιβλιογραφία γιατί έτσι και σωστά πράγματα θα κάνετε και θα είστε και καλυμμένοι.

Αυτά και ότι άλλο στη διάθεσή σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το τελευταιο,ειδικα στην παρουσιαση περιστατικων,ειναι αρκετα καλο για καποιον που θα κανει αγροτικο,νομιζω οτι πρεπει και ισως και παραπανω αποτι χρειαζεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεγάλο πρόβλημα το καρδιογράφημα...Κι εγώ παλεύω καιρό να ξεστραβωθώ με βιβλία και τέτοια αλλά νομίζω χωρίς μεγάλη επιτυχία...Αν δεν υπάρχει εμπειρία, νομίζω κι εγώ πως είναι δύσκολο να μάθεις καλό καρδιογράφημα μόνος σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΗΚΓ δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο! Αν μπορει να σου το αναλυσει ενα μηχανημα, τοτε μπορεις κι εσυ. Βεβαια μιλαμε για καποια βασικα πραγματα που θα χρησιμευσουν σε εναν αγροτικο, δεν νομιζω πολλοι αγροτικοι να χρειαζεται να κανουν διαγνωση Tako-Tsubo. Για τα βασικα, πρεπει να ξερεις τους κανονες...Αν ενας παπαγαλος ηξερε να μετρουσε mm, τοτε θα μπορουσε να βλεπει βασικα πραγματα στο ΗΚΓ. Αλλωστε το ΗΚΓ το αναλυεις με βαση την κλινικη εικονα και πολλες φορες, ενα μεμονωμενο δεν αρκει για να κανεις διαγνωση, θα χρειαστεις και παλαιοτερα πχ.

Εγω θα σου προτεινα το Dale Davis. Σου χτιζει μια καλη σταθερη βαση απ'οπου μπορεις να συνεχισεις αμα θελεις και να το πας παραπερα.

Κι αυτο το σαιτ ειναι καλο www.blaufuss.org

ΥΓ Το βιβλιο που σου ειπα δεν ειναι πολυ καλο για τις αρρυθμιες, αλλα σου δινει τα κριτηρια για να κανεις διαγνωση εξ λογικης για καποιες ¨βασικες¨ αρρυθμιες

Τροποποιήθηκε από Epebos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για οσους (για οποιοδηποτε λογο) δεν μπορουν να χτυπησουν ωραρια στα ΤΕΠ , μια καλη εναλλακτικη ειναι το ''Διαφορικη διαγνωστικη στο ηλεκτροκαρδιογραφημα'' του καθηγητη Παπαζαχου (το πορτοκαλί, οχι το μαυρο)...Καρδιογραφηματα σε καθε σελιδα, απο τα πιο κοινα στα πιο σπανια (ακομα και καρδιογραφημα σκυλου εχει στο τελος lol).

Θεραπευτικη αγωγη ασχετου τελειοφοιτου/αποφοιτου ιατρικης με το ΗΚΓ :

i) Goldberger για εκμαθηση κλινικου καρδιογραφηματος 4-5 φορες αναγνωση-αποστηθιση εφαπαξ σε βραδεια εγχυση ενος μηνος.

ii) To πορτοκαλί του Παπαζαχου για εξασκηση 15 λεπτα την ημερα για οσο χρονικο διαστημα χρειαστει, επι ανησυχιας.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το βιβλιο του παπαζαχου το μαυρο ειναι παρα πολυ καλο αν κανεισ και τισ ασκησεισ που εχει στο τελος. επιπλεον ξεκινα να βλεπεισ και κανενα ηκγ.σιγα σιγα με την εμπειρια εξασκεισε καλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

γνώμες για τα:

1.Oxford Handbook για τον αγροτικό και το γενικό γιατρό (εκδ. 2007)

2.Πρώτες βοήθειες και επείγοντα περιστατικά στο αγροτικό ιατρείο (εκδ. 2007)

Καλύπτουν τις λοιμώξεις και τα επείγοντα που παρουσιάζονται στο αγροτικό (μεγάλου νησιού συγκεκριμένα) ?

Κάποια άλλη πρόταση, μιας και 4 χρόνια όλο και κάτι καινούριο θα κυκλοφορεί....

Τροποποιήθηκε από djarte
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Αν δεν σε κουράζει υπερβολικά το διάβασμα στα αγγλικά θα πρότεινα το
"The only ECG book you'll ever need" των Malcolm και Thaler. Απλό, κατανοητό και αρκετά ευχάριστο!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Τυχαίο εύρημα στο ψάξε-ψάξε!

Αρκετά εύπεπτες σημειώσεις με βασικές γνώσεις για τα πρώτα βήματα.

Κέντρο Υγείας Δημητσάνας - Αντιμετώπιση Επειγόντων Περιστατικών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 3 months later...
On 2/9/2014 at 5:30 PM, DE PROFUNDIS said:

Τυχαίο εύρημα στο ψάξε-ψάξε!

Αρκετά εύπεπτες σημειώσεις με βασικές γνώσεις για τα πρώτα βήματα.

Κέντρο Υγείας Δημητσάνας - Αντιμετώπιση Επειγόντων Περιστατικών

 

Κι αν δε θέλετε να κάνετε λογαριασμό στο scribd, υπάρχει και σε pdf (μέσω google docs) εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπερα!! χρειαζομαι καποια συμβουλη σχετικα με τα βιβλια στα ελληνικα για το αγροτικο!(κοιταξα λιγο βιβλιοπωλεια online,τα post εδω και εχω λιγο μπερδευτει..).

ψαχνω για - ΗΚΓ (ΠΑΠΑΖΑΧΟΣ πορτοκαλι ειναι καλο η' καποιο αλλο βιβλιο ??

-Διαφορικη διαγνωση

-Πρωτες βοηθειες,επειγουσα ιατρικη,γενικη ιατρικη..(στα post ειδα ΚΟΥΦΟΥΔΑΚΗΣ,ΤΟΥΣΙΜΗΣ,ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ,ΚΟΛΟΚΥΘΑΣ Δημητσανα 2013)

ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Με χαρά σας παραθέτουμε για ελεύθερο κατέβασμα την 2η Αναθεωρημένη έκδοση της "Επείγουσας Θεραπευτικής στην Πρωτοβάθμια Υγεία". Με μικρές διορθώσεις και προσθήκες αφού στόχος είναι να παρακολουθούμε στενά τις Ιατρικές εξελίξεις και οι οδηγίες και οι θεραπευτικοί αλγόριθμοι να ακολουθούν όσο το δυνατόν τα σύγχρονα Guidelines.

Καλό διάβασμα....

 

Επίσης μπορείτε να παρακολουθείτε τις συνεχείς ενημερώσεις του βιβλίου μέσα από τις σελίδες που διαχειριζόμαστε στο Facebook...

Κέντρο Υγείας Δημητσάνας

Αντιμετώπιση Επειγόντων Περιστατικών στην Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλή η εκδοση του ΚΥ Δημητσάνας!

Εμενα με ειχε σώσει στο αγροτικο, και συνεχιζει να με σωνει (και ασθενεις μου μαζι) στην ειδικοτητα το UpToDate . Πολλά δε νοσοκομεία εδώ στο Βορρά το εχουν στους υπολογιστές του και το συμβουλευονται τακτικοτατα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Αν και σίγουρα, όσοι ψάχνετε στο ίντερνετ, θα έχετε ήδη βρει την 3η Αναθεωρημένη έκδοση του βιβλίου μας "Αντιμετώπιση Επειγόντων Περιστατικών στην Πρωτοβάθμια Υγεία" υπενθυμίζουμε ότι  μπορείτε να παρακολουθείτε τις συνεχείς ενημερώσεις του βιβλίου μέσα από τις σελίδες που διαχειριζόμαστε ...

στις σελίδα του ιδίου του βιβλίου στο Φατσοτέφτερο  

ή επίσης στη σελίδα του Κέντρου Υγείας Δημητσάνας 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • 2 months later...

Mε μεγάλη χαρά και τιμή, σας παραθέτω τους συνδέσμους των νέων αναθεωρημένων εκδόσεων, των βιβλίων μου, που μπορείτε να κατεβάσετε και να χρησιμοποιήσετε ελεύθερα.
Σας ευχαριστώ όλους. Καλή και δημιουργική χρονιά...

https://drive.google.com/file/d/1ovrkuONp_gqeN82vKVoiZTm9_xvfPzi_/view

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Ενημέρωση συνδέσμου
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
On 1/8/2021 at 7:59 ΠΜ, Mariantsig said:

@ARCASκαλησπερα εμένα δεν μου τα ανοίγει..υπάρχει κάποιος άλλος σύνδεσμος ? 

νομίζω ανοίγει ακόμα κανονικά. Πραγματικά συγχαρητήρια για το χρόνο και την προσπάθεια συγγραφής του βιβλίου. 

Κατά τη γνώμη μου όποιος ξεκινάει αγροτικό πρέπει να εστιάσει σε 2-3 πράγματα, τα οποία να τα κατέχει πολύ καλά. Και αυτά είναι όσα νοσήματα μπορούν να αποβούν μοιραία ταχύτατα και στα οποία η άμεση παρέμβαση θα σώσει τη ζωή. Δηλαδή:

  1. καρδιαγγειακό σύστημα όπου είναι απαραίτητη η άριστη γνώση του ΗΚΓτος και των θεραπευτικών αλγόριθμων σε αρρυθμίες, έμφραγμα, πνευμονικό οίδημα κτλ.
  2. Τα αναπνευστικά προβλήματα συμπεριλαμβανομένου του άσθματος και των παιδιατρικών λοιμώξεων που μπορεί να είναι θανατηφόρες.
  3. Η σηψαιμία (πχ λόγω πυελονεφρίτιδας κτλ)
  4. Το αναφυλακτικό σοκ. 

Επίσης στο τρίμηνο να μην αφήσετε νοσηλεύτρια να βάλει φλεβοκαθετήρα. ΠΡΕΠΕΙ να είστε πολύ καλοί στο να βρίσκετε φλέβες. Για να σώσετε μία ζωή θα χρειαστεί να χορηγήσετε ενδοφλέβια φάρμακα και ορούς. Μάθετε να βάζετε φλέβες σε ενήλικες και παιδιά. Προσπαθήστε να μάθετε σε κολαψαρισμένους ασθενείς, ναρκομανείς, παχύσαρκους και μωρά. 

Τροποποιήθηκε από John62
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Υπαρχει κάποιο συντομο βιβλιο/pdf με τα βασικα και την αρχικη αντιμετωπιση ορθοπεδικων περιστατικων;

Τροποποιήθηκε από atopo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Με θερμές ευχές για καλή χρονιά και καλή σταδιοδρομία στους νέους συναδέλφους, σας παραθέτω - με πολλή αγάπη και σεβασμό - για ελεύθερο κατέβασμα, 2 βιβλία που ίσως σας φανούν χρήσιμα στα πρώτα βήματα, είτε στο Αγροτικό, είτε σε κάποιο ΤΕΠ.

1.   https://drive.google.com/file/d/1qWXoVKezm4Rd9NNzsbETFepxhROo1TcC/view

2. https://drive.google.com/file/d/1A0FAAz4nHcrPjGWnybpVEw2EDF1j6299/view

ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ - Κολοκυθάς ver. 23.1.14.1.pdfΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΓΝΩΣΕΩΝ - ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ & ΤΟ ΤΕΠ - ver. 23.1.14.1.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.