Jump to content

Προεδρικές Εκλογές Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ


Recommended Posts

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ Ο Κ.ΒΩΡΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΤΟΥ?

6. Τέλος, προσπάθησα πάντα και εβοήθησα πολλούς συναδέλφους στη φάση των προπτυχιακών σπουδών, στη φάση της ειδικότητας, για την εκπόνηση Διδακτορικών διατριβών, την ανεύρεση θέσης μετεκπαίδευσης σε άλλη χώρα και αρκετές φορές για ανεύρεση εργασίας. Γιατί όλα αυτά τα θεωρούσα μέρος των υποχρεώσεων μου ως Δασκάλου και σαφώς υποχρέωση στην κοινωνία που ζω και λειτουργώ.

Αθήνα, 10 Ιουνίου 2011

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Διονύσης Κ. Βώρος

ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΒΟΗΘΗΣΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ?

ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑΜΕ Σ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ?

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ?

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΙΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Σ ΄ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΒΟΗΘΗΣΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ?

ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑΜΕ Σ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ?

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ?

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΙΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Σ ΄ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ?

Τι ακριβώς από την επιστολή σε κάνει να υποθέτεις ότι τα κριτήρια ήταν βάσει του ποιόν θα ψήφιζαν ή όχι?!

Από πού συμπέρανες ότι τους διαφοροποιεί κομματικά? Έλεος...φυσικά και δεν γνωρίζω αν έχει ή όχι τέτοιου είδους συνδιαλλαγές, ούτε αν αρέσκεται στο φακελάκι όπως τόσοι, αλλά αυτό που γράφει -για μένα- σημαίνει απλώς πως είναι ανοιχτός στους φοιτητές του και τους βοηθά στη σταδιοδρομία τους, με συστατικές επιστολές ή βοήθεια στην επιλογή θέματος διατριβής κτλ...Υποθέτω πως το τονίζει ακριβώς επειδή πολλοί καθηγητές έχουν την πόρτα τους κλειστή στους φοιτητές, ή γενικά δεν είναι και τόσο εξυπηρετικοί...

Επειδή όμως βλέπω πως υπάρχει και σε άλλα σάιτ λίγο πολύ ενορχηστρωμένη προσπάθεια να "ρίξουν" το συγκεκριμένο καθηγητή, με αναφορές όχι στο πρόγραμμά του και τα όσα έχει "διακηρύξει" μονάχα αλλά με λόγια τύπου "η κλινική του είναι μπάχαλο, θέλει να κάνει όλη τη σχολή σαν το Αρεταίειο", πρέπει να πω πως απλά γίνονται ρεζίλι!

Ήμουν χειρουργική 4ου αρεταίειο και με κανένα τρόπο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί μπάχαλο! Μια κοπέλα (με εγγραφή την ίδια μέρα και πρώτο ποστ αυτό) γράφει κιόλας πως το βιβλίο είναι χάλια, και δεν βλέπεις ποτέ τον καθηγητή....Δεν έχω καμία ιδιαίτερη συμπάθεια στον Βώρο, απλά είναι αηδιαστικό που τόσο φανερά βγαίνουν τσιράκια άλλων προφανώς καθηγητών και ρεζιλεύονται με τέτοιο τρόπο. Γιατί, αν και η κλινική έχει αδυναμίες όπως έχουν και οι υπόλοιπες, και τον καθηγητή βλέπουμε, και το βιβλίο είναι μια χαρά. Από κανέναν συμφοιτητή στην κλινική δεν έχω ακούσει άσχημο σχόλιο γι αυτό, εγώ δε το βρίσκω πολύ καλό βιβλίο για 4ετείς φοιτητές, προσιτό και περιεκτικό. Το ότι δεν βλέπουμε τον καθηγητή, δε, είναι πέρα ως πέρα ψέμα! Όχι ότι μας διδάσκει συχνά, αλλά στα συμβούλια που γίνονται τις Τρίτες, όπως και στις διαλέξεις με προσκεκλημένους ομιλητές είναι πάντα παρών, και σε κάθε περίπτωση πάντα μπορείς να τον βρεις αν θες. Οι 6ετείς μάλιστα είναι πάντα παρόντες στα συμβούλια υποχρεωτικά μιας και παρουσιάζουν εκείνοι τα περιστατικά στους γιατρούς.

Ένας άλλος, πάλι με εγγραφή της ίδιας μέρας, γράφει πως θυμάται να τους παρκάρουν στους διαδρόμους ώστε να δουν τους ασθενείς τους...Τι να πω...είχα τέτοια τύχη ώστε να πέσω σε όλους τους καλούς? Δε νομίζω...

Απλά ήθελα να το γράψω εδώ μιας και μπορώ, γιατί καταντάει και αστείο η κλινική που θεωρείται η πιο "αυστηρή" και "τυπική" στο 4ο έτος να παρουσιάζεται σαν μπάχαλο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΕΔΡΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΘΗΝΑΣ 2011

Υποψηφιότητα Διονύση Κ. Βώρου, Καθηγητή Χειρουργικής

Προς τα μέλη ΔΕΠ της Ιατρικής Σχολής, τα μέλη ΕΤΕΠ,

τους Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές

και τα μέλη της Διοικητικής Υπηρεσίας

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΨΕΥΔΗ ΣΧΟΛΙΑ

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Με έκπληξη διάβασα ανώνυμο σχόλιο που αναρτήθηκε στα sites της Σχολής (Φοιτητικών παρατάξεων) ότι δήθεν δήλωσα, κατά την επίσκεψή μου στο Αττικό Νοσοκομείο, ότι αν εκλεγώ Πρόεδρος θα προβώ σε διχοτόμηση της Σχολής με τμήματα στο Γουδί και το Αττικό. Αυτό είναι απόλυτα ψευδές γιατί ούτε εγώ το δήλωσα ούτε έγινε καμία σχετική συζήτηση για να λάβω μέρος σ’ αυτήν.

Είναι προφανές πως πέραν του ψεύδους υπάρχει σκοπιμότητα λόγω της χρονικής συγκυρίας.

Μάρτυρες είναι όλοι οι συνάδελφοι του Αττικού Νοσοκομείου που παρευρέθησαν στη συγκέντρωση και κριτές όλοι όσοι διαβάζετε το κακόβουλο σχόλιο και την παρούσα επιστολή μου.

Με τιμή

Διονύσης Κ. Βώρος

Καθηγητής Χειρουργικής

Τροποποιήθηκε από Διονύσης Κ. Βώρος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρά το ότι όλοι έχουν πέσει στη λασπολογία και τα ψέματα αποφάσισα να πω εγώ μερικά αληθινά δεδομένα και γεγονότα, που οποιοσδήποτε μπορεί εύκολα να διασταυρώσει.

Ο υποψήφιος Πρόεδρος κ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ - ΜΕΛΕΤΙΟΣ Κ. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ εκπροσωπεί μια παγκόσμια πρωτοτυπία.

Έξι άτομα της οικογένειάς του, αδέρφια και σύζυγοι και φυσικά ο ίδιος έχουν διοριστεί στην Ιατρική Σχολή Αθηνών και μάλιστα όταν ήταν πρόεδρος και πρύτανης ο πατέρας του!!

Η τέλεια αξιοκρατία!!

Με αυτή την ιστορία και πορεία τι εγγύηση δίνει για τη Σχολή; (Σημείωση - ο ίδιος έχει 4 παιδιά).

Οι νέοι γιατροί που δεν έχουν γονείς Προέδρους και Πρυτάνεις τι πρέπει να κάνουν για να βρουν το δρόμο;

Ας απαντήσει αυτά στα αμφιθέατρα που θα παρουσιαστεί για να ζητήσει ψήφους από τα μέλη ΔΕΠ και τους φοιτητές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκλογές Προέδρου και Αναπληρωτή Προέδρου της Ιατρικής Σχολής .

Σας γνωρίζουμε ότι το Πρυτανικό Συμβούλιο (συνεδρία 12.5.2011) αποφάσισε την

προκήρυξη εκλογών για την ανάδειξη νέων Προέδρων και Αναπληρωτών Προέδρων σε

εικοσιένα (21) Τμήματα του Ιδρύματός μας, η θητεία των οποίων λήγει την 31η .8.2011.

Κατόπιν τούτου, καλούνται τα μέλη του Ειδικού Εκλεκτορικού Σώματος (άρθ. 8, παρ. 2 Ν.

3549/07), για την εκλογή Προέδρου και Αναπληρωτή Προέδρου της Ιατρικής Σχολής, που

θα διεξαχθεί την 16η Ιουνίου 2011, ημέρα Πέμπτη.

Η ψηφοφορία θα αρχίσει στις 9:00 π.μ. και θα τελειώσει στις 5:00 μ.μ.

Μέλη των Εφορευτικών Επιτροπών για τη διεξαγωγή των εκλογών ορίζονται, κατά

εκλογικό τμήμα, οι παρακάτω:

1ο εκλογικό τμήμα για μέλη ΔΕΠ και τα μέλη ΕΤΕΠ και ΕΕΔΙΠ (από Α - Θ)

[χωριστές κάλπες για τα μέλη ΔΕΠ και τα μέλη ΕΤΕΠ και ΕΕΔΙΠ]

Κτήριο Διοίκησης – Γ’ όροφος

2ο εκλογικό τμήμα για μέλη ΔΕΠ και τα μέλη ΕΤΕΠ και ΕΕΔΙΠ (από Ι - Ο)

[χωριστές κάλπες για τα μέλη ΔΕΠ και τα μέλη ΕΤΕΠ και ΕΕΔΙΠ]

Κτήριο Διοίκησης – Γ’ όροφος

3ο εκλογικό τμήμα για μέλη ΔΕΠ και τα μέλη ΕΤΕΠ και ΕΕΔΙΠ (από Π - Ω)

[χωριστές κάλπες για τα μέλη ΔΕΠ και τα μέλη ΕΤΕΠ και ΕΕΔΙΠ]

Κτήριο Διοίκησης – Γ’ όροφος

4ο εκλογικό τμήμα για προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς φοιτητές

και για υποψήφιους Διδάκτορες (από Α - Ι)

Νέο Αμφιθέατρο – Β’ όροφος (ΝΑΒΟ)

5ο εκλογικό τμήμα για προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς φοιτητές και

για υποψήφιους Διδάκτορες (από Κ - Ο)

Αμφιθέατρο Μικροβιολογίας

6ο εκλογικό τμήμα για προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς φοιτητές και

για υποψήφιους Διδάκτορες (από Π - Ω)

Αμφιθέατρο Ανατομίας

Τροποποιήθηκε από thalassokokkinoskoufitsa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι νέοι γιατροί που δεν έχουν γονείς Προέδρους και Πρυτάνεις τι πρέπει να κάνουν για να βρουν το δρόμο;

Ας απαντήσει αυτά στα αμφιθέατρα που θα παρουσιαστεί για να ζητήσει ψήφους από τα μέλη ΔΕΠ και τους φοιτητές.

Μα είναι απλό το τί θα κάνουν.

Το είπε έτερος καθηγητής (τρομάρα του):

Ηλ. Μόσιαλος: «Πολλοί Ελληνες θα πρέπει να αλλάξουν εργασία»

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=401466

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι ότι ο κ.Μόσιαλος δεν αναφερόταν στα μέλη της ευρύτερης οικογένειας του καθηγητή κ.Δημόπουλου! Αυτά έχουν σταθερή και εξασφαλισμένη εργασία και δεν συντρέχει λόγος αλλαγής επαγγελματικού προσανατολισμού!

Όπως και να έχει πιστεύω ότι το αποτέλεσμα των σημερινών εκλογών θα είναι χωρίς εκπλήξεις! Ντέρμπι κορυφής με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό και φιλοξενούμενο τον τιμωρημένο με 9 παίχτες Πανηλειακό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αποτελεσματα Εκλογων

Τα αποτελεσματα των εκλογων εχουν ως εξης:

Για τη θεση του Προεδρου

Ο κος Δημοπουλος εκλεγηκε με ποσοστο 67%. Στην καλπη των φοιτητων ο κος Δημοπουλος ελαβε 72% ενω ο κος Βωρος 28%. Στην καλπη των μελων ΔΕΠ ο κος Δημοπουλος ελαβε 66% και ο κος Βωρος 34%.

Για τη θεση του αναπληρ. Προεδρου

Εκλεγηκε με ποσοστο 100% ως μοναδικος υποψηφιος ο κος Πατσουρης.

Ψηφισαν περιπου 1100 φοιτητες και 660 μελη ΔΕΠ.

www.npiatrikis.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

του υποψηφίου Διονύση Κ. Βώρου

Προς τα μέλη ΔΕΠ της Ιατρικής Σχολής, τα μέλη ΕΤΕΠ και ΕΕΔΙΠ,

τους Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές

και τα μέλη της Διοικητικής Υπηρεσίας

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Μετά τις εκλογές της 16/6/2011 για Πρόεδρο της Ιατρικής Σχολής μας, θέλω κατ’ αρχήν να ευχηθώ στον εκλεγμένο Πρόεδρο κ. Δημόπουλο και τον Αναπληρωτή Πρόεδρο κ. Πατσούρη καλή δύναμη για τo έργο που αναλαμβάνουν ειδικά στις δύσκολες συγκυρίες που υπάρχουν σήμερα. Είναι δε αυτονόητο πως, όπως και όλοι έχουμε χρέος, έχω την πρόθεση να συμμετέχω σε κάθε προσπάθεια για το καλό της Σχολής.

Νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω τους συναδέλφους μέλη ΔΕΠ, ΕΤΕΠ και ΕΕΔΙΠ που με τίμησαν με την ψήφο τους και μάλιστα κάτω από δύσκολες συνθήκες. Γιατί ο Πρόεδρος της Σχολής κ. Στεφανάδης, με την ισχύ της οκταετούς θητείας του στη Διοίκηση της Σχολής, στράφηκε κάθετα και αδικαιολόγητα εναντίον μου ακόμη και με επιστολή που την έχετε διαβάσει. Βεβαιώνω όλους πως θα συνεχίσω ν’ αγωνίζομαι γι’ αυτά που διακήρυξα προεκλογικά αφού είναι στα πλαίσια των θέσεων μου διαχρονικά για τη Σχολή και το θεωρώ υποχρέωση.

Για τους νεώτερους συναδέλφους Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές και υποψηφίους Διδάκτορες –τους οποίους στην πλειοψηφία τους δεν γνωρίζω– που με προτίμησαν με την ψήφο τους, τα αισθήματά μου είναι πολύ ιδιαίτερα. Με επέλεξαν από ατομική τους πρόθεση ως ένα από τους «Δασκάλους» τους έξω από τις υποδείξεις των παρατάξεων του χώρου. Δεν έχω κανένα λόγο να κρίνω την επιλογή των παρατάξεων γιατί έτσι εκλαμβάνω διαχρονικά το νόημα των εκλογών. Εκφράζω όμως τη λύπη μου για τη στάση-συμπεριφορά των περισσοτέρων εκπροσώπων τους απέναντι μου γιατί δεν ήταν αυτή που αρμόζει στον ακαδημαϊκό χώρο. Και η λύπη μου γίνεται μεγαλύτερη γιατί ανήκω στη γενιά που έφερε στο Παν/μιο με αγώνες και απεργία 100 ημερών το Νόμο της συμμετοχής του ΔΕΠ και των Φοιτητών στη Διοίκηση των ΑΕΙ και δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα φθάναμε ποτέ σε τέτοιες πρακτικές.

Όλα τα παραπάνω είναι ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα το οποίο οφείλω να σέβομαι ως βούληση της πλειοψηφίας.

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Έλαβα μέρος στις εκλογές ως υποψήφιος από αίσθημα χρέους. Έθεσα και την δική μου υποψηφιότητα στην κρίση του εκλεκτορικού σώματος πιστεύοντας πως η θέση του Προέδρου είναι καθοριστική για τη λειτουργία της Σχολής. Αν δεν το έπραττα θα ένιωθα πως είχα αρνηθεί τον εαυτό μου και τις θέσεις που υπηρέτησα για τρεις δεκαετίες. Αλλά για τις θέσεις μου αυτές είμαι περήφανος και τις θεωρώ πάντα χρέος στην Ιατρική και το Πανεπιστήμιο.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Διονύσης Κ. Βώρος

Καθηγητής Χειρουργικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Κρίμα για τον κο Βώρο. Αν και διαφωνώ πολιτικά μαζί του, θα ήθελα να δω αυτή τη "χώρα" να του δώσει την ευκαιρία να δείξει για πιο λόγο έχει αυτή τη φήμη και το σεβασμό της Χειρουργικής κοινότητας.

Κατά τα άλλα, συγχαρητήρια στο νέο κύκλο υποψηφίων διδακτόρων (με 1 ώρα τη βδομάδα βγαίνει και σε 5 χρόνια παράλληλα με στρατό και αγροτικό).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Ο Θ. Δημόπουλος επανεξελέγη πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής

Συγκέντρωσε 377 έναντι των 144 ψήφων του συνυποψήφιού του

Με διαφορά επανεξελέγη πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών ο κ. Θάνος Μελέτης Δημόπουλος στις εκλογές που έγιναν την Τρίτη για την ανάδειξη της νέας διοίκησης στην Σχολή. Ο κ. Δημόπουλος συγκέντρωσε 377 ψήφους έναντι των 144 ψήφων που συγκέντρωσε ο συνυποψήφιός του, πρώην υφυπουργός Εξωτερικών, κ. Τάκης Σκανδαλάκης.
Κατόπιν αυτού ο κ. Δημόπουλος θα παραιτηθεί από την θέση του ως αντιπρόεδρος στο Συμβούλιο του Πανεπιστημίου Αθηνών, το οποίο μένει χωρίς «εθνικό» συντονιστή, καθώς ο πρόεδρός του κ. Δημήτρης Μπερτσιμάς δεν μένει μόνιμα στη χώρα μας αλλά την επισκέπτεται από τις ΗΠΑ όπου διδάσκει. Η θέση - κλειδί του αντιπροέδρου του Συμβουλίου θα πρέπει να καλυφθεί άμεσα και για τον λόγο αυτό αναμένεται ότι θα συνεδριάσουν σύντομα τα μέλη του.
Να σημειωθεί ότι ο κ. Δημόπουλος είχε παραιτηθεί από την θέση του ως πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής όταν εξελέγη μέλος του Συμβουλίου διοίκησης του Ιδρύματος και στη συνέχεια αντιπρόεδρός του. Κατόπιν όμως, με δεδομένα και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Ιατρική Σχολή εν μέσω της οικονομικής κρίσης, αποφάσισε να διεκδικήσει εκ νέου την προεδρία της και να επιστρέψει στα προηγούμενα καθήκοντα του.

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=533896

Τροποποιήθηκε από bombon
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστήρια Επιστολή Προέδρου - Προτεραιότητες

Αγαπητές και Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Με την παρούσα επιστολή εκφράζω κατ’ αρχήν τις ευχαριστίες μου για την καθολική συμμετοχή σας (89.4%) στις εκλογές για την ανάδειξη του Προέδρου της Ιατρικής Σχολής και για τη σημαντική εμπιστοσύνη που δείξατε στο πρόσωπό μου.

Η υποχρηματοδότηση του ΕΚΠΑ και της Ιατρικής Σχολής, η υποστελέχωση και υπερπληρότητα σε ασθενείς των Πανεπιστημιακών Κλινικών, και η εξαγγελία για την επικείμενη διαθεσιμότητα 498 υπαλλήλων του ΕΚΠΑ, χαρακτηρίζουν τη σημερινή κατάσταση στη Σχολή μας. Θα βρίσκομαι σε άμεση επικοινωνία και συνεργασία με όλους για την αντιμετώπιση αυτών των κρίσιμων προβλημάτων.

Στο πλαίσιο αυτό δρομολογούνται:

1. Επικοινωνία και συνεργασία με τους Διοικητικούς υπαλλήλους για την ανάδειξη των προβλημάτων που θα προκύψουν στο Ίδρυμα και στους υπαλλήλους από το μέτρο της διαθεσιμότητας.

2. Υποστήριξη της πρωτοβουλίας του Προέδρου της ΠΟΣΔΕΠ Αν. Καθηγητή Στάθη Ευσταθόπουλου για τη συλλογή υπογραφών από όλους τους Πανεστημιακούς του ΕΚΠΑ σχετικά με τη διαθεσιμότητα των υπαλλήλων και τις επιπτώσεις της στο Ίδρυμα. Με δεδομένο το μέγεθος της Σχολής μας, είναι σημαντικό να μετέχουμε μαζικά σε αυτή την προσπάθεια.

3. Συζήτηση με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς για τη λειτουργία της Ιατρικής Σχολής και για τη λειτουργία του χώρου στο Γουδή ειδικότερα, σε έκτακτες καταστάσεις. Σημαντική είναι η λειτουργία του ΕΛΚΕ με προσωπικό ασφαλείας για τη διασφάλιση των επιστημονικών δραστηριοτήτων των μελών μας.

4. Συνεργασία με τους Διευθυντές των Τομέων για συνεδρίαση Τομέων με βασικό θέμα την εκλογή εκπροσώπων στη Γενική Συνέλευση της Σχολής.

5. Την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου έχει προγραμματιστεί συνάντηση στο Νοσοκομείο «Αττικόν» με τα θεσμικά όργανα του Νοσοκομείου και τους Διευθυντές Κλινικών και Εργαστηρίων με σκοπό την ιεράρχηση των προβλημάτων και προτάσεις για την επίλυσή τους.

6. Επικοινωνία με τους Διευθυντές των Κλινικών και των Εργαστηρίων για την καταγραφή των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν στα επί μέρους Νοσοκομεία που λειτουργούν.

Επειδή δεν υπάρχουν πλέον διαδικασίες εκλογής Αναπληρωτή Προέδρου, σύμφωνα με το άρθρο 4, παρ.4, Ν.4076/2012, η αναπλήρωσή μου για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 θα γίνεται από τον αρχαιότερο Διευθυντή Τομέα, το Διευθυντή του Τομέα Παθολογίας, Καθηγητή κ. Νίκο Ζακόπουλο.

Θα προσπαθήσουμε τα προβλήματα αυτά σταδιακά να αντιμετωπισθούν, και κανείς δεν περισσεύει στην προσπάθεια επίλυσής τους. Προσδοκώ στη στενή συνεργασία με όλους για την υπέρβαση της κρίσης και την ανάδειξη του έργου της Ιατρικής Σχολής.

Με εκτίμηση και συναδελφικούς χαιρετισμούς,

Καθηγητής Θάνος Δημόπουλος

Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής

(http://school.med.uoa.gr/enimerosi/enimerwsh-apo-th-dioikhsh-ths-sxolhs/775-2013-10-14-12-50-20.html)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Η εκλογική διαδικασία θα πραγματοποιηθεί με κάλπη στον 3ο όροφο του κτιρίου 13 της Ιατρικής Σχολής την Πέμπτη 12 Μαρτίου 2015 από ώρα 7.00 έως 18.00.
Η μοναδική υποψηφιότητα η οποία κατατέθηκε στο πρωτόκολλο της Κοσμητείας κατά το διάστημα το οποίο είχε καθοριστεί από την Κοσμητεία, ήτοι από Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015 και ώρα 9.00 έως την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2015 και ώρα 14.00 ήταν αυτή του Καθηγητή Παθολογίας κ.Πέτρου Σφηκάκη.

Ολόκληρη η ανακοίνωση εδώ :http://school.med.uoa.gr/attachments/article/1400/ekloges%20proedrou%20iatrikhs%20sxolhs.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νέος Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, είναι και επίσημα πλέον ο Καθηγητής κ. Σηφάκης.

Αποτελέσματα Προεδρικών Εκλογών Ιατρικής

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.