Jump to content

Η απογοήτευση μου από την αναισθησιολογία


Recommended Posts

Ήμουν και εγώ από αυτούς που ήθελαν να γίνουν αναισθησιολόγοι μέχρι που την είδα στην πράξη. Είχα την τύχη να γνωρίσω έναν ειδικευόμενο που ήταν πολύ φιλικός και για κάποιες ημέρες ήμουν η "ουρά του".

Τι έμαθα αυτές τις μέρες; Πόσο χρήσιμος είναι ο αναισθησιολόγος και πόσο ασφαλής είναι η διαδικασία της χορήγησης γενικής αναισθησίας. Πραγματικά άνθρωποι με 100 προβλήματα υγείας χειρουργούνται κανονικότατα. Θεωρείται απόλυτα δεδομένο ότι δεν θα ρίξει άκυρο ο αναισθησιολόγος. Αλλά κάπου εδώ ξεκινάνε τα αρνητικά

1) Δεν ξέρω οι άλλοι πως νιώθουν, θα μιλήσω εγώ πως ένιωσα (αν υποθέσουμε ότι ταυτίζομαι με τον ειδικευόμενο). Ένιωσα βοηθός του γιατρού (χειρουργού). Ίσως είμαι εγώ στενόμυαλος αλλά ένας ασθενής την δεδομένη στιγμή έχει έναν γιατρό τον χειρουργό. Ο αναισθησιολόγος είναι σαν να παρέχει αναισθησία. Ο χειρουργός είναι ο "βασιλιάς", αυτός εισπράττει τα συγχαρητήρια αν πήγε καλά η επέμβαση. Από τον αναισθησιολόγο δεν περιμένει κάνεις τίποτα, σαν να γίνονται όλα μόνα τους (που αυτό δείχνει πως έχει εξελιχθεί η αναισθησιολογία)

2) Ποτέ δεν θεραπεύεις τίποτα. Κοιμάται ξυπνά, κοιμάται ξυπνά. Είναι μια ξεχωριστή ειδικότητα. Δεν είναι εργαστηριακή, δεν είναι παθολογική, δεν είναι χειρουργική. Είναι αναισθησιολογία.

3) Έχει φοβερή ευθύνη. Ο ασθενής είναι στα χέρια σου και πολλές φορές δεν το αντιλαμβάνεται. Είναι όμορφο κάπως αυτό αλλά ταυτόχρονα δεν έχεις καμία απολύτως  αναγνώριση.

4) Δική μου τελείως εντύπωση, αλλά ούτε η ομάδα σε εκτιμά τελείως. Ο χειρουργός όλο του έλεγε με υφάκι να ρίξει την πίεση. Μόνο φάπες δεν του ριχνε (υπερβολικά το λέω αλλά οκ). Σαν να είσαι κάπως ένας δειλός που αντί να γίνεις χειρουργός έγινες αναιισθησιολόγος

5) Πολλές φορές απλά σε φωνάζουν να βάλεις/βγάλεις πράγματα. Καθετηριασμούς και δεν συμμαζεύεται. Δηλαδή βάζεις κάτι και φεύγεις. Και απλά επειδή δεν είναι τόσο απλό όσο το να βάλεις μια περιφερική γραμμή το κάνεις εσύ που είσαι ο ειδικός

 

Νιώθω στο τέλος θα πάθω κατάθλιψη αν την κάνω. Είσαι πάντα στην σκιά κάποιου, εξαρτάσαι από τον χειρουργό, δεν θεραπεύεις και από νομικής σκοπιάς οι αναισθησιολόγοι είναι πιο ευάλωτοι από τις άλλες ειδικότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, dromeas1 said:

Ήμουν και εγώ από αυτούς που ήθελαν να γίνουν αναισθησιολόγοι μέχρι που την είδα στην πράξη. Είχα την τύχη να γνωρίσω έναν ειδικευόμενο που ήταν πολύ φιλικός και για κάποιες ημέρες ήμουν η "ουρά του".

Φιλική συμβουλή νούμερο 1: Είναι εντελώς διαφορετικό το να είσαι ο ίδιος ειδικευόμενος και εντελώς διαφορετικό το να είσαι η "ουρά" του ειδικευόμενου.

Φιλική συμβουλή νούμερο 2: Είναι εντελώς διαφορετικό το να είσαι ο "ειδικός" που θα πάρει τις αποφάσεις και εντελώς διαφορετικό το να είσαι η "ουρά" του ειδικού, δηλαδή ειδικευόμενος.

2 ώρες πριν, dromeas1 said:

Τι έμαθα αυτές τις μέρες; Πόσο χρήσιμος είναι ο αναισθησιολόγος και πόσο ασφαλής είναι η διαδικασία της χορήγησης γενικής αναισθησίας. Πραγματικά άνθρωποι με 100 προβλήματα υγείας χειρουργούνται κανονικότατα. Θεωρείται απόλυτα δεδομένο ότι δεν θα ρίξει άκυρο ο αναισθησιολόγος. Αλλά κάπου εδώ ξεκινάνε τα αρνητικά

Φιλική συμβουλή νούμερο 3: Είναι εντελώς διαφορετικό το να είσαι ο μοναδικός ειδικός σε περιφερικό νοσοκομείο που παίρνει μόνος του τις σχετικές αποφάσεις για τα πάντα και εντελώς διαφορετικό το να είσαι σε κεντρικό νοσοκομείο μαζί με άλλους, ενδεχομένως και εμπειρότερους, συναδέλφους ειδικούς.

Φιλική συμβουλή νούμερο 4: Είναι εντελώς διαφορετικό το να δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα και να πληρώνεσαι με το κομμάτι και σε ανθρώπινες συνθήκες εργασίας και εντελώς διαφορετικό το να δουλεύεις σε ένα διαλυμένο δημόσιο νοσοκομείο, όπου πληρώνεσαι τα ίδια ακριβώς χρήματα με ειδικότητες που συγκριτικά τα ξύνουνε κανονικά και ασχέτως του αριθμού των απείρων σοβαρών περιστατικών που θα κληθείς να δεις εντός του 24ώρου.

Συνολικά φιλική συμβουλή: Εάν νομίζεις ότι έμαθες κάτι για την Ιατρική Ειδικότητα του Αναισθησιολόγου όντας "ουρά" ενός ειδικευόμενου, να ξέρεις ότι δεν έχεις μάθει ακόμα ούτε τα μισά των μισών για τον ρόλο και τις απαιτήσεις του επαγγέλματος

2 ώρες πριν, dromeas1 said:

1) Δεν ξέρω οι άλλοι πως νιώθουν, θα μιλήσω εγώ πως ένιωσα (αν υποθέσουμε ότι ταυτίζομαι με τον ειδικευόμενο). Ένιωσα βοηθός του γιατρού (χειρουργού). Ίσως είμαι εγώ στενόμυαλος αλλά ένας ασθενής την δεδομένη στιγμή έχει έναν γιατρό τον χειρουργό. Ο αναισθησιολόγος είναι σαν να παρέχει αναισθησία. Ο χειρουργός είναι ο "βασιλιάς", αυτός εισπράττει τα συγχαρητήρια αν πήγε καλά η επέμβαση. Από τον αναισθησιολόγο δεν περιμένει κάνεις τίποτα, σαν να γίνονται όλα μόνα τους (που αυτό δείχνει πως έχει εξελιχθεί η αναισθησιολογία)

Δεν ξέρω πώς να μεταφέρω αυτό που θέλω να πω χωρίς να δημιουργηθεί κάποιου είδους παρεξήγηση, αλλά θα προσπαθήσω. Αρχικά να πω ότι το τι ένοιωσες δεν έχει καμία σημασία, γιατί ακριβώς δεν έπαιρνες ο ίδιος και καμία απόφαση. Ένα αυτό. Κατά δεύτερον, εξίσου σημασία δεν έχουν και αυτά που "είδες". Εγώ μπορώ να βλέπω έναν παθολογοανατόμο να κοιτάζει με τις ώρες σε ένα μικροσκόπιο πριν βγάλει διάγνωση. Όσες ώρες και να κάθομαι να τον παρατηρώ, ή να παρατηρώ αυτά που βλέπει, δεν θα γίνω ποτέ και εγώ παθολογοανατόμος.

2 ώρες πριν, dromeas1 said:

2) Ποτέ δεν θεραπεύεις τίποτα. Κοιμάται ξυπνά, κοιμάται ξυπνά. Είναι μια ξεχωριστή ειδικότητα. Δεν είναι εργαστηριακή, δεν είναι παθολογική, δεν είναι χειρουργική. Είναι αναισθησιολογία.

Προσπαθώ να πω ότι γιατρός δεν γίνεσαι "δια της παρατηρήσεως". Όσες ώρες και να ακολουθείς κάποιον, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να μάθεις να επαναλαμβάνεις τα λάθη του με κλειστά τα μάτια. Αυτό λέγεται εμπειρία. Και γι’ αυτό λέμε ότι χωρίς να υφίσταται κανείς και για κανέναν λόγο αξιολόγηση στα ελληνικά νοσοκομεία, ακόμα και μια μαϊμού να βάλεις για να τελειώσει την ειδικότητα στο Ελλαδιστάν, θα καταφέρει να την τελειώσει.

Τι θέλω να πω με αυτό ;;; Αυτά που για εσένα και την μαϊμού είναι αόρατα, είναι ορατά γι’ αυτόν που έχει στρώσει κώλο, έχει διαβάσει, έχει συνδυάσει εμπειρία και γνώση και έχει ασχοληθεί με τις αόρατες προκλήσεις της ειδικότητας. Γιατί ρουτίνα υπάρχει σε όλες τις ειδικότητες και είναι αυτό που βλέπεις στην καθημερινότητα. Είχα πει και παλαιότερα, ότι η ειδικότητα είναι σαν τη γυναίκα, την ερωτεύεσαι και την παντρεύεσαι. Και όταν αρχίσετε να ζείτε μαζί, δεν αντιλαμβάνεσαι πλέον τη ρουτίνα. Τη ρουτίνα την βλέπει ένας τρίτος παρατηρητής που δεν ζει την καθημερινότητά σας και την ευτυχία σας. Ρουτίνα θα αρχίσεις πλέον να βλέπεις εσύ προσωπικά, μόνο όταν πάτε πλέον για διαζύγιο…

2 ώρες πριν, dromeas1 said:

3) Έχει φοβερή ευθύνη. Ο ασθενής είναι στα χέρια σου και πολλές φορές δεν το αντιλαμβάνεται. Είναι όμορφο κάπως αυτό αλλά ταυτόχρονα δεν έχεις καμία απολύτως  αναγνώριση.

Αναγνώριση δεν θεωρώ ότι έχεις γενικώς στην Ελλαδάρα ως γιατρός. Από τη στιγμή που ως κοινωνία και ως πολιτεία αποφασίσαμε να απαξιώσουμε το ιατρικό επάγγελμα σε λειτούργημα (η εφεύρεση του "ιατρικού λειτουργήματος" είναι ένα παραμύθι μεγαλύτερο και από αυτό της Χαλιμάς) και εξισώσαμε μισθολογικά τον νευροχειρουργό με την καθαρίστρια (πάντα μιλάμε αναλογικά με το μέγεθος της ευθύνης, τα χρόνια σπουδών και τα ωράρια εργασίας) είναι χαμένο το παιχνίδι, όποια ειδικότητα και εάν διαλέξεις σε αυτό το μπουρδελοκράτος.

2 ώρες πριν, dromeas1 said:

4) Δική μου τελείως εντύπωση, αλλά ούτε η ομάδα σε εκτιμά τελείως. Ο χειρουργός όλο του έλεγε με υφάκι να ρίξει την πίεση. Μόνο φάπες δεν του ριχνε (υπερβολικά το λέω αλλά οκ). Σαν να είσαι κάπως ένας δειλός που αντί να γίνεις χειρουργός έγινες αναιισθησιολόγος

Ολίγον άτοπο το σχόλιό σου, καθαρά φοιτητικό. Όπως είπες και εσύ, είναι άλλη ειδικότητα εντελώς. Είναι σαν να αισθάνεσαι ότι στην λέει ο Χειρουργός επειδή έγινες π.χ. Παθολόγος. Τζάμπα συζήτηση για να απασχολεί έναν που επαγγέλλεται σοβαρά εντός της αγοράς εργασίας.

2 ώρες πριν, dromeas1 said:

5) Πολλές φορές απλά σε φωνάζουν να βάλεις/βγάλεις πράγματα. Καθετηριασμούς και δεν συμμαζεύεται. Δηλαδή βάζεις κάτι και φεύγεις. Και απλά επειδή δεν είναι τόσο απλό όσο το να βάλεις μια περιφερική γραμμή το κάνεις εσύ που είσαι ο ειδικός

Τι θα πει αυτό ;;; Όποιος έχει δουλέψει έστω και για μία 24ωρη εφημερία, ανοιχτή ή κλειστή, σε ελληνικό νοσοκομείο, γνωρίζει πώς πάει το πράγμα με τις παρακλινικές εξετάσεις και τις παρεμβάσεις προς και από τις άλλες ειδικότητες. Όλες οι ιατρικές ειδικότητες έχουνε και τα αντίστοιχα ζητήματά τους, κατά την άσκησή τους σε ελληνικό νοσοκομείο.

2 ώρες πριν, dromeas1 said:

Νιώθω στο τέλος θα πάθω κατάθλιψη αν την κάνω. Είσαι πάντα στην σκιά κάποιου, εξαρτάσαι από τον χειρουργό, δεν θεραπεύεις και από νομικής σκοπιάς οι αναισθησιολόγοι είναι πιο ευάλωτοι από τις άλλες ειδικότητες.

Συμπερασματικά, εάν θα μπορούσα να δώσω κάποια συνολική συμβουλή σε όλους τους νεότερους συναδέλφους που δεν έχουν επιλέξει ακόμα ιατρική ειδικότητα, θα έλεγα ότι καλώς κάνετε που δοκιμάζετε καταστάσεις προτού επιλέξετε ιατρική ειδικότητα. Αλλά όπως και με τη γυναίκα, αφού δέσει το γλυκό αρχίζουν τα ωραία. Μην κάνετε το λάθος να βγάζετε συμπεράσματα για μια ιατρική ειδικότητα από την απ’ έξω. Ιδιαίτερα εάν η εμπειρία σας ως εργαζόμενοι σε ένα ελληνικό νοσοκομείο είναι μηδενική, γιατί κινδυνεύετε να αποδώσετε λανθασμένα παθογένειες του Ελληνικού ΕΣΥ στην Ιατρική Ειδικότητα, ενώ αυτή μπορεί να μην έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που φαντάζεστε σε κάποιο άλλο διαφορετικό πλαίσιο, π.χ. ιδιωτικός τομέας, έρευνα, εξωτερικό, κ.τ.λ.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

37 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Φιλική συμβουλή νούμερο 1: Είναι εντελώς διαφορετικό το να είσαι ο ίδιος ειδικευόμενος και εντελώς διαφορετικό το να είσαι η "ουρά" του ειδικευόμενου.

Σίγουρα. Παρόλα αυτά ήμουν και με ειδικούς και με επιμελητές αλλά περισσότερο με τον ειδικευόμενο.

 

38 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Φιλική συμβουλή νούμερο 3: Είναι εντελώς διαφορετικό το να είσαι ο μοναδικός ειδικός σε περιφερικό νοσοκομείο που παίρνει μόνος του τις σχετικές αποφάσεις για τα πάντα και εντελώς διαφορετικό το να είσαι σε κεντρικό νοσοκομείο μαζί με άλλους, ενδεχομένως και εμπειρότερους, συναδέλφους ειδικούς.

Ήμουν σε μεγάλο νοσοκομείο και επιδίωξη  μου είναι να εργαστώ σε μεγάλο νοσοκομείο.

 

38 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Φιλική συμβουλή νούμερο 4: Είναι εντελώς διαφορετικό το να δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα και να πληρώνεσαι με το κομμάτι και σε ανθρώπινες συνθήκες εργασίας και εντελώς διαφορετικό το να δουλεύεις σε ένα διαλυμένο δημόσιο νοσοκομείο, όπου πληρώνεσαι τα ίδια ακριβώς χρήματα με ειδικότητες που συγκριτικά τα ξύνουνε κανονικά και ασχέτως του αριθμού των απείρων σοβαρών περιστατικών που θα κληθείς να δεις εντός του 24ώρου

Δίκιο έχεις, θα είχα πιο ολοκληρωμένη εικόνα αλλά είχα την δυνατότητα σε δημόσιο νοσοκομείο. Επίσης σε διαλυμένο δημόσιο θα κάνω τα 5 χρόνια της ειδικότητας (και ενδεχομένως να απασχοληθώ στον δημόσιο τομέα -δεν ξέρω κατά πόσο βρίσκεις στο ιδιωτικό έχω ακούσει αντίθετες απόψεις-). Έχεις εικόνα για μισθό στον ιδιωτικό και αν υπάρχει αποκατάσταση;

 

42 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Δεν ξέρω πώς να μεταφέρω αυτό που θέλω να πω χωρίς να δημιουργηθεί κάποιου είδους παρεξήγηση, αλλά θα προσπαθήσω. Αρχικά να πω ότι το τι ένοιωσες δεν έχει καμία σημασία, γιατί ακριβώς δεν έπαιρνες ο ίδιος και καμία απόφαση. Ένα αυτό. Κατά δεύτερον, εξίσου σημασία δεν έχουν και αυτά που "είδες". Εγώ μπορώ να βλέπω έναν παθολογοανατόμο να κοιτάζει με τις ώρες σε ένα μικροσκόπιο πριν βγάλει διάγνωση. Όσες ώρες και να κάθομαι να τον παρατηρώ, ή να παρατηρώ αυτά που βλέπει, δεν θα γίνω ποτέ και εγώ παθολογοανατόμο

Το δέχομαι αυτό που λες, προσπαθούσα να μάθω για το πως είναι η ειδικότητα (δηλαδή δεν έχει κάτι μετά από αυτό, θα πρέπει εγώ να ξεκινήσω ειδικότητα για να χω τελείως δική μου ματιά

 

43 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Αναγνώριση δεν θεωρώ ότι έχεις γενικώς στην Ελλαδάρα ως γιατρός. Από τη στιγμή που ως κοινωνία και ως πολιτεία αποφασίσαμε να απαξιώσουμε το ιατρικό επάγγελμα σε λειτούργημα (η εφεύρεση του "ιατρικού λειτουργήματος" είναι ένα παραμύθι μεγαλύτερο και από αυτό της Χαλιμάς) και εξισώσαμε μισθολογικά τον νευροχειρουργό με την καθαρίστρια (πάντα μιλάμε αναλογικά με το μέγεθος της ευθύνης, τα χρόνια σπουδών και τα ωράρια εργασίας) είναι χαμένο το παιχνίδι, όποια ειδικότητα και εάν διαλέξεις σε αυτό το μπουρδελοκράτος.

2 ώρες πριν, dromeas1 said:

Δεν συμφωνώ σε  αυτό. Παρόλα αυτά, στον χειρουργό λέγαν ευχαριστώ, στους νοσηλευτές, στον αναισθησιολόγο τίποτα. Κάποιοι τον θεωρούσαν και νοσηλευτή (όχι κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο, την ειδικότητα εννοώ). Και σε όποιον έχω πει θέλω να γίνω αναισθησιολόγος που δεν είναι σχετικός νομίζει θα είμαι κάτι σαν νοσοκόμος με σύριγγα. Στην αντίληψη μεγάλης μερίδας του κόσμου κάπως έτσι είναι (δυστυχώς).

 

45 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Ολίγον άτοπο το σχόλιό σου, καθαρά φοιτητικό. Όπως είπες και εσύ, είναι άλλη ειδικότητα εντελώς. Είναι σαν να αισθάνεσαι ότι στην λέει ο Χειρουργός επειδή έγινες π.χ. Παθολόγος. Τζάμπα συζήτηση για να απασχολεί έναν που επαγγέλλεται σοβαρά εντός της αγοράς εργασίας.

2 ώρες πριν, dromeas1 said:

Καταλαβαίνω τι λες αλλά πολλές φορές τρώγονται κλάδοι μεταξύ τους.

 

47 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Τι θα πει αυτό ;;;

Εννοώ πως ήταν κάπως αποσπασματικό. Δεν είχες έναν ασθενή δικό σου έμπαινες σφήνα.

 

48 λεπτά πριν, mihiatrik said:

Συμπερασματικά, εάν θα μπορούσα να δώσω κάποια συνολική συμβουλή σε όλους τους νεότερους συναδέλφους που δεν έχουν επιλέξει ακόμα ιατρική ειδικότητα, θα έλεγα ότι καλώς κάνετε που δοκιμάζετε καταστάσεις προτού επιλέξετε ιατρική ειδικότητα. Αλλά όπως και με τη γυναίκα, αφού δέσει το γλυκό αρχίζουν τα ωραία. Μην κάνετε το λάθος να βγάζετε συμπεράσματα για μια ιατρική ειδικότητα από την απ’ έξω. Ιδιαίτερα εάν η εμπειρία σας ως εργαζόμενοι σε ένα ελληνικό νοσοκομείο είναι μηδενική, γιατί κινδυνεύετε να αποδώσετε λανθασμένα παθογένειες του Ελληνικού ΕΣΥ στην Ιατρική Ειδικότητα, ενώ αυτή μπορεί να μην έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που φαντάζεστε σε κάποιο άλλο διαφορετικό πλαίσιο, π.χ. ιδιωτικός τομέας, έρευνα, εξωτερικό, κ.τ.λ.

Το κακό είναι πως δεν μπορείς απλά να αλλάξεις ειδικότητα χωρίς κυρώσεις όπως ακούω αν δεν είναι συναφής ειδικότητα. Από την άλλη εφόσον μιλάμε για Ελλάδα, ένα σημαντικό μέρος των γιατρών δεν θα υποστεί αυτές τις παθογένειες; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για παράδειγμα ο Ελληναράς έχει δύο φοβερά πλεονεκτήματα σε σχέση με τον ξένο.Εχει κάνει φροντιστήρια,ιδιαίτερα και έχει περάσει με εξετάσεις στο πανεπιστήμιο.Αυτό του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα αφού σε καμιά σχεδόν ευρωπαική χώρα δεν πληρώνουν οι μαθητές για ιδιαίτερα κτλ ούτε έχουν ιδιαίτερα σκληρές εξετάσεις.Αυτό όμως το πλεονέκτημα δε θα του το πει κανείς του Ελληνα αποφοίτου πόσο υπερτερεί,αντίθετα θα καταδικάσουν τα φροντιστήρια κτλ ως παραπαιδεία.Γενικά βλέπει κανείς μια χυδαία επίθεση ενός πλήθους παραγόντων που ενάντιά τους όπως έχουμε αναφέρει ο πιο αποτελεσματικός τρόπος δράσης είναι η παθητική,επιθετική αντίδραση τους αφήνεις απλά να καταρρεύσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 4/4/2023 at 7:04 ΜΜ, dromeas1 said:

Δίκιο έχεις, θα είχα πιο ολοκληρωμένη εικόνα αλλά είχα την δυνατότητα σε δημόσιο νοσοκομείο. Επίσης σε διαλυμένο δημόσιο θα κάνω τα 5 χρόνια της ειδικότητας (και ενδεχομένως να απασχοληθώ στον δημόσιο τομέα -δεν ξέρω κατά πόσο βρίσκεις στο ιδιωτικό έχω ακούσει αντίθετες απόψεις-). Έχεις εικόνα για μισθό στον ιδιωτικό και αν υπάρχει αποκατάσταση;

Στην πραγματική ζωή δεν υπάρχει η έννοια του "μισθού", με την δημοσιοϋπαλληλική αντίληψη του "βρέξει χιονίσει θα σου μπούνε χρήματα στην τσέπη". Είναι ένα παραμύθι, παρόμοιο αυτού του "ιατρικού λειτουργήματος", που χρησιμοποιείται για να σε κλέβουνε (να πληρώνεσαι δηλαδή λιγότερο από όσο δουλεύεις, ή να πληρώνεις τον διπλανό σου περισσότερο από όσο πραγματικά δουλεύει). Στις σοβαρές χώρες, ακόμα και το ωράριο είναι διαπραγματεύσιμο και όσο δουλεύεις, τόσα βγάζεις. Δεν υπάρχουν ούτε αποκλειστικές εργασίες, ούτε ισοπεδωτικές λογικές και διαχωρισμοί τύπου: δημόσιος και ιδιωτικός τομέας. Η δημοσιοϋπαλληλική λογική που λέει ότι όσο και να δουλέψω (από το να τα ξύνω όλη την ημέρα, μέχρι το να ξεσκίζομαι στη δουλειά από το πρωί έως το βράδυ) τα ίδια θα βγάλω, είναι αυτό που έχει, επί της ουσίας, καταστρέψει τη χώρα. Και φυσικά, έχει καταστρέψει και όσες χώρες το εφαρμόσανε, αυτό το μοντέλο δηλαδή.

Επίσης, στην πραγματική ζωή, δεν υπάρχει η έννοια της "αποκατάστασης". Τι πάει να πει "αποκατάσταση" ;; Ο επαγγελματίας δύναται να μετακινείται από τη μια εργασιακή σχέση στην άλλη με απόλυτη ελευθερία, ή και με πολλαπλές εργασιακές σχέσεις παράλληλα, εφόσον βέβαια υπάρχουν θέσεις εργασίας. Στο Ελλαδιστάν μιλάμε και ψάχνουμε για "αποκατάσταση", ακριβώς γιατί δεν υπάρχει καμία αντιστοίχιση σπουδαγμένων αντικειμένων με τις ανάγκες της αγοράς, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν και αντίστοιχες προσφερόμενες θέσεις εργασίας. Η μεν ζήτηση, με τις προδιαγραφές που προσφέρει η αγορά, καταλήγει εντελώς προβληματική.

Εν προκειμένω, ο αναισθησιολόγος δεν έχει κανέναν απολύτως λόγο ούτε να εκπαιδευτεί, αλλά ούτε και να παραμένει στο δημόσιο σύστημα υγείας. Επομένως, ενώ υπάρχουν θέσεις εργασίας (προσφορά), αλλά και αρκετοί παραγόμενοι ιατροί (ζήτηση), καταλήγουνε οι θέσεις αυτές να μένουνε κενές !! Κοινώς, συμφέρει πιο πολύ είτε να φύγεις από τη χώρα, είτε να κάθεσαι και να παίρνεις επιδόματα, από το να δουλέψεις σε αυτές τις διαλυμένες δομές !!! Συνεπώς, δεν συζητάμε καν περί αποκατάστασης, το πρόσημο για την ειδικότητα είναι συνολικά καθαρά αρνητικό. Και φυσικά, όπως ξεκάθαρα προείπα, ο ιδιωτικός τομέας σε πληρώνει μετά από διαπραγμάτευση της εργασιακής σου σχέσης, η οποία δύναται να είναι, πέραν του μισθωτού, με το κομμάτι ή / και ανά ιατρική πράξη. Το σοβιετικό δημόσιο σε πληρώνει με την ισοπεδωτική λογική ότι όσο και να δουλέψεις, τα ίδια ακριβώς θα πάρεις. Εάν θα τα πάρεις ποτέ βέβαια (βλέπε claw back, επιστρατεύσεις επί covid – 19 και όλα τα σχετικά) …

On 4/4/2023 at 7:04 ΜΜ, dromeas1 said:

Το δέχομαι αυτό που λες, προσπαθούσα να μάθω για το πως είναι η ειδικότητα (δηλαδή δεν έχει κάτι μετά από αυτό, θα πρέπει εγώ να ξεκινήσω ειδικότητα για να χω τελείως δική μου ματιά

Το να ξεκινήσεις να εργάζεσαι εντός ελληνικού νοσοκομείου θα σε βοηθήσει να ξεκαθαρίσεις πιο αποτελεσματικά μέσα στο μυαλό σου ποιες από τις πληροφορίες και εμπειρίες που έχεις μαζέψει για την Ιατρική Ειδικότητα της Αναισθησιολογίας αφορούν στην ίδια την ειδικότητα και ποιες αποτελούν, επί της ουσίας, παθογένειες του ελληνικού ΕΣΥ. Επίσης, απευθυνόμενος και σε όσους, ενδεχομένως, μας διαβάζουνε αυτή τη στιγμή, τονίζω: ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ !!

Όσοι είστε ακόμα φοιτητές, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΑΦΟΣΙΩΝΕΣΤΕ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ (ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ) ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ !! Στόχος προπτυχιακός είναι να ασχοληθείτε για να μάθετε όσα περισσότερα μπορείτε, έτσι ώστε να γίνετε ολοκληρωμένοι γιατροί. Τελεία. Με την Ιατρική Ειδικότητα θα έχετε όλη τη ζωή μπροστά σας για να ασχοληθείτε. ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΜΑΘΕΤΕ ΤΡΑΓΙΚΑ ΑΘΛΙΑ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ !! Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εκτιμήσεις ουσιαστικά την Αναισθησιολογία, εάν δεν έχεις μάθει, σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό, ένα τεράστιο εύρος βασικών γνώσεων από την πλειοψηφία των προπτυχιακών μαθημάτων.

Σε περίπτωση σοβαρών ελλείψεων στην προπτυχιακή σας εκπαίδευση, θα καταλήξετε όπως η μαϊμού του παραπάνω παραδείγματος και θα ασκηθείτε στην Ιατρική Ειδικότητα κρατώντας μόνο ό,τι "βλέπετε" και ό,τι "ακούτε", χωρίς να μπορείτε να διακρίνετε αυτά που κρύβονται πίσω από τις ενέργειες των εμπειρότερων συναδέλφων σας. Προσοχή, λοιπόν, γιατί πολλοί "συνάδελφοι" εκεί έξω είναι "μαϊμούδες" και "χειροπράκτορες" και όχι κανονικοί γιατροί… Και όχι απαραίτητα συνειδητά, ή επειδή είναι εγκληματίες, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ !! Συν φυσικά εξαιτίας των γνωστών παθογενειών του ελληνικού συστήματος ιατρικής εκπαίδευσης, το οποίο είναι, προπτυχιακά και νοσοκομειακά, επιεικώς για τον πέο… Οπότε, τουλάχιστον όσον αφορά εσάς από την πλευρά σας, προσπαθήστε να είστε όσο πιο επαρκείς γίνεται.

On 4/4/2023 at 7:04 ΜΜ, dromeas1 said:

Δεν συμφωνώ σε  αυτό. Παρόλα αυτά, στον χειρουργό λέγαν ευχαριστώ, στους νοσηλευτές, στον αναισθησιολόγο τίποτα. Κάποιοι τον θεωρούσαν και νοσηλευτή (όχι κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο, την ειδικότητα εννοώ). Και σε όποιον έχω πει θέλω να γίνω αναισθησιολόγος που δεν είναι σχετικός νομίζει θα είμαι κάτι σαν νοσοκόμος με σύριγγα. Στην αντίληψη μεγάλης μερίδας του κόσμου κάπως έτσι είναι (δυστυχώς).

Συμφωνία ή διαφωνία επιδέχεται μόνο μία άποψη. Μία υποκειμενική, δηλαδή, θεώρηση των πραγμάτων. Ωστόσο, δεν νομίζω ότι η περιγραφή μιας πραγματικότητας επιδέχεται διαπραγμάτευσης (ερμηνειών ναι, μπορεί να επιδέχεται), του γεγονότος δηλαδή ότι κάθε πράξη που αμείβεται χρηματικά είναι επάγγελμα (άρα και η Ιατρική), ενώ ως λειτουργήματα νοούνται μόνο πράξεις άνευ αμοιβής (να θεωρήσω, το 2023, μόνο οι φιλανθρωπίες;; ). Μόνο τα τελευταία, δηλαδή τα λειτουργήματα – φιλανθρωπίες, αμείβονται με "ευχαριστώ". Σε όλα τα άλλα πρέπει να πληρώνεσαι σε χρήματα, αλλιώς δεν έχεις ούτε ποσότητα (δεν υπάρχει κέρδος – κίνητρο για να κάνουν πολλοί το επάγγελμα), ούτε ποιότητα (δεν υπάρχει επαρκής ανταγωνισμός για καλυτέρευση των προσφερόμενων υπηρεσιών, αλλά ούτε και επιλέγουν να το κάνουν τα καλύτερα μυαλά του εργατικού δυναμικού μιας κοινωνίας) υπηρεσιών υγείας. Αυτή είναι η πραγματικότητα, έτσι λειτουργεί ο σύγχρονος κόσμος το 2023. Εάν εσύ φαντάζεσαι κάτι διαφορετικό, δεν έχεις παρά να πάρεις μια χρονομηχανή και να πας μερικά χρόνια, ή και αιώνες, πίσω, όπου ο γιατρός ήταν ένας πλανόδιος θεραπευτής ή ο μάγος - σαμάνος της φυλής, ο οποίος πήγαινε από  χωριό σε χωριό και έκανε τα μαγικά του κόλπα, δεχόμενος τις ευχαριστίες του κόσμου και ζώντας από τα τοπικά προϊόντα που του δίνανε.

Στο Ελλαδιστάν, δυστυχώς, ζούμε ακόμα, επί της ουσίας, σε αυτές τις εποχές. Και εάν δεν αλλάξουμε μυαλά και συνεχίζουμε να σκεφτόμαστε έτσι, το υγειονομικό μας τέλος είναι προδιαγεγραμμένο. Και προσωπικά, απογοητεύομαι όταν διαπιστώνω ότι υπάρχουν νέοι γιατροί που συνεχίζουνε να πιστεύουνε σε παραμύθια περί ιατρικού λειτουργήματος. Η Υγεία είναι εμπόρευμα, τιμάται και μάλιστα ακριβά. Και εάν δεν το ενσωματώσουμε αυτό στη λογική των πολιτικών Υγείας, αλλά και της κοινωνίας, δεν θα μπορέσουμε ποτέ να διαχειριστούμε τα χρήματα που απαιτούνται για να εφαρμοστεί κοινωνική πολιτική, για όσους όμως πραγματικά το έχουνε ανάγκη. Γιατί αυτή τη στιγμή, οργανωμένη ιατρική φροντίδα στο Μπανανιστάν σε όλη της την αλυσίδα (επιδημιολογία -> πρόληψη -> διάγνωση -> νοσηλεία -> θεραπεία -> αποκατάσταση -> παρακολούθηση -> διαχείριση υποτροπής -> μεταναλύσεις και συνεχή audit για αυτοβελτίωση) ΔΕΝ υπάρχει. Ούτε για φτωχούς, αλλά ούτε και για σχετικά εύπορους πολίτες (τους πολύ πλούσιους τους αφήνω απ’ έξω, αυτοί πάνε στο εξωτερικό ούτως ή άλλως). Ούτε στο δημόσιο, αλλά ούτε και στον ιδιωτικό τομέα.

On 4/4/2023 at 7:04 ΜΜ, dromeas1 said:

Το κακό είναι πως δεν μπορείς απλά να αλλάξεις ειδικότητα χωρίς κυρώσεις όπως ακούω αν δεν είναι συναφής ειδικότητα. Από την άλλη εφόσον μιλάμε για Ελλάδα, ένα σημαντικό μέρος των γιατρών δεν θα υποστεί αυτές τις παθογένειες; 

Την ερώτηση αυτή οφείλεις να την κάνεις εσύ στον εαυτό σου, προτού να επιλέξεις, ή να απορρίψεις, την ενασχόλησή σου με την Ιατρική Ειδικότητα της Αναισθησιολογίας. Να αυτό – ερωτηθείς, δηλαδή, εάν οι όποιες παθογένειες του ελληνικού ΕΣΥ επηρεάζουν και πόσο την επιλογή σου, ως προς αυτή τη συγκεκριμένη Ιατρική Ειδικότητα. Εγώ από πλευράς μου, οφείλω απλά να στο επισημάνω. Να μην βιαστείς, δηλαδή, να επιλέξεις, ή να απορρίψεις, με βασικό κριτήριο την τοποθέτηση που έκανες στο παρόν post: Τι "είδες" και τι "άκουσες" όντας "ουρά" και μάλιστα "ειδικευόμενου" σε "δημόσιο" κωλοχανείο, εμ… συγγνώμη, νοσοκομείο ήθελα να πω. Εναλλακτικά, εγώ προτείνω να "ζήσεις" εργασιακά (δηλαδή να δουλέψεις ο ίδιος σε ελληνικό νοσοκομείο) και να "διαβάσεις", αρχικά για να πάρεις μια ολοκληρωμένη ιατρική προπτυχιακή εκπαίδευση (έτσι ώστε να ξέρεις τι σου γίνεται και ως προς την Αναισθησιολογία) και έπειτα συγκεκριμένα πάνω στην Ιατρική Ειδικότητα που σε ενδιαφέρει. Και ναι, επειδή ακριβώς μιλάμε για Ελλάδα, ένα σημαντικό μέρος των γιατρών ΔΕΝ θα υποστεί αυτές τις παθογένειες, επειδή ακριβώς έχει καταλάβει ότι το μότο "η Ιατρική είναι λειτούργημα" είναι κοροϊδία και αναχωρεί για το εξωτερικό. Ευελπιστώ και εσύ να το καταλάβεις εγκαίρως και εάν μπορέσεις να φύγεις και εσύ για το εξωτερικό.

On 5/4/2023 at 2:23 ΜΜ, Bratwurst2 said:

Για παράδειγμα ο Ελληναράς έχει δύο φοβερά πλεονεκτήματα σε σχέση με τον ξένο.Εχει κάνει φροντιστήρια,ιδιαίτερα και έχει περάσει με εξετάσεις στο πανεπιστήμιο.Αυτό του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα αφού σε καμιά σχεδόν ευρωπαική χώρα δεν πληρώνουν οι μαθητές για ιδιαίτερα κτλ ούτε έχουν ιδιαίτερα σκληρές εξετάσεις.Αυτό όμως το πλεονέκτημα δε θα του το πει κανείς του Ελληνα αποφοίτου πόσο υπερτερεί,αντίθετα θα καταδικάσουν τα φροντιστήρια κτλ ως παραπαιδεία.

Πλεονέκτημα ενδεχομένως θα υπήρχε αφενός εάν ο ξένος έδινε τις ίδιες, ή αντίστοιχες, πανελλήνιες εξετάσεις με εμάς (δηλαδή εάν η ίδια η διαδικασία των πανελληνίων εξετάσεων αναγνωριζότανε ακαδημαϊκά ή εργασιακά από τα διεθνή standards) και αφετέρου εάν η ελληνική λυκειακή εκπαίδευση είχε αντιστοιχίες με τις αντίστοιχες του εξωτερικού. Προφανώς, δεν ισχύει ούτε το ένα, αλλά ούτε και το άλλο. Συνεπώς, οι πανελλήνιες εξετάσεις και η αντίστοιχη προετοιμασία μέσω των φροντιστηρίων δεν προσφέρουν απολύτως κανένα πλεονέκτημα, ως προς τις διαδικασίες που αφορούν στο εξωτερικό. Φυσικά, η παντελής απουσία αξιοκρατίας εντός Ελλάδας, καθιστά τις πανελλήνιες πρακτικά άχρηστες και για την εγχώρια αγορά εργασίας.

Όσον αφορά στο ίδιο το περιεχόμενο των γνώσεων που αποκομίζει ο υποψήφιος των πανελληνίων εξετάσεων μέσα από την όλη διαδικασία, των φροντιστηριακών μαθημάτων συμπεριλαμβανομένων, θα έλεγα πολύ απλά ότι όλο αυτό θα είχε πρακτικό νόημα εάν οι λυκειακές σπουδές συνδέονταν με τις πανεπιστημιακές και οι πανεπιστημιακές συνδέονταν με τις απαιτήσεις της αγοράς. Στην Ελλάδα, δεν συμβαίνει τίποτα από αυτά. Όσον αφορά στο όφελος για εργασία στο εξωτερικό, αυτό θα είχε νόημα εάν η αγορά εργασίας στην Ελλάδα συνδέονταν με αυτή του εξωτερικού. Επειδή όμως η αγορά εργασίας κάθε χώρας ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΝΥΦΑΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΙΣΧΥΡΩΝ ΔΟΜΩΝ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΣΥΝΟΧΗΣ, η αγορά εργασίας στην Ελλάδα επ’ ουδενί δεν συνδέεται με αυτή του εξωτερικού.

On 5/4/2023 at 2:23 ΜΜ, Bratwurst2 said:

Γενικά βλέπει κανείς μια χυδαία επίθεση ενός πλήθους παραγόντων που ενάντιά τους όπως έχουμε αναφέρει ο πιο αποτελεσματικός τρόπος δράσης είναι η παθητική,επιθετική αντίδραση τους αφήνεις απλά να καταρρεύσουν.

Στο Ελλαδιστάν δημόσιος και ιδιωτικός τομέας είναι ο ορισμός της απάτης και της λαμογιάς, καθώς υπάρχει πλήρης απουσία κρατικού ελέγχου. Κοινώς, από τύχη ζούμε. Συμπέρασμα φίλε μου Bratwurst2 ;; Το πρακτικό πλεονέκτημα που σου προσφέρουν οι Πανελλήνιες για το εξωτερικό = ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ !!! Και μην κάνεις το λάθος να συνδέεις την όποια αξιέπαινη αυτενέργεια ή επιτυχία ενός Έλληνα υποψηφίου στο εξωτερικό, εξαιτίας του προσωπικού κόστους ή του προσωπικού προγραμματισμού !! Εδώ υποτίθεται σχολιάζεις τον ίδιο τον θεσμό των Πανελληνίων Εξετάσεων, εάν από μόνος του προσφέρει ενδεχόμενες δυνατότητες και πλεονεκτήματα για σπουδές ή εργασία στο εξωτερικό, όσον αφορά στη διαδικασία της ευθείας σύγκρουσης – ανταγωνισμού με τους αντίστοιχους ξένους – ντόπιους για μια εργασιακή θέση ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ. Προσφέρει ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ !!

 

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοώ οτι ο Ελληνας έχει υποστεί σκληρές εξετάσεις και έχει κάνει πάρα πολλές ώρες ιδιαίτερων,φροντιστηριακών μαθημάτων πράγμα που δε συμβαίνει με τους υπόλοιπους ξένους και του δίνει μια υπεροχή δηλαδή φαίνεται πιο στιβαρός,πειθαρχημένος,εκπαιδευμένος.Οι ξένοι δεν ξέρουν το ελληνικό σύστημα,καταλαβαίνουν οτι κάτι συμβαίνει,μπορεί να σου πουν έχουν ξοδευτεί πάρα πολλά λεφτά για την εκπαίδευσή σου για παράδειγμα.Γενικά ένας Ελληνας χρήζει εκτίμησης από γνωστικής άποψης.Αλλο τα θέματα συμπεριφοράς κτλ.

Τώρα τους αναισθησιολόγους στη Γερμανία μια χαρά τους βλέπω,μαγκάκια.Κάνουν κουμάντο στη μονάδα και με δυο τρεις πρακτικές δεξιότητες ξεχωρίζουν.Είναι πολύ σημαντικοί στα νοσοκομεία.Επίσης έχουν πάρα πολύ καλά ωράρια,λίγες ειδικότητες έχουν βάρδιες με τέτοιο σύστημα.Δε χρεώνονται ασθενείς κτλ.Κατά τη γνώμη μου είναι καλή επιλογή η αναισθησιολογία αν κάποιος ενδιαφέρεται για εξωτερικό και νοσοκομειακή απασχόληση.

Αναισθησιολογία χρειάζεται λίγο επιδεξιότητα στις λεπτές κινήσεις των δαχτύλων,δεν απαιτείται παρατεταμένη ορθοστασία,μεγάλη σωματική αντοχή,δύναμη,ενέργεια κτλ.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Εννοώ οτι ο Ελληνας έχει υποστεί σκληρές εξετάσεις και έχει κάνει πάρα πολλές ώρες ιδιαίτερων,φροντιστηριακών μαθημάτων πράγμα που δε συμβαίνει με τους υπόλοιπους ξένους και του δίνει μια υπεροχή

Αντιλήφθηκα εξ’ αρχής πώς το εννοείς, απλά το πρόβλημά μου είναι ότι η ποσότητα από μόνη της δεν λέει απολύτως τίποτα. Αντιθέτως, αυτό που λέω είναι ότι δαπανούνται άπειρες ώρες, κόπος, χρήματα και χαμένα χρόνια νιότης, που τουλάχιστον για τα δεδομένα του εξωτερικού προσφέρουν ακριβώς αυτό: ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ !!

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

δηλαδή φαίνεται πιο στιβαρός,πειθαρχημένος,εκπαιδευμένος.

Καμία σχέση, μα καμία σχέση!! Στα ελληνικά σχολεία και στα ελληνικά πανεπιστήμια γίνεται το απόλυτο, μα απόλυτο μπάχαλο !! Επ’ ουδενί το οτιδήποτε ελληνικό δεν σε μαθαίνει πώς να είσαι στιβαρός, πειθαρχημένος, εκπαιδευμένος, κ.τ.λ. Αντιθέτως, τα συστήματα Παιδείας, Ελέγχου και Καταστολής του εξωτερικού ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΝ τον οποιονδήποτε Ελληναρά από το να κάνει το οτιδήποτε έχει μάθει να κάνει στο Ελλαδιστάν από όπου προέρχεται. Του έχουν κόψει τον κώλο στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Ο Έλληνας είναι τζάμπα μάγκας και θρασύδειλος. Κλασικός κουτοπόνηρος. Κάνει μέχρι εκεί που τον παίρνει και μέχρι εκεί που δεν θίγεται προσωπικά ο ίδιος. Για βάλε στη μέση απόλυση / διαγραφή από το Πανεπιστήμιο και προσωπική επιβολή προστίμων και ποινών, να δεις αμέσως συμμόρφωση και πόσο Παναγίτσα θα γίνει. Είναι αυτό που βρίσκει στο εξωτερικό και δεν υπάρχει στην Ελλάδα: Μηχανισμούς ελέγχου και σοβαρές ποινές = εφαρμογή νομιμότητας

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Οι ξένοι δεν ξέρουν το ελληνικό σύστημα,καταλαβαίνουν οτι κάτι συμβαίνει,μπορεί να σου πουν έχουν ξοδευτεί πάρα πολλά λεφτά για την εκπαίδευσή σου για παράδειγμα.Γενικά ένας Ελληνας χρήζει εκτίμησης από γνωστικής άποψης.Αλλο τα θέματα συμπεριφοράς κτλ.

Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα. Η Ελλάδα παράγει πεταμένη γνώση, σε ένα πλαίσιο απόλυτα απαράδεκτης νοοτροπίας και συμπεριφοράς. Κανενός είδους cost effectiveness δεν υπάρχει στο ελληνικό μοντέλο. Το αποτέλεσμα είναι ακόμα και τα όποια παραγόμενα ακαδημαϊκά μυαλά τυχόν προκύπτουν, να βρίσκονται σε έναν φανταστικό, δικό τους κόσμο και να μην μπορούν να αντιληφθούν πώς λειτουργεί η σύγχρονη πραγματικότητα. Μηδενικές δεξιότητες για τη σύγχρονη πραγματικότητα. Και είναι εκεί που θα ακούσεις ατάκες του τύπου "η Ιατρική είναι λειτούργημα" και κατουριέσαι από τα γέλια !!

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Τώρα τους αναισθησιολόγους στη Γερμανία μια χαρά τους βλέπω,μαγκάκια.Κάνουν κουμάντο στη μονάδα και με δυο τρεις πρακτικές δεξιότητες ξεχωρίζουν.Είναι πολύ σημαντικοί στα νοσοκομεία.Επίσης έχουν πάρα πολύ καλά ωράρια,λίγες ειδικότητες έχουν βάρδιες με τέτοιο σύστημα.Δε χρεώνονται ασθενείς κτλ.Κατά τη γνώμη μου είναι καλή επιλογή η αναισθησιολογία αν κάποιος ενδιαφέρεται για εξωτερικό και νοσοκομειακή απασχόληση.

+++

Ισχύουν όλα. Γενικά, θα προσθέσω ότι είναι καλή επιλογή η άσκηση της Ιατρικής σε χώρες που έχουν επενδύσει σοβαρά στην Υγεία των πολιτών τους (και δεν μιλάω απαραίτητα για Εθνικό Σύστημα Υγείας... ) .

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Αναισθησιολογία χρειάζεται λίγο επιδεξιότητα στις λεπτές κινήσεις των δαχτύλων,δεν απαιτείται παρατεταμένη ορθοστασία,μεγάλη σωματική αντοχή,δύναμη,ενέργεια κτλ.

Εμ… Ενδεχομένως, εξαρτάται πάντα από το πλαίσιο εντός του οποίου δουλεύεις. Για την Ελλάδα πάντως, σε γενικές γραμμές, δεν θεωρώ ότι ισχύουν όλα αυτά. Στο εξωτερικό, ενδεχομένως να είναι και έτσι.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν ειδικότητες που απαιτείται φυσική δύναμη και αντοχή.Μπορεί εσύ να έχεις άπειρες γνώσεις αλλά ο άλλος να έχει απλά μεγαλύτερα πνευμόνια ή μακρύτερα χέρια και να είναι καλύτερος.Συνήθως η φυσική κατάσταση είναι εξαιρετικά σημαντική.

Εκεί μπορεί να υστερούν κάπως οι Ελληνες σε σχέση με τους Γερμανούς που γενικά αθλούνται,κάνουν σπορ,ορειβασίες,ποδηλασίες κτλ και έχουν καλύτερη φυσική κατάσταση από τον Ελληνα που γουστάρει κατσιό,φραπεδιά και αραλίκι.Ετσι υπάρχει σαφώς μια μιζέρια των Ελλήνων στο εξωτερικό και είναι καλό να μην μπλέξεις με Ελληνες για πολλούς λόγους αφού ναι μεν θα σε βοηθήσουν αλλά θα ζητήσουν ανταλλάγματα,θα κουτσομπολεύουν κτλ.Πολλοί ρέπουν στον τζόγο και τον αλκοολισμό,άλλοι είναι άνεργοι και τους θρέφει η γυναίκα τους και έχουν πάρα πολλοί σοβαρά προβλήματα υγείας.Θα έλεγα οτι είναι κάπως τσιφνιάρηδες,δεν αντέχουν τόσο τις σκληρές συνθήκες,το κλίμα,το lifestyle της Γερμανίας.Αλλά αν κάποιος τα αγνοήσει όλα αυτά και έρθει καθαρά για τα γκαφρά άντε και για γούστα,θα καλοπεράσει.Αν δηλαδή αδιαφορεί για καιρό,μαυρίλα κτλ αλλά αφοσιώνεται στη δουλειά,λεφτά και διασκέδαση στις μεγάλες πόλεις για να μην τον πιάνει η μαυρίλα.Η αν κάνει οικογένεια,είναι πάρα πολύ καλά έχει φοροαπαλλαγές,πολλές άδειες,διευκολύνσεις κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, mihiatrik said:

Αντιλήφθηκα εξ’ αρχής πώς το εννοείς, απλά το πρόβλημά μου είναι ότι η ποσότητα από μόνη της δεν λέει απολύτως τίποτα. Αντιθέτως, αυτό που λέω είναι ότι δαπανούνται άπειρες ώρες, κόπος, χρήματα και χαμένα χρόνια νιότης, που τουλάχιστον για τα δεδομένα του εξωτερικού προσφέρουν ακριβώς αυτό: ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ !!

Καμία σχέση, μα καμία σχέση!! Στα ελληνικά σχολεία και στα ελληνικά πανεπιστήμια γίνεται το απόλυτο, μα απόλυτο μπάχαλο !! Επ’ ουδενί το οτιδήποτε ελληνικό δεν σε μαθαίνει πώς να είσαι στιβαρός, πειθαρχημένος, εκπαιδευμένος, κ.τ.λ. Αντιθέτως, τα συστήματα Παιδείας, Ελέγχου και Καταστολής του εξωτερικού ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΝ τον οποιονδήποτε Ελληναρά από το να κάνει το οτιδήποτε έχει μάθει να κάνει στο Ελλαδιστάν από όπου προέρχεται. Του έχουν κόψει τον κώλο στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Ο Έλληνας είναι τζάμπα μάγκας και θρασύδειλος. Κλασικός κουτοπόνηρος. Κάνει μέχρι εκεί που τον παίρνει και μέχρι εκεί που δεν θίγεται προσωπικά ο ίδιος. Για βάλε στη μέση απόλυση / διαγραφή από το Πανεπιστήμιο και προσωπική επιβολή προστίμων και ποινών, να δεις αμέσως συμμόρφωση και πόσο Παναγίτσα θα γίνει. Είναι αυτό που βρίσκει στο εξωτερικό και δεν υπάρχει στην Ελλάδα: Μηχανισμούς ελέγχου και σοβαρές ποινές = εφαρμογή νομιμότητας

Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα. Η Ελλάδα παράγει πεταμένη γνώση, σε ένα πλαίσιο απόλυτα απαράδεκτης νοοτροπίας και συμπεριφοράς. Κανενός είδους cost effectiveness δεν υπάρχει στο ελληνικό μοντέλο. Το αποτέλεσμα είναι ακόμα και τα όποια παραγόμενα ακαδημαϊκά μυαλά τυχόν προκύπτουν, να βρίσκονται σε έναν φανταστικό, δικό τους κόσμο και να μην μπορούν να αντιληφθούν πώς λειτουργεί η σύγχρονη πραγματικότητα. Μηδενικές δεξιότητες για τη σύγχρονη πραγματικότητα. Και είναι εκεί που θα ακούσεις ατάκες του τύπου "η Ιατρική είναι λειτούργημα" και κατουριέσαι από τα γέλια !!

+++

Ισχύουν όλα. Γενικά, θα προσθέσω ότι είναι καλή επιλογή η άσκηση της Ιατρικής σε χώρες που έχουν επενδύσει σοβαρά στην Υγεία των πολιτών τους (και δεν μιλάω απαραίτητα για Εθνικό Σύστημα Υγείας... ) .

Εμ… Ενδεχομένως, εξαρτάται πάντα από το πλαίσιο εντός του οποίου δουλεύεις. Για την Ελλάδα πάντως, σε γενικές γραμμές, δεν θεωρώ ότι ισχύουν όλα αυτά. Στο εξωτερικό, ενδεχομένως να είναι και έτσι.

Αυτό με το λειτούργημα είναι όταν δε θέλουν να σε πληρώσουν.Δηλαδή όταν έρθει η ώρα της πληρωμής δε χρειάζεται αφού επιτελείς λειτούργημα.Οταν όμως πρόκειται για κύρος,ευθύνες τότε κάνεις επάγγελμα όπως όλοι οι άλλοι.Οπου δηλαδή τους βολεύει το ονομάζουν λειτούργημα και αλλού το αποκαλούν επάγγελμα.Οι γιατροί κάνουν το αντίθετο βέβαια.

Αυτά που λες για τις πανελλήνιες δεν είναι ακριβώς έτσι.Είμαι σίγουρος οτι στις ΗΠΑ π.χ. οι Ελληνες απόφοιτοι έχουν καλό όνομα.Οχι επειδή είναι καλό το ΕΚΠΑ ή το ΑΠΘ αλλά επειδή έχουν επιλεχθεί με εξεταστικό μηχανισμό για να μπουν στη σχολή.Αυτός είναι και ο λόγος που απολαμβάνουν κύρους οι στρατιωτικοί γιατροί.Δεν είναι επειδή η στρατιωτική ιατρική είναι ανώτερη αλλά επειδή είναι εγγυημένο 100% οτι πέρασαν με πανελλήνιες στο πανεπιστήμιο και αυτό δημιουργεί εμπιστοσύνη.Δεν τους έχουν νοθεύσει δηλαδή.Είναι και αυτό μέσα στα προνόμια του στρατού κτλ,δεν έχει γίνει για το καλό του πληθυσμού αλλά για το καλό των στρατιωτικών.

Αυτός που παίρνει μεταγραφή στο ΕΚΠΑ και το ΑΠΘ και βάζει στον τίτλο του ιατρείου του απόφοιτος ΕΚΠΑ θα ψηφίζει τα κόμματα εξουσίας με τα χέρια και τα πόδια για το ευεργέτημα που του έκαναν να τον αναβαθμίσουν.Είναι πάρα πολλοί αυτοί που βολεύονται με το υπάρχον σύστημα αφού το όφελος κατρακυλάει.Για να βολευτεί ο γόνος καθηγητή βολεύονται και μερικοί Δαπίτες και μερικοί αριστεροί και μετά και άλλοι.Αυτό που δεν υπολόγισαν είναι η αντίδραση δηλαδή αυτό που γίνεται είναι και ψιλοφρικαλέο άμα το δεις να τους αφήνεις στο ρινγκ με τα θηρία.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ πως είναι λειτούργημα εξαιτίας της φύσης της ιατρικής, κάτι που ισχύει και για πολλούς άλλους κλάδους. Δεν ξέρω αν υπάρχει ορισμός τι είναι λειτούργημα. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι προσφέρεις στην κοινωνία και το ότι ενώ τυπικά σαν επάγγελμα μπορείς να δεις αν ο Χ επαγγελματίας είναι όπως πρέπει έννοιες όπως η ενσυναίσθηση που είναι σημαντικές για τον ασθενή δεν μπορούν να αξιολογηθούν. Αυτό όμως που δεν πρέπει να παρερμηνεύεται είναι ότι το λειτούργημα φυσικά και πρέπει να αμοίβεται και με τρόπο ανάλογα της φύσης της εργασίας. Είναι το ίδιο 8 ώρες να χειρουργείς έναν εγκέφαλο και το ίδιο 8 ώρες να κοιτάς μικροσκόπιο ιζήματα ούρων; Αυτό βέβαια θα ξεκίναγε πολλές έριδες και στην τελική όλοι οι γιατροί έχουν θέσεις ευθύνης γιατί και το τελευταίο εργαστηριακό λαθάκι μπορεί στην κλίνη του ασθενούς να γιγαντωθεί. Θα έπρεπε οι αμοιβές να ήταν ικανές να βγάλουν τον γιατρό από πολλά άγχη του στυλ πόσο θα μου ρθει η ΔΕΗ. Όπως και όλους τους ανθρώπους εξάλλου.

 

Παρόλα αυτά θα ήθελα να μείνω στο βασικό μου θέμα περί αναισθησιολογίας. Συνοπτικά, και αυτό που θα ήθελα να συζητήσω περί αναισθησιολογίας είναι η φύση της αναισθησιολογίας που

α) δεν θεραπεύεις -ο χειρουργός θεραπεύει

β) βλέπεις αποσπασματικά τον ασθενή. Σε φωνάζουν για να κάνεις κάποιες επεμβατικές πράξεις αλλά επί της ουσίας μένεις στο τεχνικό κομμάτι. Η θεραπεία στον θεράποντα. Κάνεις πχ μια καταστολή για μια ενδοσκόπηση, περνάς μια κεντρική γραμμή και από εκεί και πέρα δεν έχεις ρόλο

γ) δεν έχεις αναγνώριση που έχει ο χειρουργός και γενικά οι περισσότεροι γιατροί. Αυτό αποτυπώνεται από διεθνείς μελέτες.

Όταν ρώτησα για αποκατάσταση εννοούσα αν υπάρχει ζήτηση στην Ελλάδα στον ιδιωτικό τομέα. Το εξωτερικό καλό, χρυσό αλλά τι να κάνω; Δεν θα αφήσω τους ανθρώπους μου πίσω θα μείνω εδώ. Αν έφευγα θα το έκανα σαν μέρος  της ειδικότητας ΄η κάποιο είδους fellowship.

 

Για το κομμάτι της φυσικής κατάστασης μεγάλη πληγή. Βλέπω τόσους υπέρβαρους ανθρώπους, γιατρούς και νοσηλευτές και λέω πως είναι κρίμα. Δικαίωμα του καθενός να τρώει ότι θέλει, όταν δεν δουλεύει να γίνεται στουπί με τσιπουράκια. Εγώ δεν είμαι από αυτούς, στην οικογένεια μου ήμασταν του αθλητισμού και αυτό το πέρασαν και σε μενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 6/4/2023 at 11:48 ΜΜ, Bratwurst2 said:

Αυτό με το λειτούργημα είναι όταν δε θέλουν να σε πληρώσουν.Δηλαδή όταν έρθει η ώρα της πληρωμής δε χρειάζεται αφού επιτελείς λειτούργημα.Οταν όμως πρόκειται για κύρος,ευθύνες τότε κάνεις επάγγελμα όπως όλοι οι άλλοι.Οπου δηλαδή τους βολεύει το ονομάζουν λειτούργημα και αλλού το αποκαλούν επάγγελμα.Οι γιατροί κάνουν το αντίθετο βέβαια.

+++

On 6/4/2023 at 11:48 ΜΜ, Bratwurst2 said:

Αυτά που λες για τις πανελλήνιες δεν είναι ακριβώς έτσι.Είμαι σίγουρος οτι στις ΗΠΑ π.χ. οι Ελληνες απόφοιτοι έχουν καλό όνομα.Οχι επειδή είναι καλό το ΕΚΠΑ ή το ΑΠΘ αλλά επειδή έχουν επιλεχθεί με εξεταστικό μηχανισμό για να μπουν στη σχολή.

Δεν κατανοώ, σε καμία περίπτωση, την εν λόγω συσχέτιση… Επιπλέον, να υπενθυμίσω ότι για να πας να εξασκήσεις την Ιατρική στις ΗΠΑ δίνεις ντόπιες εξετάσεις και μάλιστα σκληρές. Επίσης, από τη στιγμή που θα μπεις στο εκεί Σύστημα Υγείας για να δουλέψεις ως ειδικός ιατρός (ας μην πιάσουμε το τι πρέπει να περάσεις, ως ειδικευόμενος, για να γίνεις ειδικός στις ΗΠΑ, άλλη θλιβερή ιστορία και αυτή) , αξιολογείσαι κάθε στιγμή και δίνεις, κάθε 5 (πέντε) έτη, εκ νέου εξετάσεις για να ανανεώσεις την ιατρική σου ειδικότητα (εάν δε η Ιατρική σου ειδικότητα έχει γενικό και ειδικό μέρος και δεν είναι ενιαία, θα πρέπει να επαναξιολογείσαι ανά πενταετία σε κάθε κομμάτι της ιατρικής ειδικότητας ξεχωριστά !!! – π.χ. γενική παθολογία και π.χ. νεφρολογία)

Συνεπώς ΟΧΙ, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ! Δεν στρώνεται ο Έλληνας, στο σύστημα των ΗΠΑ, επειδή είναι Έλληνας. Το ακριβώς αντίθετο ισχύει: οι ΗΠΑ στρώνουν, τον Έλληνα, επειδή είναι ΗΠΑ ! Τώρα, ο προσωπικός κόπος και η προσωπική ιστορία του καθενός που καταφέρνει να επιτύχει εκεί είναι μία εντελώς διαφορετική ιστορία και ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΤΟΥ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ !

On 6/4/2023 at 11:48 ΜΜ, Bratwurst2 said:

Αυτός είναι και ο λόγος που απολαμβάνουν κύρους οι στρατιωτικοί γιατροί.Δεν είναι επειδή η στρατιωτική ιατρική είναι ανώτερη αλλά επειδή είναι εγγυημένο 100% οτι πέρασαν με πανελλήνιες στο πανεπιστήμιο και αυτό δημιουργεί εμπιστοσύνη.Δεν τους έχουν νοθεύσει δηλαδή.Είναι και αυτό μέσα στα προνόμια του στρατού κτλ,δεν έχει γίνει για το καλό του πληθυσμού αλλά για το καλό των στρατιωτικών.

Λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο ουσιαστικός λόγος που απολαμβάνουν κύρος οι στρατιωτικοί ιατροί είναι τα προνόμια που τους παρέχει το κράτος (δημόσιοι υπάλληλοι, πρόωρη σύνταξη, δικαίωμα για παράλληλο ιδιωτικό ιατρείο, κ.τ.λ.) και τα οποία ουσιαστικά πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι, καθώς και το ότι υπάρχουν ισχυρά αντικίνητρα ώστε να δουλέψεις στο Σύστημα Υγείας της Ελλάδας (ιδιωτικό και δημόσιο) ως πολίτης ιατρός, καταλαβαίνεις ότι η συζήτηση δεν αφορά τόσο τις πανελλήνιες (προπτυχιακά και μεταπτυχιακά), όσο στην καταστραμμένη αγορά εργασίας. Κύρος απολαμβάνουνε οι στρατιωτικοί ιατροί, ακριβώς γιατί υπάρχει άνιση μεταχείριση εις βάρος όλων των άλλων ιατρών, πλην πανεπιστημιακών (aka: full ειδικές κατηγορίες - ψηφαλάκια το σύστημα), ασχέτως πανελληνίων.

On 6/4/2023 at 11:48 ΜΜ, Bratwurst2 said:

Αυτός που παίρνει μεταγραφή στο ΕΚΠΑ και το ΑΠΘ και βάζει στον τίτλο του ιατρείου του απόφοιτος ΕΚΠΑ θα ψηφίζει τα κόμματα εξουσίας με τα χέρια και τα πόδια για το ευεργέτημα που του έκαναν να τον αναβαθμίσουν.Είναι πάρα πολλοί αυτοί που βολεύονται με το υπάρχον σύστημα αφού το όφελος κατρακυλάει.Για να βολευτεί ο γόνος καθηγητή βολεύονται και μερικοί Δαπίτες και μερικοί αριστεροί και μετά και άλλοι.Αυτό που δεν υπολόγισαν είναι η αντίδραση δηλαδή αυτό που γίνεται είναι και ψιλοφρικαλέο άμα το δεις να τους αφήνεις στο ρινγκ με τα θηρία.

Επίσης, λαμβάνοντας υπόψιν το ότι οι στρατιωτικοί ιατροί εκπαιδεύονται και εξετάζονται προπτυχιακά, αλλά και μεταπτυχιακά, στις ίδιες ακριβώς δομές με τους πολίτες ιατρούς, σε καμία περίπτωση δεν προκύπτει κανενός είδους επιστημονική υπεροχή έναντι των πολιτών ιατρών. Συνεπώς, επί της ουσίας, ο συσχετισμός που κάνεις μεταξύ πανελληνίων εξετάσεων και κύρους στρατιωτικών ιατρών είναι εντελώς άτοπος !! Ωστόσο, το μοναδικό point που μπορώ να σου αναγνωρίσω, ως προς το θέμα του κύρους των στρατιωτικών γιατρών, δεν αφορά στις πανελλήνιες, αλλά μόνο στο ζήτημα της εργασιακής αποκατάστασης, καθώς συγκριτικά το Σύστημα Υγείας στην Ελλάδα για τους πολίτες ιατρούς είναι εντελώς, μα εντελώς, ασύμφορο για να δουλέψεις.

On 8/4/2023 at 12:07 ΜΜ, dromeas1 said:

Θεωρώ πως είναι λειτούργημα εξαιτίας της φύσης της ιατρικής, κάτι που ισχύει και για πολλούς άλλους κλάδους. Δεν ξέρω αν υπάρχει ορισμός τι είναι λειτούργημα. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι προσφέρεις στην κοινωνία και το ότι ενώ τυπικά σαν επάγγελμα μπορείς να δεις αν ο Χ επαγγελματίας είναι όπως πρέπει έννοιες όπως η ενσυναίσθηση που είναι σημαντικές για τον ασθενή δεν μπορούν να αξιολογηθούν. Αυτό όμως που δεν πρέπει να παρερμηνεύεται είναι ότι το λειτούργημα φυσικά και πρέπει να αμοίβεται και με τρόπο ανάλογα της φύσης της εργασίας. Είναι το ίδιο 8 ώρες να χειρουργείς έναν εγκέφαλο και το ίδιο 8 ώρες να κοιτάς μικροσκόπιο ιζήματα ούρων; Αυτό βέβαια θα ξεκίναγε πολλές έριδες και στην τελική όλοι οι γιατροί έχουν θέσεις ευθύνης γιατί και το τελευταίο εργαστηριακό λαθάκι μπορεί στην κλίνη του ασθενούς να γιγαντωθεί. Θα έπρεπε οι αμοιβές να ήταν ικανές να βγάλουν τον γιατρό από πολλά άγχη του στυλ πόσο θα μου ρθει η ΔΕΗ. Όπως και όλους τους ανθρώπους εξάλλου.

Θεωρώ, από πλευράς μου, λάθος να χρησιμοποιούμε λέξεις και έννοιες των οποίων τον ορισμό δηλώνουμε ότι δεν γνωρίζουμε. Το τι σημαίνει λειτούργημα και επάγγελμα, καθώς και τη φύση τους, τα ανέλυσα σε προηγούμενα post, είναι σαφέστατη η έννοιά τους και δεν έχω σκοπό να επανέλθω πάλι στα ίδια. Αλλά και να προσπαθούσα να παρακολουθήσω τη συλλογιστική που προτείνεις, οδηγούμαστε σε τσίρκα μεγάλων διαστάσεων. Προτείνεις, λοιπόν, ως λειτουργήματα να ορίζονται οι επί αμοιβή προσφερόμενες στην κοινωνία επαγγελματικές δραστηριότητες, πλην όμως, ο διαχωρισμός τους από τα αυστηρώς εννοούμενα επαγγέλματα να αφορά σε… " αξιολόγηση εννοιών όπως η ενσυναίσθηση " ???

What the Fuck ??? Που λένε και στα ΗΠΑέζικα… Πέραν του ότι κάθε κοινωνία οφείλει να αξιολογεί όλες τις επί αμοιβή δραστηριότητες αυστηρά με καθορισμένα κριτήρια, το μη ιατρικό κομμάτι της ιατρικής επιστήμης αξιολογείται στις σοβαρές χώρες του εξωτερικού με συγκεκριμένες μετρήσεις και αξιολόγηση των δομών που παρέχουν Υγεία. Επίσης, παρόμοια ζητήματα που αφορούν στη συμπεριφορά απέναντι στον πελάτη, υπάρχουν λίγο έως πολύ σε όλες τις επαγγελματικές κατηγορίες. Το γεγονός ότι στο Μπανανιστάν έχουμε ξεχάσει την έννοια της αξιολόγησης σε όλα τα επίπεδα, δεν καθιστά την ιατρική λειτούργημα !!!

On 8/4/2023 at 12:07 ΜΜ, dromeas1 said:

Παρόλα αυτά θα ήθελα να μείνω στο βασικό μου θέμα περί αναισθησιολογίας. Συνοπτικά, και αυτό που θα ήθελα να συζητήσω περί αναισθησιολογίας είναι η φύση της αναισθησιολογίας που

α) δεν θεραπεύεις -ο χειρουργός θεραπεύει

β) βλέπεις αποσπασματικά τον ασθενή. Σε φωνάζουν για να κάνεις κάποιες επεμβατικές πράξεις αλλά επί της ουσίας μένεις στο τεχνικό κομμάτι. Η θεραπεία στον θεράποντα. Κάνεις πχ μια καταστολή για μια ενδοσκόπηση, περνάς μια κεντρική γραμμή και από εκεί και πέρα δεν έχεις ρόλο

γ) δεν έχεις αναγνώριση που έχει ο χειρουργός και γενικά οι περισσότεροι γιατροί. Αυτό αποτυπώνεται από διεθνείς μελέτες.

Δεν είμαι της ειδικότητας. Ωστόσο, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

Α] Ούτε ο χειρουργός θεραπεύει… πάντα. Υπάρχουν και οι παρηγορητικές χειρουργικές παρεμβάσεις. Προφανώς, θέλεις να πεις ότι δεν αναλαμβάνεις προσωπικά ασθενείς. Ωστόσο, η μισή ιατρική έτσι λειτουργεί, ενώ πλήθος παθήσεων απαιτεί ιατρική ομάδα και όχι αποκλειστικά τις υπηρεσίες μιας μεμονωμένης ιατρικής ειδικότητας. Σωστή ιατρική πλέον δεν ασκείται με μοναδικό ιατρό θεραπευτή, παρά μόνο στα πλαίσια εξωνοσοκομειακής περίθαλψης. Άσχετα εάν στο Ελλάντα έχουμε μεταφέρει την πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας μέσα στα νοσοκομεία.

Β] Αυτό που περιγράφεις, στο ξαναλέω, αφορά στις παρακλινικές εκτιμήσεις και κατά περίπτωση γίνεται με τον ίδιο τρόπο ΣΕ ΟΛΕΣ τις ιατρικές ειδικότητες: Καρδιολόγος εκτίμηση καρδιογραφήματος και αγωγής -> φεύγει, Ουρολόγος περνάει τους δύσκολους ουροκαθετήρες -> φεύγει, Νεφρολόγος κάνει τη νεφρική κάθαρση – ρυθμίζει ορούς -> φεύγει, Πνευμονολόγος κάνει την πλευριτική παρακέντηση -> φεύγει, Αιματολόγος κάνει το μυελόγραμμα και την οστεομυελική -> φεύγει, Νευρολόγος κάνει την οσφυονωτιαία παρακέντηση -> φεύγει, ο Θωρακοχειρουργός περνάει το Bulau -> φεύγει, κ.τ.λ. Και φυσικά, μην μιλήσουμε και για τους εργαστηριακούς ιατρούς, που πλέον έχουνε ξεχάσει από ποια πλευρά φοριέται το στηθοσκόπιο…  Ε, τι να κάνουμε, οι αναισθησιολόγοι και οι αγγειοχειρουργοί / γενικοί χειρουργοί, περνάνε τους κεντρικούς καθετήρες !!

Γ] Η κοινωνική αναγνώριση είναι, και θα έπρεπε να είναι, πρακτικά αδιάφορη για ένα σοβαρό επαγγελματία που σέβεται και αγαπάει την επιστήμη του. Το πραγματικό ερώτημα είναι τι αναγνώριση εισπράττει για τον ρόλο του ως επιστήμονας και εργαζόμενος. Γιατί εάν το συνολικό πρόσημο του επαγγέλματος (= χρηματική αμοιβή και προοπτικές εξέλιξης) είναι αρνητικό, ειδικά σε πλαίσια επιστημονικού τέλματος, τότε συγγνώμη, πολύ απλά οι αντίστοιχοι επαγγελματίες είτε θα σταματήσουν να παράγονται, είτε θα την κάνουνε για άλλες παραλίες.

On 8/4/2023 at 12:07 ΜΜ, dromeas1 said:

Όταν ρώτησα για αποκατάσταση εννοούσα αν υπάρχει ζήτηση στην Ελλάδα στον ιδιωτικό τομέα. Το εξωτερικό καλό, χρυσό αλλά τι να κάνω; Δεν θα αφήσω τους ανθρώπους μου πίσω θα μείνω εδώ. Αν έφευγα θα το έκανα σαν μέρος  της ειδικότητας ΄η κάποιο είδους fellowship.

Για το κομμάτι της φυσικής κατάστασης μεγάλη πληγή. Βλέπω τόσους υπέρβαρους ανθρώπους, γιατρούς και νοσηλευτές και λέω πως είναι κρίμα. Δικαίωμα του καθενός να τρώει ότι θέλει, όταν δεν δουλεύει να γίνεται στουπί με τσιπουράκια. Εγώ δεν είμαι από αυτούς, στην οικογένεια μου ήμασταν του αθλητισμού και αυτό το πέρασαν και σε μενα.

Θεωρώ ότι απάντησα ήδη επαρκώς στα παραπάνω post. Γενικά, συμβουλή που σου δίνω, εφόσον επιλέξεις να μείνεις τελικά εν Ελλάδι, προσπάθησε να συνειδητοποιήσεις το μπάχαλο στο οποίο βρίσκεται το όλο σύστημα, γιατί ο τρόπος που περιγράφεις τα πράγματα δίνει την εντύπωση ότι δεν νοιώθεις τι γίνεται. Εκτός και εάν μας δουλεύεις όλους. Προσωπικά, πιστεύω ότι πολύ απλά δεν έχεις δουλέψει ακόμα με τα ωράρια, το άγχος και την οικονομική πίεση αυτών των ανθρώπων. Ίσως τότε να μπεις και εσύ στη διαδικασία να καταλάβεις ότι ο συγκεκριμένος σωματότυπος που περιγράφεις είναι πολλές φορές ένα αναπόφευκτο αποτέλεσμα ενός Συστήματος Υγείας που σκοτώνει και ασθενείς και υγιείς, είτε αυτοί είναι πελάτες του, είτε είναι εργαζόμενοι σε αυτό.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, mihiatrik said:

το μη ιατρικό κομμάτι της ιατρικής επιστήμης αξιολογείται

ας ξεκινήσουμε από το ότι δεν μας διδάσκεται. Δηλαδή στο πως θα φερθείς στον ασθενή δεν το μαθαίνεις κάπως, εισπράττεις ότι ακούς στις διάφορες κλινικές. Τόσα καθυστερημένα μαθήματα  έχουμε αλλά αυτό μάλλον τους φάνηκε τελείως άχρηστο (και θα το  ήθελα στα υποοχρεωτικά)

 

15 ώρες πριν, mihiatrik said:

Προφανώς, θέλεις να πεις ότι δεν αναλαμβάνεις προσωπικά ασθενείς. Ωστόσο, η μισή ιατρική έτσι λειτουργεί, ενώ πλήθος παθήσεων απαιτεί ιατρική ομάδα και όχι αποκλειστικά τις υπηρεσίες μιας μεμονωμένης ιατρικής ειδικότητας. Σωστή ιατρική πλέον δεν ασκείται με μοναδικό ιατρό θεραπευτή, παρά μόνο στα πλαίσια εξωνοσοκομειακής περίθαλψης.

Ναι αυτό θέλω να πω. Παρόλα αυτά όλη η κλινική ομάδα θεραπεύει. Ο αναισθησιολόγος απλά φτιάχνει τις συνθήκες ώστε ο χειροουργός να δράσει.

 

15 ώρες πριν, mihiatrik said:

Προσωπικά, πιστεύω ότι πολύ απλά δεν έχεις δουλέψει ακόμα με τα ωράρια, το άγχος και την οικονομική πίεση αυτών των ανθρώπων. Ίσως τότε να μπεις και εσύ στη διαδικασία να καταλάβεις ότι ο συγκεκριμένος σωματότυπος που περιγράφεις είναι πολλές φορές ένα αναπόφευκτο αποτέλεσμα

Έχω δουλέψει στην καραντίνα σε τρελά ωράρια που απλά έλεγα θα πεθάνω σαν τους Ιάπωνες από την κούραση μαζί με έναν συνάδελφο. Ο  συνάδελφος όντως πάχυνε (αλλά ήταν κάπως πιο βαρύς από πριν) εγώ είχα χάσει και βάρος γιατί δεν προλάβαινα να φάω. Τέλος πάντων, δεν θα καθόμουν σε ένα τόσο ακραίο περιβάλλον ή θα έκανα υπομονή για να πάρω την ειδικότητα και να ιδιωτεύσω (σαν αναισθησιολόγος μάλλον όχι, γενικότερα το λέω).

Το θέμα μου τώρα είναι ότι με την αναισθησιολογία δεν θα ασχοληθώ. Στην θεωρία μου αρέσει, φαρμακολογίες, φυσιολογίες κτλ, στην πράξη δεν ήταν αυτό που ήθελα οπότε πρέπει να ψαχτώ πάλι. Χαίρομαι που έκανα αυτή την "μίνι πρακτική" γιατί την είδα από κοντά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, dromeas1 said:

ας ξεκινήσουμε από το ότι δεν μας διδάσκεται.

Νομίζω ότι κάνεις το βασικό συλλογιστικό λάθος στο αιώνιο ερώτημα: " Η κότα έκανε το αυγό, ή το αυγό την κότα ;; " Η σωστή προσέγγιση στην ερώτηση θα ήταν: " Χωρίς τις κότες θα είχαν νόημα τα αυγά ;; " Γιατί το ότι υπάρχουν αυγά, δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα υπάρξουν και κότες !!! Τα αυγά γίνονται κότες, ακριβώς γιατί υπάρχουν ήδη οι κότες που τα παρήγαγαν και φροντίζουνε ώστε τα αυγά να γίνουνε κοτοπουλάκια, αλλά και να μεγαλώσουνε οι νέες κότες. Χωρίς τις κότες, δεν θα υπήρχανε ούτε τα αυγά, αλλά ούτε και οι νέες κότες. Άσχετα εάν ο άνθρωπος παρεμβαίνει στην όλη διαδικασία και διαχωρίζει το ένα από το άλλο. Τελικά, οι κότες σημαίνουνε αυγά, αλλά τα αυγά δεν σημαίνουνε απαραίτητα και νέες κότες, ειδικά εάν δεν υπήρχανε ήδη προηγουμένως κότες για να τα παράγουνε !!

Τι σχέση έχει η παραπάνω συλλογιστική μου σε αυτό που λες ;; Μα είναι ακριβώς στον πυρήνα του ζητήματος που θίγεις !! Το πώς θα φερθεί ο έμπορας στον πελάτη του (γιατί η φράση " μη ιατρικό κομμάτι της ιατρικής επιστήμης " ουσιαστικά ακριβώς αυτό περιγράφει, τη σχέση μεταξύ έμπορα και πελάτη, επειδή το επιστημονικό υπόβαθρο του έμπορα έχει ήδη διδαχτεί στα αντίστοιχα ακαδημαϊκά ιδρύματα και σχολές, ενώ η άδεια άσκησης επαγγέλματος έχει ήδη χορηγηθεί μετά από πιστοποίηση συγκεκριμένων και τυποποιημένων κριτηρίων από την Πολιτεία και το Κράτος), τηρώντας παράλληλα και τα κοινωνικά standards, είναι κάτι που μαθαίνεται βιωματικά, αλλά και διδάσκεται ομοίως. Εάν ο έμπορας σε έχει γραμμένο στα αρχ@@@ του και εσένα και τον πελάτη, αλλά και η Πολιτεία σας έχει γραμμένους και τους τρεις, τότε δεν πρόκειται να μάθεις ποτέ τίποτα. Συνεπώς, ό,τι και να μάθεις από θεωρητική κατάρτιση, εάν δεν υπάρχει μηχανισμός να στο αναπαράγει στην καθημερινότητά σου, τότε είναι σαν να μην το έμαθες ποτέ. Αντιθέτως, εάν αναπαράγονται στην πράξη πράγματα που εκ των πραγμάτων μαθαίνονται βιωματικά, τότε ακόμα και η αντίστοιχη θεωρητική κατάρτιση καθίσταται επί της ουσίας περιττή, ή έστω καθαρά επικουρική (ωστόσο, σε κάθε περίπτωση, αποτελεί αντικείμενο εργασιακού και όχι ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος).

6 ώρες πριν, dromeas1 said:

Δηλαδή στο πως θα φερθείς στον ασθενή δεν το μαθαίνεις κάπως, εισπράττεις ότι ακούς στις διάφορες κλινικές.

Το μη ιατρικό κομμάτι της ιατρικής επιστήμης, λοιπόν, δεν μπορεί να διδάσκεται μέσω μαθημάτων εντός των ακαδημαϊκών σπουδών, είτε με υποχρεωτικά, είτε με επιλεγόμενα μαθήματα. Ακριβώς γιατί δεν αφορά στο πανεπιστήμιο, αλλά στην αγορά εργασίας (δηλαδή στα ελληνικά νοσοκομεία) !! Και το πρόβλημα ξεκινάει ακριβώς από εκεί, από τα κατεστραμμένα ελληνικά νοσοκομεία και την ανύπαρκτη ιατρική εκπαίδευση εντός αυτών. Η οποία, φυσικά, συνδέεται άμεσα με το γεγονός ότι οι δομές αυτές δεν υφίστανται καμία, μα καμία απολύτως cost effective αξιολόγηση για το έργο που παράγουν. Και φυσικά, ουδεμία αξιολόγηση υφίσταται το εργαζόμενο προσωπικό αυτών των δομών. Και καλώς, κατά εμένα, γιατί όταν δεν πληρώνεις ανταποδοτικά, εξουθενώνεις εργασιακά, δεν φροντίζεις για επιμόρφωση, δεν απολύεις του άχρηστους (ασχέτως ιεραρχικής ή ακαδημαϊκής βαθμίδας), δεν έχεις audits και αυτο – αξιολόγηση, δεν δίνεις άδειες, δεν δίνεις ρεπό, δεν τους έχεις όλους νομικά προστατευμένους από τον κάθε δικομανή βλαμμένο που κυκλοφορεί έξω ελεύθερος ή χρησιμοποιεί το προσωπικό σου ως σάκο του μποξ για τις ελλείψεις του ΕΣΥ και γενικώς δεν, δεν, δεν… Ε, η αξιολόγηση δεν έχει κανένα απολύτως νόημα !! Πώς θα αξιολογήσεις κάτι που είναι εξ’ ορισμού εργασιακό μπουρδέλο ;;; Ο βαθμός είναι ήδη υπό του μηδενός !!!

6 ώρες πριν, dromeas1 said:

Τόσα καθυστερημένα μαθήματα  έχουμε αλλά αυτό μάλλον τους φάνηκε τελείως άχρηστο (και θα το  ήθελα στα υποοχρεωτικά)

Τελικά, αυτός που θα κληθεί να διδάξει εσένα πάνω στην " ενσυναίσθηση " , εργάζεται σε μία δομή που ούτε την αναπαράγει, αλλά ούτε και την αξιολογεί. Εδώ που τα λέμε, οι εν λόγω δομές δεν τα καταφέρνουν αξιοπρεπώς ούτε καν με την " αίσθηση " και εμείς καθόμαστε και συζητάμε το τι γίνεται με την " ενσυναίσθηση " ... Συνεπώς, το όλο εγχείρημα στερείται πλήρως νοήματος !! Και μέσα σε αυτά τα πλαίσια, ακούω την ατάκα του ψάρακα: " Να μπει υποχρεωτικό μάθημα !! " Ε, δεν θα κλάψουνε και οι κότες από τα γέλια ;;; Συγγνώμη που θα το πω, αλλά είσαι με φοιτητική λογική και εντελώς εκτός θέματος !! Εννοείται πως συμφωνώ πάνω στο ότι προπτυχιακά υπάρχουν πολλά καθυστερημένα μαθήματα, ωστόσο, το συγκεκριμένο επίσης στερείται κάθε ακαδημαϊκού νοήματος,  ειδικά εντός ενός διαλυμένου εργασιακού πλαισίου.

6 ώρες πριν, dromeas1 said:

Ναι αυτό θέλω να πω. Παρόλα αυτά όλη η κλινική ομάδα θεραπεύει. Ο αναισθησιολόγος απλά φτιάχνει τις συνθήκες ώστε ο χειροουργός να δράσει.

Ε οκ. Η κλινική ομάδα που διεκπεραιώνει μία χειρουργική παρέμβαση, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων θεραπεύει κιόλας. Ο αναισθησιολόγος αποτελεί μέλος αυτής της ομάδας, καθώς: α) Η παρουσία του απαιτείται καθ’ όλη τη διάρκεια του χειρουργείου (προκειμένου να είναι επί ποδός για τυχόν κλινικές μεταβολές του ασθενή καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδικασίας -> δεν είναι αυτόματος πιλότος η χορήγηση και η διατήρηση της αναισθησίας), β) Είναι απαραίτητος για τη διαδικασία αφύπνισης του ασθενή, καθώς και για τη σχετική ανάνηψη και αποκατάσταση, και γ) Χωρίς αναισθησιολόγο, ο χειρουργός καθίσταται εντελώς άχρηστος για τη διεκπεραίωση οποιασδήποτε χειρουργικής παρέμβασης που δεν απαιτεί τεχνικές περιορισμένες στην τοπική αναισθησία

6 ώρες πριν, dromeas1 said:

Έχω δουλέψει στην καραντίνα σε τρελά ωράρια που απλά έλεγα θα πεθάνω σαν τους Ιάπωνες από την κούραση μαζί με έναν συνάδελφο. Ο  συνάδελφος όντως πάχυνε (αλλά ήταν κάπως πιο βαρύς από πριν) εγώ είχα χάσει και βάρος γιατί δεν προλάβαινα να φάω.

Αρχικά, γιατί η αλήθεια είναι ότι το ακούω από πολλούς αυτό, θα ήθελα να ενημερώσω ότι οι Ιάπωνες έχουνε, ίσως, το μεγαλύτερο μέσο όρο ζωής παγκοσμίως !! Επίσης, οι άνθρωποι εκεί δεν έχουνε τη λογική του τα δίνω όλα για ένα 8ωρο δουλειά και μετά ραχάτι. Αφενός έχουνε μάθει να απλώνουνε τον χρόνο εργασίας τους μέσα στην ημέρα (γεμίζοντάς τον όμως παράλληλα με εργασιακά κενά αποδοτικά τόσο για την Υγεία τους, όσο και για την προσωπική τους ζωή), ενώ αφετέρου έχουνε μια Πολιτεία που σέβεται τόσο τον κόπο τους, όσο και την προσωπική τους Υγεία (στην Ιαπωνία υπάρχει ένα από τα καλύτερα συστήματα Υγείας στον πλανήτη, τόσο για να σε περιθάλψει, όσο και για να εργαστείς σε αυτό). Σε εμάς του ξένους φαίνεται αλλόκοτη η συμπεριφορά τους, αλλά είναι επειδή δεν έχουμε μεγαλώσει να ζούμε έτσι. Άλλος λαός, άλλη κουλτούρα, έτη φωτός μακριά από τους Ελληναράδες του Μπανανιστάν, οι οποίοι σκέφτονται αποκλειστικά ατομικιστικά. Μην συγκρίνουμε, λοιπόν, τα μυρμήγκια με τους δράκους!!

6 ώρες πριν, dromeas1 said:

Τέλος πάντων, δεν θα καθόμουν σε ένα τόσο ακραίο περιβάλλον ή θα έκανα υπομονή για να πάρω την ειδικότητα και να ιδιωτεύσω (σαν αναισθησιολόγος μάλλον όχι, γενικότερα το λέω).

Προφανώς, ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να " διαφημίσω " την ειδικότητα της Αναισθησιολογίας. Εάν τα vibe σου δεν σε τραβάνε πάνω στη συγκεκριμένη ιατρική ειδικότητα, πολύ καλά θα κάνεις να μην ασχοληθείς σχετικά. Η ένστασή μου έγκειται στον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι την πραγματικότητα σχετικά με ορισμένα ζητήματα που θίγεις και εκεί θέλω να επισημαίνω ότι χρειάζεται προσοχή προτού να κάνεις την τελική σου επιλογή.

6 ώρες πριν, dromeas1 said:

Το θέμα μου τώρα είναι ότι με την αναισθησιολογία δεν θα ασχοληθώ.

Η αλλαγή Ιατρικής Ειδικότητας στην πορεία μπορεί να φαντάζει αγγούρι αλλά δεν είναι, ειδικά εάν αναλογιστείς τα οφέλη, έναντι της ζημιάς, που θα υποστείς μελλοντικά. Για να στο πω πιο απλά, καλύτερα να χωρίσεις από τον αρραβώνα, απ’ ότι μετά τον γάμο, απ’ ότι παντρεμένος με ένα παιδί, απ’ ότι παντρεμένος με δύο παιδιά, απ’ ότι παντρεμένος με εγγόνια, κ.τ.λ. Γενικά, όσο πιο νωρίς χωρίσεις, τόσο πιο καλά !! Αλλά ο χωρισμός πρέπει να είναι δεδομένος, γιατί όσο εσύ τον αναβάλεις, τόσο πιο περιπλεγμένα θα εξελίσσεται μελλοντικά η κατάστασή σου !!

6 ώρες πριν, dromeas1 said:

Στην θεωρία μου αρέσει, φαρμακολογίες, φυσιολογίες κτλ, στην πράξη δεν ήταν αυτό που ήθελα οπότε πρέπει να ψαχτώ πάλι. Χαίρομαι που έκανα αυτή την "μίνι πρακτική" γιατί την είδα από κοντά.

Ωστόσο, προσπαθώντας να αποφύγεις έναν μελλοντικό χωρισμό, εάν συνεχώς διστάζεις να επιλέξεις (μια ειδικότητα) και αποφεύγεις να κάνεις συμβιβασμούς, προκειμένου να κάνεις την πρώτη αρχή, έτσι ώστε να γνωρίσεις καλύτερα και να αγαπήσεις (μια ειδικότητα) για να προχωρήσετε μαζί πέραν από τη ρουτίνα της καθημερινότητας (που, κατά εμένα και με βάση αυτά που μας περιγράφεις εσύ ως " ζητήματα ", προς το παρόν αυτή τη ρουτίνα βλέπεις στην Αναισθησιολογία, λόγω άγνοιας του εργασιακού χώρου εντός του ελληνικού νοσοκομείου), τότε sorry φίλε μου, με όλες τις ιατρικές ειδικότητες θα βρίσκεις και κάποιο πρόβλημα.

Καλή επιτυχία σε ό,τι και εάν επιλέξεις να κάνεις !!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 4/14/2023 at 4:49 PM, mihiatrik said:

+++

Δεν κατανοώ, σε καμία περίπτωση, την εν λόγω συσχέτιση… Επιπλέον, να υπενθυμίσω ότι για να πας να εξασκήσεις την Ιατρική στις ΗΠΑ δίνεις ντόπιες εξετάσεις και μάλιστα σκληρές. Επίσης, από τη στιγμή που θα μπεις στο εκεί Σύστημα Υγείας για να δουλέψεις ως ειδικός ιατρός (ας μην πιάσουμε το τι πρέπει να περάσεις, ως ειδικευόμενος, για να γίνεις ειδικός στις ΗΠΑ, άλλη θλιβερή ιστορία και αυτή) , αξιολογείσαι κάθε στιγμή και δίνεις, κάθε 5 (πέντε) έτη, εκ νέου εξετάσεις για να ανανεώσεις την ιατρική σου ειδικότητα (εάν δε η Ιατρική σου ειδικότητα έχει γενικό και ειδικό μέρος και δεν είναι ενιαία, θα πρέπει να επαναξιολογείσαι ανά πενταετία σε κάθε κομμάτι της ιατρικής ειδικότητας ξεχωριστά !!! – π.χ. γενική παθολογία και π.χ. νεφρολογία)

Συνεπώς ΟΧΙ, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ! Δεν στρώνεται ο Έλληνας, στο σύστημα των ΗΠΑ, επειδή είναι Έλληνας. Το ακριβώς αντίθετο ισχύει: οι ΗΠΑ στρώνουν, τον Έλληνα, επειδή είναι ΗΠΑ ! Τώρα, ο προσωπικός κόπος και η προσωπική ιστορία του καθενός που καταφέρνει να επιτύχει εκεί είναι μία εντελώς διαφορετική ιστορία και ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΤΟΥ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ !

Λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο ουσιαστικός λόγος που απολαμβάνουν κύρος οι στρατιωτικοί ιατροί είναι τα προνόμια που τους παρέχει το κράτος (δημόσιοι υπάλληλοι, πρόωρη σύνταξη, δικαίωμα για παράλληλο ιδιωτικό ιατρείο, κ.τ.λ.) και τα οποία ουσιαστικά πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι, καθώς και το ότι υπάρχουν ισχυρά αντικίνητρα ώστε να δουλέψεις στο Σύστημα Υγείας της Ελλάδας (ιδιωτικό και δημόσιο) ως πολίτης ιατρός, καταλαβαίνεις ότι η συζήτηση δεν αφορά τόσο τις πανελλήνιες (προπτυχιακά και μεταπτυχιακά), όσο στην καταστραμμένη αγορά εργασίας. Κύρος απολαμβάνουνε οι στρατιωτικοί ιατροί, ακριβώς γιατί υπάρχει άνιση μεταχείριση εις βάρος όλων των άλλων ιατρών, πλην πανεπιστημιακών (aka: full ειδικές κατηγορίες - ψηφαλάκια το σύστημα), ασχέτως πανελληνίων.

Επίσης, λαμβάνοντας υπόψιν το ότι οι στρατιωτικοί ιατροί εκπαιδεύονται και εξετάζονται προπτυχιακά, αλλά και μεταπτυχιακά, στις ίδιες ακριβώς δομές με τους πολίτες ιατρούς, σε καμία περίπτωση δεν προκύπτει κανενός είδους επιστημονική υπεροχή έναντι των πολιτών ιατρών. Συνεπώς, επί της ουσίας, ο συσχετισμός που κάνεις μεταξύ πανελληνίων εξετάσεων και κύρους στρατιωτικών ιατρών είναι εντελώς άτοπος !! Ωστόσο, το μοναδικό point που μπορώ να σου αναγνωρίσω, ως προς το θέμα του κύρους των στρατιωτικών γιατρών, δεν αφορά στις πανελλήνιες, αλλά μόνο στο ζήτημα της εργασιακής αποκατάστασης, καθώς συγκριτικά το Σύστημα Υγείας στην Ελλάδα για τους πολίτες ιατρούς είναι εντελώς, μα εντελώς, ασύμφορο για να δουλέψεις.

Είναι πολύ απλά τα πράγματα.Ο επιτυχών στις πανελλήνιες είναι στο 3% του ελληνικού πληθυσμού από άποψη ευφυίας αφού το 3% μόνο των διαγωνιζόμενων περνάει στις ιατρικές σχολές.Στις ΗΠΑ η επιλογή υποψηφίων ιατρικών σχολών γίνεται επίσης με εξεταστικές επιδόσεις και πάλι η επιτυχία αφορά ένα 3-5% των υποψηφίων στο γενικό πληθυσμό.Αν πάρουμε σα δεδομένο το μέσο IQ κάπου 90 στην Ελλάδα,κάπου 100 στις ΗΠΑ,έπεται οτι Ελληνες και Αμερικανοί επιτυχόντες έχουν περίπου το ίδιο προφίλ σε γενικές γραμμές IQ πάνω από 120-130.Συνεπώς ο Ελληνας απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου που εισήχθη με πανελλήνιες έχει εξαιρετικές πιθανότητες να περάσει τα USMLE γιατί έχουν δημιουργηθεί με βάση δυνατότητες πληθυσμού στον οποίο προσομοιάζει.Δεν έχει σχέση με την ποιότητα της σχολής που τελείωσε αλλά με τον τρόπο εισαγωγής.Ο τρόπος εισαγωγής εξασφαλίζει την επιτυχία.

Οταν όμως αφαιρείς από τον πληθυσμό τα άτομα υψηλού IQ οι επιδόσεις μειώνονται ραγδαία γιατί έτσι το μέσο IQ μειώνεται ραγδαία.Η αφαίρεση δηλαδή λίγων σχετικά ατόμων στο γενικό πληθυσμό έχει πολύ δραστικά αποτελέσματα στη συνολική επίδοση.Και για πολλούς ακόμα λόγους.(και demotivation των υπολοίπων).

Στους στρατιωτικούς γιατρούς παρατηρούμε οτι χρησιμοποιούν τον τίτλο στρατιωτικός στο ιατρείο σα να επρόκειτο για εξτρά προσόν.Θα πήγαινε κάποιος σε στρατιωτικό δικηγόρο,στρατιωτικό λογιστή ή ακόμα και στρατιωτικό ψυχολόγο επειδή είναι στρατιωτικός?Γιατί λοιπόν να χρησιμοποιείται στον τίτλο ιατρείου σαν προσόν?Θα έπρεπε κανονικά να είναι το αντίθετο ο στρατιωτικός να θεωρείται χαμηλότερου επιπέδου αφού έχει και τα καθήκοντα διοικητικά,μάχιμα κτλ του στρατού.Και όμως είναι προσόν και για αυτό διαφημίζεται και είναι ακριβώς γιατί ο τύπος που πέρασε στρατιωτική ιατρική έχει εισαχθεί σε υψηλόβαθμη σχολή με πανελλήνιες ενώ ο τύπος που αποφοίτησε από πολιτική ιατρική κατά 70% δεν έχει εισαχθεί με πανελλήνιες.Αυτή την εγγύηση προσόντων έχει ο στρατιωτικός και τη μοστράρει.Αντίθετα ο μεταγραφέντας αναβαθμίζεται τεχνητά,θα γράψει πού τελείωσε αλλά όχι πού πέρασε.

Επειδή το σύστημα εξυπηρετεί χιλιάδες μεταγραφέντων,δικατσάδων κτλ δε λέει κανείς τίποτα ή δεν τολμάει να πει τίποτα.Αμα τους γράφεις στα παπάρια σου κανονικά δεν έχεις πρόβλημα να τα γράψεις.Εδώ δεν πας για ηθική διαμαρτυρία αλλά για να φορμάρεις την κατάσταση χωρίς να ενδιαφέρεσαι για παράπλευρες απώλειες που είναι και η δύναμή τους στην τελική με την έννοια αν χτυπήσεις εμάς,διαχέεται η ζημιά σε όλη την κοινωνία άρα την πληρώνεις και εσύ.

 

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Είναι πολύ απλά τα πράγματα.Ο επιτυχών στις πανελλήνιες είναι στο 3% του ελληνικού πληθυσμού από άποψη ευφυίας αφού το 3% μόνο των διαγωνιζόμενων περνάει στις ιατρικές σχολές.Στις ΗΠΑ η επιλογή υποψηφίων ιατρικών σχολών γίνεται επίσης με εξεταστικές επιδόσεις και πάλι η επιτυχία αφορά ένα 3-5% των υποψηφίων στο γενικό πληθυσμό.Αν πάρουμε σα δεδομένο το μέσο IQ κάπου 90 στην Ελλάδα,κάπου 100 στις ΗΠΑ,έπεται οτι Ελληνες και Αμερικανοί επιτυχόντες έχουν περίπου το ίδιο προφίλ σε γενικές γραμμές IQ πάνω από 120-130.

Δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να εκφέρω άποψη πάνω στα ποσοστά, καθώς και στα νούμερα, που αναφέρεις γιατί δεν τα γνωρίζω. Ωστόσο, ακόμα και να θεωρήσουμε ότι το προφίλ των επιτυχόντων εισαγωγής στις Ιατρικές Σχολές των Η.Π.Α. προσομοιάζει με αυτό των Ελλήνων εισαχθέντων στις Ιατρικές Σχολές της Ελλάδας (που δεν είναι έτσι, ακριβώς γιατί δεν λαμβάνεις υπόψιν τη συνολική βαρύτητα της μέσης εκπαίδευσης, σε όλα τα επίπεδα, που έχει λάβει ο μέσος Αμερικάνος, εν συγκρίσει με τον μέσο Έλληνα απόφοιτο λυκείου, προσαρμοσμένη πάντα στις ανάγκες της εκάστοτε τοπικής κοινωνίας, καθώς επίσης και τις σχετικές εξωσχολικές απαιτήσεις που θέτει το εκάστοτε Πανεπιστήμιο για τους σε αυτό εισαχθέντες), θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι οι εξετάσεις USMLE αφορούν στην άσκηση της Ιατρικής στις Η.Π.Α., μετά από γνώση που αποκτάται όχι σε λυκειακό επίπεδο, αλλά σε αντίστοιχο ακαδημαϊκό.

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Συνεπώς ο Ελληνας απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου που εισήχθη με πανελλήνιες έχει εξαιρετικές πιθανότητες να περάσει τα USMLE γιατί έχουν δημιουργηθεί με βάση δυνατότητες πληθυσμού στον οποίο προσομοιάζει.Δεν έχει σχέση με την ποιότητα της σχολής που τελείωσε αλλά με τον τρόπο εισαγωγής.Ο τρόπος εισαγωγής εξασφαλίζει την επιτυχία.

Το τελευταίο σημαίνει πολύ απλά ότι οι USMLE συνδέονται άμεσα με την ποιότητα των προπτυχιακών - ακαδημαϊκών σου σπουδών και όχι με τον τρόπο εισαγωγής σου στην Ιατρική Σχολή. Και αυτό αφορά τόσο στην Ελλάδα, όσο και στις Η.Π.Α. Και επίτρεψέ μου επίσης να παρατηρήσω ότι υπάρχουν χαώδεις διαφορές ανάμεσα στην Ιατρική Εκπαίδευση που παρέχεται προπτυχιακά στις Η.Π.Α., εν συγκρίσει με τα διαλυμένα ακαδημαϊκά ιδρύματα και τα νοσοκομεία της Ψωροκώσταινας. Συνεπώς, ουδεμία συσχέτιση βλέπω να υπάρχει ανάμεσα στις Πανελλήνιες Εξετάσεις (σύστημα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, μοναδικά προσαρμοσμένο στο αντίστοιχο εκπαιδευτικό σύστημα της εκάστοτε χώρας -> Κανένα ασφαλές συγκριτικό συμπέρασμα δεν μπορεί να βγει για το ποιόν των υποψηφίων) και το USMLE (αξιολόγηση Ιατρικής γνώσης, κατόπιν αντίστοιχης ιατρικής εκπαιδεύσεως για τα δεδομένα των Η.Π.Α.).

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Οταν όμως αφαιρείς από τον πληθυσμό τα άτομα υψηλού IQ οι επιδόσεις μειώνονται ραγδαία γιατί έτσι το μέσο IQ μειώνεται ραγδαία.Η αφαίρεση δηλαδή λίγων σχετικά ατόμων στο γενικό πληθυσμό έχει πολύ δραστικά αποτελέσματα στη συνολική επίδοση.Και για πολλούς ακόμα λόγους.(και demotivation των υπολοίπων).

+++

Ισχύει αναμφισβήτητα. Ωστόσο, η συγκεκριμένη διατύπωση δεν σχετίζεται με το ζήτημα για το οποίο συζητάμε την προκειμένη στιγμή: Οι πανελλήνιες εξετάσεις προς εισαγωγή στο τριτοβάθμιο σύστημα εκπαίδευσης της Ψωροκώσταινας ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠ’ ΟΥΔΕΝΙ με την οποιαδήποτε επιτυχία ή πλεονέκτημα στις εξετάσεις USMLE οι οποίες αφορούν στην άσκηση της Ιατρικής στις Η.Π.Α. !!

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Στους στρατιωτικούς γιατρούς παρατηρούμε οτι χρησιμοποιούν τον τίτλο στρατιωτικός στο ιατρείο σα να επρόκειτο για εξτρά προσόν.Θα πήγαινε κάποιος σε στρατιωτικό δικηγόρο,στρατιωτικό λογιστή ή ακόμα και στρατιωτικό ψυχολόγο επειδή είναι στρατιωτικός?Γιατί λοιπόν να χρησιμοποιείται στον τίτλο ιατρείου σαν προσόν?Θα έπρεπε κανονικά να είναι το αντίθετο ο στρατιωτικός να θεωρείται χαμηλότερου επιπέδου αφού έχει και τα καθήκοντα διοικητικά,μάχιμα κτλ του στρατού.

Οι στρατιωτικοί ιατροί εκπαιδεύονται και προπτυχιακά, αλλά και μεταπτυχιακά, ακριβώς στις ίδιες δομές με τους πολίτες ιατρούς. Επομένως, ο ενδεχόμενα απόλυτα διαφανής τρόπος εισαγωγής τους στην Ιατρική Σχολή, όπως τον περιγράφεις, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν μπορεί να αποτελεί εγγύηση για το ποιόν της Ιατρικής εκπαίδευσης που έχουν λάβει, δεδομένου ότι η παραπάνω διαδικασία ιατρικής εκπαίδευσης είναι κοινή με αυτήν και αυτών που βρέθηκαν στις Ιατρικές Σχολές με αδιαφανείς διαδικασίες (μεταγραφές ή ό,τι άλλο). Το εάν ο οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να μοστράρει το οτιδήποτε άσχετο  με την ουσία της ιατρικής του εκπαίδευσης και ο πελάτης πρόβατο το καταπίνει αμάσητο, είναι ζήτημα δομών και λειτουργίας της εκάστοτε κοινωνίας.

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Και όμως είναι προσόν και για αυτό διαφημίζεται και είναι ακριβώς γιατί ο τύπος που πέρασε στρατιωτική ιατρική έχει εισαχθεί σε υψηλόβαθμη σχολή με πανελλήνιες ενώ ο τύπος που αποφοίτησε από πολιτική ιατρική κατά 70% δεν έχει εισαχθεί με πανελλήνιες.Αυτή την εγγύηση προσόντων έχει ο στρατιωτικός και τη μοστράρει.Αντίθετα ο μεταγραφέντας αναβαθμίζεται τεχνητά,θα γράψει πού τελείωσε αλλά όχι πού πέρασε.

Ξαναλέω: Το να διαφημίζει κάποιος το ότι είναι στρατιωτικός ιατρός, παρέχει κύρος όχι λόγω πανελληνίων εξετάσεων, αλλά λόγω του γεγονότος ότι η υπάρχουσα κατεστραμμένη αγορά ιατρικής εργασίας του προσφέρει το κίνητρο για να το κάνει. Η δε εγγύηση προκύπτει από το γεγονός ότι η εκτίμηση που έχει ο μέσος Έλληνας για τα δημόσια νοσοκομεία είναι τόσο μεγάλη, όσο είναι και αυτή που έχει για τους πολιτικούς του (άλλο το ότι τους ψηφίζει… αυτό γίνεται για λόγους σκοπιμότητας, παρόλο που η αποχή αγγίζει περίπου το 50% κάθε φορά). Συνεπώς, η σκέψη ότι ορισμένες δομές, όπως είναι αυτή των σωμάτων ασφαλείας και του στρατού, ακόμα διατηρούν κάποιες υποτυπώδεις αυτόνομες υπηρεσίες υγείας μέσα σε αυτό το υγειονομικό μπάχαλο, είναι αυτό που ακόμα πουλάει στον απλό λαουτζίκο. Ωστόσο, το γεγονός αυτό είναι ΑΣΧΕΤΟ με τον θεσμό των πανελληνίων εξετάσεων. Έχει να κάνει καθαρά με την αγορά της ιατρικής εργασίας στο Μπανανιστάν.

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Επειδή το σύστημα εξυπηρετεί χιλιάδες μεταγραφέντων,δικατσάδων κτλ δε λέει κανείς τίποτα ή δεν τολμάει να πει τίποτα.Αμα τους γράφεις στα παπάρια σου κανονικά δεν έχεις πρόβλημα να τα γράψεις.Εδώ δεν πας για ηθική διαμαρτυρία αλλά για να φορμάρεις την κατάσταση χωρίς να ενδιαφέρεσαι για παράπλευρες απώλειες που είναι και η δύναμή τους στην τελική με την έννοια αν χτυπήσεις εμάς,διαχέεται η ζημιά σε όλη την κοινωνία άρα την πληρώνεις και εσύ.

+++

Ισχύουν όλα τα παραπάνω. Παρόλο που το σύστημα των ισορροπιών που περιγράφεις, όπως έχεις ήδη πει και εσύ σε προηγούμενα post, έχει καταρρεύσει προ πολλού.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 hours ago, mihiatrik said:

Δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να εκφέρω άποψη πάνω στα ποσοστά, καθώς και στα νούμερα, που αναφέρεις γιατί δεν τα γνωρίζω. Ωστόσο, ακόμα και να θεωρήσουμε ότι το προφίλ των επιτυχόντων εισαγωγής στις Ιατρικές Σχολές των Η.Π.Α. προσομοιάζει με αυτό των Ελλήνων εισαχθέντων στις Ιατρικές Σχολές της Ελλάδας (που δεν είναι έτσι, ακριβώς γιατί δεν λαμβάνεις υπόψιν τη συνολική βαρύτητα της μέσης εκπαίδευσης, σε όλα τα επίπεδα, που έχει λάβει ο μέσος Αμερικάνος, εν συγκρίσει με τον μέσο Έλληνα απόφοιτο λυκείου, προσαρμοσμένη πάντα στις ανάγκες της εκάστοτε τοπικής κοινωνίας, καθώς επίσης και τις σχετικές εξωσχολικές απαιτήσεις που θέτει το εκάστοτε Πανεπιστήμιο για τους σε αυτό εισαχθέντες), θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι οι εξετάσεις USMLE αφορούν στην άσκηση της Ιατρικής στις Η.Π.Α., μετά από γνώση που αποκτάται όχι σε λυκειακό επίπεδο, αλλά σε αντίστοιχο ακαδημαϊκό.

Το τελευταίο σημαίνει πολύ απλά ότι οι USMLE συνδέονται άμεσα με την ποιότητα των προπτυχιακών - ακαδημαϊκών σου σπουδών και όχι με τον τρόπο εισαγωγής σου στην Ιατρική Σχολή. Και αυτό αφορά τόσο στην Ελλάδα, όσο και στις Η.Π.Α. Και επίτρεψέ μου επίσης να παρατηρήσω ότι υπάρχουν χαώδεις διαφορές ανάμεσα στην Ιατρική Εκπαίδευση που παρέχεται προπτυχιακά στις Η.Π.Α., εν συγκρίσει με τα διαλυμένα ακαδημαϊκά ιδρύματα και τα νοσοκομεία της Ψωροκώσταινας. Συνεπώς, ουδεμία συσχέτιση βλέπω να υπάρχει ανάμεσα στις Πανελλήνιες Εξετάσεις (σύστημα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, μοναδικά προσαρμοσμένο στο αντίστοιχο εκπαιδευτικό σύστημα της εκάστοτε χώρας -> Κανένα ασφαλές συγκριτικό συμπέρασμα δεν μπορεί να βγει για το ποιόν των υποψηφίων) και το USMLE (αξιολόγηση Ιατρικής γνώσης, κατόπιν αντίστοιχης ιατρικής εκπαιδεύσεως για τα δεδομένα των Η.Π.Α.).

+++

Ισχύει αναμφισβήτητα. Ωστόσο, η συγκεκριμένη διατύπωση δεν σχετίζεται με το ζήτημα για το οποίο συζητάμε την προκειμένη στιγμή: Οι πανελλήνιες εξετάσεις προς εισαγωγή στο τριτοβάθμιο σύστημα εκπαίδευσης της Ψωροκώσταινας ΔΕΝ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠ’ ΟΥΔΕΝΙ με την οποιαδήποτε επιτυχία ή πλεονέκτημα στις εξετάσεις USMLE οι οποίες αφορούν στην άσκηση της Ιατρικής στις Η.Π.Α. !!

Οι στρατιωτικοί ιατροί εκπαιδεύονται και προπτυχιακά, αλλά και μεταπτυχιακά, ακριβώς στις ίδιες δομές με τους πολίτες ιατρούς. Επομένως, ο ενδεχόμενα απόλυτα διαφανής τρόπος εισαγωγής τους στην Ιατρική Σχολή, όπως τον περιγράφεις, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν μπορεί να αποτελεί εγγύηση για το ποιόν της Ιατρικής εκπαίδευσης που έχουν λάβει, δεδομένου ότι η παραπάνω διαδικασία ιατρικής εκπαίδευσης είναι κοινή με αυτήν και αυτών που βρέθηκαν στις Ιατρικές Σχολές με αδιαφανείς διαδικασίες (μεταγραφές ή ό,τι άλλο). Το εάν ο οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να μοστράρει το οτιδήποτε άσχετο  με την ουσία της ιατρικής του εκπαίδευσης και ο πελάτης πρόβατο το καταπίνει αμάσητο, είναι ζήτημα δομών και λειτουργίας της εκάστοτε κοινωνίας.

Ξαναλέω: Το να διαφημίζει κάποιος το ότι είναι στρατιωτικός ιατρός, παρέχει κύρος όχι λόγω πανελληνίων εξετάσεων, αλλά λόγω του γεγονότος ότι η υπάρχουσα κατεστραμμένη αγορά ιατρικής εργασίας του προσφέρει το κίνητρο για να το κάνει. Η δε εγγύηση προκύπτει από το γεγονός ότι η εκτίμηση που έχει ο μέσος Έλληνας για τα δημόσια νοσοκομεία είναι τόσο μεγάλη, όσο είναι και αυτή που έχει για τους πολιτικούς του (άλλο το ότι τους ψηφίζει… αυτό γίνεται για λόγους σκοπιμότητας, παρόλο που η αποχή αγγίζει περίπου το 50% κάθε φορά). Συνεπώς, η σκέψη ότι ορισμένες δομές, όπως είναι αυτή των σωμάτων ασφαλείας και του στρατού, ακόμα διατηρούν κάποιες υποτυπώδεις αυτόνομες υπηρεσίες υγείας μέσα σε αυτό το υγειονομικό μπάχαλο, είναι αυτό που ακόμα πουλάει στον απλό λαουτζίκο. Ωστόσο, το γεγονός αυτό είναι ΑΣΧΕΤΟ με τον θεσμό των πανελληνίων εξετάσεων. Έχει να κάνει καθαρά με την αγορά της ιατρικής εργασίας στο Μπανανιστάν.

+++

Ισχύουν όλα τα παραπάνω. Παρόλο που το σύστημα των ισορροπιών που περιγράφεις, όπως έχεις ήδη πει και εσύ σε προηγούμενα post, έχει καταρρεύσει προ πολλού.

Δεν καταλαβαίνεις την έννοια της δεξαμενής.Ο Αμερικανός που έχει περάσει τα USMLE το έχει πετύχει γιατί έχει περάσει τα MCAT πιο πριν με καλό βαθμό για να μπει στην ιατρική.Το επίπεδο δυσκολίας των USMLE ρυθμίζεται με βάση τις επιδόσεις των αποφοίτων των αμερικανικών σχολών ιατρικής για να περνάει το 93%.Αυτές όμως είναι πολύ υψηλές αφού οι απόφοιτοι αυτοί έχουν επιλεχθεί μεταξύ των καλύτερων μαθητών στην Αμερική με τις κορυφαίες επιδόσεις.

Για να πάρουμε μια αναλογία,έστω οτι έχεις μια τάξη με τυπική αναλογία 5 μαθητές του 10,δύο του 13,δέκα του 15,δύο του 18 και έναν του 20.Αν προσαρμόσεις τα θέματα εξετάσεων με βάση τις επιδόσεις των μαθητών του 10,ο μαθητής του 20 θα αριστεύει σταθερά.Αν όμως πάρεις μαθητές του 20 από διαφορετικές τάξεις και ρυθμίσεις τη δυσκολία των θεμάτων με βάση τις επιδόσεις τους για να περνάει το 90%,τα θέματα θα είναι τρομερά δύσκολα σε σχέση με πριν.Οι μαθητές του 10 δε θα περνούσαν ούτε κατά 1% με τέτοια θέματα.Ολο το θέμα είναι η στανταντοποίηση με βάση ποια ομάδα επιδόσεων κάνεις το σταντάρισμα.

Ο επιτυχών στις πανελλήνιες ανήκει στο 3% του πληθυσμού από άποψη δυνατοτήτων αφού υπάρχουν 30000 υποψήφιοι για ιατρικές σχολές και μόνο 1000 περνάνε.Αρα αυτός δεν έχει πρόβλημα με τα USMLE ανεξαρτήτως της εκπαίδευσης που θα λάβει γιατί απλά έχει τα νοητικά εφόδια να σκίσει στις εξετάσεις.Βασικά να πιάσει τουλάχιστον το μέσο όρο των Αμερικανών αποφοίτων.

Ο άλλος που πήρε μεταγραφή και τελείωσε τη σχολή δεν έχει καμιά πιθανότητα να περάσει αυστηρές εξετάσεις γιατί δεν είναι επιλεγμένος με βάση δυνατότητα να περνάει εξετάσεις δηλαδή δεν έχει την απαραίτητη ακαδημαική νοημοσύνη.Αλλο αν πολιτικοί,γιατροί και καθηγητές επιχειρούν νόθευση,στην καθαρή μορφή αυτό είναι περίπου το σύστημα και καθορίζεται από βιολογικούς παράγοντες.Οπως δεν μπορείς να φέρεις έναν κοντό από την πίσω πόρτα και να τον ονομάσεις τρομερό ριμπάουντερ,έτσι δεν μπορείς να κάνεις και το ίδιο με τις ακαδημαικές επιδόσεις.Κάποια στιγμή η αλήθεια θα έρθει στο προσκήνιο.

Οι στρατιωτικοί απολαμβάνουν των προνομίων του στρατού τουτέστιν συνταξιοδότηση σε μικρή ηλικία,καλύτερη περίθαλμψη κτλ.Ενα εκ των προνομίων είναι η δυνατότητα τους να εξετάζονται από στρατιωτικούς γιατρούς που είναι κατά τεκμήριο καλύτεροι όχι γιατί τους έχει εκπαιδεύσει ο στρατός ή γιατί έχουν στρατιωτικό φρόνημα αλλά γιατί έχουν ακαδημαική επίδοση,επιμέλεια κτλ αφού πέρασαν με πανελλήνιες.

Τώρα βέβαια πιέζουν οι έξω και λένε γιατί ρε στρατιωτικέ να έχεις τέτοια προνόμια και εγώ να τρώω την πλέμπα στη μάπα.Να πάνε στα στρατιωτικά νοσοκομεία πολίτες και να έρθουν στα δημόσια στρατιωτικοί.Αφού ο στρατός τελεί υπό παρακμή,ούτε πραξικόπημα μπορεί να γίνει να ψαρώνουμε ούτε τίποτα.Συνεπώς πρέπει και οι στρατιωτικοί να χάσουν μερικά προνόμια λόγω της κρίσης.

Στην Ελλάδα δηλαδή ισχύει αυτό που λένε το νόθο νόμισμα διώχνει το καλό.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, Bratwurst2 said:

Δεν καταλαβαίνεις την έννοια της δεξαμενής.Ο Αμερικανός που έχει περάσει τα USMLE το έχει πετύχει γιατί έχει περάσει τα MCAT πιο πριν με καλό βαθμό για να μπει στην ιατρική.Το επίπεδο δυσκολίας των USMLE ρυθμίζεται με βάση τις επιδόσεις των αποφοίτων των αμερικανικών σχολών ιατρικής για να περνάει το 93%.Αυτές όμως είναι πολύ υψηλές αφού οι απόφοιτοι αυτοί έχουν επιλεχθεί μεταξύ των καλύτερων μαθητών στην Αμερική με τις κορυφαίες επιδόσεις.

Δεν καταλαβαίνεις ότι είναι λογικό σφάλμα να προσπαθείς να ταυτίσεις όχι μόνο δύο διαφορετικές δεξαμενές μεταξύ τους, αλλά και σε διαφορετικές φάσεις ανάπτυξης ;; Μια δεξαμενή με καρχαρίες δεν είναι ίδια με μια δεξαμενή με μπακαλιάρους. Όπως επίσης, μια δεξαμενή με νεαρούς καρχαρίες, δεν είναι ίδια με μια δεξαμενή με ενήλικες καρχαρίες.

4 ώρες πριν, Bratwurst2 said:

Για να πάρουμε μια αναλογία,έστω οτι έχεις μια τάξη με τυπική αναλογία 5 μαθητές του 10,δύο του 13,δέκα του 15,δύο του 18 και έναν του 20.Αν προσαρμόσεις τα θέματα εξετάσεων με βάση τις επιδόσεις των μαθητών του 10,ο μαθητής του 20 θα αριστεύει σταθερά.Αν όμως πάρεις μαθητές του 20 από διαφορετικές τάξεις και ρυθμίσεις τη δυσκολία των θεμάτων με βάση τις επιδόσεις τους για να περνάει το 90%,τα θέματα θα είναι τρομερά δύσκολα σε σχέση με πριν.Οι μαθητές του 10 δε θα περνούσαν ούτε κατά 1% με τέτοια θέματα.Ολο το θέμα είναι η στανταντοποίηση με βάση ποια ομάδα επιδόσεων κάνεις το σταντάρισμα.

Συνεπώς, ο βαθμός είκοσι (20) του Αμερικάνου σε καμία περίπτωση δεν ταυτίζεται με το αντίστοιχο είκοσι (20) του Έλληνα. Ακόμα και οι ποσοστώσεις να τηρούνταν, δηλαδή το 3% που αναφέρεις, πάλι ο καρχαρίας δεν μπορεί να συγκριθεί με τον μπακαλιάρο. Δηλαδή, η ποσόστωση από μόνη της δηλαδή ΔΕΝ ομογενοποιεί τα δύο δείγματα και φυσικά το 3% των καλύτερων μπακαλιάρων ΔΕΝ μπορούνε να συγκριθούνε με το 3% των καλύτερων καρχαριών.

4 ώρες πριν, Bratwurst2 said:

Ο επιτυχών στις πανελλήνιες ανήκει στο 3% του πληθυσμού από άποψη δυνατοτήτων αφού υπάρχουν 30000 υποψήφιοι για ιατρικές σχολές και μόνο 1000 περνάνε.Αρα αυτός δεν έχει πρόβλημα με τα USMLE ανεξαρτήτως της εκπαίδευσης που θα λάβει γιατί απλά έχει τα νοητικά εφόδια να σκίσει στις εξετάσεις.Βασικά να πιάσει τουλάχιστον το μέσο όρο των Αμερικανών αποφοίτων.

Αλλά ακόμα και εάν θεωρούσαμε ότι στα πρώιμα στάδια ανάπτυξης (δηλαδή στο λυκειακό επίπεδο και όσον αφορά στις Πανελλήνιες εξετάσεις και στα MCAT) τα ψαράκια είναι συγκρίσιμα μεταξύ τους, ανεξαρτήτως είδους, στη φάση των δεξαμενών με τα ενήλικα ψάρια (ακαδημαϊκό επίπεδο και USMLE) η αρχική ποσόστωση των πανελληνίων εξετάσεων δεν λέει απολύτως τίποτα. Και αυτό γιατί παραβλέπεις τη χαοτική διαφορά μεταξύ των ακαδημαϊκών επιπέδων που προσφέρουν προπτυχιακά οι δύο χώρες (Ελλάδα και Η.Π.Α.). Συνεπώς, το 3% των καλύτερων μπακαλιάρων ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μπορέσουν να συναγωνιστούν το 3% των καλύτερων καρχαριών, σε ακαδημαϊκό επίπεδο, δηλαδή σε επίπεδο USMLE. Και αυτό γιατί το USMLE απευθύνεται σε καρχαρίες και όχι σε μπακαλιάρους…

Ο προσωπικός κόπος που μπορεί να καταβάλει ένας μπακαλιάρος για να σκίσει στις εξετάσεις USMLE, ΔΕΝ σχετίζεται ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ με τις πανελλήνιες εξετάσεις των Μπακαλιάρων !!

4 ώρες πριν, Bratwurst2 said:

Ο άλλος που πήρε μεταγραφή και τελείωσε τη σχολή δεν έχει καμιά πιθανότητα να περάσει αυστηρές εξετάσεις γιατί δεν είναι επιλεγμένος με βάση δυνατότητα να περνάει εξετάσεις δηλαδή δεν έχει την απαραίτητη ακαδημαική νοημοσύνη.Αλλο αν πολιτικοί,γιατροί και καθηγητές επιχειρούν νόθευση,στην καθαρή μορφή αυτό είναι περίπου το σύστημα και καθορίζεται από βιολογικούς παράγοντες.Οπως δεν μπορείς να φέρεις έναν κοντό από την πίσω πόρτα και να τον ονομάσεις τρομερό ριμπάουντερ,έτσι δεν μπορείς να κάνεις και το ίδιο με τις ακαδημαικές επιδόσεις.Κάποια στιγμή η αλήθεια θα έρθει στο προσκήνιο.

+++

Έτσι ακριβώς είναι. Γι’ αυτό και αυτή η Μπουρδελοχώρα έχει κολλήσει στον βούρκο, εδώ και δεκαετίες.

4 ώρες πριν, Bratwurst2 said:

Οι στρατιωτικοί απολαμβάνουν των προνομίων του στρατού τουτέστιν συνταξιοδότηση σε μικρή ηλικία,καλύτερη περίθαλμψη κτλ.Ενα εκ των προνομίων είναι η δυνατότητα τους να εξετάζονται από στρατιωτικούς γιατρούς που είναι κατά τεκμήριο καλύτεροι όχι γιατί τους έχει εκπαιδεύσει ο στρατός ή γιατί έχουν στρατιωτικό φρόνημα αλλά γιατί έχουν ακαδημαική επίδοση,επιμέλεια κτλ αφού πέρασαν με πανελλήνιες.

Δεν καταλαβαίνω, από που προκύπτει ότι οι στρατιωτικοί ιατροί έχουνε καλύτερη ακαδημαϊκή επίδοση και επιμέλεια από τους υπόλοιπους ή ότι γίνονται καλύτεροι ιατροί εργαζόμενοι ως ειδικευόμενοι ;; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ !! Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι υπήρχανε επιμελείς στρατιωτικοί ιατροί, αλλά είχαμε και μαέστρους στα σκονάκια και στην απάτη. Όπως και οι πολίτες ιατροί δηλαδή. Συνεπώς, κανενός είδους τεκμήριο δεν υφίσταται που να λέει ότι εντός της Ιατρικής Σχολής οι στρατιωτικοί ιατροί έχουνε καλύτερες ακαδημαϊκές ή ιατρικές επιδόσεις (εντός της ιατρικής ειδικότητας δηλαδή) από τους πολίτες ιατρούς. Είχαμε καλούς στρατιωτικούς ιατρούς (ως ιατρική σκέψη και ακαδημαϊκή επίδοση), ναι, αλλά είχαμε και ντουγάνια (ντυπ στόκους).

Και από πουθενά δεν προκύπτει ότι οι πανελλήνιες εξετάσεις σχετίζονται καθ' οποιονδήποτε τρόπο με τις ακαδημαϊκές επιδόσεις ή με τις επιδόσεις στην Ιατρική Ειδικότητα (εργαζόμενοι εντός ελληνικού νοσοκομείου). Είτε πέρασες στην Ιατρική Σχολή με πανελλήνιες εξετάσεις, είτε χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις, εάν δεν χρησιμοποιείς βύσμα και δεν αντιγράφεις, τότε όλοι, στρατιωτικοί και πολίτες ιατροί, ΕΧΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ !! Ο βαθμός επιμέλειας που θα επιδείξεις κατά τη διάρκεια των σπουδών σου είναι καθαρά δική σου επιλογή και ΔΕΝ σχετίζεται με τον τρόπο που πέρασες σε αυτήν.

Επίσης, είναι λάθος να θεωρείται και να αναπαράγεται η μπαρούφα ότι η Ιατρική Σχολή θέλει καλά μυαλά, ή ότι πρέπει να έχει δύσκολες εξετάσεις, ή ότι θέλει τρομερή επιμέλεια για να αποφοιτήσεις. ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ !! Στην Ιατρική Σχολή καταλήγουνε να περνάνε πολύ υψηλοί βαθμοί ακριβώς γιατί υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των υποψηφίων. Εάν δεν την προτιμούσανε, οι βάσεις των Ιατρικών Σχολών θα πέφτανε αυτόματα. Γιατί δεν καθορίζουνε οι ίδιες οι Ιατρικές Σχολές τον βαθμό εισαγωγής, αλλά η ζήτηση και ο ανταγωνισμός που υπάρχει μεταξύ των υποψηφίων. Καθορισμός της βάσης εισαγωγής από τις ίδιες τις Ιατρικές Σχολές, μετά από αντικειμενική αξιολόγηση του επιπέδου δυσκολίας των γνώσεων ή της εξυπνάδας – ευστροφίας που απαιτείται έτσι ώστε να αποφοιτήσεις από αυτές, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕ ΠΟΤΕ !! Και εάν γινόταν, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα έπιανε πάνω από 18.000 μόρια…

Το παραπάνω πρακτικά σημαίνει ότι δεν γνωρίζουμε ποιος βαθμός πανελληνίων εξετάσεων συνεπάγεται ότι θα γίνεις και καλός ιατρός. Πράγμα που σημαίνει, φίλε Bratwurst2, ότι οι πανελλήνιες εξετάσεις αποτελούν έναν σχετικά τεχνητό διαχωρισμό των υποψηφίων, ακριβώς γιατί ο βαθμός τους δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ αντίκρισμα στην ακαδημαϊκή πραγματικότητα, επειδή δεν έχει αξιολογηθεί και ποτέ κάτι τέτοιο. Αυτό σημαίνει ότι είτε περάσεις εντός της Ιατρικής Σχολής με πανελλήνιες εξετάσεις και 19.000 μόρια, είτε έρθεις με μεταγραφή, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τι ιατρός θα καταλήξεις τελικά, ακριβώς γιατί όλοι όσοι έχουνε βρεθεί τελικά εντός της ίδιας δεξαμενής, όπως και εάν έχουνε βρεθεί, έχουνε τις ίδιες ευκαιρίες, αφού τους παρέχονται ακριβώς οι ίδιες εκπαιδευτικές δυνατότητες, ανεξαρτήτως τρόπου και βαθμού εισαγωγής. Εγώ πάντως ισχυρίζομαι ότι η Ιατρική Σχολή ΔΕΝ απαιτεί ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ τους εξαιρετικά υψηλούς βαθμούς που βγάζουμε κατά τις Πανελλήνιες Εξετάσεις, έτσι ώστε να γίνεις καλός ιατρός !!

4 ώρες πριν, Bratwurst2 said:

Τώρα βέβαια πιέζουν οι έξω και λένε γιατί ρε στρατιωτικέ να έχεις τέτοια προνόμια και εγώ να τρώω την πλέμπα στη μάπα.Να πάνε στα στρατιωτικά νοσοκομεία πολίτες και να έρθουν στα δημόσια στρατιωτικοί.Αφού ο στρατός τελεί υπό παρακμή,ούτε πραξικόπημα μπορεί να γίνει να ψαρώνουμε ούτε τίποτα.Συνεπώς πρέπει και οι στρατιωτικοί να χάσουν μερικά προνόμια λόγω της κρίσης.

Στην Ελλάδα δηλαδή ισχύει αυτό που λένε το νόθο νόμισμα διώχνει το καλό.

+++

Πλην όμως, ταπεινή μου άποψη είναι ότι πρέπει να σταματήσουν τα πάσης φύσεως ειδικά προνόμια και το πλήθος των ειδικών κατηγοριών και να αρχίσουν πλέον να μπαίνουνε και λίγο αξιοκρατικά κριτήρια στην αγορά εργασίας. Τουλάχιστον, τώρα που βουλιάζουμε, ας κοιτάξουμε να μάθουμε και λίγο κολύμπι.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, mihiatrik said:

Δεν καταλαβαίνεις ότι είναι λογικό σφάλμα να προσπαθείς να ταυτίσεις όχι μόνο δύο διαφορετικές δεξαμενές μεταξύ τους, αλλά και σε διαφορετικές φάσεις ανάπτυξης ;; Μια δεξαμενή με καρχαρίες δεν είναι ίδια με μια δεξαμενή με μπακαλιάρους. Όπως επίσης, μια δεξαμενή με νεαρούς καρχαρίες, δεν είναι ίδια με μια δεξαμενή με ενήλικες καρχαρίες.

Συνεπώς, ο βαθμός είκοσι (20) του Αμερικάνου σε καμία περίπτωση δεν ταυτίζεται με το αντίστοιχο είκοσι (20) του Έλληνα. Ακόμα και οι ποσοστώσεις να τηρούνταν, δηλαδή το 3% που αναφέρεις, πάλι ο καρχαρίας δεν μπορεί να συγκριθεί με τον μπακαλιάρο. Δηλαδή, η ποσόστωση από μόνη της δηλαδή ΔΕΝ ομογενοποιεί τα δύο δείγματα και φυσικά το 3% των καλύτερων μπακαλιάρων ΔΕΝ μπορούνε να συγκριθούνε με το 3% των καλύτερων καρχαριών.

Αλλά ακόμα και εάν θεωρούσαμε ότι στα πρώιμα στάδια ανάπτυξης (δηλαδή στο λυκειακό επίπεδο και όσον αφορά στις Πανελλήνιες εξετάσεις και στα MCAT) τα ψαράκια είναι συγκρίσιμα μεταξύ τους, ανεξαρτήτως είδους, στη φάση των δεξαμενών με τα ενήλικα ψάρια (ακαδημαϊκό επίπεδο και USMLE) η αρχική ποσόστωση των πανελληνίων εξετάσεων δεν λέει απολύτως τίποτα. Και αυτό γιατί παραβλέπεις τη χαοτική διαφορά μεταξύ των ακαδημαϊκών επιπέδων που προσφέρουν προπτυχιακά οι δύο χώρες (Ελλάδα και Η.Π.Α.). Συνεπώς, το 3% των καλύτερων μπακαλιάρων ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μπορέσουν να συναγωνιστούν το 3% των καλύτερων καρχαριών, σε ακαδημαϊκό επίπεδο, δηλαδή σε επίπεδο USMLE. Και αυτό γιατί το USMLE απευθύνεται σε καρχαρίες και όχι σε μπακαλιάρους…

Ο προσωπικός κόπος που μπορεί να καταβάλει ένας μπακαλιάρος για να σκίσει στις εξετάσεις USMLE, ΔΕΝ σχετίζεται ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ με τις πανελλήνιες εξετάσεις των Μπακαλιάρων !!

+++

Έτσι ακριβώς είναι. Γι’ αυτό και αυτή η Μπουρδελοχώρα έχει κολλήσει στον βούρκο, εδώ και δεκαετίες.

Δεν καταλαβαίνω, από που προκύπτει ότι οι στρατιωτικοί ιατροί έχουνε καλύτερη ακαδημαϊκή επίδοση και επιμέλεια από τους υπόλοιπους ή ότι γίνονται καλύτεροι ιατροί εργαζόμενοι ως ειδικευόμενοι ;; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ !! Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι υπήρχανε επιμελείς στρατιωτικοί ιατροί, αλλά είχαμε και μαέστρους στα σκονάκια και στην απάτη. Όπως και οι πολίτες ιατροί δηλαδή. Συνεπώς, κανενός είδους τεκμήριο δεν υφίσταται που να λέει ότι εντός της Ιατρικής Σχολής οι στρατιωτικοί ιατροί έχουνε καλύτερες ακαδημαϊκές ή ιατρικές επιδόσεις (εντός της ιατρικής ειδικότητας δηλαδή) από τους πολίτες ιατρούς. Είχαμε καλούς στρατιωτικούς ιατρούς (ως ιατρική σκέψη και ακαδημαϊκή επίδοση), ναι, αλλά είχαμε και ντουγάνια (ντυπ στόκους).

Και από πουθενά δεν προκύπτει ότι οι πανελλήνιες εξετάσεις σχετίζονται καθ' οποιονδήποτε τρόπο με τις ακαδημαϊκές επιδόσεις ή με τις επιδόσεις στην Ιατρική Ειδικότητα (εργαζόμενοι εντός ελληνικού νοσοκομείου). Είτε πέρασες στην Ιατρική Σχολή με πανελλήνιες εξετάσεις, είτε χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις, εάν δεν χρησιμοποιείς βύσμα και δεν αντιγράφεις, τότε όλοι, στρατιωτικοί και πολίτες ιατροί, ΕΧΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ !! Ο βαθμός επιμέλειας που θα επιδείξεις κατά τη διάρκεια των σπουδών σου είναι καθαρά δική σου επιλογή και ΔΕΝ σχετίζεται με τον τρόπο που πέρασες σε αυτήν.

Επίσης, είναι λάθος να θεωρείται και να αναπαράγεται η μπαρούφα ότι η Ιατρική Σχολή θέλει καλά μυαλά, ή ότι πρέπει να έχει δύσκολες εξετάσεις, ή ότι θέλει τρομερή επιμέλεια για να αποφοιτήσεις. ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ !! Στην Ιατρική Σχολή καταλήγουνε να περνάνε πολύ υψηλοί βαθμοί ακριβώς γιατί υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των υποψηφίων. Εάν δεν την προτιμούσανε, οι βάσεις των Ιατρικών Σχολών θα πέφτανε αυτόματα. Γιατί δεν καθορίζουνε οι ίδιες οι Ιατρικές Σχολές τον βαθμό εισαγωγής, αλλά η ζήτηση και ο ανταγωνισμός που υπάρχει μεταξύ των υποψηφίων. Καθορισμός της βάσης εισαγωγής από τις ίδιες τις Ιατρικές Σχολές, μετά από αντικειμενική αξιολόγηση του επιπέδου δυσκολίας των γνώσεων ή της εξυπνάδας – ευστροφίας που απαιτείται έτσι ώστε να αποφοιτήσεις από αυτές, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕ ΠΟΤΕ !! Και εάν γινόταν, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα έπιανε πάνω από 18.000 μόρια…

Το παραπάνω πρακτικά σημαίνει ότι δεν γνωρίζουμε ποιος βαθμός πανελληνίων εξετάσεων συνεπάγεται ότι θα γίνεις και καλός ιατρός. Πράγμα που σημαίνει, φίλε Bratwurst2, ότι οι πανελλήνιες εξετάσεις αποτελούν έναν σχετικά τεχνητό διαχωρισμό των υποψηφίων, ακριβώς γιατί ο βαθμός τους δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ αντίκρισμα στην ακαδημαϊκή πραγματικότητα, επειδή δεν έχει αξιολογηθεί και ποτέ κάτι τέτοιο. Αυτό σημαίνει ότι είτε περάσεις εντός της Ιατρικής Σχολής με πανελλήνιες εξετάσεις και 19.000 μόρια, είτε έρθεις με μεταγραφή, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τι ιατρός θα καταλήξεις τελικά, ακριβώς γιατί όλοι όσοι έχουνε βρεθεί τελικά εντός της ίδιας δεξαμενής, όπως και εάν έχουνε βρεθεί, έχουνε τις ίδιες ευκαιρίες, αφού τους παρέχονται ακριβώς οι ίδιες εκπαιδευτικές δυνατότητες, ανεξαρτήτως τρόπου και βαθμού εισαγωγής. Εγώ πάντως ισχυρίζομαι ότι η Ιατρική Σχολή ΔΕΝ απαιτεί ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ τους εξαιρετικά υψηλούς βαθμούς που βγάζουμε κατά τις Πανελλήνιες Εξετάσεις, έτσι ώστε να γίνεις καλός ιατρός !!

+++

Πλην όμως, ταπεινή μου άποψη είναι ότι πρέπει να σταματήσουν τα πάσης φύσεως ειδικά προνόμια και το πλήθος των ειδικών κατηγοριών και να αρχίσουν πλέον να μπαίνουνε και λίγο αξιοκρατικά κριτήρια στην αγορά εργασίας. Τουλάχιστον, τώρα που βουλιάζουμε, ας κοιτάξουμε να μάθουμε και λίγο κολύμπι.

Δεν καταλαβαίνεις την έννοια του πληθυσμού και των γονιδίων.Αυτά είναι στην καθαρή μορφή.Εκτός από την ακαδημαική υπεισέρχεται η συναισθηματική νοημοσύνη,η πρακτική δεξιότητα,η κιναισθητική νοημοσύνη,η κοινωνική νοημοσύνη,η καταγωγή και ένα σωρό άλλοι παράγοντες.Για τις ανάγκες όμως της ανάλυσης για να υπάρχει η καθαρή εικόνα αφαιρούμε κατ αρχάς όλες τις άλλες ιδιότητες και αφήνουμε μόνο την ακαδημαική ευφυία ως παράγοντα.Στη συνέχεια προσθέτουμε τις άλλες ιδιότητες για να προσεγγίσουμε περισσότερο την πραγματική κατάσταση.Δηλαδή μιλάμε για ένα θεωρητικό,ιδεατό μοντέλο που όμως επιτρέπει πολύ εύκολα να εξαχθούν συμπεράσματα ακριβώς λόγω της απλής μορφής.

Δεν έχει σημασία αν ο Ελληνας επιτυχών στις πανελλήνιες διδάχτηκε στη σχολή ύλη παρόμοια με αυτή των USMLE.Σημασία έχει οτι αν ασχοληθεί με τα USMLE θα τα περάσει κατά τεκμήριο.Αυτό λέμε.Πάρε ένα σκράπα στα μαθηματικά και μια ιδιοφυία.Το σκράπα όσο και να τον διδάξεις δε θα μάθει τίποτα.Η ιδιοφυία λίγο θέλει και θα γίνει τοπ.Κάπως έτσι λειτουργεί.Ολοι κάνουν φροντιστήρια,όλοι κάνουν ιδιαίτερα κάποιοι πιάνουν βαθμό και κάποιοι όχι.Αυτό είναι εν πολλοίς γενετικά καθορισμένο.

Είναι σαν ο ένας να έχει εγκέφαλο που στροφάρει με επεξεργαστή CPU τελευταίας γενιάς,RAM 64 gb,σκληρό 1 τερραμπάιτ και ο άλλος να έχει CPU δεκαετίας 80,RAM 1 Mb,σκληρό 2 Mb κτλ.Δεν υπάρχει σύγκριση,δε χρειάζεται καν να δώσουν εξετάσεις ο ένας απέναντι στον άλλον γιατί το αποτέλεσμα είναι προδιαγεγραμμένο.Αυτό το καταλαβαίνουν πολλοί όταν δίνουν πανελλήνιες οτι απλά είναι αδύνατο να περάσουν όσο και να διαβάσουν λόγω ανταγωνισμού.Και 100 χρόνια να έδιναν δε θα πέρναγαν ποτέ.

Τώρα όταν η κοινωνία επιχειρεί να διορθώσει το βιολογικό αποτέλεσμα με παρεμβάσεις τύπου ποσοστώσεων,μεταγραφών,αναγνωρίσεων κτλ θα έχουμε αναπόφευκτη πτώση των επιδόσεων.Δε γίνεται το κρέας να το βαφτίζεις ψάρι.Και στην Αμερική παίρνουν μαύρους στα πανεπιστήμια παρά τις κακές επιδόσεις στις εξετάσεις,παίρνουν μειονότητες,τοποθετούν γυναίκες με ποσοστώσεις και ένα σωρό άλλα.Αυτό δε σημαίνει οτι έχει θετικά αποτελέσματα στην παραγωγικότητα.Κατά μία θεωρία έχει.Η θα μπορούσε να έχει.

Ας πούμε βάζεις σε ένα κορυφαίο πανεπιστήμιο π.χ. Οξφόρδη 100 άτομα αρίστων επιδόσεων,50 βύσματα,γόνους και 20 μειονότητες.Θα τραβήξουν οι 100 τους άλλους πάνω ή οι 70 θα τραβήξουν τους 100 κάτω?Υποτίθεται οτι υπάρχει μια κοινωνική φόρμουλα ένας συμβιβασμός.Εισάγω το γόνο να φέρνει το παραδάκι,βάζω και τον καλό να βγάζει τη δουλειά και να φέρνει τις επιδόσεις.Ετσι είναι και οι δύο ευχαριστημένοι.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή η κοινωνική αποδοχή.Σου φέρνει το μεταγραφέντα να τον ανεβάσεις και εσύ την κοπανάς.Δεν υπάρχει το αλισβερίσι,η συναίνεση που υποτίθεται θα έπρεπε να υπάρχει για να λειτουργεί το σύστημα.Είναι εντελώς διαφορετικά συμφέροντα που αλληλοσυγκρούονται.Αλλα τα συμφέροντα των καθηγητών,άλλα των στρατιωτικών,άλλα των μεγαλογιατρών,άλλα των ΕΣΥτών,άλλα των ειδικευόμενων κτλ.Δεν υπάρχει βασική συνεννόηση.

Αυτό που λες για τις ανάγκες της σχολής στερείται βάσεως.Αν πάρεις έναν Αμερικανό που πέρασε τα USMLE και έναν που δεν τα πέρασε και τους κάνεις και τους δύο γιατρούς δε σημαίνει οτι ο πρώτος θα πάει καλύτερα από το δεύτερο.Οι εξεταστικές βάσεις και απαιτήσεις ρυθμίζονται με βάση τις επιδόσεις του έμψυχου υλικού στις εξετάσεις,όχι το τι απαιτείται για να γίνει κανείς γιατρός και τι όχι.

Οι στρατιωτικοί γιατροί είναι κατά μέσο όρο καλύτεροι γιατί πέρασαν όλοι με πανελλήνιες,τελειώνουν σχεδόν όλοι στα έξι χρόνια και με καλύτερους βαθμούς κατά μ.ο. από τους πολίτες.Αυτά δεν τα ξέρει ο κόσμος αφού δεν τα λέει κανείς,ο κόσμος κρίνει εκ του αποτελέσματος,έχει την αίσθηση από εμπειρία οτι οι στρατιωτικοί γιατροί είναι για κάποιο λόγο καλύτεροι.Αν ήμουν στρατιωτικός θα αγανακτούσα που πολλοί πολίτες χειρότεροι από μένα τα κονομάνε στο εξωτερικό ενώ εγώ θα ήμουν εγκλωβισμένος στον ΕΣ.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μήπως να ανοίξετε ένα άλλο θέμα και να τσακώνεστε εκεί ελεύθερα με τις αμπελοφιλοσοφίες σας, γιατί το έχετε ξεχειλώσει αυτό με τις άσχετες απαντήσεις σας, σε σχέση με την αρχική ερώτηση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Δεν καταλαβαίνεις την έννοια του πληθυσμού και των γονιδίων.Αυτά είναι στην καθαρή μορφή.Εκτός από την ακαδημαική υπεισέρχεται η συναισθηματική νοημοσύνη,η πρακτική δεξιότητα,η κιναισθητική νοημοσύνη,η κοινωνική νοημοσύνη,η καταγωγή και ένα σωρό άλλοι παράγοντες.Για τις ανάγκες όμως της ανάλυσης για να υπάρχει η καθαρή εικόνα αφαιρούμε κατ αρχάς όλες τις άλλες ιδιότητες και αφήνουμε μόνο την ακαδημαική ευφυία ως παράγοντα.Στη συνέχεια προσθέτουμε τις άλλες ιδιότητες για να προσεγγίσουμε περισσότερο την πραγματική κατάσταση.Δηλαδή μιλάμε για ένα θεωρητικό,ιδεατό μοντέλο που όμως επιτρέπει πολύ εύκολα να εξαχθούν συμπεράσματα ακριβώς λόγω της απλής μορφής.

Αντιλαμβάνομαι τι λες, όμως αυτό που προσπαθώ να επισημάνω είναι ότι οι παράμετροι αυτοί που περιγράφεις δεν αποτελούν απλά παράσιτα σε ένα βασικό σήμα πληροφορίας, τα οποία, προκειμένου να ερμηνεύσεις την τελευταία, μπορείς να τα αφαιρέσεις, χωρίς να αλλοιώσεις ουσιαστικά την αρχική σου πληροφορία. Αυτά που ονομάζεις παράσιτα του σήματος, στην ουσία αποτελούν βασικό μέρος της βασικής πληροφορίας. Άσχετα που για να την ερμηνεύσεις απαιτείται ένα μοντέλο προσέγγισης πολύ πιο περίπλοκο, από το υπερβολικά ισοπεδωτικό και απλοϊκό που προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις για να προσεγγίσεις την πραγματικότητα. Αυτό προσπαθώ να πω, ότι το πραγματικό μοντέλο που περιγράφει την πραγματικότητα είναι πολύ πιο περίπλοκο από μια ισοπεδωτική λογική του τύπου: " Όποιος περνάει από βραχνά πανελληνίων εξετάσεων σε μια χώρα, είναι το ίδιο άξιος να διαχειριστεί τις πανελλήνιες εξετάσεις μιας άλλης χώρας "

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Δεν έχει σημασία αν ο Ελληνας επιτυχών στις πανελλήνιες διδάχτηκε στη σχολή ύλη παρόμοια με αυτή των USMLE.Σημασία έχει οτι αν ασχοληθεί με τα USMLE θα τα περάσει κατά τεκμήριο.Αυτό λέμε.Πάρε ένα σκράπα στα μαθηματικά και μια ιδιοφυία.Το σκράπα όσο και να τον διδάξεις δε θα μάθει τίποτα.Η ιδιοφυία λίγο θέλει και θα γίνει τοπ.Κάπως έτσι λειτουργεί.Ολοι κάνουν φροντιστήρια,όλοι κάνουν ιδιαίτερα κάποιοι πιάνουν βαθμό και κάποιοι όχι.Αυτό είναι εν πολλοίς γενετικά καθορισμένο.

Είναι σαν ο ένας να έχει εγκέφαλο που στροφάρει με επεξεργαστή CPU τελευταίας γενιάς,RAM 64 gb,σκληρό 1 τερραμπάιτ και ο άλλος να έχει CPU δεκαετίας 80,RAM 1 Mb,σκληρό 2 Mb κτλ.Δεν υπάρχει σύγκριση,δε χρειάζεται καν να δώσουν εξετάσεις ο ένας απέναντι στον άλλον γιατί το αποτέλεσμα είναι προδιαγεγραμμένο.Αυτό το καταλαβαίνουν πολλοί όταν δίνουν πανελλήνιες οτι απλά είναι αδύνατο να περάσουν όσο και να διαβάσουν λόγω ανταγωνισμού.Και 100 χρόνια να έδιναν δε θα πέρναγαν ποτέ.

Δεν υπάρχει κανένα τεκμήριο που να συνδέει τις πανελλήνιες εξετάσεις με τις εξετάσεις USMLE. Κανένα. Ούτε όσον αφορά στο περιεχόμενο των εξετάσεων, ούτε όσον αφορά στη μεθοδολογία και στον τρόπο διαβάσματος, ούτε όσον αφορά στον πληθυσμό στον οποίο απευθύνονται, τίποτα απολύτως. Επίσης, ακριβώς επειδή ισχύει το παραπάνω (εντελώς διαφορετικού τύπου εξετάσεις), από πουθενά δεν προκύπτει ότι η " ιδιοφυία " των πανελληνίων, ταυτίζεται με έναν επιτυχόντα των USMLE. Και τέλος, είναι αδιανόητο, εν έτη 2023, να ακούω από συνάδελφο ιατρό, ότι τα γονίδια έχουν ήδη καθορίσει το τι είδους ευφυία ή ακαδημαϊκές προοπτικές θα έχουμε στη ζωή μας. Οπότε δεν θα μπω καν στη διαδικασία να το σχολιάσω. Το γονιδίωμα σίγουρα δημιουργεί μια προδιάθεση, αλλά από μελέτες μονοζυγωτικών διδύμων έχει αποδειχτεί πλέον περίτρανα ότι καθοριστικότατο ήταν και θα είναι πάντα το κοινωνικό και λοιπό περιβάλλον, καθώς και η ατομική προσπάθεια.

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Τώρα όταν η κοινωνία επιχειρεί να διορθώσει το βιολογικό αποτέλεσμα με παρεμβάσεις τύπου ποσοστώσεων,μεταγραφών,αναγνωρίσεων κτλ θα έχουμε αναπόφευκτη πτώση των επιδόσεων.Δε γίνεται το κρέας να το βαφτίζεις ψάρι.Και στην Αμερική παίρνουν μαύρους στα πανεπιστήμια παρά τις κακές επιδόσεις στις εξετάσεις,παίρνουν μειονότητες,τοποθετούν γυναίκες με ποσοστώσεις και ένα σωρό άλλα.Αυτό δε σημαίνει οτι έχει θετικά αποτελέσματα στην παραγωγικότητα.Κατά μία θεωρία έχει.Η θα μπορούσε να έχει.

Ας πούμε βάζεις σε ένα κορυφαίο πανεπιστήμιο π.χ. Οξφόρδη 100 άτομα αρίστων επιδόσεων,50 βύσματα,γόνους και 20 μειονότητες.Θα τραβήξουν οι 100 τους άλλους πάνω ή οι 70 θα τραβήξουν τους 100 κάτω?Υποτίθεται οτι υπάρχει μια κοινωνική φόρμουλα ένας συμβιβασμός.Εισάγω το γόνο να φέρνει το παραδάκι,βάζω και τον καλό να βγάζει τη δουλειά και να φέρνει τις επιδόσεις.Ετσι είναι και οι δύο ευχαριστημένοι.

Γιατί με τη δικιά σου λογική της " γονιδιακής επιλογής " , όλοι οι γόνοι καθηγηταράδων, εδώ ή στο εξωτερικό, είναι αυτόματα και διάνοιες, ακριβώς επειδή έχουνε τα γονίδια των γονιών και των παππούδων τους. Συνεπώς, ας καταλαμβάνουνε και τις αντίστοιχες θέσεις με βάση το κληρονομικό δικαίωμα, σωστά ;; Οι κοινωνίες διαλύονται με τέτοιες λογικές !! Δεν χρειαζόμαστε οικογενειοκρατία και γονιδιολατρεία, αξιοκρατία χρειαζόμαστε και μάλιστα επειγόντως.

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή η κοινωνική αποδοχή.Σου φέρνει το μεταγραφέντα να τον ανεβάσεις και εσύ την κοπανάς.Δεν υπάρχει το αλισβερίσι,η συναίνεση που υποτίθεται θα έπρεπε να υπάρχει για να λειτουργεί το σύστημα.Είναι εντελώς διαφορετικά συμφέροντα που αλληλοσυγκρούονται.Αλλα τα συμφέροντα των καθηγητών,άλλα των στρατιωτικών,άλλα των μεγαλογιατρών,άλλα των ΕΣΥτών,άλλα των ειδικευόμενων κτλ.Δεν υπάρχει βασική συνεννόηση.

+++

Ισχύουν όλα. Καμία συνεννόηση, ένα πλήρες μπάχαλο.

1 ώρα πριν, Bratwurst2 said:

Αυτό που λες για τις ανάγκες της σχολής στερείται βάσεως.Αν πάρεις έναν Αμερικανό που πέρασε τα USMLE και έναν που δεν τα πέρασε και τους κάνεις και τους δύο γιατρούς δε σημαίνει οτι ο πρώτος θα πάει καλύτερα από το δεύτερο.Οι εξεταστικές βάσεις και απαιτήσεις ρυθμίζονται με βάση τις επιδόσεις του έμψυχου υλικού στις εξετάσεις,όχι το τι απαιτείται για να γίνει κανείς γιατρός και τι όχι.

Οι στρατιωτικοί γιατροί είναι κατά μέσο όρο καλύτεροι γιατί πέρασαν όλοι με πανελλήνιες,τελειώνουν σχεδόν όλοι στα έξι χρόνια και με καλύτερους βαθμούς κατά μ.ο. από τους πολίτες.Αυτά δεν τα ξέρει ο κόσμος αφού δεν τα λέει κανείς,ο κόσμος κρίνει εκ του αποτελέσματος,έχει την αίσθηση από εμπειρία οτι οι στρατιωτικοί γιατροί είναι για κάποιο λόγο καλύτεροι.Αν ήμουν στρατιωτικός θα αγανακτούσα που πολλοί πολίτες χειρότεροι από μένα τα κονομάνε στο εξωτερικό ενώ εγώ θα ήμουν εγκλωβισμένος στον ΕΣ.

Σε αυτό αναφέρθηκα δεδομένου του ότι προσπάθησες να συνδυάσεις το γεγονός ότι κάποιος πέρασε τις πανελλήνιες εξετάσεις τον κάνει καλύτερο ιατρό από αυτόν που δεν τις πέρασε. Και σου λέω, ότι επειδή ακριβώς ποτέ κανείς δεν μέτρησε ποια είναι η ελάχιστη συσχέτιση μεταξύ βαθμού πανελληνίων (μορίων βάσης) και του είμαι ικανός να γίνω ιατρός, ΔΕΝ προκύπτει από πουθενά αυτό που λες, δηλαδή το ότι όσοι μπήκαν με μεταγραφή στις Ιατρικές Σχολές, δεν θα γίνουν εξίσου, ή και καλύτεροι, ιατροί από αυτούς που πέρασαν με πανελλήνιες εξετάσεις. Ακριβώς για αυτόν τον λόγο (εξάλλου και εσύ ομολογείς ότι ακριβώς το ίδιο ισχύει και με τα USMLE, ότι δηλαδή δεν καθορίζουν την αξία ενός ιατρού… το ίδιο ακριβώς λέω ότι ισχύει και για τις πανελλήνιες εξετάσεις…), το γεγονός ότι οι στρατιωτικοί ιατροί πέρασαν στην Ιατρική Σχολή με πανελλήνιες εξετάσεις δεν σημαίνει ότι γίνονται και καλύτεροι ιατροί από αυτούς που περάσανε στις Ιατρικές Σχολές χωρίς πανελλήνιες εξετάσεις. Τόσο απλά.

34 λεπτά πριν, John62 said:

μήπως να ανοίξετε ένα άλλο θέμα και να τσακώνεστε εκεί ελεύθερα με τις αμπελοφιλοσοφίες σας, γιατί το έχετε ξεχειλώσει αυτό με τις άσχετες απαντήσεις σας, σε σχέση με την αρχική ερώτηση;

Σωστό, εάν και δεν καταλαβαίνω γιατί μια ανταλλαγή επιχειρημάτων πάνω σε ένα ζήτημα αποτελεί " τσακωμό " … Παρ’ όλα αυτά, η αλήθεια είναι ότι έχουμε παρεκκλίνει ολίγον από την αρχική διατύπωση του topic, οπότε και εγώ νομίζω ότι έχουμε (υπερ)καλύψει το εν λόγω θέμα και από πλευράς μου θα διακόψω.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά που γράφω είναι τελείως αυτοννόητα αν έχεις δουλέψει Ελλάδα,εξωτερικό,έχεις δώσει τα USMLE κτλ.Είναι όπως τα περιγράφω.Σκέψου τώρα ο άλλος να χαίρεται που φεύγει ο ανταγωνιστής ενώ εσύ ξέρεις οτι φεύγοντας του έχεις σκάψει το λάκο αφού αφαιρείς την επίδοση.Γενικά είναι το ντουμπλέν που λένε αυτό που εμφανίζεται έτσι είναι στην πραγματικότητα αλλιώς,παράλληλο σύμπαν φάση.

Τώρα με τους γόνους που λες έπαιξε η φάση οτι τα βρήκαν μπαστούνια στις πανελλήνιες γιατί όταν πέρασαν οι γονείς τους ήταν πολύ πιο εύκολο να μπεις ιατρική και οι πολυτεχνικές σχολές ήταν δυσκολότερες.Για αυτό οι γονείς τους τους εισήγαγαν με μεταγραφή και ακύρωσαν τις πανελλήνιες στην πράξη που τις θεωρούν απαράδεκτες εξετάσεις.Αλλά για να το πετύχουν αυτό έπρεπε να χώσουν και άλλους σωρό οπότε έριξαν τα στάνταρτς στο πάτωμα και τώρα το εισπράττουν.Τώρα ακούγεται μόνο το κυρίαρχο αφήγημα που είναι αυτό που οι ομάδες αυτές παράγουν.Ομως οι δικοί μας ελίχθηκαν και τους τον σβούριξαν και καλά έκαναν εδώ που τα λέμε.

Εχουμε ξεφύγει οφ τόπικ αλλά τα γράφω για να φύγει η θολούρα από το μυαλό συναδέλφων που τους έχουν τρελάνει στο σανό και την αυτολύπηση.Δεν είσαι ο Ατλας που θα στηρίξει το σύστημα,βγες στην αρένα να τους κατασπαράξεις.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και σε αυτό που λες οτι δεν υπάρχει συσχέτιση USMLE και πανελληνίων υπάρχει τεράστια συσχέτιση αφού το 99% των Ελλήνων που περνούν τα USMLE έχουν περάσει και τις πανελλήνιες.Φυσικά τέτοια στατιστική δε θα δημοσιευτεί ποτέ για τους γνωστούς λόγους με πρώτο το ερώτημα του σκοπού.

Το οτι ο τρόπος εισαγωγής σε ιατρικές σχολές στη Δύση είναι κοινός με numerus clausus και υψηλούς βαθμούς αποδεικνύεται εκ του οτι σχεδόν κανείς από αυτούς που απέτυχαν στις πανελλήνιες δεν κατάφερε να σπουδάσει σε σοβαρή χώρα όπως Γερμανία,Αγγλία,Γαλλία ιατρική πλην ελαχίστων.Αντίθετα όσοι περνούν πανελλήνιες γίνονται αμέσως δεκτοί στις χώρες αυτές .Και πάλι αυτά δε θα τα γράψουν ποτέ γιατί μιλάμε για το γνωστό συνοθύλευμα οχετό γόνων,καθηγητών,γιατρών κτλ που δε θέλουν να γράφονται αυτά τα πράγματα.

Αλλά είπαμε αγνωστικισμό κηρύσσουν,αγνωστικισμό τους τρίβεις στη μάπα.Δεν ξέρω τι ισχύει,την κοπανάω οπότε σου κάνω διπλή ζημιά.Χάνεις την επίδοση που ελέγχω εγώ και χάνεις και τη δυνατότητα να μεταθέτεις τη ζημιά που ελέγχεις εσύ.Ετσι δημιουργούνται συνθήκες ασφυξίας.Είναι η φιλοσοφία του αγνωστικισμού,δεν ξέρω ποιος είναι ο καλός γιατρός,ο καλός μηχανικός κτλ,τσίμπα τώρα τις συνέπειες.Κάπως έτσι λειτουργεί στην πράξη.

Τροποποιήθηκε από Bratwurst2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.