Jump to content

Οδηγός επιλογής ειδικότητας


Pipetteman

Recommended Posts

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει σε άλλες χώρες αλλά η εύρευση πληροφορίων όταν κάποιος ψάχνει ειδικότητα είναι δύσκολη. Τα περισσότερα καταλήγουν στο τράβα βρες τον αντίστοιχο ειδικευόμενο και δες ρώτα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι βολικό (δεν είναι πολύ υποκειμενικό όλο αυτό;) και τι φταίει ο κάθε ειδικευόμενος κουτσοί στραβοί να του φορτώνονται; Αυτό που ενδεχομένως λείπει κατά την γνώμη μου είναι ένας οδηγός όπου να αναλύει το περιεχόμενο της κάθε ειδικότητας, κάποια θετικά/αρνητικά, κάποιες δεξιότητες που πρέπει να έχει ο ειδικευόμενος και τόπος απασχόλησης (νοσοκομειακή κτλ). Ενδεχομένως και με κάποια στατιστικά (μισθούς, ανεργία, burn out), αναμονές και μεταβολή αυτής ανά τον χρόνο (αύξηση, μείωση), ποια νοσοκομεία δίνουν πλήρη και μερικό χρόνο, πόσες θέσεις υπάρχουν και κάποιον ακαδημαϊκό υπεύθυνο (αφού αφορά κατά βάση φοιτητές). Νομίζω πως αυτό είναι που λείπει. Προσωπικά, αν μπορούσα έχω την διάθεση να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο δεν έχω τις γνώσεις. Όταν κάνω ειδικότητα θα το κάνω όμως. Απλά μου φαίνεται κάπως το να πάει από στόμα σε στόμα κάτι τέτοιο και μέσα από φόρουμ (δηλαδή θα ήθελα κάποιον οδηγό). Επίσης το άλλο που βλέπω είναι ότι στο φβ (γιατί εδώ δεν είμαι ενεργός), πολλοί ρωτάνε και πολλές φορές δεν απαντάει κανείς αλλά και κάποιοι που ρωτάνε ποτέ δεν έχουν βοηθήσει οι ίδιοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχεις δίκιο. Κάποιες πληροφορίες για το περιεχόμενο της κάθε ειδικότητας (αν και προφανώς όχι προσαρμοσμένες για την Ελλάδα) μπορείς να βρεις σε αυτό το βιβλίο:

 

https://academic.oup.com/book/40211

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, Pipetteman said:

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει σε άλλες χώρες αλλά η εύρευση πληροφορίων όταν κάποιος ψάχνει ειδικότητα είναι δύσκολη.

ΚΑΙ σε ΟΛΕΣ τις άλλες χώρες του κόσμου, η εύρεση ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΩΝ (δηλαδή όχι απλά τα τυπικά, απλώς τι περιλαμβάνει η συγκεκριμένη ειδικότητα από άποψη γνωστικού αντικειμένου) πληροφοριών όταν κάποιος ψάχνει να διαλέξει ιατρική ειδικότητα είναι δύσκολη…

7 ώρες πριν, Pipetteman said:

Τα περισσότερα καταλήγουν στο τράβα βρες τον αντίστοιχο ειδικευόμενο και δες ρώτα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι βολικό (δεν είναι πολύ υποκειμενικό όλο αυτό;) και τι φταίει ο κάθε ειδικευόμενος κουτσοί στραβοί να του φορτώνονται;

Όπως έχω πει την άποψή μου και σε άλλο τόπικ, η επιλογή ιατρικής ειδικότητας είναι τόσο υποκειμενικό ζήτημα, όσο είναι και από το τι παπούτσι θα φορέσεις για κάθε περίσταση, μέχρι το τι γυναίκα θα ερωτευτείς…

7 ώρες πριν, Pipetteman said:

Αυτό που ενδεχομένως λείπει κατά την γνώμη μου είναι ένας οδηγός όπου να αναλύει το περιεχόμενο της κάθε ειδικότητας, κάποια θετικά/αρνητικά, κάποιες δεξιότητες που πρέπει να έχει ο ειδικευόμενος και τόπος απασχόλησης (νοσοκομειακή κτλ).

Αυτό που λείπει από το Ελλαδιστάν είναι τα νοσοκομεία γενικώς… και μετά έχει σειρά να σκεφτούμε το τι λείπει από την εκπαίδευση στην ιατρική ειδικότητα…

7 ώρες πριν, Pipetteman said:

Ενδεχομένως και με κάποια στατιστικά (μισθούς, ανεργία, burn out), αναμονές και μεταβολή αυτής ανά τον χρόνο (αύξηση, μείωση), ποια νοσοκομεία δίνουν πλήρη και μερικό χρόνο, πόσες θέσεις υπάρχουν και κάποιον ακαδημαϊκό υπεύθυνο (αφού αφορά κατά βάση φοιτητές). Νομίζω πως αυτό είναι που λείπει.

Αυτά ΣΕ ΚΑΜΙΑ χώρα του κόσμου δεν θα τα βρεις. Δηλαδή, δεν υπάρχει, με το καλημέρα σας, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΣ οδηγός να σου παρέχει στο πιάτο όλες αυτές τις, κατά ουσίαν off the record, πληροφορίες που ζητάς …

7 ώρες πριν, Pipetteman said:

Προσωπικά, αν μπορούσα έχω την διάθεση να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο δεν έχω τις γνώσεις. Όταν κάνω ειδικότητα θα το κάνω όμως. Απλά μου φαίνεται κάπως το να πάει από στόμα σε στόμα κάτι τέτοιο και μέσα από φόρουμ (δηλαδή θα ήθελα κάποιον οδηγό).

Δεν είσαι ο μόνος που θα το κάνει αυτό. Εάν ψάξεις και ρωτήσεις λίγο, θα βρεις πολλές πληροφορίες για την ειδικότητα που σε ενδιαφέρει στο Ελλαδιστάν. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος και χρήσιμος, σου δίνω αμέσως αμέσως την εξής μία πολύτιμη και προφανή συμβουλή: ΦΥΓΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΜΕΣΑ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΜΕΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ !!!

7 ώρες πριν, Pipetteman said:

Επίσης το άλλο που βλέπω είναι ότι στο φβ (γιατί εδώ δεν είμαι ενεργός), πολλοί ρωτάνε και πολλές φορές δεν απαντάει κανείς αλλά και κάποιοι που ρωτάνε ποτέ δεν έχουν βοηθήσει οι ίδιοι.

Το έχουν πιάσει το νόημα οι συνάδελφοι… Πιάσε το και εσύ και κάνε την για εξωτερικό, όταν και εφόσον μπορέσεις.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Φιλική συμβουλή, σε όλους τους Ελληναράδες συναδέλφους. Πέσε πίτα να σε φάω δεν υπάρχει στο ιατρικό επάγγελμα. Ούτε στο Ελλαδιστάν, ούτε σε καμία άλλη χώρα του κόσμου. Η πληροφορία θέλει κυνήγι, αλλά και δούναι και λαβείν. De facto.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 hours ago, mihiatrik said:

Όπως έχω πει την άποψή μου και σε άλλο τόπικ, η επιλογή ιατρικής ειδικότητας είναι τόσο υποκειμενικό ζήτημα, όσο είναι και από το τι παπούτσι θα φορέσεις για κάθε περίσταση, μέχρι το τι γυναίκα θα ερωτευτείς…

14 hours ago, Pipetteman said:

Σίγουρα είναι υποκειμενικό αλλά υπάρχουν και αντικειμενικά πράγματα. Στο λύκείο είχαμε ένα βιβλίο επαγγελματικού προσανατολισμού (από το φροντιστήριο μας το έδωσαν) που είχε 2-3 σελίδες για κάθε ειδικότητα. Κάτι τέτοιο θα ήθελα. Από την άλλη διαβάζοντας το ΦΕΚ του 2018 καταλαβαίνεις κάποια πράγματα. Για την Ιατρική Γενετική καταλαβαίνεις πχ ότι ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι να σε διδάξουν, απλά βάλανε 5 χρόνια γιατί σου λέει τόσα πρέπει να ναι μια ειδικότητα. Η κοινωνική ιατρική πάλι ένα φάντασμα που δεν ξέρω γιατί την ίδρυσαν καν αφού δεν την δίνουν (βέβαια και η γενετική 5 χρόνια μετά δεν δίνεται). Για την πυρηνική ιατρική και την ακτινοθεραπεία επίσης παίρνω αρνητικά vibes γιατί ειδικά στην πυρηνική φαίνεται σαν να μην υπάρχουν ειδικευόμενοι.

 

6 hours ago, mihiatrik said:

Αυτό που λείπει από το Ελλαδιστάν είναι τα νοσοκομεία γενικώς… και μετά έχει σειρά να σκεφτούμε το τι λείπει από την εκπαίδευση στην ιατρική ειδικότητα…

14 hours ago, Pipetteman said:

Θα συμφωνήσω και εδώ. 

 

6 hours ago, mihiatrik said:

Αυτά ΣΕ ΚΑΜΙΑ χώρα του κόσμου δεν θα τα βρεις. Δηλαδή, δεν υπάρχει, με το καλημέρα σας, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΣ οδηγός να σου παρέχει στο πιάτο όλες αυτές τις, κατά ουσίαν off the record, πληροφορίες που ζητάς …

14 hours ago, Pipetteman said:

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να φτιαχτεί ένας. Δεν χρειάζεται όλα να είναι "εισαγώμενα".

 

6 hours ago, mihiatrik said:

Δεν είσαι ο μόνος που θα το κάνει αυτό. Εάν ψάξεις και ρωτήσεις λίγο, θα βρεις πολλές πληροφορίες για την ειδικότητα που σε ενδιαφέρει στο Ελλαδιστάν. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος και χρήσιμος, σου δίνω αμέσως αμέσως την εξής μία πολύτιμη και προφανή συμβουλή: ΦΥΓΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΜΕΣΑ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΜΕΣΑ ΜΠΟΡΕΙΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ !!!

14 hours ago, Pipetteman said:

Μου είναι δύσκολο να φύγω γιατί έχω γυναίκα, δεν μπορώ να την βάλω να αφήσει την δουλειά της και να φύγουμε για το άγνωστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα οι γενικές πληροφορίες για κάθε ειδικότητα είναι πολύ σημαντικές. Βέβαια το "τράβα βρες τον αντίστοιχο ειδικευόμενο και δες ρώτα" δε μπορείς να το γλιτώσεις όταν φτάσεις στο δια ταύτα. Ειδικά εάν πρόκειται να μείνεις στην Ελλάδα και προσπαθείς να αποφασίσεις σε ποια λίστα θα βάλεις το όνομά σου. Από κλινική σε κλινική και από εποχή σε εποχή αλλάζει τόσο πολύ η "ειδικότητα" που αν κάνεις τη λάθος επιλογή μπορεί να καταδικάσεις μια ειδικότητα που ίσως κάπου αλλού να ήταν η ιδανική για σένα ή αντίστροφα εάν είναι μεγάλη η αναμονή πολλές φορές να καταδικαστείς εσύ σε αυτή.

Καλή επιτυχία με την προσπάθεια για το συγκεντρωτικό οδηγό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, Pipetteman said:

Σίγουρα είναι υποκειμενικό αλλά υπάρχουν και αντικειμενικά πράγματα. Στο λύκείο είχαμε ένα βιβλίο επαγγελματικού προσανατολισμού (από το φροντιστήριο μας το έδωσαν) που είχε 2-3 σελίδες για κάθε ειδικότητα.

Αντικειμενικό ;; Σε καμία περίπτωση... Εάν το φυλλάδιο αυτό δεν ξεκινούσε με τη φράση "τα ελληνικά νοσοκομεία είναι μπουρδέλα, οπότε σηκωθείτε φύγετε στο εξωτερικό όσοι μπορείτε και όταν μπορέσετε", τότε ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ΔΕΝ ήταν αντικειμενικό...

5 ώρες πριν, Pipetteman said:

Κάτι τέτοιο θα ήθελα.

Εννοείται ότι δεν θα ήθελες κάτι τέτοιο... Διαφορετικά θα ήσουν ήδη καλυμμένος με αυτό που λες ότι σου έδωσαν και δεν θα έψαχνες κάτι άλλο...

5 ώρες πριν, Pipetteman said:

Από την άλλη διαβάζοντας το ΦΕΚ του 2018 καταλαβαίνεις κάποια πράγματα. Για την Ιατρική Γενετική καταλαβαίνεις πχ ότι ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι να σε διδάξουν, απλά βάλανε 5 χρόνια γιατί σου λέει τόσα πρέπει να ναι μια ειδικότητα. Η κοινωνική ιατρική πάλι ένα φάντασμα που δεν ξέρω γιατί την ίδρυσαν καν αφού δεν την δίνουν (βέβαια και η γενετική 5 χρόνια μετά δεν δίνεται). Για την πυρηνική ιατρική και την ακτινοθεραπεία επίσης παίρνω αρνητικά vibes γιατί ειδικά στην πυρηνική φαίνεται σαν να μην υπάρχουν ειδικευόμενοι.

Δεν τολμώ να πω ότι από ένα ΦΕΚ μπορείς να καταλάβεις το οτιδήποτε για το τι γίνεται στην πράξη στα νοσοκομεία... Εξάλλου πολλές οδηγίες των ΦΕΚ πάνω σε επιστημονικά δεδομένα είναι ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ μεταφράσεις από αντίστοιχα του εξωτερικού, χωρίς ΚΑΜΙΑ προσαρμογή στα ελληνικά δεδομένα και στην ελληνική πραγματικότητα. Οπότε λυπάμαι, αλλά ΔΕΝ...

5 ώρες πριν, Pipetteman said:

Θα συμφωνήσω και εδώ.

Αφού συμφωνείς, ξεκίνα φτιάχνε βαλίτσες... για όλη την οικογένεια θα έλεγα...

5 ώρες πριν, Pipetteman said:

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να φτιαχτεί ένας. Δεν χρειάζεται όλα να είναι "εισαγώμενα".

Με συγχωρείς πολύ, αλλά εάν, όπως λες, συμφωνείς σε αυτά που λέω, πιστεύω πως θα συμφωνήσεις στο ότι αντί να φτιαχτεί οδηγός πάνω στην επιλογή ιατρικής ειδικότητας, καλύτερο θα ήταν να φτιαχτεί οδηγός πάνω στο "πώς και γιατί να σηκωθείτε άμεσα να φύγετε από τη χώρα όλοι οι γιατροί" ...

5 ώρες πριν, Pipetteman said:

Μου είναι δύσκολο να φύγω γιατί έχω γυναίκα, δεν μπορώ να την βάλω να αφήσει την δουλειά της και να φύγουμε για το άγνωστο.

Για το γνωστό φεύγουμε συνήθως... Γιατί προφανώς, αναφέρομαι σε όσους αρχικά μπορούν και έπειτα θα ψάξουν το ΠΟΥ και το ΠΩΣ θα πάνε.

Εάν πάλι δεν θέλεις ή/και δεν μπορείς να φύγεις, τότε η πραγματική σου αγωνία, εάν έχεις έστω και την πραγματική συναίσθηση για το τι ακριβώς σε περιμένει στη νοσοκομειακή πραγματικότητα, θα έπρεπε να είναι πολύ πιο βασικά πράγματα από το ποια ειδικότητα θα κάνεις.

3 ώρες πριν, doctor anonymous said:

Σίγουρα οι γενικές πληροφορίες για κάθε ειδικότητα είναι πολύ σημαντικές.

Οι γενικές πληροφορίες για την κάθε ειδικότητα είναι τρίχες. Προκειμένου να πάρεις σοβαρή απόφαση πάνω σε μία τέτοια επιλογή, θέλεις ΠΟΛΥ ειδικές πληροφορίες. Αλλιώς, εάν πας ραντεβού στα τυφλά, είναι πολύ θέμα τύχης το εάν θα σου αρέσει και το εάν θα ταιριάξεις με αυτό που θα σου έρθει... νταμπλάς ενδεχομένως...

3 ώρες πριν, doctor anonymous said:

Βέβαια το "τράβα βρες τον αντίστοιχο ειδικευόμενο και δες ρώτα" δε μπορείς να το γλιτώσεις όταν φτάσεις στο δια ταύτα.

Έτσι είναι. Πρώτα μαθαίνεις πληροφορίες από φίλους, γνωστούς, social και μετά πας να την πέσεις... Υπάρχουν και τα one night stand, αλλά αυτά συνήθως δεν κρατάνε...

3 ώρες πριν, doctor anonymous said:

Ειδικά εάν πρόκειται να μείνεις στην Ελλάδα και προσπαθείς να αποφασίσεις σε ποια λίστα θα βάλεις το όνομά σου. Από κλινική σε κλινική και από εποχή σε εποχή αλλάζει τόσο πολύ η "ειδικότητα" που αν κάνεις τη λάθος επιλογή μπορεί να καταδικάσεις μια ειδικότητα που ίσως κάπου αλλού να ήταν η ιδανική για σένα ή αντίστροφα εάν είναι μεγάλη η αναμονή πολλές φορές να καταδικαστείς εσύ σε αυτή.

+++

3 ώρες πριν, doctor anonymous said:

Καλή επιτυχία με την προσπάθεια για το συγκεντρωτικό οδηγό!

Εγώ πάλι του προτείνω, εάν πραγματικά θέλει να βγάλει άκρη και δεν ενδιαφέρεται απλά να κάνει το κομμάτι του, να αρχίσει να παίρνει σβάρνα (αλλά στοχευμένα) τα νοσοκομεία - στόχους και να ρωτάει παλαιότερους ειδικευόμενους... Γιατί ρωτώντας πας στην Πόλη...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και διαφωνώ με πάρα πολλά από όσα λέει ο mihiatrik (γενικά, δε μιλάω για αυτό το θέμα) πρέπει να του αναγνωρίσω πως αφιερώνει χρόνο για να δώσει αναλυτικές απαντήσεις. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 hours ago, mihiatrik said:

Αντικειμενικό ;; Σε καμία περίπτωση... Εάν το φυλλάδιο αυτό δεν ξεκινούσε με τη φράση "τα ελληνικά νοσοκομεία είναι μπουρδέλα, οπότε σηκωθείτε φύγετε στο εξωτερικό όσοι μπορείτε και όταν μπορέσετε", τότε ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ΔΕΝ ήταν αντικειμενικό...

Αντικειμενικό σίγουρα μπορεί να είναι σε κάποια πράγματα. Πχ ο ΠΑΘΑΝ δεν βλέπει ασθενείς, ο ιατροδικαστής έχει πολλές μετακινήσεις κτλ. Πολλές ειδικότητες δεν τις βλέπουμε στην σχολή. Πχ ΝΧ, πυρηνική ιατρική, αλλεργιολογία κτλ κτλ δεν τις βλέπουμε ποτέ. Ενδεχομένως να ήταν ωραίο να υπήρχε μια δράση της σχολής που να μην είναι απλά μια ημερίδα.

 

8 hours ago, mihiatrik said:

Προκειμένου να πάρεις σοβαρή απόφαση πάνω σε μία τέτοια επιλογή, θέλεις ΠΟΛΥ ειδικές πληροφορίες.

Συμφωνώ, αλλά σε πρώτη φάση δεν θες γενικές; Και μετά πας στο "μην πας στο Χ νοσοκομείο για ΩΡΛ" γιατί ο καθηγητής είναι σχιζοφρενής.

 

8 hours ago, mihiatrik said:

Δεν τολμώ να πω ότι από ένα ΦΕΚ μπορείς να καταλάβεις το οτιδήποτε για το τι γίνεται στην πράξη στα νοσοκομεία... Εξάλλου πολλές οδηγίες των ΦΕΚ πάνω σε επιστημονικά δεδομένα είναι ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ μεταφράσεις από αντίστοιχα του εξωτερικού, χωρίς ΚΑΜΙΑ προσαρμογή στα ελληνικά δεδομένα και στην ελληνική πραγματικότητα. Οπότε λυπάμαι, αλλά ΔΕΝ...

βασικά αυτό λέω. Ότι ειδικά για την ιατρική γενετική από το ΦΕΚ και μόνο καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρουν που πάνε τα 4 για αυτή την ειδικότητα. 

 

Πάντως για κάποιες ειδικότητες είναι εύκολο να τις απορρίψεις. Η παθολογία πχ για μενα. Την απέρριψα πριν ακριβώς μάθω τι κάνει. Μπήκα σε ένα νοσοκομείο, με ημιθανείς υπερήλικες που ασχολιόσουν όλη μέρα αλλά επί  της ουσίας δεν προσέφερες κάτι. Ένα νοσοκομείο γεμάτο ράντζα. Ιστορικό έπαιρνες στον θάλαμο. Θέλω να πω δεν μπήκα στην διαδικασία να πω τι κάνει ο παθολόγος. Απλά είπα εγώ αυτό δεν το ζω. Και δεν ξέρω τι σκέφτονταν αυτοί που το διάλεξαν.

Με στεναχωρεί η ιδέα ότι η μετανάστευση φαίνεται ως λύση γιατί τίποτα δεν παλεύεται σε αυτό το κομμάτι. Πως φταίνε διαχρονικά οι κυβερνήσεις (άρα και ο λαός που τις εκλέγει). Δεν πιστεύω θα βγει άκρη. Θεωρώ πως είμαστε από τις χειρότερες χώρες στην Ευρώπη σε αδικαιολόγητα πολλά πράγματα.

Να πω κάτι ακόμα. Διακρίνω από την εμπειρία μου ως φοιτητής η μία ειδικότητα να αντιπαθεί την άλλη. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον έμαθα ότι υπάρχουν και γκει ειδικότητες, η δερματολογία γιατί ασχολείται η αποτρίχωση και η ουρολογία γιατί πιάνεις πουλιά στον αέρα. Δηλαδή έλεος.

Σχετικά με το να ρωτάς ειδικευόμενους, δεν είναι εύκολο για όλες τις ειδικότητες θεωρώ. Που θα βρεις ειδικευόμενο ιατροδικαστικής; Ενώ πνευμονολογία επειδή περνάς θα βρεις. Κατ'επέκταση και για άλλες σπάνιες ειδικότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 hours ago, Pipetteman said:

 Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον έμαθα ότι υπάρχουν και γκει ειδικότητες, η δερματολογία γιατί ασχολείται η αποτρίχωση και η ουρολογία γιατί πιάνεις πουλιά στον αέρα. Δηλαδή έλεος.

 

Ξέχασες τη γαστρεντερολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

23 ώρες πριν, John62 said:

Αν και διαφωνώ με πάρα πολλά από όσα λέει ο mihiatrik (γενικά, δε μιλάω για αυτό το θέμα)

Αυτό δεν με απασχολεί και πολύ, γιατί οι μεγάλες προσωπικότητες, συνήθως, αναγνωρίζονται μετά θάνατον… lol ... Σοβαρά τώρα. Ο πλουραλισμός makes the world go round, οπότε αλλοίμονο, ευτυχώς που δεν συμφωνούμε όλοι σε όλα.

23 ώρες πριν, John62 said:

πρέπει να του αναγνωρίσω πως αφιερώνει χρόνο για να δώσει αναλυτικές απαντήσεις. 

Απλά προσπαθώ να είμαι ακριβής… Κυρίως για όσους θα διαβάσουνε μελλοντικά τις συζητήσεις που κάνουμε.

17 ώρες πριν, Pipetteman said:

Αντικειμενικό σίγουρα μπορεί να είναι σε κάποια πράγματα. Πχ ο ΠΑΘΑΝ δεν βλέπει ασθενείς, ο ιατροδικαστής έχει πολλές μετακινήσεις κτλ. Πολλές ειδικότητες δεν τις βλέπουμε στην σχολή. Πχ ΝΧ, πυρηνική ιατρική, αλλεργιολογία κτλ κτλ δεν τις βλέπουμε ποτέ. Ενδεχομένως να ήταν ωραίο να υπήρχε μια δράση της σχολής που να μην είναι απλά μια ημερίδα.

Εσύ δηλαδή θέλεις "δράση της Σχολής" και μάλιστα διάρκειας "άνω της ημέρας", για να σου πούνε πληροφορίες τύπου ότι ο Παθολογοανατόμος δεν βλέπει ασθενείς και το τι ακριβώς κάνει ο Νευροχειρουργός ;; Οκ. Τώρα, πραγματικά, εάν θεωρείς ότι αυτά είναι τα πράγματα που οφείλεις να ψάξεις πριν αποφασίσεις πάνω στο ποια ακριβώς ιατρική ειδικότητα θα κάνεις, τότε μάλλον πάσχεις ακόμα από το Σύνδρομο του Φοιτητή. Εάν και εκτός ύλης, για όποιον ενδιαφέρεται, επιμέρους χαρακτηριστικά του συνδρόμου, όπως επίπτωση, μετάδοση, συμπτώματα, διάγνωση και θεραπεία, μπορείτε να βρείτε σε διάφορες υποενότητες του παρόντος φόρουμ.

Λοιπόν, μιλώντας μεταξύ σοβαρού και αστείου, όλοι μας, λίγο ή πολύ, πάσχαμε κάποια στιγμή στη ζωή μας από το Σύνδρομο του Φοιτητή, προτού να την πατήσουμε και ξεκινήσουμε Ιατρική Ειδικότητα στην Ελλάδα. Οπότε, στόχος των όσων γράφω, ΠΟΤΕ δεν είναι να ειρωνευτώ ή να κάνω υποδείξεις, αλλά να βοηθήσω. Μιλώντας και στον παρελθοντικό βλακάκο εαυτό μου, σου λέω απλά: ΞΥΠΝΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΦΥΓΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ !!

17 ώρες πριν, Pipetteman said:

Συμφωνώ, αλλά σε πρώτη φάση δεν θες γενικές; Και μετά πας στο "μην πας στο Χ νοσοκομείο για ΩΡΛ" γιατί ο καθηγητής είναι σχιζοφρενής.

Μακάρι το πρόβλημα να ήταν απλά του τύπου "Ο τάδε Καθηγητής κόβει αβέρτα στο μάθημα, οπότε είναι σχιζοφρενής και δύσκολος". Το πρόβλημα, δυστυχώς, είναι πολύ πιο σύνθετο από αυτό. Και άγιο Καθηγητή, ή Διευθυντή, να έχεις, πλειοψηφικά το πρόβλημα ακούει στο όνομα Εργασιακό περιβάλλον (δηλαδή το ίδιο το νοσοκομειακό σύστημα) και Ελληνική Νομοθεσία (δηλαδή ανύπαρκτη και μαφιόζικη).

Δεν έχω σκοπό να κάνω αναλύσεις επί αναλύσεων, όπως έχω κάνει σε άλλες υποενότητες αυτού του forum. Ψάξτε, βρείτε, διαβάστε, ξεστραβωθείτε. Ούτε προσπαθώ να πω ότι όποιος ιατρός δεν φύγει εξωτερικό είναι καταδικασμένος, με την έννοια ότι δεν θα βρει κάποια δουλίτσα για να κάνει. Παρόλο που, εάν θέλετε την ειλικρινή μου άποψη, ΝΑΙ, θεωρώ ότι, μακροπρόθεσμα, όποιος ιατρός παραμείνει στο Ελλαδιστάν εφ’ όρου ζωής, είναι ένας επαγγελματικά ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ιατρός, πλην της περίπτωσης να είναι ευχαριστημένος με την παραδοχή ότι δεν κάνει ουσιαστικά τον ιατρό, αλλά τον διεκπεραιωτή - γραφιά.

17 ώρες πριν, Pipetteman said:

βασικά αυτό λέω. Ότι ειδικά για την ιατρική γενετική από το ΦΕΚ και μόνο καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρουν που πάνε τα 4 για αυτή την ειδικότητα.

Πάντως για κάποιες ειδικότητες είναι εύκολο να τις απορρίψεις. Η παθολογία πχ για μενα. Την απέρριψα πριν ακριβώς μάθω τι κάνει. Μπήκα σε ένα νοσοκομείο, με ημιθανείς υπερήλικες που ασχολιόσουν όλη μέρα αλλά επί  της ουσίας δεν προσέφερες κάτι. Ένα νοσοκομείο γεμάτο ράντζα. Ιστορικό έπαιρνες στον θάλαμο. Θέλω να πω δεν μπήκα στην διαδικασία να πω τι κάνει ο παθολόγος. Απλά είπα εγώ αυτό δεν το ζω. Και δεν ξέρω τι σκέφτονταν αυτοί που το διάλεξαν.

Γιατί η ουσιαστική διαχείριση των ασθενειών δεν απαιτεί απλά την παρουσία νοσοκομείων και ιατρών να συνταγογραφούν και να μοιράζουν φάρμακα. Απαιτεί την παρουσία ενός πολύπλοκου συστήματος που εμπεριέχει αλληλεπιδρώντα ιατρικά και μη υποσυστήματα, τα οποία να μπορούνε να στηρίξουν αποτελεσματικά και αυτοελεγχόμενα μια αλυσίδα πρόληψης -> πρωτογενούς ή κατ’ οίκον περίθαλψης -> νοσηλείας -> αποκατάστασης -> παρακολούθησης -> πρόληψης της υποτροπής. Σε ένα από αυτά να πάσχουν οι εμπλεκόμενες δομές ή οι μεταξύ τους σχέσεις, τότε καταρρέει και η όλη διαχείριση της ασθένειας. Το Ελλαδιστάν, Κουλιστάν, ΠρωτηΦοραΦασιστεριστάν, όπως θέλετε πείτε το, έχει χάσει την εν λόγω μπάλα προ πολλού.

17 ώρες πριν, Pipetteman said:

Με στεναχωρεί η ιδέα ότι η μετανάστευση φαίνεται ως λύση γιατί τίποτα δεν παλεύεται σε αυτό το κομμάτι. Πως φταίνε διαχρονικά οι κυβερνήσεις (άρα και ο λαός που τις εκλέγει). Δεν πιστεύω θα βγει άκρη. Θεωρώ πως είμαστε από τις χειρότερες χώρες στην Ευρώπη σε αδικαιολόγητα πολλά πράγματα.

Επομένως αγαπητέ/ή μου, η μετανάστευση είναι η ΜΟΝΗ λύση, εάν θέλεις να κάνεις τον ειδικό ιατρό στα σοβαρά και όχι να ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι είσαι ειδικός ιατρός. Τουλάχιστον, εάν μιλάμε για την Ιατρική Επιστήμη του 2023. Αλλιώς, προφανώς, δεν διαφωνώ, είμαστε ιατροί, αλλά άλλης εποχής και μιας τριτοκοσμικής χώρας. Με αυτήν, την τελευταία, παραδοχή, ΝΑΙ, όντως, η μετανάστευση δεν είναι η μόνη λύση.

Ωστόσο, τα αίτια ΔΕΝ είναι αμιγώς πολιτικά. Ακριβώς γιατί ΠΟΤΕ δεν υπάρχουν αμιγώς πολιτικά αίτια. Όσο και εάν δεν μας αρέσει, οι πολιτικοί μας είμαστε εμείς, η ίδια η κοινωνία. Οπότε, το έχω πει άλλωστε πολλές φορές, οι Έλληνες έχουμε ακριβώς την Υγεία και την αντιμετώπιση που μας αξίζει. Δεν ευθυνόμαστε όλοι μας στον ίδιο βαθμό για τη σύγχρονη κατάντια, ωστόσο, βολευόμαστε όλοι μας με τον Α’ ή Β’ τρόπο. Και το ότι κανένας μας δεν θέλει επί της ουσίας να χάσει τη βολή του είναι και ο λόγος που είμαστε ακριβώς εδώ που είμαστε.

17 ώρες πριν, Pipetteman said:

Να πω κάτι ακόμα. Διακρίνω από την εμπειρία μου ως φοιτητής η μία ειδικότητα να αντιπαθεί την άλλη. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον έμαθα ότι υπάρχουν και γκει ειδικότητες, η δερματολογία γιατί ασχολείται η αποτρίχωση και η ουρολογία γιατί πιάνεις πουλιά στον αέρα. Δηλαδή έλεος.

Αυτά τώρα είναι τα λεγόμενα urban legends ή anecdotes που κυκλοφορούν μεταξύ μας. Που θέλω να πιστεύω ότι τα παραθέτεις για να ελαφρύνεις τη συζήτηση και ότι δεν τα λες σοβαρά. Διαφορετικά, εάν θες να μιλήσουμε σοβαρά, θα σου πω ότι η μοναδική ουσιαστικά τριβή που υπάρχει μεταξύ των ειδικοτήτων έχει να κάνει ΜΟΝΟ με την καθημερινότητα του εργασιακού μπαχάλου που επικρατεί στα κατ’ όνομα μόνον ελληνικά νοσοκομεία: ποιος θα πάρει το περιστατικό και ποιος δουλεύει λιγότερο ή περισσότερο (χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι ο Παθολόγος αντιπαθεί πραγματικά τον Δερματολόγο, επειδή ο πρώτος βλέπει 800 περιστατικά σε κάθε γενική εφημερία, ενώ ο δεύτερος απλώνει κρεμούλες – no offence προφανώς). Οπότε, μιλάει μόνο η κούραση και η αγανάκτηση που προκαλεί το έκτρωμα που λέγεται ελληνικό ΕΣΥ και όχι μία επιστημονική αντιδικία. Πλην του ότι, φαινομενικές αντιδικίες προκύπτουν και από τους λεγόμενους ακαδημαϊκούς φαγάνες – Καθηγητάδες, που ο καθείς έχει το δικό του μαγαζάκι ή κόμπλεξ να προωθήσει, οπότε μπορείς να δεις διαφόρου τύπου επιστημονικά μαχαιρώματα, τα οποία, προφανώς, μόνο επιστημονικά δεν είναι.

Και να ξέρεις, αγαπητέ μου, εάν θες να βοηθήσεις τον εαυτό σου, να μην κάνεις το ίδιο λάθος που έκανα και εγώ με εμένα. Φοιτητής = ΜΗΔΕΝΙΚΗ ουσιαστική εμπειρία στο ελληνικό σύστημα υγείας και στο ελληνικό ιατρικό επάγγελμα. Αυτή τη στιγμή, ζεις σε μια μεγάλη και σουπερ - ντουπερ υπερπροστατευτική γυάλα, οπότε προσπάθησε να δουλέψεις για να βγεις έξω από αυτήν.

17 ώρες πριν, Pipetteman said:

Σχετικά με το να ρωτάς ειδικευόμενους, δεν είναι εύκολο για όλες τις ειδικότητες θεωρώ. Που θα βρεις ειδικευόμενο ιατροδικαστικής; Ενώ πνευμονολογία επειδή περνάς θα βρεις. Κατ'επέκταση και για άλλες σπάνιες ειδικότητες.

Ο αιτών λαμβάνει, ο ζητών ευρίσκει και τω κρούοντι ανοιγήσεται. Οι παλαιότεροι ειδικευόμενοι είναι μόνο ένας από τους πολλούς τρόπους για να μάθεις τις πληροφορίες που θέλεις. Ελπίζω να μην το αντιπαραβάλεις ως σοβαρό επιχείρημα για να πεις ότι δεν οφείλεις να αναζητήσεις πληροφορίες από παλαιότερους σε έναν τομέα. Την επιτυχία δεν μπορεί να στην εγγυηθεί κανένας και κανείς δεν θα βρεθεί να σε κατηγορήσει όταν αποτύχεις, ούτε καν ακόμα και ο ίδιος σου ο εαυτός, ενώ έχεις προσπαθήσει στο μέτρο του δυνατού, για τα δικά σου δεδομένα μιλάμε πάντα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το παρόν νήμα που άνοιξες, οφείλω να στο πω αυτό, το θεωρώ εντελώς ανούσιο. Δεν υπάρχει και ούτε θα μπορέσει να υπάρξει ποτέ, οποιασδήποτε φύσεως οδηγός επιλογής ειδικότητας. Σας αρέσει, ή νομίζετε ότι σας αρέσει, μία ειδικότητα ;; Αφήστε τους οδηγούς, μην σκέφτεστε σαν φοιτητές, σκεφτείτε ως επαγγελματίες !! Ξεχυθείτε εκεί έξω, σε νοσοκομεία, κλινικές, εργαστήρια, συναδέλφους, φίλους, social κ.τ.λ. και ρωτείστε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ πληροφορίες και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πάνω στο θέμα που σας ενδιαφέρει. Τα υπόλοιπα είναι απλά για να γεμίζουμε σελίδες και για να ανεβαίνουν τα post counters και τα νουμεράκια των καμένων σε forum και στα λοιπά social.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/7/2023 at 2:44 PM, mihiatrik said:

Εσύ δηλαδή θέλεις "δράση της Σχολής" και μάλιστα διάρκειας "άνω της ημέρας", για να σου πούνε πληροφορίες τύπου ότι ο Παθολογοανατόμος δεν βλέπει ασθενείς και το τι ακριβώς κάνει ο Νευροχειρουργός ;; Οκ. Τώρα, πραγματικά, εάν θεωρείς ότι αυτά είναι τα πράγματα που οφείλεις να ψάξεις πριν αποφασίσεις πάνω στο ποια ακριβώς ιατρική ειδικότητα θα κάνεις, τότε μάλλον πάσχεις ακόμα από το Σύνδρομο του Φοιτητή. Εάν και εκτός ύλης, για όποιον ενδιαφέρεται, επιμέρους χαρακτηριστικά του συνδρόμου, όπως επίπτωση, μετάδοση, συμπτώματα, διάγνωση και θεραπεία, μπορείτε να βρείτε σε διάφορες υποενότητες του παρόντος φόρουμ.

Λοιπόν, μιλώντας μεταξύ σοβαρού και αστείου, όλοι μας, λίγο ή πολύ, πάσχαμε κάποια στιγμή στη ζωή μας από το Σύνδρομο του Φοιτητή, προτού να την πατήσουμε και ξεκινήσουμε Ιατρική Ειδικότητα στην Ελλάδα. Οπότε, στόχος των όσων γράφω, ΠΟΤΕ δεν είναι να ειρωνευτώ ή να κάνω υποδείξεις, αλλά να βοηθήσω. Μιλώντας και στον παρελθοντικό βλακάκο εαυτό μου, σου λέω απλά: ΞΥΠΝΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΦΥΓΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ !!

Δεν ξέρω τι σύνδρομο είναι αυτό, πάντως ως φοιτητής θα ήθελα μια καθοδήγηση ναι. Όσο για την ειρωνεία, θεωρώ πως ξεχειλίζει, παρόλα αυτά δεν με νοιάζει δεν είμαι από αυτούς που προσβάλλονται ή τσακώνονται σε φορουμ.

Για το εξωτερικό δεν είναι μια απλή απόφαση.  Ξέρω πολλούς γιατρούς (και σε σχετικά επαγγέλματα μη γιατρούς) που έφυγαν έξω. Ε δεν είναι και όλοι τόσο ενθουσιασμένοι. Ούτε τα χρήματα είναι τόσο καλά όσο  πολλοί πιστεύουν, ούτε σε περιμένουν με ανοικτές αγκάλες. Έχουν επίσης πολλές να αντιμετωπίσουν ρατσισμό και καταλήγουν οι μετανάστες να κάνουν παρέα μεταξύ τους. Κοινωνική ζωή επίσης δεν πολυ υπάρχει. Και τελικά τι να κάνω; Να πάω στο εξωτερικό αφήνοντα τα πάντα  εδώ για να μαι ενας καλά εκπαιδευμένος παθολόγος που θα πεθάνει σαν το κούτσουρο στο Αβούργο ξέρω γω; Δεν με ψήνει. Αν έχεις ένα δικό σου σπίτι  και σχέση, δεν θεωρώ ότι με το να φύγεις θα κάνεις την καλύτερη επιλογή. Και στην τελική μαρέσει να ζω στην Ελλάδα. Εκτός αν μιλάς για τα χρόνια της ειδικότητας και μόνο και μετά να γυρίσεις. Fellowship θα έκανα πιο εύκολα.

On 1/7/2023 at 2:44 PM, mihiatrik said:

Μακάρι το πρόβλημα να ήταν απλά του τύπου "Ο τάδε Καθηγητής κόβει αβέρτα στο μάθημα, οπότε είναι σχιζοφρενής και δύσκολος". Το πρόβλημα, δυστυχώς, είναι πολύ πιο σύνθετο από αυτό. Και άγιο Καθηγητή, ή Διευθυντή, να έχεις, πλειοψηφικά το πρόβλημα ακούει στο όνομα Εργασιακό περιβάλλον (δηλαδή το ίδιο το νοσοκομειακό σύστημα) και Ελληνική Νομοθεσία (δηλαδή ανύπαρκτη και μαφιόζικη).

Δεν θα διαφωνήσω. Για το θέμα του καθηγητή όμως, επειδή έχω συνεργαστεί για χρόνια με μεγάλο κεφάλι, το αίσθημα του υπηρέτη είναι από τα πιο ανυπόφορα που έχω ζήσει.

 

On 1/7/2023 at 2:44 PM, mihiatrik said:

Αυτά τώρα είναι τα λεγόμενα urban legends ή anecdotes που κυκλοφορούν μεταξύ μας. Που θέλω να πιστεύω ότι τα παραθέτεις για να ελαφρύνεις τη συζήτηση και ότι δεν τα λες σοβαρά. Διαφορετικά, εάν θες να μιλήσουμε σοβαρά, θα σου πω ότι η μοναδική ουσιαστικά τριβή που υπάρχει μεταξύ των ειδικοτήτων έχει να κάνει ΜΟΝΟ με την καθημερινότητα του εργασιακού μπαχάλου που επικρατεί στα κατ’ όνομα μόνον ελληνικά νοσοκομεία: ποιος θα πάρει το περιστατικό και ποιος δουλεύει λιγότερο ή περισσότερο (χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι ο Παθολόγος αντιπαθεί πραγματικά τον Δερματολόγο, επειδή ο πρώτος βλέπει 800 περιστατικά σε κάθε γενική εφημερία, ενώ ο δεύτερος απλώνει κρεμούλες – no offence προφανώς). Οπότε, μιλάει μόνο η κούραση και η αγανάκτηση που προκαλεί το έκτρωμα που λέγεται ελληνικό ΕΣΥ και όχι μία επιστημονική αντιδικία.

Το ακούω αυτό που λες. Αλλά δεν είναι η κούραση μόνο. Είναι τα κόμπλεξ και η ματαιοδοξία του καθενός. Ο ένας να πει ότι βγάζει λεφτά και  ο άλλος ότι είναι ο θεός που βγάζει λεφτά. Δεν ξέρω κατά πόσο με τέτοια μυαλά μπορούν να συνεργαστούν. Δηλαδή σε πολυνοσηρότητες ο καθένας απλά κάνει τα δικά του και την εικόνα δεν την ολοκληρώνει κανένας.

 

On 1/7/2023 at 2:44 PM, mihiatrik said:

Και να ξέρεις, αγαπητέ μου, εάν θες να βοηθήσεις τον εαυτό σου, να μην κάνεις το ίδιο λάθος που έκανα και εγώ με εμένα. Φοιτητής = ΜΗΔΕΝΙΚΗ ουσιαστική εμπειρία στο ελληνικό σύστημα υγείας και στο ελληνικό ιατρικό επάγγελμα. Αυτή τη στιγμή, ζεις σε μια μεγάλη και σουπερ - ντουπερ υπερπροστατευτική γυάλα, οπότε προσπάθησε να δουλέψεις για να βγεις έξω από αυτήν.

Επειδή είμαι οδοντίατρος που εργάζεται, δεν είμαι ένας φοιτητής άπειρος στην αγορά εργασίας. Ζω μια πραγματικότητα που όσοι οδοντίατροι δεν είχαμε γονείς οδοντιάτρους δουλεύουμε για 750 ευρώ 8ωρα (και Σάββατα και υπερωρίες) με κακές συνθήκες, που καθαρίζουμε το ιατρείο και είμαστε με τον φόβο μην σταταλήσουμε λίγη ρητίνη παραπάνω. Άσε που μετά πονάς παντού και έχει σάλια, τρίμματα από δόντια και χημικά παντού (από τα μαλλιά σου έως κάτω από τα νύχια σου και ας φοράς γάντια κτλ). Δεν θεωρώ η ιατρική θα ναι χειρότερη από αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα τι αρνητική ενέργεια είναι αυτή. Θα τα διαβάσει κανένας ασθενής μας αυτά που γράφετε για το ΕΣΥ(μερικά εκ των οποίων είναι σωστά), συνάδελφε, και θα ψάχνει πρώτη πτήση για Ντόιτσλαντ να βρει κανένα μετανάστη ΕΙΔΙΚΟ ΙΑΤΡΟ(κανονικό ιατρό) να τον εξετάσει, παρά να μείνει εδώ να τον δει ο γραφιάς.

Κάποιοι από εμάς προτιμούν να είναι γραφιάδες στην Ελλάδα, πού είναι το πρόβλημα; 🤣

ΜΥΚΟΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ

spacer.png

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.