Jump to content

Ποιά είναι η αγαπημένη σας εποχή;


  

25 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας εποχή;

    • Το Φθινόπωρο;
      4
    • Ο Χειμώνας;
      3
    • Η 'Ανοιξη;
      5
    • Το Καλοκαίρι;
      12


Recommended Posts

Και μιας και κάνω εγώ αυτό το poll....

Η αγαπημένη μου εποχή είναι το Φθινόπωρο...τα χρώματα των φύλλων όταν πέφτουν και γίνονται ένα με το χαλί της καταπράσινης μέχρι τότε γης, όταν κάνουν τον τόσο μονότονο ασφαλτομένο δρόμο να φένεται σαν ένα λουλουδένιο ολοκέντιτο μεταξώτο σεντόνι...κι ύστερα έρχονται οι πρώτες σταγόνες σαν δάκρυα ενός χορτασμένου ήλιου, ταλέπωρου από την δουλεία του καλοκαιριού, αλλά παράληλα ευχαριστημένου από την σοδειά. Και η μυρωδιά της γης όταν ποτίζεται από τα δάκρυα του ήλιου είναι κάτι το μαγικό...είναι ένα θαύμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ γιατί βλέπω μόνο ότι όλα μαραίνονται, ξεραίνονται, αρχίζει να κάνει κρύο και αρχίζει και η εξεταστική ;;; έχω κάτι γιατρέ; :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα και'σείς...σιγά σιγά...πρώτη φορά κάνουμε poll!! τώρα ψηφίστε ελεύθερα!!! :rolleyes:  :withstupid:

Οκ, για πρωτη και τελευταια φορα συγχωρεισαι!!! :P Λοιπον, αν και απο το δικο σου λαθος ψηφισα φθινοπωρο, η αγαπημενη μου εποχη ειναι το καλοκαιρακι...Το καλοκαιρακι στην ακρογιαλια....και παει λεγοντας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, για πρωτη και τελευταια φορα συγχωρεισαι!!! :P Λοιπον, αν και απο το δικο σου λαθος ψηφισα φθινοπωρο, η αγαπημενη μου εποχη ειναι το καλοκαιρακι...Το καλοκαιρακι στην ακρογιαλια....και παει λεγοντας!!!

Σ'ευχαριστώ για την άφεση αμαρτιών Μr stelios!! :rolleyes::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ γιατί βλέπω μόνο ότι όλα μαραίνονται, ξεραίνονται, αρχίζει να κάνει κρύο και αρχίζει και η εξεταστική ;;; έχω κάτι γιατρέ; :o

Αγάπη μου, εσύ είπαμε τι έχεις αλλά καλύτερα να μην το αναφέρουμε τώρα, συμφωνούμε κύριε συνάδερφε; :rolleyes::splaaaats:emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η άνοιξη είναι η καλύτερη εποχή γιατί έχει καλό καιρό χωρίς να κάνει καύσωνες, ανθίζουν τα λελούδια Και όπως είπε ένας οδηγός λεωφορείου, οι φούστες αρχίζουν να ανεβαίνουν την άνοιξη... :-) Δεν το είπα εγώ έτσι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΛΕΣΣΣΣΣ

η καθε μία έχει τη δικιά της μαγεία... κάθε φορά μου λείπει αυτή που έρχεται :):D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!

LIVE YOUR MYTH IN GREECE

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οπως ειπε και ο Μπιπ-μπιπ ΟΛΕΣΣΣΣ......η καθε μία έχει τη δικιά της μαγεία... κάθε φορά μου λείπει αυτή που έρχεται

Ας αρχισω απο την Ανοιξη που βρισκομαστε τωρα.Ηδη εχω χαλαρωσει με τα ρουχα,καποια στιγμη θα με πιασουν οι αλλεργιες μου,μεγαλωνει η μερα,το πρωι ακουμε τα πουλια κτλ κτλΚαμια φορα σε πιανει καμια μπορα οπως σημερα δλδ emangry2

Καλοκαιρι....αααααααχ εκει τα βγαζουμε ολα εξω κυριολεκτικα και μη.

Φθινοπωρο .....η εποχη που γεννηθηκα,αλλαγη χρωματων,αρχιζουμε να μαζευομαστε μεσα σιγα σιγα....

....και μετα ερχεται ο Χειμωνας με τα πουλοβερ,κασκολ,γαντια.....και φυσικα κρυο καιρος για 2 :anavwfwties:emdevil

Αυτα συνοπτικα.....δε ριχνω ψηφο προς το παρον.......δυσκολευομαι :rolleyes:B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup αυτες οι δυσκολιες μας φαγανε και δεν ξερουμε τι ψηφιζουμε στις συνελευσεις!!

θα κανω καταληψη στην Ανοιξη, μωρε και θα καταργησω τα Καλοκαιρια!

για προσεχτε τι ψηφιζετε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Συνελευσεις δε εχω,απεργιες δε εχω....βασικα κανουμε αμαν κ πως ποτε θα ερθουνε οι διακοπες......αρα μπορω να εχω καποια δυσκολια στο να ψηφισω εποχη;αν και τωρα που το ξανασκεφτομαι δε εχω δυσκολια απλα εκτιμω την καθε εποχη!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup απαγορευονται οι δυσκολιες και οι εκτιμησεις καθως και η ανεξαρτητη κριση εξω απο την επισημη γραμμη.

δεν εχεις απεργιες;;; δεν εχεις συνελευσεις;;;; να κανεις αμεσως: τρις ημερησιως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βραδάκι βγήκες για βόλτα στο Μοναστηράκι.Ο κόσμος πυκνός έχει βγει φορώντας τα καλά του.Σταματάς στους πάγκους των καταστημάτων και πιάνεις κουβέντα περί φιλοσοφικών θεμάτων με τον πωλητή με αφορμή μια ρήση του Σωκράτη που είδες τυπωμένη σε ένα μπλουζάκι.Θα πιείς τα ουζάκια σου με την παρέα κοιτώντας τον ουρανό πάνω από τις πολυκατοικίες χωρίς αστέρια και χωρίς σύννεφα.Με τις βόλτες στην παλιά Αθήνα που μυρίζει γαισεμί θα σε πάρει ως αύριο το πρωί....

Ταξιδεύεις νύχτα με το καράβι για Κρήτη.Είσαι στο κατάστρωμα και ο αέρας έχει κολλήσει τα ρούχα στο κορμί σου. Μυρίζεις την αλμύρα και ακούς τη φωνή των φίλων σου και υπόκρουση τις συζητήσεις των άλλων ταξιδιωτών.Άφησες πίσω σου δουλειές και σκοτούρες και το καμίνι της πρωτεύουσας....Μεσοπέλαγα αρμενίζεις και δεν βλεπεις παρά ένα ή δυο φωτάκια στον μαύρο ορίζοντα...Κι όμως, κάποιες στιγμές απομονώνεσαι στη σκέψη σου και ακούς μια λύρα και τη φωνή του Ξυλούρη, βλέπεις την Κνωσό και το φαράγγι της Σαμαριάς, βυθίζεσαι στην χρυσή άμμο....Όλα όσα ζεις είναι ένα ταξίδι....

Οδηγείς στην παραλιακή Εθνική Οδό.Από κάτω χωριά και οικισμοί, ταβέρνες πιτσαρίες, οργανωμένες παραλίες, εκτάσεις με ελιές με καλαμιές και πολύ πιο κάτω η ακρογυαλιά.Και μια μεγάλη γαλάζια θάλασσα, να αντανακλά τον ήλιο βγάζοντας χιλιάδες σπίθες....

Καταμεσήμερο.Παιχνίδια στο νερό.Γύρω σου νέοι και μεγαλύτεροι άνθρωποι όλοι τους έχουν γίνει παιδιά.Παιχνίδια με μπάλες με ρακέτες με φουσκωτά.Πρόσεχε θα σου κάνω "πατητή"....Βγαίνεις από το νερό για να απολαύσεις έναν καφέ ξαπλωτός στην παραλία.Θαυμάζεις τα καλλιγραμμα κορμιά,τα μοντέρνα μαγιώ και τα χαρούμενα πρόσωπα κοριτσιών και αγοριών χαμογελάς και μιλάς σε όλους...Το βράδυ θα τους δεις στο beach bar....

Στο αρχαίο θεατράκι το βράδυ έχει συναυλία.Είναι τέλη Αυγούστου και το φεγγάρι είναι τεράστιο και ολοστρόγγυλο.Μουσικές ρομαντικές και ελληνικές, αγαλλίαση....

Στα στενά σοκάκια της Ύδρας κόσμος λευκοντυμένος πάει κι έρχεται.Καθόμαστε για παγωτό ή πρώτα να ρίξουμε βουτιά από τη σπηλιά;

Άαααααααααααααααααααχ!!!!Σε ποιά εποχή θα τάβρεις όλα αυτά;

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Νεφέλη σε ευχαριστώ που μου τα θύμισες και με γέμισες ανυπομονησία.Από Αύγουστο Χειμώνα κι από Μάρτη Καλοκαίρη που λέμε....Σου αφιερώνω το post!!! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου αρέσει πάρα πολύ το φθινόπωρο! Το προχωρημένο Φθινόπωρο, να έχουν αρχίσει οι βροχές για τα καλά και να μυρίζει το χώμα.

Όταν βλέπω μικρές γυαλιστερές σταγονίτσες στην άκρη των φύλλων των πεύκων, τότε βλέπουν μικρές γυαλιστερές σταγονίτσες στην άκρη των βλεφάρων μου. emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νεφελούδι πανέμορφο πολλ! :)

Χειμώνας...παλιά δεν τον ζούσαμε βαρυ , τα τελευταια χρόνια όμως εχουμε χορτασει κρύο!Και τα κασκολάκια , τα ζεστα παλτο , τα γαντακια , τα σκουφακια ,οι αγκαλιες μέσα στους δρομους για να χαρισουμε ζέστα , τα φιλιά των μυτων οπως κανουν οι Εσκιμωοι...και τα αναμμενα τζακια ,τα φωτα που αναβουν νωρίς σε μια πόλη που έτσι κι αλλως είναι δεμένη με το φως , οι ζεστες σοκολάτες σε κατι μικροσκοπικες καφετέριες , τα δειλινά στην παραλιακη της Θεσσαλονικης , αλλα και οι βόλτες σε μια χειμωνιατικη θάλασσα που δείχνει τόσο μόνη όμως απλα ξεκουραζεται και παιζει με κυματα της ,περιέργως έχουν γενέθλια οι πιο καλοι μου φίλοι τον Δεκεμβρη-τοξοτακια-χειμερινα θεατρα , καπως περίεργα έχω συνδυασει καθε καλλιτεχνικη έξοδο με χειμωνιατικο ντεκόρ ,βιβλία που συνοδεύουν χουχουλιασμα και τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!!!πανέμορφα , φωτεινα , με δεντρακια και λαμπακια ,και θα το πάθω το χριστουγεννιατικο ντελίριο!

Καλοκαιρι...ήλιος , ήλιος , ήλιος!!!έχω συνδυασει τον ήλιο με τις πιο χαρούμενες στιγμές μου σαν να αποτελει συστατικό του εγχειριδιου ευτυχισμένη ημερα ...δίνει ζωή!παραλίες ερημικές ,να κοιτάς τον ουρανο και όποιος μετρήσει τα λιγότερα αστέρια φιλάει τον άλλον πρώτος ,νησακια βαμμένα με τα πορτοκαλι χρώματα ενος ηλίου που σβήνει για απόψε , άσπρες εκκλησίτσες σε ένα μπλε φόντο , γη που συνανταται ο ουρανος με τη θαλασσα!ξέφρενες διασκεδασεις με τις φίλες μου , ποτέ δε θα ξεχασω τα υπέροχα καλοκαιρια που περασαμε όταν πήγαιναμε διακοπες γυναικοπαρέα , αλλα και διακοπές γεμάτες με τη γλύκα της αγαπης...και η Αθηνα ομορφαίνει , κόσμος στα δρομακια της Πλακας , βραδυνα κοντα στην Ακροπολη ,στον Λυκαβηττο αλλα και ταξίδια ταξίδια ταξίδια!!!ταξίδια ώστε όταν γυρισουμε πίσω να πούμε τι μεγαλος και όμορφος και μυστήριος ο κόσμος μας!και Ten Ten για τα αρχαια θέατρα emthanx που μου τις θύμισες αυτες τις βραδιες στην Επίδαυρο , το φεγγαρι να συνοδευει την φωνή της Μπεμπεδελη , απο τις ομορφότερες νυχτες που πέρασα!

Φθινοπωρο...γεματο απο μυρωδιες μιας φύσης που κουραστηκε και παει να κοιμηθει, να αλλαξει φύλλα , να προετοιμασει τα παιδια της για το κρύο....αυτα τα κίτρινοκοκκινα φύλλα να γεμίζουν τους δρομους σαν χαλι , τα πρώτα κουδουνια στο διπλανο σχολειο , χαρουμενες φωνες στα διαλειμματα , αυτη η προετοιμασια όλων να γίνουμε λίγο πιο σοφοι φέτος , τι θα μάθουμε , αυτα τα νέα σχέδια και η αναμονη τους , ακομη κι δε ντυθούν πραγματικοτητα δε χανουν τίποτε απο τη μαγεια των ονειρων ,η πρώτη φθινοπωρινη βροχή και να μην έχεις πάρει ομπρέλλα και να βρέχεσαι περπατώντας στους δρόμους ,είναι νέο ξεκίνημα το Φθινόπωρο...

Ανοιξη...γιορτη λουλουδιων , σαν ανοιξιατικη πνοη , ένα μπουκετο άγριες τουλίπες σιγα σιγα να ανοιγουν στο βαζο , αμυγδαλιες , τιτιβισματα πιο χαρούμενα ,παπαρούνες σε λιβαδια ,γιασεμι και γαρδένιες , οι πρώτες βόλτες παλι χωρίς τουτού , έτσι για να χαρούμε το περπατημα απλά και αυτο το ανακατεμα με τον κόσμο στην Εκθεση Βιβλιου , το Πασχα κυρίως στην εξοχη ,τα ρούχα πιο ανέμελα , πιο αερινα , οι πρώτες σκέψεις για τις καλοκαιρινές διακοπες , αυτα τα γέλια που ακούγονται απο τα μπαλκόνια χαρούμενα λες και όλοι περιμεναν να ανοιξει λίγο ο καιρος για να ανοιξουν τις καρδιες τους στην ομορφια της ζωής ,οι μικρες αποδρασεις σε μια φυση που ανθιζει και γενναται , και αυτη η καρδια πώς χοροπηδα , μήπως ερωτευεται?και εδώ ήλιος αλλα ήλιος πιο φειδωλος , με μέτρο ,αλλοτε σου χαμογελα πλατια και λες ουφ καιρος να κυκλοφορησω με το κοντομανικο και τότε αυτος γελαει μαζι σου και σου κανει ναζια και κρύβεται πίσω απο κατι σύννεφα που ξέχασε ο χειμωνας να πάρει μαζι του φέυγοντας ...άνοιξη μυροβόλα και ευτυχισμένη !

όλες με τις χαρες τους , ψήφος όμως στην ανοιξη! emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.