Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

τι γινετε με την υπουργικη αποφαση για τον χρονο αναγνωρισης ??? καποιος που εχει κανει αγροτικο το 2006 και ξεκιναει τωρα ειδικοτητα παθολογια ποσος χρονος αναγνωριζετε απο το αγροτικο ??? 3μηνες(μονο το τριμην)'η 6μηνες(τριμηνο +3μηνες απο την υπηρεσια υπαιθρου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3μήνες και πάλι

ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι ισχύει αναδρομικά ο νόμος αν δεν είχες απόσπαση στο νοσοκομείο σε τμήμα αναγνωρισμένο για ειδικότητα δεν αναγνωρίζεις ειδικότητα πέραν του 3μηνου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος δε θέλει να αναγνωρίσει το 3μηνο ως ειδικότητα γίνεται;

Τι κάνει;

Απλά δε δίνει τα χαρτιά ότι έκανε 3μηνο.

Γίνεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν δεν δώσεις το τρίμηνο δεν θα δώσεις ούτε το αγροτικό

δεν θα υπολογιστούν σωστά τα χρονοεπιδόματα που τα παίρνεις

ούτε θα γίνουν σωστά οι κρατήσεις και όταν κλείσεις την 5ετία θα σου ρίξει 1 καλή καμπάνα το ΤΣΑΥ και θα πληρώσεις εντοκα την διαφορά και θα δώσεις πολύ παραπάνω από τους μισθούς του τριμήνου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα όσο οι γνώσεις.

Γιατί άλλες γνώσεις παίρνεις στο 3μηνο του αγροτικού και άλλες στους 3 μήνες ειδικότητας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν σε συμφέρει όταν κάποια στιγμή στην πενταετία αναπροσαρμοστούν οι κρατήσεις του ΤΣΑΥ θα έχεις πρόβλημα. όπως πρόβλημα θα έχεις όταν θα συμψηφιστούν όλα για την σύνταξη.

μπορείς πάντα να το ρισκάρεις αλλά ούτως ή άλλως με την παράταση που παίρνεις μέχρι να εμφανιστεί ο επόμενος στην ειδικότητα το κερδίζεις αυτό το τρίμηνο τώρα πια.

δεν θα το συμβούλευα σε κάποιον ελαφρά την καρδία να αποκρύψει το αγροτικό....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρακαλώ...

πάντως να είστε προσεχτικοί με το θέμα των κρατήσεων. συνήθως δεν τα ψάχνουν όλοι στο γραφείο προσωπικού, στον ιατρικό σύλλογο κ.τ.λ. και όταν θες να ανοίξεις ιατρείο το ΤΣΑΥ τα ψάχνει από την αρχή τότε και πληρώνεις την διαφορά έντοκα.

την έχει πατήσει κόσμος.... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω κατι ρε παιδια?αν εχεις παρει αγονο αγροτικο πρεπει οταν τελειωσεις το αγροτικο να καταθεσεις το πιστοποιητικο στην νομαρχια ή οταν σου ρθει ο διορισμος για το δευτερο κομματι το καταθετεις στο νοσοκομειο που διοριζεσαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όταν τελειώσεις το άγονο πρέπει αμέσως να πας το χαρτί στη νομαρχία ότι εκπλήρωσες την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου γιατί μπορεί να μην επικοινωνήσουν μαζί σου, θεωρώντας ότι δεν τέλειωσες το άγονο (αναρρωτικές κτλ) και να στείλουν τον διορισμό στον επόμενο θεωρώντας ότι εσύ δεν είσαι έτοιμος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πιστοποιητικό τριμήνου το καταθέτεις με την έναρξη του γενικού μέρους για να σου αφαιρεθούν οι 3 μήνες

το πιστοποιητικό ολοκλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου το καταθέτεις με την λήξη του αγροτικού

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειμαι υπο διορισμο ακομα για το δευτερο κομματι της ειδικοτητας.εχω τελειωσει εδω και ενα χρονο το αγροτικο και διοριζομαι το 2009 στο δευτερο κομματι της ειδικοτητας αρα απλα πρεπει να το καταθεσω πριν με βαλουν υπο διορισμο ,ετσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφού τελείωσες με το άγονο πήγαινε το συντομότερο δυνατό στη νομαρχία και κατέθεσες ότι το τελείωσες. αν έχεις τα χαρτιά σε 2 νοαμρχίες γιατί έκανες και το 1 κομματι σπαστής ειδικότητας και τα έχεις πλέον σε 2 νοσοκομεία για τμήμα και πλήρη, σε διαφορετικές νομαρχίες κατέθεσέ το και στις 2 νοαμρχίες.

και πάρε αριθμό πρωτοκόλου για να μην σου πουν μετά κάπου παράπεσε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΕΙ ΡΗΤΆ Ο ΝΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ , ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ , ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΣΕ ΠΟΙΝΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΣΕ ΑΛΛΑ.

καταρχάς αναδρομική εφαρμογή ποινικού νόμου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. (εκτός αν είναι ευνοικότερος για τον κατηγορούμενο)

κατά δεύτερον κανένας νόμος δεν εφαρμόζεται αναδρομικά αν δεν το λέει ρητώς στις τελευταίες (μεταβατικές του) διατάξεις. Σε περίπτωση που αφορά την διοίκηση όμως, (πχ, συντάξεις, μισθολόγια κλπ που χορηγούνται από το κράτος στον Πολίτη) και που ο μεταγενέστερος είναι ευνοικότερος του προγενέστερου , αιτούμαστε με δικαστικό τρόπο την αναδρομική του εφαρμογή με βάση αρχές του Δημοσίου Δικαίου και του Συντάγματος όπως η ισότητα των πολιτών , η δικαιολογημένη εμπιστοσύνη του πολίτη στην διοίκηση και άλλα.

Τροποποιήθηκε από Queen
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξέρει κανείς τι γίνεται με τις ενιαίες ειδικότητες?πόσοι μήνες αφαιρούνται αν η ειδικότητα δε δίνεται από το νοσοκομείο όπου κάνεις αγροτικό?3 μήνες ή 6?ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ πολύ.θα προσπαθήσω να πάρω κι εγώ τηλ στη νομαρχία μου να δω αν έχουν ενημερωθεί γι'αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω αυτό πρέπει να ισχύει μόνο για τα άγονα, αν είσαι στον ίδιο νομό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα πάντως... ακριβώς δεν ξέρω, ψάξτω και ρώτα

θεωρητικα ναι αλλα κανεις δεν το κανει

δεν εχεις καμια κυρωση αρκει να σαι τυπικος στο πρωινο ιατρειο σου

βεβαια αν κανεις αγονο στους φουρνους δεν εχεις και πολλες επιλογες κατοικιας...

ξέρει κανείς τι γίνεται με τις ενιαίες ειδικότητες?πόσοι μήνες αφαιρούνται αν η ειδικότητα δε δίνεται από το νοσοκομείο όπου κάνεις αγροτικό?3 μήνες ή 6?ευχαριστώ πολύ

αν θα κανεις χειρουργικη ειδικοτητα (απο γενικη χειρ μεχρι ....πχ ωρλ) σου αναγνωριζονται 6 μηνες ειδικοτητας(αν το ολοκληρωσεις)

αν δεν ολοκληρωσεις το αγροτικο τοτε σου αναγνωριζονται 3 μηνες

ευχαριστώ πολύ.θα προσπαθήσω να πάρω κι εγώ τηλ στη νομαρχία μου να δω αν έχουν ενημερωθεί γι'αυτό.

οτι σου ειπα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΕΝΙΚΗ ....ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ 9 ΜΗΝΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ..ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΩΣ ΧΡΟΝΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΕΝΙΚΗ ....ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ 9 ΜΗΝΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ..ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΩΣ ΧΡΟΝΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ?

μαλλον οχι

το περισσοτερο που αναγνωριζεται ,συμφωνα με το φεκ ειναι 6 μηνες,

απ οτι μου ειπε καποιος φιλος ,και να σου πω δεν ειμαι απολυτα βεβαιος αν θα ισχυει

ειναι αν σου δωσει εξτρα χαρτι ο διευθυντης της κλινικης και μετα το αναγνωρισεις εσυ ανεξαρτητα απ το κεσυ

αυτα

οτι θες στειλς μην

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το σίγουρο είναι ότι για παραπάνω από 6 μήνες αναγνώριση ειδικότητας με το αγροτικό χρειάζεσαι χαρτί απόσπασης σε κλινική.

για ενιαίες ειδικότητες όπως παιδιατρική κι οφθαλμολογία μάλλον δεν αλλάζει κάτι,ισχύει το τρίμηνο όπως παλιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καθορισµός κριτηρίων διορισµού γιατρών υπηρεσίας υπαίθρου σε Κέντρα Υγείας και Περιφερειακά ιατρεία.

ΦΕΚ 306/2008 τ.Β

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθορισµός κριτηρίων διορισµού γιατρών υπηρεσίας υπαίθρου σε Κέντρα Υγείας και Περιφερειακά ιατρεία.

ΦΕΚ 306/2008 τ.Β

τι εννοεις μ αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.