Jump to content

EΠAΓΓEΛMA ΓIATPΟΣ


usmeds

Recommended Posts

«Δεν είναι εύκολο να βρεθεί γιατρός που θα μιλήσει εναντίον συναδέλφου του»

«H τιμωρία ενός γιατρού από τη Δικαιοσύνη ουσιαστικά δεν σημαίνει τίποτα, διότι τα νοσοκομεία δεν του επιβάλουν πειθαρχικές ποινές, ούτε ζητούν από τον υπαίτιο γιατρό να τους καταβάλει από την τσέπη του τα χρήματα που καλούνται τα ίδια να δώσουν ως αποζημίωση», λέει ο δικηγόρος κ. Νίκος Διαλυνάς. «Και όμως, και τα δύο προβλέπονται από τη νομοθεσία και αν εφαρμόζονταν, τότε όντως ο γιατρός θα "πλήρωνε" για το λάθος του. Τι γίνεται αντ' αυτών; Καταδικάζεται ο γιατρός σε μια ποινή με αναστολή (επειδή έχει λευκό ποινικό μητρώο) και αν δεν διαπράξει άλλο αδίκημα μέσα στα 3 επόμενα χρόνια, την εξαγοράζει πληρώνοντας 4,40 ευρώ την ημέρα συν φόρους - περίπου 3.000 δραχμές. Κι αυτό είναι όλο».

Ο συγκεκριμενος δικηγορος εχει σχεση με συλλογο που δημιουργηθηκε στην Θεσσαλονικη με ονομα "Συλλογος παθοντων απο ιατρικα σφαλματα", ή καπως ετσι.

Καθε λιγο και λιγακι βγαζει υποθεσεις με "ιατρικα σφαλματα" στα καναλια.Μερικες φορες μπορει να υπαρχει ιατρικο σφαλμα, στις περισσοτερες ομως ειναι κατι παραπανω απο προφανες οτι οι υποθεσεις ειναι αστηρικτες.

Θυμαμαι περιπτωση που εγινε μηνυση σε Νεογνολογικη Κλινικη της Θεσσαλονικης , για περιπτωση προωρου νεογνου, 6 μηνων το οποιο ως επιπλοκη της προωροτητας εχασε την οραση του στο ενα του ματι.Το παιδι ειναι τοσο τυχερο με τετοια προωροτητα που ειναι ζωντανο, και θα μπορουσε να εχει και πολυ χειροτερα προβληματα.Το 'ιατρικο σφαλμα' ηταν οτι δεν κληθηκε Οφθαλμιατρος στο πρωτο 24ωρο ζωης του παιδιου, να ελεγξει αν εχει προβλημα με τα ματια του, και να γινει καποια επεμβαση!Σε διασωληνωμενο προωρο νεογνο, θα γινοταν διαγνωση πχ αποκολλησης ΑΒΕ, και θα γινοταν και χειρουργειο!Εκεινη την ωρα παιζονταν η ζωη του παιδιου.Δεν υπηρχε περιπτωση να μπει σε χειρουργειο!

Και εβγαινε η μανα στα καναλια και ,προφανως δασκαλεμενη, ρωτουσε το παιδι :

-Τι θες να γινεις οταν μεγαλωσεις?

Και αυτο απαντουσε :

-Αστυνομικος

Και μετα η μανα κοιτωντας στη καμερα :

-Ναι, αλλα πως να του πω οτι δεν μπορει να γινει, λογω των λαθων των γιατρων!

Οσο για το αλλο θεμα που αναφερει ο αγαπητος κ.Διαλυνας ,οταν ενας γιατρος εργαζεται σε κρατικο ιδρυμα, σε περιπτωση ιατρικου σφαλματος, το κρατος πληρωνει την αποζημιωση.Με την λογικη οτι αφου προσλαμβανει εναν ιατρο, τον θεωρει ικανο και αναλαμβανει (το κρατος) την ευθυνη για τις πραξεις του(γιατρου).

Και στο κατω κατω και οι γιατροι ανθρωποι ειναι ,μπορει και ο καλυτερος γιατρος να κανει ενα σφαλμα.Δεν μπορει να δουλευεις 30 χρονια και αν κανεις ενα σφαλμα, να ερθει ο κ.Διαλυνας και να σου τα παρει ολα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Last Reply
Γαμώτο λείπω και τα χάνω κάτι τέτοια. :mellow:

Να κάνω μια ερώτηση. Αν πήρε ο άνθρωπος μετά τα 5 χρόνια τη νόμιμη άδειά του τί φταίει; Γιατί έφαγε 14 μήνες αυτός και όχι ο Περιφερειάρχης Υγείας για την ατασθαλία του να μην επανδρώσει το νοσοκομείο έγκαιρα έστω και με locum ανάθεση; :huh:

Κωλοχανίο.

Ετσι πως καταλαβα εγω, ο Τζιμης αναφερθηκε στην ποιμη του χειρουργου απο τα Τρικαλα.Ο Γυναικολογος απο την Λερο δεν νομιζω να τιμωρηθηκε!Μπορει και να μην καταλαβα εγω καλα!

Επισης , ο θεσμος του locum δεν υπαρει στην Ελλαδα!Εκτος κι αν εννοεις να γινοταν αποσπαση ,απο αλλο νοσοκομειο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορθώς ομιλείς Dr Ped,κάτι ύποπτο συμβαίνει στην συμπρωτεύουσα με αυτό το σύλλογο.Εκτός της περίπτωσης που αναφέρεις,υπάρχει και μια άλλη όπου γυναίκα μετά ισχυρή χημειοθεραπεία για καρκίνο μαστού σταδίου ΙΙΙ,και αφού γλίτωσε από τον καρκίνο, μήνυσε τους γιατρούς για ανεπανόρθωτη βλάβη στους νεφρούς από την χημειοθεραπεία,απαιτώντας εξωπραγματική αποζημίωση!!

Και δεν έχουμε δει τίποτα ακόμη,αφού τα τελευταία μόλις χρόνια,κάποιοι δικηγόροι "μυρίστηκαν" το "ψητό" της υπόθεσης...

Το θέμα είναι ότι για τους γιατρούς που ενδιαφέρονται πραγματικά και αγαπούν το επάγγελμά τους,ξεκινά μια επικίνδυνη ακροβασία στο όριο μεταξύ αυτού που ξέρουν ότι πρέπει να κάνουν και της άμυνας στην οποία αναγκάζονται να καταφύγουν κάποιες φορές.Η κατάσταση χρήζει πολλαπλών αναγνώσεων και η κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά γιατί όσο επικίνδυνη είναι η ασυδοσία,άλλο τόσο επικίνδυνο είναι το κυνήγι μαγισσών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο τη μια δεν μπορει και καποιος γιατρος - εγκληματιας, να μην τιμωρειται (γιατι δυστυχως υπαρχουν και τετοιοι), αλλα απο την αλλη δεν μπορει ο καθενας να βγαινει και να λεει το κοντο του και το μακρυ του εναντιον των γιατρων!

Πιστευω ενα κακο που εχουμε στην Ελλαδα ειναι η σχετικη ανυπαρξια των Ιατρικων Συλλογων, οι οποιοι ,κατα την ταπεινη μου αποψη, απο την μια θα επρεπε να παιρνουν μετρα κατα των επικινδυνων γιατρων, αλλα απο την αλλη να κυνηγανε αυτους που με τοση ευκολια σπιλωνουν ονοματα και υποληψεις γιατρων

Εναν αλλο θεμα ειναι οτι πολλες φορες γιατροι λενε σε ασθενεις ασχημα πραματα για αλλους γιατρους ,μονο και μονο για να καλυψουν δικες τους παραλειψεις.

Γνωριζω περιστατικο ,οπου σε επαρχιακο νοσοκομειο, σε γυναικα που εγινε εισαγωγη μεσα στη νυχτα, διαγιγνωσθηκε την επομενη μερα ενα χειρουργικο νοσημα.Διακομισθηκε σε πανεπιστημιακη κλινικη, χειρουργηθηκε μετα απο 2 μερες και μετα απο 5 μερες δυστυχως απεβιωσε.Καποιος χειρουργος της Πανεπιστημιακης κλινικης ειπε στους συγγενεις οτι αν διακομιζοταν μια ωρα νωριτερα απο το επαρχιακο, η γυναικα θα ζουσε!

Δεν ειναι απιστευτο, να μεταθετεις ευθυνες (και αν υπαρχουν κιολας), με αυτον τον τροπο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εναν αλλο θεμα ειναι οτι πολλες φορες γιατροι λενε σε ασθενεις ασχημα πραματα για αλλους γιατρους ,μονο και μονο για να καλυψουν δικες τους παραλειψεις.

Γνωριζω περιστατικο ,οπου σε επαρχιακο νοσοκομειο, σε γυναικα που εγινε εισαγωγη μεσα στη νυχτα, διαγιγνωσθηκε την επομενη μερα ενα χειρουργικο νοσημα.Διακομισθηκε σε πανεπιστημιακη κλινικη, χειρουργηθηκε μετα απο 2 μερες και μετα απο 5 μερες δυστυχως απεβιωσε.Καποιος χειρουργος της Πανεπιστημιακης κλινικης ειπε στους συγγενεις οτι αν διακομιζοταν μια ωρα νωριτερα απο το επαρχιακο, η γυναικα θα ζουσε!

Δεν ειναι απιστευτο, να μεταθετεις ευθυνες (και αν υπαρχουν κιολας), με αυτον τον τροπο?

Αυτό συμβαίνει συνέχεια. :(

Το έχω ακούσει κι εγώ για άλλες περιπτώσεις και δίχως exitus αλλά με μόνιμες βλάβες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν είσαι ηθικός, υπεύθυνος και σέβεσαι τη δουλειά σου, είσαι εκεί που πρέπει, την ώρα που πρέπει να είσαι. Αν νομίζεις ότι αδικείσαι, διεκδίκησε αλλά μην παρανομείς. Απαράδεκτος ο ιατρός στο συγκεκριμένο νοσοκομείο των Τρικάλων, απαράδεκτος ο οποιοσδήποτε δεν είναι εκεί που πρέπει να είναι και δεν χωράει καμία δικαιολογία. Η Ιατρική δεν είναι ένα απλό επάγγελμα. Δεν μπορείς να παίζεις.

Αν εφημερεύεις από το σπίτι, όπως στα ιδιωτικά, είσαι σε απόλυτη ετοιμότητα του 15΄. Στο παράδειγμα δεν φταίει μόνο αυτός βέβαια, φταίνε κι αυτοί που τον κάλυψαν καθώς και αυτοί που δεν τον φώναξαν έγκαιρα. Γενικότερα αν κάτι δεν σου αρέσει, μην το κάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 παρόμοια περιστατικά σε εφημερεία γνωρίζω από πολύ κοντά.

emarright Κ.Υ.Πύλου.Σε εφημερεία παθολογικής η φίλη μου αγροτικός να παίρνει το διευθυντή να της πεί τι να κάνει σε ένα περιστατικό και η απάντηση του''Και που να ξέρω εγώ?εσύ ξέρεις πιο πολλά!''και να της το κλείνει!

Και να γλύφει τις νοσηλέυτριες και το υπόλοιπο μόνιμο προσωπικό επειδή αυτοί είναι μόνιμοι και τον στηρίζουν.Πλήρως άσχετος!Καμία επιμόρφωση,έμεινε στην ιατρική του 1960 και από τότε ούτε άνοιξε βιβλίο και απολαμβάνει τη διαβίωση στο μικρόκοσμο της Πύλου.

Όλοι οι αγροτικοί που πήγαν εκεί έφριξαν!Καμία κάλυψη από αυτόν σε σημαντικά και δύσκολα περιστατικά!Αυτοί και ο Θέός.Και ο διευθυντής να παίρνει τον παχυλό του μισθό και να το γλύφουν όλοι.

emarright Π.Γ.Ν.Λιβαδειάς.Ω.Ρ.Λ. ιατρός συγγενής και θείος συμφοιτητή μας οργανωμένου στη ΔΑΠ-ΝΔΦΚ,(ο άλλος θείος του είναι βουλευτής,δε λέω άλλα θα φάω καμία μήνυση! :D )μετά από εφημερία του κολλητού μου πάει και βλέπει το βιβλίο περιστατικών.

''Πόσα περιστατικά είχαμε Ω.Ρ.Λ.?''

''Κανένα''

''Έχεις μπλάνκο?''

Οπότε ο άθλιος αλλάζει το πότε εφημέρευε και βάζει εκέινη την ημέρα!

Να πάρει τσάμπα λεφτά χωρίς να εφημερεύει!! :blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 παρόμοια περιστατικά σε εφημερεία γνωρίζω από πολύ κοντά.

emarright Κ.Υ.Πύλου.Σε εφημερεία παθολογικής η φίλη μου αγροτικός να παίρνει το διευθυντή να της πεί τι να κάνει σε ένα περιστατικό και η απάντηση του''Και που να ξέρω εγώ?εσύ ξέρεις πιο πολλά!''και να της το κλείνει!

Και να γλύφει τις νοσηλέυτριες και το υπόλοιπο μόνιμο προσωπικό επειδή αυτοί είναι μόνιμοι και τον στηρίζουν.Πλήρως άσχετος!Καμία επιμόρφωση,έμεινε στην ιατρική του 1960 και από τότε ούτε άνοιξε βιβλίο και απολαμβάνει τη διαβίωση στο μικρόκοσμο της Πύλου.

Όλοι οι αγροτικοί που πήγαν εκεί έφριξαν!Καμία κάλυψη από αυτόν σε σημαντικά και δύσκολα περιστατικά!Αυτοί και ο Θέός.Και ο διευθυντής να παίρνει τον παχυλό του μισθό και να το γλύφουν όλοι.

emarright Π.Γ.Ν.Λιβαδειάς.Ω.Ρ.Λ. ιατρός συγγενής και θείος συμφοιτητή μας οργανωμένου στη ΔΑΠ-ΝΔΦΚ,(ο άλλος θείος του είναι βουλευτής,δε λέω άλλα θα φάω καμία μήνυση! :D )μετά από εφημερία του κολλητού μου πάει και βλέπει το βιβλίο περιστατικών.

''Πόσα περιστατικά είχαμε Ω.Ρ.Λ.?''

''Κανένα''

''Έχεις μπλάνκο?''

Οπότε ο άθλιος αλλάζει το πότε εφημέρευε και βάζει εκέινη την ημέρα!

Να πάρει τσάμπα λεφτά χωρίς να εφημερεύει!! :blink:  :blink:

Το πρώτο πολύ συχνό φαινόμενο!!

Το δεύτερο δεν το έχω ξανακούσει όμως δεν μου φαίνεται και παράξενο!

Αν συνεχίσουμε όμως να το βουλώνουμε τι θα γίνει;;

Ας αναλάβουμε όλοι τις ευθύνες μας!

Υ.Γ: Παλαιολόγε,πες στον κολλητό σου,αν έχει στοιχεία, να τα στείλει σε κάποιον

βουλευτή της αντιπολίτευσης.Είμαι σίγουρη πως θα χαρεί πάρα πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 παρόμοια περιστατικά σε εφημερεία γνωρίζω από πολύ κοντά.

emarright Κ.Υ.Πύλου.Σε εφημερεία παθολογικής η φίλη μου αγροτικός να παίρνει το διευθυντή να της πεί τι να κάνει σε ένα περιστατικό και η απάντηση του''Και που να ξέρω εγώ?εσύ ξέρεις πιο πολλά!''και να της το κλείνει!

Και να γλύφει τις νοσηλέυτριες και το υπόλοιπο μόνιμο προσωπικό επειδή αυτοί είναι μόνιμοι και τον στηρίζουν.Πλήρως άσχετος!Καμία επιμόρφωση,έμεινε στην ιατρική του 1960 και από τότε ούτε άνοιξε βιβλίο και απολαμβάνει τη διαβίωση στο μικρόκοσμο της Πύλου.

Όλοι οι αγροτικοί που πήγαν εκεί έφριξαν!Καμία κάλυψη από αυτόν σε σημαντικά και δύσκολα περιστατικά!Αυτοί και ο Θέός.Και ο διευθυντής να παίρνει τον παχυλό του μισθό και να το γλύφουν όλοι.

emarright Π.Γ.Ν.Λιβαδειάς.Ω.Ρ.Λ. ιατρός συγγενής και θείος συμφοιτητή μας οργανωμένου στη ΔΑΠ-ΝΔΦΚ,(ο άλλος θείος του είναι βουλευτής,δε λέω άλλα θα φάω καμία μήνυση! :D )μετά από εφημερία του κολλητού μου πάει και βλέπει το βιβλίο περιστατικών.

''Πόσα περιστατικά είχαμε Ω.Ρ.Λ.?''

''Κανένα''

''Έχεις μπλάνκο?''

Οπότε ο άθλιος αλλάζει το πότε εφημέρευε και βάζει εκέινη την ημέρα!

Να πάρει τσάμπα λεφτά χωρίς να εφημερεύει!! :blink:  :blink:

ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΠΑΙΔΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ!!!! emermm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ ΠΑΙΔΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ!!!! emermm

Kαι το κουμπί των quote είναι αυτό κάτω από μια συζήτηση, όχι πάνω. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟ.....

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΕΛΕΓΑΝ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ?

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΑΛΛΩΝΙΖΟΥΝ ΟΙ ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΤΟΠΙΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟ.....

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΕΛΕΓΑΝ ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ?

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΑΛΛΩΝΙΖΟΥΝ ΟΙ ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΤΟΠΙΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ!

Όπως κι αν σε λένε,δεν έχει σημασία.Εγω θα σε λέω παλαιολόγο με κεφαλάιο Π όταν ξεκινάει η πρόταση(έτσι θυμάμαι μου έλεγε η δασκαλα μου στο σχολείο,πριν πολλά πολλά χρόνια),εκτος κι αν αλλάξεις νικνέιμ.

Μην το αλλάξεις όμως...όπως και να το κάνουμε ,έχει μια αρχοντιά το παλαιολόγος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο συγκεκριμενος δικηγορος εχει σχεση με συλλογο που δημιουργηθηκε στην Θεσσαλονικη με ονομα "Συλλογος παθοντων απο ιατρικα σφαλματα", ή καπως ετσι.

Καθε λιγο και λιγακι βγαζει υποθεσεις με "ιατρικα σφαλματα" στα καναλια.Μερικες φορες μπορει να υπαρχει ιατρικο σφαλμα, στις περισσοτερες ομως ειναι κατι παραπανω απο προφανες οτι οι υποθεσεις ειναι αστηρικτες.

o ενλογω δικηγορος ειναι ο ιδρυτης του συλλογου αυτου. ο σημερινος προεδρος του συλλογου ειναι απλα αχυρανθρωπος το κου διαλυνα.

φυσικα οποια υποθεση φτανει στο συλλογο αυτο,την αναλαμβανει αποκλειστικα ο κος διαλυνας και οι συνεργατες του.

στις περιπτωσεις που "μυριζεται" οτι μπορει να εισπραξει καποια αποζημιωση ζηταει γυρω στο 1/3 της αποζημιωσης. :angry: αν αυτο δεν ειναι εκμεταλλευση,τοτε τι ειναι?

ωστοσο στις περισσοτερες περιπτωσεις χανει (γιατι απλα ιατρικο σφαλμα δεν υφισταται σ'αυτες) &ο κατηγορουμενος ιατρος αθωωνεται. τοτε ο κος διαλυνας απομυζει :( τα θυματα του οδηγοντας τα σε εφεσεις επι εφεσεων και κατηγορωντας το "ιατρικο κατεστημενο!" λες και οι γιατροι ειναι μια καστα υποχθονιων ατομων που σκοπο της ζωης τους εχουν να ξεκανουν τον ελληνικο πληθυσμο! :lol:

τελικα ορισμενοι δικηγοροι εχουν βρει μια πολυ καλη διαξοδο στην ανεργια τους! οι μισοι βαζουν κοσμο να μηνυει τους ιατρους για ανυπαρκτα λαθη και οι αλλοι μισοι αναλαμβανουν την υπερασπιση! emgoal

υ.γ.προς αποφυγη παρεξηγησεων. εκει που υπαρχει πραγματικα ευθυνη του ιατρου πρεπει να υπαρχουν κυρωσεις. αναμφιβολα.

ομως αυτο απο την εκμεταλλευση αθωων πολιτων απο ομαδα δικηγορων, απεχει παρα πολυ! emno

υ.γ.2. αφου οι δικηγοροι αυτοι αναλαμβανουν να "ξεκαθαρισουν" το χωρο της υγειας απο τους κακους ιατρους, ποιος θα αναλαβει να "ξεκαθαρισει" το χωρο της δικαιοσυνης απο τους οποιους δικηγορους-εκμεταλλευτες? emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το γεγονος ειναι οτι σε ορισμενες περιπτωσεις ειναι δυσκολο να καθοριστει αν οντως ο γιατρος εχει κανει ή οχι λαθος!

Αλλα στις περιπτωσεις που κανουν μπαμ, εγω επιμενω οτι θα μπορουσε να παρεμβει ο εκαστοτε ιατρικος συλλογος, και να κανει μυνησεις για δυσφημηση, εναντιον ολων αυτων που διασυρουν τους γιατρους.Και εννοω βασικα τους δικηγορους, γιατι οι "παθοντες" πιστευουν αυτα που θελουν να πιστεψουν!

Δεν ειναι μυστικο οτι σε πολλες περιπτωσεις ολος ο μηχανισμος "δικηγορος - τηλεοπτικο καναλι", λειτουργει εκβιαστικα, και πολλοι γιατροι αναγκαζονται να υποκυψουν στον εκβιασμο, παρα "να τους βγαλουν στα καναλια", γιατι ειδικα σε μικρες επαρχιακες πολεις, αν κατι ακουστει για σενα ,αντε μετα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aτιμώρητοι και με τον νόμο για ιατρικά λάθη

H επιστολή του ΠΕΣΥΠ Θεσσαλίας στα «NEA» με την οποία επισημαίνεται πως δεν μπορεί να κινήσει πειθαρχική διαδικασία εναντίον γιατρού που καταδικάστηκε για ανθρωποκτονία εξ αμελείας και συνεχίζει να εργάζεται κανονικά

ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ και με τον νόμο εξασφαλίζουν οι γιατροί που καταδικάζονται για ιατρικά λάθη, ακόμη και όταν αυτά κοστίζουν ανθρώπινες ζωές.

Στην πρωτοφανή αυτή παραδοχή προβαίνει το Περιφερειακό Σύστημα Υγείας και Πρόνοιας (ΠΕΣΥΠ) Θεσσαλίας σε επιστολή που έστειλε στα «NEA» με αφορμή δημοσίευμα του περασμένου Σαββάτου για την περίπτωση της Κωνσταντίνας Παπαγιαννοπούλου - της 30χρονης που πριν από οκτώ χρόνια έπεσε θύμα τροχαίου και πέθανε από εσωτερική αιμορραγία τη στιγμή που απουσίαζε ο εφημερεύων χειρουργός από το Νοσοκομείο Τρικάλων. Ο γιατρός καταδικάστηκε τον Δεκέμβριο τελεσίδικα από τον Άρειο Πάγο για ανθρωποκτονία από αμέλεια.

Στην επιστολή αναφέρεται πως για τη συγκεκριμένη περίπτωση ο νομικός σύμβουλος του ΠΕΣΥΠ απεφάνθη ότι «πειθαρχική δίωξη μπορεί να ασκηθεί όταν υπάρχει τελεσίδικη καταδικαστική απόφαση, αλλά μόνον όταν υπάρχει βεβαιότητα ότι θα ληφθεί απόφαση για οριστική παύση των καθηκόντων τους». Και προστίθεται πως «με βάση τις ισχύουσες διατάξεις (Νόμος 3329/2005, άρθρο 11 παρ. 6), η οριστική παύση μπορεί να επιβληθεί ύστερα από δεύτερη υποτροπή για το εν λόγω παράπτωμα, κάτι που δεν ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση»...

Σύμφωνα με έγκριτους νομικούς, το ΠΕΣΥΠ αναφέρεται στον νόμο για το Εθνικό Σύστημα Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης που ψηφίστηκε προσφάτως από τη Βουλή (συζητήθηκε στην Ολομέλεια της 22ας Μαρτίου).

Το επίμαχο άρθρο αναφέρει πως η «αδικαιολόγητη απουσία ή εγκατάλειψη θέσης» προστίθεται στον κατάλογο με τα αδικήματα για τα οποία διώκονται πειθαρχικά οι γιατροί - και αυτό το αδίκημα, αν υποτροπιάσει, μπορεί να οδηγήσει σε οριστική παύση του γιατρού.

Ωστόσο, δεν αναφέρει τι πρέπει να γίνει σε περίπτωση που η απουσία κοστίσει ανθρώπινη ζωή - ούτε, ασφαλώς, λέει ότι πρέπει να... υποτροπιάσει η ανθρωποκτονία εξ αμελείας, για την οποία καταδικάστηκε ο χειρουργός του Νοσοκομείου Τρικάλων.

Σε κάθε περίπτωση, το ΠΕΣΥΠ δηλώνει πως αδυνατεί να προχωρήσει σε πειθαρχική διαδικασία.

ΤΑ ΝΕΑ , 11/04/2005

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Ξέρει κανένας που τελείωσε ο συγκεκριμένος γιατρός;θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε!

Ελλάς το μεγαλείο σου....

Επειδη τυχαινει να γνωριζω προσωπικα τον εν λογω γιατρο παραθετω τα εξης:

Τελειωσε στην Θεσσαλονικη με Αριστα ( αν και δεν μπηκε με εξετασεις αλλα με μεταγραφη μετα απο το πρωτο ετος στο δευτερο απο Πανεπιστημιο της Ελβετιας)

Εχει κανει κανει 1 χρονο τουλαχιστον εξειδικευση στην Ζυριχη στο Παγκρεας

και ειναι πολυ καλο χερι και εχει πολυ καλο θεωρητικο background)Τεκμηριωμενα και απο συμφοιτητες του αυτα.

Για τα υπολοιπα ουδεν σχολιον!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη τυχαινει να γνωριζω προσωπικα τον εν λογω γιατρο παραθετω τα εξης:

Να ρωτησω μερικα πραματα, μιας και τον ξερεις τον συναδελφο.

Ηταν η κακια στιγμη ή αποτελει παγια τακτικη στο συγκεκριμενο νοσοκομειο, να απουσιαζουν οι επιμελητες?

Και γενικα, υπαρχει περιπτωση να ειχε αντιληφθει την σοβαροτητα της καταστασης, και να μην αντεδρασε, ή απλα και οι ειδικευομενοι που εφημερευαν ,δεν ειχαν καταλαβει οτι η γυναικα χανονταν?

Και τελος, απο τοτε που εγινε το περιστατικο, στο συγκεκριμενο νοσοκομειο, καθονται οι επιμελητες οταν εφημερευουν(οχι μονο στον χειρουργικο τομεα αλλα και στις αλλες κλινικες), ή το παθημα δεν εγινε μαθημα?

Συγνωμη που σε φορτωσα με ερωτησεις, απλα για να καταλαβουμε καλυτερα για τις ακριβεις συνθηκες του περιστατικου, γιατι οι εφημεριδες συνηθως λενε το μακρυ τους και το κοντο τους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να  ρωτησω μερικα πραματα, μιας και τον ξερεις τον συναδελφο.

Ηταν η κακια στιγμη ή αποτελει παγια τακτικη στο συγκεκριμενο νοσοκομειο, να απουσιαζουν οι επιμελητες?

Και γενικα, υπαρχει περιπτωση να ειχε αντιληφθει την σοβαροτητα της καταστασης, και να μην αντεδρασε, ή απλα και οι ειδικευομενοι που εφημερευαν ,δεν ειχαν καταλαβει οτι η γυναικα χανονταν?

Και τελος, απο τοτε που εγινε το περιστατικο, στο συγκεκριμενο νοσοκομειο, καθονται οι επιμελητες οταν εφημερευουν(οχι μονο στον χειρουργικο τομεα αλλα και στις αλλες κλινικες), ή το παθημα δεν εγινε μαθημα?

Συγνωμη που σε φορτωσα με ερωτησεις, απλα για να καταλαβουμε καλυτερα για τις ακριβεις συνθηκες του περιστατικου, γιατι οι εφημεριδες συνηθως λενε το μακρυ τους και το κοντο τους!

To περιστατικο ειχε σθμβει 2 χρονια περιπου πριν διοριστω εγω στο συγκεκριμενο νοσοομειο ως ειδικευομενος. Δεν ξερω αν ηταν η κακια στιγμη η λαθος διαγνωση.

Παντως απο τοτε και στην συγκεκριμενη κλινικη οι εοιμελητες που εφημερευαν εμεναν μεσα στις εφημεριες.Στις αλλες κλινικες το να μεινουν μεσα ηταν προσωπικο θεμα κυριως πλην των κλινικων πρωτης γραμμης (παθολογικη, καρδιολογικη, αναισθησιολογια) που παντα εμενε μεσα ο επιμελητης.Μαλλον το παθημα εγινε μαθημα.

Και σε οτι αφορα τους ειδικευομενους, τουλαχιστον σε οτι αφορα τα τροχαια , εμεις σε οσα δεν ηταν εμφανως απλα και υπηρχε διαγνωστικο προβλημα ζητουσαμε την εκτιμηση του επιμελητη και ευτυχως παντα ηταν εκει.

Τι να πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως γενικα πιστευω οτι δεν μπορουμε να καταδικαζουμε ετσι ευκολα καποιον ανθρωπο, χωρις να ξερουμε τι πραγματικα εγινε!

Για μενα το εγκληματικο ειναι η αδιαφορια!Ολα τα αλλα καπως δικαιολογουνται!

Και επειδη ακουστηκαν πολλα στο στυλ, "ολοι πρεπει να ειναι μεσα στις εφημεριες και οποιος δεν αντεχει να παραιτηθει", πιστευω οτι οποιος εχει περασει απο επαρχιακο νοσοκομειο, μπορει να καταλαβει λιγο και τους επιμελητες και την κουραση που τραβανε.

Εδω εισαι ειδικευομενος και μερικες φορες λυγιζεις, πως μπορει ενας ανθρωπος 50-60 χρονων, να κανει 10+ εφημεριες το μηνα για 20-30 συνεχομενα χρονια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μια που συζηταμε για το τι τραβανε οι γιατροι στην επαρχια:

Χειρουργείο χωρίς χειρουργό και αναισθησιολογικό μηχάνημα

Καταγγελίες για τον διοικητή του νοσοκομείου Ικαρίας

Χωρίς χειρουργό και αναισθησιολογικό μηχάνημα έχει μείνει το χειρουργείο του νοσοκομείου Ικαρίας, με αποτέλεσμα να μην πραγματοποιούνται χειρουργικές επεμβάσεις, αφού επρόκειτο για τον μοναδικό χειρουργό και το μοναδικό μηχάνημα.

Οπως καταγγέλλει η Ομοσπονδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος (ΟΕΝΓΕ) και η Αγωνιστική Ενότητα Γιατρών (ΑΕΓ), τη Μεγάλη Πέμπτη, με συνοπτικές διαδικασίες, ο διοικητής του Νοσοκομείου απέλυσε τον μοναδικό χειρουργό του Νοσοκομείου, τον επικουρικό γιατρό Τσιχλάκη Μαν., ο οποίος είχε προσληφθεί μόλις πριν από ένα μήνα.

Οπως αναφέρεται σε ανακοινώσεις που εξέδωσαν οι δήμαρχοι Ικαρίας και Φούρνων, ο έπαρχος του νησιού, ο Σύλλογος εργαζομένων του Νοσοκομείου και η Επιτροπή Αγώνα για την Υγεία «τη Μεγάλη Τρίτη, στη διάρκεια χειρουργικής επέμβασης, χάλασε το μοναδικό αναισθησιολογικό μηχάνημα του νοσοκομείου.

Στα χέρια...

Η επόμενη επέμβαση δεν μπορούσε ασφαλώς να διεκπεραιωθεί κι ενημερώθηκε ο διοικητής του νοσοκομείου ο οποίος, αντί να δώσει λύση, επέλεξε έναν δικής του έμπνευσης εναλλακτικό τρόπο: συνεπλάκη με τον χειρουργό. Ισως δεν ήταν απολύτως παρορμητική η συμπεριφορά του διοικητή. Εξαιτίας της δικής του ολιγωρίας εναλλακτικό μηχάνημα που υπήρχε λίμναζε για 6 μήνες στη Λήμνο. Δύο ημέρες μετά το περιστατικό το μηχάνημα ενεφανίσθη εξ ουρανού στην Ικαρία.

Τον απέλυσε!

Την επομένη, ο διοικητής συγκάλεσε το Συμβούλιο Διοίκησης το οποίο είναι, σύμφωνα με την ανακοίνωσή του, «αταλάντευτο σε θέματα αρχής και τάξης». Χωρίς να καλέσει για εξηγήσεις τον γιατρό, προχώρησε στην απόλυσή του, τον οποίο όμως ταυτόχρονα ευχαριστεί θερμά για τις πολύτιμες υπηρεσίες του!

Βέβαια καμία νομοθετική διάταξη δεν δίνει δικαιοδοσία στον διοικητή να απολύει γιατρούς και ήδη το κλίμα έχει γίνει εκρηκτικό. Ο έπαρχος και οι δήμαρχοι του νησιού τονίζουν ότι «σε περίπτωση που η χειρουργική κλινική μείνει ακάλυπτη από τις υπηρεσίες του χειρουργού, έστω και για λίγες ώρες, θα καταγγείλει στον αρμόδιο εισαγγελέα κάθε υπεύθυνο, ο οποίος με τις πράξεις του θέτει εκ προθέσεως σε κίνδυνο τη ζωή των συνανθρώπων μας».

Ηδη έχουν ενημερωθεί ο υπουργός Υγείας και η πρόεδρος του ΠΕΣΥ Β. Αιγαίου.

Η ΑΕΓ αναφέρει στην καταγγελία της ότι «όσο περνάει ο καιρός τέτοια περιστατικά θα πυκνώνουν, αφού δεν μπορούν να εξορκιστούν από την επικοινωνιακή ικανότητα του κ. Κακλαμάνη και τις σκιαμαχίες για τα ράντζα της Αθήνας. Χρειάζονται προσλήψεις γιατρών και προσωπικού, χρειάζονται χρηματοδοτήσεις, χρειάζονται εν τέλει άλλη πολιτική υγείας».

Η ΑΕΓ ζητεί:

* Να ανακληθεί άμεσα η προκλητική και παράνομη απόφαση του διοικητή, ο οποίος ήρθε σε κατάφωρη δυσαρμονία και εναντίωση προς τους φορείς του νοσοκομείου και της περιοχής. Αν δεν το κάνει μόνος του, οφείλει να το κάνει η πρόεδρος του ΠΕΣΥ ή ο υπουργός Υγείας (ο οποίος πρέπει να δει και τι θα κάνει με τον διοικητή που διόρισε στο νησί).

* Στα νοσοκομεία, τα κέντρα υγείας και τα περιφερειακά ιατρεία των απομονωμένων και δυσπρόσιτων περιοχών, το υπουργείο Υγείας πρέπει να δείξει το μέγιστο της ευαισθησίας του, στελεχώνοντάς τα με μόνιμο προσωπικό και εξοπλίζοντάς τα με επαρκή και σύγχρονα μηχανήματα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το νοσοκομείο Ικαρίας, εκτός του χειρουργού, στερείται παιδιάτρου και ακτινολόγου, -ακόμη και αναισθησιολόγου- όταν ο μοναδικός κάνει χρήση της άδειάς του.

* Τέλος -και σημαντικότερον- η κυβέρνηση πρέπει ν' αλλάξει πολιτική υγείας. Η διαρκής μετακύλιση της δαπάνης στους πολίτες, ο ανεξέλεγκτος ιδιωτικός τομέας που γιγαντώνεται με τερατώδεις ρυθμούς, η περιφρόνηση των γιατρών και των εργαζομένων στη δημόσια υγεία, η αδιαφορία για τα φακελάκια και τη λοιπή παραοικονομία που απομυζούν και την τελευταία ζωντάνια από το λεγόμενο ΕΣΥ, συνιστούν πολιτική που δεν μπορεί να συγκαλύπτεται επί μακρόν με επικοινωνιακά τεχνάσματα.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 03/05/2005

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ολόκληρη η ανακοίνωση της Αγωνιστικής Ενότητας Γιατρών

ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΙΚΑΡΙΑΣ

Απολύουν τον μοναδικό χειρουργό!

Θυελλώδεις αντιδράσεις έχουν ξεσηκωθεί στην Ικαρία. Την Μεγάλη Πέμπτη, με συνοπτικές διαδικασίες, ο Διοικητής του Νοσοκομείου απέλυσε τον μοναδικό χειρουργό του Νοσοκομείου, τον επικουρικό γιατρό Τσιχλάκη Μαν., ο οποίος σημειωτέον είχε προσληφθεί μόλις πριν ένα μήνα.

Σε ανακοινώσεις που εξέδωσαν οι Δήμαρχοι Ικαρίας και Φούρνων, ο Έπαρχος του νησιού, ο Σύλλογος εργαζομένων του Νοσοκομείου και η Επιτροπή Αγώνα για την Υγεία περιγράφονται αναλυτικά τα γεγονότα και διαφαίνεται τι πρόκειται να επακολουθήσει.

Εβδομάδα των παθών

Την Μεγάλη Τρίτη στη διάρκεια χειρουργικής επέμβασης χάλασε το μοναδικό αναισθησιολογικό μηχάνημα του Νοσοκομείου. Η επόμενη επέμβαση δεν μπορούσε ασφαλώς να διεκπεραιωθεί κι ενημερώθηκε ο Διοικητής του Νοσοκομείου, ο οποίος αντί να δώσει λύση επέλεξε έναν δικής του έμπνευσης εναλλακτικό τρόπο: συνεπλάκη με τον χειρουργό. Ίσως δεν ήταν απολύτως παρορμητική η συμπεριφορά του Διοικητή. Εξ αιτίας της δικής του ολιγωρίας εναλλακτικό μηχάνημα που υπήρχε λίμναζε για 6 μήνες στη Λήμνο. Δύο ημέρες μετά το περιστατικό το μηχάνημα ενεφανίσθη εξ ουρανού στην Ικαρία.

Την επομένη, ο Διοικητής συγκάλεσε το Συμβούλιο Διοίκησης, το οποίο είναι σύμφωνα με την ανακοίνωσή του «αταλάντευτο σε θέματα αρχής και τάξης». Χωρίς να καλέσει για εξηγήσεις το γιατρό προχώρησε στην απόλυση του, τον οποίο όμως ταυτόχρονα ευχαριστεί θερμά για τις πολύτιμες υπηρεσίες του!

Βέβαια καμία νομοθετική διάταξη δεν δίνει δικαιοδοσία στο Διοικητή να απολύει γιατρούς και ήδη το κλίμα έχει γίνει εκρηκτικό. Ο Έπαρχος και οι Δήμαρχοι του νησιού τονίζουν ότι « σε περίπτωση που η χειρουργική κλινική μείνει ακάλυπτη από τις υπηρεσίες του χειρουργού έστω και για λίγες ώρες θα καταγγείλει στον αρμόδιο εισαγγελέα κάθε υπεύθυνο, ο οποίος με τις πράξεις του θέτει εκ προθέσεως σε κίνδυνο τη ζωή των συνανθρώπων μας».

Ήδη έχουν ενημερωθεί ο Υπουργός Υγείας και η Πρόεδρος του ΠΕΣΥ Β. Αιγαίου.

Εργασιακός μεσαίωνας επί θύραις

Πρόκειται για ακραίες συμπεριφορές. Εν τούτοις είναι αναμενόμενες. Όσο περνάει ο καιρός τέτοια περιστατικά θα πυκνώνουν, αφού δεν μπορούν να εξορκιστούν από την επικοινωνιακή ικανότητα του κ. Κακλαμάνη και τις σκιαμαχίες για τα ράντζα της Αθήνας. Χρειάζονται προσλήψεις γιατρών και προσωπικού, χρειάζονται χρηματοδοτήσεις, χρειάζονται εντέλει άλλη πολιτική υγείας. Ο κ. Κακλαμάνης, σαν να μην έφταναν οι Ανώνυμες Εταιρείες που δημιούργησε ξεκινάει με τον κ. Αλογοσκούφη ακόμη και την εκποίηση ολόκληρων Νοσοκομείων. Όσο κι αν προσπαθούν να διαρρεύσουν δήθεν διαφωνίες, η πολιτική τους δεν είναι ξεκάρφωτη. Είναι πολιτική της Κυβέρνησης, η οποία θέλει να αποφύγει την κρατική χρηματοδότηση και να καλύψει όλα τα κενά με τρόπο που υπέδειξε το ΠΑΣΟΚ: με επικουρικό προσωπικό. Όντας με ετήσιες συμβάσεις και πενιχρούς μισθούς οι επικουρικοί γιατροί είναι υποχείρια στον κομματάρχη που χρίσθηκε Διοικητής και ο οποίος παράγει δίκαιο δικής του έμπνευσης, απαιτώντας να του συμπεριφέρονται ως κολίγοι προς τον φεουδάρχη τους.

Δεν μιλάμε τυχαία για εργασιακό μεσαίωνα.

Τι μέλλει γενέσθαι

Πρέπει ν΄ ανακληθεί άμεσα η προκλητική και παράνομη απόφαση του Διοικητή, ο οποίος ήρθε σε κατάφωρη δυσαρμονία και εναντίωση προς τους φορείς του Νοσοκομείου και της περιοχής. Αν δε το κάνει μόνος του, οφείλει να το κάνει η Πρόεδρος του ΠΕΣΥ ή ο Υπουργός Υγείας (ο οποίος πρέπει να δει και τι θα κάνει με το Διοικητή που διόρισε στο νησί).

Στα Νοσοκομεία, τα Κέντρα Υγείας και τα Περιφερειακά ιατρεία των απομονωμένων και δυσπρόσιτων περιοχών το Υπουργείο Υγείας πρέπει να δείξει το μέγιστο της ευαισθησίας του, στελεχώνοντάς τα με μόνιμο προσωπικό και εξοπλίζοντάς τα με επαρκή και σύγχρονα μηχανήματα. Είναι χαρακτηριστικό ότι το Νοσοκομείο Ικαρίας, εκτός του χειρουργού, στερείται παιδιάτρου και ακτινολόγου- ακόμη και αναισθησιολόγου, όταν ο μοναδικός κάνει χρήση της άδειάς του.

Τέλος-και σημαντικότερον- η Κυβέρνηση πρέπει ν΄ αλλάξει πολιτική υγείας. Η διαρκής μετακύλιση της δαπάνης στους πολίτες, ο ανεξέλεγκτος ιδιωτικός τομέας που γιγαντώνεται με τερατώδεις ρυθμούς, η περιφρόνηση των γιατρών και των εργαζομένων στη δημόσια υγεία, η αδιαφορία για τα φακελάκια και τη λοιπή παραοικονομία που απομυζούν και την τελευταία ζωντάνια από το λεγόμενο ΕΣΥ συνιστούν πολιτική που δεν μπορεί να συγκαλύπτεται επί μακρόν με επικοινωνιακά τεχνάσματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, σαφώς και υπάρχει αλληλοκάλυψη. Εδω πέρα υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν κάποιους από τους 700 παράνομους ΤσεχοΟύγγρους και τους λες δώστε ονόμαστα και σου λένε δεν θα γίνω εγώ ρουφιάνος ......Τι ψάχνεις τώρα :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατι φαινεται πως κινειται. Σημερα στο δελτιο των 8, στον Αντεννα, η Σταη ειχε ενα ρεπορταζ για τους νεους γιατρους. Αναφερθηκε η ανεργια, οι τεραστιες αναμονες για την εναρξη ειδικοτητας, οι απαραδεκτες συνθηκες εργασιας, οι πολυ χαμηλοι μισθοι των γιατρων και η συγκριση τους με τον μισθο των γιατρων στην Ε.Ε. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.