Jump to content

Ορμονική η δυσκολία των γυναικών στο παρκάρισμα


and1dr

Recommended Posts

Ορμονική βάση έχει η... δυσκολία των γυναικών στο παρκάρισμα

Η ανάγνωση ενός χάρτη και το παρκάρισμα του αυτοκινήτου μπορεί να δυσκολεύουν τις γυναίκες διότι εξετέθησαν σε λιγότερη τεστοστερόνη κατά τη διάρκεια της εμβρυϊκής ηλικίας, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό έντυπο Intelligence.

Ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου Giessen της Γερμανίας διαπίστωσε ότι η έλλειψη τεστοστερόνης επηρεάζει την διαστηματική ικανότητα, δηλαδή την ικανότητα εκτίμησης και προσανατολισμού σχημάτων και χώρων.

Το παρκάρισμα και η ανάγνωση ενός χάρτη είναι διαστηματικές ικανότητες, τις οποίες οι γυναίκες δεν έχουν, όπως τουλάχιστον υποστηρίζουν πολλοί άνδρες. Οι γυναίκες πάντως διαφωνούν με την άποψη αυτή.

Τα χαμηλά επίπεδα τεστοστερόνης σχετίζονται επίσης και με μικρότερου μήκους παράμεσο δάκτυλο.

Οι ερευνητές εξέτασαν τις διαστηματικές, προφορικές και αριθμητικές ικανότητες 40 εθελοντών φοιτητών. Επίσης μέτρησαν το μήκος του παράμεσου και του δείκτη.

Στις γυναίκες, τα συγκεκριμένα δάκτυλα ήταν συνήθως ισομήκη, ενώ στους άνδρες ο παράμεσος έτεινε να είναι μακρύτερος από τον δείκτη.

Σε ένα από τα διαστηματικά τεστ, οι εθελοντές έπρεπε να επιλέξουν ποιο από τα πέντε σκίτσα που έβλεπαν δεν μπορούσε να περιστραφεί ώστε να μοιάζει με τα άλλα τέσσερα.

Το άλλο τεστ περιελάμβανε την ικανότητα της τρισδιάστατης σκέψης, δηλαδή το πνευματικό «ξετύλιγμα» ενός περίπλοκου σχήματος.

Γενικά οι άνδρες πήραν καλύτερη βαθμολογία από τις γυναίκες. Αλλά οι γυναίκες με ανδρικό πρότυπο μήκους δακτύλων είχαν καλύτερες επιδόσεις από εκείνες με μικρότερου μήκους παράμεσο. Επίσης είχαν καλύτερη βαθμολογία στα αριθμητικά τεστ.

Όπως σημειώνει η Δρ Πέτρα Κέμπελ που ηγήθηκε της μελέτης, οι γυναίκες με ανδρικό πρότυπο μήκους δακτύλων ξεπέρασαν σε επιδόσεις άλλες γυναίκες. Μάλιστα οι διαφορές που παρατηρήθηκαν ήταν αξιοσημείωτες.

Ωστόσο οι επιστήμονες αποδέχονται ότι η μελέτη τους είναι περιοριστική διότι μόνο ένα δείγμα σιέλου ελήφθη από κάθε συμμετέχοντα και δεν συλλέχθηκαν αναλυτικά στοιχεία για τον καταμήνιο κύκλο των γυναικών, ο οποίος μπορεί να επηρεάσει την ορμονική ισορροπία.

Αλλες μελέτες που επικεντρώθηκαν στο μήκος των δακτύλων έχουν δείξει ότι στους άνδρες ο μακρύτερος παράμεσος και τα συμμετρικά χέρια είναι ένδειξη γονιμότητας και ότι οι γυναίκες με επίσης μακρύτερο δείκτη είναι πιο πιθανόν να είναι γόνιμες.

Αλλη μελέτη έδειξε ότι το μήκος των δακτύλων μπορεί επίσης να συσχετιστεί με τον σεξουαλικό προσανατολισμό, με τις ομοφυλόφιλες γυναίκες να έχουν μεγαλύτερη διαφορά μήκους μεταξύ του παράμεσου και του δείκτη συγκριτικά με τις ετεροφυλόφιλες γυναίκες.

health.in.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarup έεεεεεεεεεεεεεεετς....

Πές τα not...

Ακούς εκεί...νομίζουν όλοι πως είναι επιστήμονες και δημοσιεύουν μια πατάτα εκεί πέρα δηλαδή... :P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emranting Τί άσχετη έρευνα είναι αυτή!!! Ποιος προκαλεί τα περισσότερα αυτοκινιτιστικά δυστηχήματα;;;;

Είναι προφανές ποιός τα προκαλεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emranting Τί άσχετη έρευνα είναι αυτή!!! Ποιος προκαλεί τα περισσότερα αυτοκινιτιστικά δυστηχήματα;;;;

Τσ τσ τσ!

Εχεις κάνει και μαθηματικά... -_-

Σημασία δεν έχει ποιος έχει κάνει τα περισσότερα,αλλά ποιος έχει τη μεγαλύτερη αναλογία ατυχημάτων.Κατάλαβες? :rolleyes::lol::P

Και επίσης κάποτε ένας δάσκαλος μου είχε σχηματίσει ένα μικρό σχεδιάκι στον πίνακα.Είχε κάνει 3 αυτοκινητάκια: Τα δυο είχαν τρακάρει μεταξύ τους και το τρίτο έφευγε κανονικά στην πορεία του,κύριο!

ΕΡΩΤΗΣΗ:Ποιο αυτοκίνητο οδηγούσε η γυναίκα???

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:Μα φυσικά το τρίτο που έφευγε άθικτο!Γιατί είχε προκαλέσει το ατύχημα με αποτέλεσμα να τσουγκρίσουν οι 2 άλλοι!Συνήθως,μάλιστα, γυρνάει σπίτι και αν τη ρωτήσουν αν έγινε τπτ στο δρόμο...σου απαντάει ότι δεν είχε και ιδιαίτερη κίνηση... :D:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, ναι, μη παραδεχτείτε ότι ακόμα και σε αυτόν τον τομέα οι γυναίκες σας έχουν βάλει τα γυαλιά.... Σε λίγο βρε, δε θα σας χρειαζόμαστε καθόλου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emranting Τί άσχετη έρευνα είναι αυτή!!! Ποιος προκαλεί τα περισσότερα αυτοκινιτιστικά δυστηχήματα;;;;

Εσείς αγάπη μου γλυκιά..... και μετά απορώ γαιτί σας κάνει εντύπωσει όταν ο άλλος παρκάρει στο κολωνάκι κατευθείαν :P

emarup  emarup  emarup έεεεεεεεεεεεεεεετς....

Πές τα not...

Ακούς εκεί...νομίζουν όλοι πως είναι επιστήμονες και δημοσιεύουν μια πατάτα εκεί πέρα δηλαδή... :P  :P  :P

Η Επιστήμων... χε χε χε... emarright "Όπως σημειώνει η Δρ Πέτρα Κέμπελ που ηγήθηκε της μελέτης,.."

Είναι προφανές ποιός τα προκαλεί...

emarupemypoklinomai

Τσ τσ τσ!

Εχεις κάνει και μαθηματικά... -_-

Σημασία δεν έχει ποιος έχει κάνει τα περισσότερα,αλλά ποιος έχει τη μεγαλύτερη αναλογία ατυχημάτων.Κατάλαβες? :rolleyes:  :lol:  :P

Και επίσης κάποτε ένας δάσκαλος μου είχε σχηματίσει ένα μικρό σχεδιάκι στον πίνακα.Είχε κάνει 3 αυτοκινητάκια: Τα δυο είχαν τρακάρει μεταξύ τους και το τρίτο έφευγε κανονικά στην πορεία του,κύριο!

ΕΡΩΤΗΣΗ:Ποιο αυτοκίνητο οδηγούσε η γυναίκα???  :antegeia:  :lol:

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:Μα φυσικά το τρίτο που έφευγε άθικτο!Γιατί είχε προκαλέσει το ατύχημα με αποτέλεσμα να τσουγκρίσουν οι 2 άλλοι!Συνήθως,μάλιστα, γυρνάει σπίτι και αν τη ρωτήσουν αν έγινε τπτ στο δρόμο...σου απαντάει ότι δεν είχε και ιδιαίτερη κίνηση... :D  :P

ΩΡΑΙΟΣ!!!!

Ναι, ναι, μη παραδεχτείτε ότι ακόμα και σε αυτόν τον τομέα οι γυναίκες σας έχουν βάλει τα γυαλιά.... Σε λίγο βρε, δε θα σας χρειαζόμαστε καθόλου!

Ρε καρδια.... ρε μανάρι μου... χωρίς εμάς δε μπορείτε... αφού το ξέρεις... τι το κουραζεις λοιπον;;;; :lol::P:P:P

____________________________

Δεν είναι κακό να παραδεχτείτε οτι κάποια πράγματα δε μπορείτε να τα κάνετε εξίσου καλα.... αμα λέω οτι δε ξέρετε τι θέλετε.. δε με ακούτε.... ρε κορίτσα είναι θέμα ορμονικό λέμε.... δε φταίτε εσείς :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν ξέρω καν να τα γράψω...σιγά μην τα προκαλώ κιόλας. Επίσης έχω τον παράμεσο ίσο με τον δείκτη...και τον μέσο υψωμένο στις μ@μ@κίες των ανδρών στον δρόμο. Άντε το βρήκατε όλοι και το παίζετε μάγκες πίσω από το βολάν. Πόσες φορές έχω δει μαιμουδιές από άντρες...πάνε ανάποδα, βλέπουν βαθιά πορτοκαλί φανάρια αντί για κόκκινα, τρέχουν σαν παλαβοί 100 μέτρα και φρενάρουν ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι 5 εκατοστά πριν τον γκρεμό, την νταλίκα, το μπροστινό γιωταχί. ' Δεν πιστεύω να τρόμαξες αγαπούλα...Όχι καλέ μόνο που το στομαχάκι μου έγινε φραπέ...' (ακούτε κολωνάκι;;;...) emranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Υπάρχουν καλοί και κακοί οδηγοί... αυτοί που μπορούν να οδηγήσουν καλά και μαλακίζονται και άλλοι που δε μπορούν....

Εγώ πολύ λίγες κοπέλες έχω παραδεχτεί ότι είναι πολύ καλές στην οδήγηση και σχεδόν πάντα έχουν supercars.. δε ξέρω πως γίνεται...

Εμείς δεν λέμε αν είστε καλές οι κακές οδηγοί.. λέμε για παρκάρισμα.. και το πόρισμα το έβγαλε γυναίκα επιστήμων οπότε :antegeia:

Έχω και εγώ δει μαλακίες χοντρές... και από επαγγελματίες οδηγούς μάλιστα που είναι οι χειρότεροι...

Κολωνάκι ακούει... over

Τώρα τα άλλα που λες είναι στυλ οδήγησης.. και μπορεί να μην σου αρέσει... απλα΄του το λες.. και να δε το σεβαστεί.... δεν ξαναμπαίνεις... όμως ΕΜΕΙΣ λέμε για παρκάρισμα και όποιος έχει τη μύγα ξέρεις τι λένε...

Επίσης εγώ λέω ότι είμαι άσχετος και ότι απλά το πηγαίνω.... οπότε μην αρχίσουμε κοκορομαχίες... και άμα θέτε μαγκιές... πάμε ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΔΡΟΜΙΟ... και εκεί θα μπορέσετε να μου την πείτε εμπράκτως...

Τώρα αν δεν μπορείτε να κάνετε λίγο humor πρόβλημά σας :splaaaats:

Τα παράπονα σας στην κυρία ... δε θυμάμαι πως την λένε....

ΑΑΑΑΑ και "μάγκας" δεν το έπαιξε κανένας.. και δεσποινίς αλλού το υφάκι αυτό νταξς emranting

ΕΠΙΣΗΣ ξέρεις πόσες έχω δει... αλλά όχι δε θα μπω σε αυτό το παιχνίδι...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ :lol:B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Helloooooo κάνουμε χιούμοοοορ emwhistling Δεν πιστεύω να θέλετε να συζητήσουμε σοβαρά μια έρευνα 40 ατόμων που λέει ότι ο παράμεσος είναι δείκτης ομοφυλοφιλίας...Δηλαδή έεεελεος.

Αλλά εγώ ξέρω ότι οι άντρες παίρνουν ένα τιμόνι και βγαίνουν παγανιά...σαν τον χάρο emjumpon Και όσο πιο πολυτελή αυτοκίνητα έχουν τόσο πιο μάγκες το παίζουν. Δεν είναι κακό βρε παιδάκι μου...αλλά είναι αστειούλι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Helloooooo κάνουμε χιούμοοοορ  emwhistling Δεν πιστεύω να θέλετε να συζητήσουμε σοβαρά μια έρευνα 40 ατόμων που λέει ότι ο παράμεσος είναι δείκτης ομοφυλοφιλίας...Δηλαδή έεεελεος.

εσύ τώρα απ'ολα όσο είπα στο humor κόλλησες? :wacko::blink::huh::o:mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emranting Τί άσχετη έρευνα είναι αυτή!!! Ποιος προκαλεί τα περισσότερα αυτοκινιτιστικά δυστηχήματα;;;;

Η έρευνα μιλάει για τη δυσκολία στο παρκάρισμα... :blink:

και φρενάρουν ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι 5 εκατοστά πριν τον γκρεμό, την νταλίκα, το μπροστινό γιωταχί.

ενώ οι γυναίκες πάνε και πέφτουν κατευθείαν στο γκρεμό,την νταλίκα,το μπροστινό γιωταψι... :Demheheemiloveyou

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η έρευνα μιλάει για τη δυσκολία στο παρκάρισμα... :blink:

το είπαμε και το ξανάπαμε αλλά το παίρνουν πατριοτικά το θέμα.. λες και ειναι σπουδαίο να παραδεχτούν ότι είναι σε κάτι κατώτερες... emeleos

το κακό είναι ότι τα θέλουν ΟΛΑ δικά τους και επίσης πιστεύουν μπορούν να τα κάνουν όλα καλύτερα απο εμάς... επίσης όπως λένε ΔΕΝ μας χρειάζονται...

σε λίγο θα παίρνουν και αντρικές ορμόνες για να αποκτήσουν και αυτές την μυική δύναμη... emeleos

πρέπει κάποτε να καταλάβουμε οτι ο καθένας είναι ξεχωριστός... είτε άντρας είτε γυναίκα

Σίγουρα είστε (ότι κοπέλες) πολύ ικανές και απαραίτητες... πχ στις θετικές επιστήμες τώρα έρχεστε εσείς να είστε πιο έξυπνες ... είπαμε τίποτα; ΌΧΙ

Είμαι μικρός δε λέω.. αλλα είναι παράπονο.. ποτέ δεν έχω ακούσει κάποια να παραδέχεται οτι ένας άντρας μπορεί να κάνει κάτι καλύτερα απο αυτήν....

Και στο θέμα οδήγησης... ότι και να λέτε... εγώ ένα θα πω... είστε ισάξιες με εμάς όταν θέλετε... δεν θέλετε όμως.... και μη με πείτε ρατσιστή και φαλοκράτη γιατί θα σας πάρει και θα σας σηκώσει... το θέμα δεν είναι να ξέρεις να χειρίζεσαι καλά το αυτοκίνητο αλλά και να μπορείς να προβλέπεις την κίνηση του μπραστά παππού γιαγιάς... φορτηγατζή.... να μην κοιτάς να βάλεις κραγιον.. να μην οδηγείς με την τακούνα και πολλά ακόμα...

Με έπιασε το φεμινιστικό μου αλλά έλεος...

Και για τελειώνω.. πείτε ένα πράγμα που είμαστε καλύτεροι... (κανένα ε;.. χμ...)

ΥΓ. sorry για το παραλλήρημα.. φταίει η εξεταστική... είμαι λίγο μπριζωμένος... αλλά όποιος θέλει αντιπαράθεση ευχαρίστως.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι γεγονός ότι οι γυναίκες είναι πιο προσεκτικές στην οδήγηση, κι αυτό για το παρκάρισμα, πάντα θα υπάρχουν άσχετοι κι άσχετες.

Αλλα όσες φορές έχει τύχει να τρακάρω παραλίγο και φυσικά να φταίει ο άλλος (διότι ποτέ δεν έχω προκαλέσει τρακάρισμα) αυτός ο άλλος ήταν πάντα άντρας κι ουχί γυναίκα. Διότι ακόμα και στην οδήγηση, προσπαθείτε (οι περισσότεροι) να το παίξετε "κάποιοι" και θέλετε να φάει τη σκόνη σας η κοπελίτσα που έχει ένα ταπεινό matiz ενώ εσείς έχετε τη super-αυτοκινητάρα Peageut 106 Rallye, με ζάντες και φτιαγμένη εξάτμιση και πειραγμένη μηχανή κι άλλα τέτοια καραγκιοζιλίκια.

Γιατί να είχες ένα ΤΤ, μια Ζ4, να το καταλάβω, να σου πω και μπράβο, να πάμε και για ένα καφέ βρε αδερφέ, να σε συγχωρήσω που περασες με stop και παραλίγο να με τρακάρεις, συμβαίνουν αυτά, άνθρωποι είμαστε, αλίμονο... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να είχες ένα ΤΤ, μια Ζ4, να το καταλάβω, να σου πω και μπράβο, να πάμε και για ένα καφέ βρε αδερφέ, να σε συγχωρήσω που περασες με stop και παραλίγο να με τρακάρεις, συμβαίνουν αυτά, άνθρωποι είμαστε, αλίμονο...  :P

Ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για την επιβεβαίωση :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σφωνώ με karpa...  ;)

Όσο για τα άλλα έχω να πώ...μπλα μπλα μπλα... :P  :splaaaats:

κάτσε βρε μαριζάκι μου.. γιατί σου έχω και αδυναμία... :unsure:

δηλαδή θες να μου πεις οτι αν ο άλλος είχε ΤΤ ή ενα ΣΛΚΑΑΑ (SLK) εσύ δε θα είχες πρόβλημα και θα πήγαινες και ραντευού μαζί του άνετα... (αν σε είχε τρακάρει) ενώ με το ραλλάκι θα τον έβριζες; .... :blink:

emeleos ρε κορίτσια... δλδ τι μας λέτε ότι είστε τόσο σπουδαίες που μόνο μέσα σε χλιδάτα αυτοκίνιτα μπάινετε.... ρε και να είχα... βόλτα με το 2CV θα σας πήγαινα...

Αλλά εμείς είμαστε μαλάκες που σας δίνουμε το δικαίωμα να τα κάνετε όλα αυτά... emranting

όπα ρε σεις... ποια είσαι στο κάτω κάτω... μήπως απο εδώ και πέρα να έρχομαι με την λιμουζίνα;

Γωγώ να σου πω.. αν περάσει μια λιμουζίνα και σε κάνει επίτηδες μούσκεμα (ότι είχε βρέξει) τι θα έκανες αν σταμάταγε και σου έλεγε να μπεις να σε πάει home; (Υποθέτω ότι αν είχε ένα παλιό mini cooper θα του έφερνες την τσάντα στο κεφάλι)

ΥΓ. η επίθεση δεν είσαι προσωπική αλλά εσείς μου θυμίσατε πως σκέφτεται ο γυναικείος πλυθησμός οπότε και τα λούζεστε

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

........ emeleos ρε κορίτσια... δλδ τι μας λέτε ότι είστε τόσο σπουδαίες που μόνο μέσα σε χλιδάτα αυτοκίνιτα μπάινετε.... ρε και να είχα... βόλτα με το 2CV θα σας πήγαινα...

:antegeia:

2CV ; :unsure: ΑΑΑΑΑ emexcl emexcl emexcl emexcl τι μου θυμισες emcry .....απο που να αρχισω κ που να τελειωσω emcrybaby emcrybaby emcrybaby emcrybaby emcrybabyΑΑΑΑΑΑΑΑΑ emexcl emexcl emexcl

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλέ...τςτςτςτς...τι νευρικότητα και τσαντίλα είναι ευτούνη??? emeek

Σφωνώ με την karpa λεώ...όχι στην τελευταία πρόταση...

Είπε και άλλα η κοπέλα πιο πάνω...

"Αλλα όσες φορές έχει τύχει να τρακάρω παραλίγο και φυσικά να φταίει ο άλλος (διότι ποτέ δεν έχω προκαλέσει τρακάρισμα) αυτός ο άλλος ήταν πάντα άντρας κι ουχί γυναίκα. Διότι ακόμα και στην οδήγηση, προσπαθείτε (οι περισσότεροι) να το παίξετε "κάποιοι" και θέλετε να φάει τη σκόνη σας η κοπελίτσα που έχει ένα ταπεινό matiz ενώ εσείς έχετε τη super-αυτοκινητάρα Peageut 106 Rallye, με ζάντες και φτιαγμένη εξάτμιση και πειραγμένη μηχανή κι άλλα τέτοια καραγκιοζιλίκια."

Εγώ πάντως είτε ραλλάκι είχε είτε ΤΤετάκι είτε μινι κουπεράκι :wub: ...την τσαντιά πάλι θα τουν έφερνα... :angry:emhehe

ΥΓ. αλλά έτσι είναι αυτά Χάρη μου...γυναίκες...τι περιμένεις... :P:P:Pemdevilemblushemkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup αααααα εγώ δε ξέρω τίποτα.. να προσέχουμε τι λέμε :P:P:P

όπως βλέπεις είμαι λίγο τσίτα :):D:lol::rolleyes::wacko::unsure:emdontgetitemlookaround

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.