Jump to content

αίθουσα πολυμέσων+dc++


Recommended Posts

έχει ασχοληθεί κανείς αν παίζει κανά πρόγραμμα όπως το dc++? Έγω πάντως δοκίμασα το dc++ και δεν ξεκίναγε. Προφανώς ο ρούτερ κόβει κάποιες πόρτες. Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ας pm me... Περιμένω.

Κωνσταντίνος τα φώτα σου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μήπως κάποιος ξέρει τις ρυθμίσεις για το dc++ ώστε να παρακάμφτει το firewall του πανεπιστημίου??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν οι πόρτες είναι κλειστές και αυτές τις θέλει οπωσδήποτε το DC ... forget it...

από εκεί και πέρα δεν έχω ασχοληθεί ενεργά ούτε με το δίκτυο του παν/μου, ούτε πολύ περισσότερο με το DC ... (αν μπορείς να περιμένεις κανά 40ήμερο που λέω να βάλω DSL ... :P )

κάποιος αν ξέρει να μας πει για τις ρυθμίσεις του DC και κατά 2ον με ποιον τρόπο μπορούμε σε ένα lan να δούμε ποιες θύρες είναι ανοιχτές....

doctor-x? trivialx? nickpeckos? (αλήθεια, που έχει χαθεί ο nick? ) :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια ειναι λιγο δυσκολο αμα εχετε router να συνδεθειτε, αλλα εχω ακουσει πολλους που τα καταφεραν! Το DC++ χρησιμοποιει σαν πορτα την 1411 οποτε πρεπει να πατε στις ρυθμισεις του router και να ανοιξετε αυτη. Λογικα γινεται αλλα την διαδικασια δεν την ξερω ακριβως. Οσον αφορα το firewall, εδω τα πραγματα ειναι πιο ευκολα αφου αρκει να επιτρεπεις μεσω των ρυθμισεων του, να μπαινει το dc στο ιντερνετ (το firewall καθε φορα που ενα καινουριο προγραμμα προσπαθει να μπει στο ιντερνετ, κανει ερωτηση για το αν θα το αφησει ή οχι). Ακομη παντως και αν θελετε να μπαινετε στο dc με firewall, υπαρχει λυση αφου αρκει στις ρυθμισεις του dc να βαλετε να γινεται η συνδεση με passive mode. Το μονο μειονεκτημα αυτου ειναι οτι δεν θα μπορειτε να κατεβαζετε απο passive users αλλα μονο απο active. Ελπιζω να σας βοηθησα λιγακι και να μην σας μπερδεψα περισσοτερο. Για περισσοτερες πληροφοριες επισκεφτειτε κι αυτο το site

http://www.angelos0.com

Υ.Γ. Το dc δεν εχει καμια σχεση με προγραμματα download που ξερατε, ειναι απλα και με διαφορα το καλυτερο (μεχρι να το κλεισουν...)!!! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

hello everyone

ο νικ έχει χαθεί στους μαιάνδρους της παθαν που για εμάς εδώ τουλάχιστον σημαίνει το πιο τεράστιο, δύσκολο, ψυχοβγάλτικο μάθημα του πανεπιστημίου....

επίσης στους μαιάνδρους της στατιστικής και επιδημιολογίας ελέω διπλωματικής... :D

τεσπα, εγώ μπαίνω συνεχώς και ελέγχω αν υπάρχουν ερωτήματα, υποχρέωσή μου να απαντήσω ως μοντ, αλλά εώς τώρα δεν υπήρχαν...

απλά απέχω από τις λοιπές συζητήσεις προς το παρόν λόγω έλλειψης χρόνου...

αν πάντως έχετε ερωτήματα, κάντε ποστ και το άγρυπνο μάτι μου θα τα συλλάβει...

:P:splaaaats:

επί του προκειμένου, εγώ έχω κάνει ένα μικρό πέρασμα από το ντισι++ καθώς πέρασα από winmx σε bit torrent...

αν χρειάζετε το ψάχνω αλλά αυτά που λέει ο φίλος στέλιος πιο πάνω μου φαίνονται λογικά... δεν είμαι σίγουρος για τη θύρα 1411, αλλά για να το λέει (εγώ πάντως νομίζω ότι είναι η 1412)...

επίσης εγώ δεν ξέρω την αρχιτεκτονική του δικτύου του παν. αθηνών, αλλά υποθέτω πως δε πρέπει να παρέχει δικαιώματα σε φοιτητές να ανοίγουν θύρες, ή να μεταβάλλουν τα προνόμια του λογισμικού αναφορικά με το firewall... δε νομίζω δηλ. στο λαν του πανεπ. να σε ρωτάει το φαιργουολ τι να κάνεις, εκτός αν είσαι αντμιν.

οι λύσεις είναι δύο... αφού βρείτε τις κατάλληλες ρυθμίσεις που απαιτεί το ντισι++ (easy part) πρέπει ή να έχετε γνωστό αντμιν ή να σπάσετε τη security του δικτύου (tough part)...

όλα αυτά υποθετικά, αφού δεν γνωρίζω το λαν του εκπα...

εγώ για παράδειγμα στο νοσοκομείο έχω full access παντού... και το τερματικό μου είναι δικό μου... όπως και όλα τα άλλα από τη στιγμή που απέκτησα δικαιώματα αντμιν... emblush μέχρι οι αντμιν να το πάρουν χαμπάρι... αλλά δε θα το πάρουν... B)

αυτό όμως δε μπορώ να το κάνω για σας.... :rolleyes:

λοιπόν εγώ αν θέλετε να σας βρω τις ρυθμίσεις για ρούτερ και φαιργουολ του ντισι++...

αλλά επειδή δεν τις έχω πρόχειρες δε βεβαιώνεστε πρώτα ότι θα μπορέσετε να τις εφαρμόσετε, να μην τρέχω άδικα... γιατί είπαμε, αυτό είναι το δύσκολο μέρος...

σαν πρώτες συμβουλές μπορώ να σας πω>

- ελέγξτε αν ο ρουτερ πράγματι υποστηρίζει το ντισι++ (κάποιοι, λίγοι μεν, δεν το υποστηρίζουν)... επιπλέον κάθε είδος ρουτερ υπόκειται σε διαφορετική ακολουθία ρυθμίσεων...

- κάποιες φορές πρέπει να έχετε unblocked και το UPnP Framework, ειδικά με το firewall του sp2... παρόλα αυτά κάθε φαιργουολ έχει διαφορετικές ρυθμίσεις...

- αναλόγως με την έκδοση του ντισι++ ίσως δεν πρέπει να καθοριστεί manually το IP και η θύρα, αλλά να αφαιθούν κενά (στις ρυθμίσεις)

- μερικά lan δεν επιτρέπουν ταυτόχρονη σύνδεση περισσότερων από ενός τερματικών ως active

- αν έχετε δυναμικό ΙΡ μπορεί να υπάρξει πρόβλημα... λύση υπάρχει....

ΕΔΩ θα βρείτε ένα μικρό λογισμικό που ελέγχει το ΙΡ σας και ενημερώνει τα ενδιαφερόμενα προγράμματα... Χρειάζεται εγγραφή και δουλεύει μέσω σερβερ στο νετ...

- ορισμένες ρυθμίσεις εξαρτώνται και από την έκδοση του ντισι++

όπως καταλαβαίνετε είναι λίγο περίπλοκο μερικές φορές, καθώς μπορεί να υπάρχουν διαφορετικοί συνδυασμοί των παραπάνω ρυθμίσεων στην κάθε περίπτωση...

επιπλέον, πρέπει να ξέρετε τι ρουτερ και φαιργουολ υπάρχει εγκατεστημένο, καθώς και να έχετε access στις ρυθμίσεις του δικτύου του εκπα... the tough part...

ξέρω ότι δε σας έλυσα το πρόβλημα, αλλά με τις πληροφορίες που έχω αδυνατώ να δώσω ακριβείς απαντήσεις... ελπίζω τα παραπάνω tips να σας βοηθήσουν να προσανατολιστείτε... και αν έχετε κάποια πιο συγκεκριμένη ερώτηση...

i am always here.....

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με passive mode κατέβασα σήμερα αλλά όχι τίποτα τρελό. ίσως επειδή δεν μπορείς να κατεβάσεςι από passive users οι οποιόι πρέπει να είναι πιό γρήγοροι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο Upatras ακόμα και admin να είσαι δεν κάνει connect τίποτα.. τα έχουν μποκάρει οοοοοοοολλααααα υποθέτω κάτι ανάλογο συμβαίνει και σε εσάς....

να πω ότι έχουν κόψει ακόμα και το ftp... :angry::angry::angry:

νταξ.. το είχαμε πηδήξει κανονικά το δίκτυο.. και κρέμαγε... :rolleyes:emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λεπόν,το ντισί πλατς-πλατς

έχει ως ντιφαύλτ την 1412,αλλά και η 1411 δουλεύει και γενικά όποια και να βάνετε δουλεύει (συνιστώμενες κατά φθίνουσα οι: 1412-1411-411)

Αυτά που χρειάζονται είναι να ανοίκσετε πόρτες και σε ρούτερ και σε φάιαργουοουλ και να βάνετε είτε την ρίαλ εξτέρναλ άι-πι (δίξ'),είτε να δουλέψετε το νόου-άι-πι (δίξ'),ή ντιρέκτ απντέιτ (σε ντιν-ντιενες.οργκ)

το να μπείτε ως παθητικοί σας μειώνει τις λίστες,άρα λιγότερες πηγές,αλλά το κυριότερο δε σας αφήκει να μπείτε σε σοβαρά χάμπς,τουτέστιν χάμπς που θέλουν μεγάλο σέρινγκ και ενεργητικούς γιούζερς μόνο!

Το ότι κατεβάσατε σε παθητικιά μορφή δεν μου λέει και πολλά,καθώς το αφήκει το φάιργουοουλ κάθε πανεπιστημίου.......ποιός μπορεί να βρει όμως το κατάλληλο σόφτγουερ ώστε να ανοίξει τρύπα?

Εδώ ειδικεύονται οι του ξωτερικού υποχθόνιοι φοιτητές,δες Αγγλίες π.χ.,όπου κάτι λένε για σαμπ-τούνελς κτλ.....εγώ όμως δεν τα ξεύρω αυτά τα μασονικά....οπότε........

Βάλτε ντι-ες-ελ σπίτια σας ρε τσίπηδες!(μόνο εγώ θα πλερώνω δλδ ωσάν τον μάλαξ? :P )

Υ.Γ. και μην μου απαντήσετε καταφατικώς,ήταν ρητορικόν το ερώτημα,φχαστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδιά πώς να επέμβουμε στο ρούτερ? Δεν ξέρουμε ούτε κάν που βρίσκεται :-) Δεν ξέρω αν παίζει τίποτα με το http tuneling. Κάτι είχα διαβάσει παλιότερα. Θα το ψάξω το θέμα. Αν κάποιος έχει πληροφορίες ας τις ρίξει εδώ! Όσο για το ftp δουλέυει μια χαρά και μάλιστα έχω κατεβάσει πολλά λίνουξ από το ntua.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2.5Mbps έχεις ρε σπίτι σου? :P :P :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http tunneling and subtunneling???????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hahahahahahahahahahahahahahahahahha

:P:blink::rolleyes::withstupid:embaaaemnoemkwlosemkafes:P-_-:antegeia::wacko::rolleyes:emnystaemnukeempleaseemstupidemconfusedemthanx

έχετε ιδέα για τί πράγμα μιλάμε????????????

έχω μια συμβουλή να σας δώσω.....

Ξ-Ε-Χ-Α-Σ-Τ-Ε Τ-Ο

σας παρακαλώ μη μου ζητήσετε καν να σας εξηγήσω αν οι θεωρητικές γνώσεις σας περί προγραμματισμού δεν είναι τουλάχιστον αντίστοιχες με τις ιατρικές γνώσεις ενός αγροτικού.....

και μη σας πει κανείς ότι είναι απλό... για να καταλάβετε σας παραθέτω το βιογραφικό ενός φίλου μου που αποκαλεί το tunneling απλή υπόθεση...

Programming Languages: C/C++ - 10 yr., Java - 6 yr., Delphi -7 yr., HTML - 6 yr., CGI, Servlets, EJB, Assembly, CNC G-language

RDBMS Microsoft SQL Server 7.0, MySQL, MS Access, ODBC, JDBC

Networking: TCP/IP, Winsock, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, POP3, TELNET, IMAP, SOCKS 4/5, RTSP, CGI, MS Internet Information Server

όλα είναι σχετικά στη ζωή..... :D

πάντως τέτοια ιστορία για να κατεβάζετε με το dc++ από το εκπα, πιστέψτε με, δεν αξίζει...

emkissemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδιά πώς να επέμβουμε στο ρούτερ? Δεν ξέρουμε ούτε κάν που βρίσκεται :-)

δεν χρειάζεται να ξέρεις που βρίσκεται....

αρκεί να έχεις δικαιώματα διαχειριστή και να καθήσεις μπροστά σε ένα τερματικό.... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Ξέρουμε ή προσεγγίζουμε (κερνάμε μία πάστα) τον τύπο που έκανε setup τον rooter και του λέμε ότι και καλά μιλάμε με την αγάπη μας μέσω chat.

Αντί βέβαια για το 80 ..του λέμε να ανοίξει το 1412 (του λέμε να βάλει και UDP επειδή έτσι είναι σήμερα τα πράγματα)

p.s. Για το θέμα με τα ports.. παιδιά πάντα υπάρχει ένα default (που είναι το 1412 στο θέμα μας..αλλά πάντα δουλεύουν και άλλα, συνήθως καλύτερα λόγο μικρότερης κυκλοφορίας.)

2.Γνωρίζουμε από κάπου το μοντέλο του router και βρίσκουμε (εύκολα ) την σελίδα του και τα βιομηχανικά pass.

Ελπίζουμε ότι ο admin είναι **** ..και εάν είναι , είμαστε βασιλιάδες.

3.Nick χαλαρά. Tunnels e?

xaxaxa... και γω περίμενα να μην στο πω σήμερα που μου πρωτοείπες για την φάση στο τηλέφωνο.(αυτό είναι για MD).

HTTP tunel client ... χαλαρά . το εμπιστευόμαστε, το έχουμε δει στην πράξη..μπορούμε να κατεβάσουμε και να το χρησιμοποιήσουμε εις βάρος του Παν/μιακού μας bandwidth.

(και δεν έχω το βιογραφικό του φίλου σου).

:)

p.s Για πότε λέτε η επίθεση ?...

Να βλέπω στρατό με λαπ-τόπια και κομπιουτεράδες...

:D:D

Γενικά σε όλα τα υπόλοιπα με κάλυψε ο Nick!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

εγώ ρε τρίβιαλ δεν είπα ότι δε γίνεται... μωρό μου το ξέρω ότι αν εσύ θες μπορείς... σε έχω πιάσει... :P

είπα ότι ο φίλος μου το αποκαλεί απλό...

εγώ πάλι όχι... παρόλο που το κατανοώ και μπορώ να το παλέψω...

δεν είναι τώρα να εξηγείς στον κόσμο εδώ πως θα κάνει tunneling.... διότι πρέπει να αρχίσεις να εξηγεις για linux, solaris, bsd... και μετά για τούνελς κοκ...

.................μόλις μου ήρθε μια υποψία... μη μου πεις ότι έχεις βρει tunnel client που να τ΄ρεχει σε windows??!!!

οπότε λέω εγώ είναι δυνατόν να ασχοληθεί κάποιος με όλα αυτά για να κατεβάζει ταινίες από το dc++???!!!!

εξάλλου για όλα αυτά χρειάζεται εγκατάσταση λογισμικού... αν μπορείς να εγκαταστήσεις λογισμικό, μάλλον μπορείς να ρυθμίσεις και το ρούτερ και το φαιργουολ.... λέω μάλλον...

εκτός αν κάτι δεν κατέχω αναφορικά με το δίκτυο του εκπα και μου χαλάει το συνειρμό....

αν έχετε ανάγκη από εργατικά χέρια πάντως, εγώ εδώ είμαι.... ;)

υγ> ρε τριβιαλ που πηγε ρε το καλύτερο εικονίδιο όλου του γκρικμεντς.... το άλλαξες για το μηλαράκι??? καινούργιο μηχάνημα και περηφανευόμαστε??? emsly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την φάση την έχω δει στην πράξη στην Αγγλία στο Παν/μιο του Warwick.! (σε mac και σε linux).

Μιλάμε δεν μπορείς να φανταστείς τι κάνανε τα άτομα.... :antegeia:

Για windows τώρα.. Ξέρω από φίλο (μόνιμο κάτοικο εδώ και καιρό Νέας Υόρκης όμως) το NG. Έχω ακούσει ότι είναι η καλύτερη (ΤΖΑΜΠΑ) λύση.

Θα το κοιτάξω και θα κάνω update!!!

Πάντως εάν το σύστημα έχει φτιαχτεί με την λογική που φτιάχνεται οτιδήποτε στον δημόσιο τομέα της Ελλάδας δεν θα μου φαινότανε καθόλου περίεργο να έχουνε κάποιο από τα προβληματικά ρούτερ της intracom..που εκτός των άλλων καλών ;) για να μπεις στο NAT ..... emardown

ΔΕΝ ΉΘΕΛΕ PASSWORD.!!!!!!! :blink:

Γι' αυτό λέω ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα.. ας μάθουμε τον ρούτερ, και βλέπουμε.

p.s. Όλη η φασαρία δεν γίνεται για το DC++ (που προσωπικά εμένα δεν με ενδιαφέρει και καθόλου).. εγώ τσίμπησα με την φάση γενικότερα (κομπιουτεροπεριπέτεια.. Nick σίγουρα νιώθεις!!!!! :) )

:):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υγ> ρε τριβιαλ που πηγε ρε το καλύτερο εικονίδιο όλου του γκρικμεντς.... το άλλαξες για το μηλαράκι??? καινούργιο μηχάνημα και περηφανευόμαστε???  emsly

χαχαχ.. όντως !!!!

Σκέφτομαι να γράψω μία κομπιουτεροβιογραφία ..και το πως κατέληξα στο μήλο. :D

Το avatar το έβγαλα για να μη έχουν πρόβλημα τα συμπλεγματικά θηλαστικά του φόρουμ (παρεξηγούνε)!!!

:):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

εγώ πάντως μάλλον σε καταλαβαίνω... τώρα πια ό,τι επιχειρήματα είχα εναντίον του μήλου συνθλίβονται το ένα μετά το άλλο....

μάλλον θα είναι το επόμενο μηχανηματάκι μου... μετά το πτυχίο όμως γιατί αλλιώς μπορεί να πάρει προτεραιότητα το μήλο και δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα...

emarupemarup

σε νιώθω, σε νιώθω, πως να μη σε νιώθω.... :D

αν έχεις ανάγκη από συνεργασία....

υγ.> NG? θα το κοιτάξω και αν έχεις νέα ενημέρωσέ με σε παρακαλώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά όλα αυτά, αλλά εγώ που θέλω να κατεβάσω κάτι στη χάση και στη φέξη, γιατί πρέπει να έχω share folder size 1 GB? Που να να εύρω ο έρμος???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα mp3 δεν έχεις;;; :blink: προγράμματα;;;;

εγω ρε συ με ένα modemακι και τώρα με isdn και 200G δε με φτάνουν.... φαντάσου να είχα και ταινίες.... :P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το dc ετσι δουλευει lefkander. Σου δινω, μου δινεις! Αλλιως δεν γινεται τιποτα! Τα περισσοτερα και σοβαροτερα hub εχουν minimum share size τουλαχιστον 50 GB, οποτε τρεξτε στο πλαισιο για σκληρο!!! Εχει προσφορες τωρα...Παντως τα λιγα ελληνικα hub που υπαρχουν εχουν minimum share size 10 GB το πολυ(και με 3 gb υπαρχουν)! Καντε λιγο υπομονη και σε κανενα χρονο το adsl θα ειναι πολυ φθηνο στην Ελλαδα. Υπαρχει ευρωπαικη οδηγια που μας υποχρεωνει γι'αυτο! Δυστυχως ειμαστε η πιο ακριβη χωρα παροχης υπηρεσιων ιντερνετ πανευρωπαικως...Που θα παει θα συμμορφωθουμε... emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο το help file του προγράμματος....

University blocking DC++

Blocking and Throttling

Many Universities have policies that limit the usage of peer to peer applications by students and employees. Typically, these policies block or limit the amount of bandwidth that p2p applications can use, and are enforced by employing solutions from Packeteer , NetLogic Microsystems , or a similar company. This software/hardware solution has the ability to look into a TCP packet, determine what class of application created it, then throttle or block it accordingly.

If you're behind such a block, please learn to live with it. Circumventing the block by proxying is detectable, is probably against your AUP, is technically difficult, and impossible to do without help from someone outside the firewall.

Network Address Translation

Other schools might have their network behind a NAT in which case an active connection is impossible. If you're inside a NAT, the IP reported by your computer will be in one of the non-routable IP ranges. In this case, try passive mode.

If you cannot connect to DC hubs or cannot transfer files in passive mode, the above advice about proxying applies.

Port Blocking

A few schools use simple port blocking, where common ports used by DC++ and other p2p applications are blocked. DC++ uses a wide range of ports for outgoing traffic and incoming traffic by default. If the school blocks port 411 outgoing connections, then that effectively cuts you off from all DC hubs since that is the default hub port. Hub lists contain the full address of many hubs and those that run on non-standard ports (i.e. hub.example.com:1411) may work.

If you appear to be completely blocked from the DC network, the above advice applies.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να, τώρα δα σαλβάδιαζα και μάλλον θα τσιμπήσω έναν γαμάτο Seagate external 100 GB, αλλά αφενός το πισί είναι της δουλειάς, και η δουλειά τα έχει όλα με 20 γιγ (που δέ φτάνει ούτε να κλάσεις, όχι να έχεις και τα προγράμματά σου μέσα), αφετέρου πρέπει να έχω ένα διασκορπισμένο κανένα γίγα μπ3ια, αλλά που να μαζεύω τώρα, και για να σου δώσω πρέπει να έχω, κι αφού δεν έχω πώς να σου δώσω???

Πρέπει λοιπόν, για κανένα 2ωρο τη μέρα να ανοίγετε το hub για τους φτωχούς συγγενείς (έστω και με δσλ)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχεις δικιο αλλα πρεπει να ξερεις οτι τα hub τα τρεχουν συνηθως παιδια απο το εξωτερικο με φοβερες γραμμες και αυτοι που μπαινουν εχουν επισης καλες γραμμες και θεωρουν ως δεδομενο οτι ολοι ειναι ετσι και οτι ολοι εχουν προχειρα 50 gb για να βαλουν στο share. Εχουμε μεινει λιγο πισω εμεις στν Ελλαδα αλλα πιστευω οτι θα μπουμε δυναμικα στο χωρο σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα. Lefkander καλος ο εξωτερικος δισκος που θες να παρεις, κοιτα και τον Lacie αμα θες ακομα καλυτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.