Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

I wanted to Thank you all for your time,advices and effort in this journey of USMLE and especially of Match.Your input is so special,Ortho, Notbad, alefantos and eveyone else who contributed in this very bright forum.

You are all great!!

I matched yesterday and it feels sooooooo goood!!!!

Συγχαρητηρια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια και Καλή τύχη περαιτέρω σε όσους έκαναν match. Με μεγάλη χαρά να βοηθάμε αυτούς στων οποίων βρεθήκαμε στην ίδια θέση, αλλά τότε δεν είχαμε καθοδήγηση/βοήθεια από πουθενά, αλλά αντιμετωπίσαμε τον γνωστό θέλω-να-μην-προοδεύσει-ο-διπλανός-μου-και-κρατάω-τα-μυστικά -επτασφράγισθα- Ελληνικό κομπλεξισμό.

Καταλάθος χάθηκε ένα προηγούμενο ποστ μου όταν το έκανα edit και που αφορούσε τη ζωή μέσα σε χειρουργικές ειδικότητες. Όταν βρω χρόνο θα το κάνω update, γιατί καλό είναι να γνωρίζει κανείς όχι μόνο τι προσπάθεια χρειάζεται για να βρει θέση, αλλά τι πολλαπλάσια προσπάθεια χρειάζεται για να είναι πολύ καλός στην ειδικότητα, καθώς και πώς θα είναι η ζωή του..

Επίσης, συμβουλή: όσοι κάνατε match, μην ασχοληθείτε καθόλου με ιατρική μέχρι να αρχίσετε, αλλά κάντε αυτά που σας αρέσουν εκτός ιατρικής, γιατί μετά θα σας λείψουν...

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanks again for your good words,words of wisdom and positive attitude guys!!!.

I apologize for typing in english but it is a keyboard issue,I hope you understand.

Fortunately the match for some is over,and trust me,it was more hectic and tiring than studying for the exams per se.

I am really serious,agony,stress and somatization overwhelmed me during this period,this is for those who think studying is tough.

For some others unfortunately, match didn't bring the desirable results but hang in there it is going to happen sooner or later.Try to work on your resume,add into it some publications and extra work,it will make the difference, trust me.

Try to work on your connections because they will take you where you desire,it is not only 99s,don't be fooled! and if you don't have connections try to establish new,as my case was.Be humble,genuine and work hard. This is what they want to see here.

I really want to Thank you guys again and wish to all of you that will attempt to apply for the first time this July or re-attempt to have faith and you will succeed.

I matched into my 1st choice for prelim and 2nd in Radiology. Miracles do happen,just have strong faith,God is great!!!

Τροποποιήθηκε από petepan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I matched into my 1st choice for prelim and 2nd in Radiology. Miracles do happen,just have strong faith,God is great!!!

Έκανες match radiology? Τι εννοείς ακριβώς?

Αν είναι έτσι τα πράγματα, έκανες την καλύτερη επιλογή ζωής από όλες τις απόψεις. Το colpo grosso. Και αυτό, γιατί εάν κάποιος κάνει ακτινολογία στην Αμερική, μπορεί μετά να πάει σε όποιο μέρος του κόσμου θέλει και να πληρώνεται με μισθούς Αμερικής (αφού θα είναι American Board of Radiology Certified), για να διαβάζει από το σπίτι του ακτινολογικές εξετάσεις μέσω internet... Δηλαδή, είσαι ακτινολόγος έχοντας κάνει ειδικότητα ΗΠΑ, πληρώνεσαι με μισθούς ΗΠΑ και κάθεσαι μπροστά στην παραλία στο Ελληνικό νησί το καλοκαίρι με ασύρματο internet διαβάζοντας ακτινογραφίες. Και έχεις τους άλλους γραμμένους μην πω πού.. ΟΛΟΥΣ! Και δεν σε ενοχλεί κανείς, και είσαι "Κύριος του Εαυτού Σου!" Ιδιοφυές!

ΥΓ. Πάω για φραπέ στο Κεφαλάρι τώρα... Μία στο τόσο διακοπές στην Ελλάδα... Ενώ εσύ.... ;-)

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I matched into my 1st choice for prelim and 2nd in Radiology. Miracles do happen,just have strong faith,God is great!!!

Έκανες match radiology? Τι εννοείς ακριβώς?

Αν είναι έτσι τα πράγματα, έκανες την καλύτερη επιλογή ζωής από όλες τις απόψεις. Το colpo grosso. Και αυτό, γιατί εάν κάποιος κάνει ακτινολογία στην Αμερική, μπορεί μετά να πάει σε όποιο μέρος του κόσμου θέλει και να πληρώνεται με μισθούς Αμερικής (αφού θα είναι American Board of Radiology Certified), για να διαβάζει από το σπίτι του ακτινολογικές εξετάσεις μέσω internet... Δηλαδή, είσαι ακτινολόγος έχοντας κάνει ειδικότητα ΗΠΑ, πληρώνεσαι με μισθούς ΗΠΑ και κάθεσαι μπροστά στην παραλία στο Ελληνικό νησί το καλοκαίρι με ασύρματο internet διαβάζοντας ακτινογραφίες.

Και έχεις τους άλλους γραμμένους μην πω πού.. ΟΛΟΥΣ! Και δεν σε ενοχλεί κανείς, και είσαι "Κύριος του Εαυτού Σου!" Ιδιοφυές!

ΥΓ. Πάω για φραπέ στο Κεφαλάρι τώρα... Μία στο τόσο διακοπές στην Ελλάδα... Ενώ εσύ.... ;-)

From a guy of your caliber I wouldn't expect such a surprise,supposedly you are on the top of the rock with your achievement by matching into Orthopedics.And yes I matched in radiology and to simplify it I quoted as matched in my first choice in prelim and 2nd in Rads meaning according to my ROL primary and supplementary lists.

Yet,what you and some others say about reading exams through PACS on the beach or from home,my little experience with the system doesn't allow me to know if it so possible.No further comments (everything can be adjusted in Greek fantasy).

Hell yes, I worked so hard to get here and get away from the sick and retarded environment that governs our prestigious hospitals in Greece where we face the ignorance and arrogance of any random guy et al in any of the radiology departments and in any department that gave us the half-eye look.It was the wisest choice I have ever made let me tell you at a cost of course but who cares at the end.It took a toll on me to leave Greece and come in a new country unknown between unknown,travel 2 hours with LIRR to get to the hospital,dodging the stacks of snow during winter time and freeze my ass but eventually landed where I wanted.

For the future aspirants,do never give up and listen to any guy that sees the glass half empty.Go ahead and follow what you aimed for.Nothing can stop you,point,period,paragraph.

As for the coffee,do me a favor,I can go to Astoria and grab one and be more peaceful that my "collegue"friends are not trying to poke my eye.Enjoy and come back safe and sound.

Τροποποιήθηκε από petepan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια petepan για την επιτυχία σου! Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις παιδιά από την Ελλάδα να προοδεύουν και οι κόποι τους να δικαιώνονται! :)

Δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν αυτοί οι "κάποιοι" που επιθυμούν να μειώσουν την επιτυχία κάποιου άλλου απλά για να κάνουν τους εαυτούς τους να αισθανθούν καλύτερα!

Με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι στο συγκεκριμένο forum υπάρχουν άνθρωποι οι όποιοι απλά αυτοπροβάλλονται, μειώνοντας επιδεικτικά τους συναδέλφους τους.

Δυστυχώς όμως οι κομπλεξικοί θα παραμείνουν κομπλεξικοί ότι και να επιτύχουν στη ζωή τους. Είναι πολύ εύκολο να χτίσεις ένα θρόνο και να ανέβεις σε αυτόν ειδικά μέσα από τη ανωνυμία ενός forum, υποβοηθούμενος από τους εκάστοτε κόλακες. Μου δίνεται η εντύπωση ότι έχει δημιουργεί μια "κλίκα" που προσπαθεί να κατευθύνει νέα παιδιά με τη μέθοδο "ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ" Ο νοών νοείτω! Άλλωστε όλοι κρινόμαστε από τι γράφουμε σε αυτό το forum.

Ελπίζω να μην κούρασα πολύ! Είμαι και εγώ ένα από τα παιδιά που διαβάζουν σιωπηλά το forum ελπίζοντας σε μια μελλοντική θέση ειδικότητας το 2012.Ενδιαφέρομαι για internal medicine με απώτερο στόχο την καρδιολογία. Αύριο βγαίνουν τα τελικά αποτελέσματα του φετινού match που από ότι διάβασα στο NRMP ήταν ένα από τα μεγαλύτερα και ανταγωνιστικότερα. Είναι γεγονός ότι κάθε πέρσι και καλύτερα αναφερόμενος όχι μόνο σε χειρουργικές ειδικότητες αλλά και παθολογικές. Άμα διαβάσετε το press release του φετινού match θα δείτε ότι οι US Seniors σε primary care ειδικότητες αυξήθηκαν για δεύτερη συνεχή χρονιά! Αυτό όμως δε σημαίνει επουδενή ότι αποτελεί λόγο παραίτησης. Συγχαρητήρια σε όσους έκαναν match και σε όσους όχι, υπομονή και επιμονή. Παρεμπιπτόντως Remy Fisher και Loanna περιμένουμε νέα σας. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια petepan για την επιτυχία σου! Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις παιδιά από την Ελλάδα να προοδεύουν και οι κόποι τους να δικαιώνονται! :)

Δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν αυτοί οι "κάποιοι" που επιθυμούν να μειώσουν την επιτυχία κάποιου άλλου απλά για να κάνουν τους εαυτούς τους να αισθανθούν καλύτερα!

Με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι στο συγκεκριμένο forum υπάρχουν άνθρωποι οι όποιοι απλά αυτοπροβάλλονται, μειώνοντας επιδεικτικά τους συναδέλφους τους.

Δυστυχώς όμως οι κομπλεξικοί θα παραμείνουν κομπλεξικοί ότι και να επιτύχουν στη ζωή τους. Είναι πολύ εύκολο να χτίσεις ένα θρόνο και να ανέβεις σε αυτόν ειδικά μέσα από τη ανωνυμία ενός forum, υποβοηθούμενος από τους εκάστοτε κόλακες. Μου δίνεται η εντύπωση ότι έχει δημιουργεί μια "κλίκα" που προσπαθεί να κατευθύνει νέα παιδιά με τη μέθοδο "ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ" Ο νοών νοείτω! Άλλωστε όλοι κρινόμαστε από τι γράφουμε σε αυτό το forum.

Ελπίζω να μην κούρασα πολύ! Είμαι και εγώ ένα από τα παιδιά που διαβάζουν σιωπηλά το forum ελπίζοντας σε μια μελλοντική θέση ειδικότητας το 2012.Ενδιαφέρομαι για internal medicine με απώτερο στόχο την καρδιολογία. Αύριο βγαίνουν τα τελικά αποτελέσματα του φετινού match που από ότι διάβασα στο NRMP ήταν ένα από τα μεγαλύτερα και ανταγωνιστικότερα. Είναι γεγονός ότι κάθε πέρσι και καλύτερα αναφερόμενος όχι μόνο σε χειρουργικές ειδικότητες αλλά και παθολογικές. Άμα διαβάσετε το press release του φετινού match θα δείτε ότι οι US Seniors σε primary care ειδικότητες αυξήθηκαν για δεύτερη συνεχή χρονιά! Αυτό όμως δε σημαίνει επουδενή ότι αποτελεί λόγο παραίτησης. Συγχαρητήρια σε όσους έκαναν match και σε όσους όχι, υπομονή και επιμονή. Παρεμπιπτόντως Remy Fisher και Loanna περιμένουμε νέα σας. :)

Thanks firend I really appreciate it!!!!.It is so true that some guys try to mislead others but let's stop it here.I hope you match in your dream residency soon.

Loanna and Remy all the best.I keep you in my prayers!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θερμά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου να έχεις θέση ακτινολογίας, που είναι πολύ ανταγωνιστική. Αλλά τα υπονοούμενα για τον όρθο ότι έχει ανέβει σε θρόνο και κάτι τέτοια είναι αστεία, και συγνώμη που το λέω, δεν χρειάζεται υπεράσπιση, απλά να πούμε τα γεγονότα.

Αφού λοιπόν είσαι από τους επιτυχημένους του ματς, αν θα ήθελες, μπορείς να βοηθήσεις τα νέα παιδιά, λέγοντας αναλυτικά πόσο, και από πού διάβασες για το κάθε στεπ, scores, πώς έχτισες το βιογράφικό σου, εννοώντας κάνοντας έρευνα ή κλινική εμπειρία, πού, με ποιόν, πόσα χρόνια, πώς βρήκες αυτές τις άμισθες/έμμισθες (; ) θέσεις, πώς έκανες navigate το T-ERAS, πόσες συνεντεύξεις, πού, τί σε ρώτησαν κλπ. :) Υπάρχουν από απλές ερωτήσεις πχ πώς παίρνω ECFMG/OASIS number μέχρι πώς βρίσκω έμμισθη ερευνητική θέση στις ΗΠΑ.

Είναι εύκολο να κρίνεις κάποιον που έχει δώσει τόσες λεπτομέρειες όπως ο όρθο, αλλά η αλήθεια είναι ότι κανείς άλλος (και βάζω και εμένα μέσα) δεν έχει κάτσει να ασχοληθεί τόσο.

ΥΓ1 Η λοάννα ξέρω ότι έκανε prematch από πολύ νωρίς, πριν τα Xmas, σε πολύ μεγάλο πανεπιστημιακό πρόγραμμα in Philly :P και γλύτωσε τα λεφτά και την αγωνία του ματς.

ΥΓ2 Ο καθένας από την ζωή του έχει άλλες απαιτήσεις και αξιολογεί με άλλο μέτρο τις προτεραιότητές του. Ο καφές στην Αστόρια που εσένα σου φαίνεται αρκετός, άλλους τους φρικάρει θεωρώντας το μίζερο. Δεν υπάρχει καλό ή κακό. Είναι μια κατάσταση που ο καθένας την βλέπει με τα δικά του μάτια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά τα υπονοούμενα για τον όρθο ότι έχει ανέβει σε θρόνο και κάτι τέτοια είναι αστεία, και συγνώμη που το λέω, δεν χρειάζεται υπεράσπιση, απλά να πούμε τα γεγονότα.

Είναι εύκολο να κρίνεις κάποιον που έχει δώσει τόσες λεπτομέρειες όπως ο όρθο, αλλά η αλήθεια είναι ότι κανείς άλλος (και βάζω και εμένα μέσα) δεν έχει κάτσει να ασχοληθεί τόσο.

ΥΓ1 Η λοάννα ξέρω ότι έκανε prematch από πολύ νωρίς, πριν τα Xmas, σε πολύ μεγάλο πανεπιστημιακό πρόγραμμα in Philly :P και γλύτωσε τα λεφτά και την αγωνία του ματς.

Η απάντηση σου και μόνο επιβεβαίωσε τα περί κολάκων! Παρόλα αυτά δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης, ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε για να πιστεύουμε και να εκφράζουμε τις απόψεις μας. Εκτός και αν το forum αποτελεί ιδιοκτησία μερικών. Aν πράγματι ισχύει απλά μπορείτε να το κανετε locked και να αναφέρεστε ο ένας στον άλλο ανενόχλητοι. Σταματάω εδώ. Όσο για τις πληροφορίες υπάρχουν και άλλα fora που όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ενημερωθεί άνετα και αμερόληπτα.

Συγχαρητήρια Loanna και εύχομαι καλή αρχή! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει να κολακεύω την Λοάνα. Εγώ θα περιμένω εσένα, όταν με το καλο πάρεις 99/99, και κανεις match (που το εύχομαι), να γράψεις αναλυτικά τι έκανες. Γιατί στην επίθεση όλοι καλοί είμαστε, όταν έρθει η ώρα να βοηθήσουμε και να δώσουμε λίγο από το χρόνο μας, τότε σφυράμε αδιάφορα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα καλά ρε παιδια είναι δυνατόν να την λέτε και στον ortho?!

Δηλαδή τι από αυτά που έγραψε εδώ σας πειράξανε?ΕΛΕΟΣ!!

Ο μόνος λόγος που το γράφω αυτό είναι για να πω ότι μπορεί κάποιοι να έχετε πληροφόρηση από δικούς σας και να ξέρετε κάτι παραπάνω για το θέμα,όμως υπάρχουν άτομα (σαν και μένα) για τα οποια το θέμα ''ειδικότητα στην Αμερική'' ήταν αγνωστο,μηδεν,nada,δεν αποτελούσε καν επιλογή.Και διαβάζοντας μερικά σχόλια εδω (που ειναι όπως αυτά που οι Καθηγητάδες μας κάνουν) του τύπου ...''έλα ρε τώρα που μου θες και ΗΠΑ με 6 πτυχίο ή ενώ καθυστέρησες στη σχολη'' λες ασε δε κάνω.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.Φέτος,έκανε match γνωστος μου(ΙΜ) [βαθμο πτυχιου 6,7 και 1 επι πτυχίω],χωρις να έχει κανει καποιο elective.Και ο λόγος που άρχισε να το ψάχνει(σε επισημα site ECFMG κ.λπ.,σε fora από Αμέρικα κ.λπ) ήταν αυτά τα ποστ του ortho.Οπότε ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΠΑΠΑΡΙΕΣ.

ΛΙΓΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟΣΑ κ ΤΟΣΟ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ,ΟΠΟΤΕ ΝΑΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Και όσο για τα περι αυλής δε καταλαβαίνω γιατί ενοχλεί το να λες σε κάποιον που κανει ειδικοτητα ορθοπεδικης,ακτινολογίας κ.λπ. οτι Ε,ΝΑΙ ΓΑΜΕΙ ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ!!

Καλα είναι τα σχόλια τύπου bouffon,αλλά όταν στα 13 ποστ τα 2-3 ειναι για να βγάλεις χολή...αντε γεια!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περίμενα αντιδράσεις τέτοιου τύπου και ο μεγάλος Τιτάν του forum δεν έχει απαντήσει ακόμα.. αναμένω.

Not bad καλό θα ήταν να μην υποδεικνύεις δρόμους για το με ποιους τρόπους μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Υπάρχουν πολλοί και όχι απαραίτητα με τον τρόπο που εσείς επιθυμείτε.

Εγώ θα πρωτοτυπήσω και αν δεν κάνω match του χρόνου θα επανέλθω δριμύτερος μιας και έχω μάθει ότι το να μοιράζεσαι την αποτυχία σου είναι δυσκολότερο από το να μιλάς εκ του ασφαλούς.

Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλα εκείνα τα παιδιά που κάνουν τον αγώνα τους να επιτύχουν τα όνειρα τους, σε όλους αυτούς τους αφανοις ήρωες που ταπεινά και δίχως μεγάλες φαμφάρες δουλευουν για ένα καλό αύριο! Don't give up! Πολλά ακούτε λίγα πιστεύετε!

Όσο για όλους εσάς τους παλιούς που έχετε μονοπωλήσει το forum.. get a life σοβαρά get a life. Άλλωστε η προσφορά σας καλή αλλά χρειάζεται update!

Τέλος μη ξεχνάτε ότι σε αυτό το forum απευθύνεστε σε νοήμoνες ανθρώπους που η χειραγώγηση ευτυχώς για καλή μας τύχει δεν περνά!

Όσο για εσένα καλέ μου skydosully και μόνο η εκφραστική διαλεκτός "ΓΑΜΕΙ ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ" σε τοποθετεί κάπου που ούτε καν θέλω να πλησιάσω. Άλλα ξέχασα τα αγνά και καλοπροαίρετα κίνητρα του forum που επιθυμεί την ευημερία των νέων γιατρών δίχως κανένα προσωπικό όφελος!

"Καλοί μου άνθρωποι" (όπως λέει και ένας εξαιρετικός κωμικός του παλιού καλού μας κινηματογράφου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περίμενα αντιδράσεις τέτοιου τύπου και ο μεγάλος Τιτάν του forum δεν έχει απαντήσει ακόμα.. αναμένω.

Not bad καλό θα ήταν να μην υποδεικνύεις δρόμους για το με ποιους τρόπους μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Υπάρχουν πολλοί και όχι απαραίτητα με τον τρόπο που εσείς επιθυμείτε.

Εγώ θα πρωτοτυπήσω και αν δεν κάνω match του χρόνου θα επανέλθω δριμύτερος μιας και έχω μάθει ότι το να μοιράζεσαι την αποτυχία σου είναι δυσκολότερο από το να μιλάς εκ του ασφαλούς.

Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλα εκείνα τα παιδιά που κάνουν τον αγώνα τους να επιτύχουν τα όνειρα τους, σε όλους αυτούς τους αφανοις ήρωες που ταπεινά και δίχως μεγάλες φαμφάρες δουλευουν για ένα καλό αύριο! Don't give up! Πολλά ακούτε λίγα πιστεύετε!

Όσο για όλους εσάς τους παλιούς που έχετε μονοπωλήσει το forum.. get a life σοβαρά get a life. Άλλωστε η προσφορά σας καλή αλλά χρειάζεται update!

Τέλος μη ξεχνάτε ότι σε αυτό το forum απευθύνεστε σε νοήμoνες ανθρώπους που η χειραγώγηση ευτυχώς για καλή μας τύχει δεν περνά!

Όσο για εσένα καλέ μου skydosully και μόνο η εκφραστική διαλεκτός "ΓΑΜΕΙ ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ" σε τοποθετεί κάπου που ούτε καν θέλω να πλησιάσω. Άλλα ξέχασα τα αγνά και καλοπροαίρετα κίνητρα του forum που επιθυμεί την ευημερία των νέων γιατρών δίχως κανένα προσωπικό όφελος!

"Καλοί μου άνθρωποι" (όπως λέει και ένας εξαιρετικός κωμικός του παλιού καλού μας κινηματογράφου)

Σε ευχαριστώ που ανεβάζεις το μέσο όρο του επιπέδου εδω μέσα,γιατί πραγματικά τον έχω ρίξει πολύ χαμηλά.Σε ευχαριστω που υπάρχεις.Ευχαριστώ τους γονεις σου που σε γεννησαν.Ευχαριστω το Θεο που μου δωσε οραση για να μπορώ να διαβάζω τα κείμενά σου.Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες που έχεις προσφέρει σε όλους μας.Ουπς....γραψε λάθος για το τελευταιο.Μεχρι τωρα μόνο ότι γραφουν παραπλανητικες μπουρδες οι υπόλοιποι εχεις γραψει.Μεχρι να πρωτοτυπήσεις...ξανα γεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, για να τελειώνουμε με τις μαλακίες. Χωρίς να δώσω αφορμή, ορισμένοι “αρπάζονται” (Peterpan), καθώς και άλλοι (Bouffon), ασχολούνται με θρόνους, κοκ.

Για να δούμε λοιπόν τι είπα δηλαδή και αμέσως όρμησαν κάποιοι να πουλήσουν πνεύμα?

@ Peterpan:

Αυτή την ιδέα της ακτινολογίας, την έγραψε πρώτη η Notbad εδώ:

Πχ μια γνωστή μου έκανε παθολογία 3 χρόνια, μετά δούλευε για 3 μέρες/εβδομάδα ως moonlighter ($800/βάρδια καθαρά-βάρδιες 12 ωρών) οπότε την εβδομάδα έπαιρνε καθαρά $2400, παράλληλα έκανε master στην νευροανατομία και ένα graduate course στην ακτινοανατομία, και μετά από 2 χρόνια έκανε match στην ακτινολογία που της άρεσε. Το master plan της είναι να κάνει online διαγνώσεις από το ράντσο της σε ένα ελληνικό νησί σε 4-5 χρόνια, ζώντας στην Ελλάδα ενώ πληρώνεται σε μισθούς ΗΠΑ. Brilliant

@ kopritis είναι θαυμάσια ιδέα και εφικτή! Γιατί κι εμείς στο VA όλα τα ακτινολογικά τα στέλνουμε διαδικτυακά σε ένα group στην California, τα διαβάζουν 24/7 και ανεβάζουν τις απαντήσεις στο intranet. Τώρα αν ο ακτινολόγος είναι Cali, Idaho, Hawaii...ποιός νοιάζεται, αρκεί να είναι board certified από US.

Αυτή η ιδέα για τους Ακτινολόγους είναι πραγματικά φοβερή. Αυτή η ειδικότητα, έχει την τρομερή ευελιξία να μπορεί κανείς να διαβάζει ακτινολογικές εξετάσεις από απόσταση, χωρίς να χρειάζεται καθόλου η φυσική του παρουσία κάπου. Είπα τίποτε διαφορετικό Peterpan? Αυτό ισχύει και είναι ευρέως γνωστό (όχι ίσως τόσο στο greekmeds), και σε άτομα που δεν έχουν την εμπειρία της Αμερικής, αλλά ενημερώνονται από εδώ.

Peterpan, από το προηγούμενο post σου με ευχαριστείς για τη βοήθεια που προσφέρω εδώ στο φόρουμ, και έχεις χεστεί από τον ενθουσιασμό σου που έκανες match:

I wanted to Thank you all for your time,advices and effort in this journey of USMLE and especially of Match.Your input is so special,Ortho, Notbad, alefantos and eveyone else who contributed in this very bright forum.

You are all great!!

I matched yesterday and it feels sooooooo goood!!!!

Και από την άλλη, μετά από λίγες μέρες διαφορά, χωρίς να παρεμβάλλονται άλλα ποστς μεταξύ μας, όταν λέω κάτι το αυτονόητο, και κάνοντας χιούμορ επίσης, σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες, αρχίζεις μια ακατανόητη επίθεση, με ένα χείμαρρο συναισθηματισμών, χωρίς καθόλου λογική:

From a guy of your caliber I wouldn't expect such a surprise,supposedly you are on the top of the rock with your achievement by matching into Orthopedics.And yes I matched in radiology and to simplify it I quoted as matched in my first choice in prelim and 2nd in Rads meaning according to my ROL primary and supplementary lists.

Yet,what you and some others say about reading exams through PACS on the beach or from home,my little experience with the system doesn't allow me to know if it so possible.No further comments (everything can be adjusted in Greek fantasy).

Hell yes, I worked so hard to get here and get away from the sick and retarded environment that governs our prestigious hospitals in Greece where we face the ignorance and arrogance of any random guy et al in any of the radiology departments and in any department that gave us the half-eye look.It was the wisest choice I have ever made let me tell you at a cost of course but who cares at the end.It took a toll on me to leave Greece and come in a new country unknown between unknown,travel 2 hours with LIRR to get to the hospital,dodging the stacks of snow during winter time and freeze my ass but eventually landed where I wanted.

For the future aspirants,do never give up and listen to any guy that sees the glass half empty.Go ahead and follow what you aimed for.Nothing can stop you,point,period,paragraph.

As for the coffee,do me a favor,I can go to Astoria and grab one and be more peaceful that my "collegue"friends are not trying to poke my eye.Enjoy and come back safe and sound.

Πιστεύεις ότι πραγματικά θα κάτσω να χάσω χρόνο για να σχολιάσω λεπτομερώς αυτό το παραλήρημα?

Το πλεονέκτημα αυτό της Ακτινολογίας, μπορεί να το περιγελάς τώρα, γιατί δεν έχεις μπει ακόμη στην ειδικότητα, και δεν έχεις ακόμη φάει το γαμ...., αλλά κάποια στιγμή θα με θυμηθείς όταν θα χρειαστεί με ωριμότητα πλέον (που ακόμη δεν φαίνεται να διαθέτεις), όταν θα κληθείς να λάβεις άλλες σοβαρές αποφάσεις για το μέλλον σου, όπως το πού θες να ζήσεις, το πού θες να μεγαλώσουν τα παιδιά σου, κλπ...

Δεν σου κρατάω καμία κακία, άλλωστε, το πράγμα είναι πασιφανές... Πολλά συγχαρητήρια για αυτό που κατάφερες! Σου εύχομαι καλή επιτυχία, και, όπως επίσης και να σου πάνε όλα καλά. Ειλικρινά, αντιλαμβάνομαι τον ενθουσιασμό σου και δεν σε παρεξηγώ.

@ Bouffon, τώρα ήρθε η σειρά σου:

Συγχαρητήρια petepan για την επιτυχία σου! Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις παιδιά από την Ελλάδα να προοδεύουν και οι κόποι τους να δικαιώνονται!

Δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν αυτοί οι "κάποιοι" που επιθυμούν να μειώσουν την επιτυχία κάποιου άλλου απλά για να κάνουν τους εαυτούς τους να αισθανθούν καλύτερα!

Με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι στο συγκεκριμένο forum υπάρχουν άνθρωποι οι όποιοι απλά αυτοπροβάλλονται, μειώνοντας επιδεικτικά τους συναδέλφους τους.

Δυστυχώς όμως οι κομπλεξικοί θα παραμείνουν κομπλεξικοί ότι και να επιτύχουν στη ζωή τους. Είναι πολύ εύκολο να χτίσεις ένα θρόνο και να ανέβεις σε αυτόν ειδικά μέσα από τη ανωνυμία ενός forum, υποβοηθούμενος από τους εκάστοτε κόλακες. Μου δίνεται η εντύπωση ότι έχει δημιουργεί μια "κλίκα" που προσπαθεί να κατευθύνει νέα παιδιά με τη μέθοδο "ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ" Ο νοών νοείτω! Άλλωστε όλοι κρινόμαστε από τι γράφουμε σε αυτό το forum.

Επειδή αναφέρεσαι σε μένα τώρα, και επειδή ίσως να έχεις φιξαρισμένο στο μυαλό σου για κάποιο λόγο (ίσως επειδή “όσα δε φτάνει η αλεπού..”, και σίγουρα γιατί “είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κομπλεξικό”), το ότι εμένα με ενδιαφέρει να χτίσω ένα θρόνο εδώ, θέλω να σε ρωτήσω το εξής, σε σχέση με αυτά που είπα και ταλάντευσαν την “ευαισθησία σου”:

Στα παραπάνω, ΠΟΥ φαίνεται ότι πήγα να μειώσω τον Peterpan? Επειδή είπα ότι η ακτινολογία είναι και γαμώ τις ειδικότητες επειδή έχει αυτό το πολύτιμο advantage? Και εσύ, που ακόμη ούτε τα στεπ δεν έχεις δώσει, και δεν έχεις ιδέα τι σου γίνεται, ούτε καν σε τι αναφέρομαι εγώ ακριβώς, αμέσως άρπαξες τη “Μεγάλη Ευκαιρία” για να πεις την παπαριά σου για να φανεί ότι κάτι είπες και έγινες σημαντικός και εσύ.

Δεν είναι ξέρεις και πολύ έξυπνο να αυτοπροβάλλεται κανείς κάνοντας κριτική/επιθέσεις στα τυφλά και δίχως λογική. Ο “γάιδαρος” που λέγαμε...

Τελοσπάντων, ρητορικό το ερώτημα.

Και φυσικά, δεν σε κατηγορώ. Καταλαβαίνω πώς αισθάνεσαι και γιατί το κάνεις, γιατί σε κάνει να αισθάνεσαι σημαντικός. Και δεν θα σου απαντούσα και πολύ, απλά όταν προκαλούμαι αδίκως, και έχω λίγο χρόνο, καλό είναι να απαντάω.

Όσο για την “ανωνυμία”, που με “προστατεύει”, και τα περί “κολάκων”, με τα παιδιά είμαστε φίλοι εκτός φόρουμ, όπως με notbad, Loanna, mixmavros, και αρκετούς άλλους, ακόμη και “σιωπηλούς”, όπως εσύ... Αλλά, ούτε και αυτό το ήξερες, ε? Σόρυ που για μια ακόμη φορά ενώ έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι “τα ξέρει όλα”, στο “χαλάω”. Ορίστε και η απόδειξη:

Λοιπόν παίδες έδωσα κι εγώ το στεπ 1.

Εγώ ακολούθησα τη μέθοδο του ορθο με κάποιες ασήμαντες τροποποιήσεις. Ήτοι, όλα από Kaplan videos και notes, με την προσθήκη αντίστοιχων review books εκεί που θεωρούσα ότι είχα κενά (ενδεικτικά, έκανα τα HY neuroanatomy, HY embryology). Έκανα και την pathology από Kaplan (διάβασμα από Goljan RR), που μου άφησε μέτριες εντυπώσεις. Τα Kaplan audio lectures τα έκανα αργότερα (όταν δεν πήρα όσο περίμενα στα simulation tests) και με βοήθησαν αρκετά. First aid (με τα corrections που έχει στο site) αφού τελείωνα κάθε αντικείμενο, και πολλές φορές επανάληψη μέχρι το τέλος.

Δεν μου αρέσουν οι αψιμαχίες, ούτε οι κοκορομαχίες. Ούτε η πρόθεσή μου εδώ είναι να τσακώνομαι, αλλά δεν ανέχομαι τις ανευ λόγου επιθέσεις. Η πρόθεσή μου, είναι να βοηθάω όσο μπορώ αυτούς που βρίσκονται στην δεινή θέση που βρέθηκα εγώ όταν προσπαθούσα ΜΟΝΟΣ μου, χωρίς βοήθεια, και ίσα-ίσα με ανθρώπους να προσπαθούν να με αποπροσανατολίσουν για να “μην τα καταφέρω”. Αυτό είναι το μεγαλύτερο κόμπλεξ: Η ανασφάλεια του να MHN είσαι “μοναδικός”..

Αυτά, για να μπουν τα πράγματα στη σωστή τους βάση και να εξηγούμαστε σαν άντρες. Και το σταματάω ΕΔΩ. Ο νοων νοείτο, που λες και εσύ.

Πάω τώρα να να βυθιστώ στα κόμπλεξ μου και στον μοναχικό μου θρόνο. ;-)

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλα ρε bouffon θα μας τρελλάνεις τώρα ?? Τι σου έχει φταιξει η notbad και ο ortho ?? Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον skydosully λέγοντας σου ότι είμαι κι εγώ ένας απο τους αφανείς ήρωες που δεν είχα κανέναν να με συμβουλέψει για το θέμα residency in USA και τα παιδιά όπως ortho,notbad etc όχι μόνο με κατατόπισαν και μου έλυσαν απορίες αλλά με έκαναν και ουσιαστικά να το κυνηγήσω και να αρχίσω κι εγώ αυτή την υπερπροσπάθεια που λέγεται USMLE !!!

1)Είσαι τόσο αστείος που να ζητάς από την notbad να μην υποδεικνύει "δρόμους+τρόπους επιτυχίας" όταν το μόνο που έκανε ήταν να ζητήσει από ενα νέο άτομο που μόλις έκανε match να μας πει την εμπειρία του,τα scores του, electives, το CV του ή τα ΒΙΒΛΙΑ που διάβασε?? Υπάρχουν πιο χρήσιμες πληροφορίες απο αυτές ?? Μπορείς ΕΣΥ να μας προτείνεις άλλους τρόπους πιο χρήσιμους για να ενημερωθούμε κι εμείς ?? Αφού λες ότι υπάρχουν άλλοι πολλοί τρόποι...Ε πες μας ΕΝΑΝ βρε καλέ χριστιανέ...!!!!

2)Το αν οι παλιοί έχουν μονοπωλήσει το ενδιαφέρον είναι γιατί προφανώς οι καινούριοι (όποιοι κι αν είναι αυτοί) δεν έχουν γραφτεί,δεν γνωρίζουν το site, δεν θέλουν να ασχολήθούν,δεν έχουν χρόνο να ασχοληθούν, δεν θέλουν να πουν τα "μυστικά" της δικής τους επιτυχίας...υπάρχουν χίλιοι λόγοι που προσωπικά δεν με νοιάζει γιατί μπορεί να μην εμφανίζονται καινούριοι να μοιραστούν τις εμπειρίες τους...ΑΝ ΚΑΙ, να σημειώσω μια εξαίρεση τον mixmavros που το παιδί είχε όλη την καλή διάθεση να μας πει την πρόσφατη εμπείρια του απο το στεπ1. Και το ίδιο θα κάνω κι εγώ σύντομα με όλη την καλή μου διάθεση !!!!

ΤΕΛΟΣ !! Συμφωνώ σε όλα με τον skydogsully και ειλικρινά..είτε έχεις προσωπικά με κάποιον είτε όχι...αυτό το site δεν είναι χώρος για καρφιά και μιζέριες...σε παρακαλώ...!!! Ότι μπορείς να πάρεις από της πληροφορίες αυτών των παιδιών πάρε. Ότι δεν θέλεις να πάρεις πέταξέ το στο καλάθι των αχρήστων και κάνε τη δική σου πορεία με τις δικές σου γνωριμίες και τα δικά σου μέσα. Καλή συνέχεια στον αγώνα σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μην τρελαθούμε:

Respect στον Ortho και στην Notbad, που εκτενώς και αναλυτικώς μας ενημερώνουν τόσο καιρό για το θέμα "Ειδικότητα στις ΗΠΑ".

Αλλά εκτός αυτών, (και παλαιότερα του Usmeds) και του πολύ χρήσιμου τελευταίου ποστ του mixmavros (για την εμπειρία του απ΄το Step1), παρατηρώ ότι πολλοί έχουν την νοοτροπία "παίρνω πληροφορίες, λέω ένα ευχαριστώ, και φεύγω".

Π.χ η Loanna (καλή επιτυχία στην κοπέλα), δεν θυμάμαι να μοιράστηκε κάτι μαζί μας εκτός των αποτελεσμάτων στα Steps.

Btw, συγχαρητήρια και από μένα στον petepan, δεν είναι και μικρό πράγμα να κάνεις match σε μια τόσο ανταγωνιστική ιδιότητα όπως είναι η Radiology. ;)

Ελπίζω να μοιράζεται μαζί μας και τις εμπειρίες του απ' το Residency.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

For those of you who care. The 2010 Kaplan lectures are out on the www and in torrent form

I find them drastically different and better than the much older versions on the net from Gigapedia.

You will find that behavioral science is very well developed as are other lecture notes.

I am not allowed obviously to write the exact url here. But If you search you will find the 60 Gigabyte file. It is in F4V format.

I sincerely think it is worth the time downloading the material, and after all, it is free....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θυμάμαι καλα ο Ortho άρχισε να δίνει πληροφορίες αφού έκανε match και μετά σωστά? Διορθώστε με αν κάνω λάθος!

Τη not bad συγκεκριμένα τη θεωρώ αξιόλογο άτομό αλλά όταν κάτι που λέει κάποιος δε μου αρέσει έχω μάθει να μη φοβάμαι να το λέω. Άλλωστε δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα! Παρα ταυτα δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια επίθεση απο τόσους πολλούς τεσπα! Δεν έχω πρόβλημα να κριθώ για αυτά που γράφω,μιλήστε ελεύθερα για το πόσο κομπλεξικός είμαι.

@anspan Έχεις απόλυτο δίκιο κράτησα αρκετά αλλά πέταξα ακόμα περισσότερα.

Καλή συνέχεια σε όλους σας και δεν τίθεται κανένα θέμα αντιδικίας. :)

Υ.Γ. το σαν αντρες του Ortho δε το κατάλαβα αλλά κάτι θα ξέρει για να το γράφει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θυμάμαι καλα ο Ortho άρχισε να δίνει πληροφορίες αφού έκανε match και μετά σωστά? Διορθώστε με αν κάνω λάθος!

Υ.Γ. το σαν αντρες του Ortho δε το κατάλαβα αλλά κάτι θα ξέρει για να το γράφει.

Πάλι θα σε διορθώσουμε, γιατί πάλι κάνεις λάθος. :-)

Αγαπητοί φίλοι,

Μπορώ να σας δώσω τις εξής πληροφορίες και συμβουλές, που εάν μου τις είχε δώσει κάποιος όταν τελείωνα ιατρική, τώρα θα ήταν τα πράγματα αλλιώς (όχι ότι τώρα είναι άσχημα, απλά θα ήταν πιο σύντομα). Γι'αυτό, ως προσφορά στους νεότερους, δίνω αυτό που έμαθα με κόπο ώστε να τους αποτρέψω από άσκοπο χάσιμο χρόνου και ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΟΙΞΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.

Γνωρίζω καλά και μιλάω υπεύθυνα γιατί: Έχω τελειώσει ιατρική εκτός Ελλάδος σε ανεπτυγμένη χώρα της Δυτικής Ευρώπης 2002. Έχω διαλέξει να κάνω ορθοπαιδική και με είχαν δεχθεί στην Αγγλία για να αρχίσω 2 χρόνια SHO. Δε δέχτηκα (ευτυχώς), γιατί ή διάρκεια της ειδικότητας ήταν στην καλύτερη 8 χρόνια και στη χειρότερη 10-11 τότε. Τελοσπάντων, κάθησα και έχασα το χρόνο μου στην Ελλάδα με ανούσια/περιττά πράγματα (αγροτικό/στρατός, κλπ). Μετά, πήγα στην Αμερική για 2 χρόνια όπου έκανα μεταξύ άλλων έρευνα και δημοσίευσα (μεταξύ άλλων πολλών), περίπου 40 papers στο pubmed. Επίσης, εδωσα και τα USMLE και πήρα 99. Τώρα θα αρχίσω Ορθοπαιδική στην Αμερική σε ένα από τα καλύτερα προγράμματα. Αυτό θα μπορούσα να το έχω κάνει γλιτώνοντας 3 χρόνια τουλάχιστον ασκόπων πραγμάτων όπως στρατός, αγροτικό, κλπ. Γιʼαυτό δώστε βάση.

Για ειδικότητα στην Αμερική: = Η ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΗ ΛΥΣΗ (Όπως θα φανεί παρακάτω, σίγουρα για τις παθολογικές ειδικότητες, ίσως και για κάποιες από τις χειρουργικές)!

Επειδή υπάρχει τεράστια διαφορά όσο αφορά το ΕΙΔΟΣ της ειδικότητας σε σχέση με τα προσόντα που χρειάζονται, θα μιλήσω για χειρουργικές vs παθολογικές ειδικότητες.

Α. ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

1. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΣΕ ΔΕΧΤΟΥΝ. Το 53.7% των ειδικευομένων στην παθολογία είναι ξένοι (= FMG = Foreign Medical Graduates)

Απόδειξη: http://www0.ama-assn.org/vapp/freida/spcst...238,140,00.html

Στο 53.7% αυτό, συμπεριλαμβάνονται όλες οι εθνικότητες και σίγουρα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι καλύτερα από αυτά του Πακιστάν ή της Ινδίας… Οι Έλληνες υπερτερούν!

Γιατί συμβαίνει αυτό? Γιατί δεν πάνε οι Αμερικάνοι στην παθολογία και ψάχνουν ανθρώπους με την καραμπίνα για να κάνουν ειδικότητα? Η απάντηση είναι απλή. Ο αμιγώς παθολόγος βγάζει περίπου το ¼ απʼό,τι ο χειρουργός. Ο παθολόγος που έχει κάνει και fellowship πχ ενδοκρινολογία, κλπ, βγάζει περίπου τα μισά χρήματα στην Αμερική, απʼό,τι ο χειρουργός.

Πχ. Internal medicine: 100-200,000$/year; orthopaedic surgery: 600,000-800,000$/year.

2. USMLE: Τα scores που απαιτούνται, είναι πολύ χαμηλά συνήθως. Π.χ., μπορεί κανείς να βρει θέση σε καλή κλινική, με 80 στο step 1 σε κλινικές όπως η Mayo, κλπ…

3. Δεν χρειάζεται έρευνα προηγουμένως.

4. Η ειδικότητα (residency) της παθολογίας διαρκεί 3 (τρία) χρόνια στην Αμερική και μετά ο υποψήφιος που θέλει να κάνει μία από τις υποειδικότητες της παθολογίας (fellowships) – π.χ. καρδιολογία, υποβάλλει αιτήσεις. Όμως, στα ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ! Ειλικρινά, με βάση τα παραπάνω, για αυτούς που ψάχνουν παθολογικές ειδικότητες το βρίσκω τελείως παράλογο να περιμένουν στην Ελλάδα τόσα χρόνια (ακόμα και εάν κάνουν αγροτικό, κλπ…). Επίσης παράλογο κατά τη γνώμη μου είναι και αυτό που κάνουν ορισμένοι: Π.χ. πάνε στη Σουηδία, κάνουν στα γεράματα 1 χρόνο Σουηδικά (= άχρηστη γλώσσα) για να πάνε σε ένα χωριό που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του για να αρχίσουν ειδικότητα και ο «Θεός βοηθός». Δεν είναι πιο έξυπνο να διαβάσει κανείς τα USMLE αντί να μαθαίνει π.χ. Σουηδικά και να πάει στην Αμερική όπου θα τελειώσει στα 3 χρόνια μόνο? Και μετά θα μου πείτε, ότι δεν αναγνωρίζονται μόνο 3 χρόνια στην Ελλάδα! Θα δυσαρεστούσε κάποιον να κάτσει άλλα 2 χρόνια στην Αμερική και να βγάλει 1 εκατ. $ και μετά να γυρίσει πίσω στην Ελλάδα αναγνωρισμένος παθολόγος? Προτιμά κανείς καλύτερα να είναι στη Σουηδία για 6 και πλέον χρόνια και να γυρίσει κατόπιν άφραγκος στην Ελλάδα για να αρχίσει από το μηδέν? Θα ήθελα πολύ να ακούσω κάποιον με σοβαρό αντίλογο.

5. Όσο για τα fellowships, όπως πάντοτε, κάποια είναι ανταγωνιστικότερα άλλων (π.χ. cardiology = competitive vs geriatrics = non-competitive). Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά το όνομα του προγράμματος της παθολογίας μετράει πολύ ως προς το εάν θα βρει κανείς μετά ανταγωνιστικό fellowship.

Τα παραπάνω ισχύουν και για τις υπόλοιπες ΜΗ-ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ειδικότητες, και ιδιαίτερα για την παιδιατρική, την νευρολογία, κ.α…

Σημείωση: Μπορείτε να δείτε το ποσοστό των ξένων που παίρνει η κάθε ειδικότητα στο εξής site:

http://www0.ama-assn...x/0,,TR,00.html

Από αυτό και μόνο θα καταλάβετε γιατί στην παθολογία το ποσοστό των ξένων ειδικευομένων αγγίζει το 54%, ενώ π.χ. στην ορθοπαιδική μόλις το 2.3%!

Β. ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

Εδώ τα πράγματα αλλάζουν. Το επεμβατικό κοστίζει και οι γιατροί πληρώνονται αδρά στην Αμερική. Ένας Ν/Χ μπορεί να βγάζει 1 με 1.5 εκατ. $ το χρόνο!

Για τους ίδιους λόγους που η παθολογικές (μη-επεμβατικές) ειδικότητες έχουν πολλούς ξένους γιατί δεν πάνε οι Αμερικάνοι, οι χειρουργικές έχουν πολύ λίγους συγκριτικά ξένους, αλλά και πάλι εξαρτάται από την ειδικότητα. Ενδεικτικά: Ορθοπαιδική = 2.3%, Γενική Χειρ/κή = 22%, ΩΡΛ = 3.3%, Plastic Surgery = 6.9%, Urology = 4.1%.

Πρέπει κανείς να «μπει στη θέση» των Αμερικανικών νοσοκομείων και να αντιληφθεί ότι από τη στιγμή που υπάρχει υπερπληθώρα αρίστων Αμερικανών υποψηφίων για τις θέσεις των χειρουργικών ειδικοτήτων, δεν συντρέχει κανένας λόγος να γίνει δεκτός ένας ξένος προερχόμενος από ένα ξένο σύστημα. Γιʼαυτό, ο μόνος λόγος για τον οποίο κάποιο πρόγραμμα θα δεχτεί έναν ξένο είναι να τον γνωρίζει καλά και να πιστεύει ότι είναι πολύ ανώτερης κλάσης από την αφρόκρεμα των φοιτητών αμερικανικών ιατρικών σχολών που κάνει αιτήσεις για αυτές τις θέσεις.

Άρα, τι χρειάζεται ένας ξένος για να κάνει χειρουργική ειδικότητα στην Αμερική? Χρόνο για να αποκτήσει προσόντα. Συγκεκριμένα:

1. TOP USMLE SCORES >90, θα έλεγα πάνω από 95 για να είμαι ειλικρινής. Οι αμερικανοί υποψήφιοι με χαμηλότερα scores ούτε που το διανοούνται να κάνουν αίτηση σε χειρουργικό πρόγραμμα. Γιατί λοιπόν να ελπίζει ένας ξένος?

2. 1 με 2 χρόνια Έρευνα στην Αμερική σε ένα καλό μέρος που θα τους εξασφαλίσει 1) Καλό βιογραφικό και 2) Συστατικές επιστολές από ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ.

Σημ.: Για τις χειρουργικές ειδικότητες, οι επιστολές από μη-Αμερικανούς είναι άχρηστες, εκτός και εάν αυτός που γράφει την επιστολή είναι ο Γιακούμπ, και ο υποψήφιος απευθύνεται σε πρόγραμμα καρδιοχειρουργικής.

Στο τέλος δηλαδή, ο πολύ καλός ξένος, με όπλο το βιογραφικό και τις συστατικές, υπερτερεί και μπορεί να υπερνικήσει το σύστημα. Το έχω κάνει εγώ, και ξέρω και άλλους ξένους (μη-έλληνες) που το έχουν κάνει.

Συνοψίζοντας: Η Αμερική είναι η καλύτερη περίπτωση για κάποιον που θέλει να κάνει παθολογική ειδικότητα, παιδιατρική, νευρολογία, ψυχιατρική, κλπ… Κάποιος που θέλει να κάνει χειρουργική ειδικότητα πρέπει να αποδείξει ότι το αξίζει και αυτό είναι δύσκολο, αρά άπτεται πλέον στις δυνατότητες του καθενός.

Εάν ακόμη και ένας μόνο νέος συνάδελφος «βολοδέρνει» λιγότερο μεταξύ μετρίων η ακόμη και ακατάλληλων λύσεων, όπως έκανα και εγώ κάποτε, τότε είμαι πολύ ευτυχής γιατί αυτό το post έχει πετύχει τον σκοπό του.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

Αυτό ήταν το ΠΡΩΤΟ ποστ μου στο greekmeds, και το έγραψα ΠΡΙΝ κάνω match, το 2008, ενώ έκανα match Μάρτιο του 2009.

Ο "Άντρας" σε κάθε περίπτωση, είναι αυτός που έχει @@, και απαντά ΕΠΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ χωρίς να κρύβεται αερολογώντας, καθώς και επίσης, αναγνωρίζει αν έκανε λάθος ;-)

Σταματάω ΕΔΩ. Ας σεβαστούμε το topic, και ας προσπαθήσουμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο, αντί να τσακωνόμαστε. Και είναι κρίμα, και είναι άδικο στα παιδιά που θέλουν να βοηθηθούν και κρέμονται από αυτά που λέμε εμείς εδω.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα θα αρχίσω Ορθοπαιδική στην Αμερική σε ένα από τα καλύτερα προγράμματα.

Πολύ περίεργο ενώ το ματς βγαίνει Μάρτιο εσύ να έχεις σίγουρη θέση από τον Οκτώβριο και να ξέρεις μαλιστα ότι είναι και σε πολύ καλό πρόγραμμα...

No comment!

Ευχαριστω και καλη συνέχεια! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα θα αρχίσω Ορθοπαιδική στην Αμερική σε ένα από τα καλύτερα προγράμματα.

Πολύ περίεργο ενώ το ματς βγαίνει Μάρτιο εσύ να έχεις σίγουρη θέση από τον Οκτώβριο και να ξέρεις μαλιστα ότι είναι και σε πολύ καλό πρόγραμμα...

No comment!

Ευχαριστω και καλη συνέχεια! ;)

Εγώ θα κάνω comment όμως: Δεν είναι καθόλου περίεργο, όταν είσαι πολύ καλός να έχεις σίγουρη θέση εκεί που έκανες έρευνα. Και εγώ είχα, γιατί ήμουν εξαιρετικά παραγωγικός. Όπως επίσης, ΔΕΝ έκανα match εκεί που έκανα έρευνα, (σε αντίθεση με κάποιους άλλους που το έκαναν εξ ανάγκης σε μια τόσο ανταγωνιστική ειδικότητα όπως η Ορθοπαιδική), γιατί κατάφερα να κάνω match στην ΠΡΩΤΗ μου επιλογή, σε καλύτερο πρόγραμμα κατά τη δική μου κρίση και επιλογή.

Καλή Συνέχεια και σε σένα, και εύχομαι κάθε επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις! Και ελπίζω να βοηθηθείς από τα άλλα παιδιά που απλόχερα προσφέρουν ανιδιοτελώς πολύτιμες πληροφορίες για να βοηθήσουν. :-)

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Ortho Μπράβο σου! Άλλωστε μονος σου έχεις ανακηρυχθεί και gunner! Θα συμφωνήσω όμως σε ένα και μόνο σημείο μαζί σου ότι το τελειώνουμε εδώ! Και επειδή είσαι εξαιρετικά εγωκεντρικό άτομο μπορείς να έχεις την τελευταία κουβέντα διαφορετικά ξέρω ότι δε θα ησυχάσεις. Σε αφήνω λοιπόν να κάνεις finale (ως ενα μεγάλο ευχαριστώ για τα βοηθητικά ποστ που έκανες.. το κίνητρο και το υπεροπτικό σου ύφος είπαμε δε μετράνε!) Ας γίνω λοιπόν και εγώ πολιτισμένος! Σε ευχαριστούμε Ortho!

Υ.Γ. Θα μπορούσα να σου παραθέσω πολλές ανακρίβειες που έχεις γράψει άλλα είπαμε .... "Καλοί μου άνθρωποι"

Συγχαρητήρια και πάλι σε Petepan και Loanna! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.