Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Για να επανέλθουμε κ πάλι στο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς to path για mircobiology fellowship???

Καθώς από residencies βλέπω ότι δεν υπάρχει microbiology.

Με λίγα λόγια τί δρόμο πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να γίνει μιρκοβιολόγος με την έννοια που ξέρουμε στην Ελλάδα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στις ΗΠΑ υπάρχει το residency pathology, το οποίο περιλαμβάνει όλα τα εργαστήρια πλην της ακτινολογίας. Δλδ μικροβιολογικό, βιοχημικό, αιματολογικό, παθολογοανατομικό, αιμοδοσία, ανοσολογικό κλπ κλπ τα διευθύνει ένας, ο pathologist, το οποίο εμάς ως κλινικούς μας βολεύει αφάνταστα γιατί απλά μιλάμε με ένα άτομο, και στέλνουμε τα διαγνωστικά σε ένα εργαστήριο.

Το πρόγραμμα ειδικότητας είναι 4 χρόνια, και τα περισσότερα προγράμματα είναι APCP (anatomic pathology, clinical pathology). Αυτό που λέμε μικροβιολογία (κλινική βιοπαθολογία το λένε τώρα; ) στην Ελλάδα είναι το clinical pathology. Υπάρχουν προγράμματα που προσφέρουν μόνο διετές residency του clinical pathology,αλλά συνήθως όλοι κάνουν το APCP.

Fellowships του APCP είναι hematopathology, forensic pathology (ιατροδικαστική), surgical pathology κ.α. Δεν ειναι από τις ανταγωνιστικές ειδικότητες, αλλά έχει την baseline δυσκολία του "κάνω ειδικότητα στις ΗΠΑ" που δεν είναι και λίγο

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις ΗΠΑ υπάρχει το residency pathology, το οποίο περιλαμβάνει όλα τα εργαστήρια πλην της ακτινολογίας. Δλδ μικροβιολογικό, βιοχημικό, αιματολογικό, παθολογοανατομικό, αιμοδοσία, ανοσολογικό κλπ κλπ τα διευθύνει ένας, ο pathologist, το οποίο εμάς ως κλινικούς μας βολεύει αφάνταστα γιατί απλά μιλάμε με ένα άτομο, και στέλνουμε τα διαγνωστικά σε ένα εργαστήριο.

Το πρόγραμμα ειδικότητας είναι 4 χρόνια, και τα περισσότερα προγράμματα είναι APCP (anatomic pathology, clinical pathology). Αυτό που λέμε μικροβιολογία (κλινική βιοπαθολογία το λένε τώρα; ) στην Ελλάδα είναι το clinical pathology. Υπάρχουν προγράμματα που προσφέρουν μόνο διετές residency του clinical pathology,αλλά συνήθως όλοι κάνουν το APCP.

Fellowships του APCP είναι hematopathology, forensic pathology (ιατροδικαστική), surgical pathology κ.α. Δεν ειναι από τις ανταγωνιστικές ειδικότητες, αλλά έχει την baseline δυσκολία του "κάνω ειδικότητα στις ΗΠΑ" που δεν είναι και λίγο

:)

Ναι βιοπαθολόγοι ονομάζονται τη σήμερον εποχή.

Τώρα που μου δωσες το hint βρήκα τον σχετικό τομέα για clinical pathology fellowship.

Πάντως με μια γρήγορη ματιά στα forums είδα ότι γενικά τους παθολόγους τους έχουν λίγο(έως αρκετά υποτιμημένους) στη Αμερική..Και οι ίδιοι μάλιστα το παραδέχονται.

Επίσης δε ξέρω κατά πόσο συνδέονται το hematology fellowship της internal medicine με την hematopathology fellowship της APCP.

Anyway εξειδικευμένα πράγματα αυτά.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hey, out of curiosity: who here, is too, preparing for the Scramble? :P

Τροποποιήθηκε από Remy Fincher
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδω ειμαι Ρεμυ, μαλλον για το PGY2 θα μπω στο scramble,διοτι δεν ηταν και τοσο αποδοτικη η προσφορα για την advanced θεση που εψαχνα.

Και συ μαλλον πας ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ περιμέεενωωω ακόοομη από τα 46 προγράμματα και σύμφωνα με το ValueMD περιμένω τζάμπα. Οπότε...

Απλά δεν περίμενα τέτοια γαϊδουριά. 25$ το κεφάλι πλήρωσα, δεν άξιζα καν μια απόρριψη; Τόσο φτύσιμο πια; emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω 98/96/CS First Pass. Έκανα αιτήσεις τέλη Οκτώβρη, γιατί περίμενα να βγει το τελευταίο Στεπ, που ήταν το 1 και υπέθεσα ότι δε θα λάμβαναν υπόψη την αίτησή μου σοβαρά αν δεν το είχα, συν του ότι τα έγγραφά μου δεν είχαν όλα "ανεβεί" μέχρι περίπου τέλη Σεπτέμβρη. Έκανα σε 63 προγράμματα, τα περισσότερα community-based/uni-affiliated, μερικά πανεπιστημιακά και μερικά community. Μπορώ να σου δώσω excel αν θέλεις. Από αυτά, τα 17 με απέρριψαν και τα υπόλοιπα 46 δεν απάντησαν. Η εκδοχή που μου δίνει είναι το ValueMD είναι η εξής:

The programs don't have to let you know jack squat....they can NOT reply if they so choose. Most likely, if you haven't heard back from them by now, you never will, not even with a "no thank you".

Don't ever make assumptions....especially when you are playing with your future career. It is widely known that you have better chances if you apply on Sept 1st with one part missing from your application that can be explainable than if you apply later in the game. How would you interpret it? You have time for only 200 interviews and you have >3,000 people applying to your program....you're going to choose the ones that meet the filters, the AMG's and DO's will take first pick and then the IMG/FMG crowd. Interviews go quick and programs want to schedule them for their convenience, you, applying late, essentially screwed yourself over for interview spots that had already been offered to other FMG/IMGs....It's not "first come, first serve" but it helps to have your stuff there when they still have interview spots available to give out to you.

I'd say you need to look into this a little bit more before you enter into the Match next year so you make your application as stellar as possible. And you may always scramble into a spot. best of luck, but don't hold your breath for any more replies unless you call them and they talk to you.

Αυτό που δεν μπορώ να πιστέψω είναι ότι δικαιούνται να μην απαντήσουν καν, ειδικά όταν ξέρουν ότι ο άλλος πληρώνει για την αίτησή του. Επίσης για ποιό λόγο κάθε πρόγραμμα θέτει προθεσμίες τύπου "15/11, 15/12, 31/12, 25/1" όπως ΟΛΑ στα οποία έκανα είχαν, αφού τη γράφουν στα παπάρια τους και αποφασίζουν από ό,τι φαίνεται, σύμφωνα με τα άνωθι, τις πρώτες δυο βδομάδες- άντε μέχρι 15 Οκτώβρη. Αφελείς ίσως απορίες, αλλά νομίζω δίκαιες. dry.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήσουν ECFMG-certified, όταν έκανες τις αιτήσεις?

(Ή απλά μόλις είχες περάσει τα στεπς?)

Το θέμα είναι στο κουτάκι της αίτησης που αφορά το ECFMG-certified, να είναι τσεκαρισμένο "ΝΑΙ"! ΑΣΧΕΤΩΣ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΡ ΣΟΥ, και το υπόλοιπο βιογραφικό σου. Αλλιώς, οι γραμματείς πετούν την αίτησή σου στα σκουπίδια, χωρίς αυτή καν να φτάσει στον Program Director.

Όσο για τα προγράμματα που δε σου απαντούν, πολλές φορές δεν απαντούν. Δεν είναι υποχρεωμένοι, και αυτό ισχύει για όλους, μην το παίρνεις προσωπικά...

Όσο για τις προθεσμίες, είναι γεγονός "first come first served", αλλά δεν είμαι σίγουρος τι συμβαίνει στο ΙΜ.

Στην ορθοπαιδική, εμείς κάνουμε 2 interviews (1 το Δεκέμβριο και 1 τον Ιανουάριο), με περίπου 80 applicants για τις 5 θέσεις που έχουμε. ΜΕΤΑ τα interviews αποφασίζουμε κάνοντας διάφορες αλχημείες, που τώρα δεν έχω χρόνο να αναπτύξω..

Τέλος, γενικά συμφωνώ με το ValueMD. Επίσης, the AMG's and DO's will take first pick and then the IMG/FMG crowd, όμως ειδικά στην παθολογία, ο ξένος με καλά σκορ, χαλαρά τους ανταγωνίζεται.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήμουν not certified για 24 ώρες. Όχι παραπάνω.Έκανα 29/10 αιτήσεις και 30/10 βγήκε το certiification στο OASIS και το τσέκαρα στο yes. Κι από ό,τι είδα, όλοι "κατεβάσανε" το νέο ECFMG status, κάποιοι δεν προλάβανε καν, αφού είχε αντικατασταθεί με καινούριο. Τι να πω, λες να την έπαθα από αυτό; :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω 98/96/CS First Pass. Έκανα αιτήσεις τέλη Οκτώβρη, γιατί περίμενα να βγει το τελευταίο Στεπ, που ήταν το 1 και υπέθεσα ότι δε θα λάμβαναν υπόψη την αίτησή μου σοβαρά αν δεν το είχα, συν του ότι τα έγγραφά μου δεν είχαν όλα "ανεβεί" μέχρι περίπου τέλη Σεπτέμβρη. Έκανα σε 63 προγράμματα, τα περισσότερα community-based/uni-affiliated, μερικά πανεπιστημιακά και μερικά community. Μπορώ να σου δώσω excel αν θέλεις. Από αυτά, τα 17 με απέρριψαν και τα υπόλοιπα 46 δεν απάντησαν. Η εκδοχή που μου δίνει είναι το ValueMD είναι η εξής:

The programs don't have to let you know jack squat....they can NOT reply if they so choose. Most likely, if you haven't heard back from them by now, you never will, not even with a "no thank you".

Don't ever make assumptions....especially when you are playing with your future career. It is widely known that you have better chances if you apply on Sept 1st with one part missing from your application that can be explainable than if you apply later in the game. How would you interpret it? You have time for only 200 interviews and you have >3,000 people applying to your program....you're going to choose the ones that meet the filters, the AMG's and DO's will take first pick and then the IMG/FMG crowd. Interviews go quick and programs want to schedule them for their convenience, you, applying late, essentially screwed yourself over for interview spots that had already been offered to other FMG/IMGs....It's not "first come, first serve" but it helps to have your stuff there when they still have interview spots available to give out to you.

I'd say you need to look into this a little bit more before you enter into the Match next year so you make your application as stellar as possible. And you may always scramble into a spot. best of luck, but don't hold your breath for any more replies unless you call them and they talk to you.

Αυτό που δεν μπορώ να πιστέψω είναι ότι δικαιούνται να μην απαντήσουν καν, ειδικά όταν ξέρουν ότι ο άλλος πληρώνει για την αίτησή του. Επίσης για ποιό λόγο κάθε πρόγραμμα θέτει προθεσμίες τύπου "15/11, 15/12, 31/12, 25/1" όπως ΟΛΑ στα οποία έκανα είχαν, αφού τη γράφουν στα παπάρια τους και αποφασίζουν από ό,τι φαίνεται, σύμφωνα με τα άνωθι, τις πρώτες δυο βδομάδες- άντε μέχρι 15 Οκτώβρη. Αφελείς ίσως απορίες, αλλά νομίζω δίκαιες. dry.gif

Οντως ετσι εχουν τα πραγματα οπως τα λες ειναι.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Remy

Χμ... Δύσκολο να πω, καθώς με τα logistics του ERAS κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος... Ίσως να την έπαθες από αυτό, δεν ξέρω... Πάντως, εάν δεν είσαι ECFMG-certified, είναι βέβαιο ότι η αίτησή σου θα πηγαίνει στα σκουπίδια...

Τι να πω φίλε μου, μου κάνει εντύπωση. Μην ξεχνάς ότι σε όλη αυτή τη διαδικασία, υπάρχουν και ατυχίες...

Στην ορθοπαιδική, λόγω της όλης διαδικασίας (που δεν είναι τέλεια), έχουν μείνει έξω αμερικανοί με τρομερά προσόντα, βλέπε 270(!!!) στα στεπς, έρευνα, πολύ καλά LORs, κλπ...

Έχεις PLAN B (έρευνα, ή κάτι άλλο)?

Πάντως, να προσθέσω ότι η προσπάθεια που έχεις κάνει είναι πολύ αξιόλογη, και ΔΕΝ θα πάει χαμένη. Μη απογοητεύεσθε, αργά ή γρήγορα θα καταφέρετε αυτό για το οποίο προσπαθήσατε. Ειδικά για παθολογία. Και δεν το λέω για παρηγοριά, το πιστεύω ακράδαντα. Απλά, ίσως σας πάρει λίγο περισσότερο χρόνο, και δεν έγινε και τίποτα.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, έχω σκεφτεί...

α) το scramble, για το οποίο ξεκίνησα πορτφόλιο σε μια υπηρεσία έναντι 625$ (δεν τα πλήρωσα ακόμη, δεν είναι έτοιμο)

β) να πάρω κάθε ένα από τα περισσευούμενα προγράμματα κ να τους ικετέψω να με πάρουν για... μούτσο, μέχρι του χρόνου.

γ) shoot myself.

δ) να πάω στη Γερμανία, που έχουμε κάνει αποικία όλοι οι απόφοιτοι του ΕΚΠΑ '09, then shoot myself

How does any of that sound? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, έχω σκεφτεί...

α) το scramble, για το οποίο ξεκίνησα πορτφόλιο σε μια υπηρεσία έναντι 625$ (δεν τα πλήρωσα ακόμη, δεν είναι έτοιμο)

β) να πάρω κάθε ένα από τα περισσευούμενα προγράμματα κ να τους ικετέψω να με πάρουν για... μούτσο, μέχρι του χρόνου.

γ) shoot myself.

δ) να πάω στη Γερμανία, που έχουμε κάνει αποικία όλοι οι απόφοιτοι του ΕΚΠΑ '09, then shoot myself

How does any of that sound? :P

Σίγουρα το scramble. Αξίζει να προσπαθήσεις, και αν δεν το κάνεις θα αναρωτιέσαι για πάντα τι θα είχε συμβεί. Στείλε τάχιστα γράμματα για να κάνεις research, έστω άμισθα αν μπορείς, ώστε να είσαι στο σύστημα και να μην χάσεις επαφή. Ξεσκόνισε το Freida, κάνε μια λίστα ΟΛΩΝ των προγραμμάτων και στέλνε γράμματα αβέρτα.

Έχεις καλά σκορ, και απλά ήσουν άτυχος επειδή ΑΡΓΗΣΕΣ και επειδή ίσως δεν "πέρασε" σωστά στο σύστημα το αν είσαι ECFMG-certified.... Shit happens. Προσπάθησε να κάνεις ό,τι μπορείς στη φάση που είσαι ώστε από τώρα μέχρι το επόμενο match να είσαι ακόμη πιο ανταγωνιστικός. Γερμανίες, κλπ δεν αξίζουν τον κόπο, ούτε κατά διάνοια. Εκεί πάνε αυτοί που δεν κατάφεραν να κάνουν αυτό που έχεις κάνει εσύ (σσ. χάλια σκορ ή ούτε καν είχαν τα @@ να προσπαθήσουν). Αν όχι στο scramble φέτος, του χρόνου θα τα καταφέρεις και άρχισε απο τώρα να προετοιμάζεσαι. GOOD LUCK!

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρεμυ,ψυχραιμια δεν εγινε και τιποτα...ψαξε για Research οπωσδηποτε.Κανε και τηλεφωνα απο τα υπολοιπα προγραμματα που δεν σου εχουν απαντησει,ισως γινει κατι,ποτε δεν ξερεις.Για την τριτη σου επιλογη,ουτε λογος....

Αποτυχια μπορει να θεωρηθει οτι εφτασες μεχρι εδω και επειδη δεν εκανες Match να σηκωθεις να φυγεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγα σε ενα και μοναδικο προγραμμα που ειχα για PGY2 αλλα ουτε καν ranking θα το κανω γιατι απλα δεν μου αρεσε καθολου....Παμε για scramble λοιπον και βλεπουμε!!

Την προηγουμενη Δευτερα ειχα ακομη 2 calls για prelim και ετσι συνεχιζω.Αυτα σου τα λεω για την τεταρτη σου επιλογη!.

Σιγουρα οι αιτησεις φετος ειναι πολυ competitive αλλα δεν πρεπει να καταθεσουμε τα οπλα και να φυγουμε.Ολοκληρο ταξιδι και κοπο καναμε να φτασουμε μεχρι εδω.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, έχω σκεφτεί...

α) το scramble, για το οποίο ξεκίνησα πορτφόλιο σε μια υπηρεσία έναντι 625$ (δεν τα πλήρωσα ακόμη, δεν είναι έτοιμο)

β) να πάρω κάθε ένα από τα περισσευούμενα προγράμματα κ να τους ικετέψω να με πάρουν για... μούτσο, μέχρι του χρόνου.

γ) shoot myself.

δ) να πάω στη Γερμανία, που έχουμε κάνει αποικία όλοι οι απόφοιτοι του ΕΚΠΑ '09[ emdrunk ], then shoot myself

How does any of that sound? :P

Remy πάνω απ'όλα BeCool!....οι petepan κ ortho νομίζω πως σωστά ομιλούν...

You never know...ακόμη και αν δεν κάνεις φέτος κάτι,αφιερώνοντας ένα χρόνο σε research μπορεί του χρόνου να match-άρεις(!?)

σε πιο super program!

Αυτά...μέσα από το αβγό.

embluesbrother

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ ortho: οχι.εσυ εισαι ειδικευομενος ορθοπεδικης καi αν επιτρεπεται East,West,Central?

Τροποποιήθηκε από petepan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη και τα καλά λόγια. Αν όλα αυτά συνέβαιναν 2-3 χρόνια πριν δε θα με ένοιαζε (αν υποθέσουμε ότι τέλειωνα τότε), αλλά... είναι δύσκολοι οι καιροί για πρίγκηπες. Ένας χρόνος αμισθί στην Αμερική για να αρχίσω του χρόνου τον Ιούλιο δεν είναι αστείο καθόλου, in this economy. Οι γονείς μου θα με στηρίξουν, απλά ήλπιζα να μη χρειαζόταν να το κάνουν, όπως πίστευα ότι θα ξεκινούσα επιτέλους τη ζωή μου.

Anyway, καλό μας κουράγιο σε όλους, σε όποιο πόστο κι αν είμαστε, υποψήφιοι, interns, residents, fellows.. η ζωή δεν τελειώνει εδώ κ φυσικά αστειευόμουν όταν έγραψα ότι θα αυτοπυροβοληθώ. Έχω αρκετά Xanax στο συρτάρι μου :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κάποιος να με παρεπέμψει σε post που αναφέρoυν πόσο χρόνο περίπου χρειάζεται ένας μέσος άνθρωπος για να δώσει όλα τα USMLE αν ασχολείται μόνο με αυτά;Χρειάζομαι άμεσα αυτήν την πληροφορία,δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να το πάρω από την αρχή το θέμα,θα γίνει κι αυτό αλλά άλλη στιγμή.Η Ελβετία με απογοήτευσε.Aλλιώς τα περίμενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Remy

Μη το παίρνεις κ σαν δεδομένο ότι δεν θα περάσεις σε κάποιο πρόγραμμα φέτος.Απ'ότι ξέρω υπάρχει και 2ος γύρος συνεντεύξεων απο κάποια προγράμματα που αρχίζει κάπου τώρα.

'Oσον αφορά το scramble η αναλογία ήταν πολύ μικρή αυτών που βρήκαν θέση πέρισι.

Α και απο το επόμενο έτος η διαδικασία για όσους ενδιαφέρονται αλλάζει και ονομάζεται SOAP---->http://www.nrmp.org/soap.pdf

Πάντως το θεωρώ αδικία για κάποιον σαν κ σένα με τέτοιους βαθμούς να μη κάνει match και ειδικά για ΙΜ.

Και επειδή είδα ότι έκανες 60 κάτι applications θα μπορούσες να κάνεις και άλλα ακόμα και τώρα(μέχρι και 120 ας πούμε).

Στο site που σου απάντησαν είναι ένας που ανανεώνει κάθε μέρα τη λίστα με τα rejections και νομίζω έχει φτάσει τα 120 κ κάτι...

Κ να φανταστείς ότι το ίδιο άτομο έγινε pre-match.

Και γενικά μην τους πολυακούς σε αυτά τα sites,οι περισσότεροι απο αυτούς είτε είναι AMGs και το παίζουν υπεράνω ή κομπλεξικοί IMGs που βγάζουν απωθημένα ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.