Jump to content

Διαφωνώ με την ύπαρξη του subforum


Sovereign

ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. subforum ΝΑΙ ή ΟΧΙ; Και αν ΝΑΙ που;  

41 members have voted

  1. 1. ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. subforum ΝΑΙ ή ΟΧΙ; Και αν ΝΑΙ που;

    • 1.ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. subforum ΝΑΙ στο "τελειωμένοι"
      18
    • 2.ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. subforum ΝΑΙ στο "περι σχολής"
      2
    • 3.ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. subforum ΝΑΙ στο "γενικά ιατρκά"
      4
    • 4.ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. subforum ΟΧΙ
      21


Recommended Posts

Πού χάθηκε βρε ξεμυαλισμένο; Εδώ έχει ξεσκιστεί στα posts τους τελευταίους μήνες. :lol:

Υ.Γ.Βρε σαν ποιον μοιάζει μωρέ; Βρε σαν ποιον μοιάζει; (Απο την ελληνική υπερπαραγωγή 'Η νεράιδα και το παλικάρι') :lol:emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Last Reply

άσχετα με την συζήτηση περί δημοκρατικότητας στο φόρουμ , προσωπικά ειμαι υπερ της υπαρξης poll πχ για το συγκεκριμένο θέμα , αν τελικά και στο ιντερνετ ισχύουν κανόνες τους οποίους δεν είμαι σε θεση να γνωρίζω και επομένως να αναλύσω και άλλωστε το θέμα δεν είναι αυτό εδω, αυτό που με προβληματίζει είναι το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα!

δεν ειχα ψηφίσει και για να είμαι και ειλικρινής από χτες το πρώι δεν είχα ξαναδιαβασει τι είχε γραφτεί (κυρίως για να μην τσαντίζομαι με το υφάκι του MD, μην τον παρεξηγείτε , μια ποικιλία ονειρευόταν να φαει και έκλεισε το μαγαζι...και έκανε 200 χιλιόμετρα για αυτό , δεν είναι και μικρό πράγμα! :) , και φυσικά αναφέρομαι στο υφάκι του MD γιατί είναι ο μόνος που ξέρω σίγουρα ότι δε θα παρεξηγηθεί και δε μ αρεσουν οι τσακωμοί , ακόμη και σε φορουμεπίπεδο ειδικα όταν δε γίνονται πρόσωπο με πρόσωπο ,οπότε εύκολα γίνονται παρεξηγήσεις που δεν υφίστανται)

αλλά βρε συμφορουμίτες θεωρούσα ότι το poll είχε απλά τυπικό χαρακτήρα, δηλαδή απλά ψάχναμε για το πού είναι πιο κατάλληλο να μπεί το σχετικο subforum, δηλαδή σαν κάτι γραφειοκρατικο , δε μπορούσα να φανταστώ ότι θα υπήρχε τόσο μεγάλη διαφωνία σχετικά με το αν θα υπάρχει καν τέτοιο θέμα

προσωπική μου άποψη ότι είναι μια πραγματικότητα οι γιατροί που θα περάσουν από ΔΙΚΑΤΣΑ όπότε δε βρίσκω λόγο να αρνούμαστε την υπαρξη τους και την ενημέρωση τους ακόμη και μέσα σε ένα φόρουμ που φτιάχτηκε από φοιτητές Αθήνας αλλά ευτυχώς απευθύνεται πλέον σε πολλούς περισσότερους.(και συμφωνώ ότι υπάρχουν παντού καλοί και κακοί γιατροι αλλά ούτε αυτό είναι το θέμα μας εδω)

και ναι είναι τελειωμένοι γιατροί τα παιδια όπότε με τη δική μου λογική καλύτερα να είναι στο τελειωμενοι,αλλά φυσικά η πλειοψηφία αποφασιζει για αυτό και πάντα η γνώμη της είναι που μετράει περισσότερο πάρα την οποιαδήποτε προσωπική άποψη του καθενος .

υγ-αν πέσει η κυβέρνηση με το πραξικόπημα που ετοιμάζει ο trivialx παρακαλώ να με κάνετε ληξίαρχο-έχω πάθει μια κρίση με τις υπογραφές των μελών και καθομαι και τις διαβαζω ! τουλάχιστον να αναρριχηθώ στην κλίμακα ιεραρχίας του φόρουμ, ή έστω να ανακηρυχθώ miss Seicento!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ριχτε μου φααααααππεεεεεες καλεεεεε, ριχτεεεεεεε.

Λοιπον, το ολο θεμα ειναι τοσο γελοιο που ακομα κι ο Μητσαρας απαξιει να το σχολιασει.

Αλλα κι αυτοι που εχουνε (πισι και ιντερνετ) θα μπουνε εδω μεσα για να κανουν τι ? Να διαβασουν τις κομπλεξικες αποψεις του παλαιολογου ? Μονο εγω ειμαι ο μαζοχας, αλλα κι εγω εξαφανιζομαι .

(μεχρι να διαβασω την επομενη κομπλεξικη αποψη και να αναγκαστω να απαντησω)

To ζήτημα είναι πως αν υπάρχουν 'φωτεινά παραδείγματα' ανθρώπων του εξωτερικού που πραγματικά αξίζουν τότε αυτά είναι μειοψηφία Alex77. Καλό είναι το γελοιοποιείς και να το κάνεις αστείο αλλά εν μέρει τους καταλαβαίνω τους ανθρώπους εδώ πέρα. Αγανακτούν να βλέπουν αυτή τη μεγάλη κατηγορία φυγόπονων αχρήστων να πηγαίνει εξωτερικό και μετά να γυρίζει και να απαιτεί με αέρα χιλίων καρδιναλίων. Την αλήθεια να λέμε, στο εξωτερικό "παν οι φελλοί για να επιπλεύσουν" ως επί των πλείστων ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ! Κι εγώ Ρώμη γνωρίζω αρκετούς... (αν και γνωρίζω και στο ΑΠΘ όλως περιέργως!)

Τώρα το θέμα είναι, μπορούν λίγα άτομα (αν όχι πολλά!) να αποδείξουν ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις στον "κανόνα" και να βρουν χρυσή τομή; Εγώ μια φορά άχρηστος δεν είμαι και δεν πρόκειται ποτέ να το παραδεχτώ. Οι αληθινοί άχρηστοι εξάλλου δεν ασχολούνται καν με greekmeds.gr κλπ. Σιγά μη χαλάν τη ζαχαρένια τους με τέτοια.

Τέσπα, θα τη βρούμε τη λύση. Απλά θέλω να πιστεύω τα σοβαρότερα μέλη απ'το dikatsa.info, οι ενδιαφέροντες τύποι που μπορού να συνεισφέρουν εδώ με τις εμπειρίες του, θα έρθουν να γραφτούν και στο greekmeds.gr

Και όχι δεν θα χρειαστεί να αλλάξει το όνομα του greekmeds.gr σε balkanmeds.gr! Όλοι ελληνική ιθαγένεια έχουμε εδώ πέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και όχι δεν θα χρειαστεί να αλλάξει το όνομα του greekmeds.gr σε balkanmeds.gr! Όλοι ελληνική ιθαγένεια έχουμε εδώ πέρα.

να το κανουμε www.aboriginal_meds.gr ???

δεν ειναι πολυ σωστο αλλα δινει χρωμα

emnative

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επιτέλους αξιώθηκα και έκανα και εγώ λογκ-ιν !!!

(προς τα ΠΜ μου: σήμερα τα είδα πρώτη φορά, οπότε για αυτό δεν είχα απαντήσει....)

όπως γνωρίζετε αυτές τις ημέρες κατοικοεδρεύω στην έπαυλη του Σαράντου με ελαφρά ίωση ανωτέρου αναπνευστικού και γαστρεντερικού, δια λόγους αναπλήρωσης αποθηκών σε φωσφορική κρεατίνη και κάρματος! :lol:

αφού λοιπόν ξύπνησα, αντάλλαξα τις πρωινές μου καλημέρες στο τηλέφωνο, :wub: και ένιωσα τον λαιμό μου λίγο καλύτερα, αποφάσισα να πλύνω τα ποτήρια-κούπες γιατί 2 μέρες τώρα έχουμε καταφέρει και τις 20 να τις καταστήσουμε πόλο έλξης κατσαριδών και λοιπόν εντόμων.

Έπλυνα λοιπόν, έβαλα την πολυκαφετιέρα να φτιάχνει καφέ, μου σέρβιρα ένα φλυτζάνι και ήρεμα τώρα κάθομαι στον καναπέ με το ασύρματο πληκτρολόγιο στην αγκαλιά μου.

ο Σαράντος είναι στο αγροτικό γιατί σήμερα θα έρθει λέει κάποια να κάνει επιθεώρηση να δει αν είναι εκεί! :P:P:P:P

αυτά λοιπόοοον....

και έχουμε και λέμε.......

ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή αρχή.

Πριν πολύ πολύ καιρό (βρε πως περνάει ο χρόνος) ήταν το www.dap-iatrikis.gr.

το πρώτο site/forum της σχολής που δημιούργησε ο Σαράντος με μικρή βοήθεια από άλλα μέλη της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Ιατρικής Αθήνας και υπό την σκεπη της τελευταίας.

Ένα φόρουμ, που ως μοναδικό και πρωτοπόρο γρήγορα μάζεψε πολύ κόσμο και αποτέλεσε έναν αξιοπρεπή και αποτελεσματικό χώρο ανταλλαγής πληροφοριών και αλληλοβοήθειας όλων εμάς.

Το site εκείνο, όσο "φιλελεύθερο" και αν ήθελαν οι δημιουργοί του να το κάνουν ήταν τμήμα και "ιδιοκτησία" της ΔΑΠ, με όλες τις ακόλουθες γνωστές και ιστορικές συνέπειες στις οποίες δεν υπάρχει λόγος να αναφερθώ.

Όταν λοιπόν ωρίμασαν οι καταστάσεις και οι δημιουργοί του και αρκετά του μέλη, θέλησαν να προστατέψουν το "πνεύμα" αυτού του χώρου και να του δώσουν το κάτι παραπάνω, μετέφεραν την βάση δεδομένων σε νέο server και με νέο όνομα - www.greekmeds.gr -.

Το όνομα επιλέχτηκε με βάση το www.greeklaws.gr , το γνωστό site της νομικής αθήνας, στο οποίο ο Σαράντος και εγώ είμαστε μέλη και φίλοι με τον founder και admin του. Θεωρούσαμε πάντα πως το greeklaws ήταν ένα καθαρά ανεξάρτητο και σωστά δομημένο forum επάνω σε δυτικά φιλελεύθερα και ειλικρινή πρότυπα. Οπότε η επιλογή ονόματος ήταν σχετικά μονόδρομος.

Δεν αντιγράψαμε το όνομα απλώς, αλλά θελήσαμε να μεταφέρουμε κάποιες επιτυχημένες αρχές και αξίες, με τις οποίες μάλιστα συμφωνουσε όχι μόνο ο "σκληρός" πυρήνας των μελών του dap-iatrikis/dap-iatrikhs, αλλά και ο "ουσιαστικός" πυρήνας, που είναι και θα είναι ο "ανώνυμος" guest χρήστης που μπαίνει να ενημερωθεί και κάνει Log-in όταν πιστεύει ότι μπορεί να βοηθήσει.

Όπως τα πράγματα το φέραν Founder του dap να είναι ο Σαράντος και admin εκείνος και εγώ, έτσι το φέραν τα πράγματα και Founders του greekmeds.gr να είμαι εγώ και εκείνος και admins πάλι εμείς και μόνο εμείς, για όσο καιρό πιστεύουμε ότι μπορούμε να ασχολούμαστε ενεργά. (θα επανέλθω σε αυτό αργότερα).

Εμείς είμστε αυτοί που βάζουμε την υπογραφή μας και είμαστε νομικά, οικονομικά και αρκετοί θα θεωρήσουν και ηθικά άμεσα υπεύθυνοι για τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί αυτός ο διαδικτυακός χώρος. Αυτό δεν το αναφέρω με τη λογική ότι αξίζουμε συγχαρητήρια, αλλά με τη λογική ότι εμείς έχουμε την άμεση υποχρέωση να φροντίζουμε για την σωστή λειτουργία του χώρου αυτού. Εμείς έχουμε την υποχρέωση να κρατήσουμε τον χώρο αυτόν στα πρότυπα με τα οποία θελήσαμε να δημιουργηθεί.

Και είναι μια υποχρέωση που μας ευχαριστεί. Μας "διασκεδάζει". Το αντιλαμβανομαστε όχι απλώς σαν παιχνίδι, αλλά ως μια ευχάριστη νότα στην μερικές φορές πικρή πραγματκότητα της Ιατρικής Σχολής Αθήνας.

Καλώς ή κακώς λοιπόν ο Σαράντος και εγώ είμαστε ιδιοκτήτες, αν θέλουμε να "μεταγλωττίσουμε" τον όρο founder και όχι απλώς μεταφράσουμε.

Και κάθε χώρος στο διαδίκτυο που σέβεται πρώτα από όλα τα μέλη του, μελλοντικά και παλιά οφείλει να έχει κάποιον τέτοιον. Ένα ως Τρία άτομα ας πούμε, που έχουν πάντα τον τελευταίο λόγο, που έχουν την τελική ευθύνη για ότι συμβαίνει.

Το www.greekmeds.gr δεν είναι κοινόβιο και δεν είναι φυλή της ζούγκλας όπου η γνώμη του παλαιού έχει βαρύτερη αξία από τον νεώτερο ή ακόμη και απλό guest. Η γνώμη δεν μετριέται με κιλά δημοσιεύσεων - ούτε καν με την ποιότητα που θα ήταν και το πιο σωστό - αλλά ξεκινάμε με την βασική αρχή ότι όλοι έχουν γνώμη και άποψη και κανείς δε θα την φιμώσει ή θα την καπελώσει.

Αυτή είναι μια από τις βασικές αρχές στις οποίες αυτός ο χώρος στήθηκε και θέλει να λειτουργεί.

Μια αρχή για την οποία την τελική ευθύνη έχουν οι admins, s.mods, mods και επαφίεται φυσιικά στην καλή θέληση όλων των μελών του.

Η λογική ότι κάποιος είναι παλιός ή παλαιότερος και ότι συνεπάγεται αυτό, πάντα τα μέλη αυτού του φόρουμ την κρίναν ως επικίνδυνη και νοσηρή και είναι αυτή η λογική που εμπδίζει νέα μέλη να γραφτούν και τίποτα άλλο.

Κάποτε εμπόδιζε το γεγονός ότι το Forum ήταν ΚΑΙ πολιτικά προσανατολισμένο. Πλέον αυτός ο σκόπελος δεν υφίσταται. Ο διαχωρισμός όμως σε παλιά και νέα μέλη είναι απαράδεκτος βάση επαναλαμβάνω των αρχών επάνω στις οποίες στήθηκε ο χώρος.

Υπάρχει βέβαια ένας διαχωρισμός σε απλά members & proms. Για όποιον έχει κάτσει να διαβάσει τις διαφορές τους θα καταλάβει ότι αυτός είναι "Λειτουργικός" διαχωρισμός και έχει να κάνει με θέματα χωρητικότητας και άλλων του site.

Ο χώρος αυτός είναι φιλελεύθερος. Δηλαδή δίνει πεδίο έκφρασης σε όλους όσους επιλέξουν για λίγο να κινηθούν σε αυτόν, χωρίς να καταπατουν βέβαια τα δικαιώματα των υπολοίπων. Μερικές φορές αφήνουμε επίτηδες τα πράγματα τα ξεφεύγουν, να υπάρχουν τσακωμοί, ακόμη και βρίσιμο.

Από τη μία δεν μπορούμε να προσέχουμε τα πάντα (για αυτό υπάρχουν οι mods, που οφείλουν από τη μία να πρσέχουν τον χώρο ευθύνης τους, οτι και αν σημαίνει αυτό, από την άλλη να έχουν μια καλή σχέση τόσο με τα μέλη, όσο φυσικά και μια καλή επικοινωνία με τους founders ή αdmins.) από την άλλη είναι προσωπική επιδίωξή μας να αφήνουμε τον χώρο αυτό εξαιρετικά ελεύθερο, σαν μια μικρή κοινωνία να εξελίσσεται και να μην αισθάνονται τα μέλη του ότι βρίσκονται σε μια στείρα αίθουσα συνεδρίου πχ .

Ο καθένας λοιπόν έχει και οφείλει να έχει χώρο έκφρασης σε αυτόν τον χώρο. Αυτό πάει να πει ανεξάρτητο και ακόμη και δημοκρατικό.

Δημοκρατικό δεν σημαίνει ότι οκ, ας κάνουμε μια ψηφοφορία να αποφασίσουμε αν ο KonstantinosMD πρέπει να αλλάξει ονομα στο forum ή να μεταφερθεί σε άλλο σερβερ.

Δημοκρατικό δε σημαίνει πως τα μέλη του αποφασίζουν με "συλλογικές" διαδικασίες για θέματα λειτουργίας του χώρου.

Οι admins και mods, έχουν τον έλεγχο και ευθύνη λειτουργικότητας του χώρου, με τους 2ους να έχουν όσες "αρμοδιότητες" τους παραχωρουν οι 1οι και φυσικά οι 2οι ελέγχονται από τους 1ους.

Σε αυτό το πλαίσιο καλής συνεργασίας ο Sovereign mod των τελειωμένων θεωρώ ότι όφειλε να ενημερωθεί να την δημιουργία του subforum, στο οποίο όμως δεν ήταν και δεν είναι moderator.

Εκ μέρους λοιπόν των admins δε μπορούμε παρά να του ζητήσουμε συγγνώμη.

Το αν θα υπάρχει όμως τέτοιο φόρουμ είναι θέμα λειτουργικότητας και ως τέτοιο την απόλυτη ευθύνη δημιουργίας και τοποθέτησης έχουμε ο Σαράντος, εγώ και ο Τριβιαλ.

Από τη στιγμή που υπάρχει έστω ένα μέλος που επιθυμεί την δημιουργία του, από τη στιγμή που υπάρχουν πολλά topics επάνω στο θέμα από τη στιγμή που θέλουμε να είμαστε ανεξάρτητο φόρουμ που δεν επιδιώκει να εξυπηρετήσει κανενός τα συμφέροντα, που μόνος στόχος είναι η αλληλοβοήθεια και η αλληλεγγύη των φοιτητών ιατρικής και όχι μόνο, τότε κανείς δεν μπορεί να εμποδίσει την δημιουργία του.

Γιατί τότε θα έρχετε άμεσα σε κόντρα με τις αρχές με τις οποίες στήθηκε επαναλαμβάνω για ποια φορά δε θυμάμαι ο χώρος αυτός.

Γιατί τότε θα έχει επικρατήσει η άποψη ότι είμστε εδώ για εκπλήρωση προσωπικών συμφερόντων και αυτό είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και ως admins έχουμε την ευθύνη απέναντι κυρίως στα μελλοντικά μέλη που θα θέλαμε να δουμε εδώ μέσα να περνάνε τόσο καλά όσο περάσαμε και εμείς να μην επιτρέψουμε να συμβεί.

Οι διαχειριστές του χώρου αυτού έχουν ευθύνη να αφουγκράζονται τα προβλήματα και τις ανάγκες του χώρου και να δρουν αναλόγως. Αυτή είναι η υποχρέωση και η δουλειά τους, ειδικά από τη στιγμή που τα ονόματά τους εμφανίζονται κάτω κάτω και από την στιγμή που η δική τους υπογραφή φιγουράρει σε κάποια έντυπα, αλλά ΕΙΔΙΚΑ επειδή πιστεύουν ακράδαντα στο πνεύμα του χώρου αυτόυ.

Ο sovereign ως moderator όφειλε να έχει εκφράσει τις διαφωνίες του με ΠΜ, όπως βέβαια και εμείς οφείλαμε να τον ενημερώσουμε, ακόμη και αν δεν είναι mod του ΔΙ.ΚΑ.ΤΣΑ. και να μην προβεί σε μια κίνηση που δημιούργησε όλον αυτόν τον πανικό, που από μία άποψη βέβαια μπορεί να χαρακτηριστεί και υγιής, από μια άλλη νοσηρός.

Από εκεί και πέρα, θεωρούμε από άποψη λειτουργικότητας ότι ο χώρος αυτός οφείλει να υπάρχει, όχι μόνο για να βγάζουν τα μέλη τα μάτια τους, αλλά επειδή το ΔΙΚΑΤΣΑ είναι ένας φορές δημόσιος από τον οποίο περνάνε όλοι οι απόφοιτοι ξένων σχολών. Ανάμεσα σε αυτούς ανάξιοι, ανάμεσα σε αυτούς πανάξιοι, ομοίως και με τους εγχώριους απόφοιτους. Τα ποσοστά δεν ενδιαφέρουν, γιατί τα δικαιώματα στον λόγο δεν μετριώνται με το πόσο μιλάνε ή αν αυτοί φωναζουν.

Με αυτήν την λογική λοιπόν, όποιο και να είναι το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας να υπενθυμίσω ότι είναι ενδεικτικό. Ο χώρος θα υπάρξει, είτε γράφονται 400 ποστς τη μέρα εκεί, είτε ένα το μήνα, όπως τα "κυβερνητικά" ποστς, τοποθετήτηκαν σε ξεχωριστό subforum, όπως υπάρχουν ξεχωριστοί χώροι για τις παρατάξεις, όπως ξεχωριστό subforum υποτροφίες, όπως τόσα άλλα.

Το greekmeds.gr δεν δρα αντιπροσωπευτικά. Δεν εκπροσωπεί κανέναν. Θέλει και αφήνει σε όλους να μιλάνε με μικρές ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ επεμβάσεις, όπου κρίνεται ότι χρειάζεται ή έστω εντοπίζεται και κανείς δεν έχει δικαίωμα να φιμώνει.

Κάποια μέρα και ο Σαράντος και εγώ και ο Τρίβιαλ και ο Σοβερ και όλοι εμείς θα μπαίνουμε, αν θα μπαίνουμε και αν θα υπάρχει ο χώρος αυτός απλά για λέμε μια καλημέρα πχ.

Θέλουμε κάποια στιγμή να τον παραδώσουμε τον χώρο σε μια νέα γενιά, συμφοιτητές μας που θα τον αξιοποιήσουν με τις ίδιες αρχές όπως και εμείς.

Ελεύθερη διακίνηση ιδεών, ελευθερία του λόγου, αλληλεγγύη, αλληλοβοήθεια, κοινωνικότητα.

Η λογική ο παλιός είναι αλλιώς καθόλου δε θα βοηθήει στο παραπάνω.

Ο χώρος επαναλαμβάνω δεν υπάρχει για τα συμφέροντα κανενός είτε αν θεωρεί ότι δε τα εξυπηρετεί είτε ότι ακόμη και τα πληγει, επειδή αφήνει το δικαίωμα στον λόγο.

Αυτά είχα να πω επάνω στο θέμα. Αν κάποιος διαφωνεί εντελώς με τα παραπάνω είναι φυσικά πέρα από ευπρόσδεκτος να το πει, ίσως ακομη και να συζητήσουμε κάποια λεπτομέρεια, αλλά στο γενικό του αυτή είναι η σταση που χαρακτηρίζει το φόρουμ και η οποία αποτελεί τον καλύτερο τρόπο να προστατέψει το πνεύμα του και όλα τα μέλη του, οπότε πολύ δύσκολα θα αλλάξε.

Σόβερ, ο χώρος δεν είναι για να εκπροσωπεί τους φοιτητές ιατρικής αθήνας που μπήκαν με πανελλήνιες και ούτε να απαγορεύει στους υπολοίπους να μιλάνε. Ο χώρος είναι ανοιχτός σε όλους όσους σέβονται τους συνομιλητές τους και το δικαίωμα που τους δίνεται.

Και όσο εγώ είμαι εδώ θα προσπαθώ να τον κρατήσω όσο αγνό μπορώ.

Σας ευχαριστώ.

ΥΓ. στο θέμα με τους μοντς και τί κάνει ο καθένας δεν θεωρώ ότι είναι σωστή στιγμή να αναφερθώ. Εξάλλου αποτελεί καθαρά λειτουργικό θέμα και όποια συζήτηση θα γίνει κατά κύριο λόγο με ΠΜ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kώστα τι έκθεση ιδεών είναι αυτή...ποιός νομίζεις οτι θα κάτσει να τα διαβάσει όλα αυτά??? :P:P:P

Γενικά απ'οτι κατάλαβα τσακώνεστε-διαφωνείτε...Καλή συνέχεια σας εύχομαι... :Pemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σφωνω με την μαριζα... σιγα μην καθομαι να διαβαζω σεντονια ρε κωστα!

κατα τα αλλα, με εξεφρασε πληρως η ηρα. Διαβασα γενικα τι εχει γραφτει και το μονο που αλλαξε ηταν οτι πραγματι πρεπει να μπει στους τελειωμενους και οχι στο περι σχολης, οπως ειχα ψηφισει....

κατα τα αλλα, νομιζω, οτι οπως ειπε η Ηρα, καλως η κακως το θεμα του Δικατσα συζητιεται εκτενως και ως εκ τουτου, για λογους λειτουργικοτητας, αν μη τι αλλο, οφειλει να μπει σε καποιον χωρο....

δεν εγινε κατι παρομοιο με τα αποκομματα που μπηκαν σε θρεντ? (παρεπιπτοντως... καντε το σαμπφορουμ και οχι θρεντ... Δεν προκειται να διαβαζω ολο το θρεντ για να βρω το αποκομμα που θελω να διαβασω!!! Το σαμπφορουμ ειναι πιο λειτουργικο... ελπιζω να φτασει αυτο το μινι και ασχετο σχολιο, στα ωτα των αρμοδιων...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία ώρα καθόταν και έγραφε αντί να ανάψει το τζάκι ο άχρηστος. :blink::bloodomen:

Παρακμιασμένο άτομο εντελώς. Τελοσπάντων, πιστεύω ότι το ζήτημα του υποφόρουμ έχει μαζέψει πολλή διαφωνία, καθως απασχολεί μεγάλο μέρος των εντός και εκτός Ελλάδας φοιτητών και των αντίστοιχων ιατρών. Και φυσικά "αφουγκραζόμενοι" που λέει και ο μαυρόψυχος οφείλουμε να το ξανασκεφτούμε (και σίγουρα να το βάλουμε εκτός τελειωμένων). Οι "τελειωμένοι" είναι οι τελείως τελειωμένοι, ένα φόρουμ που ξεκίνησε ως οδηγίες για το αγροτικό και τη δήλωση για την ειδικότητα με τις μεγάλες αλλαγές που έφερε ο Ιούλιος του 2003, και δε νομίζω ότι μια συζήτηση για το ΔΙΚΑΤΣΑ, ιδίως στο επίπεδο που γίνεται στα εν λόγω ποστ, έχει θέση εκεί. Α, και τα υποφόρα των παρατάξεων έχουν διακριτό ρόλο: η μικρότερη επισκεψιμότητα των σελίδων τους σε σχέση με το Greekmeds σημαίνει ότι ό,τι δημοσιεύουν εκεί θα το δουν περισσότεροι...

Τα "περί σχολής" ίσως μπορούν να το φιλοξενήσουν, από την άποψη ότι η σχολή φιλοξενεί τις εξετάσεις στα αμφιθέατρά της και τα θέματα τα βάζουν καθηγητές της ιατρικής. Από κει και πέρα, η ιδέα του δημιουργού της ψηφοθηρίας να μπει επιλογή ΔΙΚΑΤΣΑ subforum ΟΧΙ ήταν τελείως άστοχη. Συζήτηση για το ΔΙΚΑΤΣΑ υπάρχει ούτως ή άλλως, de facto που λέμε, και η συγχώνευση όλων των θεμάτων σε ένα που προτείνει ο Άκης, αν και δεν είναι κακή ιδέα, είναι μάλλον μη πρακτική. Τι θα κάνουμε μετά; Θα συγχωνεύουμε και όλα τα καινούργια θέματα κάθε φορά που κάποιος τα χώνει στο ΔΙΚΑΤΣΑ ή στους ΔΙΚΑΤΣΑδες; emeleos έχουμε και καλύτερα πράγματα να κάνουμε...

Τέσπα, οι συζητήσεις περί προσφοράς στο φόρουμ, mod - admin και τα λοιπά γινόντουσαν από την εποχή του dap-iatrikis.gr, και όσο ευχάριστες ήταν τότε το ίδιο είναι και τώρα :( . Admins είναι δύο (για να ξέρει ο καθένας ποιον πρέπει να δείρει αν κάτι πάει στραβά), υπάρχει ένας Super Mod για να ξέρουμε ποιον να δέρνουμε και οι δύο, και οι πολλοί αλλά ποτέ αρκετοί Mods, το ποιο σημαντικό τμήμα της διαχείρισης του δικτυακού τόπου, οι οποίοι φέρνουν ειδήσεις, γνώμες και τσεκάρουν να μην ξεφεύγουμε τελείως από τα όρια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι υποθέσεις του δικατσά έχουν να κάνουν με άτομα που έχουν πάρει τα πτυχία (ΒΑ,ΜΑ, Msc, phD,,κ.λ.π) τους από κάπου εκτός Ελλάδος.

Αυτά τα άτομα είναι ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥΣ.

Στο καινούριο sub-fora θα γράφουμε πολλά περισσότερα από τους δικατσάδες εξ ανατολάς ιατρούς.

Το "περι σχολής" ..η οποία είναι η "Ιατρική Αθηνών" ..τι σχέση μπορεί να έχει με κάποιον που έχει ένα Msc ή καλύτερα Diploma (που είναι και δύσκολη η αντιστοίχιση) από την Αγγλία και ψάχνει πληροφορίες, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.

Εάν είναι να την δούμε Ελληνο-κεντρικά τελείως την φάση και δεν γίνει κάτι της προκοπής που να αφορά τις αναγνωρίσεις(αντιστοιχίες) πτυχίων εξωτερικού..τότε συγνώμη θα συμφωνήσω να μην υπάρχει το sub-fora.( :antegeia: ..είμαι)

Όταν σκέφτηκα το να δημιουργηθεί αυτό το sub-forum, η ιδέα που με έσπρωξε ήταν:

1.Είναι κάποιος που ψάχνει πληροφορίες..όπως του παραπάνω παραδείγματος

2.Έχουν μαζευτεί πολλά θέματα για δικατσα..που κάνουν ένα sub να στέκει άνετα.

3.Και οι δικατσάδες (αυτοί που έχετε στο μυαλό σας ) έχουν ψυχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά συμφωνώ με τον trivial.

Να κάνω μια ερώτηση προς τους αντιφρονούντες; γιατί μας επηρεάζει τόσο εάν υπάρχει υπό-φόρουμ ή όχι. Αν δεν έχει νόημα να υπάρχει ο χρόνος θα το κάνει ένα έρημο αραχνιασμένο δωμάτιο.

και μία άλλη διάσταση:

το ζήτημα είναι υπαρκτό και ως φοιτητές ιατρικής πολλές φορές παίρνουμε θέση σχετικά με αυτό (οργανωμένα ως σύλλογος ή προσωπικά ο καθένας).

emarright ποιός ο λόγος, λοιπόν, να μην γίνετε η συζήτηση στα πλαίσια υπο-φόρουμ. η πράξη έδειξε ότι το υπο-φόρουμ χρειάζεται καθώς έτρεχαν 3 ή 4 ομοειδή τόπικ με τα ίδια άτομα να συμμετέχεουν λες και πρόκειται για παράθυρα που οι βουλευτές τρέχουν από το ένα στο άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχάς και παρά τα άπειρα, που σούρνω στους δικατσάδες, είμαι υπέρ. Και συμφωνώ με τον Trivial ότι το θέμα κολλάει στους τελειωμένους και πουθενά αλλού. Θα μπορούσε να διευρυνθεί και να αφορά όλα τα θέματα, που αφορούν τα παιδιά, που έχουν έρθει από το εξωτερικό και τα ενδιαφέρουν οι διαδικασίες για να νομιμοποιηθούν στην Ελλάδα. Δηλαδή να ανταλλάσσουν απόψεις μεταξύ τους αλλά και με όποιο άλλο μέλος ξέρει σχετικές πληροφορίες. Τουλάχιστον προσωπικά το έχω πει και το ξαναλέω....όσο μου τη δίνουν οι λέρες, που πάνε έξω και παίρνουν με 2 κουτιά λάδι πτυχίο, τόσο θαυμάζω έστω και τη μειοψηφία των παιδιών, που το κάνουν επειδή το αγαπάνε. Και το ίδιο μου τη σπάνε τα καλόπαιδα που πήραν πτυχία στην Ελλάδα με συνδικαλιστικές ή άλλες διευκολύνσεις. Αυτά. μίλησα. Ουγκ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι το τελευταίο που γράφω σε αυτό το θέμα.

Όποιος θίχτηκε από τα γραφόμενά μου, του ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ αυτό που κατάλαβα διαβάζοντας 15 στρέματα ανάλυση από τον Κώστα είναι ότι:

1) Αποφασίζουμε και διατάσσουμε. Μη φοβηθείτε να πείτε τη γνώμη σας αν είναι αντίθετη, αλλά απλά δεν πρόκειται να αλλάξουμε τη δική μας.

2) Αν τυχόν κάποιος διαφωνήσει δημόσια με κάποια ενέργειά μας, αυτό το θεωρούμε υγιές από μια πλευρά, αλλά νοσηρό από μια άλλη.

Και κάποτε είχαν πει εμένα φασίστα...

ΥΓ: Ρε ψυχές; (που λέει και η διαφήμιση)

Οι admins έβαλαν το poll, οι admins το αμφισβητούν;

Και γιατί δεν λέγατε εξαρχής ότι μπαίνει για διακοσμητικούς λόγους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί μας επηρεάζει τόσο εάν υπάρχει υπό-φόρουμ ή όχι.

για λογους στρατηγικης, προφανως!

ενα υποφορουμ "νομιμοποιει" το προβλημα που ναι μεν ειναι υπαρκτο και το ξερουμε αλλα δεν το αποδεχομαστε ως εχει.

το υποφορουμ μπηκε υποτιθεται για λογους ευταξιας - αλλα, αλλο να συγκεντρωσεις καπου τα διασπαρτα μπινελικια που σουραμε στους δικατσαδες και αλλο να τους προσφερεις "βημα διαλογου" και να τους δεχτεις ως ισοτιμους...

(εχω κι αλλα να πω αλλα θα γινω κακος και δε θελω να τσακωθουμε και μεταξυ μας - κι απο την αλλη, το μαγαζι δεν ειναι δικο μου - ο πελατης εχει παντα δικιο αλλα κουμαντο κανει ο καταστηματαρχης)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ψηφοθηρία δεν την έβαλα εγώ προσωπικά για να καθορίσω και τις επιλογές. Αν την έβαζα, η τέταρτη επιλογή θα ήταν α λα lefkander (Κάτω το ΔΙΚΑΤΣΑ κλπ κλπ). Επαναλαμβάνω ότι επί του παρόντος το περιεχόμενο του εν λόγω υποφόρουμ είναι "η μάνα του Χωσέ δεν έκλαψε ποτέ, δεν έχει ενημερωτικό χαρακτήρα παρά μόνο όσον αφορά σε λαδιές κλπ, και προφανώς δεν κολλάει ως μέρος του "Οι τελειωμένοι", που παρά τον χιουμοριστικό τίτλο είναι μια Συζήτηση από τις πλέον σοβαρές στο Greekmeds.

Εξήγησα ότι στο περί σχολής κολλάει γιατί οι εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ γίνονται στη σχολή. Δεν είπα ότι οι απόφοιτοι εξωτερικού είναι ακόμα φοιτητές. Και επιμένω ότι κάποιος που ψάχνει πληροφορίες για ΔΙΚΑΤΣΑ δε θα ξεκινούσε από αυτό το δικτυακό τόπο. ΟΥΓΚΑ ΜΠΟΥΓΚΑ! :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο ίδιο δωμάτιο είμαστε, με το τζάκι αναμένο (εγώ φυσικά αναλαμβάνω τέτοιες δύσκολες διαδικασίες :P:P ), φώτα σβηστά, η τηλεόραση στη Νόβα, έριξα και όλο το φιαλίδιο με τα αιθέρια πάνω στο πήλινο και έχουμε βρωμίσει.....

και εγώ στον καναπέ με το ασύρματο αγκαλιά, ο Σαράντος στην πολυθρόνα με το λάπτοπ αγκαλιά και ποστάρουμε!!!

αυτή είναι ζωή!!!

(επίσης ένα ποτήρι κοκακόλα γεμάτο με πάγο από τον κόφτη του ψυγείου... έτσι έτσι! :) )

Λοιπόν, λυπάμαι Sovereign αν αυτό κατάλαβες από όλο αυτό που έγραψα. Φαίνεται εκτός από πιθανές διαφορές στις απόψεις έχουμε και διαφορές στην αντίληψη. Δημοσίως λοιπόν, αφού αυτόν τον δρόμο εξαρχής επέλεξες, αν θεωρείς ότι δεν μπορείς γιατί δεν ταυτίζονται οι απόψεις σου να συνεργαστείς με τον Σαράντο ή εμένα και αφού μας θεωρείς και φασίστες (εμένα τουλάχιστον) δεν καταλαβαίνω γιατί θες να είσαι ακόμη moderator. Καταλαβαίνεις και εσύ ότι ένας μοντ θα πρέπει να μπορεί να συννενοείται με τους admin. Δεν είναι πρωτοτυπία αυτό του greekmeds.gr αλλά είναι αυτονοητο. Είναι άλλο θέμα να διαφωνούμε παραγωγικά και άλλο να έχουμε εντελώς διάσταση απόψεων και μάλιστα να τις βγάζουμε στον "αέρα" με αυτόν τον τρόπο.

Οπότε, αν πιστεύεις ότι αυτό ισχύει τότε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ζητάς να βγεις από μοντ.

Είναι άλλο θέμα να συζητάμε τις διαφωνίες μας και άλλο παίρνω την γνώμη του κοινού σε διαχειριστικά ειδικά ζητήματα.

Δεν θα γίνει τίποτα, φίλοι θα είμαστε, καλημέρα θα λέμε, πιο ελεύθερα θα μπορείς να λές την άποψή σου και να τα χώνεις όσο θες στην ιστοσελίδα.

Οπότε αφορά γενικά την συνείδησή σου το τί θα κάνεις. Εξάλλου κάποιος προσφέρει το ίδιο (και παραπάνω μερικές φορές) αν δεν είναι μοντ. Ο μοντ εξάλλου έχω πει χιλιάδες φορές που λέει ο λόγος είναι λειτουργική-διαχειριστική θέση.

Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι είμαι κακός και δεν σου λέω να ζητήσεις να φύγεις από μοντ, αλλά αφού δε τα βρίσκουμε προς το παρόν ίσως να ήταν καλύτερο για σένα.

Όπως και να έχει δε θα επανέλθω στην κουβέντα και εγώ.

Τα μέλη όπως πάντα έχουν σχηματίσει άποψη και μπορεί να έχουν ασχοληθεί και να έχουν πάρει θέση ή μπορεί να λένε και τί συζητάνε τώρα οι μ@λ@κες-εδώ δε βρίσκω τί ώρα γράφω την Δευτέρα.....

Πάντως όπως λέει και η παλιά κλασική ελληνική παροιμία, όπου λαλούν πολλά κοκόρια, αργεί να ξημερώσει.....

Αυτά από μένα, όσο περνάει από το χέρι μου το greekmeds.gr θα μείνει πιστό στις αρχές στις οποίες στηρίχτηκε η δημιουργία του και οι οποίς φαίνεται ξεχάστηκαν και πέρασαν απαρατήρητες στο "σεντόνι" μου.

Όλοι έχουν δικαίωμα να μιλήσουν από τη στιγμή που δε κάνουν κατάχρηση αυτού του δικαιώματος. Και στο κάτω κάτω δεν είδα κανέναν άλο να με λέει φασίστα, τουλάχιστον με επιχειρήματα. Αν το να επιτρέπουμε σε μετέχοντες στις εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ να μιλάνε ελεύθερα στο δικό τους χώρο για αυτό το ζήτημα ή αν το να έχουμ ε ξεχωριστό χώρο για πάσης φύσεως ζήτημα σχετικό με το ΔΙΚΑΤΣΑ δείγμα φασισμού, τότε οι απόψεις περί φασισμού έχουν αλλάξει από τότε που διάβαζα ιστορία στο σχολείο και μάλλον πρέπει να τα ξαναδώ. Φασιστικές τακτικές ήξερα ότι είναι η ισοπέδωση, οι διαχωρισμοί, η απαγόρευση των ανθρώπων να μπορούν να έχουν τον δικό τους τρόπο, μέσο, χώρο έκφρασης. Το μαζέφτε όλα όσα έχουμε πει σε ένα θρεντ (πετάχτε για την ακρίβεια) και αφήστε το κάπου για μένα είναι φασιστικό.

Το αν ένα τέτοιο σαμπφόρουμ θεωρείς ότι μελλοντικά θα αποτελέσει τροχοπέδη σε άλλ σχέδια, τότε λυπάμαι αλλά ακόμη και αν αποτελέσει (που αδυνατώ να δω πως) τότε δεν έχει σημασία γιατί το greekmeds.gr δεν εκπροσωπεί κανένα σύλλογο και κανένα σωματείο. Θέλουμε όλοι να έχουν τον χώρο τους, τον οποίο και θα σέβονται καταλλήλως.

Φιλικά,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βάζω ένα Drambuie κα;ι ξανάρχομαι να ξαναδιαβάσω και να ξαναπαντήσω... έτσι μιλάμε εμείς, ποστάροντας από το ίδιο δωμάτιο!!!

Edit λοιπόν, πίνοντας το Drambuie και βλέποντας το "50 first dates" με τη θεά Ντρου Μπάριμορ... με το φασίστα KonstantinosMD στον καναπέ να σκέφτεται τι θα γράψει στη συνέχεια. Λοιπόν, η παρεξήγηση στο όλο θέμα θα κλείσει άμεσα, καθώς θα κλείσει και το ίδιο το θέμα. Ναι, μ' αρέσει να λέω την τελευταία λέξη. Ελπίζω κάποια στιγμή και ο KMD και ο Sov να σοβαρευτούν, αλλά είμαι σίγουρος πως δε θα γίνει. Το ΔΙΚΑΤΣΟφόρουμ θα φύγει από τους τελειωμένους ελπίζω, γιατί αυτή είναι η φασιστική μου άποψη και θα με δυσαρεστούσε να μείνει. Εξάλλου, αν δεν αρέσει στον αντίστοιχο mod, προτιμότερο να φύγει το φόρουμ παρά ο mod, αν σκεφτεί κανείς το περιεχόμενο. :D

ΣΠΛΑΤΣ ΛΟΙΠΟΝ, η συνέχεια όποιος θέλει με πμ. :splaaaats::splaaaats::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλουμε όλοι να έχουν τον χώρο τους,

ολοι, μα ΟΛΟΙ???

Εχω ενα φιλο που ειναι τρελος και παλαβος με τα UFO - μπορει να εχει το σαμπφορουμ του?? emplease

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το σαμπφόρουμ με τα ΑΤΙΑ να δηλώσω άμεσα συμμετοχή!

ήμουν τρελός φαν των XFILES, έχω δει ότι ταινία επιστημονικής φαντασίας αξίζει να δει κάποιος (και αρκετές που δεν αξίζει), φυσικά και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν εξωγήινοι και ένα τέτοιο σαμπφόρουμ θα ήταν απίθανο αν βρισκόντουσαν άτομα να ασχοληθούμε!!!!

:lol::lol::lol::splaaaats:

τώρα για τις απόψες του Σαράντου, δεν μπορώ να κάνω τίποτα....

χρησιμοποίησε BMI και νίκησε με 200% .... :splaaaats:

Η σωστή άποψη είναι ότι θα πρέπει να μείνει το σαμπφόρουμ στους Τελειωμένους,

Αν ο άλλος από την πολυθρόνα θέλει να το δει στο περί σχολής ας το δει, αφού πιστεύει ότι το ΔΙΚΑΤΣΑ αφορά την Ιατρική Αθήνας, Το δικό μου ΠιΣί βγάζει divide by zero, devide overflow σε αυτήν την κίνηση και αδυνατεί να την επεξεργαστεί άλλο.

Δεν μπορώ συνέχεια να προσπαθώ να περάσω την σωστή και ηθική άποψη σε έναν κόσμο που θεωρεί αυτές τις αρχές ως μειονεκτήματα...

Σε ανύποπτο χρόνο θα το μεταφέρω πάλι ρε.... για να μάθεις....

ΥΓ. και επίσης όλο ξεχνάω να το γράψω.... στο πολλ δεν άλλαξε τις επιλογές ο Τρίβιαλ από 15 σε 20... ο Σαράντος το έκανε και εγώ.(επειδή κάτι πήρε το μάτι μου κάποια στιμγή ότι έμμεσα κατηγορήθηκε για αυτό και όσο και για το ΔΙΚΑΤΣΑ το έφτιαξε αφού συννενοήθηκε με εμένα, μιας και οι απόψεις μας ταυτίζονται πλήρως στο θέμα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.