Jump to content

Υπολογιστές και γυναίκες...


Recommended Posts

Όπως σας είχα υποσχεθεί εδώ, ανοίγουμε αυτό το καινούργιο και διασκεδαστικό θεματάκι...

Διαβάστε το κειμενάκι στον παραπάνω σύνδεσμο για να μπείτε καλύτερα στο νόημα...

Τουλάχιστον όσον αφορά στο πρώτο μέρος του θέματος, τα κοινά σημεία μεταξύ γυναικών και υπολογιστών... Εγώ αρχικά δε θα ποστάρω γιατί είναι χρόνια που το σκέφτομαι, θα γράψω μια σελίδα και θα σας κλέψω τις ιδέες... :P

Το δεύτερο μέρος έχει να κάνει με τη σχέση γυναικών-υπολογιστών, όχι πάντα τόσο ρόδινη... :bloodomen:

Περιγράψτε μας τις εμπειρίες σας, μια ατάκα που σας έρχεται στο μυαλό όταν σκέφτεστε το διώνυμο γυναίκα-pc, τις αντιδράσεις τους όταν είμαστε εμείς μπροστά στο pc (μα καλά, ζηλεύουν?!), ο,τιδήποτε σας έρχεται στο μυαλό..

Για να γελάσουμε άλλωστε ανοίγει αυτό το τόπικ...

Γενικά, αν σκεφτείτε "γυναίκες και υπολογιστές" τί σκέφτεστε...?

ΠΡΟΣΟΧΗ... Δεν είναι χώρος για να κοροιδέψουμε τις κοπέλες... Τις αγαπάμε emiloveyou πολύ για κάτι τέτοιο...

Με ενδιαφέρουν πολύ οι γνώμες των κοριτσιών... Είμαι σίγουρος ότι όσες σερφάρουν εδώ έχουν τον απαραίτητο αυτοσαρκασμό για να πάρουν μέρος στο παιχνίδι μας...

Σε όσες θα μας κάνουν παρέα... emroseemroseemrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πρώτη αρχή που κατάλαβα για τα πισιά είναι ότι 'όλα διορθώνονται'. Γι αυτό και πατάω ότι κουμπιά θέλω...αν πατήσω καμιά μούφα κουμπί...πατάω ένα τηλέφωνο σε φίλους που κατέχουν το σπορ και μου λένε πώς να το διορθώσω. Απλούστατο :D

'Οσο για το αν ζηλεύουμε τα πισιά...το να στέκεστε τόσες ώρες μπροστά σε οθόνες εκστασιασμένοι...ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΙΚΟ!?

Get a life guys :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πρώτη αρχή που κατάλαβα για τα πισιά είναι ότι 'όλα διορθώνονται'. Γι αυτό και πατάω ότι κουμπιά θέλω...αν πατήσω καμιά μούφα κουμπί...πατάω ένα τηλέφωνο σε φίλους που κατέχουν το σπορ και μου λένε πώς να το διορθώσω. Απλούστατο :D 

βεβαια αν κάποιοι δεν πέρναγαν κάποιες ώρες μπροστά στην οθόνη δε θα είχες φίλους που κατέχουν το σπόρ και σου λένε πώς να διορθώσεις τα προβλήματα... :wacko:

cool attitude πάντως... μου αρέσει.... B)

'Οσο για το αν ζηλεύουμε τα πισιά...το να στέκεστε τόσες ώρες μπροστά σε οθόνες  εκστασιασμένοι...ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΙΚΟ!?

το λογικό είναι μια σχετική έννοια... και σε μας δε φαίνεται λογικό που κάθεστε ώρες μπροστά στον καθρέφτη...

...βέβαια το αποτέλεσμα μας αρέσει.... ;)

Get a life guys :D

έλα τώρα υπερβολικούλα μου γίνεσαι... δεν είναι nerd όποιος ασχολείται με τους υπολογιστές.... emhehe

το πρόβλημα εμφανίζεται όταν κάποιος προτιμάει την οθόνη από μια γλυκειά συντροφιά...

emroseemroseemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πρόβλημα εμφανίζεται όταν κάποιος προτιμάει την οθόνη από μια γλυκειά συντροφιά...

emrose  emrose  emiloveyou

Αν είναι ένα ποίημα 21 ιντσών η οθόνη, τι να σου πει μπροστά της η κάθε κατεστραμμένη 21 Μαΐων....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μισό λεπτό, δηλαδή, γιατί εγώ το πήρα προσωπικά! Τι πάει να πει κοπέλες και PC??? Κι εγώ κοπέλα είμαι και ακόμα δεν έχω βρει αγόρι να με ξεπερνά στους υπολογιστές!!! Ξέρω και από overclocking, και κολπάκια για να αυξήσετε τις ταχύτητες της σύνδεσής σας, και τα καλύτερα site για δωρεάν games ποιότητας, και ό,τι άλλο βάλει ο νους σας, guys! Έχω δικό μου site, "παίζω" με τον προγραμματισμό από το δημοτικό και βάζω κατσαβίδι στον υπολογιστή μου αρκετά συχνά! Όχι, για να εξηγούμαστε δηλαδή! Εντάξει, δε λέω ότι όλα τα κορίτσια είναι οπαδοί του Μπιλ Γκέιτς, αλλά το ίδιο ισχύει και για σας, νομίζω... Είναι θέμα γούστων. Ο καθένας ασχολείται με ό,τι του κάνει κέφι!

Βέβαια, καλή μου (υποθέτω) notbad, η αλήθεια είναι ότι και το να πατάς ό,τι κουμπάκια θέλεις και μετά απλά να μαζεύεις τα σπασμένα δεν είναι και ό,τι καλύτερο... Σκέψου το ως εξής: κάθε "κουμπάκι" κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά, ακόμη κι αν εμείς δεν γνωρίζουμε ποια είναι αυτή ή δεν το παίρνουμε χαμπάρι. Καλό θα ήταν λοιπόν να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις μετά και να πράττεις ανάλογα... (sorry, αλλά μοιράζομαι τον υπολογιστή μου με την αδερφή μου και παθαίνω αμόκ όταν τη βλέπω να πατάει ό,τι κουμπιά βλέπει μπροστά της γιατί πχ κάποιο πρόγραμμα έχει κολλήσει προσωρινα!!! emconfused )

Αυτά, λοιπόν... Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω λίγο το θέμα, για να μη μένετε και με τις λάθος εντυπώσεις δηλαδή! :P

ΥΓ: Μιας και το θέσαμε το θέμα, όποιος χρειαστεί τίποτα από υπολογιστές... εγώ εδώ είμαι!

:D:D:DB):D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Εγώ πάλι είσαι η πρώτη κοπέλα που γνωρίζω να ξέρει απο hardware... δλδ θες να μας πεις οτι γουστάρεις να παίζεις με το pc σου... και ότι ένας δίσκος SCSI στις 15000rpm είναι ένα πολύ καλο δώρο για σένα; :huh:

ΥΓ1. Ευχαρίστως να δούμε το σίτε σου.. και περιμένουμε και topic με interesting sites

ΥΓ2. Τι σπουδάζεις; Γιατί ακόμα και κοπέλες που σπουδάζουν στο τμήμα Υ/Η... με hardware ασχολούντε μόνο σε ώρα ανάγκης....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, αν ενδιαφέρεσαι να μου κάνεις δώρο, έχω βάλει στο μάτι και κάτι εξωτερικούς σκληρούς δίσκους (έστω ένα flashάκι, βρε παιδιά!). Αν τώρα μιλάμε και για καλύτερο budget, και κανένας καλός επεξεργαστής μας κάνει :P ... Αλλά σκληρός με 15000rpm!!! Ή εγώ έχω μείνει πίσω στις εξελίξεις ή εσύ είσαι πολύ απαιτητικός! Όχι, όμως, καλά κάνεις...

Ναι, ναι, αγαπητοί, φίλοι, γιατί σας κάνει εντύπωση; Και είμαι καθαρόαιμη med παρακαλώ! (ο μαθηματικός μου βέβαια μ'έβριζε που δεν πήγα Πολυτεχνείο, αλλά τι να κάνουμε, διαστροφές είναι αυτές, χι χι!)

Α, και αν κάνετε topic με περίεργα και ενδιαφέροντα site, πείτε μου να... βάλω το χεράκι μου! Προς το παρόν, σας κάνω δώρο ένα site με πολύ καλά ΔΩΡΕΑΝ και μη παιχνίδια (freeware, abandonware, παλιά παιχνίδια που πλέον τα δίνουν δωρεάν αλλά και πολύ καλές τιμές στα επ'αμοιβή). Μιλάμε όμως για εκατοντάδες τίτλους, έτσι;

Let me know αν σας αρέσει! (όχι, για να μη λέτε ότι δεν σας προσέχω!)

:wub::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup καλά τώρα ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ....

και για μένα είσαι η πρώτη και με τον νόμο των πιθανοτήτων θα είσαι και η τελευταία...

όταν ανοίξω κλινική προσλαμβάνεσε....

κι ας έχεις μείνει λίγο πίσω στην τεχνολογία σκληρών.... :rolleyes:

υγ. να σου πω έχω ένα σκληρό που τά παιξε εντελώς... έχω κάνει τα πάντα, ακόμα και με ultrex τον έλουσα... τα δεδομένα μου βέβαια τα έσωσα όλα, σιγά μην του πέρναγε!! αλλά δε μπορώ να τον κάνω με τίποτα να επανέλθει, έστω και απομονώνοντας τα bad sectors και χάνοντας λίγο χώρο... έχω κάνει τα πάντα αλλά μαγικά όχι ακόμη... μήπως ξέρεις κάνα spell??

emofftopic αλλά που ξέρεις καμιά φορά... εδώ βρήκαμε γυναίκα που ξέρει ότι το case ανοίγει και έχει και πραγματάκια μέσα...

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(οι σκληροί των 15.000 στροφών αν δεν κάνω λάθος στα ΑΤΑ τώρα μας ήρθαν -στους ScaSI προϋπήρχαν). Ο σκληρός σου πέθανε... για να εμφανίζονται συνέχεια νέοι bad Sectors πάει να πει, ότι κάπου η κεφαλή ακουμπά άγαρμπα ό,τι δεν έπρεπε να αγγίξει...

(περιμένουμε να δούμε το δικό σου site elennarya... και ένα τεστ: τι κάρτα γραφικών έχεις? -άσχετο αλλά να αυξήσεις την ταχύτητα της σύνδεσής σου είναι αδύνατο, μόνο να κάνεις καλύτερη κατανομή).

P.S. η ερώτηση τι κάρτα γραφικών έχεις? αντιστοιχεί στο τι ζώδιο έισαι? για όσους δεν ξέρουν πληροφορική (μας τράβηξες την προσοχή elennarya)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω να πω,ότι μια γυναίκα ή με τους άντρες θα ασχολείσαι ή με τους υπολογιστές. Χρειάζονται κι οι δύο την αμέριστη προσοχή σου για να είσαι καλή... Οπότε διαλέγεις πού θες να διαπρέψεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Βρε Καρπα μου θυμιζεις που ελεγαν "ή τη μπαλα ή εμενα" κ ποιος κερδιζε;Τι το κακο εχει που μια κοπελα ασχολειται με τους υπολογιστες -_- ;Λιγοτερη θηλυκοτητα;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Α όχι! Δεν είπα ότι χάνει μια γυναίκα τη θηλυκότητά της! Αλλά πολλές απο εμάς (κι εμού της ιδίας) δεν έχουμε ιδιαίτερα καλές σχέσεις με τους Η/Υ, άρα επιλέγουμε να ασχολούμαστε με αυτούς που έχουν καλές σχέσεις με τους Η/Υ. Τους άντρες! (και σου φτιάχνουν και τσάμπα τον υπολογιστή!) :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(οι σκληροί των 15.000 στροφών αν δεν κάνω λάθος στα ΑΤΑ τώρα μας ήρθαν -στους ScaSI προϋπήρχαν). Ο σκληρός σου πέθανε... για να εμφανίζονται συνέχεια νέοι bad Sectors πάει να πει, ότι κάπου η κεφαλή ακουμπά άγαρμπα ό,τι δεν έπρεπε να αγγίξει...

πληροφοριακά... ΑΤΑ 15000 στροφών δεν υπάρχουν... ακόμα τουλάχιστον...

οι πιό γρήγοροι είναι οι Western Digital Raptor στις 10000rpm, και για την ακρίβεια είναι SATA..

όσον αφορά στο σκληρό μου, δεν εμφανίζονται συνέχεια νέα bad sectors... αλλά δε μπορώ να απομονώσω τα υπάρχοντα... πάντως για να λέμε την αλήθεια και εγώ έχω την εντύπωση ότι πέθανε... απλά δε θάλω να το πιστέψω... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sorry έπρεπε να ήμουν πιο συγκεκριμένος.. στα *ATA τώρα μας ήρθαν (απλά ήθελα να δείξω τη διαφορά με τους Scasi σκληρούς).

Δεν πας να κοιτάξεις και στο site της εταιρίας του (κάποιες εταιρίες έχουν προγραμματάκια που ψάχνουν τον σκληρό σε native σχεδόν επίπεδο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emblush πριν 9 μήνες περίπου ενθουσιάστηκα όταν άρχισε ο υπολογιστής μου να παίζει μουσική και βάφτισα θεο τον φίλο μου τον Τάσο που έιχε ανεβάσει κάτι αρχεια (ναι ναι κατάλαβα ότι ξαφνικά ο υπολογιστής δεν την είδε Παβαρότι)

πριν 5 μήνες με ρωτούσαν γιατί δε μπαίνεις msn και απαντούσα ότι δε γνωρίζω τον κύριο :blink:

πριν 3 μήνες εκανα μια πρώτη γνωριμία μαζί του...

(α να θυμηθώ και κάτι γελάκια από κάποιον μοδερατο κύριο που μένει στην Πάτρα :rolleyes: )

η επαφή με τους υπολογιστές παλιά μου φαινόταν ανούσια , ανιαρή

όσον αφορά προγράμματα και άλλα συναφή (τα οποία δε γνωρίζω έτσι κι αλλιώς για να ονοματίσω emblush ) εξακολουθούν να μου φαίνονται ανιαρα

αλλά η αντίληψη μου άλλαξε όσον αφορά τη μαγεία του internet,περιπλάνηση πραγματική σε ό,τι ονειρεύεσαι , θες απλά να ψαξεις , (βρήκα και κατι σοκολατένιες δημιούργιες που οδήγησαν τη ζυγαριά μου στην αυτοκτονία :wacko: )

η σχέση με τους υπολογιστές επομένως βρ'ισκεται σε ερασιτεχνικό επιπεδο , μπορεί στο μέλλον να μάθω να τους χειρίζομαι πιο καλά και είναι κάτι που θελω.

να τονίσω ότι ήμουν και επιφυλακτική για φιλίες που ξεκινουν μέσα από διαδικτυακουςτόπους όπως αυτόν, για μία ακόμη φορά η πραγματικότητα με διέψευσε(ευτυχώς )(zkwίνι emiloveyou , άσχετο )

τι άλλο?σαφώς και θαυμάζω όσους γνωρίζουν από υπολογιστές καλά, είναι ένα ακόμη ταλέντο , μια γνώση , μια διασκέδαση, ο καθένας όπως θέλει το βλέπει! :)

δε νομίζω ότι πολλοί ανθρωποι προτιμούν έναν υπολογιστή από μια αγκαλιά και μια κουβέντα , πιθανόν αν το κάνουν να εκφράζουν έτσι φόβο , απογοητεύση ή και οτιδήποτε άλλο το οποίο είναι άδικο να βιαστείς να κρίνεις έτσι και αλλιώς.άλλωστε δε νομίζω ότι αν κάποιος πει είμαι πορωμένος με τους υπολογιστές εννοεί ότι δε μ αρεσουν οι συζητήσεις πρόσωπο με πρόσωπο.είναι σα να πω ότι μ αρεσει να διαβάζω βιβλια ...

περιττό να πω ότι στο συγκεκριμένο υποφορουμένιο χώρο, υπολογιστές και τεχνολογία , νιώθω σα να είμαι τουρίστας σε ξένη χώρα που ξέχασε να πάρει το λεξικό μαζί , αλλά και αυτό αν συνέβαινε τι θα έκανε κάποιος?βουτιά και θα μάθαινε να κολυμπά!

υγ.προσφατα έμαθα ότι τα ποντίκια έχουν μπαταρία!(τα ασύρματα βεβαίως ;) )

emrockon κύριοι μοδεράτοι των επιστημονικών τεχνολογιών!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πας να κοιτάξεις και στο site της εταιρίας του (κάποιες εταιρίες έχουν προγραμματάκια που ψάχνουν τον σκληρό σε native σχεδόν επίπεδο).

ήταν το πρώτο που έκανα, πριν από πολλά άλλα... :wacko:

thx anyway... πάντως είμαστε emofftopic , ας το αφήσουμε καλύτερα για εδώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα των γυναικών με τους υπολογιστές θεωρώ ότι έγκειται στο γεγονός ότι δεν αφήνονται να παρασυρθούν από τη μαγεία των πραγμάτων γύρω τους. Οι νέες γυναίκες γιατροί π.χ. όταν είναι να εξετάσουν κάποιον το κάνουν σχεδόν by the book ("παίρνω τη γάζα, καθαρίζω τη πληγη, πετώ τη γάζα, παίρνω άλλη γάζα κ.τ.λ.π. επαναλάβατε 4 φορές.." -δε μπα ο άλλος να βογκά... το βιβλίο το έλεγε καθαρά πιέζω για να φύγει το πύων). αντίθετα οι άρρενες είναι πιο χαλαροί ("πιάσε μια γάζα τρίψε την πληγή και είμαστε μια χαρά" -ρίξε και μια ματιά να δούμε τι κάνει και το αντικείμενο...) κάτι τέτοιο συμβαίνει και με τα PC. το manal έλεγε πώς να ανοίξουμε τον υπολογιστή... οκ, αυτό το έκανα... τώρα γιατί δε μπαίνει στο net??? μμμμ.... Α, ναι ξέρω τι θα κάνω θα φωνάξω εκείνο το νόστιμο στο πίσω έδρανο του ΝΑΒΟ να με βοηθήσει -και αν τα πράγματα είναι πιο δύσκολο π.χ. πιέζομαι να κάνω εργασία? φωνάζουμε το nerd της γειτονιάς (εδώ χωρά μεγάλη κουβέντα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γυναίκες και υπολογιστές.... Ποτέ δε ξέρεις τι θα σε βρεί την επόμενη μέρα.. Και τα δύο όμως μπορούν να σε αποθεώσουν αλλά και να σε βασανίσουν όσο τίποτε άλλο!

Φυσικά δε μπορούμε να συγκρίνουμε τις γυναίκες με ένα άψυχο υπολογιστή... και πάντα θα είστε το πιο σημαντικό κομμάτι στη ζωή μας και πάντα θα μπορείτε να μας καταστρέψετε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το'κλεψα απο το Περί ανέμων και υδάτων απο εδω

6.Ποια η διαφορά του άντρα από έναν υπολογιστή? - Στον υπολογιστή δεν χρειάζεται να τα πείς δύο φορές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας!!! Επέστρεψα! :P

ΟΚ, βλέπω έχασα πολλα! Καλέ, κάποιος ρώταγε και τι κάρτα γραφικών έχω! Sorry, αλλά θα σας απογοητεύσω... Ο υπολογιστής μου έχει ήδη δυο-τρία χρονάκια στην πλάτη του και η GeForce MX400/200 δεν νομίζω να εντυπωσιάσει κανένα! Αλλά δεν πειράζει, μ'έ βγάλει ασπροπρόσωπη μέχρι στιγμής! :)

Καλέ μου nickpekos μάλλον θα συμφωνήσω με τον outis... Μάλλον θα πρέπει να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά για άλλον!

Να όμως που θα με πάρει και το παράπονο... Γιατί να μην μπορεί μια κοπέλα και με τους υπολογιστές να ασχολείται αλλά και με τ' αγόρια να τα πηγαίνει καλά; Να φτιάχνουν μαζί τον υπολογιστή,ας πούμε! :P

Α, και κάτι ακόμη! Μου είπαν ότι έχει βγει ένα τσέχικο αντιικό πολύ καλό! Είναι στο site http://www.nod32.com Εγώ το κατέβασα ήδη (δηλαδή το trial version) και σκέφτομαι να το δοκιμάσω. Το έχει κανένας άλλος ακουστα; Εντυπώσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλέ μου nickpekos μάλλον θα συμφωνήσω με τον outis... Μάλλον θα πρέπει να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά για άλλον!

καλή μου θενκ ιου αλλά ο άλλος έχει ήδη φορεθεί από πριν το αναφέρω εδώ... είναι δυνατόν να μείνω χωρίς π/υ???!!!! μετά από τις πρώτες 3 ώρες που μου έβγαζε προμπλεμς βγήκα πήρα έναν καινούργιο και τον έστησα... και μετά ασχολήθηκα να διορθώσω τον παλιό... τα δεδομένα τα έσωσα αλλά ο σκληρός μάλλον κειμήλιο πλέον... :(

παρόλο που δε θέλω ακόμα να το πιστέψω... emno

Να όμως που θα με πάρει και το παράπονο... Γιατί να μην μπορεί μια κοπέλα και με τους υπολογιστές να ασχολείται αλλά και με τ' αγόρια να τα πηγαίνει καλά; Να φτιάχνουν μαζί τον υπολογιστή,ας πούμε! :P

τώρα όχι ότι αυτό δε γίνεται, αλλά να ρε παιδί μου πως να στο πω, εγώ αν είμαι με μια κοπέλα το τελευταίο που σκέφτομαι είναι οι υπολογιστές..... emblushemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.