Jump to content

Ραδιοφωνικές στιγμές


Recommended Posts

Ασχέτως με παλαιότερο τοπικ του δρ-χ και μετά από διεθνείς ραδιοφωνικές ολονυχτίες με την Ιταλιάνα μας, είπα κι εγώ να ανοίξω το κατιτίς μου.

Λεπόν....

Ακούτε ραδιόφωνο? emharp Στο σπίτι? Στο αυτοκίνητο? Μόλις ξυπνάτε? (το πρωί..ή...όχι και τόσο πρωί? :D ) Πριν κοιμηθείτε? emnysta Στη δουλειά? Όταν σερφάρετε στο νετ? empc

Τι εκπομπές ακούτε? Τι σταθμούς? Μουσική-ενημέρωση-αθλητικά?

(μερικοί εδώ μέσα έχουν κάνει ή θα'θελαν να κάνουν και τη δική τους εκπομπή στον αέρα..... emblush μοιραστείτε τις εμπειρίες σας μαζί μας!)

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Last Reply

emarrightεδω η φιλη μας η τικ-τακ μας λεει για το προγραμμα που της αρεσει.......το θέατρο στο ραδιόφωνο" στην ΕΡΑ3 (90,9 μεγακύκλους των FM) κάθε Κυριακή ,στις 10μμ

ειπα να το προσθεσω emblushB)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάνω την αρχή..

Λοιπόν για κανα χρόνο η μοναδική συχνότητα του ραδιοφώνου μου ήταν το 90,9 (3ο πρόγραμμα) (η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα 3ο έπιανε μόνο το κινητούλιμ' emblush )......

Κάθε πρωί που κίναγα να πάω στη δουλειά λοιπόν, μέσα στο μισάωρο που έκανε να φτάσει το λεωφορείο άκουγα από συμφωνικά έργα μέχρι όπερα και ρεσιτάλ κιθάρας.... γενικά το 3ο ήταν πάντα συνδεδεμένο με ΜΜΜ... :P

Το μεσημέρι όταν τρώγαμε με τη μαμά πάντα είχαμε Flash (96,0) για ειδήσεις... (κι όποτε ήταν κι ο μπράδερ... SPOR FM :P )

Εδώ και κάτι μέρες το ξενυχτάμε με τη Γουιν με καψουροτράγουδα μεταξύ Flash και Τζερόνυμο (88,9) εκεί γύρω στις 2-3 τα ξημερώματα.... emcolgate

Σε κάτι παρακμιακές βόλτες με αμάξι άκουγα θέλοντας και μη Βίλλατζ (88,3)... και όποτε πήγαινα να γράψω μάθημα πουρνό-πουρνό (γκρρρρρ :angry: εφιαλτικές αναμνήσεις) άκουγα ΣΚΑΪ 100,3 τις κλασικές εκπομπές που όλοι οι ακροατές βρίζουν την κυβέρνηση επειδή δε φροντίζει να βρέξει εγκαίρως... :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(μερικοί εδώ μέσα έχουν κάνει ή θα'θελαν να κάνουν και τη δική τους εκπομπή στον αέρα.....

για αυτούς υπάρχει ένα θεματάκι με το τίτλο : βόλτα στα ερτζιανά.....

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=2337

( όπου ο καθένας φτιάχνει μια ωριαία ραδιοφωνική εκπομπή με 10-12 τραγούδια αγαπημένα ή σημαδιακά για αυτόν....

υγ: δεν μπόρεσα να κάνω εντιτ το πρωτο ποστ ,ειναι δυσνόητο λόγω γκριγλις ,αλλά αυτή ειναι η βασική ιδέα αυτού του τόπικ...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδω και λίγες εβδομάδες ανακάλυψα το πρόγραμμα που και η Winny σε προηγούμενο ποστ ανέφερε: το θέατρο στο ραδιόφωνο .....(για να μην το χάνω , βάζω ειδοποιήση και ...δεν κανονίζω τίποτα για τότε emblush )

...εκει παρουσιάζονται θεατρικά έργα, που έχουν ερμηνευτεί απο σημαντικούς ηθοποιούς , όπως Λαμπέτη, Χόρν, Κατράκης, Χατζηαργύρη,Παπαμιχαήλ κα....εχει κάτι το ιδιαιτερο να προσπαθείς να βρεις σε ποιο ηθοποιό ανήκει η φωνη που ακούς , αλλά και να "φτιάχνεις" στο μυαλό σου την εικόνα του σκηνικού, να φαντάζεσαι τη θέση, τις κινήσεις ,τις ματιές των ηθοποιών

....όταν η εικόνα περνά απο τα αυτί....

κατα άλλα, προσπαθώ επίσης να ειμαι πιστή στην εκπομπή του Περράκη 12-2 μμ στο Μελωδία, που διαμορφώνεται σύμφωνα με τις επιλογές και τα κέφια των ακροατών...

όταν πρωτοξεκίνησα να ακούω ραδιόφωνο συστηματικά (στις τάξεις γυμνασίου), άκουγα μανιώδως το Σκάι ....είχα πόρωση τότε να γινω δημοσιογράφος (εξέδιδαμε και εφημεριδούλα με την κολλητή )...και έπαιρνα μαθήματα απο τους μεγάλους διδασκάλους του χώρου αυτού....ξύπναγα πρωί-πρωί να ακούσω Τράγκα και Κακαουνάκη :splats:....δεν μπορω να σας πώ τι απογοήτευση ένιωσα οταν πρωτοείδα τον Κακαουνάκη (καλά μεγαλυτερη θα' παιρνα αν έβλεπα τότε τον Τράγκα) , αλλά αλλιώς τον είχα φανταστεί....

κάμια φορά, όταν μου λείπει μια φίλη μου που κάνει αγροτικό, βάζω και ακούω τον αγαπημένο της, τον Οδυσσέα Ιωάννου , 6-8 στο Μελωδία....όποτε λέει κάτι ωραίο , την παίρνω τηλέφωνο και της το μεταφέρω....

αυτά.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον... ακουω ραδιοφωνο αρκετες ωρες την ημερα. Παντα οταν κινουμαι με ΜΜΜ, γιατι οπως και η τζουλ, εχω αξεσουαρ ραδιοφωνο για το κινητο μου :D Αυτο λοιπον το αξεσουαρ εχει 9 μνημες... οι εξης:

1) Virgin

2) Village

3) Πολις

4) Galaxy

5) Kiss

6) Flash

7) Μελωδία

8) NET

9) Σταθμος (απο σημερα Διεση... αλλαξε ονομα, ή μαλλον απεκτησε ονομα)

Οποτε τι γινεται... οταν ο σταθμος που ακουω βαλει κατι που δεν μου αρεσει, απλα παταω την επομενη μνημη.

Επιπλεον στις μνημες, οταν με απογοητευουν ολες, παω στον Red και στον Love.

Απο εκπομπες... λοιπον... περυσι ακουγα μανιωδως τον πολις... ειχε πολυ ωραιες εκπομπες... το στυλ ειναι σαν μελωδια και σταθμος. Φετος ομως δεν εχουν αρχισει ακομα η ρουλα και ο κωστας το πρωι, οποτε οπως ειπα, περιφερομαι απο σταθμο σε σταθμο. Μου αρεσει αρκετα το πρωινο του βιλατζ και του γκαλαξι, αλλα το παραχεζουν στο μπλα μπλα και βαριεμαι βασικα, οποτε και αλλαζω σταθμο για να βρω τραγουδακια...

Πολυ καλες ειναι οι μεταμεσονυκτιες του σταθμου, του πολις και του μελωδια... Ενιοτε πολυ καψουρικες και δεν μου πολυαρεσει, αλλα συνηθως ειναι κοβω-φλεβες αλα Αλκινοος Ιωαννιδης.... ελπιζω να καταλαβατε :D

Για ενημερωση, οπως καταλαβατε, ΝΕΤ και Flash

αυτα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Virgin

2) Village

3) Πολις

4) Galaxy

5) Kiss

6) Flash

7) Μελωδία

8) NET

9) Σταθμος (απο σημερα Διεση... αλλαξε ονομα, ή μαλλον απεκτησε ονομα)

εγώ πάλι είμαι εδώ Πάτρα και δεν πιάνουμε τπτ σχεδόν.. το επίπεδο του ραδιοφώνου δεν είναι και τόσο υψηλό.. δεν λετε καμιά κουβεντούλα να βάλουν καμιά κεραία παραπάνω να πιάνουμε και εμείς τπτς

μόνο αυτά σε bold πιάνουμε... νομίζω δλδ...

εγώ πάλι ραδιόφωνο ακούω μόνο στο αυτοκίνητο... κάποτε και σπίτι αλλα δεν έχω πλέον στο δωμάτιο radio και έτσι πάπαλα....

ίσως κάποια στιγμή να πάρω ένα micro ηχοσύστημα... έχω βάλει στο μάτι ανά διαστήματα κάποια πολύ desingνάτα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιπλεον στις μνημες, οταν με απογοητευουν ολες, παω στον Red και στον Love.

Αζραούλημ' πες μου πλζ τη συχνότητα του Love και του Μελωδία γιατί βαριέμαι να ψάχνω.. :rolleyes: (από τότε που αλλάξανε οι συχνότητες έχει γίνει μπάχαλο....) emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κυρία, κυρία!!!!....να απαντήσω εγω ή θα περιμένεις τον Αζράι;;;; :)

MΕΛΩΔΙΑ: 99,2

love: 97.5

επίσης:

εν λευκώ: 87.7 ---απολαυστικός ο Κ.Τζόυμας

virgin : 88

village : 88.3

polis : 88.6

alpha sports : 89.2

εκκλησία της ελλάδος : 89.5

ciao: 89.8

902: 90.1

κανάλι 1: 90.4

galaxy: 92

λάμψη: 92.3

best: 92.6

kiss: 92.9

orange: 93.2

kosmos: 93.6

επικοινωνία : 94

ξένιος: 94.3

σπορ fm : 94.6

ρυθμός: 94.9

ΕΡΑ3: 95.6/ 90.9

FLASH: 96

CAPITAL: 96.3

PROFIT : 96.6

ROCK FM: 96.9

ANTENNA : 97.2

Αθηνα 9,84: 98.3

SUPER STAR : 98.6

ALPHA RADIO: 98.9

MUSIC PLANET : 99.5

ΣΚΑΪ: 100.3

ΔΙΕΣΗ(ΣΤΑΘΜΟΣ): 101.3

ΕΡΑ ΣΠΟΡ: 101.8

ΣΦΑΙΡΑ: 102.2

ΝΙΤΡΟ : 102.5

ΕΡΑ 2: 103.7

ΝΕΤ: 105.8

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και ποια θα μπορουσα να ακουσω απο το νετ;

-- ΜΕΛΩΔΙΑ: http://www.melodia.gr/4dcgi/news/mel/frontpage_melodia

--ΔΙΕΣΗ (ΣΤΑΘΜΟΣ): http://www.stathmos.gr/

--Κρατικά : http://www.ert.gr/radio/

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν σερφάρω το ίντερνετ θα ακούω μελωδία ή σταθμό ή κάποιο σταθμό από irc (tnt radio ή ότι άλλο βρω). Από εκπομπές ακούω πάντα εκπομπές φίλων μου στα διάφορα ραδιόφωνα των Ιωαννίνων :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποτε για να κάνεις ραδιόφωνο χρειαζόταν έμπνευση, μια καλή δισκοθήκη, μια γλυκιά φωνή και μεράκι. Πλέον, αρκεί μια database με έτοιμα και προεπιλεγμένα τραγούδια, έμπνευση και φωνή είναι optional μια και σπάνια μιλάνε αλλά και όταν μιλάνε λένε μαλακίες και όσο για μεράκι... αυτό αντικαταστάθηκε από το σταριλίκι του ραδιοφωνικού "παραγωγού". Δε μιλώ βέβαια για τις ενημερωτικές συχνότητες, αλλά για τις μουσικές, όπου βρίσκω την κατάσταση απαράδεκτη, τις επιλογές περιορισμένες και τους "παραγωγούς" απλούς διεκπεραιωτές.

Ακούω μόνο κάποιες σπιρτόζικες φωνούλες στον sport fm (Χαραλαμπόπουλος rules, ακόμα και για όσους δε γνωρίζουν από αθλητικά), Red και όπου τύχει να παίζει ροκ. Δυστυχώς όμως δεν παίζει -σχεδόν- πουθενά.

Οι εποχές του παλιού Rock FM, του Ροδον FM και του Sky Rock έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.. Αλλά ακόμα και ο "πολύς" Capital του Πολυχρονίου, με την ώρες ώρες ψαγμένη του προσέγγιση, έκλεισε. Το 96.3 ανήκει, tik-tak μου, πλέον στον Red.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι σας έχω;;τι σας έχω;;

βρήκα τη διέυθυνση http://www.radiofono.gr,στην οποία αναφέρονται οι ψηφιακοί ραδιοφωνικοί σταθμοί της Ελλάδος....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι σας έχω;;τι σας έχω;;

βρήκα τη  διέυθυνση http://www.radiofono.gr,στην οποία αναφέρονται οι ψηφιακοί ραδιοφωνικοί σταθμοί της Ελλάδος....

τώρα μιλάς σωστά emgoal

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup (δεν προλάβαμε να γράψουμε και ξετσούμισε το μικρό!)emarupemthanxemrockon ...Είσαι emstar:wub::wub::wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το radiofono.gr ειναι πολυ καλο σαιτ. Ενημερωνεται συχνα...

Θα το εγραφα κι εγω, αλλα με προλαβε η τικ τακ...

Οσον αφορα στην πατρα, υπαρχει σιγουρα ο κισσ και ο μελωδια, υπαρχει ο τζερονιμο και αν θυμαμαι καλα, υπαρχει και ο γκαλαξι (αλλα μην με ρωτησεις συχνοτητα, γιατι θα σε γελασω, αφου για αγνωστο σε μενα λογο, σε καθε πολη, οι πανελλαδικοι σταθμοι αλλαζουν συχνοτητα...)

Τεσπα... το ραδιο ναυπακτος, αν θυμαμαι καλα ειναι καλος σταθμος.... και καποια αλλα τοπικα πατρινα, αλλα πανε χρονια πια και τα εχω ξεχασει...

Να μαθω τους σταθμους ηταν ενα απο τα πρωτα πραγματα που εκανα οταν πηγα πατρα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χτες το πρωί και καθώς είμαι στο αυτοκίνητο περιμένωντας... τυχαία βάζω kiss fm.. ακούω την τραγική για μένα φωνή του Παπαννοτα (άν γράφεται έτσι) και ακούω .. πρωινό ξύπνημα... πάρτε και τηλ και πείτε ποιον θέλετε να ξυπνήσετε την επόμενη μέρα στις 7 το πρωι live on radio χι χι emdevil

Έχω να πειράξω πολυυυ κόσμο :lol::P

Όχι τίποτα άλλο .. δε μπορούν να σου πουν και τίποτα.. το πολύ πολύ να το κάνουν και σε μένα.. αλλά σιγά ξυπνάω :bloodomen::P

¨

Όπως είπα δεν ακούω radio συνέχεια .. μόνο στο αυτοκίνητο.. μπορεί να έχει ξαναγίνει.. εμένα πάντως με ξάφνιασε :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μεγάααααααααλη διαφορά, τι να σ'πω!!! :P (στις 6 μπορεί να μην έχω ξυπνήσει, αλλά και στις 7 για μένα είναι εξίσου βάρβαρη ώρα :bloodomen: )
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για αυτούς που ακούνε τέτοιου είδους μουσική (γιατί μου είστε της κουλτούρας και της διαννόησης όλοι εδώ μέσα :P ) πολύ καλή εκπομπή τα πρωινά είναι του Βασίλη Δρυμούση στο Sfera 102,2. (7 - 10 π.μ)

Την ίδια ώρα, στο Ρυθμό 94,9, παίζουν οι Μάκης Πουνέντης και Κατερίνα Ζαρείφη (δεν είμαι σίγουρη ότι γράφω σωστά το επίθετο) κάνουν αρκετά καλή πλάκα, στην αρχή σε εκνευρίζει λίγο η Ζαρείφη αλλά στην πορεία συνηθίζεται.

Τα άθλια, πανάθλια πρωινά (ίδια ώρα) είναι του Λάμψη και του Village, και στα δύο υπάρχουν δύο υστερικές εκφωνήτριες με απαίσια, ή καλύτερα, εκνευριστική φωνή.

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.