Jump to content

Επιλέγοντας χειρουργική ειδικότητα


Recommended Posts

15 λεπτά πριν, kopritis said:

ΔΕΝ υπάρχει ειδικότητα αυτή την στιγμή στην Ελλάδα, εκτός της Γενικής Ιατρικής, που να προσφέρει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση.

Ομιλώ για κάποιον που δεν έχει κληροδοτηθέν Ιατρείο/κονέ κτλ.

Με μια επιφύλαξη καθως δεν γνωρίζω ΟΟΟΛΕΣ τις ειδικότητες, έχω μια γενικότερη γνώση (σε αντίθεση με τον μέσο 'Ελληνα ιατρό που ξέρει μόνο τα της ειδικότητάς του), ειδικά για τις χειρουργικές.

Γενική  Χειρουργική ; Αν δεν διοριστείς λόγω υγείας ως ΕπιΒ, τι σε περιμένει ; επικουριλίκι στην επαρχία ! Ή κατσε παρατασιακός για χρόνια !

Οπότε μιας και δεν έχεις καποιο background (αλλιώς δεν θα ρωτούσες εδώ), επέλεξε αυτή που γουστάρεις και ο Θεός βοηθός.

Ετσι κι αλλιως σε καμμια 10ετία που θα βγεις εσύ στην αγορά εργασίας, μπορεί οι συνθήκες να έχουν αλλάξει.

 

Για τη χειρουργική λογικό μου ακούγεται αυτό που λες. Για αναισθησιολογία έχεις να πεις κάτι/γνωρίζεις;
Όσον αφορά τη γενική ιατρική θεωρείς ότι όντως προσφέρει αποκατάσταση; Γιατί από τη μια ΠΦΥ δεν πολυ υπάρχει, από την άλλη σε ιδιωτικό ιατρείοόλοι σε παθολόγο δεν θα πάνε; Κατα τ'αλλα μαρέσει πολύ σαν φιλοσοφία η γενική ιατρική.

Θα πω και κάτι λίγο άσχετο. Ιατροδικαστική δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να θέλει να την ακολουθήσει. Και άδικο δεν έχουν, μακάβριο επάγγελμα, πολλές φορές δύσκολες συνθήκες, ωράριο φαντάζομαι κακό.. λένε στο δημόσιο οι θέσεις είναι λίγες, αλλά αν δεν πάει κανείς τελικά, αυτές οι θέσεις δεν θα είναι διαθέσιμες; Όχι ότι με ενδιαφέρει αλλά το έχω περιέργεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 ώρες πριν, Kalamari said:



Θα πω και κάτι λίγο άσχετο. Ιατροδικαστική δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να θέλει να την ακολουθήσει. Και άδικο δεν έχουν, μακάβριο επάγγελμα, πολλές φορές δύσκολες συνθήκες, ωράριο φαντάζομαι κακό.. λένε στο δημόσιο οι θέσεις είναι λίγες, αλλά αν δεν πάει κανείς τελικά, αυτές οι θέσεις δεν θα είναι διαθέσιμες; Όχι ότι με ενδιαφέρει αλλά το έχω περιέργεια.

Αγαπητε αν θες να δεις το potential της Ιατροδικαστικης ως ειδικοτητα (δηλαδη πώς θα μπορουσε να ειναι μια γαματη ειδικοτητα) ψαξε τον Αναστασιο Θεοδωριδη στο facebook και παρακολουθα τα ποστ του μολις ανοιξουν τα Δικαστηρια. Ο ανθρωπος γουσταρει την ειδικοτητα, ειναι τοπ σε αυτο που κανει τοσο που ξεφτιλιζει (απο πλευρας γνωσεων) τους «καμποσους» καθηγητες και ανικητος στις αιθουσες δικαστηριων. Σε κανει να θες να κανεις κι εσυ Ιατροδικαστικη. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

44 λεπτά πριν, kerbit_88 said:

Αγαπητε αν θες να δεις το potential της Ιατροδικαστικης ως ειδικοτητα (δηλαδη πώς θα μπορουσε να ειναι μια γαματη ειδικοτητα) ψαξε τον Αναστασιο Θεοδωριδη στο facebook και παρακολουθα τα ποστ του μολις ανοιξουν τα Δικαστηρια. Ο ανθρωπος γουσταρει την ειδικοτητα, ειναι τοπ σε αυτο που κανει τοσο που ξεφτιλιζει (απο πλευρας γνωσεων) τους «καμποσους» καθηγητες και ανικητος στις αιθουσες δικαστηριων. Σε κανει να θες να κανεις κι εσυ Ιατροδικαστικη. 

Η αλήθεια είναι πως τον έχω ακουστά, όπως και έναν καθηγητή που είχα ακούσει διαλέξεις του και πραγματικά σε έκανε να κρέμεσαι από τα χείλη του. Θα θελα να ακούσω κάποιον που ειδικεύεται ως ιατροδικαστής τι πλάνο έχει. Θεωρώ ότι σε αυτή την ειδικότητα πας αρκετά εστιασμένα. Ενώ σε άλλες όπως η παθολογία φαντάζομαι μπορεί να πάει και κάποιος που δεν ξέρει τι του αρέσει/

Ιατροδικαστής δεν θα γινόμουν ποτέ νομίζω. Θεωρώ έχει πιο πολύ πόνο από όσο μπορώ να αντέξω. Αλλά έχω περιέργεια για αυτή την ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.