Jump to content

Επιλέγοντας χειρουργική ειδικότητα


Recommended Posts

Είμαι σε αναζήτηση ειδικότητας και αρκετά μπερεμένος. Θεωρώ πως η κλίση μου είναι στις χειρουργικές ειδικότητες γιατί μου αρέσουν οι επεμβατικές διαδικασίες και με γοητεύουν σαν αντικείμενα. Για αντίστοιχο λόγο θα βαλω και την αναισθησιολογία στο παιχνίδι. Όμως πραγματικά δεν μπορώ να διαλέξω ή να καταλάβω τις διαφορές στην καθημερινότητα και τις δυσκολίες. Ποιες θεωρούνται πιο εύκολες και ποιες πιο δύσκολες (dexterity, διάρκεια χειρουργείων); Από πλευράς lifestyle είναι όλες μια ισοπέδωση ή υπάρχει μια διαβάθμιση; Η ηλικία πόσο εμπόδιο είναι; Είμαι 30 χρονών τώρα και στα επόμενα 2 χρόνια θα ξεκινήσω ειδικότητα. Γιατί θα πει κάποιος όσο νεώτερος τόσο το καλύτερο, αλλά το καθιστά απαγορευτικό μια χειρουργική ειδικότητα να ξεκινήσει στα 32; Επικεντρώνομαι στις εξής ειδικότητες: ΓΧ, ΣΠΓΧ, ΘΧ, ΝΧ. Μετά την ειδικότητα η αποκατάσταση είναι τόσο χάλια όσο ακούω; Έχω δει πολλά θέματα για τις επιμέρους ειδικότητες αλλά είναι κάπως outdated.. Από το 2005 που είναι πάνω κάτω η χρονολογία των θεμάτων μας χωρίζει 1,5 δεκαετία, μνημόνια και η πρόοδος της επιστήμης και της τεχνολογίας. Αν κάποιος έχει διάθεση/όρεξη να μου πει 2 πράγματα θα ήμουν ευγνώμων. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά για όποια ειδικότητα και να ρωτήσεις δε θα ακούσεις και πολύ θετικά πράγματα  καθώς η ανεργία είναι μεγάλη και λίγοι είναι αυτοί που καταφέρνουν να εξασκουν την ειδικότητα που επέλεξαν στο βαθμό που θα ήθελαν. Δηλαδή ένας μεγάλος αριθμός γίνονται βοηθοί κάποιου γνωστού μεγαλοχειρουργου στον ιδιωτικό τομέα και απλά ανοίγουν και κλείνουν τα τραύματα ή γίνονται νυχτοφυλακες (εφημερίες σε ιδιωτικές κλινικές).Άλλοι γίνονται επικουρικοι, δηλαδή χειρότερα από ειδικευόμενο για να κάνουν τη λάντζα ή επιμελητές β που τρώνε ότι αποφάγια αφήνουν οι διευθυντές από πάνω τους. Άλλη λύση οι θέσεις σε μικρότερες κλινικές στην περιφέρεια όπου μπορεί να έχεις μεγαλύτερη αυτονομία, αλλά και πάλι όχι τα μεγαλεπήβολα χειρουργεία που ονειρεύεσαι. 

Βέβαια κάνεις δεν ξέρει πως θα είναι η κατάσταση σε 8 χρόνια που θα τελειώσεις, πόσοι θα έχουν φύγει, τι θέσεις ή ανάγκες θα υπάρχουν.

 

Οι πολύ εξειδικευμένες ειδικότητες (νχ,  θχ κτλ) έχουν ελάχιστες πιθανότητες αποκατάστασης γιατί υπάρχουν λίγες θέσεις και ο,α τα περιστατικά πάνε σε 5 10 μεγαλογιατρους.  

 

Η γχ έχει περισσότερες διεξόδους. 

 

Η ηλικία δεν αποτελεί πρόβλημα πιστεύω. Θα τελειώσεις στα 40, δεν είναι τραγικό. 

 

Το ταλέντο dexterity κτλ αποτελούν μπαρούφες συνήθως. Πολύ περισσότερο ταλέντο χρειάζεται για να παίξεις κιθάρα πάρα να κάνεις μια επέμβαση. Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν ταλέντα και χειρουργοι με χάρισμα, αλλά εάν έχεις μια σωστή βάση θεωρίας, είσαι ήρεμος και δεν κάνεις υπερβολές θα γίνεις ένας καλός χειρουργός. 

Τροποποιήθηκε από John62
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@John62

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Φαντάζομαι η ανεργία είναι άγχος για πολλούς. Προσωπικά η Ιατρική είναι το όνειρο μου και δεν θα το αφήσω για τίποτα. Δουλεύω 5 χρόνια ως οδοντίατρος, η δουλειά μου είναι ευχάριστη (υπάλληλος αλλά με ικανοποιητικό μισθό) αλλά η ιατρική πάντα με έτρωγε και το πάλευα χρόνια να μπω. Τι  παίζει με τις χειρουργικές ειδικότητες δεν πολύ ξέρω για αυτό προσπαθώ να μάθω. Θα ήθελα να δουλεύω σε νοσοκομείο, όχι να ιδιωτεύω και αν είχα επιλογή σε δημόσιο γιατί τα εκτιμώ περισσότερο. Λόγω της οδοντιατρικής σκέφτομαι και τη γναθο αλλά είναι κορεσμένη. Από την άλλη για την αναισθησιολογία έχω ακούσει τα χειρότερα (μηνύσεις, άγχος, μηδενική αναγνώριση από τον ασθενή) αλλά σαν αποκατάσταση είναι καλύτερη. Και το εξωτερικό αν και δεν είναι πρώτη επιλογή υπάρχει στο μυαλό μου (Σουηδία συγκεκριμένα που έχω καταγωγή).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα είσαι πολύ καλύτερα οικονομικά με καλύτερη ποιότητα ζωής σαν οδοντίατρος. Grass is always greener αλλά εμείς λέμε τι μαλακία κάναμε που δεν γίναμε οδοντίατροι, εσύ θες να το πας από την ανάποδη. Τι να σου πω, τουλάχιστον αν δεις ότι δεν ήταν αυτό που ονειρευόσουν μπορείς πάντα να γυρίσεις στο ιατρείο σου σαν οδοντίατρος. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 λεπτά πριν, Mindtrapper said:

Θα είσαι πολύ καλύτερα οικονομικά με καλύτερη ποιότητα ζωής σαν οδοντίατρος. Grass is always greener αλλά εμείς λέμε τι μαλακία κάναμε που δεν γίναμε οδοντίατροι, εσύ θες να το πας από την ανάποδη. Τι να σου πω, τουλάχιστον αν δεις ότι δεν ήταν αυτό που ονειρευόσουν μπορείς πάντα να γυρίσεις στο ιατρείο σου σαν οδοντίατρος. 

Καλύτερη ποιότητα ζωής και καλύτερα οικονομικά είναι για λίγους οδοντιάτρους. Να είσαι καθηγητής, να έρχονται όλοι σε εσένα επειδή βλέπουν καθηγητής, να δουλεύουν για σενα μεταπτυχιακοί που θεωρούν θα φτιάξουν την καριέρα τους και εσύ κύριος να δουλεύεις κάποιες ώρες τη μερα και να θησαυρίζεις. Κατα τ'αλλα, οι περισσότεροι οδοντίατροι δεν έχουν βοηθούς (που πλέον μιλάμε για οδοντιατρική 4 χειρών) και πρέπει εσύ να τρέχεις για όλα, να δουλεύεις ασταμάτητα, να έχεις διαρκώς εξελισσόμεναυλικά και να πληρώνεις σεμινάρια από την τσέπη σου. Το 90 και αρχές 2000 μπορεί να έβγαζες καλά λεφτά, πλέον όχι. Σκέψου έναν παθολόγο που κυρίως γράφει φάρμακα και έναν οδοντίατρο. Ο παθολόγος ένα κρεβάτι χρειάζεται και απλά επαναλαμβάνει συνταγές και μπορεί να χει κανά τυχερό κανά 20ρικο από δω κ απο εκεί και στο μήνα να βγαίνει κανένα συμπαθητικό ποσό. Ο οδοντίατρος θέλει 50.000 ευρώ το λιγότερο για να ανοίξει ιατρείο. Πρέπει όσο δουλεύεις να είσαι πολύ προσεκτικός στις κινήσεις σου και είναι φουλ λεπτοδουλειά. Τα χέρια σου θα έχουν συνέχεια σάλια, τα μαλλιά σου όλο και κάτι θα αρπάξουν από το αεροζόλ και θα φοβάσει και φέσια. Αυτά τα λέω απλά για να διαλύσω τον μύθο ότι σαν οδοντίατρος θα βγάζεις καλά λεφτά και με καλύτερη ποιότητα ζωής. Στην Ελλάδα του 2021 όχι.

Εξάλλου ο γναθοχειρουργος συνδυάζει και τα δύο. Ξέρω αυτή τη γκρίνια που λες σε κάποιον γιατρό ότι θες να γίνεις γιατρός και σου λένε ότι είναι χάλια.  Και εμείς οι οδοντίατροι το κάνουμε αν μας πει κάποιος ότι θέλει να γίνει οδοντίατρος.

Πάντως σαν σπουδές θεωρώ πιο εύκολες της ιατρικής και έχεις την πολυτέλεια να ειδικευτείς και να πληρώνεσαι. Για να γίνεις ορθοδοντικός πρέπει να πληρώσεις δίδακτρα 35.000 ευρώ και αυτό το διάστημα να μη δουλεύεις κιόλας, οπότε αν δεν είσαι οικονομικά όχι άνετος, αλλά πολύ άνετος απλά ξέχνα το. Επίσης στην ιατρική θεωρώ ότι μπορείς να νιώσεις ότι προσφέρεις (αν διαλέξεις τέτοιο πόστο). αλλά όπως και να χει, αν κάποιος έχει όνειρο/είναι αποφασισμένος για κάτι θα το κάνει. Οπότε για αυτές τις ειδικότητες θα ήθελα μερικές δευκρινήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ν/χ και θ/χ απλα ξεχασε τες ειναι σεχτα και δεν ανηκεις εκει .

κανε μια επιλογη και ακολουθησε την , προχειροητες τυπου το πρωι γαστρο και το βραδυ σφραγισματα δεν υπαρχουν .

το μεγαλυτερο ερωτημα δεν ειναι τι αλλα το που . 

αν θες λεφτα πανε ανοιξε ενα οδοντιατρειο με μια εξειδικευση στην επαρχεια = ΠΟΛΗ ΜΕ 40.000 ΤΟ ΠΟΛΥ και βαζε τα λεφτα σε μαυρες σακουλες 

τωρα αν θες να προσφερεις καντο για την οικογενεια σου γτ κανεις αλλος δεν θα το εκτιμησει .

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ δε θέλω σε καμμία περίπτωση να φανώ αρνητικός αλλά στις ειδικότητες που θες, θα ξεχάσεις τι σημαίνει σπίτι, γιατί πολύ απλά το σπίτι σου θα είναι το νοσοκομείο(και δεν είναι σχήμα λόγου).Θα ξεκινάς χειρουργείο 7 το πρωί κ μπορεί να είσαι στο OR μέχρι τις 10 το βράδυ (σε ημερα χωρίς εφημερία ) με δυο 15λέπτα διαλείμματα. Αν είσαι διατεθειμένος να το υποστείς αυτό,μετά θα βρεθείς αντιμέτωπος με το θέμα της -μη- εκπαίδευσης.Ειδικά αν δεν έχεις κάποιον γνωστό να σε προωθήσει, πολύ δύσκολα θα βγεις αυτόνομος απο Ελλάδα.Άρα, βάλε κ αλλά 2 χρονάκια εξωτερικό . Όσο για τις θέσεις σε δημόσιο είναι οι περισσότερες πιασμένες…Το καλύτερο που θα σε συμβούλευα είναι να βρεις κάποιον αξιόπιστο ειδικευόμενο να στα πει όπως έχουν τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 λεπτά πριν, moudou said:

τωρα αν θες να προσφερεις καντο για την οικογενεια σου γτ κανεις αλλος δεν θα το εκτιμησει .

 

Αυτό για τη σέχτα που λες δυστυχώς το έχω ακούσει. Αλλά σκέφτομαι και το εξωτερικό (να έκανα ειδικότητα στη Σουηδία ή και να ζούσα εκεί, έχω φίλους και συγγενείς εκεί). Παρόλα αυτά ναι δεν ξεκινάει καλά αν ξέρεις ότι είναι κλίκα μια ειδικότητα. Όσον αφορά για το ωράριο που ξέρω ότι έχεις δίκιο, πληρώνονται παραπάνω;  Γιατί όλο ακούω για χρωστούμενες εφημερίες. Στη Σουηδία (σορυ που όλο αυτη αναφέρω αλλά από εκεί ξέρω), όταν έχουν διάλειμμα τα παρατάνε όλα οι γιατροί (το οποίο με σκαλώνει φουλ).

Το οδοντιατρείο δεν το θέλω σαν λύση, δεν με τρελαίνει η ιδέα. Δεν είπα ότι θα κάνω σφραγίσματα, είπα σκέφτομαι τη γνάθο γιατί αξιοποιώ και τα 2 πτυχία και μπορώ να κάνω χειρουργική. Οι γναθο δεν κάνουν σφραγίσματα,δεν επιτρέπεται να κάνουν σφραγίσματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 λεπτά πριν, heydoc said:

Αγαπητέ δε θέλω σε καμμία περίπτωση να φανώ αρνητικός αλλά στις ειδικότητες που θες, θα ξεχάσεις τι σημαίνει σπίτι, γιατί πολύ απλά το σπίτι σου θα είναι το νοσοκομείο(και δεν είναι σχήμα λόγου).Θα ξεκινάς χειρουργείο 7 το πρωί κ μπορεί να είσαι στο OR μέχρι τις 10 το βράδυ (σε ημερα χωρίς εφημερία ) με δυο 15λέπτα διαλείμματα. Αν είσαι διατεθειμένος να το υποστείς αυτό,μετά θα βρεθείς αντιμέτωπος με το θέμα της -μη- εκπαίδευσης.Ειδικά αν δεν έχεις κάποιον γνωστό να σε προωθήσει, πολύ δύσκολα θα βγεις αυτόνομος απο Ελλάδα.Άρα, βάλε κ αλλά 2 χρονάκια εξωτερικό . Όσο για τις θέσεις σε δημόσιο είναι οι περισσότερες πιασμένες…Το καλύτερο που θα σε συμβούλευα είναι να βρεις κάποιον αξιόπιστο ειδικευόμενο να στα πει όπως έχουν τα πράγματα.

Αν επιτρέπεται, εσυ τί ειδικότητα έχεις; Πρόσφατα έτυχε και δούλευα 12 ώρες, κοιμόμουν και βασικά ξαναπήγαινα για δουλειά. Υπήρχαν στιγμές που μου ρχοταν να βάλω τα κλάματα, όχι γιατί ηταν πολλές οι ώρες (που οκ έφταιγε και αυτό), αλλά γιατί ένιωθα ότι δεν κάνω κάτι χρήσιμο. Είμαι λίγο φλώρος, δεν είμαι του να βγαίνω για ποτάρες και ιστορίες οπότε δεν έχω τέτοια θέματα. Όσες φορές έχω υπάρξει σε ΤΕΠ (σαν φοιτητής) μπορώ να πω ήταν συναρπαστικό. Θα μου πεις προφανώς ναι και τι θες επειδή το δες 10 φορές ξέρεις αν σαρέσει; Θυμάμαι που "πάσχιζα" να νιώσω ότι μαρέσει κατι οδοντιατρικό. Και τι ωραία που είναι τα σφραγίσματα και "θεραπεύεις" την τερηδόνα. Και τι ωραία που είναι η περιοδοντολογία κοίτα τι μπορείς να μάθεις από τα ούλα (πχ η λευχαιμία θα κάνει αυτόματη ουλορραγία αλλά βασικά μετρημένα κουκιά είναι όλα αυτά τα σημεία από το στόμα) αα και τι τέλεια που είναι η στοματολογία θα κάνεις έγκαιρη διάγνωση του καρκίνου (βέβαια την βιοψία θα την δει παθολογοανατόμος, χημειοθεραπεία ο ογκολόγος και χειρουργική εξαίρεση ο γνάθο και εσύ θα νομίζεις ότι κάτι έκανες). Όταν μπήκα σε ΤΕΠ για πρώτη φορά λέω όπα εδώ είσαι μην το ψάχνεις. Οπότε, όλη αυτή την φλυαρία την λέω για να σου πω ότι ιατρική μπήκα πολύ συνειδητά επειδή ήταν κάτι που το αγαπούσα και το αγαπάω και όχι επειδή είχα τα μόρια, επειδή είχα μπαμπά μεγαλογιατρό ή οτιδήποτε. Ειδικευόμενους χειρουργούς ξέρω δύο, ο ένας είναι όλα στα @@ του, μια χαρά τα βρίσκει (νομίζω όταν λέμε χασάπη αυτόν εννοούμε), ή άλλη όλο λέει ότι είναι μεγάλο λάθος να γίνει κάποιος χειρουργός (παρόλα αυτά έχει γίνει τσιράκι καθηγητή και κάνει και διδακτορικό άρα κάτι έχει στο μυαλό της).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12 ωρες περνουν σαν νερο , το μυαλο ξεχνιεται το σωμα ομως θυματε 

κανε κατι που να εχει ιδιωτικο γραφειο και οχι αποκλειστικα χειρονακτικη εργασια 

ωριλα ειναι μια τετοια επιλογη για παραδειγμα 

γναθο ειναι και γαμω τις ειδικοτητες οχι ομως στην ελλαδα 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Kalamari said:

Όσον αφορά για το ωράριο που ξέρω ότι έχεις δίκιο, πληρώνονται παραπάνω;  Γιατί όλο ακούω για χρωστούμενες εφημερίες.

Όχι βέβαια, σε κανονική μέρα σου λέει μπορεί να τύχει αυτό, όχι όταν είσαι εφημερία. Μέρα δηλαδή που τυπικά το ωράριο σου τελειώνει 15:00. Υπερωρίες δεν υπάρχουν. Ρεπό επίσης δεν υπάρχουν. Έχει τύχει να κάτσω 3.5 μέρες σερί στο νοσοκομείο. 1η μέρα γενική εφημερία 8-8. Δεύτερη μέρα κανονικά το ωράριο αλλά και χειρουργείο μέχρι 23:00. Κοιμήθηκα μέσα και την επόμενη μέρα εφημέρευα πάλι. Μπήκα Τετάρτη πρωί και έφυγα Σάββατο μεσημέρι. Και δεν είναι κάτι που είναι απίθανο να σου συμβεί, αν είναι λίγοι οι ειδικευόμενοι σου συμβαίνει πολύ άνετα.

Τροποποιήθηκε από Mindtrapper
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, moudou said:

12 ωρες περνουν σαν νερο , το μυαλο ξεχνιεται το σωμα ομως θυματε 

κανε κατι που να εχει ιδιωτικο γραφειο και οχι αποκλειστικα χειρονακτικη εργασια 

ωριλα ειναι μια τετοια επιλογη για παραδειγμα 

γναθο ειναι και γαμω τις ειδικοτητες οχι ομως στην ελλαδα 

ΩΡΛ έχει μεγάλη επικλαλυψη με γνάθο και θα προτιμούσα να ήμουν γνάθο από τα 2. Όταν δούλευα 12 και ωρες είχα ταχυπαλμίες το βράδυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Mindtrapper said:

Όχι βέβαια, σε κανονική μέρα σου λέει μπορεί να τύχει αυτό, όχι όταν είσαι εφημερία. Μέρα δηλαδή που τυπικά το ωράριο σου τελειώνει 15:00. Υπερωρίες δεν υπάρχουν. Ρεπό επίσης δεν υπάρχουν. Έχει τύχει να κάτσω 3.5 μέρες σερί στο νοσοκομείο. 1η μέρα γενική εφημερία 8-8. Δεύτερη μέρα κανονικά το ωράριο αλλά και χειρουργείο μέχρι 23:00. Κοιμήθηκα μέσα και την επόμενη μέρα εφημέρευα πάλι. Μπήκα Τετάρτη πρωί και έφυγα Σάββατο μεσημέρι. Και δεν είναι κάτι που είναι απίθανο να σου συμβεί, αν είναι λίγοι οι ειδικευόμενοι σου συμβαίνει πολύ άνετα.

είναι άσχημο να συμβαίνει αυτό και δεν νομίζω ότι είναι κάτι καινούριο ούτε κάτι που πρόκειται να αλλάξει.. εσύ τι ειδικότητα έχεις; (αν επιτρέπεται)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, Mindtrapper said:

Χειρουργική.

θα ήθελα να σε ρωτήσω τότε, όσον αφορά τις πρακτικές δεξιότητες θεωρείς είναι κάτι που ή το χεις ή δεν το χεις ή καλλιεργείται; Με άλλα λόγια κάποιος που θέλει να γίνει χειρουργός, έχει την αμφιβολία μη τυχόν και δεν είναι καλός; Επίσης από όλες τις χειρουργικές, ποια θεωρείς ότι έχει καλύτερες προοπτικές αποκατάστασεις; η γενική; γιατί ΝΧ, ΘΧ από ότι είπαν εδώ είναι "κλίκες". Επίσης για κάποιο λόγο νιώθω ότι κανείς δεν αναφέρει/ασχολείται με τη γναθο, σαν να μην υπάρχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, Kalamari said:

θα ήθελα να σε ρωτήσω τότε, όσον αφορά τις πρακτικές δεξιότητες θεωρείς είναι κάτι που ή το χεις ή δεν το χεις ή καλλιεργείται; Με άλλα λόγια κάποιος που θέλει να γίνει χειρουργός, έχει την αμφιβολία μη τυχόν και δεν είναι καλός; Επίσης από όλες τις χειρουργικές, ποια θεωρείς ότι έχει καλύτερες προοπτικές αποκατάστασεις; η γενική; γιατί ΝΧ, ΘΧ από ότι είπαν εδώ είναι "κλίκες". Επίσης για κάποιο λόγο νιώθω ότι κανείς δεν αναφέρει/ασχολείται με τη γναθο, σαν να μην υπάρχει.

1. Δεν υπάρχει Γενική Χειρουργική, Χειρουργική λέγεται. Μην με τριβελίζεις τώρα... 😛 

2. Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά αλλά η Χειρουργική σίγουρα δεν έχει την καλύτερη αποκατάσταση. Ούτε σαν ιατρείο (που ουσιαστικά δεν έχεις), ούτε σαν €€/ώρα. Επαναλαμβάνω δεν ξέρω σίγουρα, αλλά ουρολογία, ωρλ, γυναικολογία είναι σίγουρα καλύτερα. Σε γενικές γραμμές πάντα, τι μπορεί να κάνει κάποιος χωρίς στημένο ιατρείο/κλίκες κτλ εννοώ.

3. Αν έχεις ταλέντο σε κάποιο μουσικό όργανο πιστεύεις ότι θα γίνεις ποτέ άριστος μουσικός αν δεν παίζεις αμέτρητες ώρες την ημέρα; Από την άλλη, αν δεν έχεις ταλέντο αλλά παίζεις 12 ώρες την ημέρα κάθε μέρα πιστεύεις ότι μετά από χρόνια θα είσαι κακός; Δεν υπάρχει κάτι στις χειρουργικές (που λες και εσύ 😆) που να μην μπορεί να κάνει ο οποισδήποτε. Το δύσκολο είναι να ξέρεις καλά την θεωρία και την ανατομία, τα υπόλοιπα είναι απλά practice. Αν μάθεις τα βασικά μπορείς να κάνεις ένα χειρουργείο μόνος σου, αν έχεις κάποιον να σου λέει κάνε αυτό, κόψε εκεί, ράψε εκεί. Δεν είσαι όμως χειρουργός έτσι (ακόμα). Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και εμένα αν μου δώσεις τα εργαλεία σου και μου λες  βήμα βήμα μπορώ να κάνω ένα σφράγισμα, αλλά δεν είμαι οδοντίατρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα φιλε..

Απο τον τροπο που γραφεις και τις αποριες που εκφραζεις καταλαβαινει κανεις( ή εγω αν προτιμας)

οτι δεν εχεις ιδιαιτερη επαφη με τις χειρουργικες ειδικοτητες στην ελλαδα...

 

Ποιος ειμαι εγω που στο λεει αυτο;;;Προσφατως ειδικος Χειρουργικης σε πολυ μεγαλο νοσοκομειο της Αττικης..

Ξεκινωντας θα σου πω οτι οι ειδικοτητες ΓΧ,ΝΧ,ΘΧ εχουν πολυ μικρη ή ακομα και μηδενικη αναμονη...

Προφανως γ αυτο υπαρχει καποιος λογος,με προφανεστερο τον παραγοντα της αποκαταστασης σε συνδιασμο με τα τραγικα ωραρια-συνθηκες εντος αλλα και μετα την ειδικοτητα.

Απο τις τρεις παραπανω η πιο versatile για μετα ειναι η ΓΧ καθως ειναι ειδικοτητα κορμου και μπορεις να χωθεις μετα σε ΜΕΘ,ΤΕΠ,επικουρικο επαρχια και αλλες τετοιες προνομιουχες θεσεις..

Υπαρχει και η επιλογη να κανεις εφημεριες σε ιδιωτικο για 1300 ευρω ..

Βεβαια ειναι και η σκληροτερη απο ολες κατα τη διαρκεια της ειδικοτητας,καθως για εξι χρονια ξεχνας ωραρια και διακοπες..

Ισως χρειαστει να εξετασεις 90 ατομα σε μερα γενικης εφημεριας μονος σου στα τεπ,στο συνολο των 200..

Ισως χρειαστει να μεινεις ως τις 12 τη νυχτα για να κανεις μια λαπαροσκοπικη χολη ..

Ισως δεις αλλους με καλυτερες ακρες απο εσενα να κανουν πιο πολλα πραγματα νωριτερα απο εσενα..

Ισως δεις επιμελητη να μη σου δινει τιποτα γιατι "ετσι"..

Ισως κανεις 7 εφημεριες πληρωμενες και αλλες 3 απληρωτες ον κολ.

Ισως αμα λαχει εξετασεις και κοβιντ γιατι οι παθολογοι "πνιγονται" ή θελουν να παρουν αδεια...

 

 

Αν ξεπερασεις αυτα τα ισως,πρεπει να σκεφτεις αν αντεχει το σωμα σου (γιατι ειδα οτι εισαι πανω απο 30)αλλα και το μυαλο σου..

Πληροφοριακα εγω ξεκινησα 24 και στα τελευταια ετη κυριολεκτικα εβλεπα φορειο στα τεπ και σιχτιριζα πριν δω τι εχει προς εξεταση..

 

Αν εισαι οδοντιατρος,η καλυτερη απο ολες τις επιλογες ειναι η γναθο..

Μηδεν αναμονη για ειδικευομενος,ξεκουραστη σχετικα ειδικοτητα,μηδεν αναμονη για επικουρικος,ανοιγεις ιατρειο μετα..

 

Υ.Γ. ολα τα παραπανω ισχυουν αν δεν εχεις ΚΑΝΕΝΑ βυσμα..Αν εχεις καποιον να παρει τηλεφωνο,η ζωη σου ειναι διαφορετικη..

Και κατα την ειδικοτητα αλλα και μετα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, Mindtrapper said:

1. Δεν υπάρχει Γενική Χειρουργική, Χειρουργική λέγεται. Μην με τριβελίζεις τώρα... 😛 

2. Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά αλλά η Χειρουργική σίγουρα δεν έχει την καλύτερη αποκατάσταση. Ούτε σαν ιατρείο (που ουσιαστικά δεν έχεις), ούτε σαν €€/ώρα. Επαναλαμβάνω δεν ξέρω σίγουρα, αλλά ουρολογία, ωρλ, γυναικολογία είναι σίγουρα καλύτερα. Σε γενικές γραμμές πάντα, τι μπορεί να κάνει κάποιος χωρίς στημένο ιατρείο/κλίκες κτλ εννοώ.

3. Αν έχεις ταλέντο σε κάποιο μουσικό όργανο πιστεύεις ότι θα γίνεις ποτέ άριστος μουσικός αν δεν παίζεις αμέτρητες ώρες την ημέρα; Από την άλλη, αν δεν έχεις ταλέντο αλλά παίζεις 12 ώρες την ημέρα κάθε μέρα πιστεύεις ότι μετά από χρόνια θα είσαι κακός; Δεν υπάρχει κάτι στις χειρουργικές (που λες και εσύ 😆) που να μην μπορεί να κάνει ο οποισδήποτε. Το δύσκολο είναι να ξέρεις καλά την θεωρία και την ανατομία, τα υπόλοιπα είναι απλά practice. Αν μάθεις τα βασικά μπορείς να κάνεις ένα χειρουργείο μόνος σου, αν έχεις κάποιον να σου λέει κάνε αυτό, κόψε εκεί, ράψε εκεί. Δεν είσαι όμως χειρουργός έτσι (ακόμα). Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και εμένα αν μου δώσεις τα εργαλεία σου και μου λες  βήμα βήμα μπορώ να κάνω ένα σφράγισμα, αλλά δεν είμαι οδοντίατρος.

1. Και αν ο αλλος λεει ειναι χειρουργος και εννοει χειρουργος οφθαλμιατρος; 😝😝

2. το ιδιωτικο ιατρειο ειναι κατι που απαιτει μεγαλο κεφαλαιο εκτος και αν εισαι παθολογος ομως σωστα; Κατα ταλλα δεν ειναι ευκολο να ανοιξεις οατρειο.

3. Επειδη παιζω βιολι, ειχα την τυχη αν θες να εχω πολυ καλο βιμπρατο απο την αρχη που αλλοι πολυ πιο πρπχωρημενοι απο εμενα δεν μπορουσαν να το κανουν. Και ενω σε αλλα ηταν πολυ καλυτεροι απο εμενα εγω ημουν γατακι αλλα με καλο βιμπρατο. Καταλαβα τι λες παντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, la_cobra said:

Καλησπέρα φιλε..

Απο τον τροπο που γραφεις και τις αποριες που εκφραζεις καταλαβαινει κανεις( ή εγω αν προτιμας)

οτι δεν εχεις ιδιαιτερη επαφη με τις χειρουργικες ειδικοτητες στην ελλαδα...

 

Ποιος ειμαι εγω που στο λεει αυτο;;;Προσφατως ειδικος Χειρουργικης σε πολυ μεγαλο νοσοκομειο της Αττικης..

Ξεκινωντας θα σου πω οτι οι ειδικοτητες ΓΧ,ΝΧ,ΘΧ εχουν πολυ μικρη ή ακομα και μηδενικη αναμονη...

Προφανως γ αυτο υπαρχει καποιος λογος,με προφανεστερο τον παραγοντα της αποκαταστασης σε συνδιασμο με τα τραγικα ωραρια-συνθηκες εντος αλλα και μετα την ειδικοτητα.

Απο τις τρεις παραπανω η πιο versatile για μετα ειναι η ΓΧ καθως ειναι ειδικοτητα κορμου και μπορεις να χωθεις μετα σε ΜΕΘ,ΤΕΠ,επικουρικο επαρχια και αλλες τετοιες προνομιουχες θεσεις..

Υπαρχει και η επιλογη να κανεις εφημεριες σε ιδιωτικο για 1300 ευρω ..

Βεβαια ειναι και η σκληροτερη απο ολες κατα τη διαρκεια της ειδικοτητας,καθως για εξι χρονια ξεχνας ωραρια και διακοπες..

Ισως χρειαστει να εξετασεις 90 ατομα σε μερα γενικης εφημεριας μονος σου στα τεπ,στο συνολο των 200..

Ισως χρειαστει να μεινεις ως τις 12 τη νυχτα για να κανεις μια λαπαροσκοπικη χολη ..

Ισως δεις αλλους με καλυτερες ακρες απο εσενα να κανουν πιο πολλα πραγματα νωριτερα απο εσενα..

Ισως δεις επιμελητη να μη σου δινει τιποτα γιατι "ετσι"..

Ισως κανεις 7 εφημεριες πληρωμενες και αλλες 3 απληρωτες ον κολ.

Ισως αμα λαχει εξετασεις και κοβιντ γιατι οι παθολογοι "πνιγονται" ή θελουν να παρουν αδεια...

 

 

Αν ξεπερασεις αυτα τα ισως,πρεπει να σκεφτεις αν αντεχει το σωμα σου (γιατι ειδα οτι εισαι πανω απο 30)αλλα και το μυαλο σου..

Πληροφοριακα εγω ξεκινησα 24 και στα τελευταια ετη κυριολεκτικα εβλεπα φορειο στα τεπ και σιχτιριζα πριν δω τι εχει προς εξεταση..

 

Αν εισαι οδοντιατρος,η καλυτερη απο ολες τις επιλογες ειναι η γναθο..

Μηδεν αναμονη για ειδικευομενος,ξεκουραστη σχετικα ειδικοτητα,μηδεν αναμονη για επικουρικος,ανοιγεις ιατρειο μετα..

 

Υ.Γ. ολα τα παραπανω ισχυουν αν δεν εχεις ΚΑΝΕΝΑ βυσμα..Αν εχεις καποιον να παρει τηλεφωνο,η ζωη σου ειναι διαφορετικη..

Και κατα την ειδικοτητα αλλα και μετα...

Οντως δεν εχω εικονα για αυτο καο ρωταω μπας και μαθω τιποτα. Εσυ τωρα ομως συνεχιζεις; Καταλαβαινω οτι Εισαι μαλλον αποτρεπτικος αν οι συνθηκες ειναι τοσο τραγικες οσο λες. Η γναθο δεν ειναι ευκολη υποθεση ιδιωτικα. Πανακριβο ιατρειο και αν ειναι να κανεις εμφυτευματα και εξαγωγες ειναι κοπος χωρις λογο να εχεις κανει και ιατρικη και 5 χρονοα γναθο. Αν επομενως απερριπτα τη χειρουργικη, ισως πηγαινα αναισγσιολογια (που απουω τα χειροτερα) η γενικη ιατρικη. Μαρεσει το κομματο των τεπ οσο εχω εκτεθει σε αυτο. Βεβαοα οπως ειπα και προηγουμενως εχω διεξοδο στη Σουηδια οπουε δεν περιοριζομαι υποχρεωτικα στην Ελλαδα. Αν τα οραγματα ειναι τοσο χαλια οσοι κανουν τωρα χειρουργικη τι πιστευουν; Οτι εχπυν βυσμΑ για κατι καλυυερο, οτι θα φτιαξουν τα πραγματα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

If you wish to go for the money + easy life style + Dentistry  + Sweden  = Bettfysiolog i Sverige. Private practice in "Bite" Physiology, Stockholm or Uppsala, Oslo, Copenhagen, that's the new trend in Nordic countries. All patients with headaches, tinnitus, sleep disorders, neck problems, stress-related disorders and other very common health issues in Northern territories get on to the waiting-lists to visit a Bettfysiolog. It takes somewhere between 12 months and 2 years to get your call to the Bite Physiologists at Public settings. Easy and plenty of money at private practice. That's my suggestion to you.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

29 λεπτά πριν, sjjggst said:

If you wish to go for the money + easy life style + Dentistry  + Sweden  = Bettfysiolog i Sverige. Private practice in "Bite" Physiology, Stockholm or Uppsala, Oslo, Copenhagen, that's the new trend in Nordic countries. All patients with headaches, tinnitus, sleep disorders, neck problems, stress-related disorders and other very common health issues in Northern territories get on to the waiting-lists to visit a Bettfysiolog. It takes somewhere between 12 months and 2 years to get your call to the Bite Physiologists at Public settings. Easy and plenty of money at private practice. That's my suggestion to you.

Actually i hate bite physiology. I think it’s boring and i really dont appreciate it. I’ve seen it work and its important for some people, but for me its just not worth it. Even if u can make good money out of it, i really dont care about it. Plus, i want to practice medicine, not dentistry. So if its gonna help just pretend i only have Options in medicine.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Kalamari said:

Actually i hate bite physiology. I think it’s boring and i really dont appreciate it. I’ve seen it work and its important for some people, but for me its just not worth it. Even if u can make good money out of it, i really dont care about it. Plus, i want to practice medicine, not dentistry. So if its gonna help just pretend i only have Options in medicine.

Oh that's a pity, it would be great to have a friend working as a bite physio in the area. ☺

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Kalamari said:

Οντως δεν εχω εικονα για αυτο καο ρωταω μπας και μαθω τιποτα. Εσυ τωρα ομως συνεχιζεις; Καταλαβαινω οτι Εισαι μαλλον αποτρεπτικος αν οι συνθηκες ειναι τοσο τραγικες οσο λες. Η γναθο δεν ειναι ευκολη υποθεση ιδιωτικα. Πανακριβο ιατρειο και αν ειναι να κανεις εμφυτευματα και εξαγωγες ειναι κοπος χωρις λογο να εχεις κανει και ιατρικη και 5 χρονοα γναθο. Αν επομενως απερριπτα τη χειρουργικη, ισως πηγαινα αναισγσιολογια (που απουω τα χειροτερα) η γενικη ιατρικη. Μαρεσει το κομματο των τεπ οσο εχω εκτεθει σε αυτο. Βεβαοα οπως ειπα και προηγουμενως εχω διεξοδο στη Σουηδια οπουε δεν περιοριζομαι υποχρεωτικα στην Ελλαδα. Αν τα οραγματα ειναι τοσο χαλια οσοι κανουν τωρα χειρουργικη τι πιστευουν; Οτι εχπυν βυσμΑ για κατι καλυυερο, οτι θα φτιαξουν τα πραγματα;

εγω προφανως και συνεχιζω ,εχω παρει τιτλο ειδικοτητας κ εχω ηδη επενδυσει παρα πολλα..

απο εκει και περα ξερω οτι δε θα σε πεισει ενας αγνωστος στο greekmeds ,

την αποφαση ισως την εχεις παρει ηδη βασιζομενος σε ενα μικρο δειγμα,ενα ονειρο οπως θες πες το..

 

η γναθο που σου ειπα,επειδη εχω συνεργαστει με γναθοΧ,ειναι μια ειδικοτητα που σ δινει ευκολη σχετικα προσβαση στο ΕΣΥ

και τη δυνατοτητα να κανεις απο φρονιμητες μεχρι κρυμνους κλπ..

 

το να τη βλεπεις σαν οδοντιατρικη πολυτελειας ειναι επιφανειακο κατα τη γνωμη μου..

 

οσο αφορα αυτο που λες για αυτους που πανε χειρουργικη τι πιστευουν,νομιζω το "do i look like a guy with a plan??" συνοψιζει την κατασταση..

 

 

Τροποποιήθηκε από la_cobra
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 λεπτά πριν, la_cobra said:

εγω προφανως και συνεχιζω ,εχω παρει τιτλο ειδικοτητας κ εχω ηδη επενδυσει παρα πολλα..

απο εκει και περα ξερω οτι δε θα σε πεισει ενας αγνωστος στο greekmeds ,

την αποφαση ισως την εχεις παρει ηδη βασιζομενος σε ενα μικρο δειγμα,ενα ονειρο οπως θες πες το..

 

η γναθο που σου ειπα,επειδη εχω συνεργαστει με γναθοΧ,ειναι μια ειδικοτητα που σ δινει ευκολη σχετικα προσβαση στο ΕΣΥ

και τη δυνατοτητα να κανεις απο φρονιμητες μεχρι κρυμνους κλπ..

 

το να τη βλεπεις σαν οδοντιατρικη πολυτελειας ειναι επιφανειακο κατα τη γνωμη μου..

 

οσο αφορα αυτο που λες για αυτους που πανε χειρουργικη τι πιστευουν,νομιζω το "do i look like a guy with a plan??" συνοψιζει την κατασταση..

 

 

Φαντάζομαι ελάχιστοι άνθρωποι αφήνουν την ειδικότητά τους γιατί είναι μια επένδυση ζωής και γιατί όσο και χάλια και να ναι ένα κομμάτι μέσα τους το αγαπά.
Δεν είπα ότι βλέπω την γναθο σαν χειρουργική πολυτελείας, ίσα ίσα που είπα ότι θα ήθελα το νοσοκομειακό κομμάτι, όχι να πάω να βάζω εμφυτεύματα με ένα βαλιτσάκι να βάζω εμφφυτεύματα σε όλο το λεκανοπέδιο όπως κάνουν μερικοί.

Το θέμα είναι ότι και για τις άλλες ειδικότητες ακουγόνται άσχημα πράγματα. Δεν ξέρω σήμερα κάποιος με ένα πτυχίο ιατρικής αν μπορεί να κάνει το προφανές: να δουλέψει στην ειδικότητά του με αποδεκτές συνθήκες. Που να πάει; Κυτταρολόγος που όπου να ναι θα εξαφανιστεί; Μικροβιολόγος που όλουςτους έχουν φάει τα φασονάδικα; Παθολόγος που όλοισου λένε ότι είναι μέσα στη μπίχλα και δεν θα βρεις δουλειά ποτέ; Αναισθησιολόγος που παςαύριο για ειδικότητα αλλά θα σε τρέχουν στα δικαστήρια (ή έτσι λένε). θεωρώ ότι έναν έναν τους ειδικευόμενους να πιάσεις θα σου πουν ιδιαίτερα αποθαρυντικά πράγματα. Επίσης επειδή σκέφτομαι και σκανδιναβία, απλά θα πω ότι με τραβάνε επεμβατικές ειδικότητες που περιλαμβάνουν το τραύμα. Για αυτό και ψάχνω πληροφορίες για αυτές και όχι για παθαν ή ιατροδικαστής ξέρω γω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ υπάρχει ειδικότητα αυτή την στιγμή στην Ελλάδα, εκτός της Γενικής Ιατρικής, που να προσφέρει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση.

Ομιλώ για κάποιον που δεν έχει κληροδοτηθέν Ιατρείο/κονέ κτλ.

Με μια επιφύλαξη καθως δεν γνωρίζω ΟΟΟΛΕΣ τις ειδικότητες, έχω μια γενικότερη γνώση (σε αντίθεση με τον μέσο 'Ελληνα ιατρό που ξέρει μόνο τα της ειδικότητάς του), ειδικά για τις χειρουργικές.

Γενική  Χειρουργική ; Αν δεν διοριστείς λόγω υγείας ως ΕπιΒ, τι σε περιμένει ; επικουριλίκι στην επαρχία ! Ή κατσε παρατασιακός για χρόνια !

Οπότε μιας και δεν έχεις καποιο background (αλλιώς δεν θα ρωτούσες εδώ), επέλεξε αυτή που γουστάρεις και ο Θεός βοηθός.

Ετσι κι αλλιως σε καμμια 10ετία που θα βγεις εσύ στην αγορά εργασίας, μπορεί οι συνθήκες να έχουν αλλάξει.

 

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.